وسواس در سوال

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وسواس در سوال

سلام
پرسش:اگر انسان کثیرالشک باشیم و در حین نماز به چیزی شک کنیم و تا بعد نماز به آن فکر کنیم و بعد بفهمیم که کثیرالشک هستیم و نباید اعتنا کنیم آیا آن نمازی که خواندیم صحیح است؟زیرا تا آخر نماز شک داشتیم.
سوال بعدی این است که من در نماز به چیز های زیادی شک میکنم و جواب آن ها را نمیدانم.
و خیلی مواقع باعث میشود دوباره نماز بخوانم. آیا لازم است که حتما جواب نمام این شک ها را بیابیم.
مرجع:آیتالله خامنه ای

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

zoro_sprite;499534 نوشت:
سلام
پرسش:اگر انسان کثیرالشک باشیم و در حین نماز به چیزی شک کنیم و تا بعد نماز به آن فکر کنیم و بعد بفهمیم که کثیرالشک هستیم و نباید اعتنا کنیم آیا آن نمازی که خواندیم صحیح است؟زیرا تا آخر نماز شک داشتیم.
سوال بعدی این است که من در نماز به چیز های زیادی شک میکنم و جواب آن ها را نمیدانم.
و خیلی مواقع باعث میشود دوباره نماز بخوانم. آیا لازم است که حتما جواب نمام این شک ها را بیابیم.
مرجع:آیتالله خامنه ای

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

کسانیکه کثیر الشک هستند نباید به شک خود اعتناء کنند واگر شما در نماز به شک خوداعتناء نکرده باشید نمازتان صحیح است.1

در مورد مسائلی که مورد ابتلائتان است باید آنها را یابگیرید ومطابق وظیفه تان عمل کنید.2

البته باید توجه داشته باشید که کثیر الشک نباید به شکوک خود اعتناء کنید.1

پی نوشت:
1-اجوبة الاستفتائات،احکام نماز،شکیات،س518
2-استفتاء از دفتر رهبری، قم

سوال
اگر احتمال دادیم که شکمان درست بوده یا مطمعن شدیم,میشود به شک خود اعتنا نکنیم و فقط هر نماز را بیش از یک بار نخوانیم؟

zoro_sprite;500163 نوشت:
سوال
اگر احتمال دادیم که شکمان درست بوده یا مطمعن شدیم,میشود به شک خود اعتنا نکنیم و فقط هر نماز را بیش از یک بار نخوانیم؟

سلام عليكم

همان طور كه بيان شد كثير الشك نبايدبه شكوك خود اعتناء كند.

موضوع قفل شده است