صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دعا برای عموم، ولی به چه صورت؟

نوشته
    76
    حضور
    3 روز 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    180

دعا برای عموم، ولی به چه صورت؟

سلام،
    امروز بعد از نماز، اول خواستم دعا کنم برای خودم، یاد خوانواده ام افتام، برای اونها خواستم شروع کنم به دعا کردن، بعدش یاد حدیثی افتادم از امام رضا اگه اشتباه نکنم که اول برای برادرت دعا کنی زودتر دعات مستجاب میشه (با این مضمون)، یاد دوستان دوران سربازی افتادم، یاد دوستان دوران تحصیلم افتادم، بعدش یاد همسایه مون افتادم، خواستم برای اینها دعا کنم، افراد مریض روی تحت بیمارستان و مسلمون هایی که به طرز وحشی توی قسمت های مختلف دنیا مورد ظلم قرار میگیرند یادم افتاد و ...
    البته همه اینها خیلی سریع از ذهنم عبور کرد! ولی چند تا سوال؟
    چطور برای همه اینها دعا کنم؟ (اگه بخواهیم یه چیز کلی از خدا بخواهیم و برای کل افراد که خیلی کوتاه میشه)
    آیا بخشی از افراد مشمول دعا رو در دعامون نگیم دچار نقص در دعا شدیم؟ (مثلا برای خانواده ام دعا میکنم ولی همسایه، دوستان و .... یادم رفت).
    مثلا وقتی میگم : خدایا ما رو عاقبت به خیر کن!، منظورم از "ما" یک گروه خاص باشه مشکلی نداره؟ بهتره این "ما" کی ها باشند؟
    آیا دعا کردن اصولی داره؟ اگر بله، اصولش چیه؟
    آیا خدا توی دعا کردن نگاه میکنه ما چی میخواهیم؟ و در این صورت اگه چیزی از قلم افتاد مقصرش خودمون هستیم که نخواستیم؟ یعنی مثلا من میگم خدایا توی درسم به من کمک کن؟ ولی در مورد عاقبت به خیری و کمک در گناه نکردن و .... چیزی از خدا نخواستم، یعنی سر اینها بی کلاه میمونه یا بهتره که گفته بشه؟ اگه باید گفته بشه، بهتره چه مواردی گفته بشه که هم آخرتومون و هم دنیامون آباد بشه؟ اگه لازم نیست پس اصلا چرا به صورت جزئی دعا کنیم؟
    جایگاه دعاهای منقول از ائمه معصومین اینجا چیه؟

خلاصه اش از خدا چی بخواهیم؟ و چه جوری بخواهیم؟ (همین خواستن هم به نظرم هنریه ها :) )

متشکرم/.

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

دعا برای عموم، ولی به چه صورت؟

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۱/۰۹ در ساعت ۱۰:۱۳ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 2

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

نقل قول نوشته اصلی توسط programmer1 نمایش پست ها
    سلام،
    امروز بعد از نماز، اول خواستم دعا کنم برای خودم، یاد خوانواده ام افتام، برای اونها خواستم شروع کنم به دعا کردن، بعدش یاد حدیثی افتادم از امام رضا اگه اشتباه نکنم که اول برای برادرت دعا کنی زودتر دعات مستجاب میشه (با این مضمون)، یاد دوستان دوران سربازی افتادم، یاد دوستان دوران تحصیلم افتادم، بعدش یاد همسایه مون افتادم، خواستم برای اینها دعا کنم، افراد مریض روی تحت بیمارستان و مسلمون هایی که به طرز وحشی توی قسمت های مختلف دنیا مورد ظلم قرار میگیرند یادم افتاد و ...
    البته همه اینها خیلی سریع از ذهنم عبور کرد! ولی چند تا سوال :
    چطور برای همه اینها دعا کنم؟ (اگه بخواهیم یه چیز کلی از خدا بخواهیم و برای کل افراد که خیلی کوتاه میشه)آیا بخشی از افراد مشمول دعا رو در دعامون نگیم دچار نقص در دعا شدیم؟ (مثلا برای خانواده ام دعا میکنم ولی همسایه، دوستان و .... یادم رفت).
    مثلا وقتی میگم : خدایا ما رو عاقبت به خیر کن!، منظورم از "ما" یک گروه خاص باشه مشکلی نداره؟ بهتره این "ما" کی ها باشند؟

يكي از آداب دعا كردن اين است كه انسان همگان را دعا كند :
    رسول خدا (ص) مي‌فرمايد: « إِذَا دَعَا أَحَدُكُمْ فَلْيَعُمَّ فَإِنَّهُ أَوْجَبُ لِلدُّعَاء؛ هر گاه يکي از شما دعا مي‌کند، همه را دعا نمايد، زيرا در اين صورت به اجابت نزديک‌تر است».(1)
    امام رضا عليه السلام در هنگام دعا براي ديگران، اين‌ گونه دعا مي‌کرد: «اغْفِر لي ولمَن في مشارق الأرض و مغاربها مِنَ المؤمنين و المؤمنات؛ خدايا! در مشرق و مغرب عالم، هر مرد و زني که ايمان دارد، او را بيامرز».(2)
    بر اين اساس لزومي به اين نيست كه انسان نام تك تك افراد را بياورد بلكه مي تواند به طور كلي نام ببرد و لو اين كه در يك جمله كوتاه باشد ولي شامل همه بشود. به اين جمله امام سجاد عليه السلام در دعاي ابو حمزه دقت كنيد. ايشان مي‌فرمايد: «خدايا! بزرگ و کوچک ما، زن و مرد، دور و نزديک، شهر و روستايي، همه را بيامرز»
    اين جمله بسيار كوتاه است اما شامل همه افرادمسلمان اعم از دوست،‌همسايه، اقوام و ... مي شود.

پي نوشت ها :
    1. ثقة الاسلام كلينى، الكافي، دار الكتب الإسلامية تهران، 1365 هجرى شمسي، ج 2،ص 487.
    2. علامه مجلسى، بحار الأنوار، مؤسسة الوفاء بيروت - لبنان، 1404 هجرى قمري، ج 49، ص 117.

ویرایش توسط نسیم رحمت : ۱۳۹۳/۰۱/۱۱ در ساعت ۱۸:۱۶

7. صلوات ها 6

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

آیا خدا توی دعا کردن نگاه میکنه ما چی میخواهیم؟و در این صورت اگه چیزی از قلم افتاد مقصرش خودمون هستیم که نخواستیم؟ یعنی مثلا من میگم خدایا توی درسم به من کمک کن؟ ولی در مورد عاقبت به خیری و کمک در گناه نکردن و .... چیزی از خدا نخواستم، یعنی سر اینها بی کلاه میمونه یا بهتره که گفته بشه؟ اگه باید گفته بشه، بهتره چه مواردی گفته بشه که هم آخرتومون و هم دنیامون آباد بشه؟ اگه لازم نیست پس اصلا چرا به صورت جزئی دعا کنیم؟

آنچه از آموزه‌های دین اسلام، و روایات امامان معصوم (عليهم السلام) به دست می‌آید، باید تمام حاجات و نیازهای خود را ـ كوچك و بزرگ، دنيايي و اخروي،‌كلي و جزئي ـ از خداوند خواست چنان كه خداوند به حضرت موسی می‌فرماید "یَا مُوسی سَلنِی كُلَّما تَحتَاجُ اِلَیهِ حَتَی عَلَفَ شَاتِكَ وَ مِلحَ عَجِینِك" (1) ای موسی هرچه نیاز داری،حتی علف گوسفندت و نمك غذایت را از من بخواه.
    اگر به اوصاف الهي توجه کنيم و به صفات پروردگار ايمان بياوريم و بدانيم خداوند رئوف و رحيم است، خواهيم دانست كه به جاي اين سوال كه از خدا چي بخواهيم بايد در اين نكته تامل كنيم كه مگر چيزي هم هست كه اگر از غير خدا بخواهيم برآورده شود؟

پي نوشت :
    1. علامه مجلسى، بحار الأنوار، مؤسسة الوفاء بيروت - لبنان، 1404 هجرى قمري ،‌ ج90، ص 303

9. صلوات ها 5

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

هميشه به اين نکته توجه داشته باشيد که نماز و روزه و دعا و غيره، مطلوبيت ذاتي دارند . فلسفه دعا تنها بر آوردن حوائج نيست، بلکه نفس دعا و مناجات با خدا،‌صرف نظر از اجابت يا عدم اجابت، موضوعيت دارد و به اصطلاح طلب مهم‌تر از مطلوب است.(1)

پي نوشت :
    1. محمد تقي،‌ مصباح يزدي، بر درگاه دوست، ص 56.

11. صلوات ها 5

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

فلسفه تعميم در دعا:
    أول) تعميم دادن و عموميت بخشيدن به دعا (براي همه دعا كردن) از آداب آن به حساب مي آيد. امام صادق(ع) مي فرمايد:"هرگاه يكي از شما دعا كند؛ عموميت دهد و همه را دعا كند، زيرا به اجابت نزديك تر است". (1)
    دوم) علاوه بر آن، تعميم دعا، بيانگر عاطفه و نوع دوستي و همدردي با ديگران است. كسي كه دلسوزانه براي بيماران و فقراء دعا مي كند، از اين طريق محبت خود را اظهار مي كند.
    امام باقر (ع) در تفسير آيه: " دعاي كساني را كه به خدا ايمان آورده و كردار پسنديده اي دارند، اجابت مي نمايد و از فضل خود به آنان زيادتر مي دهد" (2)، مي فرمايد: " مراد مومني كه براي برادر غايب خود دعا مي كند، پس فرشته اي به او خطاب مي كند:" به سبب محبتي كه به او داري، مانند آنچه براي او درخواست كرده اي، براي تو نيز خواهد بود". (3)
    سوم) هر چند در جامعه هميشه گرفتاري و بيماري وجود داشته است؛ اما كم شدن ناهنجاري هاي اجتماعي و بهداشتي بعيد نيست. اگرچه بايد واقع گرايانه عمل كنيم؛ أما بايد آرماني فكر كنيم و به دنبال ايجاد جامعه اي به دور از هر گونه ناهنجاري ها و كاستي ها باشيم. اين خواسته، در دعا در درگاه الهي نمودار مي شود. از خدا مي خواهيم كه هرگونه بيماري و فقر و آفت از جامعه اسلامي رخت بربندد؛ و اين تقاضاي معقولي است كه بيانگر آرمان گرايي مسلمانان است.
    چهارم) دعاهاي بزرگ و همگاني نشانه بزرگي و بزرگواري روح دعا كننده است. آدمي در دعاي گسترده، از خودمحوري خارج شده و به افق هاي دور دست نظر مي أفكند. بر اين أساس در نماز نيز سلام ما بر همه بندگان صالح و شايسته است. (4)
    نكته پاياني:
    خداوند كليد گنجينه هاي خويش را در دستان تو گذاشته است! چرا كه به تو اجازه داده است كه از او بخواهي؛ پس هرگاه بخواهي مي تواني درهاي نعمتش را با دعا بگشايي و ريزش باران رحمتش را طلب كني؛ حال كه مي تواني دعا كني، چرا مانند فاطمه (س) بر همه دعا نكني ؟!

پي نوشت ها:
    1. ثقه الاسلام كليني، الكافي، دار الكتب الاسلاميه، تهران، 1365 ه.ش، ج2، ص487.
    2. شوري (42) آيه 26.
    3. ابن فهد حلي، عدة الداعي، دار الكتاب الاسلامي، 1407 ه.ق، ص158.
    4. محمدسبحاني نيا، دعاشناسي (پرسش ها و پاسخ ها 5)، هستي نما، چاپ اول، تهران، زمستان ،1387، ص11.

ویرایش توسط نسیم رحمت : ۱۳۹۳/۰۱/۱۱ در ساعت ۱۸:۲۰

13. صلوات ها 5

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

آیا دعا کردن اصولی داره؟ اگر بله، اصولش چیه؟

احتمالا منظور شما از اصول دعا، آداب دعا و يا شرايط و موانع استجابت دعاست كه در تاپيك هاي متعددي به اين موضوع پرداخته شده و شما با يك جستجو در سايت مي توانيد آنها را مطالعه كنيد ما در اين جا چند منبع براي مطالعه درباره دعا معرفي مي كنيم :

1. محمدسبحاني نيا، دعاشناسي(پرسش ها و پاسخ ها5 )، ناشر هستي نما، چاپ اول، تهران، زمستان 1387.
    2. غلامرضا حاتمي، دعا، ناشر انتشارات كتاب شفاء، چاپ اول، مشهد 1388.
    3. پرورش در پرتو نيايش، حسنعلي نوري ها، نشر تفكر، قم.

ویرایش توسط نسیم رحمت : ۱۳۹۳/۰۱/۱۱ در ساعت ۱۸:۳۱

15. صلوات ها 3

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

جایگاه دعاهای منقول از ائمه معصومین اینجا چیه؟
    بي شك ادعيه ماثور يعني دعاهايي از طرف معصومين وارد شده است از چند جهت بر ساير موارد ترجيح دارد :
    1. مضامين عرفاني و ملکوتي ادعيه اي كه از معصومين منقل شده، انس خاصي با فطرت معنوي هر انسان حقيقت طلبي دارند، هنگامي که ادامي شوند، با روح و روان آدمي همراه مي شوند،گويا ملکوت اين دعاها و الفاظ با سرشت و خميره بشر آميخته است.
    2. در بسياري از موارد ادعيه ماثوره راه و روش دعا کردن و چگونگي بيان خواسته ها و مهم تر اينکه چه چيز هايي را از خدا خواستن به ما ياد مي دهند. البته در بعضي موارد طولاني شدن دعاها به جهت مضامين آن ها است. روشن است که هر کس به اندازه ظرفيت خود از دعا ها بهره برداري مي کند.

17. صلوات ها 4

نوشته
    80
    حضور
    3 روز 14 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    373

سلام
    با تشکر از استارتر عزیز

من هم یک سوال داشتم
    من اینطور دعا میکنم
    خدایا اخر عاقبت همه اونهایی که به اندازه سلام و کمتر از سلام بر گردنم حقی دارند و... جمیع مؤمنین و مؤمنات متوسل به ولایت مولا امیر المومنین (ع) و ائمته الامعصومین (ع) چه انهایی که از دنیا رفتند و چه انهایی که در قید حیات هستند و چه انهایی که بعدا به دنیا میایند همه مونا اخر و عاقبتمونا ختم به خیر کن و...

حالا سوالم این بود بگم مسلمین و مسلمات کاملتر هست؟
    لزومی داره برا اونهایی که مسلمان شیعه نیستند دعا کنیم؟(حب علی(ع) را نداشته باشند بغض علی(ع) را هم نداشته باشند)
    اگه لزوم داره یا اشکالی نداره چه جوری؟
    مثلا اونهایی که امامت امام علی را به عنوان امام چهارم قبول دارند

خیلی ممنونم از کارشناس گرامی
    هـوالله

تـنها تـوئـی تـنها توئی در خـلوت تنهائیم تنها تو می خواهی مرا با این همه رسوائیم
    الحمداالله کما هو اهله

19. صلوات

نوشته
    76
    حضور
    3 روز 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    180

نقل قول نوشته اصلی توسط UFA نمایش پست ها
    سلام
    با تشکر از استارتر عزیز

من هم یک سوال داشتم
    من اینطور دعا میکنم
    خدایا اخر عاقبت همه اونهایی که به اندازه سلام و کمتر از سلام بر گردنم حقی دارند و... جمیع مؤمنین و مؤمنات متوسل به ولایت مولا امیر المومنین (ع) و ائمته الامعصومین (ع) چه انهایی که از دنیا رفتند و چه انهایی که در قید حیات هستند و چه انهایی که بعدا به دنیا میایند همه مونا اخر و عاقبتمونا ختم به خیر کن و...

حالا سوالم این بود بگم مسلمین و مسلمات کاملتر هست؟
    لزومی داره برا اونهایی که مسلمان شیعه نیستند دعا کنیم؟(حب علی(ع) را نداشته باشند بغض علی(ع) را هم نداشته باشند)
    اگه لزوم داره یا اشکالی نداره چه جوری؟
    مثلا اونهایی که امامت امام علی را به عنوان امام چهارم قبول دارند

خیلی ممنونم از کارشناس گرامی
    با تشکر از کارشناس گرامی بابت پاسخ هاشون و با تشکر از شما دوست عزیز بابت اینکه سوالم رو تکمیل کردید، البته بنده هم یه سوالی در همین زمینه دارم.
    آیا برای آدم بی دین و کفار و ... هم میشه دعا کرد که خداوند بهشون نور هدایت بده و در مسیر حق قرار بگیرن؟ یا باید برای نابودی شون دعا کرد؟
    یکی از دوستام ازم پرسید آیا میشه برای شیطان دعا کرد که خدا کمکش کنه توبه کنه و به سمت خدا بره تا هم ما راحت بشیم و هم خودش؟ (سوال مسخره به نظر میرسه ولی جوابش یه جورایی فکر کنم مربوط به بحث کلام میشه، جوابی نداشتم بدم)

یه انتقاد هم داشتم، بعضی سوالات رو خیلی دیر پاسخ میدید، علتش بد و یا بغرنج بودن سوال هست یا چیز دیگه؟
    با سپاس/.

21. صلوات

UFA

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری