جایگاه چنین افرادی کجاست؟!

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جایگاه چنین افرادی کجاست؟!

با سلام

3 تا سوال داشتم:

1-شنیده ام اگر کسی قبل از سن تکلیفش بمیرد از او در آن دنیا امتحان میگیرند و سپس بهشتی یا جهنمی میشود. اگر این فرد مثلا جهنمی شود حق اعتراض دارد که مثلا بگوید به من مهلت داده نشده و صرفا با یک بار امتحان گرفتن دارم میرم جهنم؟! آیا خدا به او مهلت میدهد؟ (مثلا او را دوباره به این دنیا بازمیگرداند؟)

2-اگر کسی در چین یا روسیه یا کشورهای با اکثریت کمونیستی به دنیا بیاید و به سن تکلیف برسد و سپس بمیرد و عقیده اش این باشد که خدایی در کار نیست به جهنم میرود؟! آیا ملاک خدا فقط در سن تکلیف بودن یا نبودن است؟

3-اگر کسی صرفا از روی تقلید از پدر و مادر و جامعه اش مسلمان باشد و بدون تحقیق نماز بخواند و روزه بگیرد به بهشت میرود؟! اگر نمیرود که هیچ اما اگر میرود آیا فردی که در سوال دومم در موردش سخن گفتم حق این را ندارد که اعتراض کند و بگوید خدایا چرا مرا در یک خانواده مسلمان نیافریدی که من هم مثل پدر و مادرم مسلمان شوم و برم بهشت؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد طاها

با عرض سلام به شما دوست گرامی

1- اطفال گرچه ذهنشان تکامل لازم را ندارد اما از فطرت توحیدی کافی برخوردارند (کافی/ج2/ص12) و اگر با همین حالت طفولیت از دنیا بروند طبق برخی از روایات، خداوند در قیامت از آنها آزمونی میگیرد و هر کس طبق فطرت توحیدی خود عمل نماید و از دستوری که خدا به او میدهد اطاعت کند به درجه خاصی در بهشت وارد میشود و اگر نافرمانی کند اهل دوزخ خواهد بود. (کافی/ج3/ص248) باید توجه داشت نتیجه این آزمون از نظر ارزش و اعتبار در درجه آزمون کسانی است که در دنیا زندگی بلندی داشته اند و نباید آنرا با امتحانهای دنیوی مقایسه کرد.

2- زندگی در محیط منحرف و فاسد گرچه امکان انحراف فرد را افزایش میدهد اما قدرت انتخاب و اختیاری که در ذات او نهفته است و نیز فطرت پاک او را از بین نمیبرد. انسان این قدرت را دارد که در سایه عقل و فطرت خویش، عوامل بیرونی و درونی انحراف را از خود دور کند و اگر در این راه کوتاهی نماید طبیعتا مستحق مجازات است. اما اگر حقيقتا خواستار حق باشد ولی نتوانسته به دین حق پی ببرد چنانچه طبق فطرت پاك خویش عمل کند و عقل سالم و وجدان انسانی را زیرپا نگذارد و ظلم نکند، از عذاب قیامت در امان خواهد بود ولى اگر جزو معاندان و لجوجان باشد مورد مواخذه قرار میگيرد.

3- طبق نظر همه فقها و دانشمندان شیعه، اعتقاد و باور به اصول دین نباید از روی تقلید باشد. اما یک نکته مهم این است که گاه گمان میشود باور دینی عوام مسلمان از روی تقلید است در حالیکه چنین نیست. بله در دامان اسلام و محیط اسلامی زاده شده اند و یاد گرفته اند طبق آداب اسلام رفتار کنند اما اگر از ایشان بپرسید که چرا به خدا باور دارید و یا مسلمان هستید استدلال ارائه میدهند استدلالی متناسب با سطح فکری و علمی خودشان.

در پناه حق

من شنیدم خدا دوباره ازشون امتحان میگیره

طاها;496111 نوشت:
3- طبق نظر همه فقها و دانشمندان شیعه، اعتقاد و باور به اصول دین نباید از روی تقلید باشد. اما یک نکته مهم این است که گاه گمان میشود باور دینی عوام مسلمان از روی تقلید است در حالیکه چنین نیست. بله در دامان اسلام و محیط اسلامی زاده شده اند و یاد گرفته اند طبق آداب اسلام رفتار کنند اما اگر از ایشان بپرسید که چرا به خدا باور دارید و یا مسلمان هستید استدلال ارائه میدهند استدلالی متناسب با سطح فکری و علمی خودشان.

این حرفتان را قبول ندارم. براهینی که ارائه میدهند علیت و نظم هست که با 2 تا ایراد گرفتن حرفی برای گفتن ندارند در مورد مسلمان بودنشان هم استدلالی ارائه نمیدهند فقط 4 تا ویژگی اسلام را میگویند و میگن خوبه پس درسته!

[="Arial"][="DarkSlateGray"]

mir@;496244 نوشت:
این حرفتان را قبول ندارم. براهینی که ارائه میدهند علیت و نظم هست که با 2 تا ایراد گرفتن حرفی برای گفتن ندارند در مورد مسلمان بودنشان هم استدلالی ارائه نمیدهند فقط 4 تا ویژگی اسلام را میگویند و میگن خوبه پس درسته!

[=arial]سلام
[=arial]خب شاید یه بنده خدایی با 4 تا ویژگی اسلام ، بگه اسلام خوبه!! یکی نه ، باید براش کلی دلیل بیاریم کلی ایه و حدیث بیاریم تا قبول کنه اسلام رو !هر شخصی یه جور فکرمیکنه همه مثل هم نیستن !
اونی که با 4 تا ویژگی قبول کرده واسه استدلال هم ..همون 4 تا رو میگه ! اونی که با ایه و حدیث قبول کرده واسه استدالال اونا رو میگه !
کارشناس هم گفتن :
[=arial][=arial]++[=arial] استدلالی متناسب با سطح فکری و علمی خودشان.

موضوع قفل شده است