صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: علت وجود خدا و علت یگانه بودن و زاده نشدن خدا

نوشته
    7
    حضور
    2 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16

اشاره علت وجود خدا و علت یگانه بودن و زاده نشدن خدا

با سلام و عرض خسته نباشید
    سوالی است که همواره با دوستان بی دین ! سر میخورم و قصد هدایت آنها را به سمت دین الهی دارم که همه ادیان الهی اولین اصلش پذیرش توحید است و آنها همواره این سوال را از من دارند که با چه اصلی است که میگویی خدا وجود داره . علت وجود خدا چیست ؟
    و همچنین چرا خدا زاده نشده و چگونه خدا همه چیز را افریده در صورتی که خودش آفریده نشده و اصولا می توان در نظر داشت که خدایی از ابتدا وجود داشته و چطور ممکن است بدون این که زاده شده باشد در هستی و عالم حضور داشته باشد؟
    قصد داشتم که حوابی قانع کننده برای این سوال ها بیابم و در حال تحقیق هستم و به همین دلیل خوشحال می شوم که من را در این زمینه با جواب هایتان کمک کنید .
    و من الله توفیقکم
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۰۷ در ساعت ۰۲:۱۳

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

علت وجود خدا و علت یگانه بودن و زاده نشدن خدا

کارشناس بحث: استاد طاها

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

با عرض سلام به شما دوست گرامی

در این موضوع بحمدالله مطالب زیادی هم در نشریات و هم فضای مجازی وجود دارد که میتوانید بهره مند شوید. بنده نیز برهانی از براهین موجود را به بیانی ساده عرض میکنم و چنانچه نیاز به توضیح بیشتر بود پست بزنید.

خدا وجود دارد چون ما وجود داریم.

توضیح مطلب اینکه ما و همه افراد و اشیایی که در اطراف و اکناف مشاهده میکنیم در یک حقیقت مشترک هستیم و آن حقیقت همان وجود و هستی است. همه ما هستی داریم. همچنین همه ما به خوبی میدانیم که نقطه مقابل هستی، نیستی است. بسیار خوب. حال سوال این است آیا هستی ما ناشی شده از هستی دیگر است یعنی ما نبودیم و آنگاه بود شدیم یا اینکه نه، ما خودبخود وجود داریم و به تعبیر دقیقتر هستی داشتن در حاق و نهاد ذات ماست و باز به تعبیر دقیقتر، ما عین هستی و وجود هستیم؟ روشن است که نه ما و نه هیچ یک از موجودات مادی اطراف ما عین هستی نیستند زیرا در این صورت تغییر و تبدیل و زایش و فساد و نابودی در ما بی معنا بود چرا که آنچه عین هستی و وجود است فاقد چیزی نیست تا برای به دست آوردن آن تغییر کند، خود هم نیستی ندارد تا بوسیله زایش به وجود آید، نقصی در او نیست تا به نابودیش بیانجامد و... .

حال به سراغ کسانی یا چیزهایی میرویم که در وجود یافتن ما نقش داشته اند و سوال بالا را درباره انها هم مطرح میکنیم. این سوال تا آنجا ادامه می یابد تا به موجودی برسیم که هستی عین ذات او باشد زیرا هر چه که وجود عین ذات او نیست وجود را از کسی یا چیز دیگری گرفته است و این سوال زمانی به پاسخ قطعی خود میرسد که به منشائی ختم شود که هستی عین ذات اوست و ما او را خدا مینامیم زیرا موجودی است که وجود عین ذات اوست و هر چیزی که وجود دارد از او وجود خود را گرفته است.

در پناه حق

6. صلوات ها 4

علاقه
    شعر
    نوشته
    683
    حضور
    13 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2275

سلام بر جناب طاها

اگر همان واجب الوجود را خود جهان در نظر بگیریم چه اشکالی بر این فرض وارد است ؟
    بعبارتی فرض کنیم این جهان ماده و انرژی همیشه بوده و خواهد بود ؟

متشکرم

8. صلوات ها 2

علاقه
    امام حسین - مقام معظم رهبری - کودکان - علم و تکنولوژی
    نوشته
    58
    حضور
    2 روز 2 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    143

سلام
    من این سوالات رو در 13-16 سالگی برای خودم جواب داده ام. براتون کمی از نتایجشو می نویسم. اگه دوست داشتید و توضیح بیشتر خواستید درخدمتم

1- یکی از دلیل های مهم نظم در جهان هست که تو کتابای معارف می نویسند برهان نظم
    سختش نکنم

تصور بفرمایید شما وارد یک خانه می شوید. در حالت اول می بینید همه چیز بهم ریخته و نامرتب است . ضخامتی از گرد و خاک روی همه چی هست . شما به این نتیجه می رسید که مدت زیادی هست که کسی اینجا نبوده. در حالت دوم شما وارد خانه ای می شوید همه چیز تر و تمیز و منظم هست و غذا هم آماده است و دکوراسیونم خیلی قشنگه و بالاخره این شکلیه . یقین می دانید کسی قبلا, قبل شما اونجا بوده است.

مثال نظم دنیا, موجودات پیچیده ای که در آن است , تنوع موجودات همان خانه مرتب است. چطور ممکنه این همه نظم و زیبایی بی دلیل باشه و اتفاقی . بعید است که (( اتفاقی )) این همه نظم وجود داشته باشه.

کتاب توحید مفضل از امام صادق علیه السلام کتاب بسیار زیبایی است . جدیدا هم چاپ شده . در این کتاب به اثبات وجود خدا از کلام امام صادق براساس همین استدلالات علوم تجربی شده که خیلی خوبه. اوایلش در مورد رشد جنین نوشته بود...

من بعد از مدت ها تحقیق در مورد توحید یک راز را در سوره ی توحید کشف کردم :توجه به فرمایید:

قل هو الله احد یعنی بگو خدایکتاست چرا خدا یکتاست در آیه ی بعد پاسخ را می یابیم
    الله الصمد خدا بی نیاز است. من با خودم گفتم شاید دو تا خداباشند و با هم توافق کرده باشند که دنیا رو اینجوری اداره کرده باشند. نمیشه . یک زوج زن و شوهر به خاطر مجموع نیازهایی که به هم دارند در کنار هم مسالمت آمیز زندگی می کنند. وفتی برای خدا براساس آنچه که در دنیا می بینیم صفاتی از جمله قدرت زیاد و تسلط بر همه ی عالم و امور پیدا کنیم می بینیم نمیشه دوتا باشند. پون دو تا قوی نمی تونند در کنار هم باشند. یک ضرب المثل چینی هست که میگه دو تا شیر نمی تونند در یک کوهستان زندگی کنند. حالا پرا این طوریه که خدا این مدلی بیی نیاز هست
    چون وقتی نیازمند که یکی هم جنس خودش باشه , زن و شوهر هر دو از جنس انسانند. چون خدا زاده ی کسی نیست و پدر و مادری از جنس خودش نداشته و چون خودشم بچه ای به دنیا نیاورده که بعدا خدابشند(لم یلد و لم یولد) و هیچ موجودی هم وجود نداره که هم کفو و همتای اون باشه( ولم یکن له کفوا احد) بنابراین بی نیاز واحد هست.

قطعا تو تفسیر سوره ی توحید بخونید بهتر از این که من نوشتم دستگیر میشین
    ببخشید یکم از استدلال هامو فراموش کردم...
    توی کتاب های معارف و توحید این استدلال ها خیلی قشنگ اومده. برهان نظم و برهان علیت و از این حرف های قشنگ

دوستای شما اگر تو وجودشون معاند باشند و یه عواملی تو درونشون این معارف رو ریجکت کنه که هیچ
    ولی اگه دنبال حقیقت باشند خدا خودش اسبابشو جور می کنه و حتی به شما که نیتشو دارید کمک می کنه تا اسباب هدایت اونا باشید
    من موقعی که تو این شک و ابهام ها دنبال حقیقت می گشتم خدا خو دش خیلی کمکم کرد.
    حتی خواب و الهاماتی هم تجربه کردم
    یکبار توی عالم رویا دیدم که روی کره ما نشستم ودارم چرخش کره ی زمین رو می بینم در حالی که صدای قرآن رو می شنیدم. آیاتی در مورد خلقت آسمان ها و زمین
    ببخشید که این ها رو ذکر کردم .شمامن رو نمی شناسید و این ها هم مربوط به گذشته ی من هست...

10. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط دل ارام نمایش پست ها
    اگر همان واجب الوجود را خود جهان در نظر بگیریم چه اشکالی بر این فرض وارد است ؟
    بعبارتی فرض کنیم این جهان ماده و انرژی همیشه بوده و خواهد بود ؟

1- همیشگی بودن جهان ماده و انرژی لزوما به معنای واجب الوجود بودن نیست. به عبارت دیگر اگر جهان ماده و انرژی مخلوق خداوند هم باشد باز میتوان گفت همیشه بوده است. به اصطلاح فلسفه و کلام، میان «قدیم زمانی بودن جهان ماده» و «مخلوق بودن» تنافی نیست.

2- جهان یک مفهوم است که به خودی خود وجود و واقعیتی ورای موجودات واقعی نظیر من و شما و آسمان و زمین نیست یعنی در کنار این واقعیات، واقعیتی به نام جهان وجود ندارد بلکه به مجموع همین واقعیات خارجی جهان گفته میشود. بسیار خوب. حال به سراغ این واقعیات خارجی میرویم و خصوصیاتی که یک واجب الوجود باید دارا باشد را بر آن تطبیق میدهیم. مثلا تغییر ناپذیری. چه کسی است که میتواند بگوید واقعیاتی که در این دنیای مادی با آن مواجهیم فاقد تغییر و تبدل است؟ همین نشان میدهد که واقعیاتی مانند ماده و انرژی صلاحیت واجب الوجود خوانده شدن را ندارند.

در پناه حق

12. صلوات ها 2

علاقه
    گفتگوی دینی
    نوشته
    1,736
    حضور
    33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    119
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3287

نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
    . مثلا تغییر ناپذیری. چه کسی است که میتواند بگوید واقعیاتی که در این دنیای مادی با آن مواجهیم فاقد تغییر و تبدل است؟
    با سلام.
    تغییر درونی است. نه چیزی به جهان اضافه می شود و نه چیزی کم می شود. بلکه ماهیات درونی اش تغییر می کند. ولی اگر کل جهان را یک جا در نظر بگیریم تغییر در میزان ماده و انرژی بوجود نمی آید.
    و من الله توفیق

سعدی : چو رسی به کوه سینا "ارنی" مگو و بگذر
    که نیرزد این تمنا به جواب "لن ترانی"

حافظ : چو رسی به طور سینا "ارنی" بگو و بگذر
    تو جواب دوست بشنو نه جواب "لن ترانی"

مولانا : "ارنی" کسی بگوید که تو را ندیده باشد
    تو که با منی همیشه چه "تری" چه "لن ترانی"

نوشته
    7
    حضور
    2 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها

در این موضوع بحمدالله مطالب زیادی هم در نشریات و هم فضای مجازی وجود دارد که میتوانید بهره مند شوید. بنده نیز برهانی از براهین موجود را به بیانی ساده عرض میکنم و چنانچه نیاز به توضیح بیشتر بود پست بزنید.

خدا وجود دارد چون ما وجود داریم.

توضیح مطلب اینکه ما و همه افراد و اشیایی که در اطراف و اکناف مشاهده میکنیم در یک حقیقت مشترک هستیم و آن حقیقت همان وجود و هستی است. همه ما هستی داریم. همچنین همه ما به خوبی میدانیم که نقطه مقابل هستی، نیستی است. بسیار خوب. حال سوال این است آیا هستی ما ناشی شده از هستی دیگر است یعنی ما نبودیم و آنگاه بود شدیم یا اینکه نه، ما خودبخود وجود داریم و به تعبیر دقیقتر هستی داشتن در حاق و نهاد ذات ماست و باز به تعبیر دقیقتر، ما عین هستی و وجود هستیم؟ روشن است که نه ما و نه هیچ یک از موجودات مادی اطراف ما عین هستی نیستند زیرا در این صورت تغییر و تبدیل و زایش و فساد و نابودی در ما بی معنا بود چرا که آنچه عین هستی و وجود است فاقد چیزی نیست تا برای به دست آوردن آن تغییر کند، خود هم نیستی ندارد تا بوسیله زایش به وجود آید، نقصی در او نیست تا به نابودیش بیانجامد و... .

حال به سراغ کسانی یا چیزهایی میرویم که در وجود یافتن ما نقش داشته اند و سوال بالا را درباره انها هم مطرح میکنیم. این سوال تا آنجا ادامه می یابد تا به موجودی برسیم که هستی عین ذات او باشد زیرا هر چه که وجود عین ذات او نیست وجود را از کسی یا چیز دیگری گرفته است و این سوال زمانی به پاسخ قطعی خود میرسد که به منشائی ختم شود که هستی عین ذات اوست و ما او را خدا مینامیم زیرا موجودی است که وجود عین ذات اوست و هر چیزی که وجود دارد از او وجود خود را گرفته است.

در پناه حق
    با سلام و تشکر از پاسختون
    من میخواستم که حرف های شما را بفهمم ولی خیلی سخت بود.
    ممکن است زیر دیپلمی حرف بزنین :دی
  15. صلوات ها 2

نوشته
    7
    حضور
    2 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط Sa-Ka نمایش پست ها
    کتاب توحید مفضل از امام صادق علیه السلام کتاب بسیار زیبایی است . جدیدا هم چاپ شده . در این کتاب به اثبات وجود خدا از کلام امام صادق براساس همین استدلالات علوم تجربی شده که خیلی خوبه.
    سلام
    من میخواستم که بدونم این کتاب نسخه الکترونیکی هم داره
    چون من خارج از ایران زندکی میکنم و دسترسی به کتاب های دینی بسیار سخت است.

17. صلوات ها 2

علاقه
    امام حسین - مقام معظم رهبری - کودکان - علم و تکنولوژی
    نوشته
    58
    حضور
    2 روز 2 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    143

سلام
    منم موافقم باشما!!
    این دوستان واقعا کلامشون متین است و محترم
    ولی قابل فهم برای عموم نیست

یکی از دوستانم هستند آمریکایی اند و در ایران سال هاست که زندگی می کنند , اخیرا در مورد تبلیغات دینی باهاشون صحبت می کردم یه حرف جالبشون این بود که ما به خصوص شیعیان همه چی رو داریم, واقعا منطق بسیار واضح و خوبی که در هیچ دین و ایین دیگه ای پیدا نمی شه . ولی درون کتاب های هزاز صفحه ای و آنچنانی که قابل دسترس برای عموم نیست.

یکی از دوستان بلژیکیم می گفت : توی مسیحیت بحث هایی که در مورد خداوند و تثلیث هست غیر منطقی ارائه می شه و وقتی ما چندتا سوال از کشیشا می پرسیم کم می آرند و نمی تونند توجیح کنند

در مورد کتاب و متریال مناسب دیگه می تونم کتاب رو بدم براتون اسکن کنند ....و ایمیل کنم . منتها ایمیلتون؟؟
    فکر کنم باید پیام خصوصی بدید

یکبار یه بچه ی 6-7 ساله ازم پرسید خدا که دیده نمی شه پس از کجا بفهمیم که هست؟

من بهش گفتم اگه یک جا برف بیاد روی برفا رد پا باشه چی می فهمی ؟
    گفت از رو رد پا می فهمم که یکی بوده که از اونجا رد شده
    منم بهش گفتم ببین ما خدارو از روی رد پاهاش می بینیم و میشناسیم
    خداست که تو رو آفریده بهت بدن سالم داده مامان و بابای مهربون بهت داده آسمان و زمین رو آفریده ...همه ی این هایی که ما داریم و چیزایی که دنیا داره نشون می ده جهان یک خدای مهربون داره
    قانع شد...

به نظر دوستان باید به اون بچه بحث ممکن الوجود و واجب الوجود و قائم بالذات اینا رو می گفتم ...شاید می شد مثال های بهتری بگم ولی ...دراین حد بحث های شما نه!!! خیلی از آدم ها هم با بحث ها و استدلال های ساده تر قانع می شوند...البته خیلی ها هم نه!!!

19. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری