بهترین راه های شناخت مخاطب از نگاه یک همجنس ؟

تب‌های اولیه

49 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بهترین راه های شناخت مخاطب از نگاه یک همجنس ؟

سلام
یکی از مهمترین مراحل شناخت در مسیر ابتدایی خواستگاری، سوالات وجوابایی هست که دو طرف از هم می پرسند

حالا میخوایم اینجا از نگاه یک همجنس بهترین راه شناخت همجنس خودمون رو برای جنس مخالف بگیم

خانم ها بگن از چه راهی بهتر می شه یک دختر رو شناخت؟! باچه سوالاتی و ...
و آقایون هم بگن از چه راهی و با چه سوالاتی بهتر میشه یک پسر رو شناخت ؟!

ان شاله که مفید فایده باشه

یاعلی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

بسمه تعالی
با سلام و عرض تحیت محضر جنابعالی

از موضوع زیبایی که ایجاد فرمودید ممنونم. بنده موضوع رو باز می کنم تا گرامیان نظراتشون رو بیان کنند.

در پناه حضرت رب موفق باشید

به نظر خودم یک پسر رو باید از :

نحوه سپری شدن زندگی روز مره اش(کاری، اجتماعی، فرهنگی و ...)
دوستان نزدیک ش و میزان تعاملاتش با دوستان
علاقه مندی های شخصی ش و اوقات فراغتش
ایده آل هایی که تو ذهنش داره (برای پی بردن به افق دید،تشخیص واقع گرا بودن یا ایده آل گرایی محض!)
اینکه چقدر به سمت ایده آل هاش و برنامه هاش عملا قدم برداشته (تشخیص اینکه چقدر به گفته هاش پایبنده و عملا ...)
نحوه مواجهه با مشکلاتش در زندگی اینکه با چه مشکلاتی رو برو بوده یا هست و چطور مدیریت کرده ؟!
خلقیات خوب یا بد شخصی ش
نظر دوستان وآشنایان رو راجع به خودش می دونه ؟!و چه شناختی از دیگران برای خودش متصوره؟!
و ...

ان شالله بقیه دوستان هم نظراتشون رو بگن استفاده کنیم:ok::Kaf:

[="DarkSlateBlue"]

متحیر";496442 نوشت:

به نظر من کلا پسر ها موجودات ناشناخته ای هستن و با سوال خاصی نمیشه اونها رو شناخت! امر پیچیده ای هست!
و اگر هم مبنا رو بر راست گویی بگذاریم و قرار باشه هر سوالی که میپرسیم طرف راستش رو جواب بده که راحت همه همدیگر رو میشناختند!
بنابراین به نظر من تحقیق کردن راجب اون پسر بهترین راه شناخت پسرها هست!
تحقیق از محل کار! هم کلاسی ها! همسایه ها! آشناهاش! و تحقیق از نوع تفریح ها! نوع رفت و آمدها! و تحقیق از نوع خانوادش که مهمترین راه شناخت هست! اینکه توی چه جور خانواده ای بزرگ شده راست ترین جوابی هست که میشه راجب اون پسر شنید[/]

کلا من با سوال پرسیدن مخالفم....چون ادم مثه جلسه ی امتحان جواب میده ....

چیزی و میگه که شاید نفهمیده باشه.... شاید نتونه بهش عمل کنه.... فقط میدونه گفتنش قشنگه ... پس میگه ...

فقط جوابای قشنگ میده ... درصورتی که به احتمال قوی تو قشنگ عمل کردن پاش میلنگه...

مثلا اگه شوهر من ازم میپرسید ... اگه من عصبانی باشم و بزنم ظرفای جهازتو بشکنم تو چه عکس العملی نشون میدی ...؟ بهش میگفتم : هیچی چی میخوام بگم ؟ فدای سرت خب ... سعی میکنم کاری کنم که دیگه عصبانی نشی ...:dohkhtar:

اما این فقط گفته است ... ممکنه اگه تو عمل همچین کاری انجام بده .... منم بزنم با ماهیتابه فرق سرشو بشکنم ...:dohkhtar:

ولی هیچ وقت نمیگم که همچین عکس العملی هم ازم میاد ...:ok:

زن و مرد تو عمل شناخته میشن .... یه دوره ی نامزدی خیلی خوبه....

ولی خب اگه بخوان سوال بپرسن ... اینا بد نی ب نظرم ...

چیزی که بیشتر از همه دوست داره و چیزی که بیشتر از همه عصبیش میکنه ...؟

بدترین و بهترین اخلاق از نظر خودش و اطرافیانش ...؟

هدفش برا اینده چیه ...؟

نظرش درباره ی احکامی که اسلام درباره ی زن و مرد گفته چیه ؟ مثلا بیرون رفتن زن از خونه با اجازه ی شوهرش....

بهترین دوستش کیه و دلیل این که بهترین دوستش شده چیه ...؟

بدترین و سخت ترین اتفاق یا مشکل تو زندگیش چی بوده ...؟

این سوالم خیلی خوبه ...

[SPOILER]کلیپسش چه رنگیه ؟؟:Nishkhand:[/SPOILER]

به نظرم باید سوال بشه هدفش اززندگی چیه؟

روزهاش باچی میگذره؟

حتی باید گفت توکدوم شبکه اجتماعی فعال هستی؟

چه قدر درس وزندگی برات مهمه؟اولویت؟

ازمرد زندگیت چه انتظاراتی داری؟

:soal:

mahdieh71
این سوالات خوبه هااا ولی میشه با سوالات ریز تر و جزیی تر خیلی دقیق تر پی برد ... ! اگه بتونیم اون سوالات رو بشناسیم و بپرسیم خوبه ...:ok:

جناب اميدوار
خوشحال می شیم از نظرات شما و سایرکارشناسان هم استفاده بکنیم....

یاحق

بسم الله

سلام

سوال خوبی....به نظرم برای شناخت بیشتر یه دختر به مادرش خیلی بیشتر از خودش نگاه کنید
من وقتی به خودم دقت میکنم خیلی شبیه مادرم هستم
حتی مثلا سال ها با مادرم بحث کردم تا نظرش در مورد فلان چیز عوض بشه ولی به مرور زمان وقتی از روی اون مسئله گذشته منم شبیه مادر فکر کردم
و یه نکته ی دیگه اینکه معمولا دختر خانم ها پیش کسی که برای خواستگاری اومده خیلی محافظه کارن حداقل از نظر خودم بنابراین نقش خواهر اقای داماد با توجه به این هم بردارش رو میشناسه
و هم میتونه ارتباط کلامی نزدیک تری با دختر برقرار کنه خیلی مهمه
اما اگه قرار بر سوال پرسیدن باشه
من اگر پسر بودم که نیستم:Nishkhand: حتما اولین سوالم در جلسه خواستگاری در مورد علاقه اون خانم نسبت به خانه داری و حس قشنگ مادر بودن می بود
دوم اولویت بندی زندگیش چیه؟

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام ؛

به نظر من یه جایی شبیه به اینجا یه تقلب محسوب میشه واسه هر دو طرف مخصوصا پسرا چون تا اینجا که من دیدم پسرا از خودشون گفتن و دخترا از پسرا !! که چه جوری باشن و چی کار کنن تا پسر رو بشناسن بهتره !!!
اینکه در ابتدای مسیر دختر و پسر میخوان فرشته بودن خودشونو به همدگیه ثابت کنن و رو که اکثر کارشناسا قبول دارن و میگن تا زیر یه سقف نرن هیچی مشخص نمیشه !
ولی خب از نظر من باید صادق بود اینکه طرف بگه میزنم همه چی رو میشکونم .. دختر هم بگه فدای سرت خب این کلا خوب نیست!
اولا همچین مردی که بخواد این کارو انجام بده و بخواد این سوال رو بپرسه حتی واسه امتحان دختر مقابلش باید خیلی رک گفت ..اگه شما اینجوری هستی به من و زندگی ایندم نمیخوری...
یا حداقل باید گفت ...خب منم جهاز نمیارم .... خودت همه چی بخر ..بعدشم هر چه قد خودت خواستی بزن بشکن همه رو.... منم میگم فدای سرت ..ههه
یا تهش این میشه که بگی بزن هر چی دلت میخواد بکشن .. ادمای ضعیف قدرت رو تو بازوشون میدونن! قدرت اصلی دست خانوماس..! اونام میدون چه کار کنن!
تهش اینه که بره یه زن دیگه بگیره دیگه ...خب بره به سلامت ..خخخ اصلا خودمون میریم واسشون استین بالا میزنیم...:khaneh:
ولی خارج از شوخی .. توی زندگی بهتره الگو بگیریم از حضرت علی و حضرت فاطمه...حضرت علی گفتن که من تو زندگی یه بارم فاطمه رو ناراحت نکردم...خب واسه همچنین مردی هم باید همه کار کرد مثل حضرت زهرا ..حضرت زهرا هم خیلی بساز بودن....هیچ وقت با حضرت علی مخالفت نکردن تو زندگی ..
ولی گاهش اوقات با خودم فکر میکنم میگم که ..خب اگه مخالفت نکردن واسه اینکه همسرشون حضرت علی بود ... امام بود...مطمعنا صلاح زندگی رو میدونسته ... ولی مثلا بعضی اقایون الان .. رو نمیشه با حضرت علی مقایسه کرد که واسشون فاطمه گونه بود ! نمیدونم !! شاید با فاطمه گونه بودن خانوما مردا هم علی وار رفتار کردن!!
خب تا اینجا که زیاد به بحث ارتباطی نداشت بریم سره اصل مطلب :

دختر ها رو چگونه میشه شناخت :
اساسا دختر ها موجودات پیچیده ای هستن .. که اگه اقایون دربارشون از قبل مطالعه نداشته باشن خیلی سخت میشه شناخت این دختر خانوما رو..
همه دختر خانوما شبیه هم نیستن که بخوایم اینجا همه رو تعریف کنیم ... همه دخترا با هم فرق دارن .. و در مواجه شدن با مشکلات ممکنه هر کدوم یه رفتار نشون بدن..
پیشنهاد میکنم کتاب زنان ونوسی مردان مریخی رو مطالعه بفرمایید ...هم اقایون هم خانوما.
سلیقه و افکار هر خانومی فرق داره .. ممکنه یکی :
از پسری خوشش بیاد که امروزی باشه ، مشکلی با کار کردنش نداشته باشه .. ریش و سیبیل نداشته باشه .. دینش اصلا مهم نباشه براش که چه جوریه .. به خانوادش اهمیت نداد هم نداد ..بیشتر به خوده دختره اهمیت بده براش کافیه .. اهل سفرای خارجه باشه .. زندگی انچنانی براش درسته کنه...مهریه بگیره اندازه 10 برابر سنه نسلش ! اینا ممکنه همش تو یه نفر جمع نشده باشه ولی خیلی ها اینجورین !
حالا از اون ور ممکنه دحتری باشه اهل دین .. پسری مد نظرش باشه که اهل دین و خانواده باشه .. تحصیلات داشته باشه .. توی ظارش مذهبی باشه ...مثلا ریش و مدل مو .. مدل لباس پوشن ..( لباس مدونه .. شلوار پارچه ای کتان ،‌اینا مثاله ..شاید لی هم پسندیدن:khaneh: ) خود دختر به اینکه زندگی مذهبی و ساده ای باشه اهمیت بده و دوست داشته مردشم همنیجوری باشه .. مهریه رو اصل مهم ندونه و خوشبختی رو توی چیزای دیگه بودونه ...
اخلاق و متدین بودن مد نظرش باشه و بگه وقتی اینا باشه همه چی حتی پول رو هم خدا میرسونه ..

به نظر من پسردختر هر جور که هستن باید خودشونو نشون بدن ... مثالمیزنم :
مثلا پسری امروزی از دختر مذهبی خوشش اومد .. این درست نیست که بره تیپ و ظاهرشو مذهبی کنه .. تا دختره خوشش بیاد
یه چیز دیگه باید بگم اینه که تو مراسم خاستگاری سعی بشه از اطلاعات طرف مقابل هم پرسیده بشه
اطلاعات مذهبی..
چه دختر چه پسر... یه دور رساله رو با هم مرور کنید بد نیست:Nishkhand:
اصلا ببنید مرجع داره یا نه ..اگه نداره چرا نداره ... دیدش رو نسبت به یه مشکل بدونید حد اقل... مثلا اگه تو سخت ترین شرایط باشه که بی پول باشه ..
دختر چه کار میکنه و پسر چه کار میکنه .... با اینکه ممکنه راستشو نگن ولی باز با دید طرف اشنا میشن ..
سوالایی که دختر خانوم میپرسه خیلی مهمه ..اینکه اول با چی شروع میکنه
مال براش مهمه یا نه بیشتر سراغ اخلاق و تحصیلات و اینا میره...
یه توصیه ای که دارم زیاد به چهره اهمیت ندیدن .....وقتی اخلاق باشه چهره هم زیبا جلوه میده...یه قول همسر شهید چمران :
اخلاق ایشون اینقد خوب بود که اصلا متوجه کچل بودن سر ایشون نشده بودم!!
واقعا هم همنیجوریه..اخلاق خیلی مهمه ........ با خدا بودن و نماز خوندن..افراطی نبودن تو مسائل دینی ..واسه هر دو طرف چه خانوم چه اقا .

اقا اصلا تا یه سفر نری با طرف مقابل و خانواده ها هیچی معلوم نمیشه :khaneh: اینو واسه خانوما میگم .. نمیگم چراشو...چون تقلب بدی میشه واسه اقایون:Nishkhand:
یه چیزای ریز و نکته ای هست .. به نظر من واسه اشنایی بیشتر بهتره شماره های همدیگرو بگیرن و پیامکی زیر نظر خانواده ها صحبت کنن خیلی جیزا مشخص میشه از این طریق .. فقط قربون صدقه نریدا ..
خیلی شیک و رسمی صحبت بشه :Nishkhand: هیچ منافاتی هم با دین نداره که مخالفت بشه با این طریق اشنایی ! به طرز صحبت هم نگاه کنید ..

یه چیز خیلی مهم :
درباره گذشته هم سوال نکنید .اینکه طرفتون چند تا خاستگار داشته ..چند بار خاستگاری رفته..قبل شما با کسی دوست بوده یا نبوده ! این چیزا دردی رو دوا نمیکنه به این مسئله توجه کنید ممکنه هر کسی تو گذشته اش کارایی کرده باشه و توبه کرده کرده باشه...
اگر شما قسمت هم بوده باشید ..خدا خواسته .. و با این سوالا نباید کاری کنید که طرف دروغ بگه ! با اینکه در این مواقع دروغ هم مصلحتی حساب میشه و گناهی نداره !
به مسئله دیگه هم باید توجه کرد یه سری اخلاقا هست که عوض نمیشه ..طرف بیست سال به بالا توی خانواده بزرگ شده که به یه سری چیزا عادت کرده و قابل تغییر نیست یا حداقل خیلی سخته ..
مثلا اقا پسرایی هستن که دکمه پیراهنشونو باز میزارن ...خب این کسی که این کارو میکنه اگر بخواین که دیگه نکنه باید شست و شوی مغزیش بدیم تا افکارش و عقیدش عوض بشه .. این طرف این کارو یه جور خوش تیپی میدونه ... شاید جلو شما ببنه ولی خودش که باشه ممکنه دوباره همون کارو بکنه .. از این چیزای هم نگذرید همینجوری اگر اذیت میشید ..
شاید مردا عوض نشن ولی دخترا به نظر من اگر عاشق طرفشون باشن ... به عشق طرفم شده یه سری کاراشو میزار کنار .. اینکه میگن از زمین به اسمون میرسی درسته ..

یه مسئله دیگه ..یه کم با هم بسازن دختر و پسر ..
پسرا یه کم جرات داشته باشن ....پسرا امروزی حتی مذهبیشم خیلی ترسو هستن ...خیلی ترسووووووووو خیلی زیاد ..... اصلا جلو نمیرن واسه خاستگاری فقط حرف حرف حرف...
همش میترسن نکنه جواب نه بشون ..نکنه دختره نخواد ما رو ... اصلا نمیرن جلو ببین چی میگه خانواده دختره ...فقط واسه خودشون از قبل تعین میکنن که چی خواهد شد !

دختر خانوما یه کم با پسر راه بیان همه چی رو از اول نخوان ... زندگی به مرور تشکلی میشه ... به مرور..
یه شخصی پیش پیامبر یا حضرت علی دقیق نمیدونم اومدن گفتن من تو سن 25 سالگی همه چی دارم ... خونه .. کار و هر چیزی که اون موقع بود ..
پیامبر یا حضرت علی گفتن تو یه مرده متحرک هستی ..چون تو این چیزا رو باید به مرور بدست می اوردی ...وقتی همه چی باشه دیگه هدفی واسه زندگیت نداری که واسش تلاش کنی ..
پس همه چی به مرور و کم کم به وحود میاد ... لذتشم بیشتره ...

یه خانومی گفت به مادر دختر نگاه کنید .... خیلیا از دخترا هستن شبیه مادر نیستن ... ! همیشه هم به این نباید نگاه کرد ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! خود دختر و اخلاقشو ببنید ..

در اخر بگم :::
زیاد دونستن گاهی مشکل ساز میشه .... سعی نکنید زیاد درباره جنس مخالف بدونید .... چون باعث میشه نقاب بر چهره بزنید ..... اینو از من داشته باشید به عنوان یه دوست ..هر چی هستید ... فقط خود واقیتون رو نشون بدید ......................... ترس نداشته باشید .......................... خدا بزرگه ..هر چی خدا بخواد همون میشه ......
ان شاءالله همه بنده ها ی خدا عاقبت به خیر بشن در دنیا و اخرت ان شاءالله

سلام
پیشنهاد من
سخنرانی سوالات جلسه خواستگاری جناب دکتر شاهین فرهنگ رو گوش کنید
کامل توضیح دادن که چطوری سوال بپرسین
اما یه اعتراف میکنم:
خودم امتحان کردم این سوال ها رو
ولی خیلی استرس داشتم و اصلا انگار نتونستم بر اساس 4 چوب مورد نظرم سوال بپرسم انگار هیچی یادم نمیومد:Ghamgin:

یه چیز دیگه
من جدیدا به این نتیجه رسیدم که شناخت مردها خیلی خیلی برام سخته و در واقع در این مورد خنگم
چون در گذشته نزدیک دیدم مردهایی که ظاهرشون با باطنشون خیلی فرق داشت
در واقع از روی حرف زدن باهاش متوجه میشین چه ادم خوبی چه تدم موفقی خوش به حال هر کی که زنش بشه
ولی بعدا خیلی اتفاقی میفهمی چقدر ظاهرش فقط قشنگ بوده و چه مهارتی داشته در حفظ ظاهرش
خیلی میترسم از این موارد

در این زمینه به روایت جالب دیگرى از رسول خدا صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله ‏ و سلم تیمّن مى ‏جوییم که مى ‏ فرمایند:

« تخیروا لنطفکم فإنّ النّساء یلدن أشباه اخوانهنّ و اخواتهنّ.میزان الحکمة، ج 4، ص 280.

براى انتخاب همسر ، تحقیق و بررسى و شناخت برادران و خواهران کسى که مى ‏ خواهد از او خواستگارى کند ، خود یک معیار و ملاک مى ‏ تواند باشد ؛ چه این که همسران همانند برادران و خواهران خویش فرزند مى ‏ آورند .

[="SlateGray"]

« إذا جاءکم مَن ترضون دینه و أمانته یخطب [ الیکم ] فزوّجون

میزان الحکمة، ج 4، ص 280

اگر کسى به خواستگارى ( دختر ) شما آمد که از دیندارى و امانت دارى او راضى هستید ، به او زن دهید ...»

[/]

سلام دوستان من یک سری سوال دارم که هم دختر و هم پسر میتونه بپرسه و منتها باید خیلی دقت بشه در یه جلسه پرسیده نشه.

سوالات را به صورت بازجویانه نپرسید.می توانید اول نظر خودتان را بگویید و بعد به طرف مقابل بگویید شما چطور؟

بعد از مطالعه ی تمام موارد و پیدا کردن دیدگاه و نظر شخصی در خصوص هر مورد ، لازم است با طرف مقابل خود به گفتگو نشسته و ضمن مطرح کردن دیدگاه خود و شنیدن دیدگاه های او ، به توافق های سالمی در خصوص هر مورد برسند .

تا آنجا که امکان دارد و شرایط شخصی و اجتماعی طرفین اجازه می دهد ، لازم است که در خصوص اکثریت مطالب گفتگو شود .

توصیه می شود که حتماً این جزوه چندین بار مطالعه گردد و در صورت امکان پاسخ ها و دیدگاه های شخصی برای مرور مجدد توسط خود فرد و انجام اصلاحات لازم ثبت گردد .

ـ توصیه می شود که گفتگو ها در طی چندین جلسه 1 ساعته و در طی حداقل یک فاصله زمانی 2هفته ای باشد .

توصیه می شود که طرفین بعد از آنکه در خصوص محتوای جزوه با هم گفتگو نموده و به توافق های لازم دست یافتند ، به متخصص مشاوره ازدواج و خانواده مراجعه نموده و در خصوص مناسب بودن و کیفیت توافق های انجام شده ، راهنمایی های لازم را دریافت نمایید .

راهنمای ازدواج

ـ کدام یک از دو جمله ی زیر به نظر شما درست است ؟

اول : عشق به همدیگر و بعد بدست آوردن آشنایی.

دوم : آشنا شدن با همدیگر و بعد رشد دادن عشق .

ـ به نظر شما یک زوج قبل از ازدواج در خصوص چه مواردی باید با هم گفتگو نمایند ؟ از لحاظ زمانی چقدر باید وقت اختصاص دهند ؟

آیا حاضرید در مورد موارد زیر اطلاعاتی در اختیار همدیگر قرار دهید ؟

نام ، نام خانوادگی ، سن ، محل تولد ، میزان تحصیلات هر کدام ، شغل و سابقه ی شغلی هر کدام ، چندمین فرزند خانواده هستید . رشته ی تحصیلی ، در قید حیات بودن و نبودن اعضاء خانواده ، تعداد خواهران و برادران و خصوصیات سنی ، تحصیلی ، شغلی و ازدواج هر کدام ، محل یا شهر زندگی هر خانواده ، پدر و مادر و شغل و سن و تحصیلات هر کدام ، با چه کسی یا چه کسانی در حال حاضر زندگی می کنید ؟

ـ آیا تصمیم دارد که بعد از ازدواج مستقل از خانواده باشد ؟ آیا توانایی مستقل شدن را دارد ؟

ـ نظر هر کدام در مورد زندگی مشترک یا مستقل از خانواده ها چیست ؟

ـ آیا در حال حاضر مستقل (از لحاظ منزل) زندگی می کند ؟ چگونه این طور شده است ؟

ـ خانواده های هر کدام در مورد استقلال آنها چه نظری دارند و آیا این اجازه را به آنها می دهند ؟

ـ آیا خود فرد توانایی عاطفی و روانی مستقل شدن از والدین خود را دارد ؟

ـ فکر می کنید که امروزه استقلال به ویژه استقلال عاطفی و روانی از خانواده تا چه حد در زندگی مشترک تأثیر گذار است ؟

ـ آیا توانایی استقلال و برخورداری مادی مناسب دارید ؟

ـ آیا فکر می کنید که ازدواج جزء جدایی ناپذیر و ضروری زندگی است ؟ آیا فکر می کنید که هر انسان سالمی باید در طول زندگی حتماً ازدواج کند ؟ دلایل شما چیست ؟

ـ شما چرا می خواهید ازدواج کنید ؟

ـ انگیزه ی شما برای ازدواج چه قدر است ؟ به عبارت دیگر تا چه حد نیاز به ازدواج را در خودتان احساس می کنید ؟

ـ آیا ممکن است که شما به خاطر رها شدن از شرایط خانوادگی فشار آور ازدواج کنید ؟

ـ آیا ممکن است شما به خاطر نگرانی از بالا رفتن سن ازدواج کنید ؟

ـ آیا انگیزه ی شما ازدواج ناشی از نیاز خودتان است یا این که به دلیل وسوسه ها یا فشارهای دیگران می خواهید ازدواج کنید ؟

ـ شما فکر می کنید ازدواج تا چه حد در حفظ سلامتی روحی و روانی و جسمانی انسان موثر است ؟

ـ هدف های شما در زندگی تا به حال چه بوده اند و بعد از این چه خواهند بود ؟ اولویت آنها چیست ؟

ـ هدف های شما با هدف های خانواده تان (از این به بعد) چقدر همانند است ؟

ـ هدف های شما با هدف های خانواده تان قبل از این چقدر همانند بوده است ؟ اگر همانند نبوده یا اختلاف نظر احتمالی ایجاد شده چه می کرده اید یا چه خواهید کرد ؟ آیا تأثیری در تصمیم گیری های شما خواهد داشت ؟

ـ الگوی همسر ایده آل از نظر شما چیست ؟ قبلاً چه بوده است ؟

ـ الگوی همسر ایده آل از نظر خانواده شما چیست ؟

ـ آیا تفاوتی در نظرات شما و خانواده تان نسبت به الگوی همسر ایده آل وجود دارد؟

ـ اگر تفاوتی وجود دارد نتایج احتمالی آن چیست و چگونه با آن کنار خواهید آمد ؟

ـ اطرافیان شما در طرز فکر و نگرش و انگیزه شما نسبت به ازدواج چه تأثیری داشته اند ؟

ـ خصوصیات فردی مانند چاقی ، لاغری ، زیبایی (جذابیت صورت و کلام و تناسب اندام) قد ، وزن و تیپ داشتن چقدر برای شما مهمند ؟

ـ سابقه ی سلامت و بیماری شما از گذشته تا به حال چه بوده است ؟ اگر مورد خاصی وجود دارد ذکر کنید .

ـ آیا آغاز بلوغ جنسی برای شما به عنوان یک واقعه ی خوشایند بوده است ، یا این که باعث ناراحتی شما گردیده بوده است ؟

ـ به طور کلی در مورد جایگاه مسایل جنسی در زندگی زناشویی چه نظری دارید ؟

ـ (در صورت بالا بودن سن طرفین) چرا تا به حال ازدواج نکرده اید ؟

ـ آیا سابقه ی تب و تشنج ، سرماخوردگی مکرر ، حساسیت های بدنی خاص ، حساسیت غذایی خاص ، راه رفتن در خواب ، دندان قروچه در خواب ، خرخر کردن در خواب داشته یا دارند ؟

ـ آیا خواب کم می بیند یا زیاد ؟ آیا خواب برجسته و مهمی داشته اند ؟ در صورت امکان ذکر کنید .

ـ استرس های مهم زندگی شان چه بوده است ؟ با آنها چگونه برخورد کرده اند ؟

ـ چه چیزهایی در زندگی برای او تهدید به شمار می رود ؟ (در زندگی فردی و مشترک)

ـ آرزو دارید که چه چیزهایی در زندگی شما اتفاق نیفتد ؟

ـ چه آرزوهایی دارد ؟ از چه چیزهایی خوشش می آید ؟ چه چیزهایی را دوست دارد که داشته باشد ؟

ـ از چیزهای مورد علاقه ، کدام یک را در حال حاضر دارا است ؟

ـ چه چیزهایی برای او مهم هستند و جنبه ارزشی دارند ؟ اولویت ارزش های او چیست ؟

ـ در مواجه با سختی ها یا وقایع غیر منتظره و مخرب (سیل ، زلزله ، تصادف و سرقت و...) چه باید کرد ؟ شما چه می کنید ؟

ـ علاقمندی های خاص شما چیست ؟ (ورزش ، موسیقی ، مسافرت ، تحصیل و ادامه آن ، شغل ، مطالعه ، فرزند پروری ، خانه داری و...)

ـ ضرورت یا ضرورت های وجود فرزند چیست ؟

ـ نظر شما در مورد زمان فرزند دار شدن چیست ؟ آیا نظر خاصی دارید ؟ چرا ؟

ـ آیا مایلید 2 یا 3 سال بعد از ازدواج فرزنددار شوید ؟ در این مورد چه قدر قاطع هستید ؟ و چه چیزی ممکن است تصمیم شما را عوض کند ؟

ـ چه راه یا راه هایی را جهت تأمین و تضمین هدف فوق در پیش خواهید گرفت ؟

ـ آیا حاضرید جهت آگاهی بیشتر و دقیق تر از روش های جلوگیری از بارداری به متخصص زنان و زایمان و یا متخصص مربوطه مراجعه کنید ؟

ـ کدام یک از شما داوطلب استفاده از این روش ها هستید ؟ هر دو ؟ هیچکدام ؟ چرا؟

ـ کدام یک از شما اصرار دارید که بلافاصله بعد از ازدواج فرزند دار شوید ؟ چرا ؟

ـ آیا حاضرید که بعد از به وجود آمدن تعداد کافی فرزند اقدام به عمل جراحی (وازکتومی ، تویکتومی) نمایید ؟ آیا در این مورد نظر خاصی دارید ؟

ـ تا چه حد حاضرید که از مشاور ، پزشک و متخصصین در رابطه با جنبه های مختلف زندگی تان (در صورت لزوم) کمک بگیرید ؟ چه زمانی را شما مناسب جهت مراجعه به متخصصین می دانید ؟ و به عبارت دیگر موارد لازم به نظر شما در چه شرایطی هستند ؟

ـ در مورد تعداد فرزندان چه نظری دارید ؟

ـ در مورد نام فرزندان چه نظری دارید ؟

ـ در مورد فاصله ی زمانی بین تولدها چه نظری دارید ؟

ـ در مورد جنسیت فرزندان چه نظری دارید ؟

ـ آیا شما اصرار خاصی دارید که حتماً فرزند پسر داشته باشید ؟

ـ آیا شما اصرار خاصی دارید که حتماً فرزند دختر داشته باشید ؟

ـ نظر شما در مورد فرزندداری و فرزند پروری تا چه حد مستقل از خانواده هایتان است ؟

ـ آیا شما موافقید که والدینتان در پرورش فرزندان شما نقش یا دخالتی داشته باشند ؟

ـ شما تا چه حد برآورده کننده ی آرزوهای خانواده هایتان بوده اید یا هستید یا باید باشید ؟

ـ آیا فکر می کنید که یک ازدواج ارزش این همه گفتگو و توافق را دارد ؟

ـ اگر آزمایشات خون (بعد از چند جلسه یا ماه) نشان داد که ازدواج شما با یکدیگر مناسب نیست ، در آن صورت چه خواهید کرد ؟

ـ نظر هر کدام در مورد زندگی کردن با خانواده همسر یا در خانواده همسر چیست ؟

ـ نظر هر کدام در مورد محل سکونت آینده چیست ؟

ـ وضعیت مذهبی بودن خودش و خانواده چگونه است ؟

ـ نظر او در مورد دنیا و آخرت چیست ؟ هدف از خلق آدم چیست ؟ هدف خداوند از قرار دادن نسبت ازدواج چیست ؟

ـ نظر او در مورد توکل ، تدیر ، سرنوشت ، شانس و... چیست ؟ اینها تا چه حد در زندگی می تواند تأثیر داشته باشند ؟

ـ توانایی اقتصادی او در حال حاضر چه قدر است ؟ آیا از عهده ی تأمین زندگی برخواهد آمد ؟

ـ در مورد اشتغال همسر (زن) چه نظری دارد ؟ (در حال حاضر و در آینده)

ـ وضعیت روابط اجتماعی و روابط دوستانه چگونه است ؟ روابط دوستانه تا چه حد در زندگی مهمند ؟ اگر لازم شد بین یک دوست و همسر خود یکی را انتخاب کند چه خواهد کرد ؟

ـ اگر لازم باشد که بین خانواده و همسر خود یکی را انتخاب کند چه خواهد کرد ؟

ـ میزان ارتباط با خانواده چقدر خواهد بود ؟ آیا نظر خاصی دارید ؟

ـ میزان ارتباط با اقوام چقدر خواهد بود ؟ آیا نظر خاصی دارید ؟

ـ آیا حاضرید آدرس محل کار و زندگی تان و تحصیل را جهت تحقیق در اخیتار ما بگذارید ؟

ـ چند دوست صمیمی دارید ؟ آیا موافید که یا 3 نفر از آنها را جهت تحقیق به ما معرفی کنید ؟

ـ به نظر شما گذشته زندگی یک فرد (بعد از انجام تحقیقات) تا چه حد در سرنوشت آینده او تأثیر می گذارد ؟ و برای شما گذشته ی زندگی طرف مقابلتان تا چه حد مهم است ؟ و تا چه حد در تصمیم گیری امروز شما تأثیر خواهد داشت ؟

ـ آیا وجود فرزند در زندگی ضروری است ؟ آیا اگر خدای ناکرده هر کدام از شماها به دلیل مشکل جسمی فرزنددار نشدید چه تصمیمی خواهید گرفت ؟ آیا حاضرید فرزندی را به فرزند خواندگی قبول کنید ؟ آیا از همدیگر طلاق خواهید گرفت ؟

ـ به نظر شما فرزند تا چه حد عامل خوشبختی در زندگی است ؟

ـ برنامه ریزی شما برای آینده ی زندگی خانوادگی چه خواهد بود ؟

ـ آیا در مورد « خانه ، ماشین ، شهر محل سکونت و... » نظر خاصی دارید ؟

ـ نظر شما در مورد تقسیم کار منزل (در صورت شاغل بودن هر دو) چیست ؟

ـ نظر شما در مورد کمک به همسر در امور منزل چیست ؟

ـ نظر شما در مورد دخالت در شغل و کار مرد در خارج از خانه چیست ؟

ـ نظر شما در مورد راهنمایی و مشورت دادن در مورد امور خانواده و خارج از آن و شغل و دوستان به همسر چیست ؟

ـ در مورد نحوه ی گذراندن ایام تعطیل چه نظری دارید ؟

ـ در صورت اختلاف سلیقه در مورد نحوه ی گذراندن تعطیل و نوع تفریح ، چگونه به تفاهم خواهید رسید ؟

ـ به نظر شما تفاهم به چه معنی است ؟ آیا به معنی مثل هم فکر کردن است ؟ آیا به معنی توافق بر سر اخلاف نظرهاست ؟

ـ آیا به عنوان مثال موافقید که مثلاً روز جمعه یک نفر به دیدار خانواده اش برود و دیگری به تماشای مسابقه فوتبال بپردازد ؟ به نظر شما این اتفاق بدی است یا این که لزوماً هم بد نیست ؟

ـ آیا توانایی برنامه ریزی داشته اید ؟ در حال حاضر چه طور ؟

ـ برنامه ریزی شما برای تفریحات چه خواهد بود ؟ تفریحات فردی و مشترک شماها چه خواهد بود ؟

ـ برنامه ریزی اقتصادی و مالی شما چیست ؟ هر کدام از طرفین در دخل و خرج منزل چه قدر نقش خواهند داشت ؟

ـ برنامه ی اقتصادی شما تا 10 ساله آینده چگونه است ؟

ـ فکر می کنی که 10 یا 20 سال دیگر چکار داری می کنی ؟ آیا به سال های بازنشستگی فکر کردی ؟ آیا برنامه خاصی دارید ؟

ـ فکر می کنید بهتر است چه وقت یکبار به مسافرت بروید ؟

ـ شما تا چه حد حاضر هستید در پرورش فرزندان مشارکت کنید ؟

ـ آیا برای ازدواج آمادگی روحی لازم را دارید ؟ یا در خود احساس می کنید ؟

ـ دوره ی مجردی خود را چگونه توصیف می کنید ؟ 1ـ بسیار لذت بخش 2ـ نسبتاً لذت بخش 3ـ معمولی 4ـ توام با برخی مشکلات 5ـ سخت و پر زحمت و بی لذت .

ـ جنبه های مثبت و منفی دوره ی مجردی تان را در چه چیزهایی می بینید ؟

ـ تا چه حد دلتان می خواهد که دوره ی بعد از ازدواج شما همانند دروه ی مجردیتان باشد ؟ چه نظری دارید ؟

ـ در دوران مجردی با نیازهای جسمی ، جنسی و روحی و روانی خود چه می کردید؟

ـ آیا در مورد تصمیمی تان برای ازدواج تردیدی هم دارید ؟ چه تردیدی دارید ؟ آیا حاضرید تردیدتان را با طرف مقابل در میان بگذارید ؟

ـ آیا فکر می کنید که عشق به تنهایی می تواند مشکلات و اختلاف ها را حل کند ؟ چگونه ؟ اگر نه چه چیزهای دیگری لازم است ؟

ـ حساسیت های بدنی و روحی خاص شما چیست ؟

ـ در تصمیم گیری های خود تا چه حد با دیگران مشورت می کنید ؟

ـ طرف مشورت شما معمولاً چه کسی است ؟

ـ آیا حاضرید طرف مشورت شما در مورد حتی یک مسأله کوچک ، روانشناس یا مشاور و متخصصین باشند ؟

ـ تا چه حد در تصمیم گیری ها مستقل عمل می کنید ؟

ـ تا چه حد در تصمیمی گیری ها از همسرتان کمک خواهید گرفت ؟

ـ احتمال مسافرت و اقامت در کشورهای دیگر چیست ؟ و چقدر است ؟ در صورت عدم توافق برای ادامه اقامت در یک کشور دیگر چه خواهید کرد ؟

ـ نظر هر کدام در مورد شغل همسر چیست ؟ آیا پیشنهاد خاصی دارید ؟

ـ نظر مرد در مورد شاغل بودن زن چیست ؟ چه محدودیت ها یا آزادی هایی برای او قائل است ؟

ـ آیا در صورت شاغل بودن هر دو حاضرید برای نگهداری فرزند از یک فرد دیگر مثل مادربزرگ و.. یا پرستار کودک کمک بگیرید ؟

ـ آیا طرفین مایل به ادامه تحصیل هستند ؟ در صورت تمایل به ادامه تحصیل ، زندگی متأهل داشتن و دانشجو بودن و شهرستانی بودن و شاغل بودن را چگونه با هم سازگار خواهید کرد ؟ آیا برنامه ریزی زمانی خاص در این مورد دارید ؟ تا چه حد مقید به اجرای برنامه هستید ؟

ـ ارتباطات فامیلی شما در شهرهای دیگر چگونه است ؟

ـ دوست دارید که در آینده تا چه حد از لحاظ اقتصادی رشد کنید ؟

ـ آیا به مطالعه ، عرفان ، معنویت و کار خیر علاقه دارید ؟

ـ موارد مربوط به قباله ی ازدواج به پیشنهاد دو طرف چیست ؟ مهریه ، طلا ، زمین ، لباس و شیربها .

ـ به نظر شما مهریه ی اصلی یک زن صرف نظر از طلا ، زمین و... چیست ؟

ـ میزان جدیت هر کدام برای رسیدن به هدف های مشترک تا چه حد خواهد بود ؟

ـ تضادها را چگونه برطرف کنیم ؟

ـ آیا از پدر و مادر کمک بگیریم ؟

ـ آیا خودمان حل کنیم ؟

ـ آیا از یک مشاور کمک بگیریم ؟

ـ آیا به تناسب از هر یک از موارد بالا کمک بگیریم ؟

ـ آیا فکر می کنید که طرف مقابل شما آدم کاملی است ؟

ـ آیا فکر می کنید که طرف مقابل شما از همین الان باید آدم کاملی باشد ؟

ـ به نظر شما چه اشکالاتی از همین الان نباید در طرف مقابلتان وجود داشته باشد ؟

ـ اگر اشکالی در طرف مقابل دیدید چگونه مطرح می کنید ؟

ـ آیا تا اینجا که با هم صحبت کرده ایم ، در مورد این موضوعات و این گفتگو ها نظر خاصی دارید ؟ آیا برای شما کسل کننده نیست ؟ آیا به نظر شما وسواس زیاد به خرج دادن نیست ؟ آیا به نظر شما برای یک ازدواج مطمئن چنین گفتگوهایی ضرورت دارد ؟

ـ چه کار کنیم که حرفهایمان تمام نشود و همیشه حرفی برای گفتن داشته باشیم ؟

ـ چه کسان دیگری در زندگی شما مهم هستند ؟

ـ به نظر شما بهترین دوست کیست ؟ و یا چه خصوصیاتی باید داشته باشد ؟ به نظر شما یک زوج باید دوست باشند یا زن و شوهر ؟ به نظر شما رابطه دوستانه چه خصوصیاتی دارد ؟

ـ نظر شما در مورد رابطه خانوادگی با دوستان سالم چیست ؟

ـ حساسیت های خاص من و شما چیست ؟

ـ به نظر شما آیا بهتر است خوب باشیم یا قوی باشیم ؟

ـ به نظر شما آیا بهتر است مهربان باشیم یا پول دار باشیم ؟

ـ به نظر شما بهتر است دوست باشیم یا شوهر ؟ دوست یا زن ؟ دوست یا پدر و مادر و برادر و...

ـ نظر شما در مورد مراسم و تشریفات ازدواج چیست ؟ چقدر خرج کنیم ؟ در این مورد با خانواده چقدر توافق دارید ؟

ـ نظر هر کدام در مورد جذابیت ظاهری طرفین چیست ؟

ـ نظر هر کدام در مورد جذابیت باطنی طرفین چیست ؟

ـ صداقت تا چه حد در خوشبختی موثر است ؟

ـ سیاست تا چه حد در خوشبختی موثر است ؟

ـ از راه های محبت کردن و عشق ورزیدن چه قدر اطلاع دارید ؟ آیا همواره دوست دارید که مورد محبت واقع شوید ؟ آیا دوست دارید که همسرتان مانند مادرتان به شما محبت کند ؟

ـ آیا دوست دارید که همسرتان مثل یک پدر یا برادر بزرگتر برایتان باشد ؟

ـ آیا دوست دارید که همسرتان مثل یک مادر یا خواهر بزرگتر برایتان باشد ؟

ـ آیا دوست دارید که فقط محبت کنید ؟

ـ آیا دوست دارید که هم محبت کنید و هم مورد محبت واقع شوید ؟

ـ راه های نشان داده علاقه و محبت کدام ها هستند ؟

ـ فکر می کنید که در چه زمان هایی می توان گله ها و شکایات و یا درد دلهای خودمان را به طرف مقابل بیان کنیم ؟

ـ فکر می کنید که تا چه حد باید احساسات مثبت خود را نسبت به او بیان کنید ؟

ـ آیا شما فکر می کنید که صرف این که همسرتان را دوست دارید کافی است ؟

ـ آیا اختلاف از لحاظ زبان و لهجه وجود دارد ؟ آیا نظر خاصی دارید ؟

ـ آیا هر کدام از شما نسبت به زنان یا مردان نگرش های خاصی دارید ؟ آیا حاضرید برخی از آنها را مطرح کرده و به گفتگو بگذارید ؟

ـ آیا در مورد حجاب همسر نظر خاصی دارید ؟

ـ نظر هر کدام در مورد جایگاه مرد و زن در زندگی جیست ؟

ـ آیا مرد مسلط باشد و زن تحت سلطه ؟

ـ آیا زن مسلط باشد و مرد تحت سلطه ؟

ـ آیا برابری و دوستی و صمیمیت و تفاهم باشد ؟

ـ آیا نظر دیگری دارید ؟

ـ در صورتی که ناچار شدید از والدین خود در سنین پیری نگهداری و مراقبت کنید چه خواهید کرد ؟ چه نظری دارید ؟

ـ تا چه حد انتقادپذیر هستید ؟

ـ تا چه حد حاضرید از دیگران و افراد با تجربه و متخصصین برای بهبود مهارت های ارتباطی کمک بگیرید ؟

ـ اگر به ناچار شوهر یا همسر به شهر دیگری از لحاظ شغلی منتقل شد شما چه خواهید کرد ؟

ـ به نظر شما برای این که بین زن و شوهر از لحاظ احساسی و عاطفی (روانی) فاصله به وجود نیاید ، چگونه ارتباطی باید بین آنها برقرار باشد ؟

ـ آیا همدیگر را دوست دارید ؟ به عبارت دیگر تا چه حد احساس می کنید که طرف مقابل را دوست دارید ؟

ـ در حال حاضر شما چه نقاط قوت و چه اشکالاتی در طرف مقابل خود می بینید ؟ آیا می توانید این اشکالات را مطرح کنید ؟ اگر نمی توانید چرا ؟ و اگر می توانید در مورد آنها گفتگو کنید .

ـ اگر طرف مقابل شما (در آینده) چگونه رفتارهایی داشته باشد ، همواره از ازدواج با او راضی بوده و خواهید بود ؟ و اگر چگونه رفتارهای را در پیش بگیرد (داشته باشد) از ازدواج با او پیشمان خواهید شد ؟

ـ به نظر شما نشانه های علاقه همسرتان به شما چیست ؟ و یا چه باید باشد ؟

ـ به نظر شما شوهر یا همسر برای شما به منزله ی چیست ؟ شریک زندگی ، شریک روحی و جسمی زندگی ، شریک جنسی زندگی ، یک دوست در زندگی ، پدر ، برادر ، بزرگتر ، مایملک و دارایی .

ـ وقتی از کسی ناراحت می شوید (شده اید) بیشتر وقت ها چه راهی را در پیش گرفته اید ؟

الف) بیشتر اوقات عصبانی شده و داده زده ام .

ب) بیشتر اوقات از او قهر کرده ام .

ج) بیشتر اوقات از او معذرت خواهی کرده و حتی نزد او گریه کرده ام .

د) بیشتر اوقات با او به مذاکره و گفتگو نشسته ام .

ه) بیشتر اوقات توی خودم ریخته و آن را تحمل کرده ام .

ـ به نظر شما دروه ی نامزدی یا عقد ، آیا دوره تحمل است یا دوره مذاکره و گفتگو؟

ـ به نظر شما ، وقتی از کسی می رنجید یا .... ، چه باید بکنید ؟

ـ به نظر شما آیا دوره ی نامزدی ، دوره ی عاشق شدن و عاشقانه بودن است یا دوره ی آشنایی با نقاط ضعف و نقات قوت و سعی در مذاکره و گفتگو و جور شدن با همدیگر.

.Nasrin;502124 نوشت:
ه نظرم برای شناخت بیشتر یه دختر به مادرش خیلی بیشتر از خودش نگاه کنید

موافقم به شددددت :ok:الان مطمئن تر شدم:khandeh!: متشکر:Gol:

گــلبرگــ ☘;502143 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام ؛

ممنون ... خیلی جامع و مانع و کامل! استفاده کردیم خیلی زیاذ ... می خواستم جداگونه تقریر بزنم:khandeh!: دیدم خیلی زیاده کلی تشکر کنم بهتره:khandeh!: بازم نکته ای بود (چه تجربی چه علمی:Gig:) بفرمایید...ممنون و متشکر

عاقبت به خیر باشید و باشیم

یاعلی

seyedeh khanom;502192 نوشت:
ولی خیلی استرس داشتم و اصلا انگار نتونستم بر اساس 4 چوب مورد نظرم سوال بپرسم انگار هیچی یادم نمیومد

خب می شه یادداشت کرد و همراه داشت نمی شه؟!

seyedeh khanom;502194 نوشت:
ولی بعدا خیلی اتفاقی میفهمی چقدر ظاهرش فقط قشنگ بوده و چه مهارتی داشته در حفظ ظاهرش
خیلی میترسم از این موار

در حالت کلی موافقم شاید اینطور باشه ...منم کم وبیش دیدم ولی خب سختگیری زیاد هم نمی شه که کرد!؟ بالاخره هیچکس کامل نیست! قراره باهم کامل بشن:Cheshmak:

تشکر ...

یاحق

roshandell;502299 نوشت:
سلام دوستان من یک سری سوال دارم که هم دختر و هم پسر میتونه بپرسه و منتها باید خیلی دقت بشه در یه جلسه پرسیده نشه.

:Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!:
ایـــــــــــــــــــــــــــــــــــــنهمه سواااااااااااااااااااااال بپرسیم؟!!؟؟! ما تو کنکور اینهمه سوال جواب ندادیم:| :khandeh!::khandeh!:

می شه سوالات رو گزینش کرد و مطرح کرد به هرحال خیلی متشکر ..

roshandell;502299 نوشت:
ـ به طور کلی در مورد جایگاه مسایل جنسی در زندگی زناشویی چه نظری دارید ؟

باید(نیازه) پرسیده بشه آیا واقعا ...؟!:Gig:
چی باید جواب داد اونوقت آخه!!:moteajeb::ghati::Nashnidan::khandeh!:

من به شخصه نحوه مکالمه و فضای حاکم بر گفتگوی طرف مقابلم برام خیلی مهمه! یعنی اینکه بفهمم کلا تو چه فضایی سیر میکنه برام خیلی تعیین کننده است!! :Gig:

متحیر";502433 نوشت:
:Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!:
ایـــــــــــــــــــــــــــــــــــــنهمه سواااااااااااااااااااااال بپرسیم؟!!؟؟! ما تو کنکور اینهمه سوال جواب ندادیم:| :khandeh!::khandeh!:

دوستم باید هر چی سوال تو ذهنت هستش بپرسی
زندگیت از کنکور مهم تره

متحیر";502430 نوشت:

مشاور ها هم میگن یادداشت کنید
ولی
به نظرم خیلی ضایع هستش
فکرشو کن اقا پسر چه فکری با خودش میکنه:Gig:

دوستان یه سوال مهم
چطور میشه به طرف اعتماد کرد که داره صادقانه جواب میده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خسته شدم از ادم هایی که بعد ازدواج زدن زیر حرفشون

[=Arial Black]بسم هو...

roshandell;502299 نوشت:

دست از پا خطا کنی تعویض میشوی ،همین حوالی کسی شبیه توست.../این است پیام عشق های امروزی
سلام بهمه مخصوصا دوست خوبم روشندل،سوالات شما خیلی خوب ومنطقین.اما گاهن 1 دختر یا پسر بجایی از زندگی میرسن که مجبور میشن از قید انتظاراتشون بزنن تا صاحب1زندگی آروم شن.وگیریم پاسخ طرف شاید برا اکنون ما کافی باشن اما زندگی مشترک باعث تغییر هر2زوج میشه.
بنظرمن کسی میتونه زندگی موفق داشته باشه که:
قدرت فداکاری وگذشت در برابر خطای همسرش و نیروی تطابق و سازگاری با هر شرایطی رو داشته باشه!
اینروزا علم روانشناسی ثابت کرده آدما بیشتر از محیط ثاثیر پذیرن در مورد زندگی مشترکشون.مث پاثیر سریالهای ماهواره بر زندگی زوج ایرانی.
پس گاهن حرفای اول ازدواج غبار فراموشی بخود میگیرن.و
درین میان تنها ایمان ووجدان است که تعیین کننده است!
به امید موفقیت همه
یا علی

seyedeh khanom;502446 نوشت:
متحیر";502430 نوشت:

مشاور ها هم میگن یادداشت کنید
ولی
به نظرم خیلی ضایع هستش
فکرشو کن اقا پسر چه فکری با خودش میکنه:Gig:

دوست عزیز من همه سوالهام رو یاداشت کردم و از همسرم پرسیدم ..و جوابهای ایشون رو هم یاداشت کردم!مستند مستند!
ده سال پیش که ازدواج کردم موبایل وامکانات صوتی به این وفور نبود،شب خواستگاری بنا بر خواسته ام پدرم برام یه واکمن خرید وکل سوال و جواب خواستگاری رو ضبط کردم!مستند مستند!
الان که باهم گوش میکنیم کلی به هم میخندیم....
:ok:
و البته خوشحال که سر قول وقرارمون هستیم..

علی سان65;502561 نوشت:
ودرین میان تنها ایمان ووجدان است که تعیین کننده است!
به امید موفقیت همه

حتما همینطوره ... مهم توانایی شناسایی وکشف این تعهد و وجدانه ست . چطور میشه به نظرتون میزان تعهد و وجدان یک خانم یا یک آقارو کشف کرد؟!:Gig::Gol:

علی سان65;502561 نوشت:
[=Arial Black]بسم هو...

دست از پا خطا کنی تعویض میشوی ،همین حوالی کسی شبیه توست.../این است پیام عشق های امروزی
سلام بهمه مخصوصا دوست خوبم روشندل،سوالات شما خیلی خوب ومنطقین.اما گاهن 1 دختر یا پسر بجایی از زندگی میرسن که مجبور میشن از قید انتظاراتشون بزنن تا صاحب1زندگی آروم شن.وگیریم پاسخ طرف شاید برا اکنون ما کافی باشن اما زندگی مشترک باعث تغییر هر2زوج میشه.
بنظرمن کسی میتونه زندگی موفق داشته باشه که:
قدرت فداکاری وگذشت در برابر خطای همسرش و نیروی تطابق و سازگاری با هر شرایطی رو داشته باشه!

اینروزا علم روانشناسی ثابت کرده آدما بیشتر از محیط ثاثیر پذیرن در مورد زندگی مشترکشون.مث پاثیر سریالهای ماهواره بر زندگی زوج ایرانی.
پس گاهن حرفای اول ازدواج غبار فراموشی بخود میگیرن.و
درین میان تنها ایمان ووجدان است که تعیین کننده است!
به امید موفقیت همه
یا علی

تطابق با هر شرایطی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی چی دوست من؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
این طوری یعنی همه ادم ها اگه این قدرت تطابق با هر شرایطی رو داشته باشن که میتونن جفت جفت با هم زندگی کنن
پس این وسط تکلیف ویژگی های فردی و خواسته های ادم ها از زندگی چی میشه؟؟؟؟؟؟؟
فداکاری هم یه حدی داره؟؟؟؟

[="Arial Black"][="Black"]

متحیر";502625 نوشت:
حتما همینطوره ... مهم توانایی شناسایی وکشف این تعهد و وجدانه ست . چطور میشه به نظرتون میزان تعهد و وجدان یک خانم یا یک آقارو کشف کرد؟!

هوالمحبوب
دوست عزیز تو روانشناسی بعضی از آزمونا هستن که نیمرخ شخصیتی دقیقی بدست میاد ازشون مث:«پرسشمانه شخصیتی پنج عاملی NEO»که5تا مقیاس رو تو 6جنبه باسیاهه های صفات نشون میده. پرکردنش کمتر از30 دیقه زمان میبره.وعلاوه برون برخی آزمونای روانسنج پیشرفت جدید دیگه که کمک کننس درین ضمینه.

کافیه امتحانش کنین.البته قبل ازدواج ها:hamdel:
یاعلی(ع)[/]

[="Arial Black"][="Black"]هوالرحمن

seyedeh khanom;502628 نوشت:
پس این وسط تکلیف ویژگی های فردی و خواسته های ادم ها از زندگی چی میشه؟؟؟؟؟؟؟

بله عزیز شما راس میگین اما اگه طرف بتونه خودشو با خصایص فردی شما سازگار کنه شما وجدانن در پی سازگاری با ایشون در نمییاین؟ یا وقتی شما به خاسته های طرف احترام میزارین ایشون نباید حالیش بشه ودر پی جبران در بیان؟بالاخره آدمی به شعورش ودرکش آدم شده دیگه هرچند بعضیا فاصله گرفتن دیگه...یاد حرف پدر ژپتو افتادم:
پینوکیو آدمها دنیایشان سنگی است تو چوبی بمان.
اما هر آدمی تو فطرتش قدرت درک خوبی رو داره بنظر من وبعضیاکه این نیروشونو ذایل کردن باید بخداسپردشون که خود کرده را تدبیر نیس.
واما در مورد فداکاری: مرداب به رود گفت چی شد که اینقدر زلالی؟گفت: فقط وفقط گذشتم.
و....«اینقدر نگو اگر گذشت کنم کوچک میشوم اگر با گذشت کردن کسی کوچک میشد خدا اینقدر بزرگ نبود.»
یا علی(ع)[/]

[="Tahoma"][="Navy"]با سلام :Gol:
ممنون از دعوت استارتر محترم جهت حضور در این بحث

با توجه به اینکه هر فردی مقتضیات مخصوص به خودشو داره ، و باید تو اون شرائط خاص قرار گرفت یعنی با شخص مورد نظر روبرو شد تا بشه گفت چه حرفها و سوالاتی رد وبدل بشه ،

در کل قبل از هر شناخت کلامی :
مرتب بودن ظاهری ، اعتماد بنفس ، مودب بودن، نحوه برخورد با خانواده خودش مهمه،

برای شناخت طبق اولویتهایی که هر شخص برا خودش داره (در افراد متفاوته)، یکی یکی پرسیده بشه و با دقت به جواب گوش داده بشه(نه آن چیزی که خودش دوست داره رو بشنوه)

به نظر من موفق بودن یک زندگی به تعریفی که هر کس از زندگی و موفقیت برا خودش داره، نمیشه یه نسخه برا همه بطور یکسان پیچید و و گفت بیا اینکار رو بکن تا خوشبخت بشی،

یا زندگی رو فقط در ایثار و اعتماد و....خلاصه کرد ، انسان دارای ابعاد گوناگونیه نمیشه با چند جلسه صحبت به کنه طرف پی برد ولی همین مقدار شناخت میتونه راهگشای بقیه زندگی باشه،

بالشخصه با یاداشت برداری و فیلم و... موافق نیستم، چرا که انسان تغییر پذیره و در مسیر زندگی به راههای جدید، افکار نو ، برخورد میکنه .

ولی ، اما ، بالاخره یک چیز کلی که تو ذهنمه : هر چیزی را که برای خودت می پسندی برای دیگری هم بپسند :Gol:[/]

ریحانه النبی;502667 نوشت:
با سلام
ممنون از دعوت استارتر محترم جهت حضور در این بحث

سلام و ممنون بابت پذیرش دعوت
اولا ممنون بابت نکات خوبی که اشاره کردید درسته برای همه یک نسخه نمی شه پیچید ولی هدف ما هم این نبود!! می خواستیم از نگاه یک همجنس، راه های شناخت بهتر یک همجنس رو بررسی بکنیم و به جنس مخالف در زمینه حصول این شناخت کمک کرده باشیم
درسته همه مثل هم نیستن و اخلاق ها و رفتار ها متفاوته ولی برای کسب اصول اخلاقی افراد طرق مشترکی وجود داره که دوستان به نکات خوبی هم تا اینجا اشاره کردن

مثلا شناخت دختر با توجه به خلقیات و رفتار مادر(البته نه مطلقا!!) و پی بردن به اخلاق ومنش رفتاری پسر از طریق خواهر و ... که اشاره شد و ...

تشکر مجدد:Gol:
یاحق

[="Tahoma"][="Navy"]

متحیر";502746 نوشت:
سلام و ممنون بابت پذیرش دعوت
اولا ممنون بابت نکات خوبی که اشاره کردید درسته برای همه یک نسخه نمی شه پیچید ولی هدف ما هم این نبود!! می خواستیم از نگاه یک همجنس، راه های شناخت بهتر یک همجنس رو بررسی بکنیم و به جنس مخالف در زمینه حصول این شناخت کمک کرده باشیم
درسته همه مثل هم نیستن و اخلاق ها و رفتار ها متفاوته ولی برای کسب اصول اخلاقی افراد طرق مشترکی وجود داره که دوستان به نکات خوبی هم تا اینجا اشاره کردن

مثلا شناخت دختر با توجه به خلقیات و رفتار مادر(البته نه مطلقا!!) و پی بردن به اخلاق ومنش رفتاری پسر از طریق خواهر و ... که اشاره شد و ...

تشکر مجدد:Gol:
یاحق

یه مورد که فکر میکنم اکثر خانمها ممکنه بهش حساسیت نشون بدن سوالاتیه که بوی از دست دادن استقلال بده،

مثلا خانمی که شاغله بعد خواستگار بپرسه چند حقوق میگیری؟!! راجع به پس انداز و نحوه خرج پول ، ...

یا اینکه نظرتون راجع به ارتقا تحصیلی چیه؟ میخواین حتما ادامه بدین؟ !

یا از یه منظر دیگه:فکر نمکینین که با ادامه تحصیل بتونین درآمد بهتری داشته باشین؟![/]

ریحانه النبی;502849 نوشت:
ممکنه بهش حساسیت نشون بدن

بـــــــــاید حساسیت نشون بدن چون از مهمترین مسائل زندگی آینده خواهد بود!!:ok::Cheshmak:

من که خودم به طور جد مخالف درگیر شدن زن در مسائل کاری و بیرون از خونه هستم! مخالف با فعالیت اجتماعی نیستم ولی درگیر شدن صرف در مسائل کاری وشغلی اونم صرف با هدف داشتن درآمد و ...!! اصلا تو کَتَم نمیره!!:Narahat az: حس میکنم خیانت به زن هست که خودشو صرف ناهنجاری های بیرون از خونه بکنه ...!!:ok:

ایـــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــنهمه سواااااااااااااااااااااال بپرسیم؟!!؟؟! ما تو کنکور اینهمه سوال جواب ندادیم:| :khandeh!::khandeh!:

متحیر جان این همه سوال رو کی نباید یه هو و توی یک جلسه پرسید. بلکه این سوالات پیشنهادی است به نظر من می تونه کمک کننده باشه و باید توی چندین جلسه پرسیده بشه.
به طور کلی در مورد جایگاه مسایل جنسی در زندگی زناشویی چه نظری دارید ؟ باید(نیازه) پرسیده بشه آیا واقعا ...؟!:Gig:
چی باید جواب داد اونوقت آخه!!:moteajeb::ghati::Nashnidan::khandeh!:
بله این سوال هم نیاز است که پرسیده بشه البته نه جلسه اول. بلکه جلسه آخر که به نتیجه خوبی رسیدیم و میدونیم که جواب ما بله است و بهتر است پسر از دختر بپرسه چون در فرهنگ ما زیاد جایز نیست. به خصوص که دختر بپرسه میگن عجب دختریه!!!!!!!!!!!!!!!!!:khaneh:
چند تا نکته باید بگم که خودم توی جلسه های واقعی خواستگاری نه توی علم روانشناسی به دست آوردم این است که یه دختر سعی کنه توی جلسات خواستگاری زیاد حرف نزنه و بیشتر شنونده باشه. و سعی کنه خیلی خودش رو بالاتر از پسر نشون نده. و اگر خواستگارتون عیبی داره بوضوح بیان نکنید.

هوالمحبوب
دوست عزیز تو روانشناسی بعضی از آزمونا هستن که نیمرخ شخصیتی دقیقی بدست میاد ازشون مث:«پرسشمانه شخصیتی پنج عاملی NEO»که5تا مقیاس رو تو 6جنبه باسیاهه های صفات نشون میده. پرکردنش کمتر از30 دیقه زمان میبره.وعلاوه برون برخی آزمونای روانسنج پیشرفت جدید دیگه که کمک کننس درین ضمینه.

کافیه امتحانش کنین.البته قبل ازدواج ها:hamdel:
یاعلی(ع)
به دوست عزیزم علی سان 65 بهترین آزمون برای شناخت mmpi است که نتایج خیلی خوبی می گیرید. البته شما گفتید ایمان و وجدان مهم است اونکه صد درصد. نمیشه انتظار داشت که فردی که به سوالات پاسخ میده صد در صد واقعیت رو میگه به خصوص اگه تحصیلات بالا باشه فرد سعی می کنه خودش رو بهتر نشون بده. پس میتونه این سوالات کمک کننده باشه ولی نه صد در صد. امیدوارم تونسته باشم منظورم رو رسونده باشم.

متحیر";503124 نوشت:
بـــــــــاید حساسیت نشون بدن چون از مهمترین مسائل زندگی آینده خواهد بود!!:ok::Cheshmak:

من که خودم به طور جد مخالف درگیر شدن زن در مسائل کاری و بیرون از خونه هستم! مخالف با فعالیت اجتماعی نیستم ولی درگیر شدن صرف در مسائل کاری وشغلی اونم صرف با هدف داشتن درآمد و ...!! اصلا تو کَتَم نمیره!!:Narahat az: حس میکنم خیانت به زن هست که خودشو صرف ناهنجاری های بیرون از خونه بکنه ...!!:ok:

ناهنجاری های جامعه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من با این جور مردها خیلی خیلی مشکل دارم:Narahat az::Narahat az::Narahat az:

seyedeh khanom;503283 نوشت:
ناهنجاری های جامعه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من با این جور مردها خیلی خیلی مشکل دارم

ناهنجاری های بیرون از خونه !!

باشه! تا حدودی حق می دم بهتون که موضع بگیرید(متاسفانه یا خوشبختانه ش بماند!!) ولی امیدوارم درک بکنید که دلیل این نوع اعتقاد من هم نه از روی عداوته نه به خاطر سنگدلی نه افکار مردسالاری و اینها ...
فقط به خاطر میزان احترام و اهمیتیه که به ذات و طبع لطیف بانوانه! (همون حیثیت وکرامت انسانی زن)دارم ...(که حاضرم قسم بخورم یه اپسیلونش رو در مدافعان فمینست چه از جنس زن و چه از جنس مرد هاش ندیدم ونمی بینم...!) اگه نه ...!!
البته این بحث در یک فضای تخصصی تر(مستقل از بحث موجود) قابل بحث ونقد و گفتگو هست من به شدت معتقدم به اعتقادی که عرض شد بنا به استدلالی که مختصرا بیان شد ...

از شما هم بابت اظهار نظر مشفقانه بسیار متشکر:Gol:

یاعلی

[="Tahoma"][="Navy"]

متحیر";503295 نوشت:
ناهنجاری های بیرون از خونه !!

باشه! تا حدودی حق می دم بهتون که موضع بگیرید(متاسفانه یا خوشبختانه ش بماند!!) ولی امیدوارم درک بکنید که دلیل این نوع اعتقاد من هم نه از روی عداوته نه به خاطر سنگدلی نه افکار مردسالاری و اینها ...

یاعلی

این فقط یه سلیقه شخصیه، خیلی از خانمها هم از کار در بیرون خونه خوششون نمیاد،

خانمهایی که بیرون از خونه کار میکنن علاوه بر درآمد که موجب استقلال مالی آنها در منزل میشه، و دست نیاز برا هر چیز کوچیکی پیش شوهر ندارن، تجربه های خوبی هم در محیط کار میتونن کسب کنن.

خودم بعنوان یک زن با شاغل بودن خانم موافق نیستم، خانه و خانه داری (در حد معقول) اولویت هر زندگی مشترک است.[/]

ریحانه النبی;503304 نوشت:
سلیقه شخصیه

ولی به شدت اپیدمی و تحت تاثیر عوامل تاثیرگزار ضد فرهنگی! (من به خوبی حس میکنم عمق نفوذ فمینست رو که ذره ذره در نهادفکری و قلبی دختران (مادران آینده مون!) رو از سنین کودکی و مدرسه و دبیرستان تا دانشگاه که چطور داره نهادینه میشه حتی بین اقشار مذهبی جامعه مون ...!
موجب استقلال مالی آنها

به چه قیمت؟!
به قیمت شکستن اقتدار مسئول خانواده و بروز هرج و مرج رفتاری در کل سیستم خانواده و این وسط هم الگوگیری بچه ها و ...(فوق ما وقع!)

تجربه های خوبی هم در محیط کار میتونن کسب کنن.

قابل بحثه ... (تجربه را تجربه کردن خطاست ... )
خودم بعنوان یک زن با شاغل بودن خانم موافق نیستم، خانه و خانه داری (در حد معقول) اولویت هر زندگی مشترک است.

خدا خیرتون بده و حفظ بکنه برای خانواده ...
منم نگفتم بکل مخالفم ! در حد فعالیت(محدود) اثرگزار اجتماعی خوبه ولی به شرطی که اولویت ها فراموش نشه ... !!(البته در همین حد هم باید نیاز سنجی بشه واقعا ...!)

:Gol:

(من به خوبی حس میکنم عمق نفوذ فمینست رو که ذره ذره در نهادفکری و قلبی دختران (مادران آینده مون!)

به چه قیمت؟!
به قیمت شکستن اقتدار مسئول خانواده

قابل بحثه ...

:Gol:
دوستم چه ربطی به شکستن اقتدار مسئول خانواده داره
چرا شما مردها هر چیزی رو اینقدر بزرگ می کنید

چه ربطی به فمنیست بودن داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یادمه یه جایی همین بحث تو سایت شده بود

الان تمام خانم هایی که دارن کار می کنن حفظ بقای خانوادشون در خطره:Moteajeb!:
من که دیدم خانم شاغلی که بچه های خوبی تربیت کرده بودن بچه هاشونم از شاغل بودن مادرشون راضی هستن و کلی هم کلاس میزارن که اره مامانم فلان کاره هستش و در عین حال مادر خوبی هم هستن
البته قبول دارم که یه سری از خانم ها متاسفانه کار بیرون نسبت به زندگی خونوادگیشون اولویت داره:Narahat az:
زندگی خونواده ادم اولویت هستش چه برای زن چه برای مرد
نظر شما هم محترمه
لطفا هر چیزی رو هم به فمنیست ربط ندین

roshandell;503225 نوشت:
به دوست عزیزم علی سان 65 بهترین آزمون برای شناخت mmpi است که نتایج خیلی خوبی می گیرید. البته شما گفتید ایمان و وجدان مهم است اونکه صد درصد. نمیشه انتظار داشت که فردی که به سوالات پاسخ میده صد در صد واقعیت رو میگه به خصوص اگه تحصیلات بالا باشه فرد سعی می کنه خودش رو بهتر نشون بده. پس میتونه این سوالات کمک کننده باشه ولی نه صد در صد. امیدوارم تونسته باشم منظورم رو رسونده باشم.

هوالمحبوب
سلام
بله جانم اینم هست+پرسشنامه هایی مث: شانزده عاملی کتل_پرسشنامه شخصیتی مینه سوتاو....
اما اکر بنده آزمون نئو رو گفتم برا این بود که پروژه وتحقیق وسمینارم از رو این آزمون بود.چون عادت ندارم چیزیروکه تجربه وامتحانش نکردمو بدیگران معرفی کنم اینو گفتم.بله غیر خدا هیچ صددرصدی وجود نداره اما تو شرایط فعلی این نئو کارش میتونه کمک بکنه مخصوصن کسایکه هیچ شناختی از طرف مقابلشون ندارن.پاینده باشین.
یاعلی(ع)[/]

سلام و عرض ادب مجدد خدمت همه دوستان و شرکت کنندگان در بحث
دوستان توجه داشته باشند بحث حول موضوعات تجربی وشناخت از همجنس خود هست برای کمک شناخت جنس مخالف مباحثی مثل آزمون و .. شاید کارایی داشته باشه ولی در نه در بحث موجود .. باتشکر:Gol:

یاعلی

متحیر";503846 نوشت:
سلام و عرض ادب مجدد خدمت همه دوستان و شرکت کنندگان در بحث
دوستان توجه داشته باشند بحث حول موضوعات تجربی وشناخت از همجنس خود هست برای کمک شناخت جنس مخالف مباحثی مثل آزمون و .. شاید کارایی داشته باشه ولی در نه در بحث موجود .. باتشکر:Gol:

یاعلی

بله عزیز اما خوب این آزمونام شخصیت شناصین دیگه!!!!!!!!!!!!!!!!! وتو مشاوره های ازدواجم استفاده میکنن تا درصد تفاهمات ونزدیکی نیمرخ شخصیتشون بدست بیاد باز ممنون از یادآوریتون
یاعلی(ع)[/]

دیگه هیچکسی از دوستان معیار و راهی به نظرش نمی رسه ... ؟!

[="Tahoma"][="Blue"]

متحیر";496442 نوشت:
سلام
یکی از مهمترین مراحل شناخت در مسیر ابتدایی خواستگاری، سوالات وجوابایی هست که دو طرف از هم می پرسند

حالا میخوایم اینجا از نگاه یک همجنس بهترین راه شناخت همجنس خودمون رو برای جنس مخالف بگیم

خانم ها بگن از چه راهی بهتر می شه یک دختر رو شناخت؟! باچه سوالاتی و ...

ان شاله که مفید فایده باشه

یاعلی

من از دید خودم که وقتی همسرم اومد خواستگاریم.بیشتر مهم با خدا بودنش دینداریش.اخلاق خوبش بود.یه سری سئوالاتم که ازش داشتم بپرسم.خوب من داداش بزرگتر هم خواهر بزرگتر از

حودم دارم ز اوناهم راهنمایی گرفتم.[/]

مهتاب السادات;507864 نوشت:
حودم دارم ز اوناهم راهنمایی گرفتم

باتشکر
اگر حس میکنید راهنمایی های میتونه مفید باشه برای بقیه مطرح بفرمایید ممنون می شیم

در جلسه اول خواستگاری باید سوالهای کلی پرسیده بشه.می پرسید چه جور سوالهایی؟؟
خب جونم براتون بگه ...ببخشید شد شبیه قصه ها!!!!!
اما شما باید بتونید یه سری سوالهایی رو مطرح کنید که به یه چیزایی کلی برسید.مثلا فکر نکنم کسی از زن یا شوهر سطحی نگر و کم عقل خوشش بیاد.
خب حالا باید برای کشف این موضوع یه سری سوالها وبحثهایی مطرح شه که بتونه یه چیزایی از این موضوع بفهمید.مثلا می تونید نحوه برخورد طرف مقابل رو با یه موضوع پیش آمده در زندگی بپرسید.مصداق عینی این رو فعلن تو ذهنم ندارم.
همین موضوع ها رو در مورد
ایمان
اخلاق
آداب معاشرت و....بپرسید.
خب اینجا من یه تعداد سوال یادداشت می کنم. که شاید بدردتون بخوره!
لازم است قبل از هر چیز به چند نکته اشاره کنم:
1 - در انتخاب پرسشها سعی بر این بوده که سؤالات هماهنگ با معیارها و حدود شرعی اسلام عزیز انتخاب و گلچین شوند.
2- سؤالات عموماًبه صورت نظری، عمومی و مستقیم طرح شده و شما می توانید با توجه به شرایط و موقعیت فرهنگی و محیطی فرد مورد نظر، آنها را به صورت کاربردی، ملموس و غیر مستقیم مطرح نمایید.
3- سؤالات طرح شده بسیار کلی و جامع است و قابلیت گسترش و تبدیل آن به سؤالات جزئی تر، تشریحی و تستی برای شما وجود دارد.اینو بگم که بعدا یه مقداری از سوالات جزئی رو مطرح می کنم.
4 - باید توجه داشته باشید که مهمترین شرط برای مفید بودن این پرسش و پاسخها، داشتن صداقت کامل برای هر دو طرف است.
5- سؤالات طوری مطرح شده که هم آقایان و هم خانمها بتوانند از آنها استفاده کنند ولی برخی از سؤالات نیز اختصاصی آقایان یا خانمها می باشد.
6 - از آنجا که هر کس مطابق با ذهنیت و تصورات به سؤالات جواب می دهد و چه بسا ممکن است برداشت دیگران از یک مفهوم، با برداشت شما مغایرت داشته باشد و عدم توجه به این نکته، در آینده مشکلاتی را برای شما ایجاد نماید، بهتر است در چنین مواردی قبل از طرح سوال مورد نظر، ابتدا از طرف مقابلتان، در مورد اینگونه مفاهیم توضیح خواسته و سپس سؤال اصلی را مطرح کنید. به عنوان مثال قبل از اینکه سؤال کنید:" نظر شما در مورد قناعت در زندگی چیست؟"بپرسید:" به نظر شما قناعت یعنی چه؟"
7- توصیه می کنم پرسش و پاسخ، حتی المقدور به صورت حضوری انجام پذیرد، زیرا اولاً میزان شناخت شما را وسیعتر نموده و ثانیاً احتمال دخالت احساسات را به حداقل می رساند. همچنین برای اینکه شناخت شما از طرف مقابلتان دقیق و شفاف باشد، سعی نمایید پرسشها و پاسخها را کاملاً به صورت رسمی و خالی از هرگونه عبارات عاطفی مطرح نمایید.
8 - دقت داشته باشید که اصل جوابها و کیفیت آنها، نشان دهنده نوع شخصیت و دیدگاههای طرف مقابل شما و نیز نشان دهنده میزان رشد فکری و عقلی اوست.
9 - بعد از مطالعه سؤالات متوجه خواهید شد که پرسیدن برخی از این سؤالات در جلسه اول خواستگاری ضرورتی ندارد و در صورت نتیجه گیری اولیه، در جلسات بعدی مطرح شوند بهتر است، که تقسیم بندی آن بر عهده خود شما می باشد.
10 - ممکن است شما احتیاج به پرسیدن برخی از این سؤالات نداشته باشید، به این دلیل که یا قبلاً از آنها اطلاع داشته اید و یا اینکه سؤال مورد نظر در مورد طرف مقابل شما صدق نمی کند.
11 - سؤالاتی را که فکر می کنید مطرح کردن آنها ضروری میباشد و در این مجموعه سوالات گنجانده نشده را نیز به سؤالات خود بیفزایید.سؤالات مربوط به آینده زندگی
به نظر شما مهمترین عامل موفقیت در زندگی چیست؟
ملاک خوشبختی و موفقیت را در چه می بینید؟
افکار مذهبی همسرتان و خانواده او، چقدر برای شما اهمیت دارد؟
چه صفاتی را برای همسر آینده خود لازم می بینید؟
نظر شما در مورد مراسم عقد و عروسی چیست؟
نظر شما در مورد مهریه چیست؟
زندگی در شهری دیگر را چگونه می بینید؟
آیا آمادگی دارید کمبودهای اقتصادی همسرتان و خانواده او را نادیده بگیرید؟ تا چه حد؟
سؤالات مربوط به خانواده همسر
از نظر اجتماعی، خانواده شما چه ایده هایی دارند؟(مثلاً در مورد جامعه، مردم، مشکلات و...)
سطح فرهنگی و طرز تفکر خانواده خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
خانواده شما چقدر مذهبی هستند؟
خانواده شما سنتی هستند یا متجدد و یا معمولی؟
خانواده شما شاد و پر جنب و جوش هستند یا ساکت و آرام؟

خانواده شما مرد سالار است یا زن سالار یا شایسته سالار؟

[=arial]در جلسه اول خواستگاری باید سوالهای کلی پرسیده بشه.می پرسید چه جور سوالهایی؟؟

[=arial] [=arial]خب جونم براتون بگه ...ببخشید شد شبیه قصه ها!!!!!
[=arial] [=arial]اما شما باید بتونید یه سری سوالهایی رو مطرح کنید که به یه چیزایی کلی برسید.مثلا فکر نکنم کسی از زن یا شوهر سطحی نگر و کم عقل خوشش بیاد.
[=arial] [=arial]خب حالا باید برای کشف این موضوع یه سری سوالها وبحثهایی مطرح شه که بتونه یه چیزایی از این موضوع بفهمید.مثلا می تونید نحوه برخورد طرف مقابل رو با یه موضوع پیش آمده در زندگی بپرسید.مصداق عینی این رو فعلن تو ذهنم ندارم.

[=arial] [=arial]همین موضوع ها رو در مورد
[=arial] [=arial] ایمان
[=arial] [=arial] اخلاق
[=arial] [=arial] آداب معاشرت و....بپرسید.
[=arial] [=arial]خب اینجا من یه تعداد سوال یادداشت می کنم. که شاید بدردتون بخوره!
[=arial] [=arial]لازم است قبل از هر چیز به چند نکته اشاره کنم:
[=arial] [=arial]1 - در انتخاب پرسشها سعی بر این بوده که سؤالات هماهنگ با معیارها و حدود شرعی اسلام عزیز انتخاب و گلچین شوند.
[=arial] [=arial]2- سؤالات عموماًبه صورت نظری، عمومی و مستقیم طرح شده و شما می توانید با توجه به شرایط و موقعیت فرهنگی و محیطی فرد مورد نظر، آنها را به صورت کاربردی، ملموس و غیر مستقیم مطرح نمایید.
[=arial] [=arial]3- سؤالات طرح شده بسیار کلی و جامع است و قابلیت گسترش و تبدیل آن به سؤالات جزئی تر، تشریحی و تستی برای شما وجود دارد.اینو بگم که بعدا یه مقداری از سوالات جزئی رو مطرح می کنم.
[=arial] [=arial]4 - باید توجه داشته باشید که مهمترین شرط برای مفید بودن این پرسش و پاسخها، داشتن صداقت کامل برای هر دو طرف است.
[=arial] [=arial]5- سؤالات طوری مطرح شده که هم آقایان و هم خانمها بتوانند از آنها استفاده کنند ولی برخی از سؤالات نیز اختصاصی آقایان یا خانمها می باشد.
[=arial] [=arial]6 - از آنجا که هر کس مطابق با ذهنیت و تصورات به سؤالات جواب می دهد و چه بسا ممکن است برداشت دیگران از یک مفهوم، با برداشت شما مغایرت داشته باشد و عدم توجه به این نکته، در آینده مشکلاتی را برای شما ایجاد نماید، بهتر است در چنین مواردی قبل از طرح سوال مورد نظر، ابتدا از طرف مقابلتان، در مورد اینگونه مفاهیم توضیح خواسته و سپس سؤال اصلی را مطرح کنید. به عنوان مثال قبل از اینکه سؤال کنید:" نظر شما در مورد قناعت در زندگی چیست؟"بپرسید:" به نظر شما قناعت یعنی چه؟"
[=arial] [=arial]7- توصیه می کنم پرسش و پاسخ، حتی المقدور به صورت حضوری انجام پذیرد، زیرا اولاً میزان شناخت شما را وسیعتر نموده و ثانیاً احتمال دخالت احساسات را به حداقل می رساند. همچنین برای اینکه شناخت شما از طرف مقابلتان دقیق و شفاف باشد، سعی نمایید پرسشها و پاسخها را کاملاً به صورت رسمی و خالی از هرگونه عبارات عاطفی مطرح نمایید.
[=arial] [=arial]8 - دقت داشته باشید که اصل جوابها و کیفیت آنها، نشان دهنده نوع شخصیت و دیدگاههای طرف مقابل شما و نیز نشان دهنده میزان رشد فکری و عقلی اوست.
[=arial] [=arial]9 - بعد از مطالعه سؤالات متوجه خواهید شد که پرسیدن برخی از این سؤالات در جلسه اول خواستگاری ضرورتی ندارد و در صورت نتیجه گیری اولیه، در جلسات بعدی مطرح شوند بهتر است، که تقسیم بندی آن بر عهده خود شما می باشد.
[=arial] [=arial]10 - ممکن است شما احتیاج به پرسیدن برخی از این سؤالات نداشته باشید، به این دلیل که یا قبلاً از آنها اطلاع داشته اید و یا اینکه سؤال مورد نظر در مورد طرف مقابل شما صدق نمی کند.
[=arial] [=arial]11 - سؤالاتی را که فکر می کنید مطرح کردن آنها ضروری میباشد و در این مجموعه سوالات گنجانده نشده را نیز به سؤالات خود بیفزایید.
[=arial]سؤالات مربوط به آینده زندگی
[=arial] [=arial]به نظر شما مهمترین عامل موفقیت در زندگی چیست؟
[=arial] [=arial] ملاک خوشبختی و موفقیت را در چه می بینید؟
[=arial] [=arial] افکار مذهبی همسرتان و خانواده او، چقدر برای شما اهمیت دارد؟
[=arial] [=arial] چه صفاتی را برای همسر آینده خود لازم می بینید؟
[=arial] [=arial] نظر شما در مورد مراسم عقد و عروسی چیست؟
[=arial] [=arial]نظر شما در مورد مهریه چیست؟
[=arial] [=arial]زندگی در شهری دیگر را چگونه می بینید؟
[=arial] [=arial] آیا آمادگی دارید کمبودهای اقتصادی همسرتان و خانواده او را نادیده بگیرید؟ تا چه حد؟
[=arial] [=arial]سؤالات مربوط به خانواده همسر
[=arial] [=arial] از نظر اجتماعی، خانواده شما چه ایده هایی دارند؟(مثلاً در مورد جامعه، مردم، مشکلات و...)
[=arial] [=arial] سطح فرهنگی و طرز تفکر خانواده خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
[=arial] [=arial]خانواده شما چقدر مذهبی هستند؟
[=arial] [=arial]خانواده شما سنتی هستند یا متجدد و یا معمولی؟
[=arial] [=arial]خانواده شما شاد و پر جنب و جوش هستند یا ساکت و آرام؟
[=arial] [=arial]

[=arial] [=arial] خانواده شما مرد سالار است یا زن سالار یا شایسته سالار؟

موضوع قفل شده است