جمع بندی شرط قبولی توبه

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شرط قبولی توبه

با سلام
شخصی در یک تاپیک نوشته بود: "اگر شخصی کار خلافی رو انجام دهد و پیش خود بگوید بعد از گذشت زمان توبه کنم توبه این شخص قبول نیست ،خود خداوند میفرماید آیا کسانیکه میدانند با کسانیکه نمیدانند یکسان هستند." با توجه به نظر این شخص لطفاً مرا راهنمایی کنید:
1- آیا توبه شخصی که از قبح گناه خود اطلاع داشته مورد قبول نیست؟
2- توبه واقعی شخصی که کار گناهی انجام دهد و پیش خود بگوید بعدا توبه میکنم قبول نیست؟
3- در گناه شنیـــع زنای محصنه ( در صورتیکه هم زانی و هم زانیه متاهل باشند) آیا حق الناس (چه در مورد همسر خود و چه در مورد همسر زانیه) به گردن زانی خواهد بود؟شرط پذیرش توبه در مورد این گناه چیست؟
4-در جایی خواندم اگر شخصی افراد زیادی را در جامعه به رسم ناپسندی دچار گرداند ولی توبه کند و سعی تــمــام کند که جبران مافات نماید اما به لحاظ تعداد زیاد افراد دچار شده و همچنین گستردگی آن رسم نتواند همه گی را آگاه کند خداوند توبه او را قبول میکند ، در صورتیکه در روایتی از ائمه خواندم تا تمامی افراد دچار شده به یک رسم ناپسند آگاه نگردند توبه شخص تواب مورد قبول نیست.. کدام روایت صحیح میباشد؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد اویس

[=Georgia]

aliaki;496537 نوشت:
شخصی در یک تاپیک نوشته بود: "اگر شخصی کار خلافی رو انجام دهد و پیش خود بگوید بعد از گذشت زمان توبه کنم توبه این شخص قبول نیست ،خود خداوند میفرماید آیا کسانیکه میدانند با کسانیکه نمیدانند یکسان هستند." با توجه به نظر این شخص لطفاً مرا راهنمایی کنید:
1- آیا توبه شخصی که از قبح گناه خود اطلاع داشته مورد قبول نیست؟

با عرض سلام و ادب خدمت شما سرور گرامی
در پاسخ به سوال حضرتعالی باید بگویم طبق فرمایش امام علی علیه السلام شرایط پذیرش توبه عبارتند از
اول:پشيماني بر گذشته.
دوم:عزم بر ترك گناه در مدةالعمر.
سوم:أدا كردن حقوق مردم.
چهارم:قضا كردن هر واجبي كه فوت شده.
پنجم:گداختن هر گوشتي حرام روييده به حزن و الم،تا پوست به استخوان چسبد و گوشت تازه برويد.
ششم:الم و زحمت طاعت و عبادت به بدن چشانيدن به ازاي آنچه از شيريني معصيت چشيده(1)
بر این اساس اگر کسی بتواند شرایط توبه را فراهم آورد انشاالله توبه اش مورد پذیرش حضرت حق متعال واقع می شود اگر چه افرادی که به قبح گناهشان آگاهی دارند و مرتکب آن می شوند در مورد اصل توبه کردن توفیقات کمتری را نسبت به آنان که از قبح گناهشان آگاه نبودند برخوردار خواهند بود ولی چنین نیست که اگر توبه حقیقی نمودند توبه آنها پذیرفته نشود.

aliaki;496537 نوشت:
2- توبه واقعی شخصی که کار گناهی انجام دهد و پیش خود بگوید بعدا توبه میکنم قبول نیست؟

بر اساس مطالب فوق اگر توبه واقعی باشد و حقیقتا شخص پشیمان از گناهان گذشته بوده و درصدد جبران آنها برآید انشاالله گناهانش بخشیده خواهد شد.

aliaki;496537 نوشت:
- در گناه شنیـــع زنای محصنه ( در صورتیکه هم زانی و هم زانیه متاهل باشند) آیا حق الناس (چه در مورد همسر خود و چه در مورد همسر زانیه) به گردن زانی خواهد بود؟شرط پذیرش توبه در مورد این گناه چیست؟

گناه زناي محصنه، حق الله است و شخص زناکار، تنها بايد بين خود و خداي خود، حقيقتاً توبه کند و حتي حق افشاي گناه خود را نزد همسر ندارد.
وقتي كسي گناهي مانند زنا به خصوص زناي محصنه انجام مي دهد از جمع مومنين خارج مي شود و قرآن كريم او را كفو مشركين و زناكاران معرفي مي نمايد, اما اين به اين معنا نيست كه اگر بخواهد برگردد امكان آن نيست. در صورتي كه توبه كند و به سوي خدا بازگردد, مي تواند به جمع مومنين وارد شود و توبه اش پذيرفته خواهد بود.
بنابراين اگر چه ممکن است شما به گناه كبيره اي آلوده شده ايد، ولي به اين دليل كه كاملا پشيمان هستيد و تصميم قاطع به ترك چنين گناهاني داريد، از توبه كنندگان واقعي محسوب مي شويد و خداوند فرموده خود توبه كنندگان را دوست دارد. «ان الله يحب التوابين و يحب المتطهرين». پس براي جبران، سعي كنيد تاريكي حاصل در قلب را با معنويت و انجام كارهاي خوب پاك نماييد و هر وقت ياد گناهان خود افتاديد استغفار كنيد و از خداوند بخشش بخواهيد چرا كه خداوند مهربان و آمرزنده است.
خداوند در قرآن کریم می فرماید:
مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلاً صالِحاً فَأُوْلئِكَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً(2)كسانى كه توبه كنند و ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند، كه خداوند گناهان آنان را به حسنات مبدّل مى ‏كند و خداوند همواره آمرزنده و مهربان بوده است.

پینوشتها
1-نهج البلاغه – قصار 417
2-فرقان/70

ممنون از راهنماییتون، پرسش چهارم (در پست اول) رو هم میشه راهنمایی کنید؟
مسئله دیگر هم داشتم: به کسی که مثلاً غیبت ایشان را کردیم و یا حق الناس "غیر مادی" به گردن داریم و مثلا تعدادشان هم زیاد هست و دسترسی هم نداریم و همه شان را نمیشناسیم :
1-چگونه باید طلب استغفار کنم؟
2-آیا یکبار طلب استغفار کافیست یا بایدبرای همه عمر باید طلب استغفار کنم برایشان؟
3-آیا میتوانم برای جمع افراد طلب استغفار یا کار خیر کنم؟
4-یا اینکه اگر بخواهم کارخـیـر برایشان انجام دهم به چه میزان باشد"مثلا در برابر غیبت برای چند نفر چه مقدار ردمظالم کنم"؟
ببخشید که سوالاتم عجیب و غریب هست-گرفتارم..گرفتاررر

با سلام خدمت شما سوالم در رابطه با پذیرش توبه است .فرموده اند از شروط پذیرش توبه یکی حق الناس و دیگری به جا اوردن نماز و روزه قضاست. آیا اگر در حال حاضر تمکن مالی نداشته باشیم که بتوانیم قروض را بدهیم یا نتوانیم نماز و روزه قضا را به سرعت به جا آوریم ، اما هم به دنبال پاس کردن قرض و هم در ادای نمازهای قضا در حال حاضر(روزی یکبار ) البته روزه رو انشالله تو پاییز و زمستان میخوام به جا بیارم. آیا این تاخیرها مشکلی ندارد؟ مرجع آیت الله سیستانی . با تشکر از شما

[="Black"]

hadin;549534 نوشت:
با سلام خدمت شما سوالم در رابطه با پذیرش توبه است .فرموده اند از شروط پذیرش توبه یکی حق الناس و دیگری به جا اوردن نماز و روزه قضاست. آیا اگر در حال حاضر تمکن مالی نداشته باشیم که بتوانیم قروض را بدهیم یا نتوانیم نماز و روزه قضا را به سرعت به جا آوریم ، اما هم به دنبال پاس کردن قرض و هم در ادای نمازهای قضا در حال حاضر(روزی یکبار ) البته روزه رو انشالله تو پاییز و زمستان میخوام به جا بیارم. آیا این تاخیرها مشکلی ندارد؟ مرجع آیت الله سیستانی . با تشکر از شما

طبق تجربه ای که من دارم معمولا حلال میکنن داداش.نماز قضارو لازم نیست یکدفعه انجام بدی ولی تنبلی هم نباشه منم بدهکاری دارم باس بدم ولی فعلا ندارم. فقط داداش روزه قضارو تا قبل از ماه رمضون سال بعد باید بگیری و گرنه کفاره تاخیر هم باید بدی + اینکه گناه داره.

البته بهتر نظر مرجعتون و بپرسید.[/]

[="Arial"][="Black"]گناهان سه نوع اند حق الله که بعضی قابل جبرانند مثل ترک واجبات دراین صورت توبه اش به پشیمانی بهمراه قضا وبجا آوردن اوناست وبعضی هم قابلیت جبران ندارن مثل ارتکاب محرمات که توبه اش به پشیمانی وتکرار نکردن آنهاست ونوع دیگر که حق الناسه که باید رضایتش رو جلب کرد ..[/]

hadin;549534 نوشت:

عشق فقط پسر فاطمه;549605 نوشت:

طبق تجربه ای که من دارم معمولا حلال میکنن داداش.نماز قضارو لازم نیست یکدفعه انجام بدی ولی تنبلی هم نباشه منم بدهکاری دارم باس بدم ولی فعلا ندارم. فقط داداش روزه قضارو تا قبل از ماه رمضون سال بعد باید بگیری و گرنه کفاره تاخیر هم باید بدی + اینکه گناه داره.
البته بهتر نظر مرجعتون و بپرسید.

با عرض سلام و تشکر از شما
خواستم بدونم آیا توبه در حاضر حاضر قبول واقع میشه( با رعایت انجام بقیه شرایط پذیرش توبه ) یا پذیرش توبه منوط به پرداخت قروض و انجام واجبات است یعنی بعد از ادای این امور ؟
با تشکر مجدد از شما

[="Black"]

hadin;549701 نوشت:
با عرض سلام و تشکر از شما
خواستم بدونم آیا توبه در حاضر حاضر قبول واقع میشه( با رعایت انجام بقیه شرایط پذیرش توبه ) یا پذیرش توبه منوط به پرداخت قروض و انجام واجبات است یعنی بعد از ادای این امور ؟
با تشکر مجدد از شما

سلام.اره اگه واقعی باشه قبول میشه.
واستغفره انه کان توابا
البته باید دین ها و... ادا کنید.واجباتم بجا بیاریم.
منم توبه کردم.ادم از این میترسه نکنه خدا قبل اینکه پاک شیم مارو ببره...
[/]

وقتى گناهكارى نزد امام صادق عليه السلام آمد و گفت كه میخواهم توبه كنم ،

امام فرمودند: واقعاً مى‏خواهى توبه كنى يا مثل بقيّه حرف مى‏زنى؟!

گفت: نه، میخواهم واقعاً توبه كنم.

فرمود: توبه‏ اى كه ما میگوييم حاضرى انجام دهى؟!

عرض كرد: بله.

فرمود: اگر اين توبه‏ اى كه من میگويم، انجام دهى، به خدا قسم بهشت خدا را براى ورود تو ضامن مى‏شوم.

اگر آن توبه‏ اى كه من میگويم انجام بدهى، معامله‏ هاى بالاتر از اين با تو مىیكنم.

عرض كرد: آقا بگوييد.

امام صادق فرمودند:

«اخرُج مِمّا أنتَ فِيهِ»

هر چه كه خدا نمیخواهد و الان هستى بيرون بيا، اين توبه است. اگر حسودى! رابطه‏ ات را با حسد قطع كن،

اگر متكبّرى! پر تكبّرت را قيچى كن، اگر مغرورى! پر غرورت را آتش بزن،

رياكارى! ريايت را بيرون بياور و در آتش جهنّم بريز، منافقى! از دو رو بودن دست بردار،

در اداره كم كارى میكنى؟! كم كارى نكن، اگر از عيش و نوش بيشتر لذّت مى‏برى، از عيش و نوش بيرون بيا،

شهوترانى! از شهوترانى بيرون بيا، چشم‏چرانى! از چشم‏چرانى بيرون بيا، هنوز هم مال حرام دوست دارى،

علاقه ‏ات را از مال حرام قطع كن:

«اخرُج مِمّا أنتَ فِيهِ»

، از جلد گناه بيرون بيا. آن مرد فكرى كرد و گفت:

«خَرَجتُ مِمّا أنا فيِهِ»

بيرون آمدم، ميليونر هم بود، گوسفند داشت، شتر داشت، آسياب داشت، مغازه داشت،

ملك اجاره‏اى داشت، بيرون آمد.

ابوبصير میگويد: روزى در كوفه او را ديدم كه فقط يك پيراهن عربى پوشيده بود. به او گفتم كجايى؟!

گفت: دنبال يك پيراهن میگردم، اين پيراهنى كه تن من است، مال همان روزهايى است كه در گناه بودم،

از كوه به تنم سنگين‏تر است. گفت: يك پيراهن به او دادم، مرا دعا كرد.

گفتم: خانه‏ ها، آسياب و غيره را چه كردى؟ گفت: هيچ كدام درست نبود، پرسيدم:

گوسفندها را چه كردى؟ گفت: هيچ كدام درست نبود، زن و بچه را چه كردى؟

گفت: ازدواج من با زن طاغوتى بنى‏ اميّه بود.

او حاضر نشد راه مرا قبول كند. پرسيدم: الان بچه‏ ها چه كاره هستند؟

گفت: بچه‏ ها مرا ديوانه خواندند، آنها هم رفتند، ما مانديم و اين پيراهن .

گريه ‏ام گرفته كه اين پيراهن چرا تن من است؟ چطور زمانى كه اين همه مال داشتى،

سنگين نبود، چون نور خدا در دل نبود كسى كه نورانى و سبك شده،

حتى يك پر كاه هم مثل كوه دماوند براى او سنگين است.

چند روز او را نديدم، سراغش را گرفتم، گفتند يك قطعه ‏اى هست خراب شده كسى هم در آن نيست،

صاحبانش هم دست برداشته‏ اند آنجا افتاده، بالاى سرش رفتم، گفتم دكتر برايت بياورم؟

گفت: نه، دكتر مرا مريض كرده است:

در دست طبيب است علاج همه دردى‏

دردى كه طبيبم دهد آن را چه علاج است‏

سرش را به دامن گرفتم، از حال رفت، بعد از چند لحظه چشمش را باز كرد و گفت

: ابو بصير، مولايم امام صادق عليه السلام الان

به ضمانتش عمل كرد، چون پارسال به من گفته بود كه بيا بيرون، من ضامن مى‏شوم تا به بهشت بروى،

الان ملائكه خدا در خرابه هستند،

آنها به من گفتند كه امام صادق عليه السلام به ما گفته‏اند كه تو اهل بهشت هستى . . .

شخصی در حضور امام علی (ع) بدون توجه لازم گفت :استغفر الله .امام فرمود :مادرت بر تو بگرید.میدانی معنای استغفار چیست؟استغفار درجه والا مقامان است. و دارای شش معنا است: اول - پشیمانی از انچه گذشت. دوم - تصمیم به عدم بازگشت. سوم - پرداختن حقوق مردم. چنان که خدا را پاک دیدار کنی.که چیزی بر عهده تو نباشد. چهارم _تمام واجب های ضایع ساخته را به جا اوری. پنجم _ گوشتی که از حرام بر اندامت روییده . با اندوه فراوان اب کنی. چنان که پوست به استخوان چسبیده . گوشت تازه بروید . ششم- رنج طاعت را به تن بچشانی .چنان که شیرینی گناه را به او چشانده بودی. پس انگاه بگویی . استغفرالله . یا حق.
امام علی علیه السلام .

[="Georgia"][="Blue"]جمع بندی
سوال

آیا توبه شخصی که از قبح گناه خود اطلاع داشته مورد قبول نیست؟

پاسخ
[=Georgia]در پاسخ به سوال حضرتعالی باید بگویم طبق فرمایش امام علی علیه السلام شرایط پذیرش توبه عبارتند از
اول:پشيماني بر گذشته.
دوم:عزم بر ترك گناه در مدةالعمر.
سوم:أدا كردن حقوق مردم.
چهارم:قضا كردن هر واجبي كه فوت شده.
پنجم:گداختن هر گوشتي حرام روييده به حزن و الم،تا پوست به استخوان چسبد و گوشت تازه برويد.
ششم:الم و زحمت طاعت و عبادت به بدن چشانيدن به ازاي آنچه از شيريني معصيت چشيده(1)
بر این اساس اگر کسی بتواند شرایط توبه را فراهم آورد انشاالله توبه اش مورد پذیرش حضرت حق متعال واقع می شود اگر چه افرادی که به قبح گناهشان آگاهی دارند و مرتکب آن می شوند در مورد اصل توبه کردن توفیقات کمتری را نسبت به آنان که از قبح گناهشان آگاه نبودند برخوردار خواهند بود ولی چنین نیست که اگر توبه حقیقی نمودند توبه آنها پذیرفته نشود.

سوال
در گناه شنیـــع زنای محصنه ( در صورتیکه هم زانی و هم زانیه متاهل باشند) آیا حق الناس (چه در مورد همسر خود و چه در مورد همسر زانیه) به گردن زانی خواهد بود؟شرط پذیرش توبه در مورد این گناه چیست؟

پاسخ
گناه زناي محصنه، حق الله است و شخص زناکار، تنها بايد بين خود و خداي خود، حقيقتاً توبه کند و حتي حق افشاي گناه خود را نزد همسر ندارد.
وقتي كسي گناهي مانند زنا به خصوص زناي محصنه انجام مي دهد از جمع مومنين خارج مي شود و قرآن كريم او را كفو مشركين و زناكاران معرفي مي نمايد, اما اين به اين معنا نيست كه اگر بخواهد برگردد امكان آن نيست. زیرا هیچ گناهی بزرگترین از ناامیدی از درگاه خداوند نیست لذا در صورتي كه شخص توبه كند و به سوي خدا بازگردد, انشاالله توبه اش پذيرفته خواهد بود.
بنابراين اگر شخص به گناه كبيره اي آلوده شود در صورتی كه كاملا پشيمان گردد و تصميم قاطع به ترك گناهان داشته باشد، امید آن می رود که در زمره توبه كنندگان درآمده و خداوند گناهانش را ببخشد اگر چه توبه حقیقی نیز برای پذیرفته شدن مشقتها و سختیهای خاص خود را دارد اما در صورتی که مورد قبول واقع شود خداوند وعده فرموده که توبه کنندگان را دوست خواهد داشت. «ان الله يحب التوابين و يحب المتطهرين». پس براي جبران گناهان هر چند که بسیار بزرگ باشند نباید از درگاه الهی ناامید شده و باید سعي كنيم تاريكي حاصل در قلب را با معنويت و انجام كارهاي خوب پاك نماييم و هر وقت ياد گناهان خود افتاديم استغفار كنيم و از خداوند بخشش بخواهيم چرا كه خداوند مهربان و آمرزنده است.
خداوند در قرآن کریم می فرماید:
مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلاً صالِحاً فَأُوْلئِكَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً(2)كسانى كه توبه كنند و ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند، كه خداوند گناهان آنان را به حسنات مبدّل مى ‏كند و خداوند همواره آمرزنده و مهربان بوده است.

پینوشتها
1-نهج البلاغه – قصار 417
2-فرقان/70

موضوع قفل شده است