صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خدا چگونه بوجود آمده؟ (جواب قانع کننده میخوام )

نوشته
    22
    حضور
    17 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    79

اشاره خدا چگونه بوجود آمده؟ (جواب قانع کننده میخوام )

سلام .

سوال مشخصه :

خدا چگونه بوجود اومد .

من نمیخوام از سایتها کپی کنید یا اینکه با کلمات بازی بشه و کار رو به فلسفه بکشید و یه جورایی بپیچونید .

خود خدا چطور بوجود اومد . بلاخره همینجوری که نمیشه . اصلا اون اول اول اول اول اول یه چیزی باعث شد خدا بوجود بیاد .

بلاخره وقتی میگید خدا از اول بود آیا میشه همچین چیزی ؟ بلاخره باید یه چیزی باشه دیگه . من نمیدونم جنس خدا از چیه اما باید از چیزی بوجود اومده باشه .

امیدوارم پاسخ روشنی بدید . چون من کل اینترنت رو خوندم و همشون کشوندن به فلسفه و ...

اما من سوال واضحی پرسیدم و جواب واضح میخوام .

ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۳/۱۲/۱۶ در ساعت ۱۳:۵۰

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58319

با نام و یاد دوست

خدا چگونه بوجود آمده؟ (جواب قانع کننده میخوام )

کارشناس بحث: استاد شعیب

5. صلوات ها 4

نوشته
    1,850
    حضور
    25 روز 13 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4427

با سلام و عرض ادب
    دوست گرامی از این که در این سایت در خدمت شما هستیم بسیار خرسندیم
    بنده سعی می کنم به زبان ساده مساله را بیان کنم اگر هر کجا شما نیاز دیدید تا بیشتر توضیح دهم.
    در ضمن سعی دارم که زیاد وارد مسایل فلسفی نشوم اما اگر سوال شما فلسفی شود جواب نیز به تبع فلسفی خواهد شد.
    ....
    ...
    ..
    .
    جواب سوال شما در گروی شناخت دقیق معنای خداست وقتی می گوییم خدا کی به وجود آمده خدا را چه کسی به وجود آورده خدا از چی به وجود آمده است باید اول بفهمیم خدا یعنی چی ؟ منظور ما از خدا چیست؟

خدا یعنی آن وجود بی نیازی که همه به او نیازمند هستند آن وجودی که خالق همه چیز است و همه مخلوق اویند. وجودی که بی نیاز از غیر است و به قولی واجب الوجود است حتی وجودش هم از خودش است همه از او وجود گرفته اند و او از کسی وجود نگرفته است وگرنه نیازمند به غیر می شد. او وجودش از خودش است.
    این یعنی خدا . این موجود است که می تواند خدا باشد و اگر بخواهد نیازمند دیگری باشد او دیگر خدا نیست و آن که نیاز او را بر طرف می کند می شود خدا. حال آن فرد دیگر که نیاز این به اصطلاح خدای خیالی ما- که واقعا خدا نبود- را بر طرف کرده آیا خود نیازمند دیگری است یا بی نیاز ؟؟
    اگر بگوییم که بی نیاز است که حتی در اصل به وجود آمدنش هم نیاز به دیگری نداشته این خدای حقیقی است نه آن اولی که نیازمند بوده(این خدای دومی در اصل خالق آن اولی بوده و او را به وجود آورده است)
    و اگر بگوییم که نیازمند دیگری است که کسی او را به وجود بیاورد این قضیه ادامه دارد... تا جایی که به یک موجودی برسیم که در حقیقت او بی نیاز از دیگران است و همه مخلوق اویند . این در حقیقت خداست.
    ما گاهی در معنای خدا اشتباه می کنیم خدا را درست تعریف نمی کنیم آنگاه این سوال ها برای ما پیش می آید.
    خدا از کی بوده کی به وجود آمده؟؟
    این سوال هم باز از شناخت ناقص ما از خداست خدایی که یک زمانی نبوده باشد و به وجود بیاید که خدا نیست چرا که او را کسی به وجود آورده پس او نیازمند است پس دیگر خدا نیست. آنکه یک زمانی نبوده و بود شده می تواند یک زمانی بیاید و از بین برود خدایی که یک زمان نبوده و بود شده و امکان دارد که از بین برود دیگر خدا نیست.

این توضیحات اولیه ای است که جواب را واضح می سازد
    باز هم اگر نیاز می دانید اشاره ای کنید تا با چند مثال توضیح بیشتری دهم.
    منتظرتان هستم

7. صلوات ها 19

علاقه
    مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
    نوشته
    2,628
    حضور
    73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    8025

نقل قول نوشته اصلی توسط خداجو نمایش پست ها
    سلام .

سوال مشخصه :

خدا چگونه بوجود اومد .

من نمیخوام از سایتها کپی کنید یا اینکه با کلمات بازی بشه و کار رو به فلسفه بکشید و یه جورایی بپیچونید .

خود خدا چطور بوجود اومد . بلاخره همینجوری که نمیشه . اصلا اون اول اول اول اول اول یه چیزی باعث شد خدا بوجود بیاد .

بلاخره وقتی میگید خدا از اول بود آیا میشه همچین چیزی ؟ بلاخره باید یه چیزی باشه دیگه . من نمیدونم جنس خدا از چیه اما باید از چیزی بوجود اومده باشه .

امیدوارم پاسخ روشنی بدید . چون من کل اینترنت رو خوندم و همشون کشوندن به فلسفه و ...

سلام برادر،
    در دنیای بیضی‌ها کسی بلند شد و خبر داد از منحنی‌ای که انتها ندارد و باز است (در مقابل منحنی بسته‌ای مثل بیضی). باورش برای بیضی‌ها سخت بود، یک عده گفتند تو دیوانه شده‌ای، یک عده مسخره‌اش هم کردند، اما یک عده به خودشان لرزیدند. در آن میان یک عده مدام می‌گفتند کسی تابحال چنین چیزی نشنیده است، بله قبول داریم یک منحنی بسته ممکن است آنقدر بزرگ باشد که انتهایش دیده نشود ولی به هر حال انتها دارد و بسته است ... بحث‌ها بدون انتها ادامه داشت، ولی منحنی باز که یک سهمی بود و خارج این دنیا زندگی داشت وجود ش برای خودش بدیهی‌تر‌ازبدیهی بود. برای ما هم که از بالا به قضیه نگاه می‌کنیم و بیضی و سهمی را هر دو از مقاطع مخروطی می‌دانیم برای رسیدن به سهمی از بیضی کافی است یک پارامتر در فرمول ساده‌ی مقاطع مخروطی به ۱ میل کند و دقیقاً برابر ۱ شود، هرچقدر که این پارامتر به ۱ میل می‌کند تا به خود ۱ نرسد آن منحنی بسته بوده و بیضی است، مهم نیست کهع چقدر آن پارامتر به ۱ نزدیک شده باشد، حتی اگر بی‌نهایت هم به ۱ نزدیک شود منحنی هنوز بسته است و بیضی است، ولی به محض آنکه پارامتر مورد نظر به خود ۱ برسد دیگر منحنی باز است و یک سهمی است.

به موجوداتی که در عالم ممکن‌الوجودها زندگی می‌کنند و هرکدام نیازمند علتی است بگویید موجودی وجود دارد که واجب‌الوجود است و در وجود داشتن به هیچ وجود دیگری نیاز ندارد، پس بسیط است (چون اگر اجزاء داشته به اجزای خود برای وجود داشتن نیاز داشت)، ازلی و ابدی است و لایتغیر (چون در غیر این صورت برای هر تحولی از جمله برای به وجود آمدن یا منهدم شدن نیازمند علتی بود و اوبنا بر تعریف نیازی به هیچ علتی ندارد) و ... به شما خواهند خندید، عده‌ای می‌گویند دروغگوست و اینها را از خود بافته است، عده‌ای می‌گویند دیوانه و مجنون است و ... اما وجود چنین وجودی اثبات عقلی دارد و عقل بالاترین ملاکی است که ما برای تأیید و رد مطالب داریم که غیرقابل خدشه (برای خودمان) باشد پس ما می‌توانیم به یقین برسیم که مجموعه‌ی موجودات واجب‌الوجود تهی نیست و حداقل یک عضو دارد و بعد می‌توان باز اثبات کرد که این مجموعه یک و تنها یک عضو دارد و آن وجود واجب یکتاست. باز بدیهی است که درک چنین موجودی برای ما غیرممکن باشد بخاطر نقص ماست که انتظار داریم همه چیز از محدودیت‌های ما برخوردار باشد (مثل بیضی‌ها که نمی‌توانستند وجود منحنی بدون انتها را بپذیرند)، مگرنه برای خود خداوند وجودش و حتی چگونگی‌اش بدیهی است و کاملاً قابل درک و فهم است، لیکن در عالم ما برای او مثالی نیست و او هیچ مثل و مانندی ندارد و حتی اسمها و صفات خداوند همگی تنها دلالت کننده (راهنمایی کننده) به سمت درک از او هستند و هرگز مساوی او نیستند و ما از او هیچ نمی‌دانیم مگر یک علامت سؤال تحت عنوان ذات خداوند که با ضمیر غایب و لایتعین «هو» بیان می‌گردد و دنیایی که از تجلی او در اطراف ماست و ما هم جزئی از آن هستیم:

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِيمِ قُلْ هُوَ اللَّـهُ أَحَدٌ ﴿١اللَّـهُ الصَّمَدُ ﴿٢لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ﴿٣ وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ

بسم الله الرحمن الرحيم بگو: حقیقت «او» خدای یکتاست / خدای بی‌نیاز (که هیچ علت و نیازی برای او نیست) / نه کسی فرزند اوست و نه او فرزند کسی است (و او را ابتدا و انتهایی نیست، ارث نبرده و ارث نمی‌گذارد، کسی حق پدری یا فرزندی بر او ندارد و ...) / و نه هیچ کس مثل و مانند و همتای اوست.

از تفکر در ذات خداوند نهی شده‌ایم از این جهت که راهی به سمت درک او نداریم و گفته شده است که دور نیست که تفکر در ذات او به انکار او بیانجامد، و توصیه شده‌ایم به نفکر در خلقت او، در تجلی او، در صفات او و ... و اجازه نداریم درباره‌ی او چیزی بگوییم مگر چیزی که خودش به آن دلالت کرده باشد (مضمون بخشی از حدیث غدیر) که فقط او به ذات خودش آگاهی دارد.
    بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
    ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
    نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
    هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

9. صلوات ها 10

نوشته
    2,563
    حضور
    38 روز 6 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4372

سلام .

سوال مشخصه :

خدا چگونه بوجود اومد .

خدای متعال اصل و عین وجود است لذا سوال شما با این وصف از خدا به این معنا خواهد بود که وجود را چه چیزی ایجاد کرده در حالیکه وجود برای بودن نیاز به ایجاد ندارد و ضرورت ذاتی دارد
    لازم به توضیح است که درک عین وجود بلکه وجودات بسیط و کلی که از شکل و رنگ و اندازه و هیات مبرا هستند برای ذهنهای عادی بسیار سخت است لذا این معنا را نمی توانند درست درک کنند اما با تمرینات فکری و ذهنی و راه یابی به وادی امور معنوی درک این امور ساده تر می شود . بطور مثال اگر یک فضای تاریک و سیاه را به فرد عادی نشان دهند و بگویند اینجا چیست می گوید هیچ چیزی نیست اما برای کسی که معنای وجود کلی را یافته می گوید اینجا وجودی سیاه و تاریک است . روی این معنا فکر کنید
    یا علیم

این قرن ، قرن اسلام است
    امام خامنه ای

11. صلوات ها 8

علاقه
    اسک دین و اسک دینی ها!
    نوشته
    2,191
    حضور
    300 روز 21 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    5858

سلام
    برای اینکه با ابزاری (عقل,عالم ماده,تجربه) که در دست داریم بخواهیم به سوال شما جواب بدیم یه مثال عرض می کنم:
    فکر کن یک ماهی بودی و یه نفر به شما می گفت که تو بدنت خیسه تو دنیا خشکی هم وجود داره!
    چه احساس و درکی از این کلمات داشتی؟
    برای اینکه این ماهی حقیقت را بفهمه 3 راه داره:
    1-اونقدر مهارت پیدا کنه که بتونه گاهی قوس بزنه و از سطح آب بیاد بالاتر (کسب ریاضت و عرفان و فلسفه و بندگی خدا و ...)
    2-به سخنان یک ماهی صادق و عاقل یا کسی که ادعا میکنه خشکی هم وجود داره توجه کنه و بدون تعصب تفکر کنه تا به ایمان و یقین برسه!(تفکر و تعقل در کلام انبیاءالله و قرآن)
    3-گیر قلاب ماهی گیر بیفته تا توی "ماهی تابه" همه چیز را با بند بند وجودش درک کنه!(عالم بعد از مرگ)
    ----------------------
    یکی از معلمین ما میگفت خود خدا هم نمیدونه چه طوری اومده!(خدا یعنی خود آ -از شهید مطهری)
    ---------------------
    یک راه دیگه برای اینکه بتونیم راحت زندگی کنیم , استفاده از برهان خلف هستش...البته فرمودید فلسفی نباشه ولی اگر خواستید خودتون بهش فکر کنید.
    موفق باشید
    ویرایش توسط عارف : ۱۳۹۳/۰۱/۲۵ در ساعت ۱۲:۳۲
    اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
    و
    احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
    سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
    الحسین علیه افضل الصلوات و السلام

13. صلوات ها 4

علاقه
    معارف
    نوشته
    1
    حضور
    1 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3

با سلام این سولها یعنی کی و کجا و ... بیشتر مربوط به عالم ماده است و یک گام بالاتر از عالم ماده اینها دیگه خیلی معنا نداره کاری ندارم بعضی زمان برزخی رو با زمان زمینی مقایسه می کنند و می گن مثلا به اندازه چند ماه دنیایی است و ... تا قیامت که میشه 50هزار سال فعلی (به تصریح قران) بنابراین بالاتر از عالم ماده زمان و مکان معنا نداره نکته دیگه ای که باید به اون توجه کنیم اینه که برخی از چیزها مربوط به ذات اشیا می شود و سوال بر نمی دارد مثلا نمی شود پرسید نمک چرا شور است اگر شوری رو از نمک بگیریم دیگه نمک نیست یا آب چرا تر است و ... خدا به وجود آورنده همه اینهاست و خود همیشه بوده و است و خواهد بود دقت کنید در این قسمت خود زمان هم از آفریده های اوست در حریم او هیچ کدام اینها زمان مکان و...معنا ندارد.

15. صلوات ها 3

علاقه
    Atheism
    نوشته
    691
    حضور
    7 روز 15 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1510

نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب
    دوست گرامی از این که در این سایت در خدمت شما هستیم بسیار خرسندیم
    بنده سعی می کنم به زبان ساده مساله را بیان کنم اگر هر کجا شما نیاز دیدید تا بیشتر توضیح دهم.
    در ضمن سعی دارم که زیاد وارد مسایل فلسفی نشوم اما اگر سوال شما فلسفی شود جواب نیز به تبع فلسفی خواهد شد.
    ....
    ...
    ..
    .
    جواب سوال شما در گروی شناخت دقیق معنای خداست وقتی می گوییم خدا کی به وجود آمده خدا را چه کسی به وجود آورده خدا از چی به وجود آمده است باید اول بفهمیم خدا یعنی چی ؟ منظور ما از خدا چیست؟

خدا یعنی آن وجود بی نیازی که همه به او نیازمند هستند آن وجودی که خالق همه چیز است و همه مخلوق اویند. وجودی که بی نیاز از غیر است و به قولی واجب الوجود است حتی وجودش هم از خودش است همه از او وجود گرفته اند و او از کسی وجود نگرفته است وگرنه نیازمند به غیر می شد. او وجودش از خودش است.
    این یعنی خدا . این موجود است که می تواند خدا باشد و اگر بخواهد نیازمند دیگری باشد او دیگر خدا نیست و آن که نیاز او را بر طرف می کند می شود خدا. حال آن فرد دیگر که نیاز این به اصطلاح خدای خیالی ما- که واقعا خدا نبود- را بر طرف کرده آیا خود نیازمند دیگری است یا بی نیاز ؟؟
    اگر بگوییم که بی نیاز است که حتی در اصل به وجود آمدنش هم نیاز به دیگری نداشته این خدای حقیقی است نه آن اولی که نیازمند بوده(این خدای دومی در اصل خالق آن اولی بوده و او را به وجود آورده است)
    و اگر بگوییم که نیازمند دیگری است که کسی او را به وجود بیاورد این قضیه ادامه دارد... تا جایی که به یک موجودی برسیم که در حقیقت او بی نیاز از دیگران است و همه مخلوق اویند . این در حقیقت خداست.
    ما گاهی در معنای خدا اشتباه می کنیم خدا را درست تعریف نمی کنیم آنگاه این سوال ها برای ما پیش می آید.
    خدا از کی بوده کی به وجود آمده؟؟
    این سوال هم باز از شناخت ناقص ما از خداست خدایی که یک زمانی نبوده باشد و به وجود بیاید که خدا نیست چرا که او را کسی به وجود آورده پس او نیازمند است پس دیگر خدا نیست. آنکه یک زمانی نبوده و بود شده می تواند یک زمانی بیاید و از بین برود خدایی که یک زمان نبوده و بود شده و امکان دارد که از بین برود دیگر خدا نیست.

این توضیحات اولیه ای است که جواب را واضح می سازد
    باز هم اگر نیاز می دانید اشاره ای کنید تا با چند مثال توضیح بیشتری دهم.
    منتظرتان هستم
    آقای کارشناس چه لزومی داره این چیزی که شما بهش می رسید که از همه چیز بی نیاز است یک موجود باشه؟ چرا نگیم کل جهان بی نیاز از دیگران است چون اینطور به نظر می رسه
    گویند بهشت و حور و عین خواهد بود آنجا می و شیر و انگبین خواهد بود
    گر ما می و مـعشوق گزیدیم چه باک چـون عـاقبت کـار چـنین خواهد بود
    آیا در مدینه فاضله باران می بارد؟

17. صلوات ها 7

نوشته
    439
    حضور
    16 روز 2 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2654

سلام خدمت استارتر و کارشناس بزرگوار...

یه سوالی هم من داشتم که خیلی بی ربط به این تاپیک نیست ...

تو یه جمعی بحث شد که خدا چطوری و از چه زمانی به وجود اومده ... یعنی اون اول اول اول کی بوده ؟؟

بالاخره چه جوری خدا ، خدا شده ...

یه بنده ی خدایی گفت ...( حالا من فلسفیش یادم نی ، ولی منظورش تقریبا همینی بود که میخوام بگم )

گفت :

تو این دنیا چهار چوب ذهن و عقل تو ( بر مبنای دیده ها و شنیده هات ) بهت دستور میده که این قانون و داشته باشی واسه خودت :

هرچیزی که به وجود میاد باید نیازمند یه سازنده باشه ....

اما این قانون قرار نیست در مورد خدا ... یا عالم های دیگه هم صدق کنه .... مثل خیلی از اتفاق ها که با عقل تو جور در نمیاد و قانون شکنیه ... ولی میبینی که اتفاق میفته ...

پس قرار نیست هر قانونی که تو داری و واست جا افتاده .... همه جا کار امد باشه ...

اگه اینجا هر موجودی نیازمند یه سازنده اس...

قرار نی همه جا همینجوری باشه...

این نظر و میشه بگید چه جوریه ... ؟ درسته یا نیس ...؟( اینجور باشه همه چیو بهم میریزه که ...)

..:: لاالهَ إلا الله ::..

بدترین احساس زمانیست که خودت هم میفهمی از خدا دور شده ای ...

خداحافظ همگی .... حلال کنید

19. صلوات ها 5

نوشته
    16
    حضور
    6 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    60

نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
    این یعنی خدا . این موجود است که می تواند خدا باشد و اگر بخواهد نیازمند دیگری باشد او دیگر خدا نیست و آن که نیاز او را بر طرف می کند می شود خدا.؟
    نیاز های همه ی ما برای زندگی توسط طبیعت رفع میشود و همه ی ما هم همون طور که باقی موجودات زنده به وجود اومدن به وجود امدیم.در طی یک سری فعل و انفعالات شیمیایی..و نظریه تکاملووووو.....
    چه نیازی هست یک موجودی به اسم خدا بسازیم...؟؟جهان همیشه همین طور بوده و فقط شکل اون با قوانین فیزیکی تغییر میکنه..این قوانین طبیعته که ما رو به وجود اورده.

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۹/۰۱, ۰۲:۱۶ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری