جمع بندی آیا در اسلام راهی برای همیشه جوان ماندن و طول عمر بسیار زیاد آمده است؟

تب‌های اولیه

41 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا در اسلام راهی برای همیشه جوان ماندن و طول عمر بسیار زیاد آمده است؟

باسلام

میخواستم بدانم آیا در روایات اسلامی و قرآن آیا مطلبی هست که آدم با عمل کردن به اون همیشه جوان بماند و هیچ وقت پیر نشود؟

با نام الله

:Gol::Gol::Gol::Gol:

کارشناس بحث: استاد صدیقین

عين الحيات;492282 نوشت:
باسلام
میخواستم بدانم آیا در روایات اسلامی و قرآن آیا مطلبی هست که آدم با عمل کردن به اون همیشه جوان بماند و هیچ وقت پیر نشود؟

سلام به شما پرسشگر گرامی

جوان ماندن همیشگی و هیچوقت پیر نشدن، تنها در قصه ها و داستان ها پیدا می شود. علاوه اینکه همه انسان ها، تمام دوران مادی بدن را هم طی نمی کنند، چه برسد به اینکه همیشه جوان بمانند و هیچگاه پیر نشوند! برخی در کودکی از دنیا می روند، برخی در نوجوانی، برخی در جوانی، برخی در میانسالی، و بالاخره برخی هم در پیری و دوران کهنسالی؛ پیری و کهنسالی آخرین مرحله عمر مادی یک انسان است. اصلا گذر از این مراحل مادی _که جبری و بدون اختیار انسان است_ خود یکی از نشانه ای بزرگ رستاخیز است:

يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنْ كُنْتُمْ في‏ رَيْبٍ مِنَ الْبَعْثِ فَإِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ مِنْ مُضْغَةٍ مُخَلَّقَةٍ وَ غَيْرِ مُخَلَّقَةٍ لِنُبَيِّنَ لَكُمْ وَ نُقِرُّ فِي الْأَرْحامِ ما نَشاءُ إِلى‏ أَجَلٍ مُسَمًّى ثُمَّ نُخْرِجُكُمْ طِفْلاً ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّكُمْ وَ مِنْكُمْ مَنْ يُتَوَفَّى وَ مِنْكُمْ مَنْ يُرَدُّ إِلى‏ أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِكَيْلا يَعْلَمَ مِنْ بَعْدِ عِلْمٍ شَيْئاً...(حج/5)
اى مردم! اگر در رستاخيز شك داريد، [به اين نكته توجّه كنيد كه:] ما شما را از خاك آفريديم، سپس از نطفه، و بعد از خون بسته شده، سپس از «مضغه» [چيزى شبيه گوشت جويده شده‏]، كه بعضى داراى شكل و خلقت است و بعضى بدون شكل، تا براى شما روشن سازيم [كه بر هر چيز قادريم]! و جنين‏ هايى را كه بخواهيم تا مدّت معيّنى در رحم [مادران] قرار مى‏ دهيم [و آنچه را بخواهيم ساقط مى‏ كنيم] بعد شما را به صورت طفل بيرون مى‏ آوريم تا به حدّ رشد و بلوغ خويش برسيد. در اين ميان بعضى از شما مى‏ ميرند و بعضى آن قدر عمر مى‏ كنند كه به بدترين مرحله زندگى [و پيرى] مى‏ رسند، آن چنان كه بعد از علم و آگاهى، چيزى نمى‏ دانند!...

در عین حال، برای سلامتی بدن و بالا بردن عمر مفید آن و بیشتر جوان ماندن، رهنمودهایی وارد شده که به چند نمونه اش اشاره می کنم:...

يا بَني‏ آدَمَ خُذُوا زينَتَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَ كُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفينَ (اعراف/31)
اى فرزندان آدم! زينت خود را به هنگام رفتن به مسجد، با خود برداريد! و [از نعمتهاى الهى] بخوريد و بياشاميد، ولى اسراف نكنيد كه خداوند اسراف کنندگان را دوست نمى‏ دارد

واژه «اسراف» واژه ای جامع و فراگیر است و هر گونه زياده روى در كميت و كيفيت و بيهوده‏ گرايى و اتلاف و مانند آن را شامل مى‏ شود. تحقيقات دانشمندان نشان می دهد كه سرچشمه بسيارى از بيماری ها، غذاهاى اضافى است كه به صورت جذب نشده در بدن انسان باقى مى‏ ماند. اين مواد اضافى هم بار سنگينى است براى قلب و ساير دستگاه هاى بدن، و هم منبع آماده ‏اى است براى انواع عفونت ها و بيماري ها. عامل اصلى تشكيل اين مساله، اسراف و زياده ‏روى در تغذيه و به اصطلاح پرخورى است، و راهى براى جلوگيرى از آن جز رعايت اعتدال در مصرف غذا نيست، به ویژه زمان ما كه بيماري هاى گوناگونى مانند بيمارى قند، چربى خون، تصلب شرائين، نارسايي هاى كبدی و انواع سكته‏ ها، فراوان شده است! (تفسير نمونه، ج‏6، ص 149 و 153)

نقل شده: هارون الرشيد، طبيبى مسيحى داشت كه مهارت او در طب معروف بود. روزى اين طبيب به يكى از دانشمندان اسلامى گفت: من در كتاب آسمانى شما چيزى از طب نمى‏ يابم، در حالى كه دانش مفيد بر دو گونه است: علم اديان و علم ابدان! او در پاسخ گفت: خداوند همه دستورات طبى را در نصف آيه از كتاب خويش آورده است [و همین آیه مورد بحث را خواند که:] «كُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا» (بخوريد و بياشاميد ولی اسراف نكنيد) و پيامبر ما نيز طب را در اين دستور خويش خلاصه كرده است‏ که: «المعدة بيت الادواء و الحمية رأس كل دواء و اعط كل بدن ما عودته‏» (معده خانه دردها و بيماری هاست، و امساک (پرهیز؛ پرهیز از خوارک زیان آور) سرآمد همه داروهاست و آنچه بدنت را عادت داده‏ اى [= عادات صحيح و مناسب]، آن را از او دريغ مدار!

طبيب مسيحى هنگامى كه اين سخن را شنيد گفت: ما ترك كتابكم و لا نبيكم لجالينوس طبا (قرآن شما و پيامبرتان براى جالينوس (طبيب معروف) طبى باقى نگذارده است). (الميزان، ج‏8، ص 83)

وَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَنْ أَرَادَ الْبَقَاءَ وَ لَا بَقَاءَ فَلْيُبَاكِرِ الْغَدَاءَ وَ لْيُجَوِّدِ الْحِذَاءَ وَ لْيُخَفِّفِ الرِّدَاءَ وَ لْيُقِلَّ مُجَامَعَةَ النِّسَاءِ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا خِفَّةُ الرِّدَاءِ قَالَ قِلَّةُ الدَّيْنِ (من‏ لايحضره‏ الفقيه، ج 3، ص 555، ح 4902)

روایت شده که پیامبر اسلام فرمودند: هر كه مى‏ خواهد باقى بماند گر چه بقایی وجود ندارد [= هر کس می خواهد عمرش طولانی تر شود]، صبحانه کامل و خوب بخورد، و كفش راحت پا کند، و لباس سبک بپوشد، و آميزشش را كم كند. پرسيدند: منظورتان از سبكى لباس چيست؟ فرمود: کم کردن قرض و بدهی!

این بند آخر فرمایش حضرت، فوق العاده است. امروزه کمتر کسی را پیدا می کنید که زیر قرض و وام و بدهی نباشد! بدهی زیاد، مثل خوره روح و روان بدهکار را سمباده می کشد و خواب آسوده را از او می گیرد و هر روز به فکر سر رسید بعدی است که آیا می تواند قسط بدهی اش را ادا کند یا نه! نه فکر آسوده، نه خواب راحت؛ با این اوصاف، این آدم چقدر دچار استهلاک بدنی می شود؟!

حالا فکر کنید جوان بیچاره در 30 سالگی (!) ازدواج می کند و تازه اول بدهکاری و قرض و وامش است! این بیچاره از زندگی و جوانی اش چه می فهمد و چه لذتی می برد؟! 10 سال باید بدود تا زیر وام های ربایی و کمرشکن، سرپناهی ساده و آجری پیدا کند!

تعداد دفعاتی که سلول های بدن می توانند خودشان را بازسازی کنند محدود است و اسلام قادر به تغییر آن نیست ولی تحقیق های علمی زیادی در این رابطه می شود و علم پزشکی (نه دین اسلام) روزی خواهد توانست جوانی همیشگی را به مردم هدیه دهد.

وایسلی گوجا;493970 نوشت:
تعداد دفعاتی که سلول های بدن می توانند خودشان را بازسازی کنند محدود است و اسلام قادر به تغییر آن نیست ولی تحقیق های علمی زیادی در این رابطه می شود و علم پزشکی (نه دین اسلام) روزی خواهد توانست جوانی همیشگی را به مردم هدیه دهد.

سلام. رشته من پزشکی نیست اما شاید استفاده از هورمون رشد "HGH" با دوز کم در سنهای بالاتر؛ کیفیت زندگی رو در دهه های آخر عمر افزایش بده.

شخصا روزی 0.2 واحد نجویز میکنم برای 50 سال به بالا ها.:khandeh!:

نظر شما چیه؟

وایسلی گوجا;493970 نوشت:

سلام جناب وایسلی گوجا ...
مستنداتی هم وجود داره ؟؟؟ مثلا تونست عمر رو 10 سال اضافه کنن ؟؟؟ یا مثلا یک سلول رو جوون نگه دارن ؟؟؟

وایسلی گوجا;493970 نوشت:
و اسلام قادر به تغییر آن نیست

سلام عليكم

شما از كجا فهميده ايد كه اسلام نمي تواند باز سازي و احيا كند و يا نمي تواند باعث طول عمر انسان شود؟

اگر من براي شما به واسطه طب سنتي ثابت كردم انوقت چه؟

علم نوين اگر بضاعت داشت، بيماري ها را از بين مي برد، يك قرص اعصاب مي دهد به خورد خلق الله، طرق اعصابش درست مي شود زخم معده مي گيرد، گرچه همان قرص اعصابش هم باعث پيري و فرسودگي مغز مي شود

دوست عزيزم ايا شما اسلام را فقط در ركعات نماز و روزه ديده ايد بنظرم تحقيقي در مورد طب اسلامي داشته اند خوب است

B-neshan;493971 نوشت:
سلام. رشته من پزشکی نیست اما شاید استفاده از هورمون رشد "HGH" با دوز کم در سنهای بالاتر؛ کیفیت زندگی رو در دهه های آخر عمر افزایش بده.

شخصا روزی 0.2 واحد نجویز میکنم برای 50 سال به بالا ها.:khandeh!:

نظر شما چیه؟

نمی دونم والله تجویز دارو بدون تخصص کار ما نیست :khandeh!: از دکتر روازاده باید پرسید!

نفرنفر;493973 نوشت:
سلام جناب وایسلی گوجا ...
مستنداتی هم وجود داره ؟؟؟ مثلا تونست عمر رو 10 سال اضافه کنن ؟؟؟ یا مثلا یک سلول رو جوون نگه دارن ؟؟؟

روی موش ها تونستند و در آینده روی انسان هم میشه.

kheymegahabalfazl;493975 نوشت:
سلام عليكم

شما از كجا فهميده ايد كه اسلام نمي تواند باز سازي و احيا كند و يا نمي تواند باعث طول عمر انسان شود؟

اگر من براي شما به واسطه طب سنتي ثابت كردم انوقت چه؟

علم نوين اگر بضاعت داشت، بيماري ها را از بين مي برد، يك قرص اعصاب مي دهد به خورد خلق الله، طرق اعصابش درست مي شود زخم معده مي گيرد، گرچه همان قرص اعصابش هم باعث پيري و فرسودگي مغز مي شود

دوست عزيزم ايا شما اسلام را فقط در ركعات نماز و روزه ديده ايد بنظرم تحقيقي در مورد طب اسلامي داشته اند خوب است

اگر شما ثابت کردید (یعنی یک راه طب سنتی گفتید که بصورت تکرار پذیر روی همه انسان ها قابل انجام باشد) قطعا من قبول می کنم ولی من چنین چیزی ندیدم و فکر نمی کنم شما چنین قدرتی داشته باشید.

همچین میگید علم نوین انگار علم نوین چی هست! علم نوین میگه هر چیزی که تکرار پذیر باشه و توسط انسان های مختلف در مناطق مختلف دنیا تایید بشه وارد علم میشه و چیزی که قابل تکرار نیست قابل قبول نیست. شاخ و دم نداره که.

وایسلی گوجا;493979 نوشت:
و فکر نمی کنم شما چنین قدرتی داشته باشید.

اولا اين قدرت من نيست بلكه اموزه هاي اسلامي هست دوم اينكه در طب سنتي ما به واسطه تغذيه درماني و ذكر درماني مي توانيم با تنظيم طبع سلول هاي بدنمان را در حال طبيعي نگه داريم كه هم سوخت سلول در مكانيزم ما شكل نگيرد و هم تنظيم انزيم داشته باشيم تا كنون از خودتان پرسيده ايد چگونه علما و فقها طول عمر دارند؟ مثلا امام زمان و انبيا چرا عمرشان زياد بوده است؟

وایسلی گوجا;493979 نوشت:
همچین میگید علم نوین انگار علم نوین چی هست!

اين علم نوين را شما با اب و تاب فرموديد كه فلان و بهمان هست وگرنه طب نويد از منظر ما چيزه خاصي نيست زيرا خودش امروزه به بنبست خورده و دنبال مكملي چون طب سنتي مي گردد و اطباء براي اينكه در مغازه هايشان تخته نشود از روي تعصب طب سنتي را بر خود ارجعيت نمي دهند

وایسلی گوجا;493979 نوشت:
علم نوین میگه هر چیزی که تکرار پذیر باشه و توسط انسان های مختلف در مناطق مختلف دنیا تایید بشه وارد علم میشه و چیزی که قابل تکرار نیست قابل قبول نیست. شاخ و دم نداره که.

برادرم اين تعريف شاخ و دم دار را از كجا اورديد؟

kheymegahabalfazl;493985 نوشت:
اولا اين قدرت من نيست بلكه اموزه هاي اسلامي هست دوم اينكه در طب سنتي ما به واسطه تغذيه درماني و ذكر درماني مي توانيم با تنظيم طبع سلول هاي بدنمان را در حال طبيعي نگه داريم كه هم سوخت سلول در مكانيزم ما شكل نگيرد و هم تنظيم انزيم داشته باشيم تا كنون از خودتان پرسيده ايد چگونه علما و فقها طول عمر دارند؟ مثلا امام زمان و انبيا چرا عمرشان زياد بوده است؟

علمای اسلامی که بهترین پزشکان دنیا رو در اختیار دارند و به صدقه سر طب سنتی نیست که عمرشون نسبتا بالاست (البته عمر 80 سال به جای 70 سال منظور ما نیست، هدف جوانی جاویدان یعنی 3000 سال و 5000 سال و نامحدود است). امام زمان که من اصلا نمی دانم وجود داشته باشه و انبیا هم کیس قابل اعتمادی وجود نداره.

همونطور که گفتم شما باید بتونید به شیوه تکرار پذیر توسط همه و در همه جای جهان نشون بدید راه حلتون کار می کنه، این کاری است که دانشمندان در حال انجام هستند.

نقل قول:
اين علم نوين را شما با اب و تاب فرموديد كه فلان و بهمان هست وگرنه طب نويد از منظر ما چيزه خاصي نيست زيرا خودش امروزه به بنبست خورده و دنبال مكملي چون طب سنتي مي گردد و اطباء براي اينكه در مغازه هايشان تخته نشود از روي تعصب طب سنتي را بر خود ارجعيت نمي دهند

بله علم به بن بست خورده و فقط همین بن بست باعث شده طی 200 سال گذشته متوسط طول عمر مردم بیشتر از 2 برابر بشه. نمی دونم اون DDT هایی که باعث میشه کشتزارهای مسلمین پر از آفت نشه و جامعه مسلمین جهان از گرسنگی نمیرند از علم و دانش مدرن گرفته شده یا آموزه های طب سنتی. شما پنی سیلین رو از طب سنتی گرفتید؟ یا واکسن فلج اطفال رو؟ یا درمان سل و آبله رو؟ یا مرگ و میر کمتر از 1 در 1000 در بارداری ها رو با آموزه های امام صادق بدست آوردیم؟ یا اینکه امروزه در غرب از هر 1000 کودک کمتر از 1 نفر به خاطر بیماری در کودکی کشته میشه به خاطر آیین مبین اسلام است؟

نقل قول:

برادرم اين تعريف شاخ و دم دار را از كجا اورديد؟

ویکیپدیا:

The scientific method is a body of techniques for investigating phenomena, acquiring new knowledge, or correcting and integrating previous knowledge. To be termed scientific, a method of inquiry must be based on empirical and measurable evidence subject to specific principles of reasoning.

روش علمی یا به عبارت دقیقتر روش اثبات تجربی یک پدیده به گستره‌ای از روش‌ها اشاره دارد که برای بررسی پدیده‌ها، دست یافتن به دانش نوین، یا بازسازی و درهم آمیزی دانش‌های پیشین به‌کار می‌رود. یک روش پژوهشی برای این‌که علمی به‌شمار آید باید بر پایه داده‌های مشاهده‌پذیر، تجربی و اندازه‌گیری شونده ساخته شده‌باشد و از یک رشته بنیادهای روشن استدلالی پیروی کند.

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D9%88%D8%B4_%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C

وایسلی گوجا;493994 نوشت:
علمای اسلامی که بهترین پزشکان دنیا رو در اختیار دارند

جناب خواهشا تهمت نزنيد، من نمي دانم شما كه هستيد و چه اعتقادي داريد، ولي در مقام ازاد انديشي يك انسان بايد بداند وقتي بحث مي كند تهمت نبايد بزند

دوم اينكه شما نمي دانيد طب سنتي چيست براي چه بايد عالمان پاسخ عدم بضاعت علمي شما را دهند؟

اگر اين دكتر ها موفق بودند چرا امار طول عمر كاهش يافته و شما و حضرات دنبال اكسير هستيد؟

وایسلی گوجا;493994 نوشت:
امام زمان که من اصلا نمی دانم وجود داشته باشه و انبیا هم کیس قابل اعتمادی وجود نداره.

با شما بحث فايده اي ندارد،،، الان هم وارد طب سنتي شويم همين طوري توهين مي كنيد تا اخرش

وایسلی گوجا;493994 نوشت:
اون DDT

ببخشيد نكند 2000 سال پيش همين دي دي تي شما بوده مزارج را سمپاشي مي كرده؟ نكند ان زمان هم همين پنيسيلين ها بوده اند؟ يا نكند انزمان هم همه بدنيا مي امدند بعد فلج مي شدند؟

شما زحمتي بكشيد كه اين همه تحقيق مي كنيد، تحقيقي هم بكنيد كه روش هاي زالو درماني و حجامت چكونه باعث درمان كمر درد و ديسك و رماتيسم و واريث شده است كه دكتران شما نتوانسته اند بوشند

زحمتي بكشيد تحقيق كنيد امروزه چگونه دكمتران نوين شما به سمت گياه درماني رفته اند و علتش چيست؟

شما زحمتي بكشيد تحقيق بفرمايد در دانشگاه استراسبورك براي چه اتاق فكر نظريات پزشكي اهل بيت هست شايد فهميديد كه الان مسير طب غرب به كدام سمت رفته است

وایسلی گوجا;493994 نوشت:
روش علمی یا به عبارت دقیقتر روش اثبات تجربی یک پدیده به گستره‌ای از روش‌ها اشاره دارد که برای بررسی پدیده‌ها، دست یافتن به دانش نوین، یا بازسازی و درهم آمیزی دانش‌های پیشین به‌کار می‌رود. یک روش پژوهشی برای این‌که علمی به‌شمار آید باید بر پایه داده‌های مشاهده‌پذیر، تجربی و اندازه‌گیری شونده ساخته شده‌باشد و از یک رشته بنیادهای روشن استدلالی پیروی کند.

اين جملات را خواندم و بسيار نزديك بود به همان تعريف خودتان هههههههههههههههههههه

یعنی علما فقط سراغ طب سنتی و اسلامی میرن ؟ هیچ کدوم تا بحال نیازی به علم( به قول شما نوین) پیدا نکردن ؟؟:fekr:یا گذرشون به پزشک های غیر سنتی و اسلامی نخورده ؟

New_Member;494038 نوشت:
یعنی علما فقط سراغ طب سنتی و اسلامی میرن ؟ هیچ کدوم تا بحال نیازی به علم( به قول شما نوین) پیدا نکردن ؟؟یا گذرشون به پزشک های غیر سنتی و اسلامی نخورده ؟

ما صحبت از مطلق بودن طب سنتي در نزد علما كرديم؟

kheymegahabalfazl;494002 نوشت:
جناب خواهشا تهمت نزنيد، من نمي دانم شما كه هستيد و چه اعتقادي داريد، ولي در مقام ازاد انديشي يك انسان بايد بداند وقتي بحث مي كند تهمت نبايد بزند

دوم اينكه شما نمي دانيد طب سنتي چيست براي چه بايد عالمان پاسخ عدم بضاعت علمي شما را دهند؟

اگر اين دكتر ها موفق بودند چرا امار طول عمر كاهش يافته و شما و حضرات دنبال اكسير هستيد؟

من به کسی تهمت نزدم (البته به نظر شما شاید داشتن بهترین پزشکان دنیا تهمت زدن است ولی به نظر من صرفا امکانات پزشکی است و همه رهبران دنیا چنین امکاناتی رو دارند).

آمار طول عمر کاهش نیافته و افزایش یافته و در همین 200 سال متوسط طول عمر نزدیک دو برابر شده. ما دنبال اکسیر حیات هستیم چون انسان 80 سال عمر می کنه و 80 و 90 و 100 فرق اونچنانی نمی کنه وقتی هدف عمر نامحدود است که طب سنتی شما از ارائه آن عاجز و ناتوان است و شما خلاف این رو مدعی شدید که هنوز دلیلی برای ادعای قبلیتون ارائه نکردید و مرتب از زیر دلیل آوردن در میرید.

با شما بحث فايده اي ندارد،،، الان هم وارد طب سنتي شويم همين طوري توهين مي كنيد تا اخرش

ببخشید من کی توهین کردم؟ به چه کسی توهین کردم؟ :Gig: اینکه نظر من با شما فرق می کنه شد توهین؟ :khandeh!:

ببخشيد نكند 2000 سال پيش همين دي دي تي شما بوده مزارج را سمپاشي مي كرده؟ نكند ان زمان هم همين پنيسيلين ها بوده اند؟ يا نكند انزمان هم همه بدنيا مي امدند بعد فلج مي شدند؟

شما زحمتي بكشيد كه اين همه تحقيق مي كنيد، تحقيقي هم بكنيد كه روش هاي زالو درماني و حجامت چكونه باعث درمان كمر درد و ديسك و رماتيسم و واريث شده است كه دكتران شما نتوانسته اند بوشند

زحمتي بكشيد تحقيق كنيد امروزه چگونه دكمتران نوين شما به سمت گياه درماني رفته اند و علتش چيست؟

شما زحمتي بكشيد تحقيق بفرمايد در دانشگاه استراسبورك براي چه اتاق فكر نظريات پزشكي اهل بيت هست شايد فهميديد كه الان مسير طب غرب به كدام سمت رفته است

2000 سال پیش از هر 10 کودک 9 تا در خردسالی می مرد.
2000 سال پیش جمعیت زمین خیلی کمتر از الان بود و به همین دلیل بهینگی و راندمان کشتزارها اگه پایین بود مشکلی وجود نداشت.

من دانشگاه استراسبورک نمی شناسم (دانشگاه استراسبورگ در فرانسه هست البته که اتاق نظریات پزشکی اهل بیتی در اون پیدا نشد). آیا پزشکی مدرن جهان بر اساس نظریات پزشکی اهل بیت است؟ قطعا خیر و شما هم مدعی آن نیستید.

نمی دونم چرا زالودرمانی و حجامت و ... نتونستند جلوی مرگ و میر کودکان رو بگیرند، ولی پنی سیلین تونست! :khandeh!: همان تاثیرات این ها روی رماتیسم هم زیر سوال هست و خیلی از پزشکان کشور میگن سراغ این خرافات نرید، چه برسه به هزاران بیماری ممکن که پزشکی مدرن برای آنها واکسن و دارو و راه حل پیدا کرده.

اين جملات را خواندم و بسيار نزديك بود به همان تعريف خودتان هههههههههههههههههههه

شما بر اساس همین جمله صحت ادعاها در طب سنتی رو نشون بدید، همه اون ادعاها وارد طب مدرن میشه. آیا معتقدید طب سنتی قادر نیست از فیلترهای علمی لازم رد بشه؟

kheymegahabalfazl;494046 نوشت:

شما طولانی بودن عمر علما رو به عنوان شواهد برای صحت ادعاتون مبنی بر قابلیت طب سنتی در ارائه جوانی همیشگی دانستید. کدوم یک از این علما جوان همیشگی هستند؟ :khandeh!:

من منتظرم شما بگید چطور طب سنتی می تواند به انسان جوانی همیشگی بدهد.

kheymegahabalfazl;494046 نوشت:

اول بحثتون:

نقل قول:
علمای اسلامی که بهترین پزشکان دنیا رو در اختیار دارند

جواب شما :

نقل قول:
جناب خواهشا تهمت نزنيد

همش هم اشاره میکنید که علم به بن بست رسیده و باید از طب سنتی و طب اسلامی کمک بگیره و علت طول عمر علما و فقها هم طب اسلامی بوده:Gig:

من اصلن برام سوال شد که طب سنتی چه ربطی به طب اسلامی داره؟!! نکنه چون توی اون سنت داره و توی اسلام هم سنت داریم؟!! توی طب سنتی که اخیرا بهش توجه و اقبال زیادی شده دارن از جدیدترین یافته های حوزه پزشکی استفاده میکنند.

جناب وایسلی گوجا اینجور صحبت ها به همین جا ختم نمیشه ...
یه دکتر داریم به نام دکتر روا زاده ... یه تحقیق ازشون بکنین خیلی خیلی مشعوف میشین ...

ایشون ادعا میکنن وقتی میخواین برین دستشویی رو سرتون کلاه بزارین چون در درون دسشویی گاز h2s وجود داره که باعث میشه انسانها کچلی بگیرن ...
مثلا تجویز میکنه خانوم ها برای کمبود آهن تو غذاشون نعل اسب بندازن ...
مثلا ایشون عنوان کردن که به مرغ های جدید هورمون خوک میزنن که باعث میشه اینجوری رشد کنن ... اگر میخواین مرغ خوب بخرین برین از ایشون بخرین ...
یا یه مریضی بود یادم نیست اسمش چی بود ... بنده خدا رو میبرن تو اسطبل ... لایه کوده حیوانی میخوابونن تا شفا بگیره ...
تازه همین آقای دکتر رو اگر تشریف ببرین مطبشون ... 500 نفر تو صف وایسادن ... صندلی هم نمیزارن که مریض ها بشینن ... به نظرشون اینجوری کلاسش بیشتر به سنتی بودن میخوره و ....

سلام به همه دوستان

وایسلی گوجا;493970 نوشت:
تعداد دفعاتی که سلول های بدن می توانند خودشان را بازسازی کنند محدود است و اسلام قادر به تغییر آن نیست
سر و ته این جمله، ناموزون و بی ربط است! کسی ادعا نکرد اسلام می تواند بازسازی محدود سلول های بدن را نامحدود کند! اتفاقا بنده عکس این مطلب را عرض کردم! صحبت درباره این بود که آیا دستوری برای عمر بسیار طولانی یا جوان ماندن همیشگی داریم، عرض کردم که همیشه جوان ماندن، افسانه و خیال است و تنها باید در داستان ها و افسانه ها به دنبالش گشت اما برای طول عمر بیشتر دستوراتی وارد شده که توضیحش عرض شد.

وایسلی گوجا;493970 نوشت:
تحقیق های علمی زیادی در این رابطه می شود و علم پزشکی (نه دین اسلام) روزی خواهد توانست جوانی همیشگی را به مردم هدیه دهد.
ادعایی بی دلیل است! اینکه ادعا می فرمایید "علم پزشکی روزی جوانی همیشگی را به بشر هدیه می کند"، تنها صرف ادعاست و پنداری است که هیچ پشتوانه عقلی یا نقلی محکمی آن را پشتیبانی نمی کند!

خاصیت ماده، محدودیت و فناپذیری و پوسیدن است. ادعای جاوید نگه داشتن موجودی که از لوازم ضروری اش، فناپذیری و پوسیدگی است، تناقضی آشکار و بدیهی است!

اصلا فرض کنیم دانش بشر برسد به جایی که کیمیای همیشه جوان ماندن را هم کشف کند. با «مرگ» چه می کنید؟!
چه اسلام را قبول داشته باشیم و چه _همانند شما_ آن را قبول نداشته باشیم، نقطه عطفی داریم به نام «مرگ»! که هیچ صاحب نفسی در عالم، از دست او در امان نیست و همه _دیر یا زود_ مزه آن را خواهند چشید:

كُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ وَ نَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَ الْخَيْرِ فِتْنَةً وَ إِلَيْنا تُرْجَعُونَ (انبیا/35)
هر انسانى طعم مرگ را مى‏ چشد و شما را با بدی ها و خوبی ها آزمايش مى كنيم و سرانجام به سوى ما بازگردانده مى‏ شويد!

آیا دانش محدود بشر، توان دارد تا در کارزار رزم، پنجه در پنجه مرگ دراندازد و زانوی استوار این سد پولادین را اندکی خم نماید؟!

أَيْنَما تَكُونُوا يُدْرِكْكُمُ الْمَوْتُ وَ لَوْ كُنْتُمْ في‏ بُرُوجٍ مُشَيَّدَة... (نساء/78)
هر جا باشيد، مرگ شما را درمى‏ يابد هر چند در برج هاى محكم باشيد!

«مرگ»، رؤیای «همیشه جوان ماندن در این دنیای مادی» را به افسانه و خیال بدل کرده است!

بحث هایی که دوستان درباره طب سنتی و طب جدید دارند، خارج از مباحث این تاپیک است. لطفا تنها در راستای موضوع، نگارش کنید.

صدیقین;494456 نوشت:
سلام به همه دوستان

سر و ته این جمله، ناموزون و بی ربط است! کسی ادعا نکرد اسلام می تواند بازسازی محدود سلول های بدن را نامحدود کند! اتفاقا بنده عکس این مطلب را عرض کردم! صحبت درباره این بود که آیا دستوری برای عمر بسیار طولانی یا جوان ماندن همیشگی داریم، عرض کردم که همیشه جوان ماندن، افسانه و خیال است و تنها باید در داستان ها و افسانه ها به دنبالش گشت اما برای طول عمر بیشتر دستوراتی وارد شده که توضیحش عرض شد.

ادعایی بی دلیل است! اینکه ادعا می فرمایید "علم پزشکی روزی جوانی همیشگی را به بشر هدیه می کند"، تنها صرف ادعاست و پنداری است که هیچ پشتوانه عقلی یا نقلی محکمی آن را پشتیبانی نمی کند!

خاصیت ماده، محدودیت و فناپذیری و پوسیدن است. ادعای جاوید نگه داشتن موجودی که از لوازم ضروری اش، فناپذیری و پوسیدگی است، تناقضی آشکار و بدیهی است!

اصلا فرض کنیم دانش بشر برسد به جایی که کیمیای همیشه جوان ماندن را هم کشف کند. با «مرگ» چه می کنید؟!
چه اسلام را قبول داشته باشیم و چه _همانند شما_ آن را قبول نداشته باشیم، نقطه عطفی داریم به نام «مرگ»! که هیچ صاحب نفسی در عالم، از دست او در امان نیست و همه _دیر یا زود_ مزه آن را خواهند چشید:

كُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ وَ نَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَ الْخَيْرِ فِتْنَةً وَ إِلَيْنا تُرْجَعُونَ (انبیا/35)
هر انسانى طعم مرگ را مى‏ چشد و شما را با بدی ها و خوبی ها آزمايش مى كنيم و سرانجام به سوى ما بازگردانده مى‏ شويد!

آیا دانش محدود بشر، توان دارد تا در کارزار رزم، پنجه در پنجه مرگ دراندازد و زانوی استوار این سد پولادین را اندکی خم نماید؟!

أَيْنَما تَكُونُوا يُدْرِكْكُمُ الْمَوْتُ وَ لَوْ كُنْتُمْ في‏ بُرُوجٍ مُشَيَّدَة... (نساء/78)
هر جا باشيد، مرگ شما را درمى‏ يابد هر چند در برج هاى محكم باشيد!

«مرگ»، رؤیای «همیشه جوان ماندن در این دنیای مادی» را به افسانه و خیال بدل کرده است!

بحث هایی که دوستان درباره طب سنتی و طب جدید دارند، خارج از مباحث این تاپیک است. لطفا تنها در راستای موضوع، نگارش کنید.

و اگر در علم بتوانیم به فرمولی برای همیشه جوان بودن برسیم، آیا شما قبول می کنید این حرف قرآن غلط بوده و قرآن خطاناپذیر نیست؟ :khandeh!: اگه از قرآن مطمئن هستید پس باید بگید تا صد میلیارد سال دیگر هم راه حلی برای همیشه جوان بودن پیدا نخواهد شد!

مسیر برخورد ادیان با یافته های علمی:

1. آن را غیرممکن می دانند.
2. می گویند صحت آن با کتاب آسمانی در تناقض است.
3. بعد از اینکه صحتش نشان داده شد می گویند ما از ابتدا هم همین را می گفتیم و باید تفسیر صحیح از آیات کتاب آسمانی ما داشته باشید.

شکی ندارم اگه روزی با علم و دانش بتونیم راه حلی برای همیشه جوان بودن پیدا کنیم خود شما میاید و میگید با قرآن در تضاد نیست و فقط قبلا نمی دونستیم چطور قرآن رو تفسیر کنیم! :Gig:

وایسلی گوجا;494548 نوشت:
و اگر در علم بتوانیم به فرمولی برای همیشه جوان بودن برسیم، آیا شما قبول می کنید این حرف قرآن غلط بوده و قرآن خطاناپذیر نیست؟ اگه از قرآن مطمئن هستید پس باید بگید تا صد میلیارد سال دیگر هم راه حلی برای همیشه جوان بودن پیدا نخواهد شد!

3. بعد از اینکه صحتش نشان داده شد می گویند ما از ابتدا هم همین را می گفتیم و باید تفسیر صحیح از آیات کتاب آسمانی ما داشته باشید.

شکی ندارم اگه روزی با علم و دانش بتونیم راه حلی برای همیشه جوان بودن پیدا کنیم خود شما میاید و میگید با قرآن در تضاد نیست و فقط قبلا نمی دونستیم چطور قرآن رو تفسیر کنیم!

آیاتی که مطرح شد در مورد چشیدن صددرصدی مرگ در قرآن کریم بوده و محال بودن جاودانگی انسان در این دنیا.

خوب این از قوانین خداوند است و شکی در آن نیست. حتی اگر بر فرض محال علم بتواند انسان را هر طور شده جوان نگه دارد و هزاران سال عمر کند در نهایت مطمئن باشید خودش تصمیم میگرد خودش را بکشد!!

چرا ؟؟ چون ظرفیت این دنیا محدود است و هدف این دنیا تکامل انسان بوده و نه جاودانگی او لذا بالاخره روزی از زندگی خسته خواهد شد....

تا کجا زندگی کنیم؟ فرض کنید تمام لذت های دنیا را تست کردیم، تمام مکانهای دنیا سفر کردیم، تمام مدارج علمی را هم طی کردیم، تا به حال از خودتان پرسیده اید خوب که چی؟؟!

Niyaz;494575 نوشت:
آیاتی که مطرح شد در مورد چشیدن صددرصدی مرگ در قرآن کریم بوده و محال بودن جاودانگی انسان در این دنیا.

خوب این از قوانین خداوند است و شکی در آن نیست. حتی اگر بر فرض محال علم بتواند انسان را هر طور شده جوان نگه دارد و هزاران سال عمر کند در نهایت مطمئن باشید خودش تصمیم میگرد خودش را بکشد!!

چرا ؟؟ چون ظرفیت این دنیا محدود است و هدف این دنیا تکامل انسان بوده و نه جاودانگی او لذا بالاخره روزی از زندگی خسته خواهد شد....

تا کجا زندگی کنیم؟ فرض کنید تمام لذت های دنیا را تست کردیم، تمام مکانهای دنیا سفر کردیم، تمام مدارج علمی را هم طی کردیم، تا به حال از خودتان پرسیده اید خوب که چی؟؟!

سلام ...
من نظره شخصیم رو میگم ...
لذت کسب علم ... لذت زیبایی شناسی ... لذت قدرت ... لذت تکامل ... هیچ وقت پایان پذیر نیست ...
اگر به من تمام آسمانها و تمام کهکشان ها رو بدن ... و تنها ذره شنی رو به من ندن .... باز هم حریص هستم که اون ذره شن رو تصاحب کنم .... من نه ... انسان خصوصیتش اینجوریه و دقیقا همین خصوصیتش هم باعث شده که روز به روز تکامل رو تجربه کنه .... حالا یه چیزه دیگه ... شما فرض کن رفتین بهشت ... و هر چیزی از خدا میخواستین حی و حاضر بود .... مسافرت به همه جایه دنیا ... اخذ کردن هر مدرک علمی 1 ثانیه ای امکان پذیر بود .... تمام مدارک علمی رو 10 ثانیه ای اخذ میکردین ... تا حالا از خودتون پرسیدین آخرش که چی !!!

نفرنفر;494582 نوشت:
لذت کسب علم ... لذت زیبایی شناسی ... لذت قدرت ... لذت تکامل ... هیچ وقت پایان پذیر نیست ...
اگر به من تمام آسمانها و تمام کهکشان ها رو بدن ... و تنها ذره شنی رو به من ندن .... باز هم حریص هستم که اون ذره شن رو تصاحب کنم .... من نه ... انسان خصوصیتش اینجوریه و دقیقا همین خصوصیتش هم باعث شده که روز به روز تکامل رو تجربه کنه .... حالا یه چیزه دیگه ... شما فرض کن رفتین بهشت ... و هر چیزی از خدا میخواستین حی و حاضر بود .... مسافرت به همه جایه دنیا ... اخذ کردن هر مدرک علمی 1 ثانیه ای امکان پذیر بود .... تمام مدارک علمی رو 10 ثانیه ای اخذ میکردین ... تا حالا از خودتون پرسیدین آخرش که چی !!!

ببینید میل به لذت در انسان پایان نمی پذیرد اما بالاخره انسان در این دنیا خسته میشود...نفس انسان سیری ناپذیر خلق شده و به هر چه که بخواهد و برسد، بیشترش را میخواهد اما از طرفی خسته میشود چون دنیا برایش محدود است و هیچگاه نمیتواند اغنایش کند.

این بی بند و بارهای غرب را ببینید، انسانیت را زیر پا گذاشته اند....معنویت را هم همینطور. دنبال اغنای نفسشان هستند....هر غلطی که نفسشان اراده کند را بی چون چرا انجام میدهند.... تا درجه حیوانی و پایین تر هم رسیده اند بعضا . اما خوب نهایت تمام اینها میشود خود کشی!!!

چرا؟ چون انسان سیر نمیشود و از طرفی خسته میشود از این سیری ناپذیری...

اما در مورد آخرت لذتهایی که در بهشت توصیف شده اولا بالاترین آن قرب الهی است و حتما توصیف ناپذیر است و یا حداقل توصیفش از عهده من خارج است. لذا تمامی بهشت را در خورد و خوراک و حوری و این مسائل خلاصه نکنید. دوما ظرفیت وجودی ما در اینجا و دنیای دیگر تفاوت دارد. مثلا در دنیا انسانها از هم خسته میشوند دعوا میکنند، اما در بهشت افراد جز به همسرانشان دل نمیبندند!! این یعنی دلزدگی از هم را آنجا نداریم. بنابر این نمیتوان نعمتهای بهشتی و دنیوی را با هم مقایسه کرد زیرا ظرفیت انسان در دنیا و آخرت تفاوت دارد. اینجا هدف جاودانگی نیست اما آنجا انسان جاودان است لذا متناسب با خلقتش تغییراتی خواهد کرد...
در تاپیکهای مرتبط کارشناسان سایت مفصل بحث این نعمتهای بهشتی را مطرح کرده اند و میتوانید رجوع کنید.

Niyaz;494575 نوشت:

این ها همه مصادره به مطلوب های مذهبی است. اگه خارج از چارچوب مذهب فکر کنیم دلیلی نداره فکر کنیم ظرفیت این دنیا محدود است یا هدف این دنیا تکامل انسان بوده و ...

سلام برادر عزیز عین الحیات!
واقعا این نام کاربری نام زیبایی هست...

در جواب سوال شما باید بگم بله ! راهی هست که انسان به عین الحیاة برسه و حیات جاودانه داشته باشه ؛

این حدیث از امام صادق روحی و ارواحنا له الفدا رو براتون میذارم امیدوارم حظ ببرید :

قال: تحدثنا عند أبي عبد اللّه صلوات الله عليه، فذكرنا عين الحياة فقال صلوات الله عليه: أ تدرون ما عين الحياة؟
قلنا: اللّه وابن رسوله أعلم.
قال: نحن عين الحياة، فمن عرفنا وتولّانا فقد شرب عين الحياة، وأحياه اللّه الحياة الدائمة في الجنة وأنجاه من النار.

راوی می گوید در محضر امام صادق صلوات الله علیه از چشمه حیات (عین الحیان) صحبت شد.
امام صلوات الله علیه فرمودند: آیا می دانید چشمه حیات چیست؟
عرض کردیم: خداوند و فرزند رسول خدا دانایند.
صلوات الله علیه فرمودند:
ما چشمه حیات هستیم. پس کسی که بشناسد ما را و ولایت ما را بپذیرد، پس از چشمه حیات نوشیده است و خداوند او را زنده می دارد در حیات جاودانه بهشت و او را از آتش جهنم نجات می دهد.

(شرح الأخبار في فضائل الأئمة الأطهار عليهم السلام ؛ ج‏3 ؛ ص494)

هوالعالم

به نظر حقیر اصل اول شکرگزاریست .

و فعالیت بهتر و شکایت کمتر !

وایسلی گوجا;494689 نوشت:
اگه خارج از چارچوب مذهب فکر کنیم دلیلی نداره فکر کنیم ظرفیت این دنیا محدود است یا هدف این دنیا تکامل انسان بوده و ...

ایراد شما در چارچوب مذهبی بود و از آیات قرآنی سوال مطرح کرده بودید و من پاسخ دادم.

حال میتوانیم در چارچوب غیر مذهبی برویم. کلا زندگی کنیم که چه اتفاقی بیفتد؟ شما اگر عاقبت بهتری برای ما سراغ دارید بفرمایید. اصلا جاودانه هم شدیم. خوب؟؟ قرن ها فقط و فقط علوم مختلف را کشف کردیم آخرش که چی؟ تازه اگر خیلی بچه مثبت باشیم میرویم سراغ علم!!!

بارها سوالات شما را در خصوص دین و خصوصا اسلام در این سایت خوانده ام. حال سوال من از شما این است...فرض کنید دین از پایه خرافات است و بس. اصلا فقط همین دنیا را داریم و همه چیز تمام. خوب آیا این مسئله می تواند شما را راضی کند؟ چیزی بهتر از دین سراغ دارید خوب بفرمایید شاید ما هم با شما همراه شدیم.

کسی که از چیزی ایراد میگیرد و آن را سراسر اشکال قلمداد می کند حتما بهتر و کامل تر از آن را سراغ دارد دیگه...درست است؟

مثلا ما اشکالاتی به ادیان گذشته مثل مسیحیت میگیریم و با دلایل منطقی بهتر و کامل تر از آن را که اسلام و تشیع است بیان میکنیم. حال شما برای نجات ما از گمراهی چیز بهتری سراغ دارید بفرمایید تا استفاده کنیم.

اگر واقعا هدف شما از طرح سوال رسیدن به حق و حقیقت است....

ببخشید پستم بی ارتباط میشه ولی فکر کنم مفید خواهد بود. من با خانم Niyaz موافقم جناب وایسلی. لطفا بفرمایید که نظر شما چیست و راه صحیح زندگی چیست و حقیقت آن از نظر شما چی هست؟ شاید من که حالا در دوران شک و تردید به سمت انکار هستم به راه شما ایمان آوردم

عين الحيات;492282 نوشت:
باسلام

خیلی تاپیک پر مغز و با محتوایی هستش من که کلی خندیدم ممنونم. بله در روایت وارد شده که در بالای قله قاف چشمه ای هست که چشمه آب حیات نام داره اگه از اون بخورین جوون میشین. توی فیلم دزدان کاراییب هم آدرس دقیقش وارد شده:Khandidan!:

وایسلی گوجا;494548 نوشت:
و اگر در علم بتوانیم به فرمولی برای همیشه جوان بودن برسیم، آیا شما قبول می کنید این حرف قرآن غلط بوده و قرآن خطاناپذیر نیست؟
دوست خوب، بنده به هیچ آیه ی قرآنی به طور مستقیم درباره «امکان همیشه جوان بودن یا نبودن» استناد نکردم! تا جایی که بنده می دانم چنین موضوعی در قرآن مطرح نشده! آیاتی که ذکر کردم گویای مراحل مختلف عمر یک انسان و اینکه هر انسانی طعم مرگ را می چشد بود و بس! از فحوای این آیات برداشت بنده این بود که موضوع «همیشه و تا ابد جوان ماندن»، افسانه است!

علاوه اینکه، این جمله شما، نشان می دهد به دنبال حل مطلب نیستید بلکه می خواهید به پندار خودتان یک غلط املایی از قرآن بگیرید! حالا چرا کمر به اشکال گیری از اسلام و قرآن بسته اید، و بی ربط و باربط اسم قرآن و اسلام را می آورید، خود می دانید، اما چنین شیوه ای نه سودی به حال خودتان دارد و نه دیگران! اگر واقعا به دنبال حل منطقی و محققانه موضوع هستید، به جای تاختن بر اعتقادات دیگران و سیبل قرار دادن قرآن و اسلام، درباره اصل موضوع به طور منطقی بحث کنید. بنده نظر خودم را عرض می کنم و ادعا ندارم که نوشته هایم عین نظر قرآن است؛ بنده چنین جسارتی به ساحت عزیز قرآن نمی کنم. تمام نوشته هایم نظر خودم است و همه هم امکان خطا و اشتباه دارد. شاید اشتباهات متعددی داشته باشم که اگر ایرادهایشان به صورت منطقی روشن شود از دوستان تشکر می کنم و نوشته هایم را اصلاح می کنم.

وایسلی گوجا;494548 نوشت:
و اگر در علم بتوانیم به فرمولی برای همیشه جوان بودن برسیم... اگه از قرآن مطمئن هستید پس باید بگید تا صد میلیارد سال دیگر هم راه حلی برای همیشه جوان بودن پیدا نخواهد شد!
شاید بنده نتوانسته ام منظورم را درست برسانم یا اینکه شما مقصود بنده را درست متوجه نشده اید! عرض بنده اینست که «همیشه و تا ابد جوان ماندن در این دنیا» اگر چه محال عقلی نیست و امکان عقلی دارد، اما در عمل، در این دنیای مادی، به صورت ابدی و همیشگی محقق نمی شود.

چه مسیحی باشیم و چه مسلمان، در اصل این مطلب اختلافی نیست که خالق ما _که صاحب جان ماست_ یک عمر مشخص و اجل معینی برای هر انسانی معین کرده که با آمدن آن اجل، فرصت زندگانی آنها تمام می شود و در هر دوره ای از عمر باشند، باید از این جهان مادی رخت سفر ببندند! (اگر تا اینجایش را موافقید، که حرفی نیست؛ اینکه ما انسان ها برای همیشه نمی توانیم به صورت فردی جوان زنده بمانیم، زیرا اجل و مرگی داریم که دیر یا زود به سراغمان می آید و آن قید «همیشه» را منتفی می کند!)

حالا فرض کنیم _معاذ الله_ خالقی نداریم و دنیای ما جهانی کاملا مادی است و چیزی به نام قبض روح و فرشته مرگ و جهان دیگر و اجل حتمی وجود ندارد. در چنین فرضی، آیا از جهت علمی، موضوع «تا ابد جوان ماندن» امکان دارد یا نه؟! نظر بنده این بود که

صدیقین;494456 نوشت:
جالب اینکه خود شما هم در اولین جملاتتان به این مطلب اذعان داشتید که:
وایسلی گوجا;493970 نوشت:
تعداد دفعاتی که سلول های بدن می توانند خودشان را بازسازی کنند محدود است
یعنی باور دارید که یک محدودیت اجباری وجود دارد! این اولین مرحله ای است که بعید بودن تحقق چنین موضوعی را قوت می بخشد.

وایسلی گوجا;494548 نوشت:
مسیر برخورد ادیان با یافته های علمی
یعنی هر نظری شما بفرمایید، علمی است؟! شما هیچ مستند معتبر علمی ای ارائه نکرده اید و به صرف ادعا، نظر شخصی تان را تئوری علمی می خوانید؟!

وایسلی گوجا;494548 نوشت:
پس بفرمایید چرا این همه دانشمند متدین و دین دار داریم؟! اگر منظور شما از این گونه ادیان مخالف دستاوردهای علم و دانش، مسیحیت کنونی است، بنده هم موافقم. خیانت و حماقتی که پاپ های مسیحی در تفتیش عقاید و گارد گرفتن جلوی پیشرفت علم در قرون وسطی و سایر زمان ها انجام دادند و به نام دین، امثال گالیله را محاکمه کردند، آبروی مسیحیت را برد!

اما آیا در دنیای اسلام یک نمونه دارید که بزرگانش با علم مبارزه کرده باشند؟! بوعلی سینا را نمی شناسید؟! ابوریحان بیرونی را چطور؟! خواجه نصیر الدین طوسی را چطور؟! یکی دو تا که نیستند؟! همه این ها از علمای بزرگ و از مفاخر اسلام اند. این چه دینی است که بزرگانش، پیش قراولان علم و دانش اند و دنیای کنونی غرب هم _با همه غرور کاذب اش_ در برابر آنها سر تعظیم فرود می آورد؟! (لطفا در آنچه می نگارید کمی اندیشه کنید.)

وایسلی گوجا;494548 نوشت:
شکی ندارم اگه روزی با علم و دانش بتونیم راه حلی برای همیشه جوان بودن پیدا کنیم خود شما میاید و میگید با قرآن در تضاد نیست و فقط قبلا نمی دونستیم چطور قرآن رو تفسیر کنیم!
طوری می فرمایید «با علم و دانش بتونیم»، گویی شما علم و دانش عالم را در قبضه خود کرده اید و به یک طرف برده اید و شبانه روز مشغول تحقیقات علمی هستید، و بنده و قرآن هم در یک طرف منتظر نتیجه شما مانده ایم!؟ این گونه نوشتن، به طنز شبیه تر است، تا یک بحث علمی (قضاوت با دوستان!)

dialectician;494876 نوشت:
در روایت وارد شده که در بالای قله قاف چشمه ای هست که چشمه آب حیات نام داره اگه از اون بخورین جوون میشین. توی فیلم دزدان کاراییب هم آدرس دقیقش وارد شده
سلام به شما پرسشگر گرامی

گفته شده: آب حیات، آبی است که نوشنده آن، عمر جاویدان پیدا می کند و تا زمانی که بخواهد زنده می ماند. (1)

ادامه پاسخ شما را با نقل کلامی از علامه طباطبایی عرض می کنم. ایشان در تفسیر المیزان _در تفسیر آیات 65 تا 82 سوره کهف که ناظر به ملاقات موسی با یکی از اولیای الهی است که مطابق روایات، خضر نام داشت_ ، بعد از اشاره به عمر طولانی خضر نبی، می نویسد:

در تعدادى از روايات _كه از طریق شيعه و اهل سنت وارد شده_ چنین نقل شده که: «خضر از چشمه آب حيات كه در ظلمات وجود دارد نوشيده است! وى پيشاپيش لشكر ذو القرنين كه در طلب آب حيات بودند قرار داشت و خضر به آن آب رسيد و روزی اش شد، اما ذو القرنين نرسيد و روزی اش نشد».

علامه طباطبایی در ادامه می نویسد:
اين روايات و امثال آن، روايات آحادى است كه به صدورشان یقین نداريم (2)، و از قرآن كريم و سنتِ قطعى و عقل هم دليلى بر توجيه و تصحيح این مطالب نداريم. (3)

اما روایتی که مرحوم فیض کاشانی در تفسیر صافی، ذیل آیه 86 سوره مریم آورده، حقیقت آب حیات را برای ما روشن می کند؛

مطابق این روایت، حضرت رسول (صلوات الله علیه و آله)، بعد از ذکر احوال مؤمنین در قیامت و اینکه با چه نعمت های بزرگی مواجه خواهند شد، از درخت ورقة بر سر در بهشت یاد می کنند که دو چشمه در زیر آن روان است. بهشتیان از چشمه سمت راست درخت می نوشند و به طهارت قلبی می رسند و هر گونه حسد از دلهایشان برطرف می شود، و در چشمه سمت چپ درخت هم غسل می کنند و این چشمه [یعنی چشمه سمت چپ درخت]، چشمه حیات است که به برکت آن، عمر جاویدان می یابند و هرگز نمی میرند. (4)

پی نوشت
--------------------
1- البرهان، ج‏3، ص667
2- نمونه ای از این گونه روایات، در البرهان، ج‏3، ص667 و تفسير الصافي، ج‏3، ص 250 نقل شده است.
3- الميزان، ج‏13، ص 353.
4- و في الكافي عن الباقر عليه السلام و القمّي عن الصادق عليه السلام: قال سأل عليّ عليه السلام رسول اللّه صلّى اللَّه عليه و آله عن تفسير قوله تعالى يَوْمَ نَحْشُرُ الْمُتَّقِينَ الآية قال يا عليّ... و على باب الجنة شجرة الورقة منها تستظلّ تحتها مائة الف من النّاس و عن يمين الشجرة عين مطهّرة مزكّية قال فيسقون منها شربة شربة فيطهّر اللَّه بها قلوبهم من الحسد و يسقط عن أبشارهم الشّعر و ذلك قوله وَ سَقاهُمْ رَبُّهُمْ شَراباً طَهُوراً من تلك العين المطهّرة ثم ينصرفون الى عين اخرى عن يسار الشجرة فيغتسلون فيها و هي عين الحياة فلا يموتون ابداً... ؛ تفسير الصافي، ج‏3، ص 294.

صدیقین;494921 نوشت:
دوست خوب، بنده به هیچ آیه ی قرآنی به طور مستقیم درباره «امکان همیشه جوان بودن یا نبودن» استناد نکردم! تا جایی که بنده می دانم چنین موضوعی در قرآن مطرح نشده! آیاتی که ذکر کردم گویای مراحل مختلف عمر یک انسان و اینکه هر انسانی طعم مرگ را می چشد بود و بس! از فحوای این آیات برداشت بنده این بود که موضوع «همیشه و تا ابد جوان ماندن»، افسانه است!

علاوه اینکه، این جمله شما، نشان می دهد به دنبال حل مطلب نیستید بلکه می خواهید به پندار خودتان یک غلط املایی از قرآن بگیرید! حالا چرا کمر به اشکال گیری از اسلام و قرآن بسته اید، و بی ربط و باربط اسم قرآن و اسلام را می آورید، خود می دانید، اما چنین شیوه ای نه سودی به حال خودتان دارد و نه دیگران! اگر واقعا به دنبال حل منطقی و محققانه موضوع هستید، به جای تاختن بر اعتقادات دیگران و سیبل قرار دادن قرآن و اسلام، درباره اصل موضوع به طور منطقی بحث کنید. بنده نظر خودم را عرض می کنم و ادعا ندارم که نوشته هایم عین نظر قرآن است؛ بنده چنین جسارتی به ساحت عزیز قرآن نمی کنم. تمام نوشته هایم نظر خودم است و همه هم امکان خطا و اشتباه دارد. شاید اشتباهات متعددی داشته باشم که اگر ایرادهایشان به صورت منطقی روشن شود از دوستان تشکر می کنم و نوشته هایم را اصلاح می کنم.

خب آقای صدیقین چرا مخالفت می کنید اگه حرفی که من زدم بر خلاف قرآن نبود؟ خب شما می فرمایید همیشه و تا ابد جوان ماندن افسانه است و من میگم اگه مشخص شد افسانه نیست، آیا این آیه به نظرتون نقض شده؟ :Gig:

من کسی نبودم که بحث قرآن رو پیش کشیدم شما در جواب من از قرآن آیه آوردید خب که بگید حرف من با قرآن تناقض داره :sibil: من هدفم اشکال املایی پیدا کردن در قرآن نیست بلکه بحث در چارچوب مسائلی است که مطرح شده. :Gol:

صدیقین;494922 نوشت:
شاید بنده نتوانسته ام منظورم را درست برسانم یا اینکه شما مقصود بنده را درست متوجه نشده اید! عرض بنده اینست که «همیشه و تا ابد جوان ماندن در این دنیا» اگر چه محال عقلی نیست و امکان عقلی دارد، اما در عمل، در این دنیای مادی، به صورت ابدی و همیشگی محقق نمی شود.

چه مسیحی باشیم و چه مسلمان، در اصل این مطلب اختلافی نیست که خالق ما _که صاحب جان ماست_ یک عمر مشخص و اجل معینی برای هر انسانی معین کرده که با آمدن آن اجل، فرصت زندگانی آنها تمام می شود و در هر دوره ای از عمر باشند، باید از این جهان مادی رخت سفر ببندند! (اگر تا اینجایش را موافقید، که حرفی نیست؛ اینکه ما انسان ها برای همیشه نمی توانیم به صورت فردی جوان زنده بمانیم، زیرا اجل و مرگی داریم که دیر یا زود به سراغمان می آید و آن قید «همیشه» را منتفی می کند!)

حالا فرض کنیم _معاذ الله_ خالقی نداریم و دنیای ما جهانی کاملا مادی است و چیزی به نام قبض روح و فرشته مرگ و جهان دیگر و اجل حتمی وجود ندارد. در چنین فرضی، آیا از جهت علمی، موضوع «تا ابد جوان ماندن» امکان دارد یا نه؟! نظر بنده این بود که جالب اینکه خود شما هم در اولین جملاتتان به این مطلب اذعان داشتید که:یعنی باور دارید که یک محدودیت اجباری وجود دارد! این اولین مرحله ای است که بعید بودن تحقق چنین موضوعی را قوت می بخشد.

خب الان خیلی بهتر و واضح تر شد. ممنون :Gol:

من باور دارم یک محدودیت در بدن ما وجود دارد ولی قبول ندارم این محدودیت غیرقابل برطرف کردن و اجبار محض است پس دلیلی برای بعید بودن آن نیست.

صدیقین;494923 نوشت:
یعنی هر نظری شما بفرمایید، علمی است؟! شما هیچ مستند معتبر علمی ای ارائه نکرده اید و به صرف ادعا، نظر شخصی تان را تئوری علمی می خوانید؟!

پس بفرمایید چرا این همه دانشمند متدین و دین دار داریم؟! اگر منظور شما از این گونه ادیان مخالف دستاوردهای علم و دانش، مسیحیت کنونی است، بنده هم موافقم. خیانت و حماقتی که پاپ های مسیحی در تفتیش عقاید و گارد گرفتن جلوی پیشرفت علم در قرون وسطی و سایر زمان ها انجام دادند و به نام دین، امثال گالیله را محاکمه کردند، آبروی مسیحیت را برد!

اما آیا در دنیای اسلام یک نمونه دارید که بزرگانش با علم مبارزه کرده باشند؟! بوعلی سینا را نمی شناسید؟! ابوریحان بیرونی را چطور؟! خواجه نصیر الدین طوسی را چطور؟! یکی دو تا که نیستند؟! همه این ها از علمای بزرگ و از مفاخر اسلام اند. این چه دینی است که بزرگانش، پیش قراولان علم و دانش اند و دنیای کنونی غرب هم _با همه غرور کاذب اش_ در برابر آنها سر تعظیم فرود می آورد؟! (لطفا در آنچه می نگارید کمی اندیشه کنید.)

طوری می فرمایید «با علم و دانش بتونیم»، گویی شما علم و دانش عالم را در قبضه خود کرده اید و به یک طرف برده اید و شبانه روز مشغول تحقیقات علمی هستید، و بنده و قرآن هم در یک طرف منتظر نتیجه شما مانده ایم!؟ این گونه نوشتن، به طنز شبیه تر است، تا یک بحث علمی (قضاوت با دوستان!)

آخه ادعای علمی نکردم که مستند معتبر علمی بیارم :Gig:

مسیحیت که ضد علم بود و هست ولی باز هم خیلی از بزرگترین دانشمندان جهان در طول تاریخ مسیحی بودند یا دین های دیگه داشتند (از جمله اسلام) و من چیزی خلاف این رو نگفتم. وقتی برای علم و دانش از فعل اول شخص جمع استفاده می کنم منظور من جامعه بشریت است که من و شما و همه انسان ها جزوش هستیم و منظورم من در مقابل شما نیستم. :khandeh!:

Niyaz;494839 نوشت:
ایراد شما در چارچوب مذهبی بود و از آیات قرآنی سوال مطرح کرده بودید و من پاسخ دادم.

حال میتوانیم در چارچوب غیر مذهبی برویم. کلا زندگی کنیم که چه اتفاقی بیفتد؟ شما اگر عاقبت بهتری برای ما سراغ دارید بفرمایید. اصلا جاودانه هم شدیم. خوب؟؟ قرن ها فقط و فقط علوم مختلف را کشف کردیم آخرش که چی؟ تازه اگر خیلی بچه مثبت باشیم میرویم سراغ علم!!!

بارها سوالات شما را در خصوص دین و خصوصا اسلام در این سایت خوانده ام. حال سوال من از شما این است...فرض کنید دین از پایه خرافات است و بس. اصلا فقط همین دنیا را داریم و همه چیز تمام. خوب آیا این مسئله می تواند شما را راضی کند؟ چیزی بهتر از دین سراغ دارید خوب بفرمایید شاید ما هم با شما همراه شدیم.

کسی که از چیزی ایراد میگیرد و آن را سراسر اشکال قلمداد می کند حتما بهتر و کامل تر از آن را سراغ دارد دیگه...درست است؟

مثلا ما اشکالاتی به ادیان گذشته مثل مسیحیت میگیریم و با دلایل منطقی بهتر و کامل تر از آن را که اسلام و تشیع است بیان میکنیم. حال شما برای نجات ما از گمراهی چیز بهتری سراغ دارید بفرمایید تا استفاده کنیم.

اگر واقعا هدف شما از طرح سوال رسیدن به حق و حقیقت است....

بحث راضی کردن خود و ... نیست، بحث واقعیت های دنیاست حتی اگه تلخ ترین ها باشند. فکر می کنید برای من لذت بخش است که فکر کنم همین دنیا همه چیز است و زندگی پس از مرگ و خدای مهربان و ... در کار نیست؟ این مهم نیست که من از چه چیزی خوشم میاد، مهم اینه که شواهد دنیا دارن چه چیزی رو به من نشون میدن و فعلا شواهد به من نشون ندادن ادعاهایی که ادیان مختلف درباره ماهیت دنیا، آینده، ساختار جهان، چگونگی پیدایش دنیا و ... می کنند پایه و اساس علمی و منطقی داره. قرار نیست چیزی پیدا کنم که بهتر از دین من رو راضی کنه و من خوشم بیاد، من چیزی رو پیدا می کنم که به بهترین شکل به توضیح دنیای اطراف و پدیده هایی که مشاهده می کنیم می پردازه و این حقیقت و واقعیت جهان اطراف ماست و قطعا بهترین توضیح برای مشاهدات ما رو دین مسیحیت یا اسلام به ما ارائه نمی کنه.

هدف من رسیدن به حقیقت است اما تعریف من از حقیقت چیزی نیست که من ازش خوشم بیاد یا دل من رو راضی کنه، حقیقت یعنی توضیح هایی که با مشاهدات ما از دنیای اطراف به خوبی سازگار است.

Niyaz;494839 نوشت:

مشکل اینجاست که شما فکر می کنید همونطور که شما از مسیحیت اشکال می گیرید و اون رو با اسلام جایگزین می کنید، اگه کسی از اسلام اشکال گرفت باید یه چیزی داشته باشه که اسلام رو باهاش جایگزین کنه، در حالی که واقعیت اینه که میشه از چیزی اشکال گرفت و یک ادعا رو نپذیرفت بدون اینکه ادعای جایگزینی داشت. شاید من ندونم چرا بار الکتیریکی در ابرها موقع رعد و برق ایجاد میشه، ولی قطعا اگه کسی بگه بارهای الکتریکی رو سیمرغ پرنده در ابرها می گذاره من به راحتی می تونم قبول نکنم!

همیشه وظیفه اثبات ادعا با افراد مدعی است. من Agnostic هستم یعنی موضع من ندانم گرایی است چون فکر می کنم ادعاهای مذهبی نتوانسته اند صحت ادعاهاشون رو تایید کنند.

yekdoost;494872 نوشت:
ببخشید پستم بی ارتباط میشه ولی فکر کنم مفید خواهد بود. من با خانم Niyaz موافقم جناب وایسلی. لطفا بفرمایید که نظر شما چیست و راه صحیح زندگی چیست و حقیقت آن از نظر شما چی هست؟ شاید من که حالا در دوران شک و تردید به سمت انکار هستم به راه شما ایمان آوردم

راه درست اینه که مدعی نباشیم چیزهایی رو می دونیم که به هیچ وجه نمی تونیم بدونیم. راه درست اینه که وقتی نمی دونیم، بگیم نمی دونیم. و راه درست اینه که از عقلمون بطور منطقی استفاده کنیم نه اینکه تسلیم یک ایدئولوژی خاص باشیم (حالا اسلام یا مسیحیت یا مارکسیسم یا هر چیز دیگه). اگه چیزی پشتوانه عقلی و استدلالی نداره انجامش ندیم و اگه داره انجامش بدم بدون اینکه برامون مهم باشه اون مورد خاص از اسلام اومده یا مسیحیت یا زرتشت یا هر مکتب دیگه.

وایسلی گوجا;495006 نوشت:

همیشه وظیفه اثبات ادعا با افراد مدعی است. من Agnostic هستم یعنی موضع من ندانم گرایی است چون فکر می کنم ادعاهای مذهبی نتوانسته اند صحت ادعاهاشون رو تایید کنند.
راه درست اینه که مدعی نباشیم چیزهایی رو می دونیم که به هیچ وجه نمی تونیم بدونیم. راه درست اینه که وقتی نمی دونیم، بگیم نمی دونیم. و راه درست اینه که از عقلمون بطور منطقی استفاده کنیم نه اینکه تسلیم یک ایدئولوژی خاص باشیم (حالا اسلام یا مسیحیت یا مارکسیسم یا هر چیز دیگه). اگه چیزی پشتوانه عقلی و استدلالی نداره انجامش ندیم و اگه داره انجامش بدم بدون اینکه برامون مهم باشه اون مورد خاص از اسلام اومده یا مسیحیت یا زرتشت یا هر مکتب دیگه.

جناب وایسلی، ممنون بابت جوابتون. اگه درست متوجه شده باشم شما میگی انسان در جایگاهی نیست که بتونه در مورد درستی یا نادرستی مواردیکه مذهب ادعا میکنه به جوابی برسه. البته بجز مواردیکه تقریبا خرافات به حساب می یاد و عقل مستقیم رد میکنه.

این منطقی تر به نظر میرسه ولی نمیدونم چرا اینطوری زندگی خیلی سخت میشه. زندگی کردن بدون اینکه بدونی چرا مجبور شدی برای مدتی زندگی کنی. کاش بجز انکار کار دیگه ای هم از دستمون بر می اومد.

سلام مجدد خدمت دوستان

بحث های اخیر، خارج از موضوع این تاپیک است و ناظر به مباحث ادیان و راه های سنجش گزاره های دینی و هدف خلقت و موضوعاتی از این قبیل است! این مباحث مربوط به بخش کلام می شود و پاسخگویان محترم این بخش در این زمینه پاسخ پرسش های دوستان را خواهند داد. اگر تمایل دارید در این زمینه ها بحث کنید، لطفا موضوعی در همین راستا در بخش کلام ایجاد نمایید و بحث را آغاز کنید.

به نظر می رسد موضوع فعلی به اندازه نسبتا کافی بحث شده، بنابراین اگر دوستان در رابطه با این موضوع پرسش جدیدی ندارند، ان شاء الله دفتر این بحث، تا 24 ساعت آینده بسته خواهد شد.

سؤال:
آیا در روایات اسلامی یا آیات قرآن مطلبی هست که آدم با عمل کردن به آن همیشه جوان بماند و هیچ وقت پیر نشود؟

پاسخ:
فرض کنیم (معاذ الله) خالقی نداریم و دنیای ما جهانی کاملا مادی است و چیزی به نام قبض روح و فرشته مرگ و جهان دیگر و اجل حتمی وجود ندارد. در چنین فرضی، آیا از جهت علمی، موضوع «تا ابد جوان ماندن» امکان دارد یا نه؟! نظر بنده این است که چون خاصیت ماده، محدودیت و فناپذیری و پوسیدن است. ادعای جاوید نگه داشتن موجودی که از لوازم ضروری‌اش، فناپذیری و پوسیدگی است، تناقضی آشکار است!

به فرض هم که دانش محدود بشر برسد به جایی که کیمیای همیشه جوان ماندن را هم کشف کند. با «مرگ» چه می‌کند؟! حقیقتی داریم به نام «مرگ» که هیچ صاحب نفسی در عالم، از دست او در امان نیست و همه _دیر یا زود_ مزه آن را خواهند چشید:
«كُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ وَ نَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَ الْخَيْرِ فِتْنَةً وَ إِلَيْنا تُرْجَعُونَ» (1)
هر انسانى طعم مرگ را مى‌چشد و شما را با بدی‌ها و خوبی‌ها آزمايش مى‌كنيم و سرانجام به سوى ما بازگردانده مى‌شويد!

«أَيْنَما تَكُونُوا يُدْرِكْكُمُ الْمَوْتُ وَ لَوْ كُنْتُمْ في‏ بُرُوجٍ مُشَيَّدَة...» (2)
هر جا باشيد، مرگ شما را درمى‌يابد هر چند در برج هاى محكم باشيد!

«مرگ»، رؤیای «همیشه جوان ماندن در این دنیای مادی» را به افسانه و خیال بدل کرده است! خالق ما _که صاحب جان ماست_ یک عمر مشخص و اجل معینی برای هر انسانی معین کرده که با آمدن آن اجل، فرصت زندگانی آن‌ها تمام می‌شود و در هر دوره‌ای از عمر باشند، باید از این جهان مادی رخت سفر ببندند! بنابراین ما انسان‌ها برای همیشه نمی‌توانیم به صورت فردی جوان، زنده بمانیم، زیرا اجل و مرگی داریم که دیر یا زود به سراغمان می‌آید و این قید «همیشه» را منتفی می‌کند!

با این توضیحات به نظر می‌رسد که جوان ماندن همیشگی و هیچوقت پیر نشدن، تنها در قصه‌ها و داستان‌ها پیدا می‌‌شود.
علاوه اینکه همه انسان‌ها، تمام دوران مادی بدن را هم طی نمی‌کنند، چه برسد به اینکه همیشه جوان بمانند و هیچ گاه پیر نشوند! برخی در کودکی از دنیا می‌روند، برخی در نوجوانی، برخی در جوانی، برخی در میان‌سالی، و بالاخره برخی هم در پیری و دوران کهن‌سالی؛ پیری و کهن‌سالی آخرین مرحله عمر مادی یک انسان است. اصلا گذر از این مراحل مادی _که جبری و بدون اختیار انسان است_ خود یکی از نشانه‌ای بزرگ رستاخیز است:
«يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنْ كُنْتُمْ في‏ رَيْبٍ مِنَ الْبَعْثِ فَإِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ مِنْ مُضْغَةٍ مُخَلَّقَةٍ وَ غَيْرِ مُخَلَّقَةٍ لِنُبَيِّنَ لَكُمْ وَ نُقِرُّ فِي الْأَرْحامِ ما نَشاءُ إِلى‏ أَجَلٍ مُسَمًّى ثُمَّ نُخْرِجُكُمْ طِفْلاً ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّكُمْ وَ مِنْكُمْ مَنْ يُتَوَفَّى وَ مِنْكُمْ مَنْ يُرَدُّ إِلى‏ أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِكَيْلا يَعْلَمَ مِنْ بَعْدِ عِلْمٍ شَيْئاً...» (3)

اى مردم! اگر در رستاخيز شك داريد، [به اين نكته توجّه كنيد كه:] ما شما را از خاك آفريديم، سپس از نطفه، و بعد از خون بسته شده، سپس از «مضغه» [چيزى شبيه گوشت جويده شده‏]، كه بعضى داراى شكل و خلقت است و بعضى بدون شكل، تا براى شما روشن سازيم [كه بر هر چيز قادريم]! و جنين‏‌هايى را كه بخواهيم تا مدّت معيّنى در رحم [مادران] قرار مى‌دهيم [و آنچه را بخواهيم ساقط مى‌كنيم] بعد شما را به صورت طفل بيرون مى‏‌آوريم تا به حدّ رشد و بلوغ خويش برسيد. در اين ميان بعضى از شما مى‏‌ميرند و بعضى آن قدر عمر مى‌كنند كه به بدترين مرحله زندگى [و پيرى] مى‌رسند، آن‌چنان كه بعد از علم و آگاهى، چيزى نمى‌دانند !...

در عین حال، برای سلامتی بدن و بالا بردن عمر مفید آن و بیشتر جوان ماندن، رهنمودهایی وارد شده که به چند نمونه‌اش اشاره می‌کنم:
اعتدال در خوردن و آشامیدن:

«يا بَني‏ آدَمَ خُذُوا زينَتَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَ كُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفينَ» (4)
اى فرزندان آدم! زينت خود را به هنگام رفتن به مسجد، با خود برداريد! و [از نعمتهاى الهى] بخوريد و بياشاميد، ولى اسراف نكنيد كه خداوند اسراف‌‌کنندگان را دوست نمى‌دارد

واژه «اسراف» واژه‌ای جامع و فراگیر است و هر گونه زياده روى در كميت و كيفيت و بيهوده‏‌گرايى و اتلاف و مانند آن را شامل مى‏‌شود. تحقيقات دانشمندان نشان می‌دهد كه سرچشمه بسيارى از بيماری‌‌‌ها، غذاهاى اضافى است كه به صورت جذب نشده در بدن انسان باقى مى‏‌ماند. اين مواد اضافى هم بار سنگينى است براى قلب و ساير دستگاه‌هاى بدن، و هم منبع آماده‌‏اى است براى انواع عفونت‌ها و بيماری‌ها. عامل اصلى تشكيل اين مساله، اسراف و زياده ‏روى در تغذيه و به اصطلاح پرخورى است، و راهى براى جلوگيرى از آن جز رعايت اعتدال در مصرف غذا نيست، به ویژه زمان ما كه بيماری‌هاى گوناگونى مانند بيمارى قند، چربى خون، تصلب شرائين، نارسايی‌هاى كبدی و انواع سكته‌ها، فراوان شده است! (5)

چند دستورالعمل دیگر:
«وَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَنْ أَرَادَ الْبَقَاءَ وَ لَا بَقَاءَ فَلْيُبَاكِرِ الْغَدَاءَ وَ لْيُجَوِّدِ الْحِذَاءَ وَ لْيُخَفِّفِ الرِّدَاءَ وَ لْيُقِلَّ مُجَامَعَةَ النِّسَاءِ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا خِفَّةُ الرِّدَاءِ قَالَ قِلَّةُ الدَّيْنِ» (6)
روایت شده که پیامبر اسلام فرمودند: هر كه مى‌ خواهد باقى بماند گر چه بقایی وجود ندارد (هر کس می‌خواهد عمرش طولانی تر شود)، صبحانه کامل و خوب بخورد، و كفش راحت پا کند، و لباس سبک بپوشد، و آميزشش را كم كند. پرسيدند: منظورتان از سبكى لباس چيست؟ فرمود: کم کردن قرض و بدهی!

منابع:
1. انبیا: 21 /35.
2. نساء: 4 /78.
3. حج: 22 /5.
4. اعراف: 7 /31.
5. مکارم، ناصر و همکاران، تفسير نمونه، ج ‏6، ص 149 و 153.
6. صدوق، محمد، من‏ لايحضره‏ الفقيه، ج 3، ص 555، ح 4902.

موضوع قفل شده است