جمع بندی بالاتر بدون درجه چپ دست ها از راست دست ها در بهشت

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بالاتر بدون درجه چپ دست ها از راست دست ها در بهشت

از کسی شنیدم میگفت چون انجام کارها با دست چپ مکروه و بیشتر کارهای کسایی که دست چپ هستند هم شامل این مورد میشه خدا چپ دست ها رو در بهشت یه درجه بالاتر از دست راست ها قرار میده. آیا این حرف درسته ؟ اگر سند داره لطفا بفرمایید.

با نام الله

:Gol::Gol::Gol::Gol:

کارشناس بحث: استاد صادق

حالیا;495426 نوشت:
از کسی شنیدم میگفت چون انجام کارها با دست چپ مکروه و بیشتر کارهای کسایی که دست چپ هستند هم شامل این مورد میشه خدا چپ دست ها رو در بهشت یه درجه بالاتر از دست راست ها قرار میده. آیا این حرف درسته ؟ اگر سند داره لطفا بفرمایید.

باسلام اولا فراز اول این گفته با فراز اخر آن پرادکس کال است . چون اگر کار بادست چپ مکره است چطور مقام دست چپ در بهشت بالاتر است ؟؟؟؟
ثانیا ـ در منابیع روایی چنین چیزی نیامده است .

صادق;496148 نوشت:
باسلام اولا فراز اول این گفته با فراز اخر آن پرادکس کال است . چون اگر کار بادست چپ مکره است چطور مقام دست چپ در بهشت بالاتر است ؟؟؟؟

سلام.

احتمالا منظورشون این بوده:

چون شخصچپ دست مجبور بوده از دست چپ برای کارها استفاده کند و به این خاطر درجه اش در بهشت نسبت به فرد مشابه راست دست پایین تر میاید،بنابراین خداوند برای رعایت اعتدال سهمیه خاصی را برای چپ دست ها در نظر گرفته و درجه آنها را بالاتر میبرد تا یک چپ دست و یک راست دست که کارهای یکسان انجام داده اند، مرتبه یکسانی داشته باشند.

من خودم چپ دست هستم و بیشتر کارهام رو بادست چپ انجام میدم فکر نمیکنم اشکالی داشته باشه برای ما چپ دست ها

B-neshan;496184 نوشت:
چون شخصچپ دست مجبور بوده از دست چپ برای کارها استفاده کند

با سلام و احترام
مجبور که نبوده؟! بوده؟ یعنی با سعی نمیشه عادت رو تغییر داد.

B-neshan;496184 نوشت:
سلام.

احتمالا منظورشون این بوده:

چون شخصچپ دست مجبور بوده از دست چپ برای کارها استفاده کند و به این خاطر درجه اش در بهشت نسبت به فرد مشابه راست دست پایین تر میاید،بنابراین خداوند برای رعایت اعتدال سهمیه خاصی را برای چپ دست ها در نظر گرفته و درجه آنها را بالاتر میبرد تا یک چپ دست و یک راست دست که کارهای یکسان انجام داده اند، مرتبه یکسانی داشته باشند.

نکته اساسی تر اینه که چرا برای خدا مهمه ما کارها رو با دست چپ انجام میدیم یا راست؟ :Gig:

با سلام.
استاد جوادي آملي در دروس تفسيرشان مي‌فرمودند که: المؤمن کِلتا يَدَيْه يَمين. (هر دو دست مؤمن دست راست است)

در کتاب أسرار الصّلاة هم همين مطلب رو مستدلّاً بيان فرموده:

«انّ المؤمن كلتا يديه يمين، و كلتا رِجلَيه يُمنى؛ لأنّه مَظهرٌ للّه الّذي ورد في وصفه أنّ كلتا يديه يمين.» (أسرار الصّلاة، ص81)

Hadi99g;496226 نوشت:
با سلام.
استاد جوادي آملي در دروس تفسيرشان مي‌فرمودند که: المؤمن کِلتا يَدَيْه يَمين. (هر دو دست مؤمن دست راست است)

در کتاب أسرار الصّلاة هم همين مطلب رو مستدلّاً بيان فرموده:

«انّ المؤمن كلتا يديه يمين، و كلتا رِجلَيه يُمنى؛ لأنّه مَظهرٌ للّه الّذي ورد في وصفه أنّ كلتا يديه يمين.» (أسرار الصّلاة، ص81)

باسلام وتقدیر از شاگرد خوب استاد .
آن مطلب ربطی به این مسله ندارد . مربوط به امور معنوی است ودر خود حدیث تصریح شده . مجدد در حدیث دقت فرماید .

Moradali;496218 نوشت:
با سلام و احترام
مجبور که نبوده؟! بوده؟ یعنی با سعی نمیشه عادت رو تغییر داد.

با سلام وتسلیت ایام غمبار شهادت ام ابیها ع
ضرورت بر تغییر نیست .

عين الحيات;496214 نوشت:
من خودم چپ دست هستم و بیشتر کارهام رو بادست چپ انجام میدم فکر نمیکنم اشکالی داشته باشه برای ما چپ دست ها

باسلام وتقدیر از شما که دست چپ تان از بسیاری از راست دست ها خیر وبرکتش بشتر است . مطمین باشید اشکالی متوجه شما گرامی نیست .چون بر اساس :
ا نّ المؤمن كلتا يديه يمين، و كلتا رِجلَيه يُمنى؛ لأنّه مَظهرٌ للّه الّذي ورد في وصفه أنّ كلتا يديه يمين .
دست چپ شما که مومن هستید از دست راست افراد غیر مومن بهتر است . موفق باشید .

http://www.askdin.com/thread37943.html
سوال :
از کسی شنیدم میگفت چون انجام کارها با دست چپ مکروه و بیشتر کارهای کسایی که دست چپ هستند هم شامل این مورد میشه خدا چپ دست ها رو در بهشت یه درجه بالاتر از دست راست ها قرار میده. آیا این حرف درسته ؟ اگر سند داره لطفا بفرمایید.؟

پاسخ :
اولا فراز اول این گفته با فراز اخر آن پرادکس کال است . چون اگر کار بادست چپ مکره است چطور مقام دست چپ در بهشت بالاتر است ؟؟؟؟
ثانیا ـ در منابیع روایی چنین چیزی نیامده است .

ثالثا - تقدیر از شما که دست چپ تان از بسیاری از راست دست ها خیر وبرکتش بشتر است . مطمین باشید اشکالی متوجه شما گرامی نیست .چون بر اساس :
ا نّ المؤمن كلتا يديه يمين، و كلتا رِجلَيه يُمنى؛ لأنّه مَظهرٌ للّه الّذي ورد في وصفه أنّ كلتا يديه يمين . (1) مومن هر دو رستش راست است وهر دو پایش راست است زیرا او مظهر خدای است که در حق او گفته شده هردو دست حق راست است .
دست چپ شما که مومن هستید از دست راست افراد غیر مومن بهتر است .

1- بحار ،ج 32 ص123

موضوع قفل شده است