اخباریون چه تفکراتی دارند

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اخباریون چه تفکراتی دارند

ببخشید اخباری چیه ؟ :Gig:

_Member_;497453 نوشت:
درود

درباره حدیثی که اول سوال کردم دقت به جواب سوالتون نکرده بودم و دوباره پرسیدم ولی بعد از اینکه تاپیک رو مرور کردم دیدم که پست دوم جواب دادین سوال و بحث های بعدی درباره ایه های قران بود ..

راستش من دیگه نمیدونم سوالم رو کجا باید بپرسم مربوط به حقوق هست یا مربوط به تفسیر ایه ها و قران

اینجا میپرسم (سوالم واضح هست : چرا تو ایات تاکیدی به حقوق زن نشده و در ایه های دیگه هم تاکید شده زن در هر شرایطی موظف هست اطاعت کنه) ، جواب داده میشده شان نزول و تفسیر این ایه این بوده

من تفاسیر مربوط به این ایه رو قبلا خوندم متوجه هستم چرا نازل شده و دلیلش چی بوده و منظورش چیه ولی سوال من چیز دیگه ایه که جواب بهش داده نمیشه یا گفته میشه چه ربطی داره؟!

سوال من درباره ایه های قرآن هست نه شان نزولش من درباره چندین آیه سوال دارم .. این سوالات هم به حقوق زن و مرد مربوط میشه سوالات من مربوط به کدوم انجمنه ؟

تاپیک های دیگه هم سرچ کردم درباره معنی و مفهوم ایه صحبت شده این تاپیک چون مربوط به حقوق زنان هست من ایاتی که درباره مردان وزنان گفته شده رو اینجا پرسیدم که اینطور شد ..

تاپیک جدا هم زدم که اصلا معلوم نیست چه بلایی سرش اومد نه تایید شد نه تایید نشد فقط مفقود شد ..:Gig:

سلام
:khandeh!:
ببینید... من همچنین آیه ای رو بیاد ندارم...
ولی احادیث زیادی هست که احترام به خانم ها تاکید کرده... همینطور سیره اهل بیت با همسرانشون , پیامبر با حضرت خدیجه و امیر المومنین با حضرت زهرا سلام الله علیها...
همینطور در احادیث هست هرکس همسرش رو شاد کنه بهشت بهش واجب می شه...
اما چیزی که مد نظر شماست بنده در خاطرم نیست...

به هر حال اهل بیت دستور دادن به عقل و دل و دستیابی به علم...
طبق گفته ی خود اهل بیت , با مردم به مقدار تعقلشون صحبت می کردند...
عقل هم حکم می کنه که حقوق خانم ها را از هر جهت هر شخصی محترم بدونه...
این چیزیه که من در حال حاضر می تونم بگم...

_Member_;497471 نوشت:
ببخشید اخباری چیه ؟ :Gig:

اخباری ها در مقابل اصولی ها هستند...

اصولی ها قائل به اجتهاد و تقلیدند... ولی اخباری ها تابع کتاب و عترتند و تقلید غیر معصوم رو قبول ندارند...
البته در بین اخباری ها تفکرات زیادی وجود داره... و تندرو و معتدل دارند...

درود

بله بیشتر این تاکید هایی که به خوش رفتاری درباره زنان میشه حالت الزامی یا واجب نیست و مستحب هستن یا تو آیات قران الزامی وجود نداره به رعایت حقوق زنان ..

_Member_;497485 نوشت:
درود

بله بیشتر این تاکید هایی که به خوش رفتاری درباره زنان میشه حالت الزامی یا واجب نیست و مستحب هستن یا تو آیات قران الزامی وجود نداره به رعایت حقوق زنان ..

سلام:Nishkhand:

یکی از اختلافات اخباری ها و اصولی ها همینه... یعنی موقعی که اهل بیت علیهم السلام امر می کنند بکاری , اخباری ها می گن باید این کار رو انجام داد و واجبه و اصولی ها شروع می کنن به اجتهاد و احکام خمسه رو میارن وسط!

ما میگیم وقتی در حدیث هست خوشحال کردن همسر مساوی با سعادت , پس عکسش هم صادقه... یعنی ناراحت کردن همسر مساوی با هلاکت!

سلام علیکم و رحمه الله

المتعلم;497492 نوشت:
ما میگیم وقتی در حدیث هست خوشحال کردن همسر مساوی با سعادت , پس عکسش هم صادقه... یعنی ناراحت کردن همسر مساوی با هلاکت!

اما جناب متعلم گرامی
استنباط عقلی از احادیث در اخباری گری باطل و شکلی از اجتهاد است مگر اینکه روایتی مطابق با آنچه که ذکر کردید ارائه بدهید.

یعنی بنا به فرمایش روایتی بیاورید که معصوم فرموده باشد" ناراحت کردن همسر مساوی با هلاکت!"
والا
اگر کسی از شما تبعیت کند در این حال متهم به حلالی را حرام کردن یا حرامی را حلال کردن بنا بر قول غیر معصوم ( یعنی جناب متعلم ) میشود

المتعلم;497458 نوشت:
بخدا سوگند برایشان نماز نخواندند و روزه نگرفتند ولی حرامی را حلال و حلالی را حرام کردند پس آنها را تقلید کردند و (با تقلید کردن) عبادتشان کردند درحالی که نمی دانستند

درست عرض میکنم ؟

یاحق

فاتح;497544 نوشت:
سلام علیکم و رحمه الله

اما جناب متعلم گرامی
استنباط عقلی از احادیث در اخباری گری باطل و شکلی از اجتهاد است مگر اینکه روایتی مطابق با آنچه که ذکر کردید ارائه بدهید.

یعنی بنا به فرمایش روایتی بیاورید که معصوم فرموده باشد" ناراحت کردن همسر مساوی با هلاکت!"
والا
اگر کسی از شما تبعیت کند در این حال متهم به حلالی را حرام کردن یا حرامی را حلال کردن بنا بر قول غیر معصوم ( یعنی جناب متعلم ) میشود

درست عرض میکنم ؟

یاحق

و علیکم السلام و رحمة الله...

اولا اخباری ها هم مثل اصولی ها به دسته های مختلف تقسیم می شن

ثانیا , بنده نگفتم اخباری هستم...

ثالثا , اخباری ها با استنباط عقلی و فهم عقلانی احادیث مشکلی ندارند... بلکه بنا بر احادیث با انجام اعمال با توجه به حکم عقل هم مشکلی نداردند...

اما از اخباری ها بگذریم:
مشکلی که در تقلید از غیر معصوم هست اینه که مجتهد عقل خودش رو حجت می دونه و بر مقلدان واجبه که از اجتهاد مجتهد تقلید کنن...
اما در احادیث اهل بیت عقل کسی رو بر کسی ترجیح ندادن بلکه گفتن عقل هرکس حجت باطن برای خودش هست...

حالا هم اگر شخصی بی دلیل و برهان و کوکورانه از همین صحبت من تقلید کنه قطعا هلاک می شه
ولی اگر شخصی به عقلش رجوع کنه و حرفهای من رو منطبق با عقلش بدونه قطعا در این کارش هیچ مشکلی نیست...

[=arial]

[=arial]با نام الله

[=arial]
[=arial]کارشناس بحث: استاد صدیقین

سؤال:
اخباریون، چه تفکراتی دارند؟

پاسخ:
تفاوت روش علمی علماء اخباری و اصولی را از این جا مطالعه فرمایید:
http://islamquest.net/fa/archive/question/fa6940
نام برخی از علماء اصولی و اخباری را هم از این جا مطالعه نمایید:
http://islamquest.net/fa/archive/question/az21722
همان طور که یکی از دوستان اشاره کرده‌اند، همه اخباریون در یک سطح نیستند؛ بلکه برخی به شدت، به این روش معتقد بودند مثل آقای استرآبادی و برخی، کم‌تر.
در همین کانون هم، در این جا:
http://www.askdin.com/thread32788.html این موضوع بررسی شده است.

به کمک خداوند کریم، از جمله فرهیختگان و پارسایان باشید.

موضوع قفل شده است