جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه می توان به درجه اولیا خدا نزدیک شد؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  650
  حضور
  20 روز 1 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2349

  شاد چگونه می توان به درجه اولیا خدا نزدیک شد؟
  یه سئوال دارم!!
  من تو تیزهوشان درس میخونم و به غیر از روز های 5شنبه و جمعه بقیه روز ها فقط یه ربع برای خواندن نماز وقت دارم و بقیش رو هم از خستگی هلاک شدم!البته بعضی از روز ها مثل جمعه استسنا است!
  خیلی دلم میخواد بدونم با این وضعیت چگونه می تونم به درجه اولیا خدا نزدیک بشم؟!
  اگه میشه بگید برای نزدیک شدن به این درجه چه خصوصیات که از همه مهمترند رو باید داشته باشیم؟
  در ضمن من کاربر جدید هستم و از قوانین و مقررات اینجا زیاد اگاه نیستم...اگه در متن و سئوالم مشکلی وجود داشت به بزرگی خودتون ببخشید...
  ممنون میشم به سئوالم جواب جواب بدید........

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  3,942
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11090  با نام الله
  چگونه می توان به درجه اولیا خدا نزدیک شد؟  کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد
 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  1,793
  حضور
  51 روز 17 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  6671  نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh2000 نمایش پست ها
  من تو تیزهوشان درس میخونم و به غیر از روز های 5شنبه و جمعه بقیه روز ها فقط یه ربع برای خواندن نماز وقت دارم و بقیش رو هم از خستگی هلاک شدم!البته بعضی از روز ها مثل جمعه استسنا است! خیلی دلم میخواد بدونم با این وضعیت چگونه می تونم به درجه اولیا خدا نزدیک بشم؟!اگه میشه بگید برای نزدیک شدن به این درجه چه خصوصیات که از همه مهمترند رو باید داشته باشیم؟
  سلام و عرض ادب؛
  آرمان پاكي كه داريد ،شايسته تحسين است . رهنمود ما در اين راستا رعايت يک نکته کليدي و راهبردي است که در يک عبارت خلاصه مي شود : " تحصيل همراه با تهذيب ".
  در کنار تحصيل و علم آموزي ، بر اساس آيات قرآن، استمرار تقوا و تهذيب نفس است که سبب فزوني بصيرت و بينش مي شود . به انسان شناختي عنايت مي کند که بتواند مسير درست هدف و زندگي و راه شناخت حق از باطل را تشخيص دهد، (1) از سويي ديگر، موانع پيشرفت و تکامل را از سر راه انسان بر مي دارد . راه رسيدن به هدف را آسان مي سازد. (2) ضمن اين که عامل افزايش علم و دانش و توفيق پيشرفت علمي مي گردد. (3)
  امام خميني (ره) در سفارش به جوانان مي فرمود:
  تحصيل همراه با تهذيب و همراه اخلاق فاضله انساني است كه مي تواند ما را به حيات انساني برساند و مي تواند كشورها را از وابستگي نجات بدهد. اگر شما جوان ها دنبال تحصيل كه مي رويد، دنبال اين معنا باشيد كه يك تصديقي (مدركي)، ديپلمي و... بگيريد و آن را وسيله قرار بدهيد براي استفاده مادي خودتان، اين همان انحرافي است كه آن ها (دشمنان) مي خواهند. اگر شما در مراكزي كه هستيد، يك ايده صحيح داشته باشيد و يك غايت (هدف)صحيح داشته باشيد كه براي رسيدن به آن غايت مشغول تحصيل باشيد و براي رسيدن به آن امري كه خداي تبارك و تعالي مي خواهد و آن تهذيب نفس و پرستيدن الله و دور كردن همه شرك ها و همه انحراف ها و الحادها از خودتان و از مراكزتان است. اگر اين طور باشد، شما پيروز خواهيد شد. (4)
  شما جوانان از حالا بايد شروع كنيد به جهاد اكبر (خودسازي). نگذاريد كه قواي جواني از دست تان برود. هر چه قواي جواني از دست برود، ريشه هاي اخلاق فاسد در انسان زيادتر مي شود و جهاد مشكل تر... اگر چنانچه شما خودتان را ساختيد و فضايل انساني را در خودتان ريشه دار كرديد، آن وقت در همه مراحل پيروز هستيد. مملكت تان را مي توانيد نجات دهيد.
  (5)
  بنابراين براي حرکت در مسير بندگي در کنار تحصيل به خودسازي توجه ويژه داشته باشيد . درس را براي خدا و خدمت به بندگان خدا بخوانيد. مطمئن باشيد قله هاي علم و دانش و معرفت را فتح خواهيد کرد .

  ادامه دارد ....


  پي نوشت ها:
  1. طلاق (65) آيه 2.
  2. همان، آيه 4.
  3. بقره (2) آيه 282.
  4. صحيفه نور ، موسسه نشر آثار امام خميني ، ج 14، ص 13.
  5. همان، ج 7، ص 211.
 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  1,793
  حضور
  51 روز 17 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  6671

  مقام معظم رهبري نيز در توصيه هاي خود به جوانان و نوجوانان بر تهذيب نفس در کنار تحصيل تاکيد کرده اند و در سخني حکيمانه فرموده اند :
  من به جوان ها مى‏ گويم: تحصيل، تهذيب، ورزش. تحصيل كنيد؛ يعنى نيروى خرد، فكر، مغز، علم در شما تقويت شود. ... در كنار تحصيل، تهذيب باشد. دل هاى شما جوان ها نورانى است؛ فطرت الهى در شماها زنده و درخشان است. امروز شما خودتان را به كارهاى نيك، خلق‏نيك، رفتارنيك اگر وادار كنيد و عادت بدهيد، هويت انسانى شما همين‏ جور شكل مى‏گيرد و تا آخر عمر اين دستاورد با شما خواهد ماند. ...
  در مسائل دينى بر نقاط عقلانى و ظريف بپردازيد و آن ها را از استادان ماهرش فرا بگيريد. دين، عواطف هم دارد؛ لكن اين عواطف به معنويات عميق، به فكر عميق تكيه دارد؛ اين فكر را بايد آموخت و با مبانى دينى آشنا شد و بر اساس آن، روى شخصيت خود، روى دل خود اثر گذاشت. ... تهذيب شامل رفتارها هم مى‏شود؛ رفتار با پدر و مادر. پدر و مادرهاي تان را هم دوست بداريد و هم اين دوستى را به آن ها ابراز كنيد؛ هم احترام شان كنيد. هم اطاعت شان كنيد؛ در داخل محيط خانه، اخلاق شما، رفتار شما مى‏ تواند يك خانواده را بسازد. (1)

  يك تذکر مهم :
  افراط و تفريط در هر کاري ، نه تنها انسان را به نتيجه دلخواه نمي رساند ، بلکه گاه نتيجه عکس مي دهد .
  توصیه ما به شما این است که بین تحصیل درسی و تحصیل معارف دینی تعادل ایجاد کنید و بیش از پیش با واجبات و معارف دینی خود آشنا شوید و به همان اندازه که به تحصیل مفاد درسی خود اذهمیت می دهید به کسب معارف دینی اهمیت دهید.
  به واجبات خود اهمیت دهید و از افراط و تفریط د رهر زمینه ای جدا بپرهیزید. تنها راه پرهيز از افراط و تفريط، بالا بردن سطح آگاهي و شناخت است؛ زيرا امام علي(ع) منشأ افراط و تفريط را ناداني مي داند و مي فرمايد: "لا يري الجاهل الاّ مفرطاً أو مفرّطاً؛ نادان افراط يا تفريط مي کند". (2)

  یکی از مهمترین قدم ها برای نزدیک شدن به درجات اولیای الهی بالا بردن اطلاعات دینی و معرفتی است. براي رسيدن به اعتدال و ميانه روي بايد شناخت خود را نسبت به واقعيت هاي زندگي و تعاليم اسلامي افزايش دهيم و در همه مراحل، زندگيِ پيشوايان دين را سرمشق خود سازيم.
  بنابراین در اين مورد نيز (به مانند تحصیل روزانه درسی خود) به تدريج بکوشيد معرفت و شناخت خود را از مسايل عقيدتي مانند خداشناسي، پيامبر و امام شناسي و معاد شناسي بالا ببريد. نيز درباره اسرار و حقايق عبادات مطالعه نماييد. وقتي عبادت همراه با شناخت و معرفت باشد، حالت نشاط و شادابي در انجام آن ها حفظ خواهد شد.

  پی نوشت ها :
  1.
  به نقل از پايگاه اطلاع رسانى مقام معظم رهبرى، جملات فوق بخشى از بيانات مهم و حکيمانه رهبر فرزانه انقلاب در جمع جوانان انجمن هاى اسلامى دانش آموزى در تاريخ نوزدهم ارديبهشت ماه سال 1386 مى باشد.
  2. امام على بن ابى طالب عليه السلام، نهج البلاغه، انتشارات دار الهجره قم، ص 479، قصار 70.

  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ در ساعت ۱۳:۵۴

 8. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود