جمع بندی منظور از "کافری که در پناه اسلام نیست" دقیقاً چیست؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
منظور از "کافری که در پناه اسلام نیست" دقیقاً چیست؟

سلام
در مورد ربا گفته می شود گرفتن ربا (نزول) از کافری که در پناه اسلام نیست جایز است. (البته فقط ربا گرفتن مسمان از کافر جایز است و نه کافر از مسلمان)
می خواستم بدونم منظور از "کافرانی که در پناه اسلام نیستند" دقیقاً چه کسانیست؟

مرجع: آیت الله مکارم شیرازی

با نام الله

:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

farshidss;494196 نوشت:
سلام
در مورد ربا گفته می شود گرفتن ربا (نزول) از کافری که در پناه اسلام نیست جایز است. (البته فقط ربا گرفتن مسمان از کافر جایز است و نه کافر از مسلمان)
می خواستم بدونم منظور از "کافرانی که در پناه اسلام نیستند" دقیقاً چه کسانیست؟

مرجع: آیت الله مکارم شیرازی

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

کافری که در پناه اسلام است یا به اصطلاح "کافر ذمی" در برابر "کافر حربی" است ، کافر ذمی کسی از اهل کتاب (یعنی مسیحی ها و یهودی ها و زردشتی ها ) است که در کشور اسلامی و در پناه اسلام زندگی می کند و با مسلمانان همزيستى مسالمت ‏آميز دارد و بر علیه مسلمانان اقدامی خصمانه انجام نمی دهد . جان و مال و ناموس اين دسته از كفّار، محفوظ است و مسلمانان موظّفند آن را محترم بشمارند. آنها هم در مقابل، خدماتى به كشور اسلامى ارائه مى‏ كنند، اما اگر همین کفار (اهل کتاب ) در کشور اسلامی یا هر جای دیگری باشند ولی در ذمه و پناه اسلام نباشند و بنای ستیز و توطئه بر علیه اسلام و مسلمانان داشته باشند ، ذمی نیستند و اصطلاحا به اینها کافر حربی می گویند .
بنابراین فرق بین کافر ذمی و حربی در این است که ذمی در پناه اسلام و تسلیم ضوابط و مقررات می باشد و بدانها پایبند است و اقدامی خصمانه نمی کند. ولی کفار حربی بنای ستیز و درگیری و توطئه دارند و مقررات و ضوابط حکومت اسلامی را رعایت نمی کنند .

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات جدید ج 1 ص 345[/]

سجاد;494745 نوشت:
با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

کافری که در پناه اسلام است یا به اصطلاح "کافر ذمی" در برابر "کافر حربی" است ، کافر ذمی کسی از اهل کتاب (یعنی مسیحی ها و یهودی ها و زردشتی ها ) است که در کشور اسلامی و در پناه اسلام زندگی می کند و با مسلمانان همزيستى مسالمت ‏آميز دارد و بر علیه مسلمانان اقدامی خصمانه انجام نمی دهد . جان و مال و ناموس اين دسته از كفّار، محفوظ است و مسلمانان موظّفند آن را محترم بشمارند. آنها هم در مقابل، خدماتى به كشور اسلامى ارائه مى‏ كنند، اما اگر همین کفار (اهل کتاب ) در کشور اسلامی یا هر جای دیگری باشند ولی در ذمه و پناه اسلام نباشند و بنای ستیز و توطئه بر علیه اسلام و مسلمانان داشته باشند ، ذمی نیستند و اصطلاحا به اینها کافر حربی می گویند .
بنابراین فرق بین کافر ذمی و حربی در این است که ذمی در پناه اسلام و تسلیم ضوابط و مقررات می باشد و بدانها پایبند است و اقدامی خصمانه نمی کند. ولی کفار حربی بنای ستیز و درگیری و توطئه دارند و مقررات و ضوابط حکومت اسلامی را رعایت نمی کنند .

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات جدید ج 1 ص 345

سلام
پاسخ کامل بود ولی از اونجایی که من متاسفانه وسواسی هستم! بعضی وقتا با خودم میگم نکنه من اشتباه متوجه شده باشم!!!
لطفاً بگید کافری که:
- اهل کتاب است و مسیحی و یهودی و ... است
- علیه مسلمانان نیز اقدامی انجام نمیدهد و به عقیده آن ها احترام میگذارد
- اما در کشور های اسلامی و در کنار مسلمانان زندگی نمیکند و مثلاً در کشور آلمان یا آمریکا و یا چین و ژاپن باشد
کافریست که در پناه اسلام نیست و گرفتن سود پول از او جایز است؟
لطفاً با بله و خیر جوابمو بدید چون در غیر این صورت بازم به دلیل همون وسواس که گفتم ممکنه قانع نشم!

یه سوال دیگه: زردشتی ها مگه جزء پیروان ادیان الهی به حساب میان؟!

آیت الله مکارم شیرازی

چه کسایی کافر هستن ؟

چه طور تشخیص داده میشه یه نفر کافر هست یا کافر حربی هست ؟ کسی که کافر هست مجازات میشه ؟

میشه نظر آیت الله مکارم رو درباره اموال و جان افرادی که به دولت های کفار حربی مثل آمریکا مالیات می دهند رو بگید؟

موضوع قفل شده است