باطل شدن مکرر وضو و دلسردی نسبت به نماز

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
باطل شدن مکرر وضو و دلسردی نسبت به نماز

با نام و یاد دوست

سلام

سوال یکی از کاربران که تمایل نداشتند با مشخصات و آیدی خودشون مطرح بشه

با حفظ امانت در این تاپیک طرح می شود و جهت پاسخگویی به کارشناس محترم ارجاع داده می شود:

نقل قول:

با سلام و احترام
در ابتدا از بابت تاپیک خوب شما در مورد خوندن نمازهای قضا سپاسگذاری می کنم.
این تاپیک بهانه ای شد تا به خودم جرات بدم و سوالمو بپرسم.
ببخشید که وقتتونو می گیرم، ممنون میشم کمکم کنین.

من یه بیماری دارم که هر لحظه باعث میشه وضوم باطل بشه، بعضی مواقع در حد یکی دو دقیقه بعضی مواقع هم در حد یه ساعت وضوم دوام میاره.
همین موضوع باعث میشه از بابت باطل شدن وضو و مجدد وضو گرفتن دچار نگرانی و اذیت بشم، تا حدی که نمازهای خودم رو هم با اکراه می خونم.

البته می دونم که طبق نظر برخی مراجع، میشه وضو گرفت و با شرایطی حتی با وجود باطل شدنش، نماز رو خوند. ولی خوب با همه ی اینها، من نسبت به نماز به شدت دلسرد شدم.
حتی وقتی زیارت می رم نمی تونم نماز بخونم، چون تا بخوام وضو بگیرم و بیام نماز بخونم، وضوم باطل شده... فقط میشینم با خودم خلوت می کنم و دعایی، قرآنی....اصلا مصیبتی شده.
وقت اذان که میشه، همه ی دنیا رو سرم آوار میشه که باز مصیبت وضو گرفتن شروع شد! من واقعا دوست دارم نماز قضا بخونم ولی حتی فکر کردن به این موضوع با مشکلی که من دارم، برام عذاب آوره.

اگه کمکم کنین(به هر ترتیبی که صلاح می دونین) یک دنیا ممنونتون میشم.

مرجع تقلید: آیة الله سیستانی

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

طاهر;498673 نوشت:
با سلام و احترام

من یه بیماری دارم که هر لحظه باعث میشه وضوم باطل بشه، بعضی مواقع در حد یکی دو دقیقه بعضی مواقع هم در حد یه ساعت وضوم دوام میاره.
همین موضوع باعث میشه از بابت باطل شدن وضو و مجدد وضو گرفتن دچار نگرانی و اذیت بشم، تا حدی که نمازهای خودم رو هم با اکراه می خونم.

البته می دونم که طبق نظر برخی مراجع، میشه وضو گرفت و با شرایطی حتی با وجود باطل شدنش، نماز رو خوند. ولی خوب با همه ی اینها، من نسبت به نماز به شدت دلسرد شدم.
حتی وقتی زیارت می رم نمی تونم نماز بخونم، چون تا بخوام وضو بگیرم و بیام نماز بخونم، وضوم باطل شده... فقط میشینم با خودم خلوت می کنم و دعایی، قرآنی....اصلا مصیبتی شده.
وقت اذان که میشه، همه ی دنیا رو سرم آوار میشه که باز مصیبت وضو گرفتن شروع شد! من واقعا دوست دارم نماز قضا بخونم ولی حتی فکر کردن به این موضوع با مشکلی که من دارم، برام عذاب آوره.

بسمه تعالی
با عرض سلام و تحیت محضر حضرتعالی

لازم است بخش فقهی و نیز بخش اخلاقی موضوع را کارشناسان محترم مربوطه پاسخ دهند...

"افضل الاعمال احمزها"؛ با فضیلت ترین اعمال دشوارترین آنهاست.

تردیدی نیست شرایط جنابعالی سخت و دشوار است که جای تاسف دارد، اما عنایت داشته باشید همین امر سبب تعالی و ارتقاء شما را فراهم می آورد. طبعا نمازی که شما با مشقت می خوانید از دو جهت مورد رضایت خداوند متعال است یکی بخاطر نفس نماز و دیگری بخاطر تحمل مشقت.
پس حضور قلبی که از دیگران انتظار می رود از شما مورد توقع نیست، خود را از این بابت سرزنش نکنید تا شیرینی و حلاوت نماز همراه با سختی را بیشتر احساس کنید.

از درگاه خداوند سلامتی و توفیقات حضرتعالی را مسئلت دارم

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

سلام.

ببخشید من یه سوال داشتم و میخوام رک و واضح بگم.
بعضی وقتا نفخ شدید می کنم که بعضا با دلدرد همراهه. وقتی وضو می گیرم هی احساس می کنم داره باد ازم خارج میشه :Nishkhand: و البته خودمو کنترل می کنم. اما خب شک می کنم که واقعا وضوم باطل شده یا نه. مکافاتی شده واسم. خیلی وقت ها وسط نماز همین شک رو می کنم و میرم دوباره وضو و نمازو اعاده می کنم. نماز جماعت که دیگه قضیه ای شده!! بحث آبرو در میونه!
(نمی دونم شاید من اشتباه می کنم. وقتی وضو می گیرم این احساس بیشتر بهم دست میده :khandeh!:)
ممنون...

گدای کوی رضا;500617 نوشت:
سلام.

ببخشید من یه سوال داشتم و میخوام رک و واضح بگم.
بعضی وقتا نفخ شدید می کنم که بعضا با دلدرد همراهه. وقتی وضو می گیرم هی احساس می کنم داره باد ازم خارج میشه :Nishkhand: و البته خودمو کنترل می کنم. اما خب شک می کنم که واقعا وضوم باطل شده یا نه. مکافاتی شده واسم. خیلی وقت ها وسط نماز همین شک رو می کنم و میرم دوباره وضو و نمازو اعاده می کنم. نماز جماعت که دیگه قضیه ای شده!! بحث آبرو در میونه!
(نمی دونم شاید من اشتباه می کنم. وقتی وضو می گیرم این احساس بیشتر بهم دست میده :khandeh!:)
ممنون...

بسمه تعالی
با سلام و تحیت محضر حضرتعالی
هرچند این سوال فقهی است اما چون در این تاپیک مطرح شده عرض می کنم؛
مادامی که یقین (صد در صد) به بطلان وضو ندارید، وضوی شما صحیح است و نباید به شک خود اعتنا کنید. شما از لحاظ شرعی اجازه شکستن نماز را ندارید مگر اینکه یقین به بطلان آن و یا وضوی خود داشته باشید.

در پناه خدای متعال موفق باشید

طاهر;498673 نوشت:
با سلام و احترام

سلام
در علم معرفت النفس اثبات می شود اعمال عبادی چون برای بدن سخت است منجر به تقویت نفس و شناخت بیشتر می شود

شما هم این بیماری را به فال نیک بگیرید و علاوه بر مراقبت بر وسواسی نشدن، با وضوی دائمی داشتن و دوباره وضو گرفتن مقدمات تقویت نفس را طی کنید و خسته نشوید

شما در محضر دایه‌ی هزاران بار مهربانتر از مادر هستید. هدیه دوست را با تمام وجود قبول کنید

به بیماری خود خوش آمد بگویید و هر روز صبح به او صبح به خیر بگویید و برنامه ی کاری آن روز را تا شب بریزید

با مطالعه در زمینه‌های ضروری زندگی روح خود را بزرگ کنید( فستبقوا بالخیرات)

البته برای درمان هم اقدام کنید. این موارد ممکن است نیاز به جراحی هم داشته باشد

التماس دعا

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت بزرگواران اسک دین و همچنین کارشناس محترم

بنده در کنار عرایض استاد مطلبی ذکر می کنم که با توجه به شرایط خودتون بسنجید ببینید با شما همخوانی داره یا خیر؟

همونطور که خودتون میدونید حالات روانی بر جسم انسان تاثر داره !

احیانا شما آدمی نیستید که اضطرابی
یا پرخاشجو یا زود رنج یا...باشید

ما یه اصطلاح داریم تحت عنوان تحریک پذیری روده ، احیانا اگه شما تحت استرس باشید میتونه باعث وضعیت کنونی شما بشه ، تنها راه لازم برای بهبود وضعیتتون آرامش هست .

رواندرمان حالا از ناحیه خودتون یا رواندرمانگر.

موضوع قفل شده است