صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شیعه یا سنی؟!

نوشته
    65
    حضور
    1 روز 14 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    163

شیعه یا سنی؟!

سلام
    من راستش هنوز متوجه نشدم که تفاوت اهل سنت با شیعه در چیه! میشه لطفا برام به صورت خیلی تیتروار موارد مهم تفاوت رو بنویسید. نمیدونم این موارد اختلاف رو میشه به دو دسته تقسیم کرد یا نه. لطفا اگر اینطور هست اونها را جداگانه برام بنویسین که کدوم موارد اختلافی هست که مثلا عقیده شیعه بهتره و این بهتر بودن روی زندگی همین الان مون در این دنیا چه تاثیری میزاره و کجا خودش رو نشون میده. و همچنین کدوم موارد اختلافی هست که توی این دنیا شاید اثرش دیده نشه ولی در آخرت اثرش را نشون خواهد داد. این دو دسته رو جهت احتیاط نوشتم و همونطور که گفتم واقعا نمیدونم همچین دسته بندی درست هست یا خیر فقط خواستم مطمئن بشم که منظورم رو درست مطرح کرده باشم.

لطفا تیتروار به موارد اصلی اختلاف اشاره بفرمایید

از لطف شما سپاسگزارم

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

شیعه یا سنی؟!

کارشناس بحث: استاد رئوف

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,333
    حضور
    28 روز 20 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3973

شیعه و سنی

نقل قول نوشته اصلی توسط yekdoost نمایش پست ها
    سلام
    من راستش هنوز متوجه نشدم که تفاوت اهل سنت با شیعه در چیه! میشه لطفا برام به صورت خیلی تیتروار موارد مهم تفاوت رو بنویسید. نمیدونم این موارد اختلاف رو میشه به دو دسته تقسیم کرد یا نه. لطفا اگر اینطور هست اونها را جداگانه برام بنویسین که کدوم موارد اختلافی هست که مثلا عقیده شیعه بهتره و این بهتر بودن روی زندگی همین الان مون در این دنیا چه تاثیری میزاره و کجا خودش رو نشون میده. و همچنین کدوم موارد اختلافی هست که توی این دنیا شاید اثرش دیده نشه ولی در آخرت اثرش را نشون خواهد داد. این دو دسته رو جهت احتیاط نوشتم و همونطور که گفتم واقعا نمیدونم همچین دسته بندی درست هست یا خیر فقط خواستم مطمئن بشم که منظورم رو درست مطرح کرده باشم.

لطفا تیتروار به موارد اصلی اختلاف اشاره بفرمایید

از لطف شما سپاسگزارم

با سلام خدمت شما دوست گرامی

- مهمترین اختلاف شیعه و سنی در مورد جانشینی پیامبر (ص) است. از نگاه شیعه پیامبر در موارد مختلفی جانشین خود را معرفی کرده است و در این زمینه دلایل مختلفی وجود دارد، این در حالی است که اهل سنت به خلافت ابوبکر، عمر، عثمان و سپس علی(ع) معتقدند.

- علاوه بر مسئله زعامت و رهبری جامعه، از نگاه شیعه، اهل بیت، مفسران حقیقی قرآن و سنت پیامبر هستند و آنها منبع علمی برای معارف اسلامی هستند و در مشکلات علمی و فهم معارف اسلامی باید به انها رجوع کرد. این در حالی است که اهل سنت، اهل بیت را انسان های فاضل و عالمی می دانند و با آنها مانند یک عالم از علمای دیگر رفتار می کنند.

- یکی دیگر از تفاوت های اعتقاد به عصمت اهل بیت است در حالی که اهل سنت چنین اعتقادی ندارند.

- مسئله مهم دیگری که وجود دارد، بحث امام دوازدهم و امام غایب است که از نگاه شیعه امام زمان زنده و غایب است در حالیکه اهل سنت چنین اعتقادی ندارند. از نگاه شیعه، امام زمان، ظهور خواهد کرد و همانطور که پیامبر رهبری جامعه و نیز مرجعیت علمی را داشته است، امام زمان نیز چنین خواهد بود.

* مسائل مطرح شده، عمده مسائل اختلافی هستند و البته مسائلی غیر از این موارد نیز وجود دارد.
    * همچنین باید به این نکته توجه کرد که این اختلافات در حیطه اعتقادات است و اختلافاتی نیز در حیطه احکام و فقه نیز وجود دارد که می توان ریشه آن را در همین بحث های اعتقادی یافت.

موفق باشید

7. صلوات ها 9

نوشته
    65
    حضور
    1 روز 14 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    163

نقل قول نوشته اصلی توسط رئوف نمایش پست ها

- مهمترین اختلاف شیعه و سنی در مورد جانشینی پیامبر (ص) است.
    - از نگاه شیعه، اهل بیت، مفسران حقیقی قرآن و سنت پیامبر هستند
    - یکی دیگر از تفاوت های اعتقاد به عصمت اهل بیت است در حالی که اهل سنت چنین اعتقادی ندارند.
    - از نگاه شیعه امام زمان زنده و غایب است در حالیکه اهل سنت چنین اعتقادی ندارند.
    ممنون سرکار رئوف بابت پاسخ تون.

میشه لطفا بفرمایید که این اعتقادات چه تاثیری در زندگی الان من میزاره؟ من بعد از حدود 1400 سال از زمانیکه سرمنشا این اختلافات بوده، در همین زمان الان به عنوان یک شیعه چه رفتارها و اعمالی در زندگی دارم که به خاطر شیعه بودنم هست و باعث ارجحیت من به کسی میشه که اهل تسنن هست؟ اهل بیت چه تفسیرهایی داشتند که باعث این تمایز شده؟

میشه لطفا مثل جواب قبلی که فرمودین اینرو هم به صورت تیتروار به موارد مهمش اشاره کنین.
    ویرایش توسط yekdoost : ۱۳۹۳/۰۱/۱۵ در ساعت ۱۶:۲۵

9. صلوات ها 4

علاقه
    دفاع از حضرت زهرا (س)-سید عباس-اکبر بیرامی
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

مساله اصلي اينه دین را از کی بگیریم !!
    از اهل بیت یا از صحابی
    اهل سنت شکلشون چنین است :روایت تا صحابی برسه دیگه لازم به بحث نیست (حتی یک جرح هم بر صحابی وارد نیست )
    شیعه :تا امام معصوم باید روایت بررسی بشه
    دین را از کسی بگیریم که شراب خواری می کنه ؟؟؟از کسی بگیریم که خانه حضرت زهرا را به اتش می کشد که ؟؟از کسی بگیریم که کلکسیون بدعت را وارد دین کرده است ؟؟بحث ما سر شکستن ما همین است دین را از کی بگیریم
    در کتاب صحیح بخاریشون که هر وقت سند می خواند باید احادیث از صحیح بخاری بدیم از اهل بیت چند تا حدیث اومده از حضرت زهرا س یک روایت امده است که ان هم توهین به حضرت زهرا س است از ابوهریره که چند هزار روایت امده است که همین ابوهریره عمر او را می زنه که چرا این قدر روایت نقل می کنی از حضرت محمد ص
    از معاویه ای که خود اهل سنت دارند در جهنم است یا از اهل بیت
    از قاتل عمار الغادیه که پیامبر قاتل عمار فی النار یا از اهل بیت
    از قاتل زبیر که می گند در جهنم که پسرش است یا از اهل بیت
    از قاتلین عثمان که صحابی بودند و در همه شان بهقول اهل سنت کافر یا از اهل بیت
    از عثمانی که مسلمانان اجازه ندادند در بیع دفن بشه یا از اهل بیت
    از ابوبکر که می گه من برترین شما نیستم یا از اهل بیت
    ما میگیم صحابه هم باید بررسی بشه ولی اونا نه !!

قابل توجه تهمت زنندگان ::
    ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
    نکند ظاهر و باطن و عالم الغیب بودند نعوذ بالله ؟؟؟
    امام سجاد ع می فرمایند:
    لاستحل رجال مسلمون دمی * یرون أقبح ما یأتونه حسنا
    ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

11. صلوات ها 6

علاقه
    کتاب و خصوصا کتب روایی
    نوشته
    58
    حضور
    1 روز 9 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    91

بسم الله الرحمن الرحیم...

یکی از مسائل مهم عقیدتی مسئله ی ولایت و پذیرفتن ولی و حجت خداست... از همونجایی که ابلیس بخاطر عدم پذیرش ولایت حضرت آدم مورد لعن قرار گرفت متوجه اهمیت ولایت می شیم...

اما مسئله ی دیگه , همونطور که برادر عزیزمون عمارشیعه فرمودند , مسئله ی اینه که ما از چه منبعی باید دینمون رو بگیریم!
    وقتی رسول الله صلی الله علیه وآله و سلم در حدیث ثقلین , ما رو دعوت کردند به کتاب و عترت و گفتن این دو هیچ وقت از هم جدا نمی شن , یعنی چی؟
    یعنی قرآن و اسلام بدون تفسیر اهل بیت علیهم السلام معنا نداره... و راه اصیل اسلام رو فقط و فقط کتاب الله و تفسیر حقیقی آن یعنی تفسیر اهل بیت علیهم السلام نشون می ده...

قال الصادق صلوات الله علیه:
    يَغْدُو النّاسُ عَلَى ثَلَاثَةِ أَصْنَافٍ عَالِمٍ وَ مُتَعَلّمٍ وَ غُثَاءٍ فَنَحْنُ الْعُلَمَاءُ وَ شِيعَتُنَا الْمُتَعَلّمُونَ وَ سَائِرُ النّاسِ غُثَاءٌ

( اصول كافى جلد 1 ص :41 روايه: 3 )

13. صلوات ها 5

نوشته
    65
    حضور
    1 روز 14 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    163

نقل قول نوشته اصلی توسط ammarshia نمایش پست ها
    مساله اصلي اينه دین را از کی بگیریم !!
    ....
    نقل قول نوشته اصلی توسط المتعلم نمایش پست ها
    مسئله ی اینه که ما از چه منبعی باید دینمون رو بگیریم!....
    سلام و ممنون از جناب عمارشیعه و المتعلم گرامی،

از نظر من چیزی که باعث ارزش آدمها میشه اعتقاداتشون و نمودی هست که این اعتقادات توی رفتار و اعمالشون داره. و اینکه چطور بدست آوردند برای من راستش زیاد مهم نیست.

ولی الان بحث من سر این مسئله نیست. میشه از شما خواهش کنم یکبار دیگه سوال منرو بخونین و نظرتون رو در موردش بنویسین. اگر ممکنه به صورت فقط تیتروار همونطور که استاد رئوف به سوال اول من جواب داد جوابهاتون رو بنویسین و به موارد مهم اختلافی اشاره کنین. اگه هر موردی توضیح نیاز داشتم از کمکتون استفاده خواهم کرد.

میشه لطفا بفرمایید که این اعتقادات چه تاثیری در زندگی الان من میزاره؟ من بعد از حدود 1400 سال از زمانیکه سرمنشا این اختلافات بوده، در همین زمان الان به عنوان یک شیعه چه رفتارها و اعمالی در زندگی دارم که به خاطر شیعه بودنم هست و باعث ارجحیت من به کسی میشه که اهل تسنن هست؟ اهل بیت چه تفسیرهایی داشتند که باعث این تمایز شده؟

میشه لطفا مثل جواب قبلی که فرمودین اینرو هم به صورت تیتروار به موارد مهمش اشاره کنین.

ویرایش توسط yekdoost : ۱۳۹۳/۰۱/۱۵ در ساعت ۱۷:۲۵

15. صلوات ها 3

نوشته
    1,036
    حضور
    59 روز 15 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    111
    آپلود
    0
    گالری
    89
    صلوات
    3388

جناب یکدوست قطعا اینکه ما شیعه باشیم یا سنی مسلمان باشیم یا مسیحی تفاوت چندانی بر سطح رفاه زندگی ما نداره. بیشترین تاثیری که با انتخاب دین درست میشه در زندگیمون احساس کنیم تفاوت در جهانبینیمون هست.
    زندگی بدون هدف و آرمان بی معناست. دین درست به ما این هدف رو میده و کمک میکنه به سمت جامعه آرمانی که مطابق با فطرت انسانی ماست حرکت کنیم.
    شیعه یک گذشته سرخ داره و اون عاشوراست که روحیه ایثار و از خود گذشتگی بهش داده و یک انتظار آینده سبز هست که بهش روحیه عدالت خواهی داده
    ما معتقدیم ظهور انسان کامل نزدیک هست و ائمه شیعه فرمودند باید خود رو برای اون روز محیا و آماده کنید. به نظر من حرکت در این مسیر آرمان خواهی و عدالت طلبی همون تاثیری هست که باید در زندگی یک شیعه وجود داشته باشه

17. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,333
    حضور
    28 روز 20 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3973

ممنون سرکار رئوف بابت پاسخ تون.

با سلام خدمت شما دوست گرامی

اینکه اسلام را به صورت صحیح بفهمیم نیازمند آن است که اسلام را از آموزگاران الهی آن، بیاموزیم. اگر ما به جای آموزگاران حقیقی، به آموزگاران جعلی روی بیاوریم، طبیعتا اسلامی تحریف شده و فهمی ناقص از اسلام خواهیم داشت. این مسئله در تمام دین داری و زندگی ما تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین فهم صحیح از دین و یافتن زندگی سعادتمندانه (که از نتایج دینداری است) در گرو پیروی از فهم صحیح از دین است.
    در آموزه های اهل بیت، معارفی وجود دارد که در غیر آنها این معارف وجود ندارد. ما با استفاده از این معارف می توانیم اسلام را برای دوران ها و عصرهای مختلف و برای شرایط متفاوت، تفسیر کنیم و بر خلاف برخی گروه های تکفیری و سلفی، می توانیم اسلام رحمانی و اسلام را با چهره زیبایش به جهانیان عرضه کنیم. اسلامی که در آن هم نیازهای مختلف مادی انسان دیده می شود و هم نیازهای معنوی او. به طور کلی اینکه ما اسلام را به صورت دینی اعتدالی بشناسیم، نیازمند پیروی از آموزگاران واقعی آن است.

موفق باشید

19. صلوات ها 6

نوشته
    166
    حضور
    4 روز 23 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    426

میشه لطفا بفرمایید که این اعتقادات چه تاثیری در زندگی الان من میزاره؟ من بعد از حدود 1400 سال از زمانیکه سرمنشا این اختلافات بوده، در همین زمان الان به عنوان یک شیعه چه رفتارها و اعمالی در زندگی دارم که به خاطر شیعه بودنم هست و باعث ارجحیت من به کسی میشه که اهل تسنن هست؟
    اهل سنت میگن: حاکم جاکعه اسلامی هر کسی باشه باید ازش اطاعت بشه حتی اگه ظالم باشه. بخاطر همین هم به خلافت امویان و عباسیان تن دادن.
    شیعه میگه: حاکم باید عادل و معضوم باشه.
    خیلی واضحه که این دو تفکر خیلی با هم فرق دارن و سرنوشت هر ملتی رو میتونن تغییر بدن.
    من مکرر در نوشته های خود نوشته ام؛ من هرگز از پیدایش افراد شکاک که در اجتماع علیه اسلام سخنرانی کنند و مقاله بنویسند متأثر نمی شوم هیچ، از یک نظر خوشحال هم می شوم؛ چون می دانم پیدایش این ها سبب می شود چهره اسلام بیشتر نمایان بشود. وجود این افراد شکاک و افرادی که علیه دین سخنرانی می کنند وقتی خطرناک است که حامیان دین آن قدر مرده و بی روح باشند که در مقام جواب بر نیایند. (شهید مطهری)

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)