جمع بندی مقام و منزلت امامان(ع) در احادیث

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مقام و منزلت امامان(ع) در احادیث

در کتب مختلف شیعه درباره منزلت و مقام امامان(ع) سخن ها گفته شده و با اندک نگاهی میشه فهمید که چه مقام بزرگی این معصومین(ع) نزد خداوند دارند . مثلا در کتاب اصول کافی جلد اول در بخشهای مختلف درباره مقام امامان(ع) سخن گفته شده و همچنین در کتب دیگر . من حدیثی از پیامبر جایی خوندم(که نمیدونم در کدام کتاب بود اما از کتب شیخ صدوق بود فکر کنم) که پیامبر(ص) به حضرت علی(ع) فرمودند اگر نمیترسیدم مردم درباره تو همان گمانی را ببرند که درباره عیسی بن مریم(ع) بردند(مقام خدایی عیسی(ع)) درباره ات چیزهایی میگفتم که هر کجا بروی مردم برایت سجده کنند(حالا دقیق متن حدیث یادم نیست اما تقریبا همینطوری بود) یا اینکه در تلویزیون مدتها قبل درباره منزلت امامان(ع) یک روحانی داشت صحبت میکرد چنین روایتی رو نقل کرد که پیامبر(ص) به علی(ع) فرمودند: اگر نمیترسیدم که مردم تو را به جای خدا بپرستند میگفتم که قبله شان را سمت تو قرار دهند(بازم متن روایت دقیق یادم نیست اما تقریبا اون روحانی همینطوری حدیث رو نقل کرد) و دیگر احادیثی که درباره امامان(ع) در کتب مختلف هست که واقعا شاید برخی تحمل درک این احادیث رو نداشته باشند . اما چند وقت پبش مطلبی شنیدم که واقعا متعجب شدم به این صورت که عده ای پیش حضرت علی(ع) آمدند و گفتند چهره واقعی خودتان را به ما نشان بدهید(یا اینکه مقام واقعی خودتون رو برای ما بازگو کنید) حضرت میفرمایند که شما تحمل آن را ندارید اگر فردی که ایمان زیادی دارد بین شما هست بگید بیاد تا به او بگویم خلاصه یکی رو میارن و حضرت دهانشان را سمت گوش طرف میبرن و چیزی رو به اون شخص میگن که تمام بدن اون فرد سفید میشه(و همچنین فکر کنم موهاش هم سفید میشه) بعد حضرت میفرمایند : اگر اینطور بود که چیزی رو که بهش گفتم رو سریع فراموش کنه حتما از دنیا میرفت .

من چنین روایتی رو از کسی شنیدم . واقعا جای سواله برای من که مقام امامان(ع) چقدره ؟ توسط روایاتی که داریم تا چقر میتوانیم به مقام این معصومین(ع) پی ببریم ؟
ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد طاها

پرسش:
مقام امامان معصوم (علیهم السلام) چه قدر است و تا چه اندازه می‌توانیم به مقام آنان پی ببریم.؟

پاسخ:
احادیث متعددی، همه گواه بر این مطلب هستند که امامان (علیهم السلام) مقامی بالاتر از انسان‌های عادی و طبق برخی روایات دیگر، مقامی بالاتر از انبیاء الهی غیر از حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) را دارا هستند. تا این جای آن، مسلّم است؛ اما این که این مقام حدود و ثغور دقیق آن چیست را جز خداوند (تبارک و تعالی)، پیامبر (صلی الله علیه و آله) و خود ائمه (علیهم السلام) کسی نمی‌داند. همان روایات برای ما کافی است که به مقام والای ایشان به عنوان انسان کامل پی ببریم و همین ما را بس است که ایشان را ولی خود بدانیم و رفتار و گفتار ایشان را ملاک خویشتن قرار دهیم.

به علاوه همین که ائمه از بیان مقام واقعی خویش احتراز جسته‌اند، خود بهترین دلیل بر این است که برای ما شایسته نیست بیش از آن چه در روایات اشاره شده و خارج از توان ما است، کنجکاوی نماییم؛ زیرا چه بسا ناخواسته به دام غلو و نسبت الوهیت دادن به ایشان افتیم.

موضوع قفل شده است