طلبه + ازدواج + مشکلات = ؟

تب‌های اولیه

45 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
طلبه + ازدواج + مشکلات = ؟

سلام
طلبه هستم، پایه اول 23 ساله پسر.
فکرم است اگر بخواهم در مقدمات ادواج کنم، کار درستی کردم یا نه.
با قدری مشاوره گرفتن فهمیدم مشکلم بین سه چیزه.

همسر داری + کار + حوزه
نمی توان انتظار داشت 5 6 سال شایدم بیشتر طلبه بیکار بماند تا تحصیل کند منبع در آمدش شهریه باشد.
و فرد هم تمام وقت حوزه باشد.
و هفته ای 2 یا 3 بار به او سر بزند.

[="Arial"] [/]

[="Arial"]افراد متاهل چگونه با این مشکلات میسازند؟[/]

[="Arial"]آیا این مشکلات را ندارند و راه های دیگری را انتخاب می کنند؟[/]

[="Arial"]ایا بعد از اتمام مکاسب و رسائل پی ازدواج می افتند؟[/]

[="Arial"]راهنمایی کنید[/]

با این وجود نمی [="Arial"]توان انتظار داشت که زن همواره طی این سال ها در خانه پدری باشد و سال ها و سالها زن و شوهر در یک خانه زندگی نکنند

[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام دوست گرامي
داستان زندگي طلبگي خود حكايتي است كه مثل حلواي لن تراني؛ فردي مي فهمد كه خود هم اين شرايط را درك كرده باشد.
ازدواج با شهريه اندك طلبگي و معالادت عرفي و مادي امري وحشتناك و غير معقول و ناشدني است. اما حوزه در نهاد و نهان خود معادلات زيادي دارد كه منحصر به خودش است. خيلي از طلاب براي حتي اقوام خود هم شرايط مالي خود را توضيح نمي دهند چون دركش براي خيلي ها مشكل است تازه تهمت دروغگويي هم آنها زده مي شود.
ازدواج يك طلبه در دوره مقدمات بستگي به عوامل و شرايط مساعدي دارد:

1. درجه توكل طلبه و همسر او؛
  2. اعتقاد به اين كه اهل علم روزيش تضمين شده است؛
  3. اجتناب از چشم و همچشمي و رسومات رائج؛
  4. تلاش علمي و عملي طلبه( البته نبايد كاري انتخاب كند كه او را از مسير علم و تحقيق دور كند)
  5. هماهنگي و همراهي خانواده طلبه و همسر او حمايت هاي عاطفي، هيجاني و مادي
  6. نازك نارنجي نبودن همسر و قدرت سازگاري با شرايط سخت.
  7. مهاجر بودن طلبه يا سكونت در شهر خود (اجاره كردن منزل در شهرهاي كوچك يا زندگي با والدين در شهرهاي كوچك كه منزل ها بزرگ تر است راحت تر است)
  8. و...

نكته:
استاد آيت الله ابراهيم اميني پيوسته به خانواده ها متذكر مي شدند كه اجازه بدهيد فرزندتان ازدواج كنند مدتي در عقد باشند و محرم و با هم رفت امد داشته باشند و بعد ايشان در منزل پدر يا دختر اقامت كنند و يا با هماهنگي و همياري خانه اي اجاره اي مناسب برايشان گرفته شود. خانواده ها همان گونه كه در ايام مجردي مخارج فرزند خود را مي دادند بعد از ازدواج هم تا مدتي اين كمك مالي را به فرزند خود بدهند.

تذكر:
برخي دختران ابتدا مي گويند با شرايط زندگي طلبگي مي سازم ولي بعد كه مشكلات را ديدند كم مي آوردند و بهانه گير مي شوند و گاهي والدين و خويشاوندان هم با او همراه مي شود و در نتيجه زندگي تبديل به جهنم ناسازگاري مي شود و ازدواج كه بايد منبع آرامش شود سراسر تنش و اضطراب مي شود. بنابراين بايد همسر يك طلبه و خانواده او از نزديك با شرايط طلبگي آشنا باشند و به شنيدن اكتفا نكنند. بنابراين توصيه مي شود قبل از شناخت كافي عقد صورت نگيرد و كمي اجازه آشنايي با شرايط را بدهيد.
- زندگي طلبگي با همه مشقاتش اگر عاشقانه انتخاب شده باشد شيرين است.

نبود شرايط
اگر شرايط كلي فراهم نيست به فرموده قرآن شريف و روايات و توصيه عالمان لازم است:
عفاف( شنيداري، ديداري، تخيلي و خوراكي و...) بورزيد؛
ورزش و فعاليت بدني كنيد تا انرژي جنسي و ترشح هورموني شما متعادل شود؛
گاهي روزه مستحبي بگيريد؛
نماز اول وقت بخوانيد؛
براي تحقق شرايط دعا و تلاش كنيد.
در تابستان كار كنيد، وام بگيريد و...شرايط نسبي را فراهم كنيد.
زندگي طلاب موفق متأهل را كه شرايط شما را دارند الگو قرار دهيد؛
با عالمان رباني انس حضوري و غيرحضوري(مطالعه كتب، شنيدن سخنراني و...) داشته باشيد.

سختي معاش طلبه
با توجه به فقر و سختي معاش همسر و فرزندان و کمبود شهريه حوزه، آيا وظيفه است تأمين معاش آنان؟ چگونه؟ و درسها را چگونه برسيم، يعني حقير مي تواند اين سختي در معاش و بيماري را غمض عين نمايد و مشغول دروس بوده باشد.

آيت الله بهجت: قناعت نسبيّه وقتيِّه بر همه لازم و براي همه کافي است.

گره هاي زندگي

چند سال است که در کارهايم دچار مشکل مي شوم که راه ها به رويم بسته مي شود، از جمله در زمينه اشتغال و ازدواج، و هر چه از خدا طلب ياري مي کنم، راه مساعدي گشوده نمي شود؟
آيت الله بهجت: بسمه تعالي، زياد از روي اعتقاد کامل بگوييد: «أستغفر الله»، هيچ چيز شما را منصرف نکند غير از ضروريات و واجبات تا کليه ابتلائات رفع شود، بلکه بعد از رفع آنها هم بگوييد، براي اينکه امثال آنها پيش نيايد؛ و اگر ديديد رفع نشد، بدانيد يا ادامه نداده ايد، يا آنکه با اعتقاد کامل نگفته ايد. والله العالم.

منبع نرم افزار تافته جدا نابافته

نرم افزار
تـــــافتــــه جـــدا
نــــابـــافتـــه

///////
نرم افزار بهجت دل ها

سلام
متشکرم. آیامی توان انتظار داشت زوج طلبه فعلا تمام وقت حوزه باشند تا اتمام مقدمات؟
آیا می توان انتظار داشت بخشی از مشقات زندگی طلبه برای ازدواج با ازدواج با یک طلبه حل شود؟

من از زندگی زوج های طلبه اطلاع ندارم

ضمن این که در الویت هایی که ذکر کردید اصلاً کار یا شرایط اقتصادی چندان مطرح نیست.
یا در الویت نیستند. میشه مخصوصاً در رابطه با کار و ازدواج طلبه و دروس حوزه توضیحی بفرمایید؟

چند درصد از خانواده های مذهبی راضیند دختر به مردی که "بالقوه" می تواند شاغل باشد بدهند؟

سلام

در مورد زمان ازدواج طلاب، بزرگان نظرات متفاوتی دارند. برخی قائل به اصالة التأخیر هستند و برخی دیگر برعکس ازدواج زودهنگام را مفید می دانند.
آن دسته از بزرگان که قائل به اصالة التأخیر هستند، بنابر رسالتی که یک طلبه دارد و اهمیتی که پایه های اول تحصیلی در زندگی علمی و اخلاقی طلبه دارد و اینکه ازدواج اگر صحیح مدیریت نشود - که البته در واقع نیز چنین است - می تواند مانعی در این راه بزرگ باشد، توصیه به تأخیر معقولانه در این امر می کنند و می فرمایند حتی الامکان و در ابتدای راه تا واجب نشده است، ازدواج صورت نگیرد
دسته دیگر برکات ازدواج را با توجه آیات و روایات بسیار بالا می دانند به حدی که می تواند در از میان برداشتن موانع سهم خوبی داشته باشد.

اما نکته اینجاست که این مسئله با توجه به هر شخص می تواند متفاوت باشد. ممکن است شخصی اطلاعات کافی از فضای مدیریت کلان زندگی خود داشته باشد و بتواند همه چیز را در کنار هم به خوبی مدیریت کند و ممکن است این گونه نباشد.

یا ضامن آهو

Nejatam;497369 نوشت:
سلام
طلبه هستم، پایه اول 23 ساله پسر.
فکرم است اگر بخواهم در مقدمات ادواج کنم، کار درستی کردم یا نه.
با قدری مشاوره گرفتن فهمیدم مشکلم بین سه چیزه.

همسر داری + کار + حوزه
نمی توان انتظار داشت 5 6 سال شایدم بیشتر طلبه بیکار بماند تا تحصیل کند منبع در آمدش شهریه باشد.
و فرد هم تمام وقت حوزه باشد.
و هفته ای 2 یا 3 بار به او سر بزند.

بزرگوار این مشکل همه دانشجویان در دانشگاهها هست

تازه شما وضعتون خیلی خوبه که شهریه می گیرین
دانشجوی بدبخت باید شهریه بده مخصوصا اگر دانشگاه ازادی باشه که
بدبخته روزگاره !

سلام علیکم

دختران زیادی هستندکه خوددرخانواده طلاب رشدکرده وبااین شرایط آشناهستند

یااینکه خودشان طلبه هستند

توکل به خداکرده وپادراین مسیربنهید

ومن یتوکل علی الله فهوحسبه

چندسالی اگربه صورت عقدبسته بمانیدمشکلات حل میشود

البته بهتراست پدرومادرشمارایاری کنند

دل ارام;501383 نوشت:
بزرگوار این مشکل همه دانشجویان در دانشگاهها هست

تازه شما وضعتون خیلی خوبه که شهریه می گیرین
دانشجوی بدبخت باید شهریه بده مخصوصا اگر دانشگاه ازادی باشه که
بدبخته روزگاره !

ضمن عرض سلام

اولا دانشجوبه اختیار خودش به دانشگاه آزاد می ره وشهریه ی آنچنانی پرداخت می کنه،لطف کنه زحمت بکشه درسشو خوب بخونه دولتی قبول بشه
ثانیا دانشجو بعداز 4سال وچه بسا کمتر، لیسانس می گیره اما طلبه بعد از 9سال اون هم با گذشتن از سد عظیم امتحانات شفاهی مدرکی معادل لیسانس می گیره که بعضا در برخی مراکز اعتبار آنچنانی نداره!!
ثالثا خداوکیلی دانشجوها کجا سختی های طلاب رو می کشند؟ کمترینش تحمل متلک های موجود در کوچه وخیابان که طلاب ومخصوصا معممین از آن بی نصیب نبوده ونیستند!!
رابعا هزینه ی مخارج سال کل حوزه های علمیه برابر با هزینه های یکی از دانشگاهای کشوره
خامسا دعا کنید خداوند توفیق شناخت وظیفه و عمل به انو به هممون عنایت کنه
یا علی

با سلام .
خدا اجرتون بده . زندگی در حال گذره چه شهریه بدی چه بگیری .چه وضع مالیت خوب باشه چه بد. مهم اینه که رضایت خاطر داشته باشی از عمر گذشتت راضی باشی نه مثل ما که به بطالت گذروندیم و حالا افسمس می خوریم که ایکاش بیشتر استفاده می کردیم. باز شما طلبه موفقید که از عمرتون استفاده بهینه می کنید.:Kaf:

احمدمنتظرالمهدی;501467 نوشت:
اولا دانشجوبه اختیار خودش به دانشگاه آزاد می ره وشهریه ی آنچنانی پرداخت می کنه،لطف کنه زحمت بکشه درسشو خوب بخونه دولتی قبول بشه

سلام دوست گرامی

وقتی ظرفیت دانشگاهها مثلا 500 نفره و کل دانش اموزان مثلا 1000 نفرن
حالا هرچقدر درس بخونن اون 500 نفر اضافی کجا برن ؟
مجبورن برن دانشگاه ازاد دیگه

ثانیا دانشجو بعداز 4سال وچه بسا کمتر، لیسانس می گیره اما طلبه بعد از 9سال اون هم با گذشتن از سد عظیم امتحانات شفاهی مدرکی معادل لیسانس می گیره که بعضا در برخی مراکز اعتبار آنچنانی نداره!!

بزرگوار فکر کردین دانشجوها سد عظیم امتحانات شفاهی و غیر شفاهی رو ندارند ؟
خداییش کتابها و درسهای دانشجویان علوم پایه رو تا حالا دیدین ؟

الثا خداوکیلی دانشجوها کجا سختی های طلاب رو می کشند؟ کمترینش تحمل متلک های موجود در کوچه وخیابان که طلاب ومخصوصا معممین از آن بی نصیب نبوده ونیستند!!

خوب طلاب هم داوطلبانه می رن کسی اونها رو مجبور نکرده

رابعا هزینه ی مخارج سال کل حوزه های علمیه برابر با هزینه های یکی از دانشگاهای کشوره
خامسا دعا کنید خداوند توفیق شناخت وظیفه و عمل به انو به هممون عنایت کنه
یا علی

بزرگوار کشور روی علم می چرخه و باید اداره بشه روی مهندسی روی پزشکی
روی معلمی

البته حوزه هم در رتبه خودش مهمه

موفق باشید

علیکم السلام و رحمة الله

از اینکه نوشته ی حقیر ذهن شریفتان را مشغول کرد معذرت می خوام ولی

اولا قبول بفرمایید که اگر به قول شما ظرفیت دانشگاه ها 500 و داوطلب 1000باشه به طور قطع همه با هم به اندازه ی کافی تلاش نمی کنندو اینکه همه درس خون باشن اما ظرفیت کم باشه واقعا بعیده ومسلما عده ی بسیاری کم کاری می کنن.اما با این حال انتظار اینه که حداقل کسانی که بودجه ندارند در تلاش علمی جبران کنن!
ثانیا در تمام حوزه های علمیه برای دریافت مدرک سطح 2 که معادل لیسانسه باید امتحان شفاهی با نمره قبولی 14 کسب بشه!خدایی چند تا دانشگاه برای اعطای لیسانس امتحان شفاهی برگزار می کنه؟اونم با قبولی 14 به علاوه اینکه متن کتب همه عربیست(این به متن علوم پایه در)!!
ثالثا درسته که از روی اختیار رفته اند ولی در مقابل مشکلاتی که دارن مزایای آن ها ناچیز است
رابعا از اینکه سهم حوزه را محفوظ داشتید تشکر می کنم! ولی العلم نور یقذفه الله فی قلب من یشاء علم یک موهبت الهی است به هر که بخواهد می دهد...حتما حدیث عنوان بصری را که آیة الله قاضی استاد اخلاق آیة الله بهجت به خواندن آن 2بار در هفته سفارش می کردند نگاهی بیندازید تا از این تفکر که مملکت را مهندس و دکتر می چرخانند کمی فاصله بگیرید.ما تصور می کردیم مملکت،مملکت امام زمان است و عنایت حضرت آن را می چرخاند!!
خامسا ظاهرا فراموش کردید جواب این مطلب حقیر را مرقوم بفرمایید!!که دانشجو در عرض 4سال لیسانسه می شود ولی طلبه بعداز9سال یعنی اگر دانشجو2سال هم برای ارشد وقت بگذارد سال ششم به سراغ کار برود و به فرض یک سال هم در جست و جوی کار باشد سال هفتم نه آقا خیرشو ببینی سال هشتم مشغول کاره اگه از قبلش مشغول نشده باشه(البته حرف حقیر در مورد مدرک محوری است و الا کار بدون مدرک هم هست چه برای دانشجوچه طلبه)بنابراین تا طلبه مدرک بگیره دانشجو حقوق بگیر شده.لذا اجازه بدید این کمک هزینه ی تحصیلی به طلاب علوم دینی اعطا بشه.به خدا جای دوری نمیره.
بازهم دعا بفرمایید وظیفه شناس و ان شاء الله زمینه ساز ظهور بقیة الله الاعظم باشیم
مؤید باشید
یا علی

احمدمنتظرالمهدی;501664 نوشت:
علیکم السلام و رحمة الله

از اینکه نوشته ی حقیر ذهن شریفتان را مشغول کرد معذرت می خوام ولی

اولا قبول بفرمایید که اگر به قول شما ظرفیت دانشگاه ها 500 و داوطلب 1000باشه به طور قطع همه با هم به اندازه ی کافی تلاش نمی کنندو اینکه همه درس خون باشن اما ظرفیت کم باشه واقعا بعیده ومسلما عده ی بسیاری کم کاری می کنن.اما با این حال انتظار اینه که حداقل کسانی که بودجه ندارند در تلاش علمی جبران کنن!
ثانیا در تمام حوزه های علمیه برای دریافت مدرک سطح 2 که معادل لیسانسه باید امتحان شفاهی با نمره قبولی 14 کسب بشه!خدایی چند تا دانشگاه برای اعطای لیسانس امتحان شفاهی برگزار می کنه؟اونم با قبولی 14 به علاوه اینکه متن کتب همه عربیست(این به متن علوم پایه در)!!
ثالثا درسته که از روی اختیار رفته اند ولی در مقابل مشکلاتی که دارن مزایای آن ها ناچیز است
رابعا از اینکه سهم حوزه را محفوظ داشتید تشکر می کنم! ولی العلم نور یقذفه الله فی قلب من یشاء علم یک موهبت الهی است به هر که بخواهد می دهد...حتما حدیث عنوان بصری را که آیة الله قاضی استاد اخلاق آیة الله بهجت به خواندن آن 2بار در هفته سفارش می کردند نگاهی بیندازید تا از این تفکر که مملکت را مهندس و دکتر می چرخانند کمی فاصله بگیرید.ما تصور می کردیم مملکت،مملکت امام زمان است و عنایت حضرت آن را می چرخاند!!
خامسا ظاهرا فراموش کردید جواب این مطلب حقیر را مرقوم بفرمایید!!که دانشجو در عرض 4سال لیسانسه می شود ولی طلبه بعداز9سال یعنی اگر دانشجو2سال هم برای ارشد وقت بگذارد سال ششم به سراغ کار برود و به فرض یک سال هم در جست و جوی کار باشد سال هفتم نه آقا خیرشو ببینی سال هشتم مشغول کاره اگه از قبلش مشغول نشده باشه(البته حرف حقیر در مورد مدرک محوری است و الا کار بدون مدرک هم هست چه برای دانشجوچه طلبه)بنابراین تا طلبه مدرک بگیره دانشجو حقوق بگیر شده.لذا اجازه بدید این کمک هزینه ی تحصیلی به طلاب علوم دینی اعطا بشه.به خدا جای دوری نمیره.
بازهم دعا بفرمایید وظیفه شناس و ان شاء الله زمینه ساز ظهور بقیة الله الاعظم باشیم
مؤید باشید
یا علی

صلوات بفرستید دعوا نکنید!

بالاخره انسان انسانه با ویژگی های خودش و جوان هم جوانه با نیازهای خودش فرقی هم نمیکنه طلبه باشه یا دانشجو!
چه شهریه بده چه شهریه بگیره! اگر بخواد ازدواج کنه با کلی مشکلات روبرو هست! با گفتن جناب دل آرام هم شهریه طلبه ها قطع نمیشه!

در جواب شروع کننده تاپیک هم به نظرم به شرایط خودتون نگاه کنید اگر با ازدواج نکردن مشکل جدی ندارید جند سالی صبر کننید در عین حال که به هر حال بهتره با کسی ازدواج کنید که یا از خانواده طلبه باشه یا خودش طلبه باشه یا با شرایط زندگی طلبگی و سختیهاش آشنا باشه یا فوق العاده قانع و صبور باشه!

به هر حال اگر میخواهید با طلبه ازدواج کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که شرایط شما مثل هم میشه (یعنی همانطور که شما علاقه دارید برای درسهایتان و ... وقت بگذارید اون بنده خدا هم همینو میخواد و در مورد کار و تبلیغ و ... هم همینطور)

یعنی شما هم باید توقعتون رو در مورد همسرتون از الان مشخص کنید که میخواهید چطور باشه: فقط اهل کار خانه و ... یا کار بیرون و درس و ... هم اجازه میدید بهش یا نه؟
به هر حال چیزی که هست در انتخاب دختر مورد نظرتون باید خیلی دقت کنید.

یه داستان براتون بگم:

یه بار توی اتوبوس نشسته بودم یه حاج آقایی جوان و خوش تیپ و خوش قیافه با عبا سفید و ... اومدن سوار اتوبوس شدن یه خانم جوانی هم سوار شدن! معلوم بود تازه ازدواج کردن! خانم یه نگاهی به قسمت خانما انداخت و با ناراحتی ردیف اول نشست حاج آقا یه نگاه کرد و دست پاچه رفت پایین و هی این ور اون ور می رفت. اتوبوس خواست راه بیفته حاج آقا دست پاچه تر شروع به شماره گرفتن کرد، خلاصه اینکه مشخص شد مادر حاج آقا ظاهرا سوار نشده بوده (قبلش یه خانم میان سالو دیدم سوار شد و بعد پیاده شد)!
اتوبوس رفت و حاج آقا موند سرگردون و خانم ناراحت و مادر قهر کرده و ... همش هم به خاطر این بود که حتی از نظر ظاهری کاملا مشخص بود خانم با حاج آقا خیلی تفاوت فکری و اعتقادی دارن!!!

shirinbanoo;501691 نوشت:
صلوات بفرستید دعوا نکنید!

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم واهلک اعدائهم

حقیر قصد دعوا نداشتم و ندارم.در متن ارسالی هم با بیان طنز آلود پاسخ دادم.در هر هرحال اگر اینچنین برداشت شده که دعواست!بنده عذرخواهی می کنم
یا علی

احمدمنتظرالمهدی;501703 نوشت:
اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم واهلک اعدائهم

حقیر قصد دعوا نداشتم و ندارم.در متن ارسالی هم با بیان طنز آلود پاسخ دادم.در هر هرحال اگر اینچنین برداشت شده که دعواست!بنده عذرخواهی می کنم
یا علی

البته بنده طنز متن شما رو متوجه نشدم و فکر کردم جدی دارید میگید! همونطور که شما طنز کلام بنده رو متوجه نشدید و جدی گرفتید! بنده هم عذرخواهی! :Gol: فرصت هست هر کی میخواد از کس دیگه ای عذرخواهی کنه الان استفاده کنه! تا تنور داغه!!:Nishkhand:

سلام
فکر می کنم ازدواج حداقل بدون داشتن کار درست نیست چون انگار بدون شمشیر میری جنگ . در این ره و رمزمونه لازم نیست زود ازدواج کنی و از چاله به چاه بیفتی . بجای اینکه چند سال عقد باشین و هی دوری هم رو تحمل کنید بهتره چند سال دیگه ازدواج کنید و با خیال راحت برین سر خونه زندگیتون بدون منت . خدا عقل داده که تصمیم درست با شرایط زمونه رو بگیره و از چاله به چاه نیفته
بازم نظر خودتون مهم هست.
پ.ن اگر کسی به تحصیلات حوزوی: درس خوندنش هم آسونه
مثلا من به اخلاق خىلی علاقه دارم علاقه داشته باسع

باخیش;501762 نوشت:
سلام
فکر می کنم ازدواج حداقل بدون داشتن کار درست نیست چون انگار بدون شمشیر میری جنگ . در این ره و رمزمونه لازم نیست زود ازدواج کنی و از چاله به چاه بیفتی . بجای اینکه چند سال عقد باشین و هی دوری هم رو تحمل کنید بهتره چند سال دیگه ازدواج کنید و با خیال راحت برین سر خونه زندگیتون بدون منت . خدا عقل داده که تصمیم درست با شرایط زمونه رو بگیره و از چاله به چاه نیفته
بازم نظر خودتون مهم هست.

با عرض سلام
درسته که برای ازدواج باید شغل مناسب هم داشت اما اگر کسی بیکار بود و میدانست در آینده مشغول بکار میشه هیچ دلیلی نداره که ازدواج نکنه. شاید برای شما اینچنین باشه اما تحمل دوری برای خیلیها خیلی راحتتر از مجرد ماندن هست.

سلام دوست عزیز بنده دانش آموز سوم دبیرستان هستم و در شرف آزمون حوزه و طلبه شدن ولی به نظر من وقتی خود خدا گفته در ازدواج از فقر نترسید دیگه دلیلی برای ترس و فکر کردن به فقر نیست.

خداوند در آيه 32 سوره مباركه نور مي فرمايد:
"وَأَنكِحُوا الْأَيَامَى مِنكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ

إِن يَكُونُوا فُقَرَاء يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ"
بى ‏همسران خود و غلامان و كنيزان درستكارتان را همسر دهيد اگر تنگدستند خداوند آنان را از فضل خويش بى نياز خواهد كرد و خدا گشايشگر داناست

.امین.;501793 نوشت:
با عرض سلام
درسته که برای ازدواج باید شغل مناسب هم داشت اما اگر کسی بیکار بود و میدانست در آینده مشغول بکار میشه هیچ دلیلی نداره که ازدواج نکنه. شاید برای شما اینچنین باشه اما تحمل دوری برای خیلیها خیلی راحتتر از مجرد ماندن هست.

سلام بگم چون من با گوشی میام سخته نوشتن همین غلط املایی زیاد دارم

خب وقتی چند سال دیگه کار جور میشه چرا باید آدم خودش رو به دردسر بندازه?
سری که درد نمی کنه دستمال می بندند ?

احمد فراهانی;501812 نوشت:
سلام دوست عزیز بنده دانش آموز سوم دبیرستان هستم و در شرف آزمون حوزه و طلبه شدن ولی به نظر من وقتی خود خدا گفته در ازدواج از فقر نترسید دیگه دلیلی برای ترس و فکر کردن به فقر نیست.
خداوند در آيه 32 سوره مباركه نور مي فرمايد:
"وَأَنكِحُوا الْأَيَامَى مِنكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ

إِن يَكُونُوا فُقَرَاء يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ"
بى ‏همسران خود و غلامان و كنيزان درستكارتان را همسر دهيد اگر تنگدستند خداوند آنان را از فضل خويش بى نياز خواهد كرد و خدا گشايشگر داناست
برای ا
با سلام حرف شما هم درسته اما پیامبر هم فرمودند ازدواج کردن بدون اینکه شرایط مناسب رو داشته باشی مانند رفتن به جنگ بدون سلاح و سپر هستش
کسی که شما رو مجبور نکرده برین باید تحقیق کنید اگر علاقه داشتید برین حوزه
وگرنه کل عمر و جوانی رو حرام میکنی
و به چیزی که میخوای نمی رسی .
خدا فرموده اما عقل رو هم داده نباید بی گدار به آب زد

پیرو فرمایش دوست عزیزم احمد آقا:
1-قال الامام الصادق علیه السلام:
من ترک التزویج مخافة الفقر فقد اساء الظن بالله-عز و جل-، ان الله- عز و جل – یقول: «ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله.» امام صادق علیه السلام فرمود:هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت‏ به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند مى‏فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بى نیازشان مى‏کند.
من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص385 نرم افزار جامع احادیث

2- آیه بعد که می فرماید وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يجدُونَ نِكاَحًا حَتىَ‏ يُغْنِيهمُ اللَّهُ مِن فَضْلِه "و كسانى كه [وسيله‏] ازدواجى نمى‏يابند بايد پاكدامنى پيشه كنند تا خدا آنان را از فضل خود توانگرشان سازد" فراموش دوستان نشه!!

3-درمورد حدیثی که از پیامبر دوست گرامی باخیش نقل کردند اگه امکانش هست سند حدیث رو بفرمایید تا بعد درموردش صحبت کنیم!

احمدمنتظرالمهدی;501664 نوشت:
.حتما حدیث عنوان بصری را که آیة الله قاضی استاد اخلاق آیة الله بهجت به خواندن آن 2بار در هفته سفارش می کردند نگاهی بیندازید تا از این تفکر که مملکت را مهندس و دکتر می چرخانند کمی فاصله بگیرید.ما تصور می کردیم مملکت،مملکت امام زمان است و عنایت حضرت آن را می چرخاند!!

سلام

منظور این جملات را نفهمیدم ؟
بالاخره مملکت را امام زمان می چرخاند یا نه ؟

مثلا اگر خدای نکرده مریض شدید پیش امام زمان می روید ؟ یا دکتر ؟

سلام علیکم ورحمة الله

پس بالاخره بقیه ی جملات رو فهمیدین و قبول فرمودید.خدا را شکر
در جواب سوال جنابعالی باید عرض کنم
1- از قرآن : وَ إِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِين‏ (شعراء-80) حضرت ابراهیم (علیه السلام) فرمودند هنگامی که مریض می شوم خداوند شفایم می دهدنه دکتر!!
2- از روایات : رسول اکرم (صلی الله علیه وآله): الا اخبرکم بدائکم ودوائکم؟دائکم الذنوب و دوائکم الاستغفار.درد ما از گناهان است و درمان استغفار حیف که دنیایی شده ایم و مادی گرا والا زیادند کسانی که با دعا و ذکر درد خود را درمان می کنند...(رجوع به کتاب در محضر بهجت.)
3- مریضی بنده چه ربطی به چرخ مملکت داره؟آقا بذار به درد خودمون بمیریم :Nishkhand:در زمان شاه هم ما دکتر مهندس زیاد داشتیم اونم از نوع اونور آبی اما وضعیت کشور چطور بود؟؟قبول بفرمایید که همه چیز خلاصه شده در دکتر و مهندس نیست.
4-اگر منظورتان این است که عالم عالم اسباب است بنده هم قبول دارم اما اسباب در طول قدرت الهیند نه در عرض و استقلالا.تا خدا نخواهد بهترین دکترهای عالم هم نمی توانند معالجه کنند!!!
5-بذار شعر هم بنویسم: طبیب عشق مسیحا دم است و مشفق لیک چو درد در تو نبیند که را دوابکند؟ (حافظ)
6- می دونم که هر روز واسه اومدنش دعا می کنی...بذار بیاد اونوقت می بینی کی مملکتو می چرخونه (اللهم عجل لولیک الفرج)

Nejatam;500420 نوشت:
ضمن این که در الویت هایی که ذکر کردید اصلاً کار یا شرایط اقتصادی چندان مطرح نیست.
یا در الویت نیستند. میشه مخصوصاً در رابطه با کار و ازدواج طلبه و دروس حوزه توضیحی بفرمایید؟
چند درصد از خانواده های مذهبی راضیند دختر به مردی که "بالقوه" می تواند شاغل باشد بدهند؟

Nejatam;499629 نوشت:
سلام
متشکرم. آیامی توان انتظار داشت زوج طلبه فعلا تمام وقت حوزه باشند تا اتمام مقدمات؟
آیا می توان انتظار داشت بخشی از مشقات زندگی طلبه برای ازدواج با ازدواج با یک طلبه حل شود؟من از زندگی زوج های طلبه اطلاع ندارم

سلام با دقت پاسخم را بخوانيد به نظر چيزي كه لازم بوده بيان شده است.
پيشنهاد مي كنم براي اين كه از اين حالت ذهني بودن خارج شود معاشرت تان را با طلاب بيشتر كنيد. برخي از بازيگران براي اين كه نقشي را خوب بازي كنند مدت ها با آن صنفي يا شغلي كه قرار است در آن نقش بازي كنند از نزديكي آشنا مي شوند و با آنها زندگي مي كنند براي يك عمر زندگي تلاش علمي و گفتگو با افراد مختلف لازم است.
البته طلاب روحيات، شرايط اقتصاد خانوادگي، درجه قناعت، قدرت سازگاري، هوش و..متفاوتي دارند بنابراين بايد با افراد مختلفي ارتباط داشته باشيد و روي نظرات يكي دو نفر تكيه نكنيد تا برداشت نسبتا جامعي به دست آوريد.
نيز براي اطلاع بيشتر پيشنهاد مي كنم با مشاوران تلفني 096400 و يا مشاوران تلفني(بانك صوتي) 09650 تماس بگيريد.
نكته: اين ذهنيت را نبايد داشته باشيم كه همه دختراني كه در زندگي طلبگي رشد كرده اند الزاما روحيه قناعت، سازگاري و...دارند برخي ممكن است به دليل مشقات اين زندگي حاضر نباشد اين مسير را ادامه دهند برخي ممكن است به دليل درآمد خانواگي مادري يا پدري يا شغل ايشان اساسا وضع مالي خوبي داشته باشند و عده اي هم ممكن است در زماني كه پدرشان در سختي زندگي مي كرده به دنيا نيامده بودند يا چيزي به خاطر نداشته باشند.
بالاخره بايد سطح اقتصادي خانوادگي و (به خصوص) روحيه ويژگي هاي خود دختر را در نظر داشت.

من از یکی از دوستانم که همسرشون طلبه حوزه ایت الله مجتهدی بودن، شنیدم که میگفت حضرت ایت الله گفته بودن طلاب حوزه شون سطح رو تمام کنن بعد به فکر ازدواج باشن.... این حرف برای زمان حیاتشونه...
همسر دوستم 28 سالشون بود که ازدواج کردن...

باسلام
دوست عزیز من حدیثی رو که گفتم رو قبول دارم , اگر شما سک دارید که درسته یا نه و اصلا قبولش ندارید , خودتون باید دنبالش و و پیداش کنید و یا ثابت کنید که این حدیث وجود نداره .
خب شما سندی بیارید که من قبول نکنم

علیکم السلام و رحمة الله

بنده چون حدیثتون رو پیدا نکردم ازتون خواستم خودتون کمکم کنید و الا بحث قبول داشتن و نداشتن نیست.شما درمورد حدیثی که بنده ذکر کردم نظرتون رو نفرمودید.به هر حال هم قرآن کریم هم روایات دوری از ازدواج به خاطر فقر رو رد می کنند اما ظاهرا حدیثی که فرمودید تناقض داره و باید تاویل بشه!

خب شما فقط گزینه سوم رو از من پرسیده بودید .ذب
بعدشم انسان ها هدفشون از ازدواج این
به آرامش برسند نه اینکه هزارتا مشکل دیگه
بر به وجود بیاد . خدا که همون روز اول فقر رو نمی گیره سالها ممکنه طول بکشه
شاید برااینکه بخواد ایمانت رو ببینه چقد
تو شرایط سخت نگه ات داره .
بالاخره هر کس صلاح زندگیش رو بهتر می دونه . من گفتی هایی رو
که می دونستم رو گفتم .

سلام علیکم

مراد من ازهمسر طلبه الزاماً این نیستکه او طلبه باشد، کافیست تحصیلات و عقایدش مثل من باشد، و کفیت داشته باشیم.
من دوست دارم با زنی مومنه صبور در برابر فقر و ... ازدواج کنم اما یکی از اساتید من قائل برتاخیر ازدواجم تا پایه ی 6 یا 9 بود.
دوستانم به استاد گفتند:استاد میترشه... باید مواد نگهدارنده بهش بزنیم. و ... اما استاد این توصیه را به من کردند.

به نظر من که فقط طلبه ها همدیگرو درک میکنند و برای اینکه با یک طلبه ازدواج کرد باید یا طلبه بود یا حداقل 99 درصد شبیه طلبه ها باشی

Nejatam;503461 نوشت:
سلام علیکم

مراد من ازهمسر طلبه الزاماً این نیستکه او طلبه باشد، کافیست تحصیلات و عقایدش مثل من باشد، و کفیت داشته باشیم.
من دوست دارم با زنی مومنه صبور در برابر فقر و ... ازدواج کنم اما یکی از اساتید من قائل برتاخیر ازدواجم تا پایه ی 6 یا 9 بود.
دوستانم به استاد گفتند:استاد میترشه... باید مواد نگهدارنده بهش بزنیم. و ... اما استاد این توصیه را به من کردند.

با سلام به نظر من شما هیچوقت نمی تونید کسی رو پیدا کنید که تحصیلات و عقایدش مثل شما باشد ، فقط می تونید کسی رو که شبیه شما رهست رو پیدا کنید ، چون همه تفاوت هایی با یکدیگر دارند ، مطمن باشید که فقط ایشون نباید در مقابل فقر صبور باشند ، فقر خودش خیلی خیلی مشکلات میاره و زندگی رو خیلی سخت می کنه و باعث خیلی از دعوا هاست .
مهم نیست که بقیه چی می گن ، شما با راهی رو متناسب با رو حیه و شخصیت شما هستش رو پیدا کنید .

سلام منظور من هم همین است. می خوام کسی را انتخاب کنم که سازگاری 70 یا 80 درصدی را داشته باشد.

یعنی چیزی که عرفاً بگویند این دو شبیه همند.

سلام
با تمام این اوصاف من خیلی از دخترارو می شناسم که ازدواج نمی کنن و منتظر یه رو حانی هستنا....

سلام
حقیر هنوز روحانی نیستم طلبه ی سادم.
کسی هم نیستم که نخوام برای خانواده وقت بزارم. در صورتی که نبود من در طول ایام زندگیم نزد خانواده ام بیش از یک هفته شود قطعاً برای خود من قابل قبول نیست. اما برای زن مشکل است برای مدتی دور از خانه اش در شهر قم یا جایی که طلبه در آن به تحصیل می پردازد باشد. مگر این که محل زندگی زن خود دارای حوزه علمیه ی مناسب تا سطح 3 را داشته باشد.
فلذا با مطلب زیر موافقم:

همسران طلاب چه ویزگیهایی دارند؟ همسران طلاب از طبقه های مختلف اجتماعی هستند برخی از آنها پرورش یافته در خانواده های متوسط، برخی خانواده های ضعیف و برخی دیگر از خانواده های متمول هستند و همه اینها را میتوان در بین همسران طلاب یافت، از جهت تحصیلی برخلاف گذشته بسیاری از طلبه ها خواستار ادامه تحصیل همسر خود هستند از این رو میتوان از سطوح دیپلم تا دکتری را در بین آنان یافت البته کم نیستند همسرانی که در حوزه های علمیه خواهران تحصیل میکنند، برخی از آنان نیز شاغل هستند و طلبه با کار کردن همسر کنار آمده است، باید توجه داشت که نوع همسران طلاب افرادی متدین هستند و به مذهب علاقه ویژه ای دارند، انتظارات آنها از منظر مالی کمتر است، اکثر همسران طلاب پذیرفته اند که ممکن است سالهایی را از منظر مالی دچار مشکلاتی باشند و باید ساده زیستی پیشه کنند. اکثر آنها برای پیشبرد زندگی طلبگی زحماتی را متحمل میشوند. زندگی با طلبه چه مشکلات و محدودیت هایی دارد؟ اول بهتر است از امتیازات زندگی با طلبه نکاتی گفته شود، طلبه ها به زندگی و خانواده اهمیت ویزه ای قائل هستند و سعی میکنند برای همسر و فرزندان وقت بگذارند حتی اکثر طلبه ها در کارهای خانه به همسر خود کمک میکنند و با توجه به حجره نشینی طولانی طلاب، آشپزی برخی از آنان از همسرانشان بهتر است، شاید بزرگترین امتیاز برای یک فرد مذهبی این باشد که زندگیشان در راستای دین حرکت کند و همسر این حس را همواره احساس میکند و تصور اینکه در زندگی اهداف بزرگی را دنبال میکنند میتواند مشکلات کوچک را از ذهن پاک کند. مشکلات: مسائل و مشکلات مالی همواره ممکن است خانواده طلبه را مورد آزار و اذیت قرار دهد خصوصا در سالهای اول ازدواج، اینکه خانواده های دیگر وضعیتی فراتر داشته و زندگی مرفهی را داشته باشند کمی سخت خواهد بود که البته همسران طلاب با آگاهی از این وضعیت با طلبه ازدواج میکنند و ممکن است هرگز از مشکلات مالی شکلایت نکنند البته ممکن است از منظر مالی طلبه بعدها وضعیت بهتری پیدا کند.نوع نگاه مردم به طلبه ها نیز میتواند مشکلاتی را ایجاد کند تصور کنید طلبه ای را که با خانواده خود در خیابان قدم میزند ناگهان از داخل ماشینی که بسرعت از خیابان میگذرد توهینی نثار طلبه میشود، تحمل چنین وضعیتی ممکن است کمی مشکل باشد البته محبت های فراوانی نیز وجود دارد که جبران کنند خواهد بود. مهاجرت به قم و دوری از خانواده و خویشاوندان از مشکلات دیگر است طلبه باید برای ادامه تحصیل به قم مهاجرت کند و برای همسر سخت خواهد بود دور از مادر و خواهرانش باشد که همه روزه باهم حرف میزدند. تبلیغ رفتن طلبه نیز بحث دیگری است ممکن است طلبه چندین روز به روستای دور افتاده ای برود و همسر و فرزندان تنها بمانند، برخی از مشکلات دیگر نیز ممکن است وجود داشته باشد نظیر اینکه همسر طلبه نمیتواند هر لباسی را بپوشد، یا برای تفریح جاهای عمومی برود، البته طلبه ها در قم در این زمینه مشکلی ندارند.

منبع: نامه حوزوی
http://rezataran.ir/%D9%87%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7/217-2013-04-29-15-49-22.html

[="RoyalBlue"]ببخشید اما فکر می کنم شما به حرف استادتون عمل کنید بهتره!
به هر حال استادتان هستند و بهتر شما را می شناسند!
در ضمن شما اول طلبگی تون هست و معمولا سالهای اول مقدمات و پایه سالهای بعد هست (البته این موضوع برای هم دانشگاه و هم حوزه صدق می کنه) پس اگر فعلا تمرکزتون روی درساتون باشه که پایه هاتون رو قوی کنید بعدها که ازدواج کردید از درسها به خاطر مشکلات زندگی عقب نخواهید افتاد!
موفق باشید و سلامت[/]

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

Nejatam;503461 نوشت:
سلام علیکم

این سخن تنها از زبان استاد متاهل بر می آید.کسی که شکمش سیر باشد هرگز نمیتواند گرسنگی را درک کند.
من طلبه هستم.پارسال استاد سیدی از قم آوردند که مشاوره ازدواج میداد.. ما هم رفتیم پیشش و گفتیم آقا ما میخوایم ازدواج کنیم.چی کار کنیم؟ گفتند تا پایه 7 صبر کن... گفتیم آقا ما نیاز داریم... گفت تا پایه 7 صبر کن... گفتیم باشه و خداحافظ...
ببخشید من بنده این آقا هستم؟ روزی ام را این آقا میدهد؟ این آقا الان چه میداند نیاز جنسی با کدوم سین نوشته میشه... هر کدوم از اینا اگر به دوره ازدواجشون و نیازشون فکر کنن هرگز به بنده های خدا اینطوری نمیگن.... انگار نه اینگار خدا هست یا اصلاً روزی دهنده ای وجود داره!!
الان 9 ماهه ازدواج کردم و خانم 7 ماهه باردار هم هستن... از زندگیم بسیار راضی هستم. و خدا را شاکرم که به خوبی به این آیه عمل کردم:
الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ ۚ أُولَٰئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ ۖ وَأُولَٰئِكَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ (39 | الزمر - 18)
همان کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین آنها پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند.

من سخن استاد را شنیدم به نظرم نیکو نیامد... بنظرم این سخن خدا برایم شیرین تر بود:
وَأَنْكِحُوا الْأَيَامَىٰ مِنْكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ ۚ إِنْ يَكُونُوا فُقَرَاءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ ۗ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ (24 | النور - 32)
مردان و زنان بی‌همسر خود را همسر دهید، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را؛ اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بی‌نیاز می‌سازد؛ خداوند گشایش‌دهنده و آگاه است!

پس به آن عمل کردم.
من فقط به طلاب عزیز پیشنهاد میکنم که سعی کنند یه کاری غیر از کار حوزه برای خودشون پیدا کنند که حداقل ماهی 300 یا 400 تومان از اون کار بدست بیارن... از خداوند یاری بخوان بی پاسخ نمیمونن. ازدواج خیلی شیرین تر از مجردی هست.دینتون رو کامل کنید رسول خدا ص هرگز نگفت دیر ازدواج کنید بلکه عمل کسی که زودتر از بقیه ازدواج کرد رو رهایی از دام شیطان تشبیه کرد.
التماس دعا و موفق باشید.

[="Arial"][="DarkSlateGray"]سلام

بردار مشکل آنجاست که بنده می خواهم به آن آیه اقتدا کنم اما از طرف مادر ازدواج توصیه نمی شه، چون قریب به این مضمون میگه شهریه ی 70 تومانی کافی نیست.
وقتی تو ماهیانه پول اینترنتت 20 تومانه چطور می تونی زندگی کنِی؟

گفتم پول شهریه کمه اما برکت داره.
گفتم تنها این نیست یارانه هم هست.

گفتم یا از [=Times New Roman]
[="Arial"]از طرف خانواده دختر یا از طرف خانواده پسر باید پشتیبانی مالی بشم.
[=Times New Roman]

[="Arial"]نپذیرفت.
[=Times New Roman]

[="Arial"]تازه حقیر باید خودم برای خودم آستین بالا بزنم چون مادرم گفته شما دختر را پیدا کن ما تحقیق می کنیم.

[=Times New Roman] [=Times New Roman]

[="Arial"]
[=Times New Roman]

[="Arial"]کم کم دارم به این فکر می افتم که ازدواج را به دهه ی چهل عمرم بندازم
[=Times New Roman]

[="Arial"]و اصولاً یک لگد محکم به تمناهای جنسیتی بزنم.
[=Times New Roman]

[="Arial"] وقتی این تصمیم را بگیرم احتمالا شدیداً بهش اسرار خواهم کرد.
[=Times New Roman]

[="Arial"]اونوقت برای برگشتن باید یک چرخش 180 درجه ای رو داشته باشم.

حقیر اصلاح می کنم:
دلایل عزبیتم:
1- شرایط مالی و ترس از لطمه خوردن درس.
2- کسی را نمی شناسم که با اوصاف من هماهنگ باشد و بتواند طلبه را تحمل کند.

من از دو چیز می ترسم ارتباط گناه آلود و خارج از دایره شرع. مثل روابط اینترنتی و ... .
انتخاب یک دختری که هیچ تناسبی با من در جهان واقعی ندارد. بنده حاضر شدم حتی از فاصله ی سنی یک نفر چشم پوشی کنم و از بین مانتویی ها هم حاضرم انتخاب کنم به شرطی که بخواهد بعد از ازدواج عوض شود.

قصد بدی ندارما.. اما
هی به مت می گویند مثلاً نترسیم و از ترس فقر مجرد نمانیم.
خوب پس این افرادی که در حال طلاق گرفتن بخاطر مسائل مالی هستند چرا درگیر چنین مشکلاتی هستند

اره به خدااگه منم زن بگیرم که مونسم باشه مومن باشه نصف گناهام تعطیل میشه امادرس ودانشگاه میخوام برم چه کنم؟
کمک کنید.نمیشه هم زن بگیم هم درس بخونم؟(ترجیحادانشجو)
کارم میکنم همراه بادرس نمیشه؟

سلام علیکم
اگر ضمن آنچه بیان کردم، می گفتم که دارم به گناه می افتم آنوقت نیز اینگونه راهنماییم می کردید؟
من احتیاج به «راهنمایی» دارم.

آیة الله مجتهدی تهرانی دو تا کتاب دارند به اسم های آداب الطلاب و آفات الطلاب

شاید مطالعه کرده باشید ولی پیشنهاد میکنم دوباره مطالعه کنید قطعا مطالعه مجدد مفید خواهد بود.

امیدوارم مطالعه دوباره نظر کارشناس محترم (جناب حامی) و مطالعه این دو کتاب بتونه کمکتون کنه که درست ترین تصمیم رو بگیرید.

[="Arial"][="Black"]سلام
ادامه ی بحث "طلبه + ازدواج + مشکلات= ؟ " را در اینجا مطرح می کنم.
استاد حامی
توکل به خدا و اعتقاد به روزی که در شرایط مطلوب اقتصادی نیز می توان داشت.
شما در رابطه با مشکل من مسائل اعتقادی را مطرح کردید. احتمالاً بخاطر اینکه با محاسبات مادی ازدواج من در این شرایط مقدور نیست. دختری هم که از خانه ی راحت پدر به خانه ی پر از مشکلات طلبه پا می گذارد، در واقع احتمالاً با هدفی غیر از مادیات اینکار را می کند. اما واقعاً چند درصد خانواده ها و دختران چنین است؟
استاد حامی شما اوصافی را فرمودید که به نظرم، شاید مساکینی که نه خانه دارند و نه پول و یک کار با درآمد پنجاه هزار تومان در ماه دارند می توانند به تکیه بر همین مواردی که فرمودید به خواستگاری بروند و دختران هم با توجه به سطح توکلشان می توانند ازدواج کنند.
خود شاید یک نفر سطح توکلش انقدر نباشد..

لطفاً اگر واقعاً راه حلی نیست دو نکته را[/]

موضوع قفل شده است