حدود ارتباطات زن و مرد

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدود ارتباطات زن و مرد

[="red"]سلام به دوستان عزیز
میخواستم بدونم رابطه ی ما دختر ها با مردان و پسرهای فامیل باید تا چه حدی باشه؟یا بالعکس[/]

از نظر حجاب و برخورد.2تا معقوله است.من فکر میکنم در حد دینیش که باید رعایت بشه حرفی توش نیست ولی بابت بقیه اش به جنبه اون طرف و نوع نگرش افراد اون فامیل بستگی داره.مثلا به این مورد توجه کنید:همه میدونیم که در برابر نامحرم زن باید پاهاش رو بپوشونه.یعنی جوراب بپوشه.ولی این مطلب برای دخترهای روستایی و ایلیاتی که همیشه با پسران اقوامشون در ارتباط روزانه هستند واقعا نشدنیه.
دوست دارم جناب طاها نظرشون رو بدن بعد من ادامه بدم

[="magenta"]اگه میشه بیشتر در مورد برخورد توضیح بدین چون مسلما حجاب باید کامل رعایت بشه.[/]

ریحانه71;15985 نوشت:
میخواستم بدونم رابطه ی ما دختر ها با مردان و پسرهای فامیل باید تا چه حدی باشه؟یا بالعکس

با سلام

بزرکوار

رعایت شرع و دستورات دین دراین زمینه تا اندازه حجاب شرعی ، مساله ای است که همه بدان واقفیم و بی چون وچرا می دانیم و اگر هم اندازه ان را نمی دانیم با مراجعه به رساله مراجع اندازه ان را می توانیم بدانیم
(این را از ان جهت کفتم چون برخی از خانواده ها واقعا حد و حدود حجاب را نمی دانند و حتی در برخی از خانواده ها داماد را هم محرم برای خواهر زن می دانند )

پس در دانستن حجاب از نظر فقهی مشکلی نداریم

مساله اش حل است و رعایت اش به دستور دین واجب مثل همه واجب های دیگرو بلکه در برخی موارد رعایت اش خیلی مهمتر.

از طرفی فکر کنم نظر ریحانه بزرگوار دانستن حدود شرعی نیست چون این مساله تابلو است و در خانواده های مذهبی رعایت می شود

بزرگوار اگر این گونه است بفرمایید...

ادامه دارد.....

maryam joon;16003 نوشت:
من فکر میکنم در حد دینیش که باید رعایت بشه حرفی توش نیست

با سلام

بنده هم در این مورد با خواهر بزرگوار موافق ام که کذشت

maryam joon;16003 نوشت:
ولی بابت بقیه اش به جنبه اون طرف و نوع نگرش افراد اون فامیل بستگی داره

نکته:

این مطالب را از دید هر دو طرف نامحرم زن و نامحرم مرد بررسی می کنیم و اکر مثالها متفاوت باشد دچار مشکل نشویم

خواهر بزرگوار درست می فرمایید به جنب طرف بستگی دارد

ولی بیشتر از جنبه طرف ، عمل به دستورات دین ما بستگی دارد .

فکر کنم اگر بیشتر روی این مساله تاکید کنیم بهتر به نتیجه برسیم و جواب ها وراه حل های ما همه باور باشد و همه گیر.

در دین اسلام سخن گفتن با نامحرم اندازه دارد

و از طرفی به نظر می رسد نوع برخورد با نامحرم بسته به موارد زیرهم فرق داشته باشد

نامحرم ها هم به نظر متفاوت اند

سن نامحرم ها هم در برخورد ما فرق دارد

اکر کمی ریزتر شویم باید کفت:

لحن بیان هم در نامحرها باید متفاوت باشد

نوع نگاه هم باید در نامحرم ها متفاوت باشد

نوع پوشش هم باید در برخورد با نامحرم ها متفاوت باشد

جنس حرف ها باید در برخورد با نامحر م ها متفاوت باشد

زمان و مکان با نامحرم ها بودن هم می تواند متفاوت باشد

با توجه به این موارد و هزاران مورد دیکر می توان ارتباط خود با نامحرم را تنظیم کرد

نمی دانم دوستان می توانند مثالهای هرکدام را به ذهن بیاورند یا.....

ولی بیشتر از جنبه طرف ، عمل به دستورات دین ما بستگی دارد .

فکر کنم اگر بیشتر روی این مساله تاکید کنیم بهتر به نتیجه برسیم و جواب ها وراه حل های ما همه باور باشد و همه گیر.

در دین اسلام سخن گفتن با نامحرم اندازه دارد

و از طرفی به نظر می رسد نوع برخورد با نامحرم بسته به موارد زیرهم فرق داشته باشد

نامحرم ها هم به نظر متفاوت اند

سن نامحرم ها هم در برخورد ما فرق دارد

اکر کمی ریزتر شویم باید کفت:

با توجه به این موارد و هزاران مورد دیکر می توان ارتباط خود با نامحرم را تنظیم کرد

نمی دانم دوستان می توانند مثالهای هرکدام را به ذهن بیاورند یا.....

کاملا موافقم.
در رابطه با نامحرمهای فامیل در ابتدا باید دستور دین رو در نظر گرفت که در اون میزان برخوردها و یا بقیه موارد آمده.بعد هم شاید یکی بگه خوب توی فامیل ما همه مثل برادر خواهریم و با هم صمیمی هستیم.
در این رابطه من عرض میکنم که حجاب که سرجای خودش.دیگه حداقلها رو باید رعایت کرد و درباره نوع برخورد سعی نکنید اونقدر پیش برید که نشه تشخیص داد شما با هم نامحروید یا محرم.
از طرفی توجه به این نکته مهمه که مرد یا زن برای خودش 1سری ویژگی های جنسیتی درباره جنس مخالفش داره.نوع تفکرش رو منظورمه.درسته که اون فامیل با هم صمیمیند ولی نوع اون تفکر رو که از بین نرفته.
امیدوارم تونسته باشم منظورمو فهمونده باشم

طاها;16034 نوشت:

[="darkred"] خوب با توجه به اینکه این نا محرم ها فامیل هستند برخورد ما باید چجوری باشه؟[/]

maryam joon;16044 نوشت:
کاملا موافقم.
در رابطه با نامحرمهای فامیل در ابتدا باید دستور دین رو در نظر گرفت که در اون میزان برخوردها و یا بقیه موارد آمده.بعد هم شاید یکی بگه خوب توی فامیل ما همه مثل برادر خواهریم و با هم صمیمی هستیم.
در این رابطه من عرض میکنم که حجاب که سرجای خودش.دیگه حداقلها رو باید رعایت کرد و درباره نوع برخورد سعی نکنید اونقدر پیش برید که نشه تشخیص داد شما با هم نامحروید یا محرم.
از طرفی توجه به این نکته مهمه که مرد یا زن برای خودش 1سری ویژگی های جنسیتی درباره جنس مخالفش داره.نوع تفکرش رو منظورمه.درسته که اون فامیل با هم صمیمیند ولی نوع اون تفکر رو که از بین نرفته.
امیدوارم تونسته باشم منظورمو فهمونده باشم

[="darkred"]ببخشید مریم جان قبل از اینکه پستتو ببینم این سوالو کردم.
خیلی کلی میگید من جزئئ تر میخوام![/]

ریحانه71;16045 نوشت:
خوب با توجه به اینکه این نا محرم ها فامیل هستند برخورد ما باید چجوری باشه؟

با سلام

نامحرم، نامحرم است و تفاوتی در نوع ارتباط با آنها نیست. تنها فرقی که وجود دارد، عبارت از این است که زنان و دختران فامیل، بدلیل آشنائی و نسبت فامیلی و وجود نوعی رابطۀ خونی و عاطفی، در برخورد با یکدیگر، می توانند در چارچوب حدود شرع مقدس، بدور از افراط و زیاده روی و قصد لذت و کامجوئی با یکدیگر صحبت کنند.

پس در ارتباط با فامیل نامحرم، نسبت فامیلی و قوم و خویشی و صلۀ ارحام موضوعیت پیدا می کند. اما این ارتباط، اعم از صحبت و نگاه کردن هم باید در چارچوب دستورات شرع مقدس باشد.

لکن، همین حداقل ارتباط، با زنان و دختران غیرفامیل، بدون دلیل و ضرورت و یا به اقتضاء روابط کاری، شغلی و علمی نیز خارج از موضوع است و توجیهی ندارد، به عبارتی هر گونه رابطه با نامحرم باید بسته به موضوعی خاص (موضوعیت داشته باشد) و در چارچوب شرع مقدس باشد.

maryam joon;16044 نوشت:
در این رابطه من عرض میکنم که حجاب که سرجای خودش.دیگه حداقلها رو باید رعایت کرد

با سلام

بزرگوار بنده نمی دانم منظورتان از حداقل حجای چیست ولی تمام سخن این که حجاب کامل که مورد نظر دین است منظور ماست.

maryam joon;16044 نوشت:
و درباره نوع برخورد سعی نکنید اونقدر پیش برید که نشه تشخیص داد شما با هم نامحروید یا محرم. از طرفی توجه به این نکته مهمه که مرد یا زن برای خودش 1سری ویژگی های جنسیتی درباره جنس مخالفش داره.نوع تفکرش رو منظورمه.درسته که اون فامیل با هم صمیمیند ولی نوع اون تفکر رو که از بین نرفته. امیدوارم تونسته باشم منظورمو فهمونده باشم

بزرگوار اگر یکم بیشتر توضیح بفرماین ممنون میشم از قرار معلوم برای ریحانه بزرگوار هم سوالی است

ریحانه71;16047 نوشت:
خیلی کلی میگید من جزئئ تر میخوام!

ریحانه71;16045 نوشت:
نقل نوشته اصلی توسط : طاها لحن بیان هم در نامحرها باید متفاوت باشد نوع نگاه هم باید در نامحرم ها متفاوت باشد نوع پوشش هم باید در برخورد با نامحرم ها متفاوت باشد جنس حرف ها باید در برخورد با نامحر م ها متفاوت باشد زمان و مکان با نامحرم ها بودن هم می تواند متفاوت باشد خوب با توجه به اینکه این نا محرم ها فامیل هستند برخورد ما باید چجوری باشه؟

با سلام

بزرگوار

همان طور که استاد صدیق و خواهر بزرگوار هم فرمودند

چه در فامیل و چه در غیر فامیل در ارتباط با نامحرم باید حریم ها در تمام مسایل حفظ شود و این حریم ها نسبت به نزدیکی سن به هم و مجرد بودن باید شدیدتر باشد

این که در بالا گذشت در نوع نگاه و لحن بیان و موضوع سخن و ..... اینها باید تعیین کننده حرمت ها باشند

سخن کفتن با پسرها و دختر های جوان فامیل در هر موضوعی

شوخی های زبانی و جک های دون شان و.....

ورزشهای دسته جمعی چون والیبال و بدمین تون و......

نشستن دسته حمعی جوانی دور از چشم بزرگان هر دو طرف

و...........(ببخشید که زیاد ریز در موضوعات شدیم)

همه و همه اعمالی است که دون شان دختران و پسران مجرداست و اگر نگوییم عواقب بد که متهم به بدبینی و .....شویم حداقل اثرات سوءی در هر دو قشر خواهد گذاشت.

حفظ متانت و حرمت دختران جوان و حفظ شان و جایگاه پسران جوان در فامیل ضروری و لازم است هر چند در ارتباط باهم.

البته ارتباط در مواقع و موارد لزوم برای طرفین با حفظ شرایط اشکال ندارد.

ریحانه71;15985 نوشت:
سلام به دوستان عزیز میخواستم بدونم رابطه ی ما دختر ها با مردان و پسرهای فامیل باید تا چه حدی باشه؟یا بالعکس

با عرض سلام وتشکر از سوال خوب شما
ضمن خسته نباشید به همه کاربران وکارشناسان؛
زن باید بدن وموی خودرا از مرد نامحرم بپوشاندبلکه احتیاط واجب ان است بدن وموی خود رااز پسری که بالغ نشده وخوب وبد را می فهمد (وبه حدی است که مورد نظر شهوانی است)بپوشاند
رساله مراجع م/2435
نگاه کردن زن به بدن مرد نامحرم به قصد لذت نباشد وبواسطه نگاه کردن خوف مفسده هم نباشد اشکال ندارد
م/2433
خلاصه اینکه هر نوع ارتباط (نگاه-تلفنی-چت-......ویا صحبت در صورتی که 1- مفسده نداشته و 2-خوف مفسده نباشد اشکالی ندارد.

به استفتائات زیر توجه کنید
[=georgia][=&quot]دیدن دندان زن نامحرم در حال خندیدن توسط نا محرم چه حکمی دارد؟[/][=&quot]
[/]
[=&quot]امام ، نوری، رهبری ،سیستانی، مکارم، بهجت وتبریزی[/][=&quot]: [/][=&quot]با ریبه وفساد جایز نیست[/][=&quot] [/][=&quot].[/][=&quot]
[/]
[=&quot]صافی[/][=&quot]:[/][=&quot]جایز نیست[/][=&quot] [/][=&quot]
[/]
[=&quot]فاضل[/][=&quot] [/][=&quot]:[/][=&quot]بنابر احتیاط وجوبی جایز نیست[/][=&quot].[/][=&quot]
[/]
[=&quot]استفتائات کتبی موجود درمرکز ملی پاسخگوئی به سوالات دینی[/][=&quot] [/]
[/]

[=georgia][=&quot] [/][/]
[=georgia][=&quot] [/][/]
[=georgia][=&quot]شوخی با زن نا محرم[/][=&quot]وبالعکس:[/][=&quot]
[/]
[=&quot]1-[/][=&quot]اگر به قصد منفی باشد[/][=&quot]
[/]
[=&quot]2-[/][=&quot]یا احتمال (خوف)به مفسده افتادن باشد حرام است[/][=&quot].[/][=&quot]
[/]
[=&quot]حرام است
[/]
[/]

ادرس مذکور
[=georgia][=&quot][/][/]
[=georgia][=&quot]
[/]
[=&quot][/]
[/]

با سلام به دوستان
درسته که باید جلوی نامحرم باید حجاب رو رعایت کنیم ولی نامحرم های فامیل فرق دارن اگه در رعایت حجاب سخت گیری کنیم میگن این دختره خودش رو می گیره درسته نامحرم نامحرمه ولی اینو باید قبول کرد که نمیشه در مورد نامحرم های فامیل زیاد روی کرد مثلا اینکه جوراب بپوشیم خداییش کی توی خونه جوراب می پوشه؟مشخصه که اون طرف می فهمه به خاطر اون این کار رو کردید و حتما ناراحت میشه و این خیلی بده.
چون توی جامعه ی ما حجاب اجباریه همه دخترا و خانمها ازش فرارین هیچ کس فواید حجاب رو نمی دونه فقط می دونه که از وقتی که به سن تکلیف رسید باید حجاب رو رعایت کنه
به نظر من مقصر اصلی پدر و مادرها هستن که این قضیه رو از بچگی به بچه هاشون نمی گن و فلسفه حجاب رو برای اونا توضیح نمی دن
مشکل دیگه ای که بین خانواده ها هست اینه که پسر عمو یا پسر دایی رو اصلا نامحرم نمی دونن و این خودش یه مشکل بزرگه که از خانواده شروع میشه و به اجتماع کشیده میشه.

rana;16127 نوشت:
نمیشه در مورد نامحرم های فامیل زیاد روی کرد مثلا اینکه جوراب بپوشیم خداییش کی توی خونه جوراب می پوشه؟مشخصه که اون طرف می فهمه به خاطر اون این کار رو کردید و حتما ناراحت میشه و این خیلی بده.

rana;16127 نوشت:
درسته که باید جلوی نامحرم باید حجاب رو رعایت کنیم ولی نامحرم های فامیل فرق دارن اگه در رعایت حجاب سخت گیری کنیم میگن این دختره خودش رو می گیره درسته نامحرم نامحرمه ولی اینو باید قبول کرد که نمیشه

با سلام

بزرگوار شما در این جملات عبارتی فرمودید که باهم نمی خوانند

اولا که فرمودید که نامحرم نامحرم است و فرقی ندارند واز طرفی فرمودید اکر در رعایت حجاب سخت گیری کنیم می گویند خودش را می کیرد

بنده که در دستورات الهی ندیده ام تبصره ای برای این که به شما نکویند خودتان را می کیرید از دستورات الهی بکذرید و سرپیچی کنید

بزرگوار

یعنی چه که دیکران در مقابل اجرای دستورات الهی به ما چه می کویند؟؟

مکر ما برای رضای نامحرم های فامیل به دستورات الهی عمل می کنیم که اکر انها خوششان نیامد دستورات را عوض کنیم و بدانها عمل نکنیم

جسارت نشه محضرتان مطلب کلی است

مردان چشم چران حتما به دنبال دیدن نامحرمان هستند و اکر دختری حفظ حجاب کند ناراحت خواهند شد.

rana;16127 نوشت:
نمیشه در مورد نامحرم های فامیل زیاد روی کرد مثلا اینکه جوراب بپوشیم خداییش کی توی خونه جوراب می پوشه؟مشخصه که اون طرف می فهمه به خاطر اون این کار رو کردید و حتما ناراحت میشه و این خیلی بده.

فرمودید نمی شود جلوی فامیل زیاده روی کرد

منظورتان از زیاده روی چیست؟؟؟

خواهر عزیز

از کی تاحالا اطاعت ازدستورات الهی زیاده روی شده است

کسی در خانه جوراب نمی پوشد ولی برای حفظ حجاب خود از نامحرم باید پاهای خود را پوشاند حال با جوراب یا هر چیز دیکر.

فرمودید می فهمد که برای او حفظ حجاب می کنید

خوب بفهمد مکر چه اشکال دارد؟؟

مگر مردان نمی دانند که زنان خود را از دیکران باید بپوشانند؟؟

شما از کجا می دانید که ایشان با حجاب داشتن شما مخالفند؟؟؟

حال که می دانید مخالفند چرا باید مخالفت کنند؟؟ با دستورات دین مخالفند که بی خیال و اکر قصد و منظور دیکر ی دارند که ......(البته ببخشید جسارت نشه خدمتتان)

rana;16127 نوشت:
ولی نامحرم های فامیل فرق دارن

[="darkred"]سلام به دوستان عزیز
منم با جناب طاها موافقم ،چه فرقی میکنه نامحرم کی باشه؟
در واقع من بیشتر میخواستم مطمئن بشم.حجاب که مسلمه باید رعایت بشه چه طرف بش بر بخوره چه نه،حتی جوراب پوشیدن. البته باید بگم این کارا یه خورده سختی داره من خودم اینقدر گوش کنایه خوردم!!!!
اما درباره ی برخورد راستش من اصلا برخورد چندان خوبی ندارم(با پسر های مجرد) فقط در حد سلام و خداحافظ و خیلی هم بهشون بر میخوره! به نظرتون کار من اشتباهه؟[/]

ریحانه71;16149 نوشت:
اما درباره ی برخورد راستش من اصلا برخورد چندان خوبی ندارم(با پسر های مجرد) فقط در حد سلام و خداحافظ و خیلی هم بهشون بر میخوره! به نظرتون کار من اشتباهه؟

با سلام

بزرگوار

اکر مطالب بالا را هم مطالعه فرموده باشید کذشت که باید نوع برخورد و زمان و مکان و.....را طبق رفتار و نوع کار وخوبی و بدی افراد و بسته به چگونگی کار و .....رفتار را انتخاب بکنیم

حالا نمی دونم منظور از سخنتان که رفتار خوبی ندارم چیست؟؟

ولی ما باید در برخورد با فامیل و همسایکان رفتار اسلامی را به نمایش بکذاریم طوری که نه ناراحت شوند---نه ان طور که rana بزرگوار فرمودند--- ونه این که برخورد ما زننده و دون شان باشد و این بستکی به وقار و متانت و معرفت هر دختر و پسر مجرد است

البته در مورد متاهل ها هم این موارد صدق می کند و همه باید بیشتر و بیشتر مواظب خود باشیم ولی در مورد دختر و پسر جوان نمود بیشتری دارد

به طور خلاصه این که افراط و تفریط نکنیم

رعایت حجاب و سخن در حد ضرورت و صد البته نسبت به نوع کار ما جنس کار ما و نوع برخورد و سن برخورد کننده و....برخورد ما هم باید فرق بکند

طاها;16150 نوشت:
حالا نمی دونم منظور از سخنتان که رفتار خوبی ندارم چیست؟؟

[="darkred"]جناب طاها ممنون از پاسختون
همونطور که گفتم در حد سلام و احوالپرسی که از نظر اونها رفتار بدیه(یعنی انتظار رفتار صمیمی تر دارند)[/]

rana;16127 نوشت:
با سلام به دوستان
درسته که باید جلوی نامحرم باید حجاب رو رعایت کنیم ولی نامحرم های فامیل فرق دارن اگه در رعایت حجاب سخت گیری کنیم میگن این دختره خودش رو می گیره درسته نامحرم نامحرمه ولی اینو باید قبول کرد که نمیشه در مورد نامحرم های فامیل زیاد روی کرد مثلا اینکه جوراب بپوشیم خداییش کی توی خونه جوراب می پوشه؟مشخصه که اون طرف می فهمه به خاطر اون این کار رو کردید و حتما ناراحت میشه و این خیلی بده.
چون توی جامعه ی ما حجاب اجباریه همه دخترا و خانمها ازش فرارین هیچ کس فواید حجاب رو نمی دونه فقط می دونه که از وقتی که به سن تکلیف رسید باید حجاب رو رعایت کنه
به نظر من مقصر اصلی پدر و مادرها هستن که این قضیه رو از بچگی به بچه هاشون نمی گن و فلسفه حجاب رو برای اونا توضیح نمی دن
مشکل دیگه ای که بین خانواده ها هست اینه که پسر عمو یا پسر دایی رو اصلا نامحرم نمی دونن و این خودش یه مشکل بزرگه که از خانواده شروع میشه و به اجتماع کشیده میشه.

به نظرم مشکلی که خانم رعنا دارن بیشتر از اینکه سر اعتقادات باشه سر طرز تفکر اشتباه خانواده اشونه.
یادم میاد اولین باری که خودم به جای گره زدن روسریم اونو با گیره بستم تا پوشیده تر باشم کلی آدم بهم خندیدن که مگه مدرسه است؟(اشاره به گفته رعنا خانم که کی توی خونه جوراب میپوشه!)حالا بعد دو سال همه فهمیدن کار درست همینه.مهم عمل به دستوراته.
ما اگر قراره به خاطر بد نیامدن مردها حجاب رو رعایت نکنیم پس بهتره که عروسیهامون رو مختلط بگیریم تا اونا بدشون نیاد هیچ؛کیف هم بکنن.
شما باید 1تصمیم بزرگ و قطعی بگیری.یا دستورات دین یا خوش آمدن مردهای نامحرم.
از طرفی شدیدا هم حواستو باید جمع کنی که اسلام ما رو از بی احترامی کردن و ترک صله ارحام منع کرده.
شما اگه دستورات خدا برات مهمه خوب بهشون توجه کن و عملیش کن و میبینی که بعد از مدتی بقیه هم باهات هماهنگ میشن.اگه نشد هم غمت نباشه.چون شما راه خدا رو انتخاب کردی و ضرر نمیکنی

با سلام

خداوند وعدۀ هدایت خاصه به جهادگران در راه خدا داده "والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا".

جهاد در راه خدا شقوق مختلفی دارد:

- زمانی برای دفاع از عقیده و دین و ایمان خود باید در برابر دشمن بیرونی با جان و مال جهاد کرد (جهاد نظامی) و اینگونه هزینه کرد.

- زمانی دیگر برای دفاع از عقائد قلبی و دین و ایمان خود باید در برابر تمسخر دنیا گرایان و دین ستیزان، با اعتقاد و عمل راسخ بایستد و به دور از خوشایند و ناخوشایند دیگران و اطرافیان، تنها به رضایت خدا و انجام وظیفه بیندیشد. و اینگونه در راه خدا، حرف و حدیث و طعنه و استهزاء دیگران را تحمل و برای رضای حضرت دوست هزینه بپردازد. (جهاد فرهنگی و عقیدتی)

- جهاد در راه خدا تنها به نبرد در میدان جنگ و دفاع نظامی ختم نمی شود که این طبق روایات جهاد اصغر است. بلکه جهاد اکبر که تقوا و پرهیزکاری و عمل به دستورات و احکام الهی است بسا دشوارتر و واجد فضیلت و ارج و ارزش بیشتری است.

- چند نمونه از مصادیق جهاد در راه خدا به این قرار است: 1. تَقیّد به نماز اول وقت در همه جا، خصوصاً در بین کسانی که به اصل نماز و یا به نماز اول وقت اعتنائی ندارند، نوعی جهاد است، 2. امر بمعروف و نهی از منکر و تذکر به غیبت کننده و تهمت زننده و یا ترک مجلس غیبت، نیز از مصادیق جهاد فی سبیل الله است، 3. رعایت حجاب در جامعه ای که همه مقید و پایبندند خوب و دارای فضیلت است اما در جامعه و اجتماعات و خانواده هائی که تقید لازم را ندارند و چه بسا متدینین و متشرعین را استهزاء و تمسخر می کنند نه تنها فضیلت است بلکه نوعی جهاد در راه خداست.

موفق باشید ...:Gol:

با سلام

خدمت دوستانی که در این تایپک هم بحث بودیم بحث به جایی رسید؟؟؟؟

خواستم بحث را تمام کنیم و نتیجه ای بگیریم

طاها;17195 نوشت:
با سلام

خدمت دوستانی که در این تایپک هم بحث بودیم بحث به جایی رسید؟؟؟؟

خواستم بحث را تمام کنیم و نتیجه ای بگیریم

استاد فکر نمیکنم به نتیجه نهایی رسیده باشیم.این روزها اینقدر میزان پستهای سایت بالاست که 1پست رو 2روز بهش نرسی محو میشه
من نظرم روی عوض کردن اسم پست بود تا بیشتر مخاطب جذب کنه ولی نویسنده محترمش گفت ظاهرا نتونسته.
به هرحال انشاالله که بشه به نتیجه برسیم

[="Arial Black"][="Navy"]سلام
حقیقت اینکه من جواب سوالمو به طور کامل نگرفتم!:Gig:
اگه میشه خیلی کوتاه به این سوالا جواب بدین.
ما (دخترها) میتونیم با آقایان صحبت نسبتا طولانی(حتی گاهی شوخی کردن) داشته باشیم؟!
از نظر شما برخورد باید مهربانانه باشه یا جدی؟[/]

[="Navy"]ببخشید دیگه کند ذهنی از منه!میخوام یه جوابه سر راست بشنوم.![/]

با سلام

بزرگوار انتظار نداشته باشید کسی به شما جواب صریح بدهد که بروید راحت صحبت کنید و یا نه اصلا نمی شود صحبت کرد

از نظر فقهی هم مجتهد موضوع را بیان می کند و تکلیف برعهده مکلف است

سرکار باید شرایط و زمان و مکان و نوع صحبت و موضوع صحبت و .....را مشخص کنید و نسبت به نیت افراد به خودتان و نوع صحبت طرف مقابل و..... صحبت خود با نامحرمان را تنظیم کنید

نمی شود که اینجا مطلق کفت بله بروید صحبت کنید و فردا عواقب داشته باشد چون معلوم نیست افراد با چه نیتی و در چه موضوعی و....صحبت می کنن

و یا بگوییم نه نمی شود صحبت کرد و در برخی مواقع لازم و ضروری است که با نامحرم صحبت کرد افراد در ان موقع چه کنند؟؟

نتیجه این که:

تعیین نوع صحبت و شرایط صحبت و موضوع صحبت و....با نامحرم برعهده مکلف است.البته با در نظر کرفتن مطالب قبلی .

ریحانه71;17572 نوشت:
سلام
حقیقت اینکه من جواب سوالمو به طور کامل نگرفتم!:Gig:
اگه میشه خیلی کوتاه به این سوالا جواب بدین.
ما (دخترها) میتونیم با آقایان صحبت نسبتا طولانی(حتی گاهی شوخی کردن) داشته باشیم؟!
از نظر شما برخورد باید مهربانانه باشه یا جدی؟

ببخشید دیگه کند ذهنی از منه!میخوام یه جوابه سر راست بشنوم.!

با سلام:Gol:

آنچه مسلم است؛ از نظر شرع مقدس اسلام، هر گونه ارتباط بین دختر و پسر، قبل از ازدواج، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم، اگر با قصد لذت (جنسی) باشد یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن ارتباط، وجود داشته باشد، جایز نبوده و اشکال دارد.

اما ارتباط شغلی و حرفه ای و علمی و تحصیلی، اگر باعث فتنه و مفسده نشود و موازین شرع در آن رعایت شود، اشکال ندارد.

در مورد لبخند زدن و شوخی کردن با نامحرم، اگر با قصد لذت جنسی و یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن باشد جایز نبوده و اشکال دارد.

مراجع معظم تقلید در پاسخ به این سؤال که: شوخی کردن با نامحرم چه حکمی دارد؟، فرمودند: اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و یا بترسد به گناه بیفتد، جایز نیست. ( العروة الوثقی، ج 2 ، کتاب النکاح، م31 و 39؛ فاضل جامع المسائل، ج 1، س 1720 و خامنه ای، استفتاء، س 782.)

در خصوص اینکه رفتار و تعامل شما با نامحرم مهربانانه باشد یا جدی، باید گفت: باید با رعایت موازین شرع، خیلی طبیعی و در حد اعتدال و بدور از طراوت افراطی و خشکی تفریطی باشد، یعنی نه رفتار شما چنان گرم و صمیمی و مهربانانه باشد که خوف به گناه افتادن و یا تصور و توهم غلط در ذهن طرف مقابل ایجاد کند و نه آنچنان خشک و بی روح، که مضر به حال ارتباط کاری، شغلی، علمی و یا تحصیلی شما باشد.

موفق باشید ... :Gol:

تاپیک خوبیه

دوستان یک صحبتی داشتند که مگه می شه بعضی چیزها را در محیط فامیل رعایت کرد.
تجربه ی شخصی خود من می گه حتی در خانواده های مذهبی برخی مسائل چون کمتر مطرح شده و خانواده ها وقوف کمتری روی اون دارند موقع انجامش اطرافیان حساس می شوند و شاید این کار ما را زیاده روی قلمداد کنند. مثل همان جوراب پوشیدن، اما علت این برخورد صرفاً عدم آگاهی است ولاغیر
به نظر من در این گونه موارد باید حکم شرعی آن را به طور مستند برای اون ها بیاریم؛ این مسئله باعث می شه تا حدودی حساسیت ها برطرف بشه؛ بعد هم کم کم همه عادت می کنند.

در رابطه با اقوام هم واقعاً فکر نمی کنم این مسئله ناراحتی داشته باشه؛ به هر جهت هر کاری شروعش سخته و ممکنه کمی بازخورد منفی داشته باشه ولی کم کم عادی می شه.

راجع به صحبت کردن هم به نظر من هر دو طرف باید کمی محتاط باشند؛ چون در ابتدا همه چیز عادیه و یک رابطه ی معمولی خانوادگی، ولی ممکنه گاهاً توی شوخی ها مطلبی عنوان بشه که بعد فکر طرف مقابل را به خودش مشغول کنه و... اول توی این شوخی ها هیچ هدف و منظور خاصی نبوده ولی بعد ممکنه منظور دار بشه!

البته واقعاً باید فضا را سنجید و عمل کرد، گاهی لازمه محتاط تر باشیم و گاهی یک رفتار معمول مناسب است

اسراء;16073 نوشت:

نگاه کردن زن به بدن مرد نامحرم به قصد لذت نباشد وبواسطه نگاه کردن خوف مفسده هم نباشد اشکال ندارد
م/2433
خلاصه اینکه هر نوع ارتباط (نگاه-تلفنی-چت-......ویا صحبت در صورتی که 1- مفسده نداشته و 2-خوف مفسده نباشد اشکالی ندارد.

[=georgia][=&quot]
[/]
[/]

سلام

براي چه كسي مفسده نداشته باشه ؟ اگه براي طرف مقابل مفسده نبايد داشته باشه ما اين مسئله رو از كجا بدونيم
يعني از كجا بدونيم براي طرف مقابل مفسده داره يا نه ؟

در مورد مفسده و خوف مفسده توضيح مي فرماييد كه يعني چي ؟

t4h9r1;45357 نوشت:
براي چه كسي مفسده نداشته باشه ؟

با سلام

براي مكلف مفسده نداشته باشد چه دختر و چه پسر هركسي كه باشد براي او نبايد ضرر داشته باشد
نگاه كردن دو طرفه است يا نكاه دختر به پسر و يا نگاه پسر به دختر
براي هر كدام كه است نبايد در اين نگاه مفسده اي باشد و بعدا اين نگاهها فرد را دچار وسوسه كند و تحريك كند و ............

t4h9r1;45357 نوشت:
اگه براي طرف مقابل مفسده نبايد داشته باشه ما اين مسئله رو از كجا بدونيم يعني از كجا بدونيم براي طرف مقابل مفسده داره يا نه ؟

قرار نست كه ان را شما بدانيد بايد خود فرد بداند كه ايا اين گونه كه به پسر نامحرم نگاه مي كند اين نگاه كردن براي او لذت بخش است يا نه؟؟
اين نگاه كردن دختر به پسر و يا برعكس او را در گناه خواهد انداخت يا نه؟؟

پس هر فردي موظف است خود را كنترل كند در نگاه و پوشش و خوف در افتادن در گناه و مفسده داشتن

t4h9r1;45357 نوشت:

مفسده كه خب مشخصه يعني فردي با نگاه به نامحرم و بدن نامحرم و رابطه با نامحرم و ...........عمل گناهي انجام دهد حال به هر طريق يا همانجا كاري بكند و يا دست به نامحرم بزند و يا...........

و يا اين كه نخير اين نگاه كردن به نامحرم زمينه اي باشد كه فرد بعدا دچار گناه شود مثلا در ذهن خود اين فرد را تصور كند و زمينه گناهي باشد براي فرد

t4h9r1;45357 نوشت:
سلام

براي چه كسي مفسده نداشته باشه ؟ اگه براي طرف مقابل مفسده نبايد داشته باشه ما اين مسئله رو از كجا بدونيم
يعني از كجا بدونيم براي طرف مقابل مفسده داره يا نه ؟

نباید صرفاً به دنبال این بود که ببینیم مفسده دارد یا ندارد، اگر به نظرمان مفسده نداشت از رعایت آن صرف نظر کنیم
این روزها بسیار شاهد هستیم که مشکلاتی که گاهاً برای برخی از خانم ها پیش می آید مربوط به همان زمان هایی می شود که فکر می کرده اند مفسده ندارد!
حتی جلوی محارم هم باید سعی کنیم برخی موارد را رعایت کنیم، فرقی ندارد برادر، دایی، عمو، و یا حتی پدر ما باشد. بلاخره آن ها هم مرد هستند و ... . همه اش در یک لحظه اتفاق می افتند، نگاهی به صفحه ی حوادث روزنامه ها رعایت این نکته را تصدیق می کند.
حتی برای فرزندان کوچک نیز بهتر است یک حد و حدودی رعایت شود، فکر نمی کنم حادثه ی چند سال پیش که برای چندین کودک 5-6 ساله ی اصفهانی اتفاق افتاد از ذهن کسی پاک شده باشد، حداقل از ذهن اصفهانی ها؛ به یاد دارید قاتل چه گفت؟ نحوه ی پوشش آنها یکی از موارد گزینش آنان بود...:Ghamgin:

موضوع قفل شده است