جمع بندی چگونه با آشنایی که بی نماز است، رفتار کنم؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه با آشنایی که بی نماز است، رفتار کنم؟

سلام خدمت دوستان گرامی مشاوران محترم
پدرخانم من کاهل الصلواه است چندین باربه صورتهای مختلف به اوتذکرداده ام حتی قطع رابطه نموده ام وگفته ام که اگرنمازنخوانی به خانه شمانمی آیم
بعد چند مدتی دوباره نمازخواندن را شروع می کند چندمدتی رابطه که عادی شد متوجه می شوم دوباره نماز نمی خواند

این سری تصمیم گرفته ام به خانه اش نروم وبه اوبگویم چهل وعده نماز به مسجدمحل برو وازامام جماعت امضا بیاور.

اگر دوستان راه بهتری سراغ دارند کمک کنند وقطع صله رحم که گناه محسوب می شود شامل قطع رابطه کامل من با خانواده همسرم می شود یانه؟فقط درخانواده ایشان پدر وبرادر مجرد همسرم نماز نمی خوانند

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

بشیر1354;495706 نوشت:
سلام خدمت دوستان گرامی مشاوران محترم
پدرخانم من کاهل الصلواه است چندین باربه صورتهای مختلف به اوتذکرداده ام حتی قطع رابطه نموده ام وگفته ام که اگرنمازنخوانی به خانه شمانمی آیم
بعد چند مدتی دوباره نمازخواندن را شروع می کند چندمدتی رابطه که عادی شد متوجه می شوم دوباره نماز نمی خواند

این سری تصمیم گرفته ام به خانه اش نروم وبه اوبگویم چهل وعده نماز به مسجدمحل برو وازامام جماعت امضا بیاور.

اگر دوستان راه بهتری سراغ دارند کمک کنند وقطع صله رحم که گناه محسوب می شود شامل قطع رابطه کامل من با خانواده همسرم می شود یانه؟

فقط درخانواده ایشان پدر وبرادر مجرد همسرم نماز نمی خوانند

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید

الف: شما رابطه خود را با پدر خانمتان قطع نکنید چون داشتن روابط صمیمی تأثیر سخن شما را چند برابر می کند.

ب: آن پیشنهاد خود را هم عملی نکنید که نوعی بی احترامی به ایشان است.

ج: از بحث و جدل و گفتگوهای تند با ایشان پرهیز کنید.

د: سعی کنید، مطالب خود را غیر مستقیم به ایشان بگویید.

ه: باید به دنبال کشف علت کاهلی او نسبت نماز باشید. یکی از علل ترک نماز یا سستی در انجام آن عدم آشنایى با فلسفه نماز است اگر انسان بداند نماز یعنی چه؟ چرا نماز می خواند؟ پایبندی و تقید به نماز اول وقت چه آثاری و برکاتی در زندگی دنیا و آخرت او دارد و سبک شمردن نماز و عدم پایبندی به نماز اول وقت یا ترک آن چه عواقب و نتایجی خواهد داشت،قطعا با میل تمام بلکه عاشقانه به سوی نماز خواهد رفت
در این جا به دو روایت معروف در مورد عواقب سبک شمردن نماز که جامعیّت دارد، اشاره مى کنیم که سعی کنید در فرصت مناسب به ایشان بگویید:
حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) مى فرماید: «هر کس نماز را سبک بشمارد، دچار پانزده بلا مى شود: شش بلا در دنیا، سه بلا هنگام مرگ، سه بلا در قبر و سه بلا هنگامى که از قبر بیرون مى آید. آن چه در دنیا به آن دچار مى شود:
1. خداوند برکت را از عمر او بر مى دارد.
2. خداوند برکت را از روزى اش بر مى دارد.
3. چهره خوبان از او گرفته مى شود.
4. کار نیک وى پاداش نخواهد داشت.
5. دعایش به اجابت نمى رسد.
6. از دعاى خوبان بهره‏اى نخواهد برد.
امّا آن چه هنگام مرگ به آن دچار مى شود:
1. با ذلت و خوارى مى میرد.
2. گرسنه از دنیا مى رود.
3. تشنه مى میرد.
امّا آن چه در قبر گریبانش را مى گیرد:
1. خداوند ملکى را در قبر وى مى گمارد تا او را شکنجه دهد.
2. قبر بر وى تنگ خواهد گرفت.
3. درون قبر وى تاریک خواهد بود.
آن چه در قیامت هنگام برخاستن از قبر به آن دچار مى شود:
1. خداوند فرشته‏اى بر او مى گمارد تا وى را با صورت بر زمین بکشد.
2. با وى محاسبه سختى خواهد داشت.
3. هرگز خداوند به وى نظر رحمت نمى افکند». (1)
ب- امام صادق (علیه السلام ) فرمود: رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ) فرمود: «لیس منی من استخف بالصلوه لایرد علی الحوض لا والله ؛ (2) به خدا قسم ! از من نیست کسی که نماز را سبک بشمارد و کنار حوض کوثر بر من وارد نمی شود».

و: سعی کنید کتاب‌هایی که در مورد اسرار و فلسفه نماز نوشته شده را تهیه بفرمایید و در دسترس ایشان قرار دهید تا بخواند.

پی نوشت:
1-مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البيت، قم، 1408 ه.ق . ج 1، ص 172 و 171.
2-.حاج شيخ عباس قمي، سفينه البحار، دار الاسوه الطباعه و النشر، 1422 ه.ق ، واژه صلاه.

سلام پدر خانم من با حرف وحدیث نماز خوان نمی شود چون با حرف وحدیث هفت هشت روزی نماز می خواند آن هم چه نمازی نمازی چنان با سرعت که تقریبا خیلی ازکلمات نماز را اصطلاحا توراه می خواند وبعداز چندروز دوباره بی نماز می شود وبرادر خانمم هم به همین شکل او کلک دیگری می زند ومی گوید من نمازم را می خوانم ولی در جایی که شما نمی بینید واقعا ازدستشان کلافه ام پدرخانمم اگر نمازهم بخواند مثل اون بنده خدایی که گفته بود اگر نماز زوریست من هم درنماز کاری می کنم که نمازم باطل شود نماز می خواندحالا بااین تفاسیر شما عزیزان چه راهی پیشنهاد می کنید فکرکنم بایدتسلیم شوم وازخدا بخواهم به راه راست هدایتشان کند

سلام
پیش از هر اقدام توجه داشته باشید که ایشان بزرگتر شما و خانمتان و در جایگاه پدر هستند. علاوه بر آن شما دامادشان هستید، بنابراین لازم است تا احترامشان را دو چندان حفظ کنید. همچنین باید مراقب احساس همسرتان در برخورد با خانواده ایشان باشید.

پرسش:
پدر خانم من، کاهل نماز است، چه گونه باید او را راهنمایی کنم؟

پاسخ:
الف: شما رابطه خود را با پدر خانمتان قطع نکنید چون داشتن روابط صمیمی تأثیر سخن شما را چند برابر می‌کند.
ب: آن پیشنهاد خود را هم عملی نکنید که نوعی بی احترامی به ایشان است.
ج: از بحث و جدل و گفت و گوهای تند با ایشان پرهیز کنید.
د: سعی کنید، مطالب خود را غیر مستقیم به ایشان بگویید.
ه: باید به دنبال کشف علت کاهلی او نسبت نماز باشید. یکی از علل ترک نماز یا سستی در انجام آن عدم آشنایى با فلسفه نماز است اگر انسان بداند نماز یعنی چه؟ چرا نماز می‌خواند؟ پایبندی و تقید به نماز اول وقت چه آثاری و برکاتی در زندگی دنیا و آخرت او دارد و سبک شمردن نماز و عدم پای‌بندی به نماز اول وقت یا ترک آن چه عواقب و نتایجی خواهد داشت،قطعا با میل تمام بلکه عاشقانه به سوی نماز خواهد رفت.
در این جا به دو روایت معروف در مورد عواقب سبک شمردن نماز که جامعیّت دارد، اشاره مى‌کنیم که سعی کنید در فرصت مناسب به ایشان بگویید: حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) مى‌فرماید: «هر کس نماز را سبک بشمارد، دچار پانزده بلا مى‌شود: شش بلا در دنیا، سه بلا هنگام مرگ، سه بلا در قبر و سه بلا هنگامى که از قبر بیرون مى آید. آن چه در دنیا به آن دچار مى‌شود:
1. خداوند برکت را از عمر او بر مى‌دارد.
2. خداوند برکت را از روزى‌اش بر مى‌دارد.
3. چهره خوبان از او گرفته مى شود.
4. کار نیک وى پاداش نخواهد داشت.
5. دعایش به اجابت نمى رسد.
6. از دعاى خوبان بهره‏‌اى نخواهد برد.
امّا آن چه هنگام مرگ به آن دچار مى‌شود:
1. با ذلت و خوارى مى میرد.
2. گرسنه از دنیا مى رود.
3. تشنه مى میرد.
امّا آن چه در قبر گریبانش را مى گیرد:
1. خداوند ملکى را در قبر وى مى گمارد تا او را شکنجه دهد.
2. قبر بر وى تنگ خواهد گرفت.
3. درون قبر وى تاریک خواهد بود.
آن چه در قیامت هنگام برخاستن از قبر به آن دچار مى‌شود:
1. خداوند فرشته‏اى بر او مى گمارد تا وى را با صورت بر زمین بکشد.
2. با وى محاسبه سختى خواهد داشت.
3. هرگز خداوند به وى نظر رحمت نمى افکند».(1)
و: امام صادق (علیه السلام) فرمود: رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرمود: « لَيْسَ‏ مِنِّي‏ مَنِ‏ اسْتَخَفَ‏ بِصَلَاتِهِ لَا يَرِدُ عَلَيَّ الْحَوْض‏ (2) به خدا قسم ! از من نیست کسی که نماز را سبک بشمارد و کنار حوض کوثر بر من وارد نمی‌شود»
ز: سعی کنید کتاب‌هایی که در مورد اسرار و فلسفه نماز نوشته شده را تهیه بفرمایید و در دسترس ایشان قرار دهید تا بخواند.

پی نوشت:
1.نوری، حسین، مستدرک الوسائل،ج 1، ص 172 و 171، مؤسسه آل البيت، قم، 1408 ق.
2.ابن بابويه، محمد بن على‏، من لا يحضره الفقيه‏،ج1،ص206، دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم‏،1413ق.

موضوع قفل شده است