صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نام و لقب‏ های دختر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

شروع کننده موضوع

علاقه
    علاقه به شفا قطع نخاع هستم و 25 ساله هستم.
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

نام و لقب‏ های دختر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

نویسندگان سیره و محدثان اسلامی برای دختر پیغمبر لقب‏ هائی چند نوشته‏ اند:
    زهرا،صدیقه،طاهره،راضیه،مر ضیه،مبارکه،بتول و لقب‏ های دیگر.از این جمله لقب زهرا از شهرت بیشتری برخوردار است،و گاه با نام او همراه می‏ آید (فاطمه زهرا(س)) و یا بصورت ترکیب عربی (فاطمة الزهرا(س)) .زهرا که در تداول بیشتر بجای نام او بکار می‏رود در لغت،درخشنده، روشن و مرادف‏ هائی از این گونه،معنی می‏دهد.

نام و لقب‏ های دختر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

رفيق بي كلك مادر

قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم

2. صلوات ها 2

3.  

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

این لقب از هر جهت ‏برازنده این بانوست.او چهره درخشان زن مسلمان،فروغ تابان معرفت و نمونه روشن پرهیزگاری و خداپرستی است. این درخشندگی به ساعتی مخصوص و روزی معین اختصاص ندارد.از آن روز که وظیفه خود را تعهد کرد تا امروز و برای همیشه چون گوهری بر تارک تربیت اسلامی می ‏درخشد.
    محدثان ذیل بعض این لقب‏ ها و سبب آن روایت‏ هائی نوشته‏ اند.باز نوشتن آن گفته‏ ها موجب درازی گفتار خواهد شد.آنچه ازمجموع این روایت‏ ها دانسته می ‏شود،بزرگی قدر و خصیت‏ برجسته دختر پیغمبر در دیده پدر و شوهر و مقام ارجمند او در اسلام و میان مسلمانان است.این حقیقتی است که پیروان همه مذاهب اسلامی بدان اعتراف دارند.برای همین است که در عموم کتاب‏های شیعه و گاه در کتاب های معتبر اهل سنت و جماعت کتابی جداگانه در فضیلت دختر پیغمبر دیده می‏شود و یا فصلی را برای روایت‏ هائی که درباره اوست گشوده ‏اند.

رفيق بي كلك مادر

5. صلوات ها 2

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

نام او فاطمه است.فاطمه وصفی است از مصدر فطم.و فطم در لغت عرب بمعنی بریدن،قطع کردن و جدا شدن آمده است.این صیغه که بر وزن فاعل معنی مفعولی می‏دهد،به معنی بریده و جدا شده است.فاطمه از چه چیز جدا شده است؟در کتاب‏ های شیعه و سنی روایتی می‏ بینیم که پیغمبر فرمود او را فاطمه نامیدند،چون خود و شیعیان او از آتش دوزخ بریده ‏اند (2) مجلسی از عیون اخبار الرضا و او باسناد خویش از علی بن موسی الرضا و محمد بن علی (ع) و آنان از مامون و او از هارون و او از مهدی و او به سند خویش از ابن عباس روایت کنند که:وی از معاویه پرسید می‏دانی چرا فاطمه را فاطمه نامیدند؟گفت نه!ابن عباس گفت چون او و شیعیان او به دوزخ نمی‏روند (3) فتال نیشابوری ضمن حدیثی از امام صادق آورده است که چون از بدی‏ها بریده شد او را فاطمه نامیده ‏اند (4) بدین مضمون روایت‏های دیگر هم آمده است آنچنان که برای صیغه وصفی نیز معناهای دیگر جز آنچه نوشتیم ضبط کرده‏اند. (5)
    رفيق بي كلك مادر

7. صلوات ها 2

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

پیش از ظهور اسلام دو سه تن از زنان بدین نام موسوم بوده‏ اند که در اسلام به فواطم مشهوراند،مانند فاطمه دختر اسد بن هاشم و فاطمه دختر عتبة بن ربیعه (6) و نیز فاطمه دختر عمرو بن عائذ (7).
    باری پرورش زهرا در کنار پدرش رسول خدا و در خانه نبوت بود،آنجا که فرود آمد نگاه فرشتگان،و مرکز نزول وحی و آیه‏ های قرآن است.آنجا که نخستین گروه از مسلمانان به یکتائی خدا ایمان آوردند،و بر ایمان خویش استوار ماندند.آنانکه پروردگار دل هایشان را آزمود، و در قرآن کریم مدح فرمود.تربیت دینی را هم از آموزگاری چون محمد (ص) فرا گرفت، پیغمبری که معلم انسان های جهان است.و تا جهان باقی است مشعل دین و دانش بنام او فروزان.
    کودک خردسال این نو مسلمانان را می‏دید که هر روز با شور و هیجان برای فرا گرفتن آیت‏ های قرآن و آموختن روش پرستش پروردگار نزد پدرش می‏آیند.در این خانه بود که تکبیر گفتن،روی به خدا ایستادن،و هر شبانه روز در اوقاتی خاص پروردگار یکتا را به بزرگی یاد نمودن آغاز شد.آن سالها در سراسر عربستان و همه جهان این تنها خانه‏ای بود که چنین بانگی از آن بر می‏خواست.«الله اکبر»و زهرا تنها دختر خردسال مکه بود که چنین جنب و جوشی را در کنار خود می‏دید.این بانگ آسمانی این مراسم بی‏مانند،در روح این طفل خردسال چه اثری نهاد،سالها بعد آشکار گردید.

رفيق بي كلك مادر

9. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

او در خانه تنها بود و دوران خردسالی را به تنهائی می‏گذراند.دو خواهر او رقیه و ام کلثوم سالیانی چند از او بزرگتر بودند.او در این خانه همبازی نداشت.شاید این تنهائی هم یکی از انگیزه‏ هائی بوده است که باید از دوران کودکی همه توجه وی به ریاضت‏ های جسمانی و آموزش های روحانی معطوف گردد.الله اکبر،اشهد ان محمدا رسول الله.اندک اندک آیه ‏های دیگر می‏رسد و درسهای وسیع ‏تر داده می‏شود.درس هائی از اخلاق قرآنی و سفارش ‏هائی برای تحصیل خوی انسانی.مردم همه برابر خدا و حکم الهی یکسانید!کسی بر دیگری برتری ندارد! برده و ارباب در پیشگاه حق تعالی مساوی هستند.شما موظفید با بردگان،با اسیران،با مستمندان،مهربانی کنید و با آنان خوشرفتار باشید.به دختران چون پسران حرمت نهید و با آنان درشتی نکنید! و در کنار رسیدن این تعلیمات و آموختن آن بمسلمانان،و شوری که آنان در فرا گرفتن این درسها نشان می‏دادند،دشمنی همشهریان و خویشاوندان را با پدرش می‏دید.آنان چنین سخنانی را خوش نداشتند.نمی‏خواستند مردم با این گفته‏ ها که تا آنروز سابقه نداشت آشنا شوند.گسترش این تعلیمات موجب درهم ریختن زندگانی آنان می‏شد.اما برای اینکه بیم خود را پنهان سازند و به گمان خویش گفته ‏های او را از تاثیر بیندازند،بدو تهمت می‏زدند:جادوگر است،دیوانه است،یتیم ابو طالب کجا و پیغمبری کجا؟چرا این وحی به مرد بزرگ و دولتمندی از مکه و یثرب فرود نیامده. (8) تا دیر نشده باید این کار را چاره کرد. اما اگر او را بکشیم با ابو طالب و بنی هاشم درگیری خواهیم داشت.بهتر است پیروان او را از گردش پراکنده سازیم.و اگر بزبان خوش پند نگرفتند و او را رها نکردند،بزور متوسل شویم.
    رفيق بي كلك مادر

11. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

سلاح مردم بی منطق چیست؟دشنام،آزار،و اگر ممکن شود کشتار.در شهر کوچک خبرها بسرعت پخش می‏شود و خانه پدرش مرکز انعکاس جریان های آنروز مکه بود.امروز بلال را شکنجه کردند!امروز به عمار آسیب رسید! امروز مادر عمار را کشتند! عموی پدرش ابو لهب چنین گفت و ابو جهل چنان،و گزارش های ناخوشایندی از این قبیل.تا روزیکه شنید پدرش پیروان خود را فرموده است مکه را ترک گویند و به حبشه بروند،چون نمی ‏توانسته است‏ بیش از این شاهد آزار نو مسلمانان باشد.چرا این مردمان باید از خانه و زندگی خود دست ‏بردارند و خطر سفر را بر خود هموار سازند؟به جائی بروند که نمی‏ دانند کجاست،و از کسی پناه بخواهند که نمی‏دانند کیست؟و روش او چیست.پدرش بآنان گفته است نجاشی با پناهندگان خود خوش رفتاری می‏کند،اما مگر اینان چه گناهی کرده ‏اند که باید نزد او بروند؟چرا باید رنج غربت را تحمل کنند؟راستی این سنگ پاره‏ ها و قطعه چوب‏ ها که بنام خدا درون خانه کعبه نهاده‏ اند،این اندازه حرمت دارد؟آیا بزرگان قریش نمی‏دانند که این دست پرداخت کارگران نه سودی دارد نه زیانی؟نه!آنان از چیز دیگری می ‏ترسند.از زیانهائی که با پخش این دعوت محمد (ص) دامنگیر آنان می‏شود:
    «الذی جمع مالا و عدده.یحسب ان ماله اخلده.کلا لینبذن فی الحطمة (9).» (سوره همزه)

رفيق بي كلك مادر

13. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

آری پیکار در گرفته است.دست ه‏ای می‏خواهند از طاعت مخلوق باطاعت‏ خالق بگریزند،طوق بندگی را بشکنند و آزاد شوند.و برای همین است که همه این بلاها را بجان می‏خرند و از پرستش خدا باطاعت ‏شیطان باز نمی‏گردند،و دست ه‏ای که می‏ خواهند،اینان همچنان ابزار افزایش مکنت آنان باشند.هر یک از این حادثه ‏ها به نوعی در قلب بظاهر کوچک و بمعنی بزرگ او اثری می‏نهاد و هر پیش آمد بدو درسی می‏داد.درس پایداری،آنان که به حکومت الله گردن نهند،و بر سر گفته خود بایستند،فرشتگان بر آنان فرود می ‏آیند. (10) امنیت و آسایش روحی این جهان و بهشت جاودان آن جهان در انتظار کسی است که برابر پیش آمدها استقامت ورزد و از کید شیطان نهراسد.این‏ها درس ‏هائی بود که به مسلمانان داده می‏شد،و او که مستقیم با گیرنده دستورات مربوط بود جداگانه می آموخت.او باید این آزمایش ‏ها را یکی پس از دیگری ببیند تا چون فولادی که پی در پی آبش می‏دهند مقاومتش افزوده گردد.اما آزمایش‏ ها پایان یافتنی نیست،هر روز آزمایشی و هر شب ریاضتی.
    دوره‏ های آزمایش یکی پس از دیگری می‏گذرد،و هر آزمایش تلخ ‏تر از آزمایش پیشین است. آزمایش ‏ها پیوسته دشوارتر و دردناک ‏تر می‏شود.تهدید،خشونت،آزار،گ رسنگی و سختی زندگانی.

رفيق بي كلك مادر

15. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

روزی می‏شنود دشمنان شکنجه شتری را بر سر پدرش افکنده و رخت او را آلوده ساخته‏ اند. دوان دوان خود را به پدر می‏رساند و جامه او را از آن آلودگی پاک می‏ سازد.روز دیگر خبر می‏دهند که پای پدرش را با پرتاب سنگ آزرده ‏اند.هیچ یک از این رفتارهای خشونت آمیز نتیجه‏ ای چنانکه دشمنان می‏خواهند نمی ‏دهد.نه محمد (ص) از دعوت دست می‏کشد و نه نو مسلمانان از گرد او پراکنده می‏شوند.دیری نمی‏گذرد که قریش شکست ‏خورده و خشمگین، تصمیم سخت‏ تری می‏گیرند.باید رابطه بنی هاشم با مردم قطع شود.آنان باید در محاصره اقتصادی و اجتماعی قرار گیرند،گرسنگی و جدائی از مردم برای ایشان درس خوبی است. چندی که بدین حال بمانند خسته می‏شوند.بستوه می‏ آیند،و برای آسایش خود هم که شده است از حمایت محمد (ص) دست‏بر می‏دارند.آنگاه محمد یکی از دو راه را پیش روی خود خواهد داشت:از کاری که پیش گرفته است‏ باز ایستادن،یا بدست قریش کشته شدن.شعب ابو طالب در فاصله کمی از شهر مکه برای تبعید شدگان در نظر گرفته می‏شود.خوراک،پوشاک، دید و بازدید برای آنان ممنوع است.چه مدت در این دره مخوف بسر برده ‏اند؟دقیقا معلوم نیست.ابن هشام مدت را دو یا سه سال نوشته است (11) در این مدت بر زهرا چه گذشته ست‏ خدا می‏داند.بیشتر سنگینی بار چنین زندگی بدوش اوست.اما دشوارتر و دردناک‏تر از همه این رنج ‏ها مرگ عزیزان است.
    رفيق بي كلك مادر

17. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

مرگ مادرش و مرگ ابو طالب:
    قضای الهی چنان بود که مرگ این زن فداکار-خدیجه نخستین بانوی مسلمان -با مرگ ابو طالب در یکسال اتفاق افتد آنهم در فاصله ‏ای کوتاه (12) فاطمه (ع) چنانکه از قرآن کریم درس گرفته است‏ باید این آزمایش را هم به بیند مرگ خویشاوندان برای او آزمایش دگری است.باید برابر این دشواری بردباری نشان دهد و منتظر بشارت پروردگار باشد (13) آن آزمایش ها آزمایش جسمانی بود و این امتحان،آزمایش قدرت نفسانی است.مادرش تنها غمخوار پدر در خانه بود و ابو طالب او را برابر دشمنان بیرونی حمایت می‏کرد.با بودن ابو طالب مشرکان مکه نمی‏ توانستند قصد جان پدرش را بکنند.زیرا خویشاوندان او-تیره بنی هاشم-تیره‏ای بزرگ بودند اگر مکنت و مال آنان در حد بنی زهره،بنی مخزوم و یا بنی حرب نبود،هیچ قبیله‏ ای در شرافت و بزرگواری با آنان برابری نمی‏کرد.مهتران مکه و ثروتمندان شهر می‏دانستند اگر به قصد جان محمد (ص) برخیزند،بنی هاشم خاموش نمی ‏نشینند،و بسا که تیره ‏های دیگر نیز به حمایت آنان برخیزند.ناچار درون پر تلاطم خود را با آزار او آرام می‏کردند.دشنام،ریشخند، سنگ پرانی،دهن کجی،تهمت:حربه ‏هائی که ناتوانان از آن استفاده می‏کنند.تقدیر چنین بود که فاطمه (ع) شاهد همه این منظره ‏ها باشد،و پس از تحمل این رنج ‏ها آن دو صحنه دلخراش را نیز به بیند.

رفيق بي كلك مادر

19. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

اکنون فاطمه دیگر دختر خانواده نیست.او جانشین عبد الله،عبد المطلب،ابو طالب و خدیجه است. (ام ابیها) چه کنیه مناسبی!مام پدر.او باید وظیفه مادرش را عهده‏دار شود.باید برای پدرش هم دختر و هم مادر باشد.
    اگر قبول کنیم زهرا (ع) پنج سال پیش از بعثت متولد شده است،بخاطر همین مادر خانگی است که تا هفده سالگی نتوانست و یا نخواست‏ بخانه شوهر برود.او نمی‏خواست پدرش را تنها بگذارد.او می‏دانست تا آنجا که می‏تواند باید در داخل خانه پدر را آرامش دهد.اکنون که پدرش سرپرستی چون ابو طالب و غمخواری چون خدیجه را ندارد،دشمنان بر او گستاخ‏تر شده ‏اند،و او به دلجوئی نیاز دارد.پدر نیز چون این فداکاری را از او می‏دید با نمودن محبت، خشنودی خویش را از وی اعلام می‏کرد.سالها پس از این روزگار از عایشه می ‏پرسند،چرا به جنگ جمل برخاستی؟می‏گوید:«این داستان را باز مگوئید بخدا سوگند کسی از مردان جز علی و از زنان جز فاطمه(س) نزد پیغمبر محبوب‏تر نبود (14) و نیز می‏گوید کسی را راستگوتر از فاطمه ندیدم جز پدرش (15) ممکن است کسانی که در سیره پیغمبر و خاندان او تتبعی دقیق ندارند،یا روح اسلام و شریعت محمد (ص) را چنانکه باید لمس نکرده ‏اند چنین به پندارند که این محبت مانند دوستی هر پدر به فرزندی ناشی از غریزه انسانی است.این پندار شاید از یک جهت درست‏ باشد.ما نمی‏ گوئیم محبت رسول خدا(ص) به فاطمه رنگی از عاطفه پدر نسبت ‏به دختر را نداشت،چه محمد (ص) پدر بود و فاطمه فرزند.اما این روایت و روایت های دیگر که با اندک اختلافی در الفاظ از پیغمبر رسیده نشان دهنده حقیقتی دیگر است- بزرگی فاطمه در دیده پیغمبر و بزرگان اسلام در عصر رسول و زمان های پس از وی-فاطمه این مقام را نه تنها از آن جهت‏ یافت که دختر پیغمبر(ص) است،آنچه او را شایسته این حرمت‏ساخت از خود گذشتگی،پارسائی،زهد،دانش و دیگر ملکات انسانی است که در او به حد کمال بوده است.و همه مورخان شیعه و سنی این امتیازات را برای وی در کتاب های معتبر خویش نوشته‏ اند.

رفيق بي كلك مادر

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری