جمع بندی حکم بازی شطرنج

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم بازی شطرنج

بازی با شطرنج چه حکمی دارد؟((آیت الله سیستانی))

برچسب: 

با نام الله

:Gol::Gol::Gol::Gol:

کارشناس بحث: استاد شفا

سؤال:
بازی با شطرنج چه حکمی دارد؟
(طبق فتوای حضرت آیت الله سید علی حسینی سیستانی [مد ظله])

پاسخ:
به این استفتاء از سایت حضرت آیت الله سید علی حسینی سیستانی (زید عزه) توجه کنید:
آیا بازی کردن با شطرنج بدون برد و باخت با توجه به این که در عرف به عنوان آلت قمار استفاده نمی‌شود، جایز است؟ در رابطه با تخته نرد چطور؟
پاسخ: شطرنج هنوز هم در دنیا به عنوان قمار مطرح است و بازی با آن حرام است و همچنین تخته نرد و اما پاسور اگر در شهر شما معمولاً وسیله قمار باشد به احتیاط واجب جایز نیست.

به توفیق و تأیید خداوند، از همه زشتی‌ها به دور باشید.

خوب مطرح باشه چه ربطی به حرام بودنش هست؟اگر حرامه پس چجوری مسابقاتش تو کشورمون برگذار میشه
تفنگ هم توی دنیا خیلی وقتا برای کشتن ادم بیگناه استفاده میشه اون وقت باید حرام باشه؟

سلام

با توجه به اینکه همه اموری که حرام یا مکروه حکم شده است در ذات خود ضرر و زیانی دارد،

ولی بازی شطرنج موجب تقویت هوش و تمرکز است، و این امر به تجربه ثابت شده است.

ضمنا فتوای آیت الله خامنه ای در این مورد چیست؟(شطرنج حرام است یا نه؟)

ممنون از عنایت شما

سلام....عقل و منطق حکم می کنه که اگر قمار نباشه صد در صد نه تنها حلال است بلکه انقدر نیاز است برای انسان که باید امر به معروف بشه برای بازی کردنش....قمار هیچ ربطی به شطرنج نداره ....قمار حرامه شکی نیست اما شطرنج حلاله....اگه اینطوره میشه سر نماز خوندن بهتر هم شرط بندی کرد پس نماز نخونیم بده....تفکر برای انجام بهترین حرکت در شطرنج باعث میشه همیشه در زندگی به فکر بهترین عمل باشی تا مبادا بدی ها و شیاطین حرکتی بهتر بر ضد خدا بر تو بزنن و دیگه حسرت برات بمونه....شطرنج برترین بازی فکری است.... هرکس شطرنج رو حرام مطلق اعلام کند اشتباه بزرگی کرده.....من خودم حتی برای کمک به مستمندان بدون درج نام خودم یک شطرنج کاملا جدید با 60 مهره جدید اختراع کردم که روزی فدراسیون براش تشکیل میشه و خیلی از شطرنج برتر میشه....اسمشم عقل سنجه و از لینک زیر می تونید دانلودش کنید....و روزی دست خیلی از فقرا رو می گیره این اختراع عظیمی که با کمک خدا درست کردم....موفق باشید http://s5.picofile.com/file/8115499568/mind_test_iran.rar.html

muiacir;496039 نوشت:
خوب مطرح باشه چه ربطی به حرام بودنش هست؟اگر حرامه پس چجوری مسابقاتش تو کشورمون برگذار میشه
تفنگ هم توی دنیا خیلی وقتا برای کشتن ادم بیگناه استفاده میشه اون وقت باید حرام باشه؟

با سلام.
من فکر می کنم رایج بودنش در دنیا مد نظر آقای سیستانی بوده. تفنگ در تمام دنیا به عنوان آلت قتل انسان های بی گناه استفاده نمی شود و این کاربری که شما فرمودید کاربری غیر معمول آن است. کاربری معمول ملاک مراجع تقید است.
و من الله توفیق

شریعت عقلانی;496051 نوشت:
من فکر می کنم رایج بودنش در دنیا مد نظر آقای سیستانی بوده. تفنگ در تمام دنیا به عنوان آلت قتل انسان های بی گناه استفاده نمی شود و این کاربری که شما فرمودید کاربری غیر معمول آن است. کاربری معمول ملاک مراجع تقید است.
و من الله توفیق
با سلام...دوست من اما من مطمئنم نظر آقای سیستانی اگه اینه اشتباه است....اگر هم رایج بودن چیزی باعث حرام شدنش باشه...پس نماز هم حرام است چرا چون بیشتر انسان ها اصلا نماز نمی خونن یعنی نماز نخوندن رایجه شاید از هر 20 نفر در دنیا یک نفر نماز بخونه....شایدم خیلی این اختلاف بیشتر باشه....خلاصه ملاک در هرچیزی توکل بخدا و کمک گرفتن از عقل خود انسان در درجه دوم شنیدن حرف دیگران و مشورت از آنها.....در ثانی شطرنج به هیچ عنوان بیشتر سر قمار رایج نیست....همین الان بصورت آنلاین شما در چندین سایت می تونید ببینید که میلیون آدم برای سرگرمی این بازی زیبا رو انجام میدن.....

nothing;496058 نوشت:
با سلام...دوست من اما من مطمئنم نظر آقای سیستانی اگه اینه اشتباه است....اگر هم رایج بودن چیزی باعث حرام شدنش باشه...پس نماز هم حرام است چرا چون بیشتر انسان ها اصلا نماز نمی خونن یعنی نماز نخوندن رایجه شاید از هر 20 نفر در دنیا یک نفر نماز بخونه....شایدم خیلی این اختلاف بیشتر باشه....خلاصه ملاک در هرچیزی توکل بخدا و کمک گرفتن از عقل خود انسان در درجه دوم شنیدن حرف دیگران و مشورت از آنها.....در ثانی شطرنج به هیچ عنوان بیشتر سر قمار رایج نیست....همین الان بصورت آنلاین شما در چندین سایت می تونید ببینید که میلیون آدم برای سرگرمی این بازی زیبا رو انجام میدن.....

با سلام.
شاید منظور بنده را اشتباه متوجه شدید. منظور بنده رایج بودن شطرنج فی نفسه نبوده. بلکه رایج بودن شطرنج به عنوان آلت قمار بوده.
در واقع شطرنج مانند نماز فی نفسه حرام نیست. بلکه مفید هم هست. شما زمانی می توانید نماز را با شطرنج مقایسه کنید که خواندن نماز به عنوان قمار در جهان رایج شده باشد.
و من الله توفیق

شریعت عقلانی;496059 نوشت:
شما زمانی می توانید نماز را با شطرنج مقایسه کنید که خواندن نماز به عنوان قمار در جهان رایج شده باشد.
قمار که سهله نماز در دنیا بسیار بدتر از قمار رایج شده است...یعنی بی اهمیتی نسبت به خالق.....یعنی بخش عظیمی از مردم دنیا نماز نمی خوانند یعنی هزاران برابر بدتر از قمار....بله شطرنج اگه رایجه قمارش تا حلالش پس حرامه....پس با این نتیجه گیری غلط نتیجه می گیریم نماز هم بسیار بدتر از عملی بنام قمار رایجه یعنی اصلا حساب ندادن دستور خدا اصلا ارزشی برای خدا قائل نشدن....پس بسیار رایجه پس با این نتیجه غلط برداشت غلط هم از این مثال این می شود که نماز نعوذبا لله حرام است...درثانی شطرنج صد در صد برای بازی واجب و حلال است....بله حتی واجبه چون خدا فرموده باید انسان مغزخودشو پرورش بده و شطرنج عقل رو باز می کنه ....اینم اثبات حلال بودن حکم خدا بر شطرنج بود....که به زیبایی اثبات شد...

muiacir;496039 نوشت:

سلام علیکم

این معیاری که مطرح شد برای آلت قمار است در مورد فلسفه احکام باید با کارشناسان اعتقادات در این بخش سوالاتتان را مطرح کنید.

ریحانه النبی;496049 نوشت:
سلام

با توجه به اینکه همه اموری که حرام یا مکروه حکم شده است در ذات خود ضرر و زیانی دارد،

ولی بازی شطرنج موجب تقویت هوش و تمرکز است، و این امر به تجربه ثابت شده است.

ضمنا فتوای آیت الله خامنه ای در این مورد چیست؟(شطرنج حرام است یا نه؟)

ممنون از عنایت شما

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اجوبه الاستفتائات:
س 1116: با توجه به اينکه در بيشتر مدارس بازى با شطرنج رواج دارد آيا بازى با آن و برگزارى دوره‏هاى آموزشى آن جايز است؟
ج: اگر به نظر مکلّف، شطرنج در حال حاضر از آلات قمار محسوب نشود در اين صورت بازى با آن بدون شرطبندى اشکال ندارد.

nothing;496070 نوشت:
قمار که سهله نماز در دنیا بسیار بدتر از قمار رایج شده است...یعنی بی اهمیتی نسبت به خالق.....یعنی بخش عظیمی از مردم دنیا نماز نمی خوانند یعنی هزاران برابر بدتر از قمار....بله شطرنج اگه رایجه قمارش تا حلالش پس حرامه....پس با این نتیجه گیری غلط نتیجه می گیریم نماز هم بسیار بدتر از عملی بنام قمار رایجه یعنی اصلا حساب ندادن دستور خدا اصلا ارزشی برای خدا قائل نشدن....پس بسیار رایجه پس با این نتیجه غلط برداشت غلط هم از این مثال این می شود که نماز نعوذبا لله حرام است...درثانی شطرنج صد در صد برای بازی واجب و حلال است....بله حتی واجبه چون خدا فرموده باید انسان مغزخودشو پرورش بده و شطرنج عقل رو باز می کنه ....اینم اثبات حلال بودن حکم خدا بر شطرنج بود....که به زیبایی اثبات شد...

با سلام.
شما اصلا منظور بنده رو اشتباه متوجه میشی. بعد میای روی این برداشت اشتباه مقاله می نویسی.
کی من گفتم چون قمار رایجه پس حرامه؟
قمار فی نفسه و بدون در نظر گرفتم رواج یا عدم رواجش حرامه.
بلکه عرض شد شطرنچ اگر بازی کردنش به صورت قمار رایج باشد حرام است.
آقای سیستانی هم منظورش همین بود که چون در اکثر نقاط دنیا قمار بازی کردن با شطرنج رایج است پس شطرنج حرام است.
حالا شما بفرمایید در کجای دنیا روی نماز قمار می زنند که حرام باشد.
کمی در مورد مطالب تامل کنید و با عجله پست نزنید.

و من الله توفیق

شفا;496114 نوشت:
ج: اگر به نظر مکلّف، شطرنج در حال حاضر از آلات قمار محسوب نشود در اين صورت بازى با آن بدون شرطبندى اشکال ندارد.

با سلام.
ای کاش نظر مکلف در اکثر احکام شرعی مهم می بود و مراجع به جای صدور احکام جزیی و ریز و مصداقی به همان حکم کلی کفایت می کردند و وظیفه را گردن خود مکلف می انداختند. در این زمینه آیت الله خامنه ای جلودار مراجع است.
و من الله توفیق

هر چند ظاهرا ربطی بین این مطلب و تاپیک ربطی نداره اما اگر تاپیکو از اول بخونین ربطشو با مطلب بنده میبینین .
گاهی با بعضی ها صحبت میکنم با اینکه طرف تحصیلات بالا داره و استاد دانشگاه هم هست یک حرفهایی میزنن که تعجب میکنم
. با خودم میگم این با این اطلاعاتش ، با این تحصیلاتش ، با این مطالعاتش ، با این دنیا دیدگیش ، با اینکه دوستانش تحصیل کرده و استاد دانشگاه هستند چرا این حرفو میزنه .
یک مثال میزنم . یکی از بستگانم آزاده است ، دکترا از انگلیس گرفته ، زن و فرزندان فرهیخته دارد ، استاد دانشگاه است ، هر شب چند تا روزنامه میخونه . یکبار صحبت بود درباره مالیات شرکتش میگفت اداره مالیات اینطوری منو اذیت میکنه . بعد یک بازاری اونجا بود گفت مالیات من اینقدر میاد . یکی دیگر از بستگاه به بازاری گفت مالیاتی که شما میدی کمه باید بیشتر بدی بعد این فامیلم که وصفشو بالا گفتم گفت : بازاریا با علما رابطه دارن و فشار میارن و مالیاتشون کمه اما شرکتا با علما رابطه ندارن مالیاتشون زیاده .
بنده تا اینجای حرف این آقا رو رد نمیکنم و قبولم نمیکنم . نظرشو گفته . دلیلی نداره بهش فکر کنم . اما یک جمله ای در ادامه گفت که تعجب کردم
گفت :
اتوبان پردیس به این کوتاهی 2500 تومان اما اتوبان قم 300 تومان .
1- اتوبان قم به علما چه ربطی داره
2- اتوبان پردیسو بخش خصوصی ساخته با یکی سری قواعد از پیش تعیین شده داره قیمت گذاری میشه . چه ربطی به اتوبان تهران قم داره که سالهاست ساخته شده و مدعی خصوصی نداره
3- اتوبانهای ارزان دیگری را میتوان مثال زد مثل قزوین

این یک جمله کافی است برای اینکه بدانیم بقیه گفته هایش هم دلیلی بر عقلانیتش وجود نداره .

شریعت عقلانی;496161 نوشت:
حالا شما بفرمایید در کجای دنیا روی نماز قمار می زنند که حرام باشد.
با سلام مجدد...عزیز جان منم نگفتم نماز سر قمار..بحث قمار نیست که بحث سر کار حرام است و نماز نخواندن هم یک کار حرام است پس چون این کار حرام رایجه پس نماز حرام است؟؟ نه پس شطرنج هم حلال است.کلا قمار چیزه حرام و بدیه...درست اما بی اهمیت بودن به دستور خالق هزار برابر بدتر از عملی بنام قمار است پس با این نتیجه غلط که چون شطرنج در دنیا بیشتر سر قمار است پس کلا حرام است حتی اگر سر قمار نباشد...پس نماز هم نعوذبالله حرام است چون نماز نخواندن و حرمت شکنی و بی تفاوت بودن به خالقی که آن را واجب کرده بسیار رایج تر است تا خواندن آن ....که قبلا هم همینا رو گفتم گویا شما متوجه منظورم نشدید....بحث قمار نیست که بحث سر کار حرام است و نماز نخواندن هم یک کار حرام است پس چون این کار حرام رایجه پس نماز حرام است؟؟ نه پس شطرنج هم حلال است

سلام . آیت الله مکارم چی میگن؟

دیگه انقدر سوال و جواب لازم نیست نظر مرجع بسیار شفافه

Ar.Rz;496446 نوشت:
سلام . آیت الله مکارم چی میگن؟

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي:

استفتائات:

آیا بازى با شطرنج در عصر حاضر اشکال دارد؟اگر شطرنج در عرف عام از آلات قمار محسوب شود بازى با آن حرام است و اگر از حالت قمار خارج و جزء ورزشهاى فکرى در آمده باشد اشکالى ندارد.

شریعت عقلانی;496167 نوشت:

با سلام.
ای کاش نظر مکلف در اکثر احکام شرعی مهم می بود و مراجع به جای صدور احکام جزیی و ریز و مصداقی به همان حکم کلی کفایت می کردند و وظیفه را گردن خود مکلف می انداختند. در این زمینه آیت الله خامنه ای جلودار مراجع است.
و من الله توفیق

بسیار حرف زیبایی زدید
این حرف رو خیلی وقته من جرءت نمیکنم به همه کس بگم و همیشه توی دلم بوده و احتمالا همیشه هم خواهد موند

muiacir;496615 نوشت:
شطرنج و بحث قمارش که حرامه کلی فراگیره پس چیز جزیی نیست و مراجع نیز مثل هر انسانی نباید سکوت کنند

حرمت شطرنج هیچ متاسفانه ؛ از وجود ربا (((که از زنا با محارم هم بدتر است)))) وتقریباًتمام بانک های کشور؛ به آن مبتلا ونیز بی حجابی که
در تمام کشورفراگیر شده است
مع الاسف مراجع بطور صریح وعلناً با این گناه ها (شطرنج/ربا /بی حجابی و.و.و.و...)فتوا صادرنمیکنند..............چرا صدا وسیما جمهوری اسلامی نظر مراجع را بیان نمی کنند

موضوع قفل شده است