صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم بازی شطرنج

علاقه
    بخور بخواب
    نوشته
    7
    حضور
    6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11

حکم بازی شطرنج

بازی با شطرنج چه حکمی دارد؟((آیت الله سیستانی))

2. صلوات ها 4

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

حکم بازی شطرنج

کارشناس بحث: استاد شفا

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 4

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,121
    حضور
    53 روز 1 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11231

جمع‌بندی

سؤال:
    بازی با شطرنج چه حکمی دارد؟
    (طبق فتوای حضرت آیت الله سید علی حسینی سیستانی [مد ظله])

پاسخ:
    به این استفتاء از سایت حضرت آیت الله سید علی حسینی سیستانی (زید عزه) توجه کنید:
    آیا بازی کردن با شطرنج بدون برد و باخت با توجه به این که در عرف به عنوان آلت قمار استفاده نمی‌شود، جایز است؟ در رابطه با تخته نرد چطور؟
    پاسخ: شطرنج هنوز هم در دنیا به عنوان قمار مطرح است و بازی با آن حرام است و همچنین تخته نرد و اما پاسور اگر در شهر شما معمولاً وسیله قمار باشد به احتیاط واجب جایز نیست.

به توفیق و تأیید خداوند، از همه زشتی‌ها به دور باشید.

ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۴/۰۱/۱۵ در ساعت ۱۱:۱۸ دلیل: ویرایش ویراستار جمع‌بندی‌ها
    حکم بازی شطرنج

حکم بازی شطرنج

7. صلوات ها 4

نوشته
    892
    حضور
    16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1567

خوب مطرح باشه چه ربطی به حرام بودنش هست؟اگر حرامه پس چجوری مسابقاتش تو کشورمون برگذار میشه
    تفنگ هم توی دنیا خیلی وقتا برای کشتن ادم بیگناه استفاده میشه اون وقت باید حرام باشه؟

9. صلوات ها 2

علاقه
    یکی دوتا نیستند :)
    نوشته
    4,261
    حضور
    138 روز 7 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    57
    گالری
    1774
    صلوات
    14151

سلام

با توجه به اینکه همه اموری که حرام یا مکروه حکم شده است در ذات خود ضرر و زیانی دارد،

ولی بازی شطرنج موجب تقویت هوش و تمرکز است، و این امر به تجربه ثابت شده است.

ضمنا فتوای آیت الله خامنه ای در این مورد چیست؟(شطرنج حرام است یا نه؟)

ممنون از عنایت شما

11. صلوات ها 4

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

سلام....عقل و منطق حکم می کنه که اگر قمار نباشه صد در صد نه تنها حلال است بلکه انقدر نیاز است برای انسان که باید امر به معروف بشه برای بازی کردنش....قمار هیچ ربطی به شطرنج نداره ....قمار حرامه شکی نیست اما شطرنج حلاله....اگه اینطوره میشه سر نماز خوندن بهتر هم شرط بندی کرد پس نماز نخونیم بده....تفکر برای انجام بهترین حرکت در شطرنج باعث میشه همیشه در زندگی به فکر بهترین عمل باشی تا مبادا بدی ها و شیاطین حرکتی بهتر بر ضد خدا بر تو بزنن و دیگه حسرت برات بمونه....شطرنج برترین بازی فکری است.... هرکس شطرنج رو حرام مطلق اعلام کند اشتباه بزرگی کرده.....من خودم حتی برای کمک به مستمندان بدون درج نام خودم یک شطرنج کاملا جدید با 60 مهره جدید اختراع کردم که روزی فدراسیون براش تشکیل میشه و خیلی از شطرنج برتر میشه....اسمشم عقل سنجه و از لینک زیر می تونید دانلودش کنید....و روزی دست خیلی از فقرا رو می گیره این اختراع عظیمی که با کمک خدا درست کردم....موفق باشید http://s5.picofile.com/file/81154995..._iran.rar.html

13. صلوات ها 3

علاقه
    گفتگوی دینی
    نوشته
    1,736
    حضور
    33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    119
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3287

نقل قول نوشته اصلی توسط muiacir نمایش پست ها
    خوب مطرح باشه چه ربطی به حرام بودنش هست؟اگر حرامه پس چجوری مسابقاتش تو کشورمون برگذار میشه
    تفنگ هم توی دنیا خیلی وقتا برای کشتن ادم بیگناه استفاده میشه اون وقت باید حرام باشه؟
    با سلام.
    من فکر می کنم رایج بودنش در دنیا مد نظر آقای سیستانی بوده. تفنگ در تمام دنیا به عنوان آلت قتل انسان های بی گناه استفاده نمی شود و این کاربری که شما فرمودید کاربری غیر معمول آن است. کاربری معمول ملاک مراجع تقید است.
    و من الله توفیق

سعدی : چو رسی به کوه سینا "ارنی" مگو و بگذر
    که نیرزد این تمنا به جواب "لن ترانی"

حافظ : چو رسی به طور سینا "ارنی" بگو و بگذر
    تو جواب دوست بشنو نه جواب "لن ترانی"

مولانا : "ارنی" کسی بگوید که تو را ندیده باشد
    تو که با منی همیشه چه "تری" چه "لن ترانی"

15. صلوات ها 4

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

نقل قول نوشته اصلی توسط شریعت عقلانی نمایش پست ها
    من فکر می کنم رایج بودنش در دنیا مد نظر آقای سیستانی بوده. تفنگ در تمام دنیا به عنوان آلت قتل انسان های بی گناه استفاده نمی شود و این کاربری که شما فرمودید کاربری غیر معمول آن است. کاربری معمول ملاک مراجع تقید است.
    و من الله توفیق
    با سلام...دوست من اما من مطمئنم نظر آقای سیستانی اگه اینه اشتباه است....اگر هم رایج بودن چیزی باعث حرام شدنش باشه...پس نماز هم حرام است چرا چون بیشتر انسان ها اصلا نماز نمی خونن یعنی نماز نخوندن رایجه شاید از هر 20 نفر در دنیا یک نفر نماز بخونه....شایدم خیلی این اختلاف بیشتر باشه....خلاصه ملاک در هرچیزی توکل بخدا و کمک گرفتن از عقل خود انسان در درجه دوم شنیدن حرف دیگران و مشورت از آنها.....در ثانی شطرنج به هیچ عنوان بیشتر سر قمار رایج نیست....همین الان بصورت آنلاین شما در چندین سایت می تونید ببینید که میلیون آدم برای سرگرمی این بازی زیبا رو انجام میدن.....

17. صلوات ها 2

علاقه
    گفتگوی دینی
    نوشته
    1,736
    حضور
    33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    119
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3287

نقل قول نوشته اصلی توسط nothing نمایش پست ها
    با سلام...دوست من اما من مطمئنم نظر آقای سیستانی اگه اینه اشتباه است....اگر هم رایج بودن چیزی باعث حرام شدنش باشه...پس نماز هم حرام است چرا چون بیشتر انسان ها اصلا نماز نمی خونن یعنی نماز نخوندن رایجه شاید از هر 20 نفر در دنیا یک نفر نماز بخونه....شایدم خیلی این اختلاف بیشتر باشه....خلاصه ملاک در هرچیزی توکل بخدا و کمک گرفتن از عقل خود انسان در درجه دوم شنیدن حرف دیگران و مشورت از آنها.....در ثانی شطرنج به هیچ عنوان بیشتر سر قمار رایج نیست....همین الان بصورت آنلاین شما در چندین سایت می تونید ببینید که میلیون آدم برای سرگرمی این بازی زیبا رو انجام میدن.....
    با سلام.
    شاید منظور بنده را اشتباه متوجه شدید. منظور بنده رایج بودن شطرنج فی نفسه نبوده. بلکه رایج بودن شطرنج به عنوان آلت قمار بوده.
    در واقع شطرنج مانند نماز فی نفسه حرام نیست. بلکه مفید هم هست. شما زمانی می توانید نماز را با شطرنج مقایسه کنید که خواندن نماز به عنوان قمار در جهان رایج شده باشد.
    و من الله توفیق

سعدی : چو رسی به کوه سینا "ارنی" مگو و بگذر
    که نیرزد این تمنا به جواب "لن ترانی"

حافظ : چو رسی به طور سینا "ارنی" بگو و بگذر
    تو جواب دوست بشنو نه جواب "لن ترانی"

مولانا : "ارنی" کسی بگوید که تو را ندیده باشد
    تو که با منی همیشه چه "تری" چه "لن ترانی"

19. صلوات

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

نقل قول نوشته اصلی توسط شریعت عقلانی نمایش پست ها
    شما زمانی می توانید نماز را با شطرنج مقایسه کنید که خواندن نماز به عنوان قمار در جهان رایج شده باشد.
    قمار که سهله نماز در دنیا بسیار بدتر از قمار رایج شده است...یعنی بی اهمیتی نسبت به خالق.....یعنی بخش عظیمی از مردم دنیا نماز نمی خوانند یعنی هزاران برابر بدتر از قمار....بله شطرنج اگه رایجه قمارش تا حلالش پس حرامه....پس با این نتیجه گیری غلط نتیجه می گیریم نماز هم بسیار بدتر از عملی بنام قمار رایجه یعنی اصلا حساب ندادن دستور خدا اصلا ارزشی برای خدا قائل نشدن....پس بسیار رایجه پس با این نتیجه غلط برداشت غلط هم از این مثال این می شود که نماز نعوذبا لله حرام است...درثانی شطرنج صد در صد برای بازی واجب و حلال است....بله حتی واجبه چون خدا فرموده باید انسان مغزخودشو پرورش بده و شطرنج عقل رو باز می کنه ....اینم اثبات حلال بودن حکم خدا بر شطرنج بود....که به زیبایی اثبات شد...

21. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری