جمع بندی چند سوال در مورد صحت قرآن

تب‌های اولیه

50 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چند سوال در مورد صحت قرآن

سلام چند تا سوال درمورد صحت قران دارم . من 15 سالمم بیشتر نیست گفتم سوالام گرچه بچگونسه و جاهلانست ولی بدونم بهتره . ممنون

البته بگم من قرانو قبول دارم شدید چون خیلی چیزایی داره که با کله جور در میاد ولی بعضی از چیزاش برام سواله

1.خداوند چرا در قران اومده گفته شما اگر پول کافی برای ازدواج نداشتید میتونید با کنیزان باشید . ولی اگر ازدواج کنید بهتر است و خدا با صابرین استو .... :hamdel: ( ببخشید اگه دقیق نمیگم چون یادم نیست ) خدا تو اینجا کنیز هارو تحقیر کرده !؟ مگه کنیزا خدا ندارند ؟ ببخشیدا ولی مگه گوسفندن که هرکاری خواستن باهاشون بکنن !؟ منه بدبخت بخاطر یه سری مسائل کنیز میشم . !؟!؟؟! یاهم خدا در مورد زنا حسنه گفته اگه با زن مسلمون زنا کنی گناهه ولی با کافر که در جنگ زنش غنیمت گرفتید زنا اشکال نداره . خوب اینکه وحشی بازیه
اینطوری من که کنیزم میام میگم خدا چطور اون خدا بین پولدار و فقیر فرق گذاشته

2.دلیل اینکه خداوند در قران گفته ظالمانی که به حضرت فاطمه و پیامبر ظلم کردن لعن کنید ؟؟ ولی خیلی از افراد مثل رهبر گفتن لعن اشتباهه . حالا میگیم گفتن تو مجالس لعن نکنید و به تنهایی لعن کنید . یه سرچ تو اینترنت بکنید مراجع گفتند در جمع لعن نکنید که باعث اختلاف بشه ولی در تنهایی لعن کنید ...... خوب الان یه سنی میتونه بره همینو تو اینترنت سرچ کنه اونم اینارو ببینه ؟! بعدشم اگه لعنت فحش نیست و توهین و حرف بدی نیست . خوشتون میاد یکی بیاد به امام ما امام علی بگه لعنت بر علی ؟؟؟ خوب معلومه میگید نه . مگه نمیگن توهین نیست و فقط معنیش دور از رحمته.

3.اینکه میگم قران برای تمام دنیاست حرف درستیه !؟!!؟ در زمان پیامبر زنده به گور زیاد میشده . چون جاهل بودن . برا همین خدا تو قران در مورد زنده به گور کردن توضیح داده . ولی اونور دنیا مثل مصر و ایران اونقدر دانشمند بودند که حتی بعضیا میگن 4100 سال پیش احرام مثل با لیزر درست شده !؟ خوب پس الان یکی ببینه فکر میکنه قران فقط برای اعراب نازل شده . چون اونا فقط زنده به گور میکردن

بعدش عزیزان من نمیخوام بگم قران اشتباهه ها . قران 100 در 100 درسته من چیزی درموردش نمیدونم .

4.اینهمه میگن هرکی ادعای پیامبری میکنه یا میگه دین شما ساختگیه بیاد یه کتاب عین قران بزنه !؟ مگه قران رباته که بیان بگن هرکی بتونه عینیشو درست کنه ما میکشیم کنار . خوب تو قران اومده میگه هرکی کار بد کنه میره جهنم . منم میام یه کتاب میزنم میگم هرکی کار بد بدبد کنه میره جهنم . خوب چه فرقی داره !؟ یاهم میام میگم پیامبری به اسم ........... بوده که اینطوری ........ کرده و اونطور شده . خوب این مثل یک داستان مثل حضرت ابراهیم یا یوسف مینویسم . خیلی هم قشنگ و احساسی . خوب فرقش چیه که میگن هیچکی نمیتونه عین قران بیاره

momo55;497811 نوشت:
دلیل اینکه خداوند در قران گفته ظالمانی که به حضرت فاطمه و پیامبر ظلم کردن لعن کنید ؟؟

خداوند در قران ايه متشابه دارد كه بر هر ظالمي مترتب هست حال اين ظالم مي تواند بر شما باشد يا انبيا علي لعنت الله علي القوم الظالمين

momo55;497811 نوشت:
ولی خیلی از افراد مثل رهبر گفتن لعن اشتباهه

به ولايت مولا علي ع قسم اگر يك سخن و نص صريح از حضرت اقا و مولايم سيدنا قائدنا امام خامنه اي اورديد كه فرموده باشد به دشمنان حضرت زهرا لعن نكنيد من يهودي مي شوم، حضرت اقا فرموده است به نماد هاي اهل سنت توهين نكنيد و اين نماد ها همان اهل بيت هستند زيرا نواصب به نماد هاي اهل سنت توهين مي كنند مانند اقاي جبهان كه مي گويد لا فرق عندنا بين علي و بين مجتهدين اسكيموا او قبائل ماوماو فرقي بين علي و مجتهدين اسكيموا و قبائل ماوماو قائل نيستيم و همچنين ابن تيميه گفته حضرت صديقه طاهره س شعبه اي از نفاق بوده است و اقا فرمود اند به نماد هاي اهل سنت توهين نكنيد كه اين نماد هاهمان اهل بيت هستند زيرا اهل سنت اجماع دارند حضرت زهرا س از خلافه اربعه افضل تر است ان الفاطمه الزهرا افضل من خلفا اربعه

momo55;497811 نوشت:
میاد یکی بیاد به امام ما امام علی بگه لعنت بر علی ؟؟؟

كسي كه به مولا علي ع توهين كند به پيغمبر توهين كرده زيرا علي مني و انا من علي، ناراحتي ما اين هست كه اينها به جسم و روح و نفس پيغمبر توهين مي كنند حال انكه خود رسول خدا عمر بن خطاب را لعن نموده است اينها چه ربطي به هم دارد؟

momo55;497811 نوشت:
3.اینکه میگم قران برای تمام دنیاست حرف درستیه !؟!!؟ در زمان پیامبر زنده به گور زیاد میشده . چون جاهل بودن . برا همین خدا تو قران در مورد زنده به گور کردن توضیح داده . ولی اونور دنیا مثل مصر و ایران اونقدر دانشمند بودند که حتی بعضیا میگن 4100 سال پیش احرام مثل با لیزر درست شده !؟ خوب پس الان یکی ببینه فکر میکنه قران فقط برای اعراب نازل شده . چون اونا فقط زنده به گور میکردن

اينكه قران براي همه ادوار هست صحيحه انزل فيه القران هدي للناس

اما شما فرموديد كه 4100 سال پيش احرام مصر را با ليز درست كرده اند، خودتان فرموديد 4100 سال پيشحالا بفرمايد اين خبر مستند به كجاست؟ ايا فيلم داريد؟ عمس داريد؟ چه داريد؟ شما الان اگر بگويد فلان شخص ديوانه هست مي گويند دليل اقامه كن وگرنه ان شخص ادعاي حيثت مي كند شما چطوري در مورد 4 هزار سال پيش سخن مي گويد كه نه سندي داريد و نه هيچ؟

momo55;497811 نوشت:
1.خداوند چرا در قران اومده گفته شما اگر پول کافی برای ازدواج نداشتید میتونید با کنیزان باشید . ولی اگر ازدواج کنید بهتر است و خدا با صابرین استو .... ( ببخشید اگه دقیق نمیگم چون یادم نیست ) خدا تو اینجا کنیز هارو تحقیر کرده !؟ مگه کنیزا خدا ندارند ؟ ببخشیدا ولی مگه گوسفندن که هرکاری خواستن باهاشون بکنن !؟ منه بدبخت بخاطر یه سری مسائل کنیز میشم . !؟!؟؟! یاهم خدا در مورد زنا حسنه گفته اگه با زن مسلمون زنا کنی گناهه ولی با کافر که در جنگ زنش غنیمت گرفتید زنا اشکال نداره . خوب اینکه وحشی بازیه

برادرم خداوند در سوره نحل ايه 44 مي فرمايند ما ران را بر پيغمبر نازل كرديم تا او براي مرد تبيين كند لتبين للناس مانزل اليهم خوب اين ايه را بياوريد تا تفسير شود، ايات نياز به تفسير دارد حال انكه ايه شما مجهوله و مشخص نيست چه هست

momo55;497811 نوشت:
4.اینهمه میگن هرکی ادعای پیامبری میکنه یا میگه دین شما ساختگیه بیاد یه کتاب عین قران بزنه !؟ مگه قران رباته که بیان بگن هرکی بتونه عینیشو درست کنه ما میکشیم کنار . خوب تو قران اومده میگه هرکی کار بد کنه میره جهنم . منم میام یه کتاب میزنم میگم هرکی کار بد بدبد کنه میره جهنم . خوب چه فرقی داره !؟ یاهم میام میگم پیامبری به اسم ........... بوده که اینطوری ........ کرده و اونطور شده . خوب این مثل یک داستان مثل حضرت ابراهیم یا یوسف مینویسم . خیلی هم قشنگ و احساسی . خوب فرقش چیه که میگن هیچکی نمیتونه عین قران بیاره

خوب اگر درست كردن قران به همين راحتي هست چرا در اين 1400 سال كسي نتوانسته پاسخ تحدي قران را بدهد؟ وقتي شما مي خواهيد تاريخ جعل كنيد بايد تاريخ شما مستند به جايي باشد وگرنه وقتي ثابت شود جعلي هست كه ارزشي ندارد مثلا شما بگويد اكبر اقايي پيغمبر بوده و كوهي را جابجا كرده است ايا حرفتان از تناريخ بوده يا از خودتان اگر از تاريخ بوده از كجا اورده ايد؟ اگر از خودتان باشد كه بدرد ما نمي خورد و فاقد ارزش هست

[=Georgia]

kheymegahabalfazl;497986 نوشت:
خداوند در قران ايه متشابه دارد كه بر هر ظالمي مترتب هست حال اين ظالم مي تواند بر شما باشد يا انبيا علي لعنت الله علي القوم الظالمين

به ولايت مولا علي ع قسم اگر يك سخن و نص صريح از حضرت اقا و مولايم سيدنا قائدنا امام خامنه اي اورديد كه فرموده باشد به دشمنان حضرت زهرا لعن نكنيد من يهودي مي شوم، حضرت اقا فرموده است به نماد هاي اهل سنت توهين نكنيد و اين نماد ها همان اهل بيت هستند زيرا نواصب به نماد هاي اهل سنت توهين مي كنند مانند اقاي جبهان كه مي گويد لا فرق عندنا بين علي و بين مجتهدين اسكيموا او قبائل ماوماو فرقي بين علي و مجتهدين اسكيموا و قبائل ماوماو قائل نيستيم و همچنين ابن تيميه گفته حضرت صديقه طاهره س شعبه اي از نفاق بوده است و اقا فرمود اند به نماد هاي اهل سنت توهين نكنيد كه اين نماد هاهمان اهل بيت هستند زيرا اهل سنت اجماع دارند حضرت زهرا س از خلافه اربعه افضل تر است ان الفاطمه الزهرا افضل من خلفا اربعه

كسي كه به مولا علي ع توهين كند به پيغمبر توهين كرده زيرا علي مني و انا من علي، ناراحتي ما اين هست كه اينها به جسم و روح و نفس پيغمبر توهين مي كنند حال انكه خود رسول خدا عمر بن خطاب را لعن نموده است اينها چه ربطي به هم دارد؟

شما در کل گفتید لعن کردن اشکال نداره

خوب پس چرا زمان خوند ائمه و پیامبران وقتی توهینی میشد خودشون مثل ادم های امروزی فحش و بدو بیرا نمیگفتند ؟؟؟
عمرکشون رفیتد تاحالا ؟ یه فحشایی میدن یه فحشایی میدن که گفتنش خجالت داره

این درسته ؟ یارو رو سر پیامبر سیرابی میریخت پیامبر موقع مریزیش میرفت عیادتش . و هزارو یک حرف دیگه

اگه قرار باشه لعنت کنیم که اسلام چیزی ازش نمیمونه !؟ از نظر شما هرکس به امام علی توهین کنه به پیغمبر توهین کرده . شاید سنی هاهم همچین عقیده ای نسبت به پیامبر دارن . بازم لعن درسته ؟؟؟

به خود امام علی توهین میکردن خودشون هیچی نمیگفتن . بعد ما جوجه ها که اصلا بهمون ربطی نداره میایم فحشای +18 میدیم . بعد توقع داریم اونا بگن شیعه حقه

من با خیلی از سنی ها تو اینترنت حرف زدم حتی یکیشون از گل کمتر به ائمه ما نگفتن . ولی تو مساجد و مراسم امروزی ما شیعه ها معلوم نیست چقدر بدو بیرا به عقاید اونا میگیم ؟ لعنت بر اولی دومی سومی !؟؟؟؟

اونام میگن لعنت بر چهارمی .... ( البته خیلی غلط میکنن )

momo55;498160 نوشت:
[=Georgia]

شما در کل گفتید لعن کردن اشکال نداره

خوب پس چرا زمان خوند ائمه و پیامبران وقتی توهینی میشد خودشون مثل ادم های امروزی فحش و بدو بیرا نمیگفتند ؟؟؟
عمرکشون رفیتد تاحالا ؟ یه فحشایی میدن یه فحشایی میدن که گفتنش خجالت داره

این درسته ؟ یارو رو سر پیامبر سیرابی میریخت پیامبر موقع مریزیش میرفت عیادتش . و هزارو یک حرف دیگه

اگه قرار باشه لعنت کنیم که اسلام چیزی ازش نمیمونه !؟ از نظر شما هرکس به امام علی توهین کنه به پیغمبر توهین کرده . شاید سنی هاهم همچین عقیده ای نسبت به پیامبر دارن . بازم لعن درسته ؟؟؟

به خود امام علی توهین میکردن خودشون هیچی نمیگفتن . بعد ما جوجه ها که اصلا بهمون ربطی نداره میایم فحشای +18 میدیم . بعد توقع داریم اونا بگن شیعه حقه

من با خیلی از سنی ها تو اینترنت حرف زدم حتی یکیشون از گل کمتر به ائمه ما نگفتن . ولی تو مساجد و مراسم امروزی ما شیعه ها معلوم نیست چقدر بدو بیرا به عقاید اونا میگیم ؟ لعنت بر اولی دومی سومی !؟؟؟؟

اونام میگن لعنت بر چهارمی .... ( البته خیلی غلط میکنن )

نقل قول:

بله عزیزم لعن و نفرین و این کارهای زشت و مسخره از عصر صفویه به بعد وارد بر تشیع شده است و متاسفانه امروزه به جای توجه به توحید و مسائل مهم اسلامی و دینی تمام هم و غم ما شیعیان شده برائت های کاذب !! اون هم برائت از کسانی که به نحوی اسلام خود را مدیون ان ها هستیم همچون خلیفه دوم ! هیچ کجا پیدا نمیکنید که ائمه علیهم السلام اهتمام به فحش و لعن داشته باشند و ان چه از روایات کاذب جعلی که اکثر در بحار الانوار !! است یافت میکنید توسط غالیان اهل عراق نسبت به اهل البیت علیهم السلام داده شده است .... تولی و تبری بدون مصداق کار خوبی هست مثل اینکه بگید خدایا من از دشمنان دین تو بیزار و با دوستان تو دوست هستم ! ولی مصداق بندی و ایجاد تفرقه و توهین به شخصیت های اصیل اسلامی بی شک جز گماهی چیزی نیست

[="Georgia"]

kheymegahabalfazl;497992 نوشت:
اينكه قران براي همه ادوار هست صحيحه انزل فيه القران هدي للناس

اما شما فرموديد كه 4100 سال پيش احرام مصر را با ليز درست كرده اند، خودتان فرموديد 4100 سال پيشحالا بفرمايد اين خبر مستند به كجاست؟ ايا فيلم داريد؟ عمس داريد؟ چه داريد؟ شما الان اگر بگويد فلان شخص ديوانه هست مي گويند دليل اقامه كن وگرنه ان شخص ادعاي حيثت مي كند شما چطوري در مورد 4 هزار سال پيش سخن مي گويد كه نه سندي داريد و نه هيچ؟

گیرم که من خالی بسته باشم اصلا 4100 سال پیش اینطور نبوده . خوب شما از 1500 سال پیش ایران خبر ندارید ؟ تاریخ خوندی ؟؟
ایرانیا یکی از عاقل ترین مردم جهان بودن . زمانی که عربا ببخشیدا لخت لخت دوره کعبه میچرخیدن بت میپرستیدن دختراشونو زنده به گور میکردن . یعنی انقدر جاهل بودن که حالیشون نمیشد با زنده به گور کردن نسل منقرض میشه .

حالا من هرچی بگم باید 10 تا کتاب بیارم که حرفم اثبات بشه . خودتون برید در مورد کورش بخونید . کورش حتی از پیامبرم اونور تر بوده . ولی کتیبه حوقوق بشر و 1000 تا چیز دیگه

خوب قران درمورد جاهلیت عرب ها اومد نصیحت کرده و به قولی یادشون داده این کار درست نیست . به ما که اینور دنیاییم چه ربطی داره ؟؟؟

[="Georgia"]

kheymegahabalfazl;497992 نوشت:

برادرم خداوند در سوره نحل ايه 44 مي فرمايند ما ران را بر پيغمبر نازل كرديم تا او براي مرد تبيين كند لتبين للناس مانزل اليهم خوب اين ايه را بياوريد تا تفسير شود، ايات نياز به تفسير دارد حال انكه ايه شما مجهوله و مشخص نيست چه هست

خوب اگر درست كردن قران به همين راحتي هست چرا در اين 1400 سال كسي نتوانسته پاسخ تحدي قران را بدهد؟ وقتي شما مي خواهيد تاريخ جعل كنيد بايد تاريخ شما مستند به جايي باشد وگرنه وقتي ثابت شود جعلي هست كه ارزشي ندارد مثلا شما بگويد اكبر اقايي پيغمبر بوده و كوهي را جابجا كرده است ايا حرفتان از تناريخ بوده يا از خودتان اگر از تاريخ بوده از كجا اورده ايد؟ اگر از خودتان باشد كه بدرد ما نمي خورد و فاقد ارزش هست

1. مگه خداوند نفرموده قران رو ساده نازل کردیم که همه متوجه بشن . اینطوری که شما میگی اصلا قران خوندن بین انسان هایی که مغز نیستن گناهه . چون والا ما میایم قرانو میخونم اینو نوشته دیگه تفسیر نداره . خیلی زیبا بیان کرده

اینم بگم سوال اصلی من اینه چرا کورش با اومد کلا برده داریو حذف کرد ولی خداوند حذفش نکرد ؟؟؟

بعدشم من تفسیر المیزان رو خوندم . فکر کنم نوشته بود چون تجارت برده یکی از بزرگترین تجارات بوده خدا نگفته کنیز داری یا همون برده داری از بین بره !؟!؟ مگه خدا رو درواسی داره ؟ به حضرت ابراهیم گفت بزن کله بتارو بشکون . حالا اینجا چطور بخاطر همچین چیزی برده داریو حذف نکرد ؟؟

2.قربونت برم داداش . اگه قران سند تاریخی داشت الان خیلی ها نمیگفتن داستانه . شما برای حضرت ادم سند تاریخی داری ؟؟؟؟؟ میشه بگید چیه تا کل نظریه دارویین ( که چرتو پرته :khandeh!:) رد بشه .

ممنون میشم سندی بیارید

فرمود اند به نماد هاي اهل سنت توهين نكنيد كه اين نماد هاهمان اهل بيت هستند

علاوه بر اهل بیت خلفای راشدین و عایشه ام المومنین هم هست!!! و چرا ادامه ی فتوا را نمیگید؟" و هرگونه توهین و اتهام به همسر نبی (ص) حرام است" یعنی این توهین ها که به اولی و دومی و سومی و عایشه تو مجالس گفته میشه از نظر رهبر معظم حرام اندر حرام

SeYEd MohAMad;498184 نوشت:
خلفای راشدین

خلفاي راشد همان 12 نفري هستند كه پيغمبر فرمودند اما اگر منظروتان خلفاي راشد ابوبكر و عمر و عثمان هستند اين ادعاي باطلي هست زيرا انها راشد نيستند شما راشديت را از كجا اورده ايد؟ بياوري سندي كه خودشان ادعاي راشديت كرده باشند

ما قبلا اسناد را هم اورديم اهل سنت خلفا را كافر و منافق مي دانند

جماعت اهل سنت عمر بن خطاب را كافر مي دانند دوست عزيزم فلذا نفرمايد عمر بن خطاب نماد ارزشي اهل سنت هست

اثبات منافق بودن عمر بن خطاب از لسان رسول الله ص

اين توهين به اهل سنت هست كه مبغوضان درگاه رسول خدا را محبين در نزد اهل سنت مي دانيد

اثبات منافق بودن عمر بن خطاب از لسان مولانا گرگیج

لعن عالم اهل سنت به خلفا

حكم گوينده حسبنا كتاب الله چيست؟؟؟!!!

عبدالرزاق صنعانی(استاد بخاری)، عمربن الخطاب را انوک ــ احمق ــ می داند

مولا علي ع كه صفات منافقين را بخ خليفه اول و دوم داده است،
مولا علي ع و خلفا در يك نگاه

در مورد عايشه هم به اين جهت بود كه ياسر الحبيب به عايشه فحاشي كرده بود حضرت اقا فرمودند توهين نكنيد وگرنه عايشه هم ارتباطي با اهل سنت ندارد زيرا عايشه با خليفه بر حق اهل سنت جنگيد و امام احمد بن حنبل فرمودند كسي كه خلافت علي را قبول نكند اضل من حمار اهله هست فلذا عيشه هم در نزد اهل سنت جايگاهي ندارد

به ولايت مولا علي ع قسم اگر يك سخن و نص صريح از حضرت اقا و مولايم سيدنا قائدنا امام خامنه اي اورديد كه فرموده باشد به دشمنان حضرت زهرا لعن نكنيد من يهودي مي شوم، حضرت اقا فرموده است

اگر حضرت پیامبر که بشر کیف بشر بودن رو پایین تر از آقا نمی دونین :

بحار الانوار جلد 16 صفحه ی 186 : من بدي را با بدي پاسخ نمي دهم بلكه آن را با خوبي پاسخ مي دهم

حضرت علی: گروه ديگر در آفرينش همانند تو. اگر گناهي از ايشان سر مي زند، عيبهايي برايشان عارض مي شود و خواسته و ناخواسته خطايي انجام مي دهند، آنان را عفو كن و از خطاهايشان چشم بپوش همان گونه كه دوست داري خداوند تو را ببخشد و از گناهانت چشم پوشي كند

لعنت کردن می شود چشم پوشیدن؟ یه کم توضیح بدین من هم متوجه شم ...

دو تا راه هست : 1- آقا از پیامبر و علی بالاتر هستن یا 2- لعنت کردن عین خوبی و عفو می باشد ... :Gol:

سوال بی جواب;498222 نوشت:
اگر حضرت پیامبر که بشر کیف بشر بودن رو پایین تر از آقا نمی دونین :

بحار الانوار جلد 16 صفحه ی 186 : من بدي را با بدي پاسخ نمي دهم بلكه آن را با خوبي پاسخ مي دهم

ببخشيد مي شود روايتتان را بياوريد تا بررسي سندي كنيم اما وقتي لعن منطق قراني هست و روايتي خلاف قران باشد از منظر معصوم باطله كل حديث لايوافق كتاب الله فهو زخرف ضمن اينكه شما برويد خطبه 19 نهح البلاغه را بخوانيد كه مولا علي اشعث بن قيض را لعن و نفرين مي كند عليك لعنت الله و لعنت الائاعنين حائك بن حائك منافق بن كافر

حضرت علی: گروه ديگر در آفرينش همانند تو. اگر گناهي از ايشان سر مي زند، عيبهايي برايشان عارض مي شود و خواسته و ناخواسته خطايي انجام مي دهند، آنان را عفو كن و از خطاهايشان چشم بپوش همان گونه كه دوست داري خداوند تو را ببخشد و از گناهانت چشم پوشي كند

نامه 53 مي باشد سخن مذكور و مربوط به برادران اهل سنت هست شما اما اگر ادا مه اش را مي خوانديد مولا علي ع خلفا را از اشرار مي داند ان هذه الدين قد كان اسيرا في ايدي الاشرار

مولا علي خلفا را منافق و كافر مي داند به لينك زير رجوع كن

لعنت کردن می شود چشم پوشیدن؟ یه کم توضیح بدین من هم متوجه شم ...

معناي لعن را بلد نيستيد بپرسيد تا پاسخ گو باشم

اللعن : الطرد والابعاد من الخير .
صحاح جوهری ج 6 ص 2196 - لسان العرب ج 13 ص 387
لعن : راندن و دور کردن از خوبی ها است .
فإن اللعن في اللغة هو الطرد والابعاد
شرح صحيح مسلم نووي ج 9 ص 141
لعن در لغت به معنی راندن و دور کردن است .

دو تا راه هست : 1- آقا از پیامبر و علی بالاتر هستن یا 2- لعنت کردن عین خوبی و عفو می باشد ...

معناي لعن را از لسان مترجمان عرب گفتم و اينكه من بالاتر از ائمه نيستم من تابع انها هستمم وقتي مولا علي ع در خطبه 150 سنت خلفاي قبل را مي گويد علي سنت من ال فرعون هست من نمي توانم مانند شما بگويم انها مويدان دين خدا بوده اند وقتي مولا علي ع در نامه 53 خلفا را اشرار مي داند ان هذه الدين قد كان اسيرا في ايدي الاشرار من نمي توانم مانند شما بر انها ترضي كنم دوست عزيز من

kheymegahabalfazl;498239 نوشت:
ببخشيد مي شود روايتتان را بياوريد تا بررسي سندي كنيم اما وقتي لعن منطق قراني هست و روايتي خلاف قران باشد از منظر معصوم باطله كل حديث لايوافق كتاب الله فهو زخرف ضمن اينكه شما برويد خطبه 19 نهح البلاغه را بخوانيد كه مولا علي اشعث بن قيض را لعن و نفرين مي كند عليك لعنت الله و لعنت الائاعنين حائك بن حائك منافق بن كافر

نامه 53 مي باشد سخن مذكور شما اما اگر ادا مه اش را مي خوانديد مولا علي ع خلفا را از اشرار مي داند ان هذه الدين قد كان اسيرا في ايدي الاشرار و مربوط به برادران اهل سنت هست و نه خلفا مولا علي خلفا را منافق و كافر مي داند به لينك زير رجوع كن

معناي لعن را بلد نيستيد بپرسيد تا پاسخ گو باشم

اللعن : الطرد والابعاد من الخير .
صحاح جوهری ج 6 ص 2196 - لسان العرب ج 13 ص 387
لعن : راندن و دور کردن از خوبی ها است .
فإن اللعن في اللغة هو الطرد والابعاد
شرح صحيح مسلم نووي ج 9 ص 141
لعن در لغت به معنی راندن و دور کردن است .

معناي لعن را از لسان مترجمان عرب گفتم و اينكه من بالاتر از ائمه نيستم من تابع انها هستمم وقتي مولا علي ع در خطبه 150 سنت خلفاي قبل را مي گويد علي سنت من ال فرعون هست من نمي توانم مانند شما بگويم انها مويدان دين خدا بوده اند وقتي مولا علي ع در نامه 53 خلفا را اشرار مي داند ان هذه الدين قد كان اسيرا في ايدي الاشرار من نمي توانم مانند شما بر انها ترضي كنم دوست عزيز من

کلاً موفق باشید ... :Gol:

SeYEd MohAMad;498254 نوشت:
من میگم طبق فرمایش رهبری و علما لعن و توهین در ملا عام نکنیم.

احنست برادر عزيزم اين جمله زيبايي بود و انصافا خوشم امد، شما و بقيه دوستان القا مي كنيد كه اصلا لعن نكنيم و لعن منطق صفوي هاست كه جناب عالم سكوت گفته، لعن خوب هست اما در ملا عام خوب نيست اينجمله درست و صحيحي هست

SeYEd MohAMad;498254 نوشت:
اتفاقن با علی (ع)فامیلم و میگم این توهین ها سنت اهل بیت نیست

باز رفتي سر خانه اول لعن توهين نيست جناب اقا سيد اين را بفهميد خواهشا زيرا هم قران و هم اهل بيت لعن كرده اند خطبه 19 نهج البلاغه را بخوان در مورد اشعث بن قيس هست

kheymegahabalfazl;498257 نوشت:
باز رفتي سر خانه اول لعن توهين نيست

من نگفتم لعن توهینه...من منظورم خود توهین بود...این که سر منبر ها دشنام رکیک و هرزه به سث خلیفه اول میگند منظورمه

kheymegahabalfazl;498257 نوشت:
اما در ملا عام خوب نيست اينجمله درست و صحيحي هست

درسته من عقیدم همینه...هر کی دوست داره لعن کنه تو خفا لعن کنه هر کی نخواستم نخواست...ولی این که در ملاعام لعن کنید به وحدت اسلام ضربه میزنه

kheymegahabalfazl;498253 نوشت:
ممنون از دعاي خيرتان اما گويا پاسخي براي مطالب ما نداشتيد دوست عزيم

اگر بحث کاسب شدن آگاهی باشه که من اینجا چیزی کاسب نبودم حق دعای خیر هم ندارم؟ لعنی که نشدم انشالله ...

اما ختم کلام من (از خوندن پاسخ هاتون به دیگرون فهمیدم که چیزی عایدم نمی شه ها ولی می گم که بی احترامی به شما نباشه) اون لعن به دلیل نقض قانون خداوند (قانون دین) هست نه به خاطر کاری که شخص به حضرت علی کرده ... این دوستمون لعن کسانی که به پیامبر ظلم کردن ... به صرف ظلم پیامبر حق لعن ایجاد نمی کنه ...

اگر می کرد خود پیامبر به خاطر ظلمشون لعن می کرد ... اما لعن رو قرآن و بزرگان وقتی کردند که با اصول دین کسی ور رفته و نقض کرده ... حالا که می دونم شما باز حرف من رو نخونده یه چند تا لغت بر می داری اونا رو توضیح می دی ...

من به عنوان برادر بی سواد و کوچک شما : از شما بزرگوار می خوام همیشه تو بحث هاتون قصور زبان رو هم در نظر بگیرین ... سعی در فهمیدن منظور کنید و چند لغت رو بر ندارین و در موردش سخن بزرگان رو نقل کنین ...

ایشون گفته چرا در قبال ظلم به شخص کسی رو لعن می کنین ... شما از قرآن یا پیامبر و ائمه ی معصومین نقلی بیارین که به خاطر کار اشتباه در حق فرد کسی رو لعن کردن ... شاید هم من کم کاری کردم ندیدم ... این رو بیارین من هم در این بحث چیزی عایدم می شه ...

سلام علیکم
حقیر مثل شما بزرگان تخصص تاریخی و اخلاقی ندارم و فقط یک جمله عمومی عرض کنم:
ممکنه شخصی در برابر جسارت به خودش یا به افکار خودش پاسخ را با نیکی ادا کنه ولی اگر در برابر شما به همون شخص بی احترامی و یا ظلمی بشه شما الزاما نباید با احترام پاسخ بدید چرا که اینجا ظلم به شما یا به اون شخص مطرح نیست, بلکه آنچه رخ داده بی احترامی به "مکتب و اعتقادات شماست ".
وگرنه چرا خود قرآن یا در سیره خود پیامبر اکرم ص یا علی ع اینهمه جنگ و کشتار داشتیم؟!
به نظرم دلیلش اینه که باید با مخالفان اعتقادات و مکتب جنگید.
(ولی اگر لعن کردن بالاتر از جنگیدن است که من حرفی ندارم)
موفق باشید!

سوال بی جواب;498271 نوشت:
اگر بحث کاسب شدن آگاهی باشه که من اینجا چیزی کاسب نبودم حق دعای خیر هم ندارم؟ لعنی که نشدم انشالله ...

اما ختم کلام من (از خوندن پاسخ هاتون به دیگرون فهمیدم که چیزی عایدم نمی شه ها ولی می گم که بی احترامی به شما نباشه) اون لعن به دلیل نقض قانون خداوند (قانون دین) هست نه به خاطر کاری که شخص به حضرت علی کرده ... این دوستمون لعن کسانی که به پیامبر ظلم کردن ... به صرف ظلم پیامبر حق لعن ایجاد نمی کنه ...

اگر می کرد خود پیامبر به خاطر ظلمشون لعن می کرد ... اما لعن رو قرآن و بزرگان وقتی کردند که با اصول دین کسی ور رفته و نقض کرده ... حالا که می دونم شما باز حرف من رو نخونده یه چند تا لغت بر می داری اونا رو توضیح می دی ...

من به عنوان برادر بی سواد و کوچک شما : از شما بزرگوار می خوام همیشه تو بحث هاتون قصور زبان رو هم در نظر بگیرین ... سعی در فهمیدن منظور کنید و چند لغت رو بر ندارین و در موردش سخن بزرگان رو نقل کنین ...

ایشون گفته چرا در قبال ظلم به شخص کسی رو لعن می کنین ... شما از قرآن یا پیامبر و ائمه ی معصومین نقلی بیارین که به خاطر کار اشتباه در حق فرد کسی رو لعن کردن ... شاید هم من کم کاری کردم ندیدم ... این رو بیارین من هم در این بحث چیزی عایدم می شه ...

سلام علیکم
دوست عزیزم من هم با شما موافقم. خدا در قران کفار رو لعن کرده و همینطور بنی اسراییل رو. ک فرمودند خدا بکشتشان. ویا تا ابد نفرین شدند. حرف من حقیر این هست ک لعن مخصوص کفار هست و بس. ما باید لعن رو با فحاشی کردن جدا کنیم. با شناختی ک از پیامبر ص و حضرت علی ع دارم مطمعنم ک این دو بزرگوار فحاشی نمیکنن. لعن کردن این بزرگواران رو باید بررسی کرد و دید ک چطور لعن کردن!!! هممون میدونیم ک کسی ک به هر کدوم از پیامبران یا امامان الهی توحین بکنه در صف کافران قرار میگیره, چون با این کار به خدا بی احترامی کرده. و کافران هم مورد لعن خدا واقع شدن. اما بحث دیگه لعن در خفا یا در جامعه:خداوند اگر با صراحت لعن میکنن دلیل نمیشه ک ما هم هرجایی شد بیایم در جمع کسی یا قومی رو لعن کنیم, خداوند بارها در قران فرمودند ک :من چیزی رو میدونم ک شماها نمیدونین. اگر پیامبران ما هم کسی رو لعن کردند باید ببینیم در کجا و در چه شرایطی بوده!!!! اینرو بدونیم ک پیامبران بی اذن خداوند کاری رو انجام نمیدادند و اگر لعن هم میکردند امنیت اسلام رو هم مد نظر قرار میدادند. اگر قرار بود طرز فکر ما با پیامبرامون در یک حد باشه پس از نظر فکری برتری نسبت به ما نباید داشته باشن.. ولی اینطور نیست, ولی خدا,حجت خدا, نماینده خداوند حتما چیزی رو میدونه ک ما قادر به درکش نیستیم. چون از لحاظ معنوی به کمال نرسیدیم.
والسلام

mehradalimirzaei;498393 نوشت:
سلام علیکم
دوست عزیزم من هم با شما موافقم. خدا در قران کفار رو لعن کرده و همینطور بنی اسراییل رو. ک فرمودند خدا بکشتشان. ویا تا ابد نفرین شدند. حرف من حقیر این هست ک لعن مخصوص کفار هست و بس. ما باید لعن رو با فحاشی کردن جدا کنیم. با شناختی ک از پیامبر ص و حضرت علی ع دارم مطمعنم ک این دو بزرگوار فحاشی نمیکنن. لعن کردن این بزرگواران رو باید بررسی کرد و دید ک چطور لعن کردن!!! هممون میدونیم ک کسی ک به هر کدوم از پیامبران یا امامان الهی توحین بکنه در صف کافران قرار میگیره, چون با این کار به خدا بی احترامی کرده. و کافران هم مورد لعن خدا واقع شدن. اما بحث دیگه لعن در خفا یا در جامعه:خداوند اگر با صراحت لعن میکنن دلیل نمیشه ک ما هم هرجایی شد بیایم در جمع کسی یا قومی رو لعن کنیم, خداوند بارها در قران فرمودند ک :من چیزی رو میدونم ک شماها نمیدونین. اگر پیامبران ما هم کسی رو لعن کردند باید ببینیم در کجا و در چه شرایطی بوده!!!! اینرو بدونیم ک پیامبران بی اذن خداوند کاری رو انجام نمیدادند و اگر لعن هم میکردند امنیت اسلام رو هم مد نظر قرار میدادند. اگر قرار بود طرز فکر ما با پیامبرامون در یک حد باشه پس از نظر فکری برتری نسبت به ما نباید داشته باشن.. ولی اینطور نیست, ولی خدا,حجت خدا, نماینده خداوند حتما چیزی رو میدونه ک ما قادر به درکش نیستیم. چون از لحاظ معنوی به کمال نرسیدیم.
والسلام

به حرفتون اضافه کنم به کفار یا کسانی که حکم خدا رو نقض می کنن ... اون هم با علم ... تازه باید باشرایط بسیاری سختی تمام این شروط مشخص شه ... :Gol:

عارف";498375 نوشت:
سلام علیکم
حقیر مثل شما بزرگان تخصص تاریخی و اخلاقی ندارم و فقط یک جمله عمومی عرض کنم:
ممکنه شخصی در برابر جسارت به خودش یا به افکار خودش پاسخ را با نیکی ادا کنه ولی اگر در برابر شما به همون شخص بی احترامی و یا ظلمی بشه شما الزاما نباید با احترام پاسخ بدید چرا که اینجا ظلم به شما یا به اون شخص مطرح نیست, بلکه آنچه رخ داده بی احترامی به "مکتب و اعتقادات شماست ".
وگرنه چرا خود قرآن یا در سیره خود پیامبر اکرم ص یا علی ع اینهمه جنگ و کشتار داشتیم؟!
به نظرم دلیلش اینه که باید با مخالفان اعتقادات و مکتب جنگید.
(ولی اگر لعن کردن بالاتر از جنگیدن است که من حرفی ندارم)
موفق باشید!

جنگها همگی حکم دفاع داشتن ... و حکم دفاع از دین ...

اگر جنگی رو پیامبر یا علی بدون پیش زمینه شروع کردن به ما هم بگین ... اینجا شما می خوای حق پیامبری رو بگیری که خودش حق رو بخشیده ...

در ضمن از روی نادانی فحاشی کردن به پیامبر خلاف اعتقادات شما هست؟ مطمئناً اگر از روی نادانی نبود خود پیامبر به خاطر نقض سنت خدا اونها رو لعن می کرد ...

بله عزیزم لعن و نفرین و این کارهای زشت و مسخره از عصر صفویه به بعد وارد بر تشیع شده است و متاسفانه امروزه به جای توجه به توحید و مسائل مهم اسلامی و دینی تمام هم و غم ما شیعیان شده برائت های کاذب !! اون هم برائت از کسانی که به نحوی اسلام خود را مدیون ان ها هستیم همچون خلیفه دوم ! هیچ کجا پیدا نمیکنید که ائمه علیهم السلام اهتمام به فحش و لعن داشته باشند و ان چه از روایات کاذب جعلی که اکثر در بحار الانوار !! است یافت میکنید توسط غالیان اهل عراق نسبت به اهل البیت علیهم السلام داده شده است .... تولی و تبری بدون مصداق کار خوبی هست مثل اینکه بگید خدایا من از دشمنان دین تو بیزار و با دوستان تو دوست هستم ! ولی مصداق بندی و ایجاد تفرقه و توهین به شخصیت های اصیل اسلامی بی شک جز گماهی چیزی نیست

من یه درس گرفتم انسان همون انسان هست اگر آرام منش و خصلت آرامی داشته باشه با دین هم آرامه اگر نه دنبال حکمهایی برای پیاده کردن خشمش می گیره ...

به قولی گویا به تعداد آدمها دین هست! هر کی هر جاش رو دوست داره استخراج کرده! چون دین مربوط به روش های زندگی هست که نا متناهی هست و در هر چیزی درست و غلط هست ...

متأسفانه هیش کدوم هم به لازم و ملزومات توجه نمی کنیم ...

عده ای فقط با عقل به سراغ دین میرن، عده ای دنبال خشونتن، عده ای به کارهای شهوانی خودشون معنویت می بخشن، عده ای دنبال فرار از دنیا هستن (تو دنیا برا خودشون موفقیتی نمی بینن) و ...

[="Navy"]

عالم مقدس ملکوت;498478 نوشت:
لعن و نفرین و این کارهای زشت و مسخره از عصر صفویه به بعد وارد بر تشیع شده است

با سلام. من با لعن و نفرين خلفا و اينا کاري ندارم ولي اصل لعن و نفرين در قرآن مجيد آمده است و خداي سبحان خودش دستور فرموده که برخي افراد رو لعن کنيم.

در ضمن بايد به فرق ميان فحش و لعن هم توجّه داشته باشيم. لعن در واقع نوعي دعا است، ما با لعن کردن‌مان از خداوند مي‌خواهيم که آن شخص را از رحمتش دور کند.

و الله يقول الحقّ و هو يهدي السّبيل.[/]

Hadi99g;498515 نوشت:

با سلام. من با لعن و نفرين خلفا و اينا کاري ندارم ولي اصل لعن و نفرين در قرآن مجيد آمده است و خداي سبحان خودش دستور فرموده که برخي افراد رو لعن کنيم.

در ضمن بايد به فرق ميان فحش و لعن هم توجّه داشته باشيم. لعن در واقع نوعي دعا است، ما با لعن کردن‌مان از خداوند مي‌خواهيم که آن شخص را از رحمتش دور کند.

و الله يقول الحقّ و هو يهدي السّبيل.

نقل قول:

بزرگوار لعن به صورت کلی در قران کریم وارد شده بدون مصداق ! بعدش هم خداوند 124000 نبی و 12 وصی نفرستاده که به ما بفرماید همه دین و برنامه شما لعن این و ان است ! امروزه عده ای نادان با شعار محبت به اهل البیت علیهم السلام !!!! به بزرگان و شخصیت های اسلامی که دنیا جهان اسلام را به واسطه ان ها میشناسند توهین و مصداق لعن قرار میدهند و شکاف بین صفوف مسلمین و امت واحده اسلام ایجاد میکنند و خون های بیچارگان را در نقاط مختلف به هدر میدهند !

momo55;497811 نوشت:
سلام...

1.خداوند چرا در قران اومده گفته شما اگر پول کافی برای ازدواج نداشتید میتونید با کنیزان باشید . ولی اگر ازدواج کنید بهتر است و خدا با صابرین استو .... :hamdel: ( ببخشید اگه دقیق نمیگم چون یادم نیست ) خدا تو اینجا کنیز هارو تحقیر کرده !؟ مگه کنیزا خدا ندارند ؟ ببخشیدا ولی مگه گوسفندن که هرکاری خواستن باهاشون بکنن !؟ منه بدبخت بخاطر یه سری مسائل کنیز میشم . !؟!؟؟! یاهم خدا در مورد زنا حسنه گفته اگه با زن مسلمون زنا کنی گناهه ولی با کافر که در جنگ زنش غنیمت گرفتید زنا اشکال نداره . خوب اینکه وحشی بازیه

سلام علیکم مؤمن!
جواب این سؤالتان را دقیق نمی‌دانم، ولی شاید این نکات کمکی به حل مشکلتان بکند:
۱. کنیز مالک داشته و مشکلات چند شوهره بودن خانمها برای آن پیش نمی‌آمده، پس نزدیکی‌ای هم اگر رخ دهد حکم زنا را ندارد. دقت کنید که زنا یعنی نزدیکی بی‌قید و بند، اگر همان زنا را یک تعداد قانون ساده رویش بگذارند اسمش می‌شود یا ازدواج دائم یا ازدواج موقت که هر دو هم حلال هستند و تازه نزدیکی با رعایت چنان قواعدی استحباب هم دارد. یعنی آنچه که در رابطه‌ی زن و مرد نهی شده است بی‌قید‌ و بندی است و نه کامجویی، آن هم وقتی خداوند زن و مرد را برای هم آفریده است.
۲. بحث برده و کنیز کارکردهایی در فرهنگ‌سازی داشته است، مثلاً کنیزها حق داشتن حجاب را نداشته‌اند (درست یادم نیست همیشه یا فقط سر نماز) و در نتیجه داشتن حجاب افتخاری برای زنان آزاد بوده است که با آن از کنیزان برتری بجویند و این یعنی ارزش به حساب آمدن آرزش‌ها ...
۳. برده‌ها قرار بوده مدتی تحت نظارت مؤمنین باشند و بعد به بهانه‌های متفاوت (کفاره و استحباب‌های متفاوت) آزاد شده و جذب جامعه‌ی مسلمین شوند که تقریباً همینطور هم شده که دیگر خبری از برده داری نیست، فقط زمان برد. مادر امام زمان ما علیه و علیها السلام هم از جمله‌ی کنیزانی بودند که از جنگ با روم آورده شدند ...
۴. برده‌ها و کنیزها احکام شرعی خود را داشتند که شاید بهتر باشد قبل از قضاوت درباره‌ی دیدگاه اسلام به آنها از روی شایعات و افسانه‌ها آنها را مطالعه کنید و با کسانی که مطلع هستند مشورت نمایید.

بحث پولدار و فقیر و ... هم بحث خیلی ساده‌ای است، ما در این دنیا هستیم تا صفات خداوند را در خود تحصیل کنیم، اگر همه مثل هم بودیم تعاملی رخ نمی‌داد و فرصتی برای تحصیل صفات خالق بروز نمی‌کرد، خداوند یکی را غنی قرار داد تا کریم و بخشندگی را در عین توکل به خدا و اعتماد به خدا تحصیل کنند و یکی را فقیر قرار داد تا صبور بودن و قناعت (بی‌نیازی) را باز در عین حال توکل و اعتماد به خداوند تحصیل کنند. به همین دلیل هم در حدیث داریم که خداوند روزی فقرا را در روزی اغنیاء قرار داد و فقرا را ولی‌نعمت اغنیا ساخت، یعنی کسی که صدقه و خمس و زکات و ... می‌دهد باید بداند که آنچه می‌دهد در اصل هم مال او نبوده است و غیره و ذلک. چه بسا این بحث جنبه‌های دیگری هم داشته باشد که اینجا مجال پرداختن به آنها نیست ...

2

momo55;497811 نوشت:
.دلیل اینکه خداوند در قران گفته ظالمانی که به حضرت فاطمه و پیامبر ظلم کردن لعن کنید ؟؟ ولی خیلی از افراد مثل رهبر گفتن لعن اشتباهه . حالا میگیم گفتن تو مجالس لعن نکنید و به تنهایی لعن کنید . یه سرچ تو اینترنت بکنید مراجع گفتند در جمع لعن نکنید که باعث اختلاف بشه ولی در تنهایی لعن کنید ...... خوب الان یه سنی میتونه بره همینو تو اینترنت سرچ کنه اونم اینارو ببینه ؟! بعدشم اگه لعنت فحش نیست و توهین و حرف بدی نیست . خوشتون میاد یکی بیاد به امام ما امام علی بگه لعنت بر علی ؟؟؟ خوب معلومه میگید نه . مگه نمیگن توهین نیست و فقط معنیش دور از رحمته.

در حدیث از امام زمان علیه‌السلام داریم که ملعون است کسی که نماز صبحش را زمانی بخواند که ستاره‌ها در آسمان دیده نشوند و کسی که نماز مغربش را زمانی بخواند که ستاره‌ها در آسمان دیده شوند. این یعنی توهین؟ این یعنی اگر وقت فضیلت این دو نماز را از دست دهی فیض عظیمی را از دست داده‌ای و از رحمت خداوند دور مانده‌ای پس به خود بیا و سعی کن محروم نمانی. در حدیث داریم که به دشمنان خداوند جلوی دوستانشان فحش ندهید چون اگر بدهید آنها هم به خداوند و اولیاء خدا که شما دوست دارید توهین می‌کنند بی‌آنکه بفهمند، شاید لعن نکردن علنی را هم بشود از همان حدیث برداشت کرد خصوصاً وقتی اسلام (وهابیت شامل اسلام نیست، خودش دشمن شماره‌ی ۱ اسلام است) دشمن مشترک دارد و باید شیعه و سنی متحد باشند. با این حال لعن جزء مسلمات دین است، هم در قرآن هست، هم در احادیث بسیار است، هم در زیارت عاشوراء هست، هم در کلام بزرگان شیعه است و کوچکترین خللی به اصل ورود آن در دین وارد نیست، ریشه هم در بحث تولی و تبری دارد و انسان را کم‌کم از صف دشمنان جدا می‌کند و به صف اولیاء می‌رساند (شعار کم‌کم ریشه در باطن می‌زند و ایجاد شعور می‌کند، اگر با توجه قلبی داده شود) و ابراز محبت و انزجار ظاهری کم‌کم اگر به قصد ریا یا از سر عادت نباشد محبت قلبی و انزجار قلبی می‌آورد و آن وقت است که: الله ولی الذین آمنوا یخرجهم من الظلمات الی النور ...
اصلاً آیه‌ای در قرآن هست که:
يَهْدِي بِهِ اللَّـهُ مَنِ اتَّبَعَ رِ‌ضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلَامِ وَيُخْرِ‌جُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ‌ بِإِذْنِهِ وَيَهْدِيهِمْ إِلَىٰ صِرَ‌اطٍ مُّسْتَقِيمٍ [المائدة، ۱۶]
و اگر بگویم راه‌های سلام از هر ظلمتی (حسد، کبر، بخل، دروغگویی و ...) به سمت نور و بعد افتادن در مسیر مستقیم همین تبری و تولی است گزافه نگفته‌ام چنانکه در حدیث هم داریم اگر گناهی داشتی که آنقدر بزرگ بود که گمان نمی‌کردی کاری بتواند آنرا جبران کند صلوات بفرست ... و البته لعن هم همان کارکرد را دارد و حتی از برخی احادیث اینطور بر می‌آید که کارکردی بزرگتر داشته باشد، فقط به همان مصالح که خودتان هم اشاره کردید راهی که برای عموم گفته می‌شود صلوات است به جای لعن ...، مثال‌های از این را هم در حدیث امیرمؤمنان علیه‌السلام هست که در حضور محمدبن‌ابی‌بکر رحمه‌الله می‌گفتند از دشمنان ما بیزاری جویید ولی حاضر نشدند آن دشمنان را نام برند هر چند که محمد اصرار می‌کرد تا اینکه محمد گفت خودم آنها را می‌شناسم و از آنها بیزاری جستم و امام هم لبخند زدند و برایش دعا کردند و گفتند که هر قومی نجیبی دارد و تو نجیب قوم خود هستی که در قیامت شفیع قوم خود خواهی بود ... (و البته شفاعت به هر کسی نمی‌رسد)

3

momo55;497811 نوشت:
.اینکه میگم قران برای تمام دنیاست حرف درستیه !؟!!؟ در زمان پیامبر زنده به گور زیاد میشده . چون جاهل بودن . برا همین خدا تو قران در مورد زنده به گور کردن توضیح داده . ولی اونور دنیا مثل مصر و ایران اونقدر دانشمند بودند که حتی بعضیا میگن 4100 سال پیش احرام مثل با لیزر درست شده !؟ خوب پس الان یکی ببینه فکر میکنه قران فقط برای اعراب نازل شده . چون اونا فقط زنده به گور میکردن

خداست که زنده را از مرده و مرده را از زنده در می‌آورد. این آیه هم ظاهر دارد و هم باطن و حتی شاید چندین و چند بطن. مرده می‌تواند مرده‌ی در این دنیا باشد یا کافر باشد که دلش مرده است و زنده می‌تواند زنده در این دنیا باشد یا زنده‌ای که دلش به نور ایمان روشن شده است، معنای آیه می‌تواند مردن و زنده شدن جسم باشد یا دل و یا حتی اینکه از کافر مؤمن به دنیا بیاید و از مؤمن کافر و ... . بخش‌هایی از قرآن هست که پشت سر هم هستند ولی به نظر هیچ ربطی به هم ندارند، در چند موضع که نگاه کردم در تفاسیر دیدم که اتفاقاً در ظاهر معنا مرتبط نیستند ولی در بطن آیات کاملاً پشت سر هم و مرتبط هستند، مثل آیات اول سوره‌ی الرحمن که اگر همان فهمیده می‌شد شیعه و سنی امروز بی‌معنی بود. همینطور آیات قرآن یک شأن نزول خاص دارند و یک شأن نزول عام. شأن نزول خاص آن همان قوم یا افرادی هستند که قرآن در رابطه با داستان آنها در زمانی مشخص بر پیامبر خدا صل‌الله‌علیه‌و‌آله نازل شده است و شأن نزول عام آنها هم تا قیام قیامت کاربرد خواهد داشت، مثل داستانی که اشاره به همسر حضرت موسی علیه‌السلام دارد که وصایت وصی ایشان را نپذیرفت و زیر بار نرفت و عیناً مشابه آن داستان در مورد حضرت علی علیه‌السلام و عایشه رخ داد و البته مثال در این زمینه بسیار است، یک دلیل که چرا در قرآن اینقدر به جای اسم خاص از ضمیر استفاده شده است هم همین است، حتی مثلاً در آیه‌ای آمده که

وَإِذْ قُلْنَا لَكَ إِنَّ رَ‌بَّكَ أَحَاطَ بِالنَّاسِ ۚ وَمَا جَعَلْنَا الرُّ‌ؤْيَا الَّتِي أَرَ‌يْنَاكَ إِلَّا فِتْنَةً لِّلنَّاسِ وَالشَّجَرَ‌ةَ الْمَلْعُونَةَ فِي الْقُرْ‌آنِ ۚ وَنُخَوِّفُهُمْ فَمَا يَزِيدُهُمْ إِلَّا طُغْيَانًا كَبِيرً‌ا [الإسراء، ۶۰]

که یزیدهم در قسمت آخر آیه هم می‌تواند فعل باشد «زیاده نمی‌کند برای ایشان مگر ...» و یا اسم خاص یزید ملعون باشد که «هم» نیز در آن به شجره‌ی ملعونة برمیگردد که همان بنی امیة هستند ...
مثال خیلی زیاده خودتان پیگیری کنید

4

momo55;497811 نوشت:
.اینهمه میگن هرکی ادعای پیامبری میکنه یا میگه دین شما ساختگیه بیاد یه کتاب عین قران بزنه !؟ مگه قران رباته که بیان بگن هرکی بتونه عینیشو درست کنه ما میکشیم کنار . خوب تو قران اومده میگه هرکی کار بد کنه میره جهنم . منم میام یه کتاب میزنم میگم هرکی کار بد بدبد کنه میره جهنم . خوب چه فرقی داره !؟ یاهم میام میگم پیامبری به اسم ........... بوده که اینطوری ........ کرده و اونطور شده . خوب این مثل یک داستان مثل حضرت ابراهیم یا یوسف مینویسم . خیلی هم قشنگ و احساسی . خوب فرقش چیه که میگن هیچکی نمیتونه عین قران بیاره

قرآن کتاب بی‌نقص است، اگر کسی توانست کتابی بی‌نقص بیاورد خودش معجزه است! مرحوم علامه که علامه بودند وقتی المیزان را نوشتند ظاهرا در بازبینی و اصلاحی که کردند گفتند وقتی دیدند که ۲۰۰۰ یا بیشتر غلط از آن در همان یک بازبینی پیدا کردند تازه فهمیدند که معصوم اشتباه ندارد یعنی چه تا بعد بروید برسید به خداوند ...

أَفَلَا يَتَدَبَّرُ‌ونَ الْقُرْ‌آنَ ۚ وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ‌ اللَّـهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اخْتِلَافًا كَثِيرً‌ا [النساء، ۸۲]

و این تازه یک جنبه‌ی تحدی گری قرآن است. خلاصه اینکه اگر پیامبری بیاید چند چیز لازم است، اول اینکه معجزه بیاورد، ثانیاً باید پیامبران قبلی بشارت او را داده باشند (در زمان پیامبر خدا این بشارت نزد مسیحیان و یهودیان بود اگر امروز چنین بشارت‌هایی را دانسته یا نادانسته انکار می‌کنند) و ...، باید خودش اعتقاد داشته باشد و در راه اعتقادش سختی‌ها را تا پای جان تحمل کند و عزیزان خود را در سختی‌ها شرکت دهد و ...، باید خودش به ارزش‌های خودش پایبند باشد و اصلاً این ارزش‌ها باید با فطرت انسان جور بیاید ... شما می‌توانید شارلاتانی را پیدا کنید که تمامی این موارد را داشته باشد؟ حالا من خیلی فکر نکردم که دقیق بنویسم ولی به هر حال میشود راه را بر شارلاتان‌های مدعی بست ... فعلاً هم که معجزه‌ی جاوید در میان ماست و می‌گوید که پیامبری بعد رسول خدا نخواهد آمد ... (حضرت عیسی علیه‌السلام هم که بیایند دیگر نبوت تشریعی نخواهند داشت)

یا علی

[="Navy"]

عالم مقدس ملکوت;498551 نوشت:
لعن به صورت کلی در قران کریم وارد شده بدون مصداق !

نه، چرا؟ مصداق‌هاي زيادي براش اومده.
کساني را که دين خدا را کتمان مي‌کنند دستور به لعنش داده.
زناکار را لعن فرموده،
ستمکار را لعن فرموده،
دروغگو را لعن فرموده،
البته بحث لعن يه بحث مفصّلي است ولي کلاً قاعده اينه که هرکس مرتکب گناه کبيره بشه مستوجب لعن است.

ولي اين فرمايش بعدي شما هم کاملاً متينه، بنده باهاش موافقم.[/]

[="Georgia"]

owari;498558 نوشت:
سلام علیکم مؤمن!
جواب این سؤالتان را دقیق نمی‌دانم، ولی شاید این نکات کمکی به حل مشکلتان بکند:
۱. کنیز مالک داشته و مشکلات چند شوهره بودن خانمها برای آن پیش نمی‌آمده، پس نزدیکی‌ای هم اگر رخ دهد حکم زنا را ندارد. دقت کنید که زنا یعنی نزدیکی بی‌قید و بند، اگر همان زنا را یک تعداد قانون ساده رویش بگذارند اسمش می‌شود یا ازدواج دائم یا ازدواج موقت که هر دو هم حلال هستند و تازه نزدیکی با رعایت چنان قواعدی استحباب هم دارد. یعنی آنچه که در رابطه‌ی زن و مرد نهی شده است بی‌قید‌ و بندی است و نه کامجویی، آن هم وقتی خداوند زن و مرد را برای هم آفریده است.
۲. بحث برده و کنیز کارکردهایی در فرهنگ‌سازی داشته است، مثلاً کنیزها حق داشتن حجاب را نداشته‌اند (درست یادم نیست همیشه یا فقط سر نماز) و در نتیجه داشتن حجاب افتخاری برای زنان آزاد بوده است که با آن از کنیزان برتری بجویند و این یعنی ارزش به حساب آمدن آرزش‌ها ...
۳. برده‌ها قرار بوده مدتی تحت نظارت مؤمنین باشند و بعد به بهانه‌های متفاوت (کفاره و استحباب‌های متفاوت) آزاد شده و جذب جامعه‌ی مسلمین شوند که تقریباً همینطور هم شده که دیگر خبری از برده داری نیست، فقط زمان برد. مادر امام زمان ما علیه و علیها السلام هم از جمله‌ی کنیزانی بودند که از جنگ با روم آورده شدند ...
۴. برده‌ها و کنیزها احکام شرعی خود را داشتند که شاید بهتر باشد قبل از قضاوت درباره‌ی دیدگاه اسلام به آنها از روی شایعات و افسانه‌ها آنها را مطالعه کنید و با کسانی که مطلع هستند مشورت نمایید.

بحث پولدار و فقیر و ... هم بحث خیلی ساده‌ای است، ما در این دنیا هستیم تا صفات خداوند را در خود تحصیل کنیم، اگر همه مثل هم بودیم تعاملی رخ نمی‌داد و فرصتی برای تحصیل صفات خالق بروز نمی‌کرد، خداوند یکی را غنی قرار داد تا کریم و بخشندگی را در عین توکل به خدا و اعتماد به خدا تحصیل کنند و یکی را فقیر قرار داد تا صبور بودن و قناعت (بی‌نیازی) را باز در عین حال توکل و اعتماد به خداوند تحصیل کنند. به همین دلیل هم در حدیث داریم که خداوند روزی فقرا را در روزی اغنیاء قرار داد و فقرا را ولی‌نعمت اغنیا ساخت، یعنی کسی که صدقه و خمس و زکات و ... می‌دهد باید بداند که آنچه می‌دهد در اصل هم مال او نبوده است و غیره و ذلک. چه بسا این بحث جنبه‌های دیگری هم داشته باشد که اینجا مجال پرداختن به آنها نیست ...

2

در حدیث از امام زمان علیه‌السلام داریم که ملعون است کسی که نماز صبحش را زمانی بخواند که ستاره‌ها در آسمان دیده نشوند و کسی که نماز مغربش را زمانی بخواند که ستاره‌ها در آسمان دیده شوند. این یعنی توهین؟ این یعنی اگر وقت فضیلت این دو نماز را از دست دهی فیض عظیمی را از دست داده‌ای و از رحمت خداوند دور مانده‌ای پس به خود بیا و سعی کن محروم نمانی. در حدیث داریم که به دشمنان خداوند جلوی دوستانشان فحش ندهید چون اگر بدهید آنها هم به خداوند و اولیاء خدا که شما دوست دارید توهین می‌کنند بی‌آنکه بفهمند، شاید لعن نکردن علنی را هم بشود از همان حدیث برداشت کرد خصوصاً وقتی اسلام (وهابیت شامل اسلام نیست، خودش دشمن شماره‌ی ۱ اسلام است) دشمن مشترک دارد و باید شیعه و سنی متحد باشند. با این حال لعن جزء مسلمات دین است، هم در قرآن هست، هم در احادیث بسیار است، هم در زیارت عاشوراء هست، هم در کلام بزرگان شیعه است و کوچکترین خللی به اصل ورود آن در دین وارد نیست، ریشه هم در بحث تولی و تبری دارد و انسان را کم‌کم از صف دشمنان جدا می‌کند و به صف اولیاء می‌رساند (شعار کم‌کم ریشه در باطن می‌زند و ایجاد شعور می‌کند، اگر با توجه قلبی داده شود) و ابراز محبت و انزجار ظاهری کم‌کم اگر به قصد ریا یا از سر عادت نباشد محبت قلبی و انزجار قلبی می‌آورد و آن وقت است که: الله ولی الذین آمنوا یخرجهم من الظلمات الی النور ...
اصلاً آیه‌ای در قرآن هست که:
يَهْدِي بِهِ اللَّـهُ مَنِ اتَّبَعَ رِ‌ضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلَامِ وَيُخْرِ‌جُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ‌ بِإِذْنِهِ وَيَهْدِيهِمْ إِلَىٰ صِرَ‌اطٍ مُّسْتَقِيمٍ [المائدة، ۱۶]
و اگر بگویم راه‌های سلام از هر ظلمتی (حسد، کبر، بخل، دروغگویی و ...) به سمت نور و بعد افتادن در مسیر مستقیم همین تبری و تولی است گزافه نگفته‌ام چنانکه در حدیث هم داریم اگر گناهی داشتی که آنقدر بزرگ بود که گمان نمی‌کردی کاری بتواند آنرا جبران کند صلوات بفرست ... و البته لعن هم همان کارکرد را دارد و حتی از برخی احادیث اینطور بر می‌آید که کارکردی بزرگتر داشته باشد، فقط به همان مصالح که خودتان هم اشاره کردید راهی که برای عموم گفته می‌شود صلوات است به جای لعن ...، مثال‌های از این را هم در حدیث امیرمؤمنان علیه‌السلام هست که در حضور محمدبن‌ابی‌بکر رحمه‌الله می‌گفتند از دشمنان ما بیزاری جویید ولی حاضر نشدند آن دشمنان را نام برند هر چند که محمد اصرار می‌کرد تا اینکه محمد گفت خودم آنها را می‌شناسم و از آنها بیزاری جستم و امام هم لبخند زدند و برایش دعا کردند و گفتند که هر قومی نجیبی دارد و تو نجیب قوم خود هستی که در قیامت شفیع قوم خود خواهی بود ... (و البته شفاعت به هر کسی نمی‌رسد)

3

خداست که زنده را از مرده و مرده را از زنده در می‌آورد. این آیه هم ظاهر دارد و هم باطن و حتی شاید چندین و چند بطن. مرده می‌تواند مرده‌ی در این دنیا باشد یا کافر باشد که دلش مرده است و زنده می‌تواند زنده در این دنیا باشد یا زنده‌ای که دلش به نور ایمان روشن شده است، معنای آیه می‌تواند مردن و زنده شدن جسم باشد یا دل و یا حتی اینکه از کافر مؤمن به دنیا بیاید و از مؤمن کافر و ... . بخش‌هایی از قرآن هست که پشت سر هم هستند ولی به نظر هیچ ربطی به هم ندارند، در چند موضع که نگاه کردم در تفاسیر دیدم که اتفاقاً در ظاهر معنا مرتبط نیستند ولی در بطن آیات کاملاً پشت سر هم و مرتبط هستند، مثل آیات اول سوره‌ی الرحمن که اگر همان فهمیده می‌شد شیعه و سنی امروز بی‌معنی بود. همینطور آیات قرآن یک شأن نزول خاص دارند و یک شأن نزول عام. شأن نزول خاص آن همان قوم یا افرادی هستند که قرآن در رابطه با داستان آنها در زمانی مشخص بر پیامبر خدا صل‌الله‌علیه‌و‌آله نازل شده است و شأن نزول عام آنها هم تا قیام قیامت کاربرد خواهد داشت، مثل داستانی که اشاره به همسر حضرت موسی علیه‌السلام دارد که وصایت وصی ایشان را نپذیرفت و زیر بار نرفت و عیناً مشابه آن داستان در مورد حضرت علی علیه‌السلام و عایشه رخ داد و البته مثال در این زمینه بسیار است، یک دلیل که چرا در قرآن اینقدر به جای اسم خاص از ضمیر استفاده شده است هم همین است، حتی مثلاً در آیه‌ای آمده که

وَإِذْ قُلْنَا لَكَ إِنَّ رَ‌بَّكَ أَحَاطَ بِالنَّاسِ ۚ وَمَا جَعَلْنَا الرُّ‌ؤْيَا الَّتِي أَرَ‌يْنَاكَ إِلَّا فِتْنَةً لِّلنَّاسِ وَالشَّجَرَ‌ةَ الْمَلْعُونَةَ فِي الْقُرْ‌آنِ ۚ وَنُخَوِّفُهُمْ فَمَا يَزِيدُهُمْ إِلَّا طُغْيَانًا كَبِيرً‌ا [الإسراء، ۶۰]

که یزیدهم در قسمت آخر آیه هم می‌تواند فعل باشد «زیاده نمی‌کند برای ایشان مگر ...» و یا اسم خاص یزید ملعون باشد که «هم» نیز در آن به شجره‌ی ملعونة برمیگردد که همان بنی امیة هستند ...
مثال خیلی زیاده خودتان پیگیری کنید

4

قرآن کتاب بی‌نقص است، اگر کسی توانست کتابی بی‌نقص بیاورد خودش معجزه است! مرحوم علامه که علامه بودند وقتی المیزان را نوشتند ظاهرا در بازبینی و اصلاحی که کردند گفتند وقتی دیدند که ۲۰۰۰ یا بیشتر غلط از آن در همان یک بازبینی پیدا کردند تازه فهمیدند که معصوم اشتباه ندارد یعنی چه تا بعد بروید برسید به خداوند ...

أَفَلَا يَتَدَبَّرُ‌ونَ الْقُرْ‌آنَ ۚ وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ‌ اللَّـهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اخْتِلَافًا كَثِيرً‌ا [النساء، ۸۲]

و این تازه یک جنبه‌ی تحدی گری قرآن است. خلاصه اینکه اگر پیامبری بیاید چند چیز لازم است، اول اینکه معجزه بیاورد، ثانیاً باید پیامبران قبلی بشارت او را داده باشند (در زمان پیامبر خدا این بشارت نزد مسیحیان و یهودیان بود اگر امروز چنین بشارت‌هایی را دانسته یا نادانسته انکار می‌کنند) و ...، باید خودش اعتقاد داشته باشد و در راه اعتقادش سختی‌ها را تا پای جان تحمل کند و عزیزان خود را در سختی‌ها شرکت دهد و ...، باید خودش به ارزش‌های خودش پایبند باشد و اصلاً این ارزش‌ها باید با فطرت انسان جور بیاید ... شما می‌توانید شارلاتانی را پیدا کنید که تمامی این موارد را داشته باشد؟ حالا من خیلی فکر نکردم که دقیق بنویسم ولی به هر حال میشود راه را بر شارلاتان‌های مدعی بست ... فعلاً هم که معجزه‌ی جاوید در میان ماست و می‌گوید که پیامبری بعد رسول خدا نخواهد آمد ... (حضرت عیسی علیه‌السلام هم که بیایند دیگر نبوت تشریعی نخواهند داشت)

یا علی

ممنون داداش Smile

همرو خوندم

جواباتون عالی بود . خیلی ممنون :):Kaf::ok::Gol:

Hadi99g;498564 نوشت:
زناکار را لعن فرموده،
ستمکار را لعن فرموده،
دروغگو را لعن فرموده،
البته بحث لعن يه بحث مفصّلي است ولي کلاً قاعده اينه که هرکس مرتکب گناه کبيره بشه مستوجب لعن است.

سلام برادر
اینها مصداقند یا حالت کلی؟!
انتظار نداریم که خدا فرموده باشد کلا لعنت بر همتون!:Cheshmak:

Hadi99g;498564 نوشت:

زناکار را لعن فرموده،
ستمکار را لعن فرموده،
دروغگو را لعن فرموده،

ولي اين فرمايش بعدي شما هم کاملاً متينه، بنده باهاش موافقم.

نقل قول:

همه این ها که شما میفرمایید صحیح ! خداوند متعال اگر کسی مورد لعن قرار داده به صورت گروهی قرار داده ولی ایا شما در سراسر قران کریم پیدا میکنید که خداوند شخص خاصی را اون هم از اهل اسلام مثلا فلان بن فلان لعنت کرده باشد ؟!!!!!! بله خداوند گروه زناکار ! گروه دروغگو گروه ستمکار ! را مورد لعن قرار داده ولی اینکه چه اشخاصی در این ها واردند کار ما نیست بلکه مصداق این افراد را فقط خداوند یکتا اگاه است زیرا اوست که عالم الغیب و الشهاده و یعلم بما تسرون و ما تعلنون هست ! اوست که میفرماید : الیس الله باحکم الحاکمین ؟؟؟!!! لذا حق تقوا این نیست که ما مصداق سازی کنیم !

نه خدای یکتا و نه رسول او و بی شک نه هیچ یک از ائمه اطهار علیهم السلام هرگز با قرار دادن لعن و نفرین نسبت به یکی از شخصیت های کبیر اسلامی در صدد تفرقه و شکاف نبوده اند و ان چه امروزه عده ای از افراطیون شیعه نما ! دست به ان زده اند بر خلاف موازین اسلامی و عقلانی و حتی قضیه تقیه است !

[="Navy"]

عالم مقدس ملکوت;498958 نوشت:
ایا شما در سراسر قران کریم پیدا میکنید که خداوند شخص خاصی را اون هم از اهل اسلام مثلا فلان بن فلان لعنت کرده باشد ؟!!!!!! بله خداوند گروه زناکار ! گروه دروغگو گروه ستمکار ! را مورد لعن قرار داده ولی اینکه چه اشخاصی در این ها واردند کار ما نیست بلکه مصداق این افراد را فقط خداوند یکتا اگاه است زیرا اوست که عالم الغیب و الشهاده و یعلم بما تسرون و ما تعلنون هست !

درود، «تبّت يدا أبي لهب» چي؟

و در مورد قسمت دوّم سخنتان، افرادي که به طور علني مرتکب گناهان کبيره مي‌شوند مستوجب لعن مي‌باشند و خداوند خودش دستور فرموده که لعن‌شان کنيم.[/]

Hadi99g;498999 نوشت:

درود، «تبّت يدا أبي لهب» چي؟

و در مورد قسمت دوّم سخنتان، افرادي که به طور علني مرتکب گناهان کبيره مي‌شوند مستوجب لعن مي‌باشند و خداوند خودش دستور فرموده که لعن‌شان کنيم.

نقل قول:

بزرگوار ! اولا خداوند ابولهب لعن نکرده بلکه بر او تازیده ! دوم اینکه ابولهب از دشمنان قسم خورده خدا و رسول خدا و منفور نزد همگان است ! چنین شخصیت واضحی که در صف فرعون و هامان هاست چه ربطی به شخصیت های بزرگ اسلامی و مورد اختلاف دارد ؟؟؟؟؟

بله خداوند فرموده به طور مطلق کسانی که مرتکب گناهان کبیره میشوند مورد لعن هستند ولی فرموده فلانی مرتکب شده ؟؟؟!!!! خدایی که عالم الغیب و الشهاده هست برای لعن خود اشخاص را مصداق نکرده و کلی گویی کرده بعد ما بندگان غافل را چه جرئت بر حکم کردن در مورد افراد ؟؟؟؟؟ لعلکم تذکرون

عالم مقدس ملکوت;499048 نوشت:
اولا خداوند ابولهب لعن نکرده بلکه بر او تازیده

خداوند ابوله را نفرين كرده است و مي فرمايد مرگ بر او باد و دو دستت بريده باشد شما مي گويد بر او تازيده، اين تازيده را معنا كنيد و بگويد از كجاي ايه اورده ايد؟

بله خداوند فرموده به طور مطلق کسانی که مرتکب گناهان کبیره میشوند مورد لعن هستند ولی فرموده فلانی مرتکب شده ؟؟؟!!!!

بله درست هم همين هست كه خداوند كلي گويي كند اگر قرار باشد تك تك نام ببرد كه بايد همه 124000 افرادي را كه شما صحابي پيغمبر مي دانيد را تك تك نام ببرد و انها را لعن كند فلذا خداوند از قيد جمع استعمال نمده است كه اگر كسي در تبعيت رسول خدا بوده رحمات الهي بر او هست والسلام علي من اتبع الهدي در غير اين صورت لعن مي كند همان طور كه ابوبكر و عايشه و عمر و عثمان و حفصه بر تبعيت رسول خدا نماندند انها را لعن نموده است ايه 56 سوره احزاب

بل اكثرهم لا يعقلون

حق تقوا این نیست که ما مصداق سازی کنیم

حكم تقوا اين هست ما صراط مستقيم را بشناسيم و خلاف ان مسير را لعن كنيم زيرا انها ظالم و فاجر هستند و خداوند انرا لعن نموده است و مولا علي ع فرمودند عمر و ابوبكر ظالم و فاجر هستند و كي از اين مصداق ها همين خلفا هستند

همين روايت در ديگر کتاب‌هاي اهل سنت با تعبير «ظالم وفاجر» نقل شده و حتي الباني وهابي نيز آن را صحيح دانسته است:
قَالَ وَأَنْتُمَا تَزْعُمَانِ أَنَّهُ كَانَ فِيهَا ظَالِمًا فَاجِرًا وَاللَّهُ يَعْلَمُ أَنَّهُ صَادِقٌ بَارٌّ تَابِعٌ لِلْحَقِّ ثُمَّ وُلِّيتُهَا بَعْدَ أَبِي بَكْرٍ سَنَتَيْنِ مِنْ إِِمَارَتِي فَعَمِلْتُ فِيهَا بِمِثْلِ مَا عَمِلَ فِيهَا رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم وَأَبُو بَكْرٍ وَأَنْتُمَا تَزْعُمَانِ أَنِّي فِيهَا ظَالِمٌ فَاجِرٌ.

عمر گفت: شما دو نفر اعتقاد داشتيد که ابوبکر در اين قضيه ظالم و فاجر است؛ در حالي که خدا مي‌داند او صادق‌، نيکوکار و پيرو حق بود . بعد از ابوبکر دو
سال اداره فدک و .. در اختيار من بود و من همان رفتاري را داشتم که رسول خدا (ص) و ابوبکر داشت ؛ اما شما اعتقاد داشتيد که من ظالم و فاجر هستم .

الباني در آخر روايت تصريح مي‌کند که سند اين روايت صحيح است.
الباني ، محمد ناصر الدين (متوفاي 1420هـ)، التعليقات الحسان علي صحيح إبن حبان ، ج9 ، ص319 ـ 320.

تفضيل در لينك ذيل با تصوير كتاب

ديدگاه اميرمؤمنان عليه السلام در باره ابوبکر و عمر+ تصوير

ه خدای یکتا و نه رسول او و بی شک نه هیچ یک از ائمه اطهار علیهم السلام هرگز با قرار دادن لعن و نفرین نسبت به یکی از شخصیت های کبیر اسلامی در صدد تفرقه و شکاف نبوده اند و ان چه امروزه عده ای از افراطیون شیعه نما ! دست به ان زده اند بر خلاف موازین اسلامی و عقلانی و حتی قضیه تقیه است !

لينك بالا را بخوانيد خوهد ديد در مصادر اهل سنت امده است مولا علي نتنها انها را لعن نكرده بلكه صفات كافرين و منافقين را به انها داده هست خخخخخخخخخخخخخخخ از كفرشان دفاع كن

ما تابع پیامبران هستیم و همیشه می گیم ولی برخی تابع پیامبران نیستند و فقط تملق را یاد گرفتند و بگند سیدنا عیسی ع و سیدنا موسی ع ::

حضرت عیسی و داود کفار را لعن می کنند :
لُعِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِن بَنِي إِسْرَائِيلَ عَلَىٰ لِسَانِ دَاوُودَ وَعِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ ۚ ذَٰلِكَ بِمَا عَصَوا وَّكَانُوا يَعْتَدُونَ [٥:٧٨]
کافران بنی اسرائیل، بر زبان داوود و عیسی بن مریم، لعن (و نفرین) شدند! این بخاطر آن بود که گناه کردند، و تجاوز می‌نمودند.
مائده ایه78
بابا دیگه حتی دیوانه های دیوانه خانه می دانند حضرت عیسی از پیامبران اولوالعزم است !!!!
پس فکر کنم حضرت عیسی ع هم تو خواب بودند یعنی به اندازه این جوجه وهابی ها نعوذ بالله مخ نبوده بود که ندونه لعن زشته
این گروه بالا فلانی هستند !!!دوست عزیز یعنی یک گروه خاصی یعنی کافران بنی اسرائئل

ولی فرموده فلانی مرتکب شده

اما فلانی باز هم ما تابع پیامبر هستیم
ومنه قول الرسول ع وقد رآه مقبلا على حمار ومعاويه يقود به ويزيد ابنه يسوق به: لعن الله القائد والراكب والسائق
تاریخ طبری ج5ص622چاپ دار المعارف بمطر

پیامبر معاویه و پسرش را لعنت کرد و ابوسفیان را هم لعن کرد
مورد دوم لعن عمروبن عاص
لَعَنَ عَمْرًا بِكُلِّ قَافِيَةٍ قَالَهَا لَعْنَةً؟ قَالَا: اللهُمَّ بَلَى
معجم الکبیر طبرانی ج3ص71مجمع الزاوئد ج7ص247 تصحیح شده است روایت
مورد سوم ::
رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ لَعَنَ أَبَا مَرْوَانَ، وَمَرْوَانُ فِي صُلْبِهِ، فَمَرْوَانُ فضَضٌ مِنْ لَعْنَةِ اللهِ»س
سنن کبری نسائی ج10ص257
پیامبر پدر مروان و مروان را لعن کرد
البانی درالسلسله الصحیحه ج7ص722می گه روایت صحیح است

ما تابع پیامبران هستیم !!!

عالم مقدس ملکوت;498478 نوشت:
عزیزم لعن و نفرین و این کارهای زشت و مسخره از عصر صفویه به بعد وارد بر تشیع شده است

جالب است از سخنان ایشون بر میاد که حضرت عیسی ع در زمان صفویه زندگی می کرده ::
لُعِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِن بَنِي إِسْرَائِيلَ عَلَىٰ لِسَانِ دَاوُودَ وَعِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ ۚ ذَٰلِكَ بِمَا عَصَوا وَّكَانُوا يَعْتَدُونَ [٥:٧٨]

کافران بنی اسرائیل، بر زبان داوود و عیسی بن مریم، لعن (و نفرین) شدند! این بخاطر آن بود که گناه کردند، و تجاوز می‌نمودند.

مائده ایه78
کافران بنی اسرائئل یک گروه بودند عزیز گرامی حضرت عیسی که بیکار نیست اسم همه شون را بیاره این که کلی نیست
تبریک می گم یک کشف تاریخ توسط شما صورت گرفت حضرت عیسی در زمان صفویه بوده است
:khandeh!:
اهل سنت همه شون یک پا مجتهد هستند !!!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هدی

با سلام خدمت شما

momo55;497811 نوشت:
سلام چند تا سوال درمورد صحت قران دارم . من 15 سالمم بیشتر نیست گفتم سوالام گرچه بچگونسه و جاهلانست ولی بدونم بهتره . ممنون

البته بگم من قرانو قبول دارم شدید چون خیلی چیزایی داره که با کله جور در میاد ولی بعضی از چیزاش برام سواله

1.خداوند چرا در قران اومده گفته شما اگر پول کافی برای ازدواج نداشتید میتونید با کنیزان باشید . ولی اگر ازدواج کنید بهتر است و خدا با صابرین استو .... ( ببخشید اگه دقیق نمیگم چون یادم نیست ) خدا تو اینجا کنیز هارو تحقیر کرده !؟ مگه کنیزا خدا ندارند ؟ ببخشیدا ولی مگه گوسفندن که هرکاری خواستن باهاشون بکنن !؟ منه بدبخت بخاطر یه سری مسائل کنیز میشم . !؟!؟؟! یاهم خدا در مورد زنا حسنه گفته اگه با زن مسلمون زنا کنی گناهه ولی با کافر که در جنگ زنش غنیمت گرفتید زنا اشکال نداره . خوب اینکه وحشی بازیه

آيه مورد نظر شما اين آيه است :
وَمَن لَّمْ يَسْتَطِعْ مِنكُمْ طَوْلًا أَن يَنكِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ فَمِن مِّا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُم مِّن فَتَيَاتِكُمُ الْمُؤْمِنَاتِ وَاللّهُ أَعْلَمُ بِإِيمَانِكُمْ بَعْضُكُم مِّن بَعْضٍ فَانكِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَيْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلاَ مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ فَإِذَا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَيْنَ بِفَاحِشَةٍ فَعَلَيْهِنَّ نِصْفُ مَا عَلَى الْمُحْصَنَاتِ مِنَ الْعَذَابِ ذَلِكَ لِمَنْ خَشِيَ الْعَنَتَ مِنْكُمْ وَأَن تَصْبِرُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ (نساء/25)
و هر كس از شما از نظر مالى نمى‏تواند زنان [آزاد] پاكدامن با ايمان را به همسرى [خود] درآورد پس با دختران جوانسال با ايمان شما كه مالك آنان هستيد [ازدواج كند] و خدا به ايمان شما داناتر است [همه] از يكديگريد پس آنان را با اجازه خانواده‏شان به همسرى [خود] درآوريد و مهرشان را به طور پسنديده به آنان بدهيد [به شرط آنكه] پاكدامن باشند نه زناكار و دوست‏گيران پنهانى نباشند پس چون به ازدواج [شما] درآمدند اگر مرتكب فحشا شدند پس بر آنان نيمى از عذاب [=مجازات] زنان آزاد است اين [پيشنهاد زناشويى با كنيزان] براى كسى از شماست كه از آلايش گناه بيم دارد و صبر كردن براى شما بهتر است و خداوند آمرزنده مهربان است
اگر به شرايط مندرج در آيه توجه كنيد اولا ازدواج است .ثانيا همان كنيز هم بايد مومنه باشد .ثالثا زناكار نباشد.رابعا اهل دوستي و ارتباط ناسالم با نامحرم نباشد . خامسا مهريه متعارفشان بايد به آنها پرداخت شود و سادسا اگر خداي ناكرده مرتكب فحشا شدند مجازات مي شوند – مثل هر مرد و زن ديگري منتها به دليل اينكه كنيز هستند نصف مجازات زنان آزاد را دارند –
ظاهرا مطالب مورد سوال شما از اين آيه بر نمي آيد . البته آيه يا آيات ديگري هم نداريم كه مشتمل بر موارد مطرح شده شما باشند . من تصور مي كنم به دليل عدم مطالعه مستقيم خود آيه احتمالا برداشت نادرستي داشته ايد

momo55;497811 نوشت:
دلیل اینکه خداوند در قران گفته ظالمانی که به حضرت فاطمه و پیامبر ظلم کردن لعن کنید ؟؟

البته چنين مطلبي به اين صورت كه فرموديد در قرآن كريم نيست اما از مجموع يك آيه و يك روايت ، چنين نتيجه اي حاصل مي شود .
خداوند در قرآن كريم فرموده است :
إِنَّ الَّذِينَ يُؤْذُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَأَعَدَّ لَهُمْ عَذَابًا مُّهِينًا( احزاب/57)
بى‏گمان كسانى كه خدا و پيامبر او را آزار مى‏رسانند خدا آنان را در دنيا و آخرت لعنت كرده و برايشان عذابى خفت‏آور آماده ساخته است
[h=5]در خصوص حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها نيز پيامبر اكرم ( صلي الله عليه و آله و سلم ) فرموده اند : فاطِمَة بَضْعَةٌ مِنّي مَنْ آْذاهَا فَقَدْ آذانِي(1)[/h]لذا آزار حضرت زهرا سلام الله عليها آزار پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم ) بوده و مورد لعن الهي است .

(1)- امالی(صدوق) ص104؛ السنن الكبرى ج 10 باب من قال: لا تجوز شهادة الوالد لولده ص 201

momo55;497811 نوشت:
ولی خیلی از افراد مثل رهبر گفتن لعن اشتباهه .

اما مطلبي كه مقام معظم رهبري در پاسخ به استفتايي كه از ايشان شد بيان فرمودند اين است كه
"هرگونه گفتار یا کردار و رفتاری که در زمان حاضر سوژه وبهانه به دست دشمن بدهد و یا موجب اختلاف و تفرقه بین مسلمین شود شرعا حرام اکید است"
اين مساله بازخورد بيروني و خارجي لعن و نيز سوء استفاده ايي است كه دشمنان از مواضع اختلاف مسلمين به نفع خود و براي ايجاد تفرقه در ميان مسلمانان اتخاذ مي كنند . در ثاني توجه داشته باشيد كه فاعل در آيه 57 احزاب ، خداوند است يعني چه ما مراعات اتحاد مسلمين را بكنيم چه نكنيم در هر صورت اين خداوند است كه به آزار دهندگان پيامبر (ص) لعن مي نمايد اما ما موظفيم هوشيار بوده و خود بهانه به دست دشمنان ندهيم و از سوي ديگر به مباحث علمي و تحقيقي در اين قضيه – در قضيه ي شهادت حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها – بپردازيم همانگونه كه مقام معظم رهبري حفظه الله همگان را توصيه به مطالعه ، دقت و تامل در آثار پژوهشگراني چون علامه اميني رحمة الله عليه و مرحوم سيد شرف الدين نمودند و اين يعني مظلوميت اهل بيت را از افقي فراتر و در فضايي علمي و پژوهشي ، به وضوح نماياندن و وجدانهاي پاك و بيدار را به فكر و تامل وا داشتن .

momo55;497811 نوشت:
اینکه میگم قران برای تمام دنیاست حرف درستیه !؟!!؟ در زمان پیامبر زنده به گور زیاد میشده . چون جاهل بودن . برا همین خدا تو قران در مورد زنده به گور کردن توضیح داده . ولی اونور دنیا مثل مصر و ایران اونقدر دانشمند بودند که حتی بعضیا میگن 4100 سال پیش احرام مثل با لیزر درست شده !؟ خوب پس الان یکی ببینه فکر میکنه قران فقط برای اعراب نازل شده . چون اونا فقط زنده به گور میکردن

در پاسخ به سوال شما نكاتي عرض مي شود :

1. پديده شوم و قبيح فرزند كشي فقط در ميان اعراب نبود بلكه در ملل بسياري از جهان ، فرزند كشي مرسوم بود .در اين زمينه مي توانيد مقاله پیشینه تاریخی وئاد (زنده به گور کردن دختران) را مطالعه بفرماييد .
  2. قرآن كريم صرفا مساله قتل و زنده بگور كردن دختران را مطرح نكرده است بلكه به مساله قتل اولاد بصورت عام پرداخته و آن را تقبيح و تحريم نموده است و در اين حوزه ، مساله زنده بگور كردن و قتل دختران نيز مطرح مي شود : وَلاَ تَقْتُلُواْ أَوْلادَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلاقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِيَّاكُم إنَّ قَتْلَهُمْ كَانَ خِطْءًا كَبِيرًا( اسراء/31)
و از بيم تنگدستى فرزندان خود را مكشيد ماييم كه به آنها و شما روزى مى‏بخشيم آرى كشتن آنان همواره خطايى بزرگ است
3- آيا امروزه و در عصر تمدن و پيشرفتهاي خيره كننده ي علمي ، انسانها فرزندان خود را نمي كشند ؟ سقط جنين هايي كه به انحاء مختلف و در دوره هاي مختلف جنيني صورت مي گيرد چيست ؟ عرب جاهلي به دليل عدم اطلاع از جنسيت جنين ، صبر مي كرد تا فرزندش به دنيا بيايد و از جنسيتش مطلع شود و بعد اقدام به نگهداري يا زنده بگور كردن وي نمايد اما اكنون به لطف علم سونوگرافي و آزمايشهاي دقيق تشخيص بارداري و ...در هفته هاي ابتدايي بارداري هم باردار بودن تشخيص داده مي شود و هم جنسيت جنين بسيار زود مي تواند تشخيص داده بشود .
امروزه بنظر مي رسد وضعيت از عصر جاهلي عرب به مراتب بدتر است زيرا اولا اگر در آن زمان غالبا دختران زنده بگور مي شدند امروز فرزندان اعم از دختر و پسر مورد سقط عمدي و قتل قرار مي گيرند . ثانيا اگر در آن زمان صرفا پدران به قتل دختران اقدام مي كردند امروزه مادر و پدر هر دو اقدام به اين كار مي كنند . اگر در آن زمان براي فقر يا از بيم ننگ و عار اسارت دختران ، آنها را زنده بگور مي كردند ، امروزه صرفا به عنوان موجودي مزاحم – و نه به دليل فقر و نه از بيم ننگ و عار – دختران و پسران كوچك خود را مي كشند . لذا تصور نكنيد كه امروزه وضعيت فرهنگي و فكري بشر از بعد مورد بحث ما ، از دوران جاهليت اولي بهتر است خير در برخي موارد بدتر است و نياز به توصيه هاي دين داريم و فقط خدا مي داند كه اگر تحريم شرعي سقط جنين وجود نمي داشت امروزه چقدر جنين ، تعمدا سقط مي شد . ما نياز به تك تك آيات قرآن كريم داريم و اين آيات در تمامي اعصار و قرون ، مورد نياز جدي بشرند .

momo55;497811 نوشت:
اینهمه میگن هرکی ادعای پیامبری میکنه یا میگه دین شما ساختگیه بیاد یه کتاب عین قران بزنه !؟ مگه قران رباته که بیان بگن هرکی بتونه عینیشو درست کنه ما میکشیم کنار . خوب تو قران اومده میگه هرکی کار بد کنه میره جهنم . منم میام یه کتاب میزنم میگم هرکی کار بد بدبد کنه میره جهنم . خوب چه فرقی داره !؟ یاهم میام میگم پیامبری به اسم ........... بوده که اینطوری ........ کرده و اونطور شده . خوب این مثل یک داستان مثل حضرت ابراهیم یا یوسف مینویسم . خیلی هم قشنگ و احساسی . خوب فرقش چیه که میگن هیچکی نمیتونه عین قران بیاره

بنده براي تقريب به ذهن در اين موارد مثالي را عرض مي كنم ، در جاي ديگري هم اين مطلب را بيان كرده ام .البته ساحت مقدس قرآن كريم اجل از آن است كه با شيي ايي مقايسه شود اما صرفا براي تقريب به ذهن از اين مثال استفاده مي شود .
ببينيد اگر يك فرش دست بافت ابريشمي ايراني را به يك استاد حرفه اي قالي بافي و نيز يك فرد كاملا غير حرفه اي نشان دهند ، آن فرد غير حرفه اي ، تعريفش از مشخصات اين فرش ، يك گستردني مثلا چهار گوش است كه نقوشي بر ان وجود دارد يا مثلا نمي تواند تشخيص دهد اين فرش در كجا بافته شده است چون تبحر و تسلط لازم را بر نوع بافت و نقشه كار ندارد . اما استاد قالي بافي مي داند و مي فهمد كه اين فرش به جهت رنگ نخها ، نوع نخ ( ابريشمي يا غيره) ، نوع گره ها ، پرداخت فرش ، طرح و نقشه اي كه بر اساس آن فرش بافته شده و ... چه ويژگيهاي منحصر به فردي دارد . يعني تشخيص ويژگيهاي يك اثر ، به ميزان تبحر اشخاص در آن علم و فن باز مي گردد .
حال به بحث قرآن و تحدي آن باز گرديم :
بشر در اولين قدم بايد ابتدا ويژگيهاي قرآن كريم را به بصورت دقيق بداند و بتواند تشخيص دهد تا بتواند" مثل" قرآن را بياورد .
حال ببينيم انسان چگونه بايد ويژگيهاي قرآن كريم را دريابد تا بتواند مثل قرآن را بياورد :
معلومات انسان ، كامل و مطلق نيست و بستگي به پيشرفت دانش بشري دارد ، يعني همواره به همان ميزان كه دانش بشر پيشرفت مي كند ، علم او نيز افزوده مي شود لذا دانش بشر مطلق نيست و نسبي است و اين ويژگي هرگز از وي جدا نخواهد شد بنابراين در برخورد با اثري چون قرآن او ابتدا بايد بداند كه قرآن چه ويژگيهايي دارد تا ببيند آيا مي تواند مثل آنرا بياورد يا خير اما او در اولين قدم با شكست مواجه است مثل همان فرش و فرد غير حرفه اي ، او حتي نمي داند وجوه خاص و ويژگي هاي يك فرش ابريشمي دست بافت چيست لذاست كه هر چه ارائه كند ، نهايتا آن فرش دست بافت مورد نظر نمي باشد .
قرآن نيز داراي وجوهي است كه بشر بتدريج به آن دست مي يابد ، وجوهي كه قبلا – يعني انسانهايي كه در اعصار گذشته زندگي مي كردند- آنرا نمي دانستند و به آن وجوه آگاه نبودند زيرا علوم زمانشان ، اطلاعاتي بيش از اين در اختيار آنان قرار نمي داد اما قرآن كريم كه از جانب داناي مطلق نازل شده است ، وجوهي متعدد دارد كه در زمانهاي مختلف ، كاربرد دارد .

[=&quot]
[=&quot]يك مثال : در آيه 88 سوره مباركه نمل ، از حركت كوهها به صراحت سخن رانده شده است :
[=&quot]وَتَرَى الْجِبَالَ تَحْسَبُهَا جَامِدَةً وَهِيَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ صُنْعَ اللَّهِ الَّذِي أَتْقَنَ كُلَّ شَيْءٍ إِنَّهُ خَبِيرٌ بِمَا تَفْعَلُونَ ( نمل /88)
[=&quot]و كوهها را مى‏بينى [و] مى‏پندارى كه آنها بى‏حركتند و حال آنكه آنها ابرآسا در حركتند [اين] صنع خدايى است كه هر چيزى را در كمال استوارى پديد آورده است در حقيقت او به آنچه انجام مى‏دهيد آگاه است
[=&quot]در اين آيه به حركت كوهها تصريح نموده است و شايد بيش از چند صد سال – حدود 400 سال- نگذرد كه حركت كوهها توسط بشر كشف شده است . در واقع وجوه علمي قرآن كه امروزه پرده از آن برداشته شده ، مثال خوبي براي اين مساله است كه برخي وجوه قرآن براي همه ي اعصار ، قابل شناخت نيست ، در واقع مردم عصر نزول قرآن ابدا از حركت كوهها و حتي حركت زمين اطلاع نداشتند بلكه با كشف و تكامل تدريجي علوم بشري ، امروزه پي برده است كه قرآن كريم داراي وجه اعجاز علمي نيز هست . مطلبي كه قبلا به دليل نقص نسبي دانش ، از آن آگاه نبود . يعني در قدم اول براي مانند آوري با قرآن ، ابتدا بايد بدرستي دانست كه قرآن چه دارد اما بشر در همين قدم اول باز مي ماند زيرا او حتي نمي داند قرآن داراي چه وجوهي است تا ببيند آيا مي تواند مثل آن را بياورد يا خير ؟ و به دليل اينكه دانش بشر همواره داراي نقص نسبي است و اين نقص غير قابل منفك شدن از بشر است لذا او نمي تواند مانند قرآن را هرگز بياورد . بنظر مي رسد علت عجز بشر از همانند آوري با قرآن ، اين واقعيت مهم است .
[=&quot] در مورد قصص قرآني نيز توجه داشته باشيد كه قرآن كريم نخواسته است قصه و داستان صرف ، بيان كند بلكه در رابطه با هدايت بشر ، آنچه از قصص و سرگذشت پيشينيان لازم بوده ، در قرآن آورده است لذا شما نيز اگر در مقام همانند آوري و تحدي با قرآن هستيد اولا به ساير وجوه قرآن مثل فصاحت و بلاغت و ... نيز بايد در قصصتان توجه كنيد و ثانيا آنچه بيان مي كنيد بايد مطابق با واقع باشد نه زاده تخيل داستان نويسي و قصه پردازي و ثالثا داراي وجوه هدايتبار باشد .
[=&quot]

سلام علیکم
میشه منبع یا کتابی رو معرفی کنید ک بتونم برای اون دسته از کسانی ک خدا رو قبول ندارن دلیل محکمه پستد بیارم؟؟؟ نه این دلایل عامیانه ک میگن نظم ونظام هستی و ......!!! دلیلی برای متریالیست ها و اتییست ها بیارم ک سر جاشون بنشونمشون.

سلام خدمت شما عزیزان
قرآن معنی اش رو نگاه کنی همه چیز دستت میاد...
مخصوصا سوره یس

سلام عليكم

mehradalimirzaei;502455 نوشت:
سلام علیکم
میشه منبع یا کتابی رو معرفی کنید ک بتونم برای اون دسته از کسانی ک خدا رو قبول ندارن دلیل محکمه پستد بیارم؟؟؟ نه این دلایل عامیانه ک میگن نظم ونظام هستی و ......!!! دلیلی برای متریالیست ها و اتییست ها بیارم ک سر جاشون بنشونمشون.

بزرگوار ! نظم و نظام هستي و استدلالهايي كه بر پايه اين نظم شگرف هستند ، دلايل عاميانه نيستند بلكه كاملا عالمانه و عاقلانه هستند .
آن كساني استدلالهاي عقلي و منطقي را قبول ندارند و از طرفي هم خدا را قبول ندارند ، شما از چه راهي مي خواهيد آنان را متقاعد كنيد ؟ بنظر امر ممكني نمي آيد البته در دو صورت ممكن است :
1- در هنگامي كه پرده ها برايشان كنار مي رود، مومن به خدا و رسولان و كتب و فرشتگان مي شوند كه معمولا اين حالت در زمان مرگ ايجاد مي شود و توبه و ايمان در آن لحظه سودي ندارد .
2- خداوند آيه و نشانه اي نازل كند كه آنان مجبور به پذيرش ايمان شوند:
إِن نَّشَأْ نُنَزِّلْ عَلَيْهِم مِّن السَّمَاء آيَةً فَظَلَّتْ أَعْنَاقُهُمْ لَهَا خَاضِعِينَ ( شعراء / 4)
اگر بخواهيم معجزه ‏اى از آسمان بر آنان فرود مى‏ آوريم تا در برابر آن گردنهايشان خاضع گردد
كه خداوند هم بناي نزول چنين آيه اي را ندارد زيرا جريان ايمان در اين دار دنيا بايد بر اساس اختيار و نه جبر صورت گيرد .
بهر حال اگر از كتبي كه به بيان استدلالهاي عالمانه و عقلاني در باب اثبات خدا مي پردازد مايل بوديد كتبي معرفي نماييد ، بفرماييد خدمتتان معرفي شود .

هدی;504200 نوشت:
سلام عليكم
بزرگوار ! نظم و نظام هستي و استدلالهايي كه بر پايه اين نظم شگرف هستند ، دلايل عاميانه نيستند بلكه كاملا عالمانه و عاقلانه هستند .
آن كساني استدلالهاي عقلي و منطقي را قبول ندارند و از طرفي هم خدا را قبول ندارند ، شما از چه راهي مي خواهيد آنان را متقاعد كنيد ؟ بنظر امر ممكني نمي آيد البته در دو صورت ممكن است :
1- در هنگامي كه پرده ها برايشان كنار مي رود، مومن به خدا و رسولان و كتب و فرشتگان مي شوند كه معمولا اين حالت در زمان مرگ ايجاد مي شود و توبه و ايمان در آن لحظه سودي ندارد .
2- خداوند آيه و نشانه اي نازل كند كه آنان مجبور به پذيرش ايمان شوند:
إِن نَّشَأْ نُنَزِّلْ عَلَيْهِم مِّن السَّمَاء آيَةً فَظَلَّتْ أَعْنَاقُهُمْ لَهَا خَاضِعِينَ ( شعراء / 4)
اگر بخواهيم معجزه ‏اى از آسمان بر آنان فرود مى‏ آوريم تا در برابر آن گردنهايشان خاضع گردد
كه خداوند هم بناي نزول چنين آيه اي را ندارد زيرا جريان ايمان در اين دار دنيا بايد بر اساس اختيار و نه جبر صورت گيرد .
بهر حال اگر از كتبي كه به بيان استدلالهاي عالمانه و عقلاني در باب اثبات خدا مي پردازد مايل بوديد كتبي معرفي نماييد ، بفرماييد خدمتتان معرفي شود .

سلام علیکم و خسته نباشید.
من جواب سوالم رو در این انجمن گرفتم. از راهنمایی شما هم ممنونم
http://www.askdin.com/showthread.php?p=260808

چند سوال در مورد صحت قران
پرسش: خداوند چرا در قران فرموده شما اگر پول کافی برای ازدواج نداشتید میتوانید با کنیزان باشید . خدا در اينجا اینجا کنیز ها را تحقیر کرده است !؟ مگه کنیزا خدا ندارند ؟ خداوند فرموده اگر با زن مسلمان زنا کنید گناه است ولی با کافر که در جنگ زنش غنیمت گرفتید زنا اشکال ندارد .خدا چطور بین پولدار و فقیر فرق گذاشته است؟

پاسخ: آيه مورد نظر شما اين آيه است :
وَمَن لَّمْ يَسْتَطِعْ مِنكُمْ طَوْلًا أَن يَنكِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ فَمِن مِّا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُم مِّن فَتَيَاتِكُمُ الْمُؤْمِنَاتِ وَاللّهُ أَعْلَمُ بِإِيمَانِكُمْ بَعْضُكُم مِّن بَعْضٍ فَانكِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَيْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلاَ مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ فَإِذَا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَيْنَ بِفَاحِشَةٍ فَعَلَيْهِنَّ نِصْفُ مَا عَلَى الْمُحْصَنَاتِ مِنَ الْعَذَابِ ذَلِكَ لِمَنْ خَشِيَ الْعَنَتَ مِنْكُمْ وَأَن تَصْبِرُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ (نساء/25)
و هر كس از شما از نظر مالى نمى‏تواند زنان [آزاد] پاكدامن با ايمان را به همسرى [خود] درآورد پس با دختران جوانسال با ايمان شما كه مالك آنان هستيد [ازدواج كند] و خدا به ايمان شما داناتر است [همه] از يكديگريد پس آنان را با اجازه خانواده‏شان به همسرى [خود] درآوريد و مهرشان را به طور پسنديده به آنان بدهيد [به شرط آنكه] پاكدامن باشند نه زناكار و دوست‏گيران پنهانى نباشند پس چون به ازدواج [شما] درآمدند اگر مرتكب فحشا شدند پس بر آنان نيمى از عذاب [=مجازات] زنان آزاد است اين [پيشنهاد زناشويى با كنيزان] براى كسى از شماست كه از آلايش گناه بيم دارد و صبر كردن براى شما بهتر است و خداوند آمرزنده مهربان است
اگر به شرايط مندرج در آيه توجه كنيد اولا ازدواج است .ثانيا همان كنيز هم بايد مومنه باشد .ثالثا زناكار نباشد.رابعا اهل دوستي و ارتباط ناسالم با نامحرم نباشد . خامسا مهريه متعارفشان بايد به آنها پرداخت شود و سادسا اگر خداي ناكرده مرتكب فحشا شدند مجازات مي شوند – مثل هر مرد و زن ديگري منتها به دليل اينكه كنيز هستند نصف مجازات زنان آزاد را دارند –
ظاهرا مطالب مورد سوال شما از اين آيه بر نمي آيد . البته آيه يا آيات ديگري هم نداريم كه مشتمل بر موارد مطرح شده شما باشند . من تصور مي كنم به دليل عدم مطالعه مستقيم خود آيه احتمالا برداشت نادرستي داشته ايد.

پرسش: دلیل اینکه خداوند در قران گفته ظالمانی که به حضرت فاطمه و پیامبر ظلم کردن لعن کنید چيست ؟؟و چرا برخي افراد مانند مقام معظم رهبري فرمودند كه لعن درست نيست ؟
پاسخ: البته چنين مطلبي به اين صورت كه فرموديد در قرآن كريم نيست اما از مجموع يك آيه و يك روايت ، چنين نتيجه اي حاصل مي شود .
خداوند در قرآن كريم فرموده است :
إِنَّ الَّذِينَ يُؤْذُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَأَعَدَّ لَهُمْ عَذَابًا مُّهِينًا( احزاب/57)
بى‏گمان كسانى كه خدا و پيامبر او را آزار مى‏رسانند خدا آنان را در دنيا و آخرت لعنت كرده و برايشان عذابى خفت‏آور آماده ساخته است
در خصوص حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها نيز پيامبر اكرم ( صلي الله عليه و آله و سلم ) فرموده اند : فاطِمَة بَضْعَةٌ مِنّي مَنْ آْذاهَا فَقَدْ آذانِي(1)
لذا آزار حضرت زهرا سلام الله عليها آزار پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم ) بوده و مورد لعن الهي است .
اما مطلبي كه مقام معظم رهبري در پاسخ به استفتايي كه از ايشان شد بيان فرمودند اين است كه
"هرگونه گفتار یا کردار و رفتاری که در زمان حاضر سوژه وبهانه به دست دشمن بدهد و یا موجب اختلاف و تفرقه بین مسلمین شود شرعا حرام اکید است"
اين مساله بازخورد بيروني و خارجي لعن و نيز سوء استفاده ايي است كه دشمنان از مواضع اختلاف مسلمين به نفع خود و براي ايجاد تفرقه در ميان مسلمانان اتخاذ مي كنند . در ثاني توجه داشته باشيد كه فاعل در آيه 57 احزاب ، خداوند است يعني چه ما مراعات اتحاد مسلمين را بكنيم چه نكنيم در هر صورت اين خداوند است كه به آزار دهندگان پيامبر (ص) لعن مي نمايد اما ما موظفيم هوشيار بوده و خود بهانه به دست دشمنان ندهيم و از سوي ديگر به مباحث علمي و تحقيقي در اين قضيه – در قضيه ي شهادت حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها – بپردازيم همانگونه كه مقام معظم رهبري حفظه الله همگان را توصيه به مطالعه ، دقت و تامل در آثار پژوهشگراني چون علامه اميني رحمة الله عليه و مرحوم سيد شرف الدين نمودند و اين يعني مظلوميت اهل بيت را از افقي فراتر و در فضايي علمي و پژوهشي ، به وضوح نماياندن و وجدانهاي پاك و بيدار را به فكر و تامل وا داشتن
.

پرسش: اگر قرآن براي تمامي اعصار است چرا از زنده بگور كردن دختران در آن نام برده شده در حالي كه فقط اعراب جاهلي فرزندان خود را زنده بگور مي كردند ؟
پاسخ: در پاسخ به سوال شما نكاتي عرض مي شود :

1. پديده شوم و قبيح فرزند كشي فقط در ميان اعراب نبود بلكه در ملل بسياري از جهان ، فرزند كشي مرسوم بود .در اين زمينه مي توانيد مقاله پیشینه تاریخی وئاد (زنده به گور کردن دختران)را مطالعه بفرماييد .
  2. قرآن كريم صرفا مساله قتل و زنده بگور كردن دختران را مطرح نكرده است بلكه به مساله قتل اولاد بصورت عام پرداخته و آن را تقبيح و تحريم نموده است و در اين حوزه ، مساله زنده بگور كردن و قتل دختران نيز مطرح مي شود : وَلاَ تَقْتُلُواْ أَوْلادَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلاقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِيَّاكُم إنَّ قَتْلَهُمْ كَانَ خِطْءًا كَبِيرًا( اسراء/31)

و از بيم تنگدستى فرزندان خود را مكشيد ماييم كه به آنها و شما روزى مى‏بخشيم آرى كشتن آنان همواره خطايى بزرگ است
3- آيا امروزه و در عصر تمدن و پيشرفتهاي خيره كننده ي علمي ، انسانها فرزندان خود را نمي كشند ؟ سقط جنين هايي كه به انحاء مختلف و در دوره هاي مختلف جنيني صورت مي گيرد چيست ؟ عرب جاهلي به دليل عدم اطلاع از جنسيت جنين ، صبر مي كرد تا فرزندش به دنيا بيايد و از جنسيتش مطلع شود و بعد اقدام به نگهداري يا زنده بگور كردن وي نمايد اما اكنون به لطف علم سونوگرافي و آزمايشهاي دقيق تشخيص بارداري و ...در هفته هاي ابتدايي بارداري هم باردار بودن تشخيص داده مي شود و هم جنسيت جنين بسيار زود مي تواند تشخيص داده بشود .
امروزه بنظر مي رسد وضعيت از عصر جاهلي عرب به مراتب بدتر است زيرا اولا اگر در آن زمان غالبا دختران زنده بگور مي شدند امروز فرزندان اعم از دختر و پسر مورد سقط عمدي و قتل قرار مي گيرند . ثانيا اگر در آن زمان صرفا پدران به قتل دختران اقدام مي كردند امروزه مادر و پدر هر دو اقدام به اين كار مي كنند . اگر در آن زمان براي فقر يا از بيم ننگ و عار اسارت دختران ، آنها را زنده بگور مي كردند ، امروزه صرفا به عنوان موجودي مزاحم – و نه به دليل فقر و نه از بيم ننگ و عار – دختران و پسران كوچك خود را مي كشند . لذا تصور نكنيد كه امروزه وضعيت فرهنگي و فكري بشر از بعد مورد بحث ما ، از دوران جاهليت اولي بهتر است خير در برخي موارد بدتر است و نياز به توصيه هاي دين داريم و فقط خدا مي داند كه اگر تحريم شرعي سقط جنين وجود نمي داشت امروزه چقدر جنين ، تعمدا سقط مي شد . ما نياز به تك تك آيات قرآن كريم داريم و اين آيات در تمامي اعصار و قرون ، مورد نياز جدي بشرند.

پرسش: چرا گفته مي شود كه عين قرآن را كسي نمي تواند بياورد ؟ خب من يك كتاب مي نويسم كه از يك پيامبري تعريف مي كنم يا داستاني مانند داستان حضرت ابراهيم مي نويسم اين چه فرقي با قرآن دارد ؟
پاسخ : بشر در اولين قدم بايد ابتدا ويژگيهاي قرآن كريم را به بصورت دقيق بداند و بتواند تشخيص دهد تا بتواند" مثل" قرآن را بياورد .
حال ببينيم انسان چگونه بايد ويژگيهاي قرآن كريم را دريابد تا بتواند مثل قرآن را بياورد :
معلومات انسان ، كامل و مطلق نيست و بستگي به پيشرفت دانش بشري دارد ، يعني همواره به همان ميزان كه دانش بشر پيشرفت مي كند ، علم او نيز افزوده مي شود لذا دانش بشر مطلق نيست و نسبي است و اين ويژگي هرگز از وي جدا نخواهد شد بنابراين در برخورد با اثري چون قرآن او ابتدا بايد بداند كه قرآن چه ويژگيهايي دارد تا ببيند آيا مي تواند مثل آنرا بياورد يا خير اما او در اولين قدم با شكست مواجه است زيرا قرآن نيز داراي وجوهي است كه بشر بتدريج به آن دست مي يابد ، وجوهي كه قبلا – يعني انسانهايي كه در اعصار گذشته زندگي مي كردند- آنرا نمي دانستند و به آن وجوه آگاه نبودند زيرا علوم زمانشان ، اطلاعاتي بيش از اين در اختيار آنان قرار نمي داد اما قرآن كريم كه از جانب داناي مطلق نازل شده است ، وجوهي متعدد دارد كه در زمانهاي مختلف ، كاربرد دارد .مانند مردم عصر نزول قرآن كه از وجه اعجاز علمي قرآن آگاه نبودند اما مردم امروزي چنين وجهي برايشان ملموس و هدايتگر است .

(1)- امالی(صدوق) ص104؛ السنن الكبرى ج 10 باب من قال: لا تجوز شهادة الوالد لولده ص 201

موضوع قفل شده است