صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: به نیابت بخوانم یا هدیه کنم؟

نوشته
    179
    حضور
    20 روز 19 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    17
    صلوات
    1140

اشاره به نیابت بخوانم یا هدیه کنم؟

سلام

شنیدم که میگن قرآن رو به نیابت از میت بخونید،بهتر است نسبت به اینکه ثوابش رو هدیه بدید. آیا چنین چیزی صحت داره؟
    در صورتیکه صحت داره،چرا برای امواتمون فاتحه میخونیم،آیا بهتر نیست فاتحه رو هم به نیابت از اونها بخونیم؟

با تشکر
    ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۳/۰۴ در ساعت ۲۰:۳۰
    لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,517
    حضور
    175 روز 1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58316

با نام و یاد دوست

به نیابت بخوانم یا هدیه کنم؟

کارشناس بحث: استاد مجید

5. صلوات ها 7

علاقه
    تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
    نوشته
    2,166
    حضور
    29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    9019

نقل قول نوشته اصلی توسط سـاغر نمایش پست ها
    سلام

شنیدم که میگن قرآن رو به نیابت از میت بخونید،بهتر است نسبت به اینکه ثوابش رو هدیه بدید. آیا چنین چیزی صحت داره؟
    در صورتیکه صحت داره،چرا برای امواتمون فاتحه میخونیم،آیا بهتر نیست فاتحه رو هم به نیابت از اونها بخونیم؟
    با صلوات بر محمد وال محمد
    وعرض سلام وادب
    کاربر گرامی از نظر روابط عاطفی، هدیه از بهترین ابزار جذب محبت است. هنگام خواندن قرآن براى شخصى كه از دنيا رفته، همين كه نيت كنيد براى او مى‌خوانم كافى است. اگر شخصى قرآن را براى ثواب بردن خودش تلاوت مى‌كند، بايد به قصد قربت و نزديك شدن به خداوند باشد و اگر براى كسى ديگر و به نيابت از شخص مرده مى‌خواند و مى‌خواهد ثواب قرائت را به روح اموات هديه كند، باز قصد قربت به خداوند متعال لازم است. به اين ترتيب كه قرآن را به قصد قربت به خداوند‌متعال تلاوت كند و ثواب آن را به روح اموات هديه نمايد.
    از پیامبراکرم(ص) نقل شده است: مردگانتان را كه در قبرها آرمیده ‏اند از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند. مردگان شما زندانى هستند و به كارهاى نیك شما رغبت دارند. آنها خود، قدرت انجام كارى را ندارند، شما صدقه و دعائى به آنها هدیه كنید.(الحكم الزاهرة با ترجمه انصارى ، ص 232)
    اعمالی که ما برای مردگان مومن انجام می دهیم، علاوه بر این که هدیه ای ارزشمند برای آنهاست، می تواند سبب مغفرت خود ما نیز باشد:
    « مالك بن دینار مى ‏گوید گفت: شب جمعه ‏اى بر گورستانى وارد شدم و ناگهان نور درخشانى را دیدم. از روى تعجّب گفتم: لا إله إلا اللَّه، گویى خداوند- عزّ و جلّ- اهل این گورستان را آمرزیده است. ناگهان شنیدم كه هاتفى از دور ندا مى ‏كند و مى ‏گوید: اى مالك بن دینار، این هدیه مؤمنان به اهل قبور و برادران ایمانى ‏شان مى‏ باشد. گفتم: سوگند به خدایى كه تو را به زبان آورد، از تو مى ‏خواهم كه به من بگویى آن هدیّه چیست؟ گفت: مؤمنى در این شب برخاست و وضوى كامل گرفت و دو ركعت نماز خواند و در هر ركعت یك بار سوره فاتحة الكتاب و سوره قُلْ یا أَیُّهَا الْكافِرُونَ، و سوره قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ قرائت نمود، و گفت: «اللّهمّ، إنّى قد وهبت ثوابها لأهل المقابر من المؤمنین.» - خداوندا، من ثواب آن را به مردگان مؤمنین هدیه نمودم.
    از این رو خداوند، ما را از شرق و غرب و از هر سو، نور و گشایش و شادمانى عنایت فرمود.
    مالك مى‏ گوید: من همواره آن را در شب هاى جمعه مى ‏خواندم، تا این كه پیامبر اكرم(صلّى اللَّه علیه و آله) را در خواب دیدم و ایشان به من فرمود: «اى مالك، در برابر نورى كه به امّت من هدیّه نمودى، خداوند در ثواب آن تو را آمرزید.» سپس فرمود: «خداوند در قصرى بهشتى كه «منیف» نامیده مى ‏شود، خانه‏ اى براى تو بنا نمود.»(ادب حضور، ترجمه فلاح السائل،سید بن طاووس، ص: 168)
    کلام را به این جمله ختم کنیم که:
    در روايتى محمّد بن مسلم مى‏ گويد: به امام صادق عليه السّلام عرض كردم؟ آيا مردگان را زيارت كنيم؟ فرمود: بله. عرض كردم: آيا وقتى ما به زيارت شان مى‏ رويم، آنان‏ صداى ما را مى‏ شنوند؟ فرمود: بله، به خدا سوگند، چنين است، مسلّما آنان از آمدن شما خبردار شده و شادمان مى‏ گردند و با شما انس مى‏ گيرند. وى مى‏ گويد: عرض كردم: وقتى به زيارت ايشان رفتيم چه بگوييم؟ فرمود بگو:
    «اللّهمّ، جاف الأرض عن جنوبهم، و صاعد إليك أرواحهم، و لقّهم منك رضوانا، و أسكن إليهم من رحمتك ما تصل به وحدتهم، و تونس به وحشتهم، إنّك على كلّ شى‏ء قدير.» خداوندا، زمين را از پهلوهايشان بر كنار فرموده و جايگاهشان را وسعت ده، و ارواح آنان را به سوى خود بالا بر، و خشنودى مخصوص خود را به ايشان ارزانى دار، و از رحمت خويش چنان رحمتى به سوى آنان گسيل دار كه با ارتباط بر قرار كردن با آنان ايشان را از تنهايى نجات داده، و مونس وحشت و احساس تنهايى‏ شان گردى، براستى كه تو بر هر چيز توانايى. ( ادب حضور (ترجمه فلاح السائل)، ص: 165)
    ان شا الله ثواب این هدایت‏ ها و نورانیت ‏ها به میّت می ‏رسد و باعث خوشحالی او در عالم برزخ می‏ گردد.

ویرایش توسط مجید : ۱۳۹۳/۰۱/۱۹ در ساعت ۱۸:۰۳

7. صلوات ها 9

نوشته
    179
    حضور
    20 روز 19 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    17
    صلوات
    1140

نقل قول نوشته اصلی توسط مجید نمایش پست ها
    با صلوات بر محمد وال محمد
    وعرض سلام وادب
    کاربر گرامی از نظر روابط عاطفی، هدیه از بهترین ابزار جذب محبت است. هنگام خواندن قرآن براى شخصى كه از دنيا رفته، همين كه نيت كنيد براى او مى‌خوانم كافى است. اگر شخصى قرآن را براى ثواب بردن خودش تلاوت مى‌كند، بايد به قصد قربت و نزديك شدن به خداوند باشد و اگر براى كسى ديگر و به نيابت از شخص مرده مى‌خواند و مى‌خواهد ثواب قرائت را به روح اموات هديه كند، باز قصد قربت به خداوند متعال لازم است. به اين ترتيب كه قرآن را به قصد قربت به خداوند‌متعال تلاوت كند و ثواب آن را به روح اموات هديه نمايد.
    با عرض سلام و ادب خدمت شما استاد بزرگوار

ببخشید من دوباره سوالمو باید تکرار کنم،چون جواب قانع کننده نگرفتم! یعنی نگفتید کدامیک بهترن!
    ببینید مثلا من میخوام کل قرآن رو ختم کنم، آیا بهتره به نیابت از میت،بخونم یا ثوابشو هدیه کنم؟ خب وقتی به نیابت بخونم،مثل اینه که اون میت،خودش خونده ولی وقتی خودم بخونم،و ثوابشو هدیه کنم،فقط در حکم هدیه هست...
    پس به نیابت خوندن بهتره یا هدیه کردن؟

با تشکر
    ویرایش توسط سـاغر : ۱۳۹۳/۰۱/۱۹ در ساعت ۱۸:۴۸

9. صلوات ها 3

نوشته
    273
    حضور
    4 روز 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1316

اینکه شما بخونید یا اون میت فرقی نمیکنه.... در هر صورت همون ثوابی که برای قرائت قران هست چه از طرف اون میت بخونید یا از طرف خودتون هدیه کنید انشالله ثوابش به روحش میرسه....
    این هم دقت داشته باشید که وقتی بخواهید به نیابت از میت بخونید اگه خدایی نکرده اشتباهی در خوندن کلمه ای از یک ایه پیش بیاد گناهش برای شما نیست... برای اون میت هست...
    پس یهتره هدیه کنید به روحش...
    اللهم اغفر للمومنین والمومنات

11. صلوات ها 3

نوشته
    179
    حضور
    20 روز 19 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    17
    صلوات
    1140

نقل قول نوشته اصلی توسط بقیع غریب نمایش پست ها
    اینکه شما بخونید یا اون میت فرقی نمیکنه.... در هر صورت همون ثوابی که برای قرائت قران هست چه از طرف اون میت بخونید یا از طرف خودتون هدیه کنید انشالله ثوابش به روحش میرسه....
    این هم دقت داشته باشید که وقتی بخواهید به نیابت از میت بخونید اگه خدایی نکرده اشتباهی در خوندن کلمه ای از یک ایه پیش بیاد گناهش برای شما نیست... برای اون میت هست...
    پس یهتره هدیه کنید به روحش...
    اللهم اغفر للمومنین والمومنات
    سلام

ممنون از پاسختون

آخه من شنیده بودم که میگفتن به نیابت خوندن ارزشش بیشتر از هدیه دادن هست. ولی میخواستم مطمئن بشم.

اینکه فرمودید "اگه خدایی نکرده اشتباهی در خوندن کلمه ای از یک ایه پیش بیاد گناهش برای شما نیست... برای اون میت هست..." آیا صحت داره؟ و این موضوع رو از کجا به دست آوردید؟مثلا روایتی در این زمینه بوده؟

با تشکر
    ویرایش توسط سـاغر : ۱۳۹۳/۰۱/۱۹ در ساعت ۱۹:۰۱

13. صلوات

نوشته
    273
    حضور
    4 روز 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1316

من از دوره راهنمایی این رو از دبیر عزیز قران و عربیمون یاد گرفتم که تاجایی که میتونید قران رو بدون غلط بخونید....
    به هر حال پیش میاد من یا شما تو تلفظ اعراب ایات قران اشتباه سهوی نه عمدی داشته باشیم....
    اگه ازش سطحی بگذریم بی احترامی به کلمات مقدس قران محسوب میشه....
    بخاطر همین هم گفتم بهتره هدیه کنید به روح میت....
    درسته خداوند برای تلاوت ایات ثواب در نظر گرفته ولی این میزان ثواب به نحوه ی خوندن قران هم مربوطه...
    روایت خاصی مدنظرم نیست ولی اگه دنبالش هستید با کارشناس مطرح میکنم...

15. صلوات

علاقه
    تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
    نوشته
    2,166
    حضور
    29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    9019

نقل قول نوشته اصلی توسط سـاغر نمایش پست ها
    پس به نیابت خوندن بهتره یا هدیه کردن؟
    با صلوات بر محمد وآل محمد
    سلام علیک ورحمه الله
    کاربر گرامی شما می خواهید ثواب آن عمل به میت برسد حال چه به نیابت بخوانید چه ثواب یک عملی را هدیه کنید هیچ فرقی نمی کند. ولی در روایت مالک بن دینارآمد که: «اللّهمّ، إنّى قد وهبت ثوابها لأهل المقابر من المؤمنین.» - خداوندا، من ثواب آن را به مردگان مؤمنین هدیه نمودم. که خداوند ثواب آن چنانی که ذکر شد به او عنایت نمود.

17. صلوات ها 4

علاقه
    مبحث امامت
    نوشته
    3
    حضور
    2 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3

قابل توجه دوستان مخصصوصا جناب کارشناس بدانید که به نیابت خواندن مسلما بهتر است مخصوصا برای اهل بیت زیرا هدیه وقتی معنا می دهد که از صحت و سقم آن مطلع باشیم ! چه کسی از صحت اعمال اش مطلع است ولی در نیابت کاری به صحت وسقم نداریم بلکه فقط از ناحیه او می خوانیم واگر نیابت از اهل بیت باشد هم به آبروی آنها عمل ما مقبول و خودمان هم بهره می بریم فرض کنید کسی زیارت امام رضا برود وبخواهد مثلا 2وابش به حضرت معصومه برسد بر فرض هدیه چون ابتداءا عمل از طرف خودمان بود اطمینان به قبولی نیست ولی ااگر از ابتدا نیابت از حضرت معصومه باشد مسلما حضرت رضا آن را می پذیرد و بالعرض خودمان هم بهرمند می شویم

19. صلوات ها 2

نوشته
    179
    حضور
    20 روز 19 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    17
    صلوات
    1140

نقل قول نوشته اصلی توسط حکمیان نمایش پست ها
    قابل توجه دوستان مخصصوصا جناب کارشناس بدانید که به نیابت خواندن مسلما بهتر است مخصوصا برای اهل بیت زیرا هدیه وقتی معنا می دهد که از صحت و سقم آن مطلع باشیم ! چه کسی از صحت اعمال اش مطلع است ولی در نیابت کاری به صحت وسقم نداریم بلکه فقط از ناحیه او می خوانیم واگر نیابت از اهل بیت باشد هم به آبروی آنها عمل ما مقبول و خودمان هم بهره می بریم فرض کنید کسی زیارت امام رضا برود وبخواهد مثلا 2وابش به حضرت معصومه برسد بر فرض هدیه چون ابتداءا عمل از طرف خودمان بود اطمینان به قبولی نیست ولی ااگر از ابتدا نیابت از حضرت معصومه باشد مسلما حضرت رضا آن را می پذیرد و بالعرض خودمان هم بهرمند می شویم
    سلام

ممنون از مشارکت و پاسخ شما

کاربر بقیع غریب فرمودند: "وقتی بخواهید به نیابت از میت بخونید اگه خدایی نکرده اشتباهی در خوندن کلمه ای از یک ایه پیش بیاد گناهش برای شما نیست... برای اون میت هست..." آیا چنین چیزی در به نیابت خواندن،صحت داره؟!

شما فرمودید به نیابت خواندن بهتره(چیزی که از دیگران هم شنیدم). ولی این سوال برام هست که اگه به نیابت خوندن بهتره،چرا ما فاتحه رو هم به نیابت نمیخونیم؟

با تشکر

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری