آیا مرگ خودخواسته یا یوتنازی کاری اخلاقی است؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

[=nassim-regular]میخواستم ببینم که نظر شما در رابطه با مرگ خود خواسته ( یوتنازی یا آتانازی) چی هست؟..[/]
[=nassim-regular]توضیح: در مرگ خودخواسته افرادی که بیماری صعب العلاج و سختی دارن بارضایت خودشون اجازه میدن که اونها رو بکشن و به اصطلاح از درد و رنج بیماری خلاصشون کنند.[/]
[=nassim-regular]ممنون[/]

با نام الله

:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

کارشناس بحث: استاد شفا

saman151;493983 نوشت:
[=nassim-regular]میخواستم ببینم که نظر شما در رابطه با مرگ خود خواسته ( یوتنازی یا آتانازی) چی هست؟..
[=nassim-regular]توضیح: در مرگ خودخواسته افرادی که بیماری صعب العلاج و سختی دارن بارضایت خودشون اجازه میدن که اونها رو بکشن و به اصطلاح از درد و رنج بیماری خلاصشون کنند.
[=nassim-regular]ممنون

سلام علیکم

چنین کاری از نظر شرعی صحیح نیست.

وایسلی گوجا;495413 نوشت:
چرا اونوقت؟ خدا لذت می بره از زجر کشیدن بندگان؟ :Gig:

برادر عزیز

اول اینکه خداوند از اینکه زجرکشیدن کسی را ببیند و لذت ببرد منزه است.

دوم اینکه ما صاحب جان خود نیستیم که در مورد آن تصمیم بگیریم وظیفه ی ما تلاش برای بهبود و نجات است نه اینکه در حین مشکلات سریعا" کار خود را یکسره کنیم.

مسئله ی دیگر این است که تحمل افراد مختلف متفاوت است ممکن است یک نوجوان 18 ساله شکست عشقی خود را بدترین زجر ممکن بداند و سریعا" اقدام به خودکشی کند که برای خیلی ها باعث خنده است یا شخصی اشتباها" فکر کند که سرطان گرفته و خودکشی کند.پس نمی توان گفت زجر کشیدن چیست و چه کسی واقعا" زجر می کشد.

نکته ی دیگر این است که خود کشی نشان دهنده ی نا امیدی و بی اعتمادی به خداست که به نظر من معادل کفر است.

انشاء الله که خدا بنده های خود را با بیماری های سخت(روحی و جسمی) امتحان نکند.

سلام. به نظر شخص من نه تنها اخلاقیه. بلکه مستجب هم هست:Nishkhand:. از نظر شرعی هم که پاسخ مشخصه.

وایسلی گوجا;495413 نوشت:
چرا اونوقت؟ خدا لذت می بره از زجر کشیدن بندگان؟ :Gig:

آقا شما بعد از این همه سال فعالیت در اسک دین ،متوجه نشدی که دلیل احکام رو نمیپرسن؟؟:khandeh!:

شاد باشید

ولی اوتانازی شرایط داره و با خودکشی فرق میکنه

اوتانازی یا یوتانازی (Euthanasia) در زبان یونانی به معنی «مرگ خوب» است. اوتانازی در اصطلاح، شرایطی است که در آن، بیمار بنا به درخواست خودش به صورت طبیعی و آرام بمیرد. این شرایط معمولاً در بیماری‌های سخت یا دردناک یا درمان‌های طولانی‌مدت و ناامیدکننده پدید می‌آید. در فارسی به آن «خوش‌میری»، «هومرگ»، «مرگ آسان»، «قتل ترحمی» یا «به مرگی» نیز گفته شده‌است.

جاهایی هم که قانونی هست تحت شرایط خاصی قانونیه

توقّف روند درمان یک بیمار، قطع سرم و تغذیه وریدی، قطع اکسیژن، جلوگیری از تراکافت(دیالیز) و جداکردن فرد از دستگاه‌های حمایتی ارگان‌های حیاتی، همچنین دادن داروهای مسکن با دوز بالا، که موجب کاهش هوشیاری و تسریع مرگ می‌شوند، از روش‌های اتانازی به حساب می‌آیند.

برداشت‌های متفاوت از مفهوم هومرگ(اوتانازی)، وجود دارد؛ مثلاً در روش غیرمستقیم، پزشک با تجویز دارویی، فقط مقدمات مرگ بیمار را فراهم می‌کند و بیمار با آگاهی کامل به استقبال مرگ اختیاری می‌شود. اما در روش مستقیم، پزشک یا پرستار خود عامل مرگ بیمار هستند. تزریق داروی کشنده و جداکردن بیمار از دستگاه‌های حمایتی، مثال‌هایی از این روش هستند که بعضی اوقات بدون اطلاع بیمار انجام می‌شوند.
بدین ترتیب جداکردن بیمار مرگ مغزی از دستگاه‌های حمایتی نیز از نظر بسیاری «اتانازی غیر داوطلبانه، غیر فعّال» به شمار می‌آید.

در برخی کشورها مانند هلند، سوئد، بلژیک و چند ایالت از ایالات متحدهٔ آمریکا شامل اورگان، واشنگتن و مونتانا اوتانازی به روش غیرمستقیم قانونی است. البته کمیسیون پزشکی باید وضعیت بیمار را کاملاً بررسی کند. در سوئد کلینیکی وجود دارد که بیماران سراسر اروپا از مدت‌ها قبل وقت می‌گیرند تا به آنجا بروند و اقدام به اتانازی کنند.
در استرالیا هم که هومرگ(اوتانازی) غیرقانونی است، یک بیمارستان دریایی مجهز روی یک کشتی، هومرگ(اوتانازی) را انجام می‌دهد.
موافقان هومرگ(اوتانازی) از آن با تعابیر مرگ تسهیل‌شده، مرگ با شرافت، مرگ در آرامش و... نام می‌برند.

مخالفان اخلاقی هومرگ(اوتانازی)، با قانونی شدن هومرگ(اوتانازی) و رواج آن، انگیزه درمان برخی بیماری‌ها از بین خواهد رفت و جلوی پیشرفت علم پزشکی گرفته خواهد شد، از همه مهمتر نگهداری سالمندان برای افراد و بستگان آنها مشکل شده و از همه مهمتر، اعتماد بیمار به پزشک به علت ترس بیمار از قطع درمان توسط پزشک و انجام اوتانازی، از بین خواهد رفت. بنابراین دیگر نمی‌توان با خیال راحت به هیچ بیمارستانی پا گذاشت.

عقیده مشترک بسیاری از ملل و مذاهب مختلف از جمله مسیحیت، اسلام و یهودیان این است که زندگی، هدیه خداوند است و باید با تمام توان در حفاظت آن کوشید و بیماری و سختی‌های آن جزئی از زندگی و سرنوشت آدمی است که باید به طور طبیعی طی شود.

saman151;493983 نوشت:

[=nassim-regular]
میخواستم ببینم که نظر شما در رابطه با مرگ خود خواسته ( یوتنازی یا آتانازی) چی هست؟..

[=nassim-regular]توضیح: در مرگ خودخواسته افرادی که بیماری صعب العلاج و سختی دارن بارضایت خودشون اجازه میدن که اونها رو بکشن و به اصطلاح از درد و رنج بیماری خلاصشون کنند.
[=nassim-regular]ممنون

ایشون در مورده اخلاقی بودن عمل صحبت کردند ... فارغ از اعتقاد مذهبی آیا چنین عملی بی اخلاقی محسوب میشه ؟؟؟

به نام خدا

سلام عليكم

دوستان گرامي ، لطفاً قبل از ارسال مطلب جديد از جستجوگر سايت استفاده كنيد و اگر موضوع مد نظرتون موجود نبود ايجادش بفرماييد .
اين مطلب چند مرتبه پيش از اين هم مطرح شده ، ملاحظه بفرماييد :

http://www.askdin.com/thread19853.html
http://www.askdin.com/thread19846.html
http://www.askdin.com/thread19194.html

چنانچه جنبه ي اخلاقي اين فعل مد نظرتون هست سوالتون رو در انجمن اخلاق مطرح كنيد تا كارشناسان محترم اخلاقي پاسخ بفرمايند .

متشكرم

امام موسی صدر;495437 نوشت:
برادر عزیز

اول اینکه خداوند از اینکه زجرکشیدن کسی را ببیند و لذت ببرد منزه است.

دوم اینکه ما صاحب جان خود نیستیم که در مورد آن تصمیم بگیریم وظیفه ی ما تلاش برای بهبود و نجات است نه اینکه در حین مشکلات سریعا" کار خود را یکسره کنیم.

مسئله ی دیگر این است که تحمل افراد مختلف متفاوت است ممکن است یک نوجوان 18 ساله شکست عشقی خود را بدترین زجر ممکن بداند و سریعا" اقدام به خودکشی کند که برای خیلی ها باعث خنده است یا شخصی اشتباها" فکر کند که سرطان گرفته و خودکشی کند.پس نمی توان گفت زجر کشیدن چیست و چه کسی واقعا" زجر می کشد.

نکته ی دیگر این است که خود کشی نشان دهنده ی نا امیدی و بی اعتمادی به خداست که به نظر من معادل کفر است.

انشاء الله که خدا بنده های خود را با بیماری های سخت(روحی و جسمی) امتحان نکند.

شما می فرمایید خداوند از لذت بردن از زجر کشیدن دیگران منزه است ولی مشاهدات ما چیز دیگری است و صرفا ادعای شما باعث نمیشه ما مشاهداتمون رو نادیده بگیریم. :Gig:

وایسلی گوجا;495512 نوشت:
شما می فرمایید خداوند از لذت بردن از زجر کشیدن دیگران منزه است ولی مشاهدات ما چیز دیگری است و صرفا ادعای شما باعث نمیشه ما مشاهداتمون رو نادیده بگیریم. :Gig:

جناب وایسلی عزیز، من ضمن اینکه بابت جبهه اعتراضی که در پیش گرفتید بسیار از شما سپاسگزارم و معترض بودن به نظر من خوب هم هست ولی نه همیشه!

جمله ایشون اینه:

خداوند از اینکه زجرکشیدن کسی را ببیند و لذت ببرد منزه است.

شما حتما بهتر از من میدونید که این به معنی این نیست که کسی از بنده های خدا زجر نمیکشه.

وایسلی گوجا;495512 نوشت:

اول اینکه این ادعای من نیست.این کلام خداست.

ثانیا" انسان قادر به دیدن خیلی چیز ها نیست یا دارای خطای دید شدید است. این ها نشان میدهند مشاهدات ما دقیق نیست و نباید به مشاهداتمان اعتماد کنیم.

در ضمن حرفهای شما به اینجا ختم خواهد شد که خلقت دنیا کاری عبث و بیهوده بوده و خداوند هدفی از خلقت نداشته یا اگر هدف داشته هدف مثبتی نبوده.(احساس من اینگونه است شاید اشتباه می کنم)

yekdoost;495522 نوشت:
جناب وایسلی عزیز، من ضمن اینکه بابت جبهه اعتراضی که در پیش گرفتید بسیار از شما سپاسگزارم و معترض بودن به نظر من خوب هم هست ولی نه همیشه!

جمله ایشون اینه:

خداوند از اینکه زجرکشیدن کسی را ببیند و لذت ببرد منزه است.

شما حتما بهتر از من میدونید که این به معنی این نیست که کسی از بنده های خدا زجر نمیکشه.

من هم نگفتم به این معنی است ولی اینکه افراد زجر زیادی می کشند و خداوند برای آن کاری نمی کنه (در صورتی که تواناست و می تونه کاری کنه)، خودش نشون می ده این کار براش لذت بخش است! تازه این ها به کنار، کسی که زجر انسان ها براش لذت بخش نیست یک جهنم درست نمی کنه ویژه زجر انسان ها!

امام موسی صدر;495537 نوشت:
اول اینکه این ادعای من نیست.این کلام خداست.

ثانیا" انسان قادر به دیدن خیلی چیز ها نیست یا دارای خطای دید شدید است. این ها نشان میدهند مشاهدات ما دقیق نیست و نباید به مشاهداتمان اعتماد کنیم.

در ضمن حرفهای شما به اینجا ختم خواهد شد که خلقت دنیا کاری عبث و بیهوده بوده و خداوند هدفی از خلقت نداشته یا اگر هدف داشته هدف مثبتی نبوده.(احساس من اینگونه است شاید اشتباه می کنم)

ببخشید این که انسان های زیادی زجر می کشن، از جمله کودکانی که زجر می کشند و بعد از چند ماه می میرند خطای دید ماست یا ما قادر به دیدنش نیستیم؟ مغلطه نکنید.

حرف های من به بیهوده بودن خلقت ختم نمیشه (گرچه من جهان رو بی هدف می دونم چون اصلا اعتقاد ندارم خدایی هست ولی به این بحث ربط نداره چون اینجا با فرض وجود خدا بحث می کنیم).

وایسلی گوجا;495579 نوشت:
من هم نگفتم به این معنی است ولی اینکه افراد زجر زیادی می کشند و خداوند برای آن کاری نمی کنه (در صورتی که تواناست و می تونه کاری کنه)، خودش نشون می ده این کار براش لذت بخش است! تازه این ها به کنار، کسی که زجر انسان ها براش لذت بخش نیست یک جهنم درست نمی کنه ویژه زجر انسان ها!

ببخشید این که انسان های زیادی زجر می کشن، از جمله کودکانی که زجر می کشند و بعد از چند ماه می میرند خطای دید ماست یا ما قادر به دیدنش نیستیم؟ مغلطه نکنید.

حرف های من به بیهوده بودن خلقت ختم نمیشه (گرچه من جهان رو بی هدف می دونم چون اصلا اعتقاد ندارم خدایی هست ولی به این بحث ربط نداره چون اینجا با فرض وجود خدا بحث می کنیم).

جناب وایسلی گوجا نمیتونم حرفتون رو قبول کنم ....
اگر اعتقاد به خدایی داشته باشیم که از این چیزها لذت ببره ... باید این خدا چنین فضایی رو در سطح هایی بسیار وسیع تر ایجاد میکرد ... مثلا جنگهای بین ستاره ای اتفاق میوفتاد ... مریضی های عجیب و غریب دامن گیر انسان میشد ... ولی میبینم که بدن انسان تحمل سطح بخصوصی از درد رو بیشتر نداره و به صورته اتومات بدن بیهوش میشه ... در حالیکه اگر خداوند از این عمل لذت میبرد ... شخص رو بی هوش نمیکرد ...

نفرنفر;495612 نوشت:
جناب وایسلی گوجا نمیتونم حرفتون رو قبول کنم ....
اگر اعتقاد به خدایی داشته باشیم که از این چیزها لذت ببره ... باید این خدا چنین فضایی رو در سطح هایی بسیار وسیع تر ایجاد میکرد .

ابعادی که فعلا داریم هم خیلی وسیع است!

نفرنفر;495612 نوشت:
.. مثلا جنگهای بین ستاره ای اتفاق میوفتاد ...

1. ما که همه ستارگان رو نمی بینیم تا بفهمیم جنگی در میان است یا خیر.
2. اگه بین 1000 منظومه شمسی مختلف روابط دوستانه بود و جنگ نبود حرف شما صحیح بود، فعلا فقط خودمان روی زمین هستیم و هنر نکردیم که با سایر ستاره ها جنگ نداریم! روی همین زمین در تاریخ کم جنگ و خونریزی نداشتیم.

نقل قول:
مریضی های عجیب و غریب دامن گیر انسان میشد ...

شده. بارها در تاریخ بیماری های بسیار وحشتناک دامن دنیا رو گرفته، بارها جمعیت کل انسان ها از چندین میلیون نفر به چندین هزار نفر کاهش پیدا کرده به خاطر بیماری ها. تا قبل از همین 500 سال اخیر از هر 10 کودک 9 تا در سن کمتر از 10 سالگی به خاطر بیماری کشته می شد. یک انسان به طور متوسط و عادی و طبیعی حدود 80-90 سال عمر می کنه، در طول تاریخ از هر 100 انسان یک نفر هم به این سن نمی رسیده یعنی یا به خاطر بیماری کشته می شده و یا در جنگ و خونریزی. شما در طبیعت نگاه کنید، بیشتر از دو سوم حیوان ها برای اینکه فقط یک روز بیشتر زنده بمونند باید در روز یک حیوان دیگه رو بکشند و از لاشه اش تغذیه کنند!

نقل قول:
ولی میبینم که بدن انسان تحمل سطح بخصوصی از درد رو بیشتر نداره و به صورته اتومات بدن بیهوش میشه ...

درد صرفا خودش بدن رو خاموش نمی کنه. اون عاملی که باعث درد میشه بدن رو بیهوش می کنه.

نقل قول:
در حالیکه اگر خداوند از این عمل لذت میبرد ... شخص رو بی هوش نمیکرد ...

اگه خداوند از این همه زجر و سختی در دنیا لذت نمی برد، دنیا رو اینطوری نمی آفرید که این همه حیوان همیشه در حال شکار همدیگه باشند! جهان پر از زجر، سختی، بیماری، شکنجه در سطوح مختلف برای همه جانداران است و یک خالق که هوشمندانه همین این ها رو طراحی می کنه در حالی که دانا و توانای مطلق بوده و می تونسته هدفش هر چیزی که هست رو بدون این همه زجر و سختی پدید بیاره، قطعا داره از این همه زجر و سختی لذت می بره.

اینکه 99 درصد انسان ها هم بر اساس آیین شیعه جاشون در جهنم است (چه کارنامه درخشانی برای فرستاده های خدا که نتونستند بیشتر از اقلیت 100 میلیون نفری شیعه رو از 7 میلیارد نفر جهان نجات بدن!) خودش نشون میده اکثریت آفریده شده در نهایت تا ابد در حال زجر کشیدن خواهند بود! شما وقتی امتحانی می گیرید که 99 درصد مردود میشن مشکل از امتحان است و طراح سوالات امتحان اگه دانا و توانا بوده واضحه از عمد امتحانی گرفته که همه مردود بشن و بالطبع از مردود شدن همه لذت می برده.

به نام خدا

سلام عليكم

دوستان گرامي ، باز هم تاكيد مي كنم اين تاپيك در انجمن فقه و احكام ايجاد شده است .
لطفاً جهت پيشگيري از حذف پست ها بحث هاي فلسفه احكام و اخلاق را در انجمن هاي مربوطه پيگيري بفرماييد .
از همكاري عزيزان سپاسگذارم .

جناب وایسلی گوجا خیلی ببخشید چرا مثل بچه ای که قهر میکنه دارید حرف میزنید
اگر اون تفکری که شما دارید خدا باید اونطوری میشد پس اختیار چی بود ....
یعنی به نظرتون کسی که خدا اجازشو نداده ولی اختیارش داده میره با یکی زنا میکنه ایدز میگیره اینجا خدا نباید بزاره این طرف ایدز بگیره ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
دو جور اجازی داریم یکی تکوینی یکی کونی
کمی در مورد اینا حتما تحقیق کنید
خواستید در مورد شکیاتتون هم تاپیک ایجاد کنیدتا بحث کنیم

[=arial]با سلام
عرض ادب و احترام
:Gol::Gol:
دوستان عزیز اگر مایل به ادامه این بحث هستند
سوال را در انجمن کلام و عقاید مطرح نمایید
تا به کارشناس ارجاع داده شود
و با حضور کارشناس بحث را ادامه دهید
موفق وموید
یاعلی