صفحه 1 از 75 1231121314151 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ::: نقد فیلم ها از منظر اعتقادات دینی ::: نقد سریال معمای شاه

علاقه
    عالم
    نوشته
    68
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    348

مطلب ::: نقد فیلم ها از منظر اعتقادات دینی ::: نقد سریال معمای شاه

حتما شما هم تئاتر دروازه ساعات را كه پنج شنبه و جمعه از شبكه 3 پخش را ديديد
    من برداشتهايي در مورد اين تئاتر داشتم شايد درست باشد و شايد اشتباه از كارشناسان مي خواستم جواب بدن

--اين فيلم ماجراي اربعين حسيني را ورود كاروان اسرا به شام مي دانست ايا اين برداشت من درست بود ويا اين كه اين ماجرا صحت دارد؟

--در مورد اين نماد كه در مراسمات و عزاداري هاي دستجات حسيني برروي علم ها مي زنند كه يك دست است تو اين فيلم هم اين نماد به معناي سر مبارك اباعبد الله معرفي مي شد باز اين برداشت و اين نماد صحت دارد؟

البته اگر دوستان برداشتهاي ديگري داشتند بفرمايند.

با تشكر از دوستان و كارشناسان محترم

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۲/۰۷/۰۱ در ساعت ۱۴:۵۸

2. صلوات ها 17

3.  

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    10,199
    حضور
    144 روز 2 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    622
    آپلود
    104
    گالری
    1493
    صلوات
    93054

با تشکر از حضرتعالی
    برای مقدمه ورود کارشناسان برا جوابگویی بایست عرض کنم
    قسمت اول سوال شما
    اين فيلم ماجراي اربعين حسيني را ورود كاروان اسرا به شام مي دانست ايا اين برداشت من درست بود
    طبق گفته کارگردان این فیلم سید جواد هاشمی داستان فیلم سینمایی «دروازه ساعات» از این قراراست که با شنيدن خبر ورود كاروان اسراي كربلا به دمشق هر يك از اهالي آماده رفتن به دروازه ساعات مي‌شوند تا در جشني كه توسط حاكمان برپا شده شركت كنند. اما كساني هستند كه با داشتن درك صحيح از واقعه كربلا به سرزنش مردم بي‌خرد مي‌پردازند و در اين ميان طالب كه به ظاهر ديوانه كوچه گرد است با سخنان خود كساني را كه به دليل ترس يا بي‌بصيرتي از حادثه كربلا گريخته‌اند در برابر پرسش‌هاي بي‌پاسخي قرار مي‌دهد.
    پس تا اینجا درست
    اما درمورد صحت این ماجرا ونمادها به زودی زود کارشناسان ما پاسخ شما را خواهند داد.
    وفقکم الله
    ویرایش توسط مدیر فرهنگی : ۱۳۸۸/۱۱/۱۹ در ساعت ۱۱:۱۹

5. صلوات ها 16

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

[quote=محيا;10197]اين فيلم ماجراي اربعين حسيني را ورود كاروان اسرا به شام مي دانست ايا اين برداشت من درست بود ويا اين كه اين ماجرا صحت دارد؟ --در مورد اين نماد كه در مراسمات و عزاداري هاي دستجات حسيني برروي علم ها مي زنند كه يك دست است تو اين فيلم هم اين نماد به معناي سر مبارك اباعبد الله معرفي مي شد باز اين برداشت و اين نماد صحت دارد؟[/quote]

با سلام

در مورد اين كه از فيلم چه فهميده ا يم بسته به داده هاي قبلي ماست و برداشتهاي شخصي هر فرد

و اين كه اين فيلم در صدد تلقين اين مطالبي كه فرموديد بوده يا نه بحث ديگري است اما انچه در مورد اربعين حسيني در تاريخ امده است بدين قرار است

حجت الاسلام رسول جعفريان در مورد اربعين حسيني مي نويسند:

اعتبار اربعین امام حسین(ع) از گذشته میان شیعیان و در تقویم تاریخی وفاداران به امام حسین(ع) شناخته شده بوده است.

کتاب «مصباح المتهجد» شیخ طوسی که حاصل گزینش دقیق و انتخاب معقول شیخ طوسی است از روایات فراوان درباره تقویم مورد نظر شیعه درباره ایام سوگ و شادی و دعا و روزه و عبادت است، ذیل ماه «صفر» می‌نویسد:

نخستین روز این ماه (از سال 121)، روز کشته شدن زید بن علی بن الحسین است.

روز 20 صفر ـ یعنی اربعین ـ زمانی است که حرم امام حسین(ع) یعنی کاروان اسرا، از شام به مدینه بازگشتند و روزی است که جابر بن عبدالله انصاری، صحابی رسول خدا(ص)، از مدینه به کربلا رسید تا به زیارت قبر امام حسین(ع) بشتابد و او نخستین کسی است که قبر آن حضرت را زیارت کرد.

در این روز، زیارت امام حسین(ع) مستحب است و این زیارت، همانا خواندن زیارت اربعین است.

شیخ طوسی سپس متن زیارت اربعین را با سند به نقل از حضرت صادق(ع) آورده است: السلام علی ولی الله و حبیبه، السلام علی خلیل الله و نجیبه، السلام علی صفی الله و ابن صفیه...

این مطلبی است که شیخ طوسی، عالم فرهیخته و معتبر و معقول شیعه در قرن پنجم درباره اربعین آورده است.

طبعا براساس اعتباری که این روز میان شیعیان داشته است، از همان آغاز که تاریخش معلوم نیست، شیعیان به حرمت آن، زیارت اربعین می‌خوانده‌اند و اگر می‌توانسته‌اند مانند جابر بر مزار امام حسین(ع) گرد آمده و آن امام را زیارت می‌کردند.

این سنت تا به امروز در عراق با قوت برپاست و شاهدیم که میلیونها شیعه عراقی و غیر عراقی در این روز بر سر مزار امام حسین(ع) جمع می‌شوند.

همان طور كه ايشان نيز تاكيد كردند در روز 20ماه صفر سال61 هجري براي امام حسين(ع) بر مزار ايشان عزاداري شده است و جابر از مدينه به كربلا امده است

اما اینکه منشأ اربعین چیست، طبق مطالب بالا باید گفت، در منابع به این روز به دو اعتبار نگریسته شده است.

نخست روزی که اسیران کربلا از شام به مدینه بازگشتند.

دوم روزی که جابر بن عبدالله انصاری، صحابی پیامبر خدا(ص) از مدینه به کربلا وارد شد تا قبر حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را زیارت کند.

شیخ مفید(م413) در «مسار الشیعه» که در ایام موالید و وفیات ائمه اطهار(ع) است، به روز اربعین اشاره کرده و نوشته است:
    این روزی است که حرم امام حسین(ع)، از شام به سوی مدینه مراجعت کردند. نیز روزی است که جابر بن عبدالله انصاری برای زیارت امام حسین(ع) وارد کربلا شد.

در کتاب «نزهه الزاهد» هم که در قرن ششم هجری تألیف شده، آمده است: در بیستم این ماه بود که حرم محترم حسین(ع) از شام به مدینه آمدند. (نزهه الزاهد، ص241)

همین طور در ترجمه فارسی«فتوح ابن اعثم» (الفتوح ابن اعثم، تصحیح مجد طباطبائی، ص916) و کتاب «مصباح، کفعمی که از متون دعایی بسیار مهم قرن نهم هجری است این مطلب آمده است.

برخی عنوان کرده‌اند که عبارت شیخ مفید و شیخ طوسی، بر آن است که روز اربعین، روزی است که اسرا از شام به مقصد مدینه خارج شدند، نه آنکه در آن روز به مدینه رسیدند. (لؤلؤ و مرجان، ص154)

اين است در مورد اربعين حسيني حال برنامه در صدد چه ماجرايي بود بسته به برداشت بينندگان است

7. صلوات ها 11

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط محيا نمایش پست ها
    در مورد اين نماد كه در مراسمات و عزاداري هاي دستجات حسيني برروي علم ها مي زنند كه يك دست است تو اين فيلم هم اين نماد به معناي سر مبارك اباعبد الله معرفي مي شد باز اين برداشت و اين نماد صحت دارد؟

دوباره سلام

در مورد این نماد که فرمودید باز نمی دانم قصد و منظور فیلم و برداشت شما چیست ولی در مورد این نمادها شما را رجاع به مقاله کاملی در این زمینه می دهم انشاءالله مفید واقع شود

http://kheimehnews.com/prte.x8vbjh8xo9bij.html

قسمتهایی از مقاله که با مطالب شما همخوانی دارد

....... سوگواران «علم را نمادی از علم حضرت عباس (ع)، علمدار سیدالشهداء (ع)در کربلا، پنجه با انگستان بازِدست را نشانه پنج تن (محمد ، علی ، فاطمه، حسن و حسین)، همچنین مظهر دست بریده حضرت عباس و ماهچه را مظهر رخسار او می‌پنداشتند.» (بلوکباشی ۱۳۸۰: ۱۰۰)

همچنین «علم نشانی از پرچم برافراشته‌ای است که زمانی در دست علمداری بوده (در جنگ) و اکنون از دست او افتاده است و به ضرورت باید توسط علمدار دیگری برداشته شود تا به این وسیله راه رهروان حقیقت و مردان بزرگ و خداجوی ادامه یابد» (فربد ۱۳۸۵: ۷۵)

......احتمالاً جالب‌ترین جنبه از تفسیر نمادین را مردم کاشان از جریده در ذهن دارند: «مردم کاشان هر یک از اجزای جریده را نماد شخصیت یا چیزی مقدس و بیانگر مفهومی خاص می‌انگارند؛

برای مثال تیرک نیزه‌مانند را مظهر قامت‌بلند امام حسین (ع)؛ چهار تیغ جانبی آن را نمادی از چهار برادر او، حضرت عباس (ع)، عون، عقیل، جعفر؛ کشکول را تمثیلی از مشک سقایی حضرت عباس (ع)، یا تمثیلی از خیمه‌گاه حسین (ع)؛........

9. صلوات ها 9

علاقه
    عالم
    نوشته
    68
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    348

ممنون و تشكر از كارشناسان محترم سايت

يه پيشنهاد داشتم:

اگه ممكنه نقد برنامه هاي تلويزيزني را هم داشته باشيد البته برنامه هاي مذهبي كه به سايت مربوط مي شود.

11. صلوات ها 8

علاقه
    خدا هنر فلسفه دین مادر...
    نوشته
    534
    حضور
    31 روز 17 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    23
    صلوات
    3743

مطلب نقد فیلم-------فیلم سینمایی ' ورطه '!!!!!!!

سلام به دوستان عزیز
    این تاپیک رو برای نقد فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی ایجاد کردم.
    در واقع من به نقد فیلم ها خیلی علاقه دارم و دوست دارم نظر شماهارو هم درباره ی فیلم های روز بدونم البته با اجازه ی مدیر محترم سایت.
    لطفا نظر بدین.

13. صلوات ها 23

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,899
    حضور
    3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    13135

نقل قول نوشته اصلی توسط ریحانه71 نمایش پست ها
    سلام به دوستان عزیز
    در واقع من به نقد فیلم ها خیلی علاقه دارم و دوست دارم نظر شماهارو هم درباره ی فیلم های روز بدونم البته با اجازه ی مدیر محترم سایت.:gol:
    لطفا نظر بدین.:sokhan:
    به نظرم اگر فیلم هایی را که از منظر دینی قابلیت نقد دارند رو در این تاپیک نقد کنید بهتر باشه البته صلاح مملکت خویش خسروان دانند.
    از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
    زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

15. صلوات ها 15

علاقه
    معارف قرآن
    نوشته
    1,420
    حضور
    130 روز 15 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    31
    آپلود
    0
    گالری
    29
    صلوات
    23607

نقل قول نوشته اصلی توسط ریحانه71 نمایش پست ها
    سلام به دوستان عزیز
    در واقع من به نقد فیلم ها خیلی علاقه دارم و دوست دارم نظر شماهارو هم درباره ی فیلم های روز بدونم البته با اجازه ی مدیر محترم سایت.
    لطفا نظر بدین.
    دوست خوبم سلام
    ضمن تشكر از شركت در مباحث و انتخاب موضوع بسيار جالبتان از آنجا كه رويكرد سايت دين پژوهي و گفتگوي ديني است سعي كنيد فيلمهايي را با مضامين و مفاهيم ديني مطرح و نقد كنيد . تا مديران محترم انجمن ها ناچار به حذف آنها نشوند .

17. صلوات ها 16

علاقه
    خدا هنر فلسفه دین مادر...
    نوشته
    534
    حضور
    31 روز 17 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    23
    صلوات
    3743

ممنون از اینکه نظر دادین.
    من فکر می کنم تمام فیلم های ما باید از منظر دینی قابلیت نقد رو داشته باشند چون ما توی یه مملکت دینی داریم زندگی می کنیم.و بالطبع فیلم های ما باید با آموزه های دینی ما هم خونی داشته باشن.
    من هم دوست دارم فیلم هارو از منظر دینی نقد کنیم.

19. صلوات ها 19

نوشته
    2,644
    حضور
    1 روز 12 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11247

سلام بسیار خوب نطرتون چیه به نقد دینی سریالهای ایام نوروز شبکه های مختلف سیما بپردازیم البته اولویت با نظر شروع کننده تاپیک می باشد

21. صلوات ها 18

صفحه 1 از 75 1231121314151 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 32

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری