سلام........لطفا همه ی کارشناسان این موضوع رو بخونن خیلی مهمه شیعه نمودن یک دختر سنی.....خواهش میکنم

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سلام........لطفا همه ی کارشناسان این موضوع رو بخونن خیلی مهمه شیعه نمودن یک دختر سنی.....خواهش میکنم

سلام به همه ی کاربران و مخصوصا کارشناسان این سایت خوب......

ببخشید من ی مشکلی داشتم اونم اینکه

من یه پسر شیعه هستم.......با ی دختر سنی رابطه دارم(رابطه فیزیکی هم اصلا نداشتیم ) من میخوام اون دختر رو شیعه کنم....باهاش صحبت کردم خیلی متعصبه حرفش عوض نمیشه.....

میخواستم شما راهنماییم کنید...هرکس هرچی بلده بگه....از کارشناسای محترم میخوام ک تجربه خودشون رو به من بگن...اگه کتابی فیلمی سخنرانی چیزی هست بگید ......

بگید چطور اون دخترو راضی کنم ک امامت حقیقته؟؟؟چطور بهش بفهمونم ک حرفایی ک سنیا و بدگویی هایی ک سنیا از شیعه میکنن دروغه.......چطور بهش بفهمونم ک حدیث پیامبر در مورد غدیر خم واقعیته؟؟چطور راضیش کنم ک از طرفداری خلفا و عایشه دست برداره؟؟؟

لطفا اگه از علمای بزرگی مثه علامه امینی کتابی دارید معرفی کنید....کتابی ک براساس احادیث معتر ک هم شیعه قبول داره هم سنی باشه....کتابی ک بر اساس اعترافات خود سنیا باشه......

خواهش میکنم کمک کنید

با نام الله

:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

کارشناس بحث: استاد صدرا

amir-74;493990 نوشت:

من یه پسر شیعه هستم.......با ی دختر سنی رابطه دارم(رابطه فیزیکی هم اصلا نداشتیم ) من میخوام اون دختر رو شیعه کنم....باهاش صحبت کردم خیلی متعصبه حرفش عوض نمیشه.....

با سلام و عرض ادب

1) باید توجه داشت که تغییر مذهب امری نیست که به اجبار تحقق یابد؛ بلکه چنین امری زمانی حاصل خواهد شد که مخاطب شما فردی حقیقت جو بوده و ثانیا تبیین و معرفی صحیحی نیز نسبت به مذهب حقه ی شیعه به عمل آمده باشد، که در اینجا نحوه ی بیان و رفتار و شناخت عناصر تاثیر گذار در محتوای تبلیغ خود عامل بسیار مهمی در تاثیر گذاری کلام مبلغ خواهد بود. و الا اگر مخاطب شما هیچ نقد عالمانه ای را به خود بر نتابد و هیچ سخن حقی را نپذیرد ولو اینکه آن سخن حق منطبق بر حکم عقل باشد و یا اینکه مذهب شیعه و عقاید شیعه به درستی تبیین نپذیرد، و یا اینکه مبلغ آشنا به نحوه و چگونگی تبلیغ نباشد، نتیجه ی مطلوبی حاصل نخواهد شد.

2) صرف نظر از اینکه رابطه ی غیر حرام با نامحرم نیز امری توصیه شده نیست, عرض می شود بدیهی است که هر فردی که تابع مذهبی هست نسبت به باورهای خود تعصب داشته باشد و از آن باورها دفاع نماید، اما باید شما بر این نکته تمرکز نمائید که نقطه ی مشترک میان همه ی مذاهب اسلامی قرآن و عترت می باشد، که این امر نیز مفاد همان وصیت جاوید پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله می باشد که فرمودند:

«إنّى تارك فيكم الثقلين كتاب الله و عترتى أهل بيتى ما إن تمسّكتم بهما لن تضلّوا أبداً و إنّهما لن يفترقا حتّى يردا علىّ الحوض»؛ویا:«إني تارك فيكم ما إن تمسكتم به لن تضلوا بعدي أحدهما أعظم من الآخر كتاب الله حبل ممدود من السماء إلى الأرض وعترتي أهل بيتي ولن يتفرقا حتى يردا علي الحوض فانظروا كيف تخلفوني فيهما»؛[1]من در ميان شما دو چيز به وديعت و امانت مى ‏گذارم، مادامى كه به آن تمسك بجوييد، هرگز گمراه نمى ‏شويد؛ يكى از ديگرى بزرگتر است: كتاب خدا كه ريسمان رحمت آويزان از آسمان به سوى زمين است، و ديگرى عترت و اهل بيتم، و اين دو هرگز از هم جدا نمى ‏شوند تا در حوض به من مى‏ پيوندند، بنگريد چگونه با امانتهاى من رفتار مى‏ كنيد.

بنابراین توصیه ی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله توصیه ی به قرآن و عترت بوده است؛ عترتی که هر گز از قرآن جدا نمی شوند و در هر زمانی تا قیامت باید یک از آنان در کنار قرآن وجود داشته باشد که آخرین آنان مهدی موعود علیه السلام خواهد بود که باز محل تلاقی اعتقادات اسلامی است که او فردی از عترت پیامبر صلی الله علیه وآله و از فرزندان فاطمه علیها السلام است که زمین را بعد از فراگیری ظلم و جور پر از عدل و داد می نماید:

الف:«عَنْ أَبِي سَعِيدٍ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ تُمْلَأُ الْأَرْضُ ظُلْمًا وَجَوْرًا ثُمَّ يَخْرُجُ رَجُلٌ مِنْ عِتْرَتِي فَيَمْلَأُ الْأَرْضَ قِسْطًا وَعَدْلًا ». قال الشيخ شعيب الأرناؤوط : حديث صحيح.[2]

ب: «عَنْ أُمِّ سَلَمَةَ قَالَتْ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- يَقُولُ « الْمَهْدِىُّ مِنْ عِتْرَتِى مِنْ وَلَدِ فَاطِمَةَ ». قال الألباني: صحيح.

بنابراین سؤال اصلی از اهل سنت آن است که به چه میزان به این محور مورد توصیه عمل نموده اند؛ با اینکه می دانیم که عترت نیز کسانی اند که جز بر اهل بیت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله؛ همانها که پیامبر صلی الله علیه وآله مصادیق حاضر آنرا در داستان مباهله ی با مسیحیان با خود همراه نمودند نمی باشد، وچنین اهل و عترتی هیچ گاه بر همسران قابل انطباق نخواهد بود.

3) اعتقادات شیعه ی امامیه اعتقاداتی اند که منطبق بر حکم عقل سلیم می باشند که صرف نظر از ادله ی نقلی هم به تنهایی قابل احتجاج می باشند. اینکه شیعه معتقد به امامت منصوب از جانب خداست که در این امامت علم و عصمت شرط اساسی آن می باشد، امری برخواسته از حکم عقل است؛ زیرا عقل حکم می کند که خدای حکیم برای اتمام حجت و نعمت خویش بر مخلوقات بعد از جایگاه نبوت که استمرار آن ختم گشته است، امامی را بر انگیزد که قول و فعل او تبیین حقیقی قرآن و سنت نبوی صلی الله و علیه و آله بوده باشد تا مردم از انحرافی که از ناحیه ی تبیین معارف دین است باز داشته شوند.

قرآن کریم نیز به این حقیقت ارشاد می نماید که تبعیت باید از کسی شود که خود رشد یافته و به هدایت و حق راهنمایی نماید: «أَفَمَنْ يَهْدِي إِلَى الْحَقِّ أَحَقُّ أَنْ يُتَّبَعَ أَمَّنْ لا يَهِدِّي إِلاَّ أَنْ يُهْدى‏ فَما لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُون»؛[3] آيا كسى كه هدايت به حق مى‏ كند براى پيروى شايسته‏ تر است يا آن كس كه خود هدايت نمى ‏شود مگر هدايتش كنند، شما را چه مى ‏شود؟

ما بر اساس نصوص اهل سنت بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله کسی از نظر علم و تقوی و هدایت و رشد همتای امام علی علیه السلام نبوده است؛ لذا تبعیت از غیر ایشان تبعیتی است مخالف با حکم عقل و فطرت و آموزه های قرآن.

4) برای ورود به چنین مباحثی یکی از بهترنی کتابهای موجود که به شکل جامع تری به بیان اعتقادات شیعه به نحو اختصار پرداخته، کتاب «راهنمای حقیقت»، تالیف: آیت الله جعفر سبحانی، می باشد.[4] در این کتاب به برخی از مسائل اعتقادی، فقهی، تاریخی، از دیدگاه تشیع پرداخته شده است.

همچنین کتابهای:«المراحعات:تالیف مرحوم شرف الدین»، که با ترجمه ی مرحوم آقای محمد جعفر امامی به چاپ رسیده است؛ و همچنین کتاب:گزیده ای جامع از الغدیر، تلخیص و ترجمه ی محمد حسن شفیعی شاهرودی، چاپ موسسه میراث نبوت، به شما توصیه می گردد؛ که در کتاب اول به نحوه ی استدلال خوب و در کتاب دوم با مباحث گوناگون حدیثی و تاریخی با سندها و استنادهای خوب و متقن آشنا می گردید.

همچنین کتابهای آیت الله سید علی میلانی که در زمینه ی امامت به نگارش درآمده است خود موسوعه ای جامع در این رابطه می باشد.

همچنین کتابهای آقای علی اصغر رضوانی؛ همچون امام شناسی و پاسخ به شبهات، و مرجعت علمی اهل بیت علیهم السلام و...که عمدتا چاپ مسجد مقدس جمکران و ذوی القربی می باشند در راین رابطه توصیه می گردد.

در بحث امامت، صرف نظر از ادله ی نقلی نیز می توانید به کتابامامت در بینش اسلامی؛ تالیف استاد علی ربانی گلپایگانی، چاپ دفتر تبلیغات قم، مراجعه نمائید.

موفق باشید.

[/HR]
[1]. سنن الترمذی، باب 32 مناقب أهل النبي صلى الله عليه و سلم، ح:3788، قال الشيخ الألباني : صحيح.

[2].مسند احمد بن حنبل، ح:11239.

[3]. یونس/35.

[4]. این کتاب چاپ نشر مشعر می باشد که به دو صورت به چاپ رسیده است، کامل و مختصر که مجلد کامل آن توصیه می گردد.

سلام علیکم برادر بزرگوار کتاب شیع پاسخ می دهد کتابی است که همه ی اعتقاد ات شیعه را با دلیل از قران ومنابع معتبر اهل سنت بیان می کند کتاب فضائل شیعه نیز به تالیف شیخ صدوق رحمت الله هم کتابی ارزشمند است کتاب امامت و رهبری شهید مطهری نیز کتاب گران قدری است که دلایل عقلی و نقلی بسیار در ان جمع گردیده شده است اما احساس میکنم یخورده سطحش برای ایشان بالا باشد کتاب گران قدرالغدیر تالیف علامه امینی روحی رحمت الله نیز بسیار مورد توجه است اما از انجا که من این کتاب را متاسفانه مطالعه نکردم نمی توانم واضح بگویم در سطح یک سنی متعصب می باشد یا نه
برادر گرامی در این کار عجله نداشته باشید این امری زمانی طول میکشد سعی کنید روزی در باره یک جنبه از امامت صحبت کنید که فرد زده نشود از خداوند بخواهید چشم و گوش ایشان را به عنایت خود باز کند

در یکی از کتاب های اهل سنت نقل شده است از عایشه که ما گهگاهی احتیاج به خیاطی پیدا میکردیم و در خانه ما نور کم بود و نمیشد سوزن را نخ کرد و خیاطی کرد لذا به خانه حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها میرفتیم و از نور صورت حضرت زهرا استفاده میکردیم و کار خیاطی خود را انجام میدادیم

سلام امير خان. به نظر من نميتونيد از موارد اصلي اختلاف شيعه و سني براي يك فرد متعصب شروع كنيد.
ابتدا به موارد اختلاف جزئي بهتره اكتفا بشه تا ذهن ايشون اماده بشه. مثلا سجده بر مهر و فرش و اختلاف بين شيعه و سني. بعد به احاديث مشترك قوي مثل حديث اثني عشر اشاره كنيد و لازم نيست ثابت كنيد كه منظور از اون امامان شيعه هستند. مواردي مثل نارحتي حضرت زهرا از خلافه كه در كتب صحيحشون وجود داره تا اخر عمر بر اون نارحتي باقي موندن و لازم نيست در بحث شهادت وارد بشين. در مورد وجود حضرت مهدي در عقيده ي سني اشاره كنيد.
اين موارد كه قابل خدشه نيستند؛ 7/8 مورد از اينا كه بحث شد و ذهن اماده شد، كم كم ميتونيد به مسائل اصلي هم برسيد.

نكته: اينكه شخص شما، با وجود نا محرم بودن، اون هم حضوري، قادر به اين همه بحث باشه، با احترام، شك دارم به خود فرد آسيب نرسه.

[=Times New Roman]سلام علیکم و رحمه الله

عزیزان اگر روایت و یا مطلب علمی ای که نیاز به رفرنس پیدا میکند را نقل میکنید آدرس آن را هم ذکر فرمائید .

یاحق

سلام علیکم ..کتاب اقای تیجانی را مطالعه فرمایید کتاب بسیار جالبی است به نام چکیده اندیشه ها .یک دلیل برای خلافت ابوبکر اینا اگر تونستند بیان کنند من سنی می شم یک سند از اجماع که اصلا اجماعی نبوده است توده بسیاری مردم مخالفت کردند من جمله کل انصار ان الانصار خالفونا صحیح بخاری ج8 ص26ح 6830تمام انصار مخالفت کردند که این اجماعی نیست روایت که اصلا نبوده است خود علمای اهل سنت گفتند من جمله اقای تفتازانی ج 5ص255 می گه: والنص متف حق ابی بکر مع کونه اماما بالاجماع معنی هیچ حدیثی در مورد امامت ابی بکر نداریم ، ایات یک ایه بیارند در مورد خلافت ابوبکر بیارند از نظر عقلی خود اهل سنت دارند قاعده افضل یعنی کسی باید خلیفه بشه که افضل از همه باشه ::
علمای اهل سنت سه تا شرط گذاشتند :1- علم بود باید از دیگران اعلم تر باشد 2-شجاعت 3- عدالت
.علم : انا مدینه العلم و علی بابها 17 تن از علما اهل سنت تصحیح کردند روایت را
شجاعت:که دیگه حتی اهل سنت هم حضرت را شیر خدا معرفی میکنند . اما شجاعت اون طرف فراری احد کجا فرار های مختلف در جنگ های مختلف به قول یک شاعر :فاتح خیبر و ننگ احد کجا ؟؟
آقاي باقلاني که از متکلمين به نام اهل سنت است عبارتي را دارد از نبي مکرم که مي‌گويد:من تقدم على قوم من المسلمينهرکس پيشي گيرد بر مسلمان‌ها در راس جامعه قرار بگيردوهو يرى أن فيهم من هو أفضل منهو مي‌داند در ميان مسلمانان افضل از اين هست، برتر از اين است، اگر کسي بيايد در راس حکومت قرار بگيرد با اينکه بداند بهتر از او هم استفقد خان الله ورسوله والمسلمينهم به خدا خيانت کرده و هم به پيامبر و هم به مسلمانان خيانت کرده است
.تمهيد الأوائل وتلخيص الدلائل ج 1 ص 486، اسم المؤلف: محمد بن الطيب الباقلاني الوفاة: 403هـ ، دار النشر : مؤسسة الكتب الثقافية - لبنان - 1407هـ - 1987م، الطبعة : الأولى، تحقيق : عماد الدين أحمد حيد
رابوبکر می گه من از همه بهتر نیستم ::آقاي ابوبکر را با سندهاي صحيح خواهيم خواند که مي‌گويد
:فإني قد وليت عليكم ولست بخيركم
السيرة النبوية ج 6 ص 82، اسم المؤلف: عبد الملك بن هشام بن أيوب الحميري المعافري أبو محمد الوفاة: 213، دار النشر : دار الجيل - بيروت - 1411، الطبعة : الأولى، تحقيق : طه عبد الرءوف سعدتاريخ الطبري ج 2 ص 237، اسم المؤلف: لأبي جعفر محمد بن جرير الطبري الوفاة: 310، دار النشر : دار الكتب العلمية – بيروتالكامل في التاريخ ج 2 ص 194، اسم المؤلف: أبو الحسن علي بن أبي الكرم محمد بن محمد بن عبد الكريم الشيباني الوفاة: 630هـ، دار النشر : دار الكتب العلمية - بيروت - 1415هـ، الطبعة : ط2، تحقيق : عبد الله القاضي
من در میان شما خلیفه و ولی شدم در حالی که برتر نیستم

منبع سایت ولایت

) اعتقادات شیعه ی امامیه اعتقاداتی اند که منطبق بر حکم عقل سلیم می باشند که صرف نظر از ادله ی نقلی هم به تنهایی قابل احتجاج می باشند. اینکه شیعه معتقد به امامت منصوب از جانب خداست که در این امامت علم و عصمت شرط اساسی آن می باشد، امری برخواسته از حکم عقل است؛ زیرا عقل حکم می کند که خدای حکیم برای اتمام حجت و نعمت خویش بر مخلوقات بعد از جایگاه نبوت که استمرار آن ختم گشته است، امامی را بر انگیزد که قول و فعل او تبیین حقیقی قرآن و سنت نبوی صلی الله و علیه و آله بوده باشد تا مردم از انحرافی که از ناحیه ی تبیین معارف دین است باز داشته شوند.

یه سوال اینجا پیش میداد

امامت جزو اصول دینه . درست ؟

تو قران کتاب الله به همه اصول دین اشاره شده . به نماز . روزه . حج و زکات
ولی ایا خداوند تبارک و تعالی ترس داشته اند نعوذو بالله به تحریف قرآن که به صراحت امامت رو در اصول دین نگزاشتند ؟
ایا ترس داشته اند همانگونه ک میفرمایند حج به جا بیاویرد و نماز به پادارید و در راه خدا جهاد کنید , میفرمودند . امامت از اصول دین است ؟

ممنون میشم پاسخ بدین

سلام
نماز و روزه و حج و زکات اصول دین نيستند. فروع دين هستند.

kobram;495743 نوشت:
سلام
نماز و روزه و حج و زکات اصول دین نيستند. فروع دين هستند.

اوه بله ببخشید همون توحید و معاد و نبوت در قران ذکر شده
امامت به صراحت رو نمیبینم .....

سلام دوست عزیز
من تجربه شبیه شما داشتم . بنظر من زیاد اصرار به شیعه شدن اون خانم نداشته باش . شما داشته هات بهش بده ولی به عقاید ایشون احترام کامل بزار . یادت نره شرط اول اینکه اون با مذهب آشنا کنی اینکه مذهب شیعه رو اونطور که هست نشون بدی نه اونطور که دلت می خواد.
یه چیز دیگه اینکه باید این خانمو با اهل بیت سلام الله علیهم آشنا کنی و از مهر و محبت و کرم اهل بیت سلام الله علیهم براش بگی.
فراموش نکن که فضای ضد شیعه الان تو اهل سنت زیاده . وهابت شبه های زیادی طرح کرده که خیلیاش بی اساسه ولی بعضیاش هم درسته که برمیگرده به شیعیان افراطی که هیچ ربطی به اصل مذهب نداره.
اگه کاری اشتباهه خیلی راحت قبول کن و از اینکه خرافات بوده و هیچ ربطی به مذهب زیبای شیعه نداشته ترسی نداشته باش.
یادم هست که با یکی از وهابی های هندی صحبت می کردم که گفت شما ائمه و حضرت علی (ع) رو از حضرت رسول الله صلوات الله علیه و اله بالاتر می دونید خیلی باهاش صحبت کردم تا قانع شد
همینطور با دوستی از فلسطین که از سنی مذهبان با تعصب بود و می گفت این چه رسمیه تو شیعیان که خاک قبرستان بقیع رو برمیدارند و می برند و من قبول کردم اینکار اشتباهه ولی بزرگان و اکثر شیعه اینکارو انجام نمی دند . و اشتباهات اهل سنت از جمله جنایتی که برضد شیعیان انجام میدند گوشزد کردم . در آخر به من می گفت احتمالا شیعیان ایران با بقیه فرق دارن که منصف هستند :Cheshmak:
در پایان این آیه رو هدیه می کنم به شما و اون خانم محترم امیدوارم همه ما معنای حقیقی این آیه رو بدرستی بفهمیم و در راه تحقق اون کم نزاریم:

قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى وَمَن يَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَّزِدْ لَهُ فِيهَا حُسْنًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَكُورٌ (سوره شوری آیه 23)
بگو به ازاى آن [رسالت] پاداشى از شما خواستار نيستم مگر دوستى در باره خويشاوندان و هر كس نيكى به جاى آورد [و طاعتى اندوزد] براى او در ثواب آن خواهيم افزود قطعا خدا آمرزنده و قدرشناس است

این آیه رو یکی از دوستان که اهل یکی از کشور های آفریقای بود و شیعه شدنشو با این دلیل بیان کرد به من هدیه کرد.
موفق باشید

یا علی (ع) مدد

سارا1374;495755 نوشت:
امامت به صراحت رو نمیبینم .....

[=arial]عزیز من امامت به صراحت امده است !!!دوستان عزیز نکته ای که ما توجه نمی کنیم این است که امامت از اصول مذهب یا دین است( یا هر دو !!!) اما اسم امام از اصول دین نیست دقت کنید خیلی مهم است نبوت از اصول دین است امام چرا اسم 124000پیامبر نیومده است ؟؟؟
اصلا اصطلاح اصول دین از قبل از 300 سال پیش نبوده است در کتاب ها !!!این یک اصطلاح است فقط ان چه که داریم این است بنی الاسلام الی الخمس ::
ومن طريق الخاصة ما رواه ابن بابويه عن الباقر ( عليه السلام ) قال بني الاسلام على خمسة أشياء على الصلاة والزكاة والحج والصوم والولاية

کتاب منتهی المطلب علامه الحلی ج2 ص642و لوسائل 1 : 7 ، الباب 1 من أبواب مقدمة العبادات ، ح 2 .
معنی :اسلام بنا شده است بر پنج چیز :نماز ،زکات ،حج ،روزه ، ولایت
یا داریم ::
بني الإسلام على ثلاث : . . . أهل لا إله إلا الله لا تكفروهم بذنب ولا تشهدوا لهم بشرك "

رسائل و مقالات الشیخ جعفر السبحانی ص225
اسلام بنا شده است بر سه چیز

سارا1374;495740 نوشت:
امامت جزو اصول دینه . درست ؟

نه کاملا اشتباه جزو اصول مذهب است
یعنی چی ؟؟ یعنی کسی برای مسلمان شدن امامت لازم نیست وگرنه تمام اهل سنت باید کافر باشند ولی مراجع ما چنین نگفتند به سایت ایت الله العظمی الشیخ ناصر المکارم الشیرازی رجوع کنید فرمودند اهل سنت کافر نیستند به این معنی جزو اصول مذهب است!
و هم چنین یک سوال چه کسی گفته است اصول دین یا مذهب باید در قران بیاد خوب خدا فرموده است؟؟
حضرت آيت ا... العظمي خويي (ره) كه از فقهاء بنام معاصر ما است، مي‌فرمايد:نعم، الولاية بمعني الخلافة من ضروريات المذهب، لا من ضروريات الدين.
بله، ولايت به معني خلافت، از ضروريات مذهب است، نه از ضروريات دين.
كتاب الطهارة للسيد الخوئي، ج2، ص83
اميدوارم برخي از ماهواره‌هاي وهابي كه تلاش مي‌كنند به يك نوعي، از باب تكفير، خون شيعه را حلال كنند، گوش شنوايي داشته باشند و بدانند كه اين فتواي حضرت آيت ا... العظمي خويي (ره) است.
امام خميني (ره) هم مي‌فرمايد:
فالإمامة من اصول المذهب، لا الدين.
امامت از اصول مذهب است، نه دين
كتاب الطهارة للسيد الخميني، ج3، ص323
هم‌چنين مرحوم حضرت آيت ا... العظمي خويي (ره) نسبت به أهل سنت مي‌فرمايد:
أن إنكار الضروري إنما يستتبع الكفر و النجاسة فيما إذا كان مستلزما لتكذيب النبي ـ ص ـ كما إذا كان عالما بأن ما ينكره مما ثبت من الدين بالضرورة و هذا لم يتحقق في حق أهل الخلاف لعدم ثبوت الخلافة عندهم بالضرورة لأهل البيت ـ ع ـ .
اگر كسي، يك ضرورتي را إنكار كند، در صورتي آن إنكار ضرورت موجب كفر و نجاست مي‌شود كه به إنكار و تكذيب پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) منجر شود
.
منبع سایت ولایت از سخنان ایت الله السید الحسینی القزوینی و مجری کلمه طیبه
و علمایی که گفتند جزو اصول دین به یک معنی دیگر درست می شود ولی جزو اصول مذهب است
همين بس در وصف ایت الله العظمی خوئی ایت الله العظمی روحانی از مراجع معاصر می فرماید::
انه اعلم علما الاسلام من اول زمان الغیبه الی یومنا هذا
اعلم ترین علما است از اول غیبت تا امروز
http://ar.rohani.ir/istefta-781.htm

[=arial]من یه داستان زیبا یه جا خوندم میذارم امیدوارم شما هم استفاده ببرید و ان شا الله خداوند همه ی ما را هدایت بفرمایند

[=arial]بسم الله الرحمن الرحیم

(حتما تا آخر بخونید)

تابستون یکی از دوستان صمیمیم از تهران با خانوادش اومدن مشهد چند روزی خونمون موندن وقتی تصمیم گرفتن برگردن شهرشون و حدودا ساعت

11 صبح بود که زدن به جاده و رفتن.

بعد از یک ساعت بهش زنگ زدم گفتم کجایی گفت حدودا 50 کیلومتر از

شهر خارج شدم و دارم میرم سمت تهران و ان شاالله فردا
می رسیم تهران .
بهش گفتم همین الان برگرد که کار مهمی باهات دارم.

گفت چه کار مهمیه مگه؟ گفتم خیلی مهمه تو فقط برگرد تا بهت بگم،

گفت خب تلفنی بگو آخه هوا خیلی گرمه و حوصله برگشتن ندارم در

ضمن تهران کارای مهمی دارم که باید فردا بهشون رسیدگی کنم.

گفتم نه نمیشه همین الان برگرد گفت خب بعدا بگو منم پامو کرده بودم

توی یه کفشو می گفتم نه نمیشه باید برگردی اون بی چاره هم توی

اون هوای گرم با ماشین بدون کولر و مدل پایینش دوباره برگشت و اومد

خونمون.
وقتی منو دید خیلی مشتاق بود که این کار بزرگ بهش بگم و

منم با همه وجودم بهش گفتم *دوستت دارم!*

ولی نمی دونم چرا مثل دیوونه ها نیگام کرد و با نهایت عصبانیت بهم

گفت: همین؟ منم گفتم: آره! گفت: تو که قبلا هم بهم اینو گفته بودی؟

گفتم خب الان رسمی تر گفتم دیگه!

خیلی ناراحت شد که این همه راه کشوندمش تا فقط بهش بگم دوست

دارم. خانوادش که می خواستن منو خفه کنن ولی باور کنید دوست

داشتم جلوی همه بهش بگم دوست دارم.

واسه هرکسی این جریانو تعریف کردم بهم گفت: کارت اشتباه و از عقل

به دور بوده نظر شما چیه؟

اره اگه حقیقت و بخواید هیچ عقل سالمی اینو قبول نمی کنه که من این

دوستم و خانوادشو توی این گرما اذیت کنم تا فقط بهش بگم دوست دارم

پس چطور حرف اهل سنت و باور کنیم که می گن پیامبر اکرم صلی

الله علیه وآله در غدیر خم 120 هزار نفر و توی صحرا و زیر نور افتاب سه

روز نگه داشت و اخرش به حضرت علی علیه السلام فرمود: علی جان

من تو رو دوست دارم؟؟؟؟؟؟؟

و علی أبن أبی طالب دوست من است !!!!!

من که عقلم قبول نمی کنه

اَلْحَمْدُ لِلّهِ الّذى جَعَلَنا مِنَ الْمُتَمَسِّكینَ بِوِلایَةِ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ وَالاْئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلامُ

کنیز اهل بیت;495896 نوشت:
[=arial]من یه داستان زیبا یه جا خوندم میذارم امیدوارم شما هم استفاده ببرید و ان شا الله خداوند همه ی ما را هدایت بفرمایند

[=arial]بسم الله الرحمن الرحیم

(حتما تا آخر بخونید)
.....

چه جالب خانم کنیز اهل بیت!:Gol:

این جزء سوالات من هم هست که شیعه و سنی چه تفاوتی دارند.

یعنی تمام اختلاف شیعه و سنی اینه که ما شیعه ها قبول کردیم که پیامبر جانشین خودش رو حضرت علی انتخاب کرده و سنی ها اینرو باور ندارند؟ خب این موضوع چه ربطی به ما پیدا میکنه که داریم الان زندگی میکنیم که 1400 سال از اون موقع گذشته؟ یا قراره از این جانشین تعیین کردن باز بریم یکسری چیزهای دیگه رو در بیاریم و از اونها استفاده کنیم؟

کلن برای من سواله که مثلا اگه بجای شیعه سنی بودم چه فرقی توی کارها و رفتارهایی که دارم میکرد؟

[=Times New Roman]سلام علیکم و رحمه الله

احتراما به عرض عزیزان و گرامیان میرساند , مطالب غیر مرتبط برای جلوگیری از انحراف و ایجاد شبهه بواسطه اختلاط در مفاهیم در هر موضوعی حذف میگردند.

یاحق

yekdoost;495915 نوشت:
یعنی تمام اختلاف شیعه و سنی اینه که ما شیعه ها قبول کردیم که پیامبر جانشین خودش رو حضرت علی انتخاب کرده و سنی ها اینرو باور ندارند؟

سلام ....
بله پایه و اثاث این مسله مسله امامته ...
:Black (5):

yekdoost;495915 نوشت:
خب این موضوع چه ربطی به ما پیدا میکنه که داریم الان زندگی میکنیم که 1400 سال از اون موقع گذشته؟
منظورتون چیه؟
:Black (5):

سلام و ممنون از شما. پس پایه و اساس مسئله امامته.

من قسمت اصلی سوالم این بود:

yekdoost;495915 نوشت:

برای من سواله که مثلا اگه بجای شیعه سنی بودم چه فرقی توی کارها و رفتارهایی که دارم میکرد؟

yekdoost;495915 نوشت:
کلن برای من سواله که مثلا اگه بجای شیعه سنی بودم چه فرقی توی کارها و رفتارهایی که دارم میکرد؟

بزرگوار موضوع خیلی عمیق تره موضوع اطاعت امرخداونده = ای اهل ایمان! از خدا اطاعت كنید و ]نیز[ از
پیامبر و صاحبان امر خودتان ]كه امامان از
اهل بیت اند و چون پیامبر دارای مقام عصمت
م یباشند[ اطاعت كنید.نساء، 59
و فرق در اینجا است که آیا کسانی که میدانند با نادانان برابرند؟
بزرگوار کتاب علی علیه السلام و المناقب تالیف دکتر عبد العلی گویا و همچنین کتاب فضائل شیعه تالیف شیخ صدوق می توانند پاسخ گویی جامع ای برای سوال هایتان باشند .
در پناه مولا علی علیه السلام

کنیز اهل بیت;496021 نوشت:
بزرگوار موضوع خیلی عمیق تره موضوع اطاعت امرخداونده = ای اهل ایمان! از خدا اطاعت كنید و ]نیز[ از
پیامبر و صاحبان امر خودتان ]كه امامان از
اهل بیت اند و چون پیامبر دارای مقام عصمت
م یباشند[ اطاعت كنید.نساء، 59
و فرق در اینجا است که آیا کسانی که میدانند با نادانان برابرند؟
بزرگوار کتاب علی علیه السلام و المناقب تالیف دکتر عبد العلی گویا و همچنین کتاب فضائل شیعه تالیف شیخ صدوق می توانند پاسخ گویی جامع ای برای سوال هایتان باشند .
در پناه مولا علی علیه السلام

با تشکر مجدد. من کتاب فضائل شیعه رو دانلود کردم. یکسری حدیث بود که البته من همه اش را نخواندم. ولی حدود 10 مورد آنرا که خواندم حدیثهایی بود با این محتوا که هر کسی اهل بیت را دوست داشته باشد گناهانش بخشیده شده و به بهشت میرود و شیعیان رستگارانند و ....

من دنبال یک دلیل عقلی بودم که چرا شیعه بودن به سنی بودن ارجحیت داره. سول من در مورد همین دنیاست و تاثیر ملموس این شیعه بودن که میتونه در زندگی مادی و معنوی ما داشته باشه. تفاوتهایی در رفتار و اعمال و اعتقادات این دو مذهب که من بتونم با عقلم مقایسه کنم و مطمئن بشم که از نظر من شیعه بودن به حقیقتی که برای من قابل تشخیص هست نزدیکتره.

اعتقاد به امامت و دوستی اهل بیت باعث چه تغییراتی در من میشه و چه چیزهایی رو برام به همراه می یاره که باعث میشه این راه برگزیده بشه؟

لطفا در این زمینه اگر اطلاعی دارین یا کتابی هست مرا راهنمایی فرمایید.

yekdoost;496123 نوشت:
با تشکر مجدد. من کتاب فضائل شیعه رو دانلود کردم. یکسری حدیث بود که البته من همه اش را نخواندم. ولی حدود 10 مورد آنرا که خواندم حدیثهایی بود با این محتوا که هر کسی اهل بیت را دوست داشته باشد گناهانش بخشیده شده و به بهشت میرود و شیعیان رستگارانند و ....

من دنبال یک دلیل عقلی بودم که چرا شیعه بودن به سنی بودن ارجحیت داره. سول من در مورد همین دنیاست و تاثیر ملموس این شیعه بودن که میتونه در زندگی مادی و معنوی ما داشته باشه. تفاوتهایی در رفتار و اعمال و اعتقادات این دو مذهب که من بتونم با عقلم مقایسه کنم و مطمئن بشم که از نظر من شیعه بودن به حقیقتی که برای من قابل تشخیص هست نزدیکتره.

اعتقاد به امامت و دوستی اهل بیت باعث چه تغییراتی در من میشه و چه چیزهایی رو برام به همراه می یاره که باعث میشه این راه برگزیده بشه؟

لطفا در این زمینه اگر اطلاعی دارین یا کتابی هست مرا راهنمایی فرمایید.

سلام جناب یکدوست
هر چند اون کتاب که دوستمون معرفی کرد هم احتمالا خوبه (من نخوندم) اما من پیشنهاد میکنم وقت کردید کتاب سلیم بن قیس یا همون اسرار آل محمد رو هم ببینید. این کتاب اولین کتاب تاریخ شیعه هست و اولین کتابی هست که در اسلام نوشته شده (به جز قرآن) و در زمان امام علی نوشته شده
مطالبش هم به صورت داستان وار هست و خسته کننده نیست و همه حوادث بعد از رحلت پیامبر رو از زبان امام علی و اصحابش تعریف کرده.

http://www.askdin.com/thread11043.html

علی مع الحق;496140 نوشت:
من پیشنهاد میکنم وقت کردید کتاب سلیم بن قیس یا همون اسرار آل محمد رو هم ببینید. این کتاب اولین کتاب تاریخ شیعه هست و اولین کتابی هست که در اسلام نوشته شده (به جز قرآن) و در زمان امام علی نوشته شده
مطالبش هم به صورت داستان وار هست و خسته کننده نیست و همه حوادث بعد از رحلت پیامبر رو از زبان امام علی و اصحابش تعریف کرده.

ممنون جناب علی مع الحق،

من کتاب رو دانلود کردم و فقط نگاهی بهش انداختم. قبل از خوندنش یک سوال دارم. من فرض را بر این میزارم که کاملا حق با حضرت علی بوده و جانشین و خلیفه بر حق پیامبر بوده. مثلا من اینرو پذیرفتم. آیا با این فرض هم خوندن این کتاب به من کمکی میکنه؟

سوال من این بود که این چه تاثیری روی زندگی الان من میزاره؟

yekdoost;496123 نوشت:

yekdoost;496175 نوشت:
ممنون جناب علی مع الحق،

من کتاب رو دانلود کردم و فقط نگاهی بهش انداختم. قبل از خوندنش یک سوال دارم. من فرض را بر این میزارم که کاملا حق با حضرت علی بوده و جانشین و خلیفه بر حق پیامبر بوده. مثلا من اینرو پذیرفتم. آیا با این فرض هم خوندن این کتاب به من کمکی میکنه؟

سوال من این بود که این چه تاثیری روی زندگی الان من میزاره؟

شما میخواید بدونید این که خلیفه اول امام علی باشه یا اینکه ابوبکر باشه چه فرقی در زندگی یک انسان قرن 21 داره
اینکه پیشوامون امام علی باشه یا ابوبکر تفاوتهای زیادی در جهانبینیمون و نگاه به آینده و تشخیص مسیری که خدا داره جهان رو به اون سمت هدایت میکنه تا به اون نقطه مورد نظرش که هدف خلقته برسه میگذاره. اهل سنت میگند ابوبکر یک انسان عادی بود که بعد از پیامبر به خلافت رسید و شیعه میگه امام علی از طرف خداوند و برای انجام ماموریت الهیش انتخاب شد.
به نظرم قبل از این سوال باید بدونیم برای چی زندگی میکنیم و هدف چی هست. چرا خدا ما رو خلق کرده. اگه قران رو پذیرفتیم چرا برخی چیزها تو قران انقدر تاکید شده مثل داستان یهود و قوم موسی که بسیاری آیات قران درمورد یهود هست و چرا پیامبر فرمود امت من (ار ابتدا تا انتهاش که زمان ما میشه) دقیقا همون راهی میرند که قوم یهود رفت
فهمیدن جواب این سوالها خیلی از مجهولها رو حل میکنه یا اینکه به آدم یک دید درست میده. این کتاب به من تو این زمینه کمک کرده
میشه جواب سوال شما رو تو یه جمله با یک حدیث از پیامبر یا امام علی داد اما برای اینکه عقل قبولش کنه باید یک دید درست از حوادث اون زمان و اینکه چه اتفاقایی افتاد داشته باشیم والا با نشناختن شخصیت این افراد باید گفت امام علی و ابوبکر با هم فرقی ندارند و هر دو انسان بودند و حداکثرش اینکه ابوبکر حق یک انسان رو گرفت مثل خیلی اتفاقات مشابه که تو زمان ما می افته. اما این غصب حق از اهل بیت یک مقدار متفاوت با اتفاقهای دیگست و تاثیر مستقیم روی حوادث آینده گذاشته همونطور که پیروی نکردن یهود از موسی و هارون و دنباله رویشون از سامری تاثیر بر آیندگانشون گذاشته.....و درکش فقط با مطالعه و شناختن شخصیت این افراد و گوش دادن به حرفاشون به وجود میاد
در واقع هدف این هست که این پازلی که خدا برای این دنیا طراحی کرده رو درست بشناسیم و این تاثیر مستقیم بر زندگی و عملکرد فعلیمون و جهانبینیمون میگذاره :Gol:

بهترین نشانه که نشون میده ائمه جانشین پیامبر بودند ادعیه و مناجات ائمه نازنین هست که هم شباهت عمیق و زیادی به ادعیه پیامبر دارد و هم علم و معرفت سرشاری که در آنهاست گواه بحق بودن جانشینی آنهاست!

آیا عمر و ابوبکر و عثمان چنین ادعیه ای از خود دارند؟ اینکه داستان برای عمر و ابوبکر بسازند که بله اینها کرامات و معجزات و.. داشتند خوب این داستانها رو هر کسی میتونه بسازه! اما دعای پر از معرفت چی؟

موضوع قفل شده است