جمع بندی شیعه یا سنی؟!

تب‌های اولیه

31 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شیعه یا سنی؟!

سلام
من راستش هنوز متوجه نشدم که تفاوت اهل سنت با شیعه در چیه! میشه لطفا برام به صورت خیلی تیتروار موارد مهم تفاوت رو بنویسید. نمیدونم این موارد اختلاف رو میشه به دو دسته تقسیم کرد یا نه. لطفا اگر اینطور هست اونها را جداگانه برام بنویسین که کدوم موارد اختلافی هست که مثلا عقیده شیعه بهتره و این بهتر بودن روی زندگی همین الان مون در این دنیا چه تاثیری میزاره و کجا خودش رو نشون میده. و همچنین کدوم موارد اختلافی هست که توی این دنیا شاید اثرش دیده نشه ولی در آخرت اثرش را نشون خواهد داد. این دو دسته رو جهت احتیاط نوشتم و همونطور که گفتم واقعا نمیدونم همچین دسته بندی درست هست یا خیر فقط خواستم مطمئن بشم که منظورم رو درست مطرح کرده باشم.

لطفا تیتروار به موارد اصلی اختلاف اشاره بفرمایید

از لطف شما سپاسگزارم

با نام الله

:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

کارشناس بحث: استاد رئوف

yekdoost;494344 نوشت:
سلام
من راستش هنوز متوجه نشدم که تفاوت اهل سنت با شیعه در چیه! میشه لطفا برام به صورت خیلی تیتروار موارد مهم تفاوت رو بنویسید. نمیدونم این موارد اختلاف رو میشه به دو دسته تقسیم کرد یا نه. لطفا اگر اینطور هست اونها را جداگانه برام بنویسین که کدوم موارد اختلافی هست که مثلا عقیده شیعه بهتره و این بهتر بودن روی زندگی همین الان مون در این دنیا چه تاثیری میزاره و کجا خودش رو نشون میده. و همچنین کدوم موارد اختلافی هست که توی این دنیا شاید اثرش دیده نشه ولی در آخرت اثرش را نشون خواهد داد. این دو دسته رو جهت احتیاط نوشتم و همونطور که گفتم واقعا نمیدونم همچین دسته بندی درست هست یا خیر فقط خواستم مطمئن بشم که منظورم رو درست مطرح کرده باشم.

از لطف شما سپاسگزارم

با سلام خدمت شما دوست گرامی

- مهمترین اختلاف شیعه و سنی در مورد جانشینی پیامبر (ص) است. از نگاه شیعه پیامبر در موارد مختلفی جانشین خود را معرفی کرده است و در این زمینه دلایل مختلفی وجود دارد، این در حالی است که اهل سنت به خلافت ابوبکر، عمر، عثمان و سپس علی(ع) معتقدند.

- علاوه بر مسئله زعامت و رهبری جامعه، از نگاه شیعه، اهل بیت، مفسران حقیقی قرآن و سنت پیامبر هستند و آنها منبع علمی برای معارف اسلامی هستند و در مشکلات علمی و فهم معارف اسلامی باید به انها رجوع کرد. این در حالی است که اهل سنت، اهل بیت را انسان های فاضل و عالمی می دانند و با آنها مانند یک عالم از علمای دیگر رفتار می کنند.

- یکی دیگر از تفاوت های اعتقاد به عصمت اهل بیت است در حالی که اهل سنت چنین اعتقادی ندارند.

- مسئله مهم دیگری که وجود دارد، بحث امام دوازدهم و امام غایب است که از نگاه شیعه امام زمان زنده و غایب است در حالیکه اهل سنت چنین اعتقادی ندارند. از نگاه شیعه، امام زمان، ظهور خواهد کرد و همانطور که پیامبر رهبری جامعه و نیز مرجعیت علمی را داشته است، امام زمان نیز چنین خواهد بود.

* مسائل مطرح شده، عمده مسائل اختلافی هستند و البته مسائلی غیر از این موارد نیز وجود دارد.
* همچنین باید به این نکته توجه کرد که این اختلافات در حیطه اعتقادات است و اختلافاتی نیز در حیطه احکام و فقه نیز وجود دارد که می توان ریشه آن را در همین بحث های اعتقادی یافت.

موفق باشید

رئوف;497528 نوشت:

- مهمترین اختلاف شیعه و سنی در مورد جانشینی پیامبر (ص) است.
- از نگاه شیعه، اهل بیت، مفسران حقیقی قرآن و سنت پیامبر هستند
- یکی دیگر از تفاوت های اعتقاد به عصمت اهل بیت است در حالی که اهل سنت چنین اعتقادی ندارند.
- از نگاه شیعه امام زمان زنده و غایب است در حالیکه اهل سنت چنین اعتقادی ندارند.

ممنون سرکار رئوف بابت پاسخ تون.

میشه لطفا بفرمایید که این اعتقادات چه تاثیری در زندگی الان من میزاره؟ من بعد از حدود 1400 سال از زمانیکه سرمنشا این اختلافات بوده، در همین زمان الان به عنوان یک شیعه چه رفتارها و اعمالی در زندگی دارم که به خاطر شیعه بودنم هست و باعث ارجحیت من به کسی میشه که اهل تسنن هست؟ اهل بیت چه تفسیرهایی داشتند که باعث این تمایز شده؟

میشه لطفا مثل جواب قبلی که فرمودین اینرو هم به صورت تیتروار به موارد مهمش اشاره کنین.

مساله اصلي اينه دین را از کی بگیریم !!
از اهل بیت یا از صحابی
اهل سنت شکلشون چنین است :روایت تا صحابی برسه دیگه لازم به بحث نیست (حتی یک جرح هم بر صحابی وارد نیست )
شیعه :تا امام معصوم باید روایت بررسی بشه
دین را از کسی بگیریم که شراب خواری می کنه ؟؟؟از کسی بگیریم که خانه حضرت زهرا را به اتش می کشد که ؟؟از کسی بگیریم که کلکسیون بدعت را وارد دین کرده است ؟؟بحث ما سر شکستن ما همین است دین را از کی بگیریم
در کتاب صحیح بخاریشون که هر وقت سند می خواند باید احادیث از صحیح بخاری بدیم از اهل بیت چند تا حدیث اومده از حضرت زهرا س یک روایت امده است که ان هم توهین به حضرت زهرا س است از ابوهریره که چند هزار روایت امده است که همین ابوهریره عمر او را می زنه که چرا این قدر روایت نقل می کنی از حضرت محمد ص
از معاویه ای که خود اهل سنت دارند در جهنم است یا از اهل بیت
از قاتل عمار الغادیه که پیامبر قاتل عمار فی النار یا از اهل بیت
از قاتل زبیر که می گند در جهنم که پسرش است یا از اهل بیت
از قاتلین عثمان که صحابی بودند و در همه شان بهقول اهل سنت کافر یا از اهل بیت
از عثمانی که مسلمانان اجازه ندادند در بیع دفن بشه یا از اهل بیت
از ابوبکر که می گه من برترین شما نیستم یا از اهل بیت
ما میگیم صحابه هم باید بررسی بشه ولی اونا نه !!

بسم الله الرحمن الرحیم...

یکی از مسائل مهم عقیدتی مسئله ی ولایت و پذیرفتن ولی و حجت خداست... از همونجایی که ابلیس بخاطر عدم پذیرش ولایت حضرت آدم مورد لعن قرار گرفت متوجه اهمیت ولایت می شیم...

اما مسئله ی دیگه , همونطور که برادر عزیزمون عمارشیعه فرمودند , مسئله ی اینه که ما از چه منبعی باید دینمون رو بگیریم!
وقتی رسول الله صلی الله علیه وآله و سلم در حدیث ثقلین , ما رو دعوت کردند به کتاب و عترت و گفتن این دو هیچ وقت از هم جدا نمی شن , یعنی چی؟
یعنی قرآن و اسلام بدون تفسیر اهل بیت علیهم السلام معنا نداره... و راه اصیل اسلام رو فقط و فقط کتاب الله و تفسیر حقیقی آن یعنی تفسیر اهل بیت علیهم السلام نشون می ده...

ammarshia;497553 نوشت:
مساله اصلي اينه دین را از کی بگیریم !!
....

المتعلم;497567 نوشت:
مسئله ی اینه که ما از چه منبعی باید دینمون رو بگیریم!....

سلام و ممنون از جناب عمارشیعه و المتعلم گرامی،

از نظر من چیزی که باعث ارزش آدمها میشه اعتقاداتشون و نمودی هست که این اعتقادات توی رفتار و اعمالشون داره. و اینکه چطور بدست آوردند برای من راستش زیاد مهم نیست.

ولی الان بحث من سر این مسئله نیست. میشه از شما خواهش کنم یکبار دیگه سوال منرو بخونین و نظرتون رو در موردش بنویسین. اگر ممکنه به صورت فقط تیتروار همونطور که استاد رئوف به سوال اول من جواب داد جوابهاتون رو بنویسین و به موارد مهم اختلافی اشاره کنین. اگه هر موردی توضیح نیاز داشتم از کمکتون استفاده خواهم کرد.

yekdoost;497549 نوشت:
میشه لطفا بفرمایید که این اعتقادات چه تاثیری در زندگی الان من میزاره؟ من بعد از حدود 1400 سال از زمانیکه سرمنشا این اختلافات بوده، در همین زمان الان به عنوان یک شیعه چه رفتارها و اعمالی در زندگی دارم که به خاطر شیعه بودنم هست و باعث ارجحیت من به کسی میشه که اهل تسنن هست؟ اهل بیت چه تفسیرهایی داشتند که باعث این تمایز شده؟

میشه لطفا مثل جواب قبلی که فرمودین اینرو هم به صورت تیتروار به موارد مهمش اشاره کنین.

جناب یکدوست قطعا اینکه ما شیعه باشیم یا سنی مسلمان باشیم یا مسیحی تفاوت چندانی بر سطح رفاه زندگی ما نداره. بیشترین تاثیری که با انتخاب دین درست میشه در زندگیمون احساس کنیم تفاوت در جهانبینیمون هست.
زندگی بدون هدف و آرمان بی معناست. دین درست به ما این هدف رو میده و کمک میکنه به سمت جامعه آرمانی که مطابق با فطرت انسانی ماست حرکت کنیم.
شیعه یک گذشته سرخ داره و اون عاشوراست که روحیه ایثار و از خود گذشتگی بهش داده و یک انتظار آینده سبز هست که بهش روحیه عدالت خواهی داده
ما معتقدیم ظهور انسان کامل نزدیک هست و ائمه شیعه فرمودند باید خود رو برای اون روز محیا و آماده کنید. به نظر من حرکت در این مسیر آرمان خواهی و عدالت طلبی همون تاثیری هست که باید در زندگی یک شیعه وجود داشته باشه

yekdoost;497549 نوشت:
ممنون سرکار رئوف بابت پاسخ تون.

اینکه اسلام را به صورت صحیح بفهمیم نیازمند آن است که اسلام را از آموزگاران الهی آن، بیاموزیم. اگر ما به جای آموزگاران حقیقی، به آموزگاران جعلی روی بیاوریم، طبیعتا اسلامی تحریف شده و فهمی ناقص از اسلام خواهیم داشت. این مسئله در تمام دین داری و زندگی ما تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین فهم صحیح از دین و یافتن زندگی سعادتمندانه (که از نتایج دینداری است) در گرو پیروی از فهم صحیح از دین است.
در آموزه های اهل بیت، معارفی وجود دارد که در غیر آنها این معارف وجود ندارد. ما با استفاده از این معارف می توانیم اسلام را برای دوران ها و عصرهای مختلف و برای شرایط متفاوت، تفسیر کنیم و بر خلاف برخی گروه های تکفیری و سلفی، می توانیم اسلام رحمانی و اسلام را با چهره زیبایش به جهانیان عرضه کنیم. اسلامی که در آن هم نیازهای مختلف مادی انسان دیده می شود و هم نیازهای معنوی او. به طور کلی اینکه ما اسلام را به صورت دینی اعتدالی بشناسیم، نیازمند پیروی از آموزگاران واقعی آن است.

موفق باشید

yekdoost;497574 نوشت:
میشه لطفا بفرمایید که این اعتقادات چه تاثیری در زندگی الان من میزاره؟ من بعد از حدود 1400 سال از زمانیکه سرمنشا این اختلافات بوده، در همین زمان الان به عنوان یک شیعه چه رفتارها و اعمالی در زندگی دارم که به خاطر شیعه بودنم هست و باعث ارجحیت من به کسی میشه که اهل تسنن هست؟

اهل سنت میگن: حاکم جاکعه اسلامی هر کسی باشه باید ازش اطاعت بشه حتی اگه ظالم باشه. بخاطر همین هم به خلافت امویان و عباسیان تن دادن.
شیعه میگه: حاکم باید عادل و معضوم باشه.
خیلی واضحه که این دو تفکر خیلی با هم فرق دارن و سرنوشت هر ملتی رو میتونن تغییر بدن.

[=arial]بزرگوار اینکه امامت فردی همچو علی ع باشه یا فردی چون خلفای اهل سنت به حال ما که اعتقاد داریم شیعه و پیرو هستیم خیلی خیلی فرق داره .
ببینید
اختلاف اعتقاد ما با اهل تسنن در این است که انها امامت را تنها در ریاست می دانند اما ما امامت را به عنوان مرجع دینی قبول داریم این مسئله ی بسیار مهمی است یعنی ما اعتقاد داریم باید بعد از پیامبر برای گرفتن احکام به اهل بیت که معصوم هستند مراجعه کنیم تنها مسئله ی ریاست نیست که بگوییم خب دیگر گذشته و به ما مربوط نیست امام چه کسی باشد .
ما معتقدیم پیامبر ص بسیاری از دستورات که موضوع آن اصلا در زمان پیغمبر نبوده و بعدا ها مردم سوال می کردند به شاگرد خاصش گفته و فرموده برای مردم بیان کن همان طور حدیثی از مولا داریم که می فرمایند پیامبر ص دری از علم بر روی من گشود که از ان هزار در دیگر گشوده شد.
خب الان شما می بینید که عمل به احکام واجب دین مثل نماز و روزه و خیلی اعمال دیگر فرد شیعه وسنی خیلی فرق می کند برای مثال نحوه وضو و خواندن نمازو سجده و ... خب خالا شما بگید پیروی از امام چه تاثیری در اعال ما گذاشته
و حدیث معروفی که گواه بر لزوم اطاعت از امامت است و بسیار مورد اتفاق شیعه و سنی می باشد من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیت یعنی اگر کسی بمیرد در حالی که امام زمان خود را نمی شناسد به مرگ جاهلیت مرده است
پیغمبر به مسئله رهبری تا کجا اهمیت داده که معتقد شده اگر امت رهبر و پیشوا نداشته باشد اصلا مردنش مردن جاهلی است برای اینکه صحیح تفسیر کردن و صحیح اجرا کردن دستورات اسلام بستگی به این دارد رهبری درستی داشته باشد .

شیعه وسنی دراصو ل الدین باهم اختلاف دارن سنی ها توحید نبوت ،معادراقبول دارند ولی امامت وعدل راقبول ندارند،
سنی ها قران راتفسیربه رای کردندولی شیعه ها قران را باتوجه به حدیث ومنابع مستندروایات تفسیرکردند
سنی هاعمروعثمان ومعاویه خلیفه بعدازپیامبرمیدانندوبه امامت معتقدنیستند
دین واحکام دین را به روایات علمای سنی ازقبیل عمر،عثمان ،ابوبکر عمل میکنند
درکل باهم تفاوت زیادی دارند

yekdoost;497549 نوشت:

سلام
تمام اختلافات ظاهری مثل نوع نماز خوندن ، وضو گرفتن،حج ،اذان،اقامه و.....یکطرف و قبول ولایت یکطرف.
ولایت یک کلمه ظاهرا ساده است ولی چرا باعث شده که ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی مهمترین موضوع برای صهیونیست و استکبار جهانی باشه؟!
همانطور که دوستان دیگر فرمودند، تمام اختلاف سر ایمان و اعتقاد به راه سید الشهدا ع می باشد.
اینکه کسی چطوری نماز بخونه یا روزه بگیره یا ....چه تاثیری بر قدرتهای جهانخوار داره؟! هیچی!
ولی فقط یک روایت از حضرت محمد ص است که به تاج و تخت تمام طاغوت و طاغوتیان آتش می زند و تنها امامان و شیعیان آنها هستند که آن را رعایت می کنند و کرده اند!
رسول خدا فرمود: «مَنْ سَمِعَ رجلاً ینادی یاللمسلمین فَلْمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم؛ کسی که بشنود مرد مظلومی از مسلمانان کمک می‌خواهد، ولی او را یاری نکند، مسلمان نیست»
بر اساس این حدیث :
اسرائیل باید فلسطین را رها کند-آمریکا باید کشورهای اشغالی را رها کند (عراق و افغانستان و....) انگلیس و شوروی و ....کلا تمام ظالمان نه تنها باید دست از استثمار و ظلم بکشند بلکه باید به جبران گذشته بپردازند!
لذا اینجاست که حساسیت و اهمیت اختلاف بین شیعه و سنی هویدا گشته و دلیل بزرگ جلوه دادن و انگیزه ایجاد اختلاف بین انها آشکار می گردد!
موفق باشید

yekdoost;497549 نوشت:

با سلام.
آن طور که بنده متوجه شدم شما به دنبال اختلافات عملی هستید تا فکری و عقیدتی.
ولی باید گفت که اساس اختلاف فکری و عقیدتی است.
منتها به لحاظ عملی دکتر سروش سخنرانی ای دارند در این باب با عنوان شیعه و سنی؛ وحدت اخلاقی اختلاف فقهی
همان طور که می دانید ما در شریعت 3 حوزه داریم. اعتقادات - اخلاقیات - احکام
اختلاف اساسی در حوزه اعتقادات هست. در زمینه اخلاقیات دکتر سروش ثابت کرده اند اختلافی نیست یا بسیار کم است. در زمینه فقهی هم اگر اختلافی باشد در ظاهر احکام هست.
اگر شما بدنبال مقایسه دو انسان شیعه و سنی به لحاظ اخلاقی هستید باید گفت اختلافی نیست.

و من الله توفیق

من با یکی چت میکردم (....****...)
ناگهان بعدا من فهمیدم سنی و برخی و ظواهر شیعه که فقط ظاهر شیعه است کاری میکنن همه از شیعه و پیوستن ان جلوگیری کنن و سنی ها کتاب نشر کرده میگه "چرا شیعه نباشیم" و تبلیغات و سخنرانی سنی هم معمولا فریب دهنده است و جستارتا و من باید چه کنم کجا برم ازدس اینا

سلام و ممنون از همه دوستانی که نظر دادند. من از صحبتهای شما تا اینجا متوجه شدم که اختلافاتی که همین الان بین یک سنی و شیعه وجود داره رو میشه موارد زیر نام برد.
بعضی از موارد رو حذف کردم و لطفا برام واضح تر بنویسین تا متوجه بشم. مثلا اگر اختلاف عقیده ای وجود داره لطفا بگین که این اختلاف عقیده چی هست و کجا توی زندگی من اثر خودش رو نشون میده. چون بهرحال هر عقیده ای باید جایی نمودی داشته باشه.

من از صبحتهای شما 6 مورد پایین رو مهمترین اختلافات شیعه و سنی دیدم. لطفا اگر جایی اشتباه برداشت کردم یا مواردی نیاز به اصلاح داره یا موارد دیگری هم هست اظهار نظر بفرمایید.

علی مع الحق;497717 نوشت:

1- شیعه یک گذشته سرخ داره و اون عاشوراست که روحیه ایثار و از خود گذشتگی بهش داده
2- شیعه یک انتظار آینده سبز داره که بهش روحیه عدالت خواهی داده. ما معتقدیم ظهور انسان کامل نزدیک هست و ائمه شیعه فرمودند باید خود رو برای اون روز محیا و آماده کنید.

*ahmad*;497739 نوشت:

3- اهل سنت میگن: حاکم جامعه اسلامی هر کسی باشه باید ازش اطاعت بشه حتی اگه ظالم باشه. شیعه میگه: حاکم باید عادل و معصوم باشه.

کنیز اهل بیت;497743 نوشت:

[=arial]4- عمل به احکام واجب دین مثل نماز و روزه و خیلی اعمال دیگر فرد شیعه وسنی خیلی فرق می کند برای مثال نحوه وضو و خواندن نمازو سجده و ...
5- شناختن و اطاعت از امام زمان خود. شیعه معتقده که اگر کسی بمیرد درحالی که امام زمان خود را نمی شناسد به مرگ جاهلیت مرده است
[=arial]

عارف";497777 نوشت:

6- یک روایت از حضرت محمد ص است که به تاج و تخت تمام طاغوت و طاغوتیان آتش می زند و تنها امامان و شیعیان آنها هستند که آن را رعایت می کنند و کرده اند!
رسول خدا فرمود: «مَنْ سَمِعَ رجلاً ینادی یاللمسلمین فَلْمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم؛ کسی که بشنود مرد مظلومی از مسلمانان کمک می‌خواهد، ولی او را یاری نکند، مسلمان نیست»

yekdoost;497549 نوشت:
این اعتقادات چه تاثیری در زندگی الان من میزاره؟

تاثيرش در اين هست، ان كسي كه خلافت اهل بيت را قبول كرد يعني از رسول خدا تبعيت كرده است و كسي كه از رسول خدا تبعيت كند يعني از خدا تبعيت كرده و تبعيت از خدا كاركردش اين هست
الله ولي الذين امنوا يخرجهم من ظلمات الي نوركسي كه ولايت اهل بيت را قبول كند خداوند انها را از تاريكي به سمت نور مي برد فلذا رسول خدا فرمودند يا علي انت و شيعتك هم الفائزون يوم القيامه اما ان كسي كه تبعيت نكند كاركردش اينگونه هست والذين كفرو اوليائهم طاغوت يخرجهم من النور الي ظلماتو ان كساني كه تابع غير خدا باشند از نور به سمت تاريكي مي روندو به همين جهت هست ذيل ايه ووقوفهم مسولون علماي اهل سنت گفته اند فرداي قيامت همه را نگه مي دارند و از ولايت علي بن ابي طالب سوال مي كنند اگر ولايت پذير بود با عزت و افتخار بهشت مي رود وگرنه با كله مي رود جهنم ضمن اينكه امام صادق فرمودند ان كسي كه ولايت ما را نپذيرد و اين امر هم به ان جهت باشد كه جاهل باشد و امر برايش مشتبه شده باشد ما او را شفاعت مي كنيم

ببخشیید کارشناسنایی این متن کپی شده شده گفتگویی چت با یکی بودم دقت کنین شماره 1 طرفه و شماره 2 منم که با او صبحت کردم ........ببینیم شما چی میگین

نقل قول:

غريبه : شما شيعه ای؟1

بله2.

غريبه : شيعه نيس الان..شيعه واقعي نداريم1
12:01
حرف الکي رو نزن چي ميگي کي ميگيه2
12:02

غريبه : دولت شيعع فقط با ظهور محقق ميشه1

غريبه : اره...ولي اگه قراره الان يه دولت شيعع بگيم هس ..نيس1

غريبه : باشه1

rock19...2

اینجور گفتگو کردم سپس قطع کرد رفت و گمش کردم و ببینیم راست میگویین میگن شیعه واقعی نداریم ........

*"عطر سیب"*;498070 نوشت:
ببخشیید کارشناسنایی این متن کپی شده شده گفتگویی چت با یکی بودم دقت کنین شماره 1 طرفه و شماره 2 منم که با او صبحت کردم ........ببینیم شما چی میگین

*"عطر سیب"*;498071 نوشت:
اینجور گفتگو کردم سپس قطع کرد رفت و گمش کردم و ببینیم راست میگویین میگن شیعه واقعی نداریم ........

سرکار عطرسیب، لطفا این تاپیک رو به حاشیه نبرید. برای موضوع خودتون یک تاپیک جداگانه ایجاد کنید.

یک مورد 7 هم بهش اضافه شد. هرچند به نظر من خیلی مورد عجیبی هست ولی بهرحال من همه رو نوشتم.

لطفا کمکم کنید. که آیا واقعا اختلافات ما همینهاست؟! لطفا کارشناسها نظر بدن که این مواردیکه من لیست کردم درسته؟

علی مع الحق;497717 نوشت:

1- شیعه یک گذشته سرخ داره و اون عاشوراست که روحیه ایثار و از خود گذشتگی بهش داده
2- شیعه یک انتظار آینده سبز داره که بهش روحیه عدالت خواهی داده. ما معتقدیم ظهور انسان کامل نزدیک هست و ائمه شیعه فرمودند باید خود رو برای اون روز محیا و آماده کنید.

*ahmad*;497739 نوشت:

3- اهل سنت میگن: حاکم جامعه اسلامی هر کسی باشه باید ازش اطاعت بشه حتی اگه ظالم باشه. شیعه میگه: حاکم باید عادل و معصوم باشه.

[=arial]4- عمل به احکام واجب دین مثل نماز و روزه و خیلی اعمال دیگر فرد شیعه وسنی خیلی فرق می کند برای مثال نحوه وضو و خواندن نمازو سجده و ...
5- شناختن و اطاعت از امام زمان خود. شیعه معتقده که اگر کسی بمیرد درحالی که امام زمان خود را نمی شناسد به مرگ جاهلیت مرده است
[=arial]

عارف";497777 نوشت:

6- یک روایت از حضرت محمد ص است که به تاج و تخت تمام طاغوت و طاغوتیان آتش می زند و تنها امامان و شیعیان آنها هستند که آن را رعایت می کنند و کرده اند!

kheymegahabalfazl;497972 نوشت:

7- فرداي قيامت همه را نگه مي دارند و از ولايت علي بن ابي طالب سوال مي كنند اگر ولايت پذير بود با عزت و افتخار بهشت مي رود وگرنه با كله مي رود جهنم

yekdoost;498101 نوشت:
یک مورد 7 هم بهش اضافه شد. هرچند به نظر من خیلی مورد عجیبی هست ولی بهرحال من همه رو نوشتم.

لطفا کمکم کنید. که آیا واقعا اختلافات ما همینهاست؟! لطفا کارشناسها نظر بدن که این مواردیکه من لیست کردم درسته؟

مواردی را که بنده عرض کردم در جمع بندی خود لحاظ نکردید.

موفق باشید

yekdoost;498101 نوشت:

دوست عزیزم با این لیست کردن ها فکر نکنم به نتیجه ای برسید. شیعه و سنی مشترکاتی دارند و اختلافاتی دارند خود سنی ها به 4 فرقه اصلی تقسیم میشند که اونها هم با هم اختلافات زیادی دارند. حالا بر فرض موفق شدید همه اینها رو لیست بندی کنید از کجا میخواید بفهمید حرف کدوم گروه درست هست؟ تنها راهی که به نظر من میاد که به شما کمک میکنه این هست که از بالا شروع کنید اول وجود یا عدم وجود خدا رو حل کنید برای خودتون. تا همین جا رو پیش برید برای شما 80 درصد قضیه حل شدست چون آدمی مثل شما تعصبی نداره که چون پدرم فلان دین رو داره من هم اون دین رو داشته باشم و از عقل و منطقت استفاده میکنی. بعد از قبول خدا این سوال برات پیش میاد که چه لزومی داشت که خدا ما رو خلق کنه و به لزوم وجود پیامبر میرسی و بقیه راه هموار میشه... بعد که تا قرآن رو قبول کردی اونوقت بیا و شروع کن به خوندن کتب معتبر شیعه و سنی فقط از این طریق هست که میتونی با حقایق هر دین آشنا بشی والا ممکنه من شیعه به غرض بدی اهل سنت رو بگم یا یک سنی به غرض بدی شیعه رو بگه خودت باید مطالعه کنی. من قبلا از شیعه به شما یک کتاب رو معرفی کردم ... وقتی تا اینجا پیش بیای و بین دو راهی شیعه و سنی قرار بگیری و کتابهای هر دو رو بخونی و با تاریخ شیعه و سنی آشنا بشی و بفهمی اصلا چی شد این دو دستگی به وجود اومد اونوقت به جواب این سوالت هم میرسی که شیعه یا سنی بودن چه تاثیری بر زندگی حال حاضرم داره خیلی ساده همه چیز حل میشه و تاثیرش هم در جهت دهی زندگیت و تصمیماتی که میگیری خواهی دید.
شاید به این فکر کنی که آیا ارزش داره این همه وقت بذاری تا فرقه بر حق رو پیدا کنی...ارزش داره چون پیامبر طبق حدیثی که همه فرق اسلامی قبولش دارند فرمود بعد از من امتم به 73 فرقه تقسیم میشند که فقط یک فرقه بر حقه . اینکه راهی رو پیدا کنیم که در نتیجه رسالت 124 هزار پیامبر از جانب خدا ایجاد شده و در اون راه قدم بذاریم قطعا ارزش تحقیق و وقت گذاشتن داره

علی مع الحق;498130 نوشت:
دوست عزیزم با این لیست کردن ها فکر نکنم به نتیجه ای برسید.....
تنها راهی که به نظر من میاد که به شما کمک میکنه این هست که از بالا شروع کنید اول وجود یا عدم وجود خدا رو حل کنید برای خودتون. .....
اونوقت بیا و شروع کن به خوندن کتب معتبر شیعه و سنی ........

ممنون جناب علی مع الحق. درسته حق با شماست. من قبل از این سوال سوالاتی در مورد همین مسئله توی سایت پرسیده بودم که هنوز کارشناسهای سایت بهش جواب ندادند. این یکی زودتر جواب داده شده. ولی چیزی که باعث میشه دوست داشته باشم این موارد رو برای خودم مشخص کنم اینه که من با وجود خدا زیاد مشکلی ندارم و فقط با پذیرش اسلام مشکلاتی دارم. میخوام بدونم فرق شیعه و سنی در چیه. شاید یکی رو به اون صورتی از اسلام که برام قابل پذیرش تره نزدیک تر دیدم. میخوام با نحوه دیدن های مختلف اسلام آشنا بشم. شاید این مشکلات من با اسلام به این برمیگرده که همیشه از چشم یک شیعه مادرزاد اسلام رو دیدم. با اونها بزرگ شدم و اسلام برام چیزی جز همین نگاه شیعه نبوده. میخوام به نگاه سنی ها هم به اسلام آشنا بشم.

فکر میکنم که این لیست کردن موارد مهم بهم کمک میکنه.

استاد رئوف حق با شماست. من میخواستم نمودهای بیرونی و موارد تاثیرگذار در زندگی الانم رو لیست کنم ولی مواردیکه شما اشاره کردین زیربنایی و خیلی هم مهم هستند. پس من موارد اختلافی رو به سه دسته تقسیم میکنم. لطفا هر جا ایرادی داشت بهم کمک کنین تا اصلاحش کنم:

موارد زیربنایی و مربوط گذشته:

رئوف;497528 نوشت:

1- مهمترین اختلاف شیعه و سنی در مورد جانشینی پیامبر (ص) است. از نگاه شیعه پیامبر در موارد مختلفی جانشین خود را معرفی کرده است و در این زمینه دلایل مختلفی وجود دارد، این در حالی است که اهل سنت به خلافت ابوبکر، عمر، عثمان و سپس علی(ع) معتقدند.
2- از نگاه شیعه، اهل بیت، مفسران حقیقی قرآن و سنت پیامبر هستند و آنها منبع علمی برای معارف اسلامی هستند و در مشکلات علمی و فهم معارف اسلامی باید به انها رجوع کرد. این در حالی است که اهل سنت، اهل بیت را انسان های فاضل و عالمی می دانند و با آنها مانند یک عالم از علمای دیگر رفتار می کنند.
3- یکی دیگر از تفاوت های اعتقاد به عصمت اهل بیت است در حالی که اهل سنت چنین اعتقادی ندارند.

موارد مربوط به حال:

علی مع الحق;497717 نوشت:

رئوف;497528 نوشت:

2- مسئله مهم دیگری که وجود دارد، بحث امام دوازدهم و امام غایب است که از نگاه شیعه امام زمان زنده و غایب است در حالیکه اهل سنت چنین اعتقادی ندارند. شیعه یک انتظار آینده سبز داره که بهش روحیه عدالت خواهی داده. ما معتقدیم ظهور انسان کامل نزدیک هست و ائمه شیعه فرمودند باید خود رو برای اون روز محیا و آماده کنی

*ahmad*;497739 نوشت:

[=arial]

عارف";497777 نوشت:

موارد مربوط به آینده:

kheymegahabalfazl;497972 نوشت:

1- فرداي قيامت همه را نگه مي دارند و از ولايت علي بن ابي طالب سوال مي كنند اگر ولايت پذير بود با عزت و افتخار بهشت مي رود وگرنه با كله مي رود جهنم

پ.ن: این مورد آخر و مورد شماره 3 و 6 از قسمت بالاتر به نظرم بیشتر ادعایی هست که براحتی اثبات یا بهتره بگم اجرایی نمیشه و به نظرم نمیشه مورد اختلافی باشه.

رئوف;497528 نوشت:
مسئله مهم دیگری که وجود دارد، بحث امام دوازدهم و امام غایب است که از نگاه شیعه امام زمان زنده و غایب است در حالیکه اهل سنت چنین اعتقادی ندارند. از نگاه شیعه، امام زمان، ظهور خواهد کرد و همانطور که پیامبر رهبری جامعه و نیز مرجعیت علمی را داشته است، امام زمان نیز چنین خواهد بود.

سلام خدمت استاد رئوف

سوالی داشتم راجع به این قسمت

ایا اهل سنت اعتقاد به تولد امام زمان و وجود حقیقی ایشان دارند ولی او را به امامت قبول ندارند
یا اصلا منکر تولد و وجود داشتن چنین شخصی هستند ؟

لطفا با منابع جواب دهید چون من خیلی نسبت به تولد و وجود ایشان شک دارم

دل ارام;498161 نوشت:
سلام خدمت استاد رئوف

سوالی داشتم راجع به این قسمت

ایا اهل سنت اعتقاد به تولد امام زمان و وجود حقیقی ایشان دارند ولی او را به امامت قبول ندارند
یا اصلا منکر تولد و وجود داشتن چنین شخصی هستند ؟

لطفا با منابع جواب دهید چون من خیلی نسبت به تولد و وجود ایشان شک دارم

دوست گرامی، اگر این موضوع برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است، پیشنهاد می کنم تا آن را به عنوان موضوعی مجزا مطرح کنید تا کاملا به آن پرداخته شود. در این تاپیک موضوع اصلی احتلافات کلی (بنا به خواسته پرسشگر، تیتروار) میان اهل سنت و شیعه است.
با این حال به صورت کلی عرض میکنم که، اصل وجود منجی و آمدن حضرت مهدی (عج) در بسیاری از احادیث اهل سنت نیز وجود دارد و این مسئله اساسا قابل انکار نیست و آنها هم به اصل وجود مهدی (عج) معتقدند، تفاوتی که وجود دارد در این است که معتقدند که مهدی موعود(عج) هنوز متولد نشده است و سالیانی (مثلا چهل سال) قبل از ظهور متولد خواهد شد.

موفق باشید

سلام،

از همگی ممنونم که پاسخ دادند. گویا نظر دیگه ای نیست. پس کلیت این شد که شیعه بجز حضرت محمد جایگاه خیلی خاصی برای امامان قائل هست و اونها رو معصوم میدونه و تاکید زیادی حتی در حد قرآن روی بزرگداشت و زنده نگهداشتن یاد اونها داره و برای مواردی مانند حاجت خواستن اونها رو بین خودش و خدا واسطه قرار میده. در مقابل اهل تسنن امامان رو انسانهای قابل احترام ولی معمولی میدونند که مثل همه پیروان واقعی اسلام هستند.

موارد مهم اعتقادی که مبنای تفکر شیعی هست همه مربوط به گذشته میشه و شامل موارد زیر هست:

1- مهمترین اختلاف شیعه و سنی در مورد جانشینی پیامبر (ص) است. از نگاه شیعه پیامبر در موارد مختلفی جانشین خود را معرفی کرده است و در این زمینه دلایل مختلفی وجود دارد، این در حالی است که اهل سنت به خلافت ابوبکر، عمر، عثمان و سپس علی(ع) معتقدند.
2- از نگاه شیعه، اهل بیت، مفسران حقیقی قرآن و سنت پیامبر هستند و آنها منبع علمی برای معارف اسلامی هستند و در مشکلات علمی و فهم معارف اسلامی باید به انها رجوع کرد. این در حالی است که اهل سنت، اهل بیت را انسان های فاضل و عالمی می دانند و با آنها مانند یک عالم از علمای دیگر رفتار می کنند.
3- یکی دیگر از تفاوت های اعتقاد به عصمت اهل بیت است در حالی که اهل سنت چنین اعتقادی ندارند.
4- مسئله مهم دیگری که وجود دارد، بحث امام دوازدهم و امام غایب است که از نگاه شیعه امام زمان زنده و غایب است در حالیکه اهل سنت چنین اعتقادی ندارند.

شیعیان معتقدند که این اعتقادات مربوط به گذشته میتونه در شیوه زندگی اونها تاثیر بزاره. مثلا معصوم دونستن امام حسین و بزرگداشت عاشورا بهشون روحیه ایثار و از خود گذشتگی میده. اعتقاد به امام مهدی و انتظار ظهورش بهشون روحیه عدالت خواهی میده. زنده نگهداشتن اونها از طریق مراسم ها، دعاهای مختلف، توسل جستن و ... رابطه اونها رو با خدا بهتر و نزدیکتر میکنه. در مقابل اهل تسنن معتقدند که این رفتارها و اعتقادات باعث دوری بیشتر از خدا و اسلام واقعی با واسطه قرار دادن و تاکید زیاد بر امامان داره که از نظر اونها در حد انسانهای معمولی ولی به دلیل مسلمان بودن قابل احترام هستند.

پ.ن: استاد رئوف لطفا اگر این جمع بندی درسته، تاپیک رو قفل نمایید. از لطف شما و سایر دوستان که کمکم کردین ممنونم.

yekdoost;494344 نوشت:
سلام

از لطف شما سپاسگزارم

سلام علیکم،
تفاوت‌ها جنبه‌های متفاوتی دارند،
۱. به لحاظ تاریخی و نحوه‌ی شکل‌گیری
۲. تفاوت در اعتقادات
۳. تفاوت در فقه و راه‌های تحصیل یک حکم شرعی، تفاوت در رجال و کتب مورد اعتماد و ...

اما بزرگترین تفاوتی که در این بین حقیر دیدم بحث تولی و تبری است که اگرچه از جهتی از فروع دین است ولی از جهت دیگر از اصول می‌باشد تا آنجا که در حدیثی داریم «هل الدین الا الحب و البغض؟» که یعنی «آیا دین چیزی جز محبت و انزجار است؟». معنای کاربردی این جمله هم دوست داشتن خوبی‌ها و کراهت و انزجار از بدی‌ها است، مبنای تعریف خوبی و بدی هم فطرت بشری است که البته برای بسیاری از افراد در اثر مداومت بر گناه و ... اثر زیادی از آن باقی نیست و وقتی می‌گویند دلم می‌خواهد چنان کنم منظورشان نفس اماره است نه فطرت و ... . این فطرت یک بار هم به صورت ظاهری در غالب شریعت به انسان‌ها اعلام گشته است تا کسی نگوید از آن غافل ماندم و ... و البته هر کسی را خداوند همانقدر که امکانات داده است بازخواست خواهد کرد. اصل خیر هم در حدیث داریم که اهل بیت علیهم‌السلام هستند (همان علم، حجاب نور، وجه‌الله و ...) و اصل شر هم دشمنان اهل بیت علیهم‌السلام هستند (همان جهل، حجاب ظلمانی، دوری از رحمت خدا و گمراهی و سرگردانی با موتور تکبر). بنابراین یک به ظاهر مسیحی هم بعید نیست در آخرت شیعه محشور شود:

وَمِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ مَنْ إِن تَأْمَنْهُ بِقِنطَارٍ‌ يُؤَدِّهِ إِلَيْكَ ... بَلَىٰ مَنْ أَوْفَىٰ بِعَهْدِهِ وَاتَّقَىٰ فَإِنَّ اللَّـهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ [آل عمران، ۷۵ و ۷۶]
و از اهل كتاب كس هست كه اگر او را بر پوست گاوى پر از زر- كنايه از مال بسيار- امين دارى- بدو سپارى- آن را به تو بازگرداند ... آرى هر كه به پيمان خود وفا نمايد و پرهيزگارى كند، خدا پرهيزگاران را دوست دارد.

و یک به ظاهر شیعه هم بعید نیست در آخرت از اولیاء طاغوت محشور شود، چه آنکه حدیث صریح داریم هر کسی با چیزی که به آن دل بسته است محشور می‌شود، یکی با خوبی محشور می‌شود و یکی با بدی.
حالا فرق ما و اهل سنت این است که مصداق‌هایی که برای خوبها و بدها داریم گاهی در تعارض ۱۰۰٪ است، یعنی کسانی را که آنها تصادیق می‌کنند ما دشمن شماره‌ی یک اهل بیت علیهم‌السلام می‌دانیم که از آغاز خلقت تا ابد هرچه بدی در جهان باشد از سمت ایشان است و با دشمنی کردن با ایشان سعی می‌کنیم جهت‌گیری خود را در عالم کائنات از بدی به سمت خوبی، از ظلمت به سمت نور قرار دهیم. ما دو قطبی‌هایی هستیم که بایید رویمان به سمت خوبی باشد و میدان مغناطیسی درست برای این کار هم محبت داشتن به خوبی و بیزاری جستن از بدی است، کسی که میدان مغناطیسی خلاف این را انتخاب کند رویش از سمت خوبی به سمت بدی خواهد بود و عاقبتی هم جز همراهی ابدی با ظلمت نخواهد داشت، مگر اینکه بهانه‌ای به خداوند کریم‌العفو برای نجاتش داده باشد یا بدهد حتی در همان قیامت:

للَّـهُ وَلِيُّ الَّذِينَ آمَنُوا يُخْرِ‌جُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ‌ ۖ وَالَّذِينَ كَفَرُ‌وا أَوْلِيَاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ يُخْرِ‌جُونَهُم مِّنَ النُّورِ‌ إِلَى الظُّلُمَاتِ ۗ أُولَـٰئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ‌ ۖ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ [البقرة، ۲۵۷]
خدا دوست و كارساز مؤمنان است آنان را از تاريكيها به روشنايى مى‌برد. و كسانى كه كافر شدند دوستان و كارسازانشان طاغوتهايند، آنها را از روشنايى به تاريكى مى‌برند. اينان دوزخيانند و هميشه در آن باشند.

آیا پس همه‌ی برادران سنی ما بیچاره خواهند شد، نخیر خیلی از اهل سنت مستضعف هستند و جاهل قاصر به حساب می‌آیند و نه جاهل مقصر، تا آنجا که هم سه نفر اول و هم امیرالمؤمنین علیه‌السلام را دوست دارند (بحث ناصبی‌ها که امام را فحش می‌دادند و وهابی‌ها که شیعه‌کشی را مایه‌ی به بهشت رفتن می‌دانند جداست) یعنی اراده‌ای در اختیار طاغوت به دوستی نداشته است و گمان می‌کرده آن اشخاص به راستی دوست خداوند هستند و چون به خوبی اقبال داشته به آنها روی کرده و قاعدتاً اکثر برادران اهل سنت هم در همین زمره خواهند بود، اگرچه خداوند می‌داند، بستگی دارد چقدر در این دوستی به شخص به جای صفات خوب نام برده شده برای او محبت باطنی پیدا کرده باشند. در احادیث هم آمده که دشمنی با جبابرة الکفر است که یعنی بزرگان کفر، آنهایی که برای منافع خود دشمنی و انکار حق می‌کنند با آنکه حق به ایشان نشان داده شده است.

خلاصه اینکه تفاوت اصلی شیعه و سنی امروزی ابتدا به ساکن در مصداق‌هایی است که ایشان از خوبی و بدی پیدا کرده‌اند. همانطور که یک مسیحی اگر فقط یک نفر (سنت پولس) را انکار کند موحد می‌شود برادران اهل سنت هم اگر سه نفر را انکار کنند شیعه می‌شوند، باقی ظرافت‌های دین که ظاهر نماز (ظاهر ستون دین) هم از جمله‌ی آنهاست در فرع می‌باشد. در روایات داریم که حقیقت نماز ولایت امیرالمؤمنین است، صلوات هم نسخه‌ای از نماز است که به طاهرت ظاهر نیاز ندارد ولی در هر صورت برای خودش رکنی است، خدا و حجتش و حجت‌های حجتش البته بهتر می‌دانند ...
یا علی

توجه: آنچه در اینجا گفته شد کلیت مسأله است ولی به لحاظ سبک زندگی وقتی درست از غلط بازشناخته شد و راه هدایت از ضلالت مشخص شد باید تمامی قوانین آن رعایت شود و اگر عمداً قوانین خداوند را سبک بشمرد نفس خود را شریک خداوند در حکم قرار داده است (أَفَرَ‌أَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَـٰهَهُ هَوَاهُ وَأَضَلَّهُ اللَّـهُ عَلَىٰ عِلْمٍ وَخَتَمَ عَلَىٰ سَمْعِهِ وَقَلْبِهِ وَجَعَلَ عَلَىٰ بَصَرِ‌هِ غِشَاوَةً فَمَن يَهْدِيهِ مِن بَعْدِ اللَّـهِ ۚ أَفَلَا تَذَكَّرُ‌ونَ [الجاثیة، ۲۳] که یعنی: «آيا ديدى كسى را كه خداى خود را خواهش و هوس دل خويش گرفت و خدا از روى دانش گمراهش كرد و بر گوش و دلش مهر نهاد و بر چشمش پرده افكند؟ پس كيست كه او را پس از [فرو گذاشتن‌] خدا راه نمايد؟ آيا پند نمى‌گيريد؟») و ... . یعنی اگرچه مثلاً از اهل کتاب هم چه بسا خداوند خیلی را وارد بهشت خود نماید اما به هر حال در تعاملی که با ایشان داریم ایشان را کفار کتابی می‌شناسیم که نجاست دارند (البته این مسأله اختلافی بین فقها است)، یا با فاسقین از مسلمین نباید نشست و برخواست داشت، این قوانین دنیایی است، به این معنی نیست که می‌توانیم خود را از آنها بهتر بدانیم، ممکن است آنها رستگار شوند و ما نشویم، بلکه به این معنی است که در تعامل با آنها باید احتیاط کرد، رفتار آنها شاید در آخرت از طرف آنها قابل قبول باشد ولی از طرف کسی که حق در سطح بالاتری به او رسیده چنان رفتاری پذیرفته نخواهد بود، پس از آنجا که تعامل با آنها می‌تواند روی اعتقادات و رفتار ما هم تأثیر بگذارد باید تا حد ممکن از آنها فاصله گرفت، استثنائات آن هم طبق معمول یا شرایط اظطرار است و یا اجبار و یا برای امر به معروف و نهی از منکر. والله العالم
توجه به این نکات مهم بود تا مانند عرفای گمراهی نباشیم که می‌گویند دلت پاک باشد خدا کرمش بیشتر است و ...، أَفَمَن كَانَ مُؤْمِنًا كَمَن كَانَ فَاسِقًا ۚ لَّا يَسْتَوُونَ [السجده، ۱۸] که یعنی «كسى كه مؤمن است همچون كسى است كه از فرمان [خداى‌] بيرون رفته؟ هرگز برابر نيستند.» و اگر غیر این بود خلاف عدل خدا بود و چنان اعتقادی اگر بعد از اتمام حجت شکل بگیرد انکار قیامت است و ملتزم ارتداد از دین خواهد بود، والله العالم

yekdoost;498476 نوشت:
سلام،

از همگی ممنونم که پاسخ دادند. گویا نظر دیگه ای نیست. پس کلیت این شد که شیعه بجز حضرت محمد جایگاه خیلی خاصی برای امامان قائل هست و اونها رو معصوم میدونه و تاکید زیادی حتی در حد قرآن روی بزرگداشت و زنده نگهداشتن یاد اونها داره و برای مواردی مانند حاجت خواستن اونها رو بین خودش و خدا واسطه قرار میده. در مقابل اهل تسنن امامان رو انسانهای قابل احترام ولی معمولی میدونند که مثل همه پیروان واقعی اسلام هستند.

موارد مهم اعتقادی که مبنای تفکر شیعی هست همه مربوط به گذشته میشه و شامل موارد زیر هست:

4- مسئله مهم دیگری که وجود دارد، بحث امام دوازدهم و امام غایب است که از نگاه شیعه امام زمان زنده و غایب است در حالیکه اهل سنت چنین اعتقادی ندارند.

شیعیان معتقدند که این اعتقادات مربوط به گذشته میتونه در شیوه زندگی اونها تاثیر بزاره. مثلا معصوم دونستن امام حسین و بزرگداشت عاشورا بهشون روحیه ایثار و از خود گذشتگی میده. اعتقاد به امام مهدی و انتظار ظهورش بهشون روحیه عدالت خواهی میده. زنده نگهداشتن اونها از طریق مراسم ها، دعاهای مختلف، توسل جستن و ... رابطه اونها رو با خدا بهتر و نزدیکتر میکنه. در مقابل اهل تسنن معتقدند که این رفتارها و اعتقادات باعث دوری بیشتر از خدا و اسلام واقعی با واسطه قرار دادن و تاکید زیاد بر امامان داره که از نظر اونها در حد انسانهای معمولی ولی به دلیل مسلمان بودن قابل احترام هستند.

پ.ن: استاد رئوف لطفا اگر این جمع بندی درسته، تاپیک رو قفل نمایید. از لطف شما و سایر دوستان که کمکم کردین ممنونم.

علاوه بر جمع بندی شما، توجه به این نکته نیز لازم است که اسلام برنامه کامل حیات و هدایتگر انسان به سوی کمال است. این برنامه هنگامی مفید و کارآمد خواهد بود که به شکل صحیح فهم و اجرا شود. از این رو، اینکه از اسلام حقیقی پیروی کنیم، بسیار مهم است. از نگاه شیعیان، اسلام حقیقی ان است که درقرآن، سنت پیامبر و اهل بیت وجود دارد و افرادی که جایگاه پیامبر را غصب کرده اند و صلاحیت تفسیر قرآن و شرح و بسط معارف آن را نداشتند، در واقع در دین خدشه ها و تحریف هایی پدید آوردند و ما اگر امروزه می خواهیم که به اسلام حقیقی (که برنامه کمال است) دست پیدا کنیم تا زندگی بهتری داشته باشیم، باید از نسخه صحیح و حقیقی آن پیروی کنیم.

موفق باشید

پرسش:
لطفا به صورت تیتر وار به اختلافات اصلی اهل سنت و شیعه اشاره فرمایید.

پاسخ:
- مهمترین اختلاف شیعه و سنی در مورد جانشینی پیامبر (صلی الله علیه و آله) است. از نگاه شیعه پیامبر در موارد مختلفی جانشین خود را معرفی کرده است و در این زمینه دلایل مختلفی وجود دارد، این در حالی است که اهل سنت به خلافت ابوبکر، عمر، عثمان و سپس علی (علیه السلام) معتقدند.

- علاوه بر مسئله زعامت و رهبری جامعه، از نگاه شیعه، اهل بیت، مفسران حقیقی قرآن و سنت پیامبر هستند و امامان معصوم منبع علمی برای معارف اسلامی هستند و در مشکلات علمی و فهم معارف اسلامی باید به آنها رجوع کرد. این در حالی است که اهل سنت، اهل بیت را انسان های فاضل و عالمی می دانند و با آنها مانند یک عالم از علمای دیگر رفتار می کنند.

- یکی دیگر از تفاوت ها؛ اعتقاد به عصمت اهل بیت است در حالی که اهل سنت چنین اعتقادی ندارند.
- مسئله مهم دیگری که وجود دارد، بحث امام دوازدهم و امام غایب است که از نگاه شیعه امام زمان(عج) زنده و غایب است در حالی که اهل سنت چنین اعتقادی ندارند. از نگاه شیعه، امام زمان(عج)، ظهور خواهد کرد و همان طور که پیامبر رهبری جامعه و نیز مرجعیت علمی را داشته است، امام زمان(عج) نیز چنین خواهد بود.

* مسائل مطرح شده، عمده مسائل اختلافی هستند و البته مسائلی غیر از این موارد نیز وجود دارد.
* همچنین باید به این نکته توجه کرد که این اختلافات در حیطه اعتقادات است و اختلافاتی نیز در حیطه احکام و فقه نیز وجود دارد که می توان ریشه آن را در همین بحث های اعتقادی یافت.

موضوع قفل شده است