قبل از بعثت پیامبر چند شوهری رواج داشته یا چند زنی ؟!!!

تب‌های اولیه

42 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قبل از بعثت پیامبر چند شوهری رواج داشته یا چند زنی ؟!!!

سلام و عرض ادب

در بررسی فرهنگ زمان جاهلی عربستان غالبا با دو نوع گفتار متناقض روبرو می شویم
عده ای برای دفاع از قانون تعدد زوجات چنین استدلال می کنند که
قبل از اسلام چند زنی و یا به عبارتی حرم سرا در ان زمان رایج بوده و اسلام ان را قانونمند و محدود به
چهار زن کرده است

اولا همین فرضیه هم محل اشکال هست

چرا که در ان زمان که دختران را زنده به گور می کردند غالبا باید کمبود زن باشه
نه اینقدر زیاد که به حد داشتن حرمسرا هم برسه

از طرفی شنیدیم که به علت زنده بگور کردن دختران و کمبود زن
چند شوهری در انجا رواج داشته

هر دوی این نقل ها را من شنیده ام

به هر حال کدام یک درست است
چند شوهری یا چند زنی ؟

متشکرم

با نام الله

کارشناس بحث: استاد عماد

تعدد زوجات نه در اسلام بلکه در ادیان و اقوام دیگر نیز مطرح بوده است و در عرب نیز به صورت نامحدود انجام میشده است.

عربهای پیش از اسلام با نظام چند همسری و داشتن کنیزکان همانند اقوام و ملتهای همسایه خود بودند،‌ و مقید به عدد محدودی نبودند،‌ بلکه این امر بستگی داشت به میل و رغبت مرد و مال و جاه و مقامش،‌ که از جمله آمده است که " غیلان ثقفی " هنگامی که اسلام آورد ده 10 تا همسر داشت و روایات دیگری نیزوجود دارد که به مفاد آنها کسانی هم بودند که بیشتر یا کمتر داشتند.(1)
1.الجامع لأحکام القرآن قرطبی ص 17 ـ 5 ـ دارقطنی ج 3 ص 270 ـ بیهقی ج 7 ص 149

دل ارام;491757 نوشت:
اولا همین فرضیه هم محل اشکال هست چرا که در ان زمان که دختران را زنده به گور می کردند غالبا باید کمبود زن باشه نه اینقدر زیاد که به حد داشتن حرمسرا هم برسه

فرمایش شما درباره زنده به گور کردن دختران درست است ولی این بدان اندازه نبوده که فراگیر باشد و باعث کم شدن تعداد زنان در آن جامعه باشد

دل ارام;491757 نوشت:
از طرفی شنیدیم که به علت زنده بگور کردن دختران و کمبود زن چند شوهری در انجا رواج داشته هر دوی این نقل ها را من شنیده ام به هر حال کدام یک درست است چند شوهری یا چند زنی ؟

چند شوهری به صورت قانون نبوده بلکه عده ای از زنان بر خلاف پذیرش جامعه در عرب جاهلی این کار را می کردند، همان زنان در آن جامعه مورد نفرت بودند، نه اینکه امری پذیرفته باشد، و جامعه آن را امری طبیعی بدانند، این کار ممکن است الان نیز از سوی گناهکاری انجام شود نمی شود آن را به جامعه تعمیم داد

سلام

استاد سخنان شما مغایر با بعضی مطالبی است که من در دیگر جاها دیده ام
بعنوان مثال

انواع نکاح در آن زمان به شرح زیر بوده است که برای هر نوع از این ازدواج ها نمونه های بسیاری در تاریخ ذکر شده است :

1 ــ نکاح صحیح : این نوع ازدواج در میان بازماندگان حضرت اسماعیل (ع) واجداد پیامبر گرامی اسلام (ص )رایج بود

و تنها ازدواج صحیح آن زمان بوده است . این نوع نکاح ، همانند ازدواج های شرعی امروزی بود که مردی پیش پدر دخترمی رفت و از وی خواستگاری می کرد وپدر دختر هم او را به عقد آن مرد در می آورد و خطبه عقد خوانده می شدو ازدواج صورت می گرفت .

2 ــ نکاح استبضاع :

نکاح استبضاع یعنی مردی برای اصلاح نسل خویش ،همسرش را در اختیار بیگانگان ، مثلا بزرگ قبیله قرار دهد .

3 ــ نکاح جمعی :

در این نوع ، یک گروه مشخص چند نفری از مردان با یک زن ارتباط داشتند و اگر آن زن صاحب فرزندی می شد ،

همه آن مردها را جمع می کرد و می گفت که این فرزند شبیه فلان کس است ، پس فرزند اوست و آن مرد را به عنوان پدر آن بچه محسوب می کردند

4 ــ ازدواج پرچمداران ( صواحب الرّایات)

زنانی در آن زمان در مکه زندگی می کردند که بر سردر خانه هایشان « پرچم » نصب می کردند و این کار انها این مفهوم را داشت که هر مردی می تواند با این ها ازدواج کند و ارتباط برقرار کند

5 ــ نکاح شغار:

نکاح شغار به این صورت بود که یک مردی به مرددیگری می گفت که مثلا من خواهرم را به تو می دهم و مهریه اش این باشد که توهم خواهرت را به من بدهی و هیچ صحبت دیگری در میان نبود . این هم نوعی از ازدواج زمان جاهلیت

عرب بود که مهریه برداشته می شد و فرد هم باید عین همان کار را برای شخص مقابلش انجام می داد .
6 ــ نکاح مقت :
این نوع ازدواج یعنی در تملک گرفتن همسر پدر .

این نکاح بسیار مشکل ساز بود و به این صورت بود که اگر مردی از دنیا می رفت که چند همسر داشت ، پسر این پدر به مادر خودش کاری نداشت ،

ولی بقیه همسران پدرش را به ارث می برد و یا مالکیت آنها را به دست می آورد که یا خودش می توانست با آنها ازدواج کند و یا آنها را به ازدواج مردان دیگر در می آورد ؛در صورتی که الان حکم اسلام این است که 3همسر دیگر پدر هم به زید محرم می شوند و حکم مادر را برای آنهادارد

7ـــ نکاح بدل :
در این نوع ازدواج ، متاسفانه ، مرد متاهلی به مردمتاهل دیگری پیشنهاد می داد که زن هایشان را با همدیگر عوض کنند !

به نظر می رسد چند شوهری در ان زمان بصورت قانونی و عرف اجتماع رواج داشته است

چقدر این اعراب جاهلی فساد جنسی داشتند الانم این وهابی ها از بازماندگان ازدواج های چند شوهری هستند

سلام

به نظر می رسد هم چند شوهری و هم چند زنی در زمان جاهلیت رواج داشته
و اینکه این دو مساله در زمان جاهلیت رواج داشته و زمان زمان جاهلیت است
باید هر دوی این مساله به نحوی مرتبط با جاهلیت باشد

همچنان که بر ده داری که در ان زمان رواج داشته یک امر جاهلی می باشد و انسان مدرن ان را نمی پذیرد

یا لطیف

سلام

سوال این است ایا امکان دارد در زمان معروف به جاهلیت و بدور از هر فرهنگ و علم و دانشی
و غرق در خرافات و شرک و کفر و بی عدالتیها

موردی باشد که نشان از جاهلیت نداشته باشد ؟

حقیر ضمن مطالعه مختصری هیچ اداب و رسومی که نشان از جاهلیت نباشه مشاهده نکردم

دل ارام;493436 نوشت:
سلام

همچنان که بر ده داری که در ان زمان رواج داشته یک امر جاهلی می باشد و انسان مدرن ان را نمی پذیرد

یا لطیف

سلام و عرض ادب

دل ارام;493438 نوشت:
سوال این است ایا امکان دارد در زمان معروف به جاهلیت و بدور از هر فرهنگ و علم و دانشی
و غرق در خرافات و شرک و کفر و بی عدالتیها

موردی باشد که نشان از جاهلیت نداشته باشد ؟

حقیر ضمن مطالعه مختصری هیچ اداب و رسومی که نشان از جاهلیت نباشه مشاهده نکردم

سلام مجدد

نتیجه چند پست اخیر اینکه

هم چند شوهری و هم چند زنی یک امر جاهلی و به ارث رسیده از زمان جاهلیت انسان می باشد

دل ارام;493447 نوشت:
نتیجه چند پست اخیر اینکه

هم چند شوهری و هم چند زنی یک امر جاهلی و به ارث رسیده از زمان جاهلیت انسان می باشد

سوال

پس چرا اسلام موضوع چند زنی را پذیرفت ؟

ادامه دارد

دل ارام;493448 نوشت:
سوال

سلام

این سوال را می شود با این سوال مقایسه کرد

چرا با اینکه برده داری امری مذموم و قبیح است اسلام ان را پذیرفت و ملغی اعلام نکرد ؟

ادامه دارد

دل ارام;493496 نوشت:
چرا با اینکه برده داری امری مذموم و قبیح است اسلام ان را پذیرفت و ملغی اعلام نکرد ؟

سلام

در جواب این سوال غالبا کارشناسان محترم می گویند
اسلام برده داری را وضع نکرد و نپذیرفت بلکه ان را قانون مند کرد
و برای برده ها حق و حقوق و برای برده داران قانون و ضابطه تایین کرد تا
اجحاف کمتری نسبت به برده ها صورت بگیرد
و در راستای این قوانین توصیه ها و تاکیداتی در اسلام وجود دارد که تشویق به ازاد کردن برده ها
وجود دارد
و این تشویقات تا حدی است که کم کم برده داری بتواند در اینده به طور تدریجی خود بخود ملغی شود

و علت محو تدریجی برده داری هم صلاح نبودن الغای یک دفعه ان می باشد
زیرا زندگی عرب جاهلی وابسته و اغشته به برده داری بوده است

ادامه دارد

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام

«انسان در زمان جاهلیت آب میخورده، راه میرفته، و ....»
پس این رفتارها ارتباطی با زمان حاهلیت دارند
اصلاً خود انسان در زمان جاهلیت وجود داشته، پس ارتباطی میان انسان و جاهلیت وجود دارد!
پس «وجود انسان» میتواند نادرست باشد!

خلاصه مطالب تا اینجا

در عصر جاهلیت قوانین جاهلی رواج دارد

از جمله این قوانین چند همسری و برده داری می باشد

اسلام با امدنش سعی در اصلاح و بر اندازی قوانین جاهلی دارد

بعضی قوانین به تدریج اصلاح شده و سپس برانداخته می شود مانند بت پرستی و شراب خواری

بعضی قوانین با اینکه در زمان جاهلی رواج دارد و نکوهیده است ولی زندگی مردم به قدری نسبت به ان
وابسته است که نمی شود به یکباره ان را برانداخت
در این حالت اسلام انها را مدیریت کرده و سعی می کند اصلاح کند ولی
توصیه ها یی می کند که در اینده انها خودش به تدریج بر انداخته شود
از جمله این قوانین برده داری و چند همسری می باشد

ادامه دارد

دل ارام;493508 نوشت:
خلاصه مطالب تا اینجا

بعضی قوانین به تدریج اصلاح شده و سپس برانداخته می شود مانند بت پرستی و شراب خواری

بعضی قوانین با اینکه در زمان جاهلی رواج دارد و نکوهیده است ولی زندگی مردم به قدری نسبت به ان
وابسته است که نمی شود به یکباره ان را برانداخت
در این حالت اسلام انها را مدیریت کرده و سعی می کند اصلاح کند ولی
توصیه ها یی می کند که در اینده انها خودش به تدریج بر انداخته شود
از جمله این قوانین برده داری و چند همسری می باشد

توصیه هایی مبنی بر ازاد کردن برده ها و رعایت انصاف در باره انها بر کسی پوشیده نیست

اما توصیه هایی که برای معضل چند همسری وجود دارد

محدود کردن ان به چهار همسر ان هم به شرط رعایت عدالت و ان هم برای سامان بخشیدن به زندگی یتیمان

و صریحا خداوند متعال تاکید می کند اگر نمی توانید عدالت را رعایت کنید به یک زن بسنده کنید

ادامه دارد

سلام

از دلائل بارز و مشخص تاکید اسلام بر تک همسری و مغایرت چند همسری با شوون زنان

تک همسری پیامبر و حضرت علی تا زمان زنده بودن حضرت خدیجه و حضرت فاطمه می باشد

و ایشان تا زنده بودن این بانوان محترم داشتن هوو را در شان این بزرگواران نمی دانستند

پس نتیجه می گیریم داشتن هوو در شان همه زنان نیست

ادامه دارد

با سلام.

دل ارام;493496 نوشت:

پیامبر اسلام (ص) می فرماید : من از دنياى شما سه چيز را دوست مى دارم و آن سه چيز عبارت اند از: عطر، زن و نماز كه روشنى چشم من است.
به قول سلطان ولد فرزند مولوی :
"اختلاف شرايع از اختلاف خصائل پيامبران است، بر وفق خصلت و خوی هر پيامبری شريعتی شد. عيسی عليه السلام چون خوی او تجريد بود و ميل نداشت به زنان و از آرايش و نظافت فارغ بود بر وفق خصلت او راه و دين او آن شد... چون محمد را عليه السلام خصلتش محبت به زنان و طهارت و نظافت بود دين او اين شد... زيرا نبی حق مقبول و محبوب حق است، خدا خواست او را می خواهد معارف سلطان ولد، به کوشش نجيب مايل هروی، انتشارات مولی، 1367 ، ص 310
و من الله توفیق

شریعت عقلانی;493520 نوشت:
پیامبر اسلام (ص) می فرماید : من از دنياى شما سه چيز را دوست مى دارم و آن سه چيز عبارت اند از: عطر، زن و نماز كه روشنى چشم من است.
"اختلاف شرايع از اختلاف خصائل پيامبران است، بر وفق خصلت و خوی هر پيامبری شريعتی شد. عيسی عليه السلام چون خوی او تجريد بود و ميل نداشت به زنان و از آرايش و نظافت فارغ بود بر وفق خصلت او راه و دين او آن شد... چون محمد را عليه السلام خصلتش محبت به زنان و طهارت و نظافت بود دين او اين شد... زيرا نبی حق مقبول و محبوب حق است، خدا خواست او را می خواهد معارف سلطان ولد، به کوشش نجيب مايل هروی، انتشارات مولی، 1367 ، ص 310
و من الله توفیق

سلام بر شما دوست گرامی

بزرگوار موافق با این موضوعی که مطرح کردید نیستم چرا که ازدواج پیامبر اسلام در 25 سالگی با زنی بیوه و 40 ساله
نشان از این مساله است که خصلت و خوی ایشان زن دوستی نبود

و اینکه حضرت می فرماید من از دنیای شما سه چیز بوی خوش و زن و نماز را دوست دارم
هرگز نمی تواند دلیل بر زن دوستی یا خصلت شهوت پرستی ان حضرت باشد
بلکه ایشان در شرایطی این سخن را می گوید
که زن در جامعه جاهلیت از ارزش و اعتبار بر خوردار نیست و حقوق او رعایت نمی شود
ایشان با بیان اینکه من سه چیز را دوست دارم و در کنار هم قرار دادن زن با نماز
می خواهد به زن اهمیی بدهد که نماز دارد
برای یک مسلمان نماز از اصول دین و همیت ان بر مسلمانان از کسی پوشیده نیست
پیامبر با در کنار قرار دادن نماز و زن اهمیت و جایگاه زن را در اسلام مشخص می کند

و به عرب جاهلیت می فهماند همان قدر که به رعایت نماز اهمیت می دهید باید به زن و رعایت حقوق او هم اهمیت بدهید

و چه زیبا پیامبر عرب جاهلی را متوجه زن و اهمیت او و رعایت حقوق او می کند

موفق باشید

دل ارام;493513 نوشت:

و ایشان تا زنده بودن این بانوان محترم داشتن هوو را در شان این بزرگواران نمی دانستند

از دیگر دلائل تاکید اسلام بر تک همسری مغایرت چند همسری بر فطرت زنان است

از انجه که دین اسلام بر فطرت انسان است و نمی تواند قوانین ان مخالف بر فطرت انسان باشد

و از انجایی که قبول و پذیرفتن هوو در فطرت زن نیست و زن نمی تواند چنین چیزی را تحمل کند

دین اسلام هرگز نمی تواند بنای ان بر چند همسری باشد
که اگر چنین باشد دیگر دینی مطابق با فطرت انسان نخواهد بود

البته موارد استثنا که مرد مجاز به ازدواج مجدد باشد در بحث ما داخل نیست

دل ارام;493533 نوشت:
بزرگوار موافق با این موضوعی که مطرح کردید نیستم چرا که ازدواج پیامبر اسلام در 25 سالگی با زنی بیوه و 40 ساله
نشان از این مساله است که خصلت و خوی ایشان زن دوستی نبود

با سلام مجد.
خوب در آن موقع که به نبوت نرسیده بود. مضاف بر اینکه خلق و خوی آدمی در برخی زمان ها تغییر می کند. لذا این سخن شما دلیل بر این نمی شود که ایشان در زمان نبوتشان زن را دوست نمی داشتند.
اصلا همین مساله که خداوند برای پیامبر محدودیت ازدواج را مانند مردم عادی وضع نکرد شاهدی است بر مدعای ما.
دل ارام;493533 نوشت:
و اینکه حضرت می فرماید من از دنیای شما سه چیز بوی خوش و زن و نماز را دوست دارم
هرگز نمی تواند دلیل بر زن دوستی یا خصلت شهوت پرستی ان حضرت باشد

آیا زن دوستی معادل شهوت پرستی است؟ چرا که در همین قرآن برای پیامبر هم محدودیت ازدواج قرار داده است. پس از داستان زید و زینب.
شما می دانید پیامبر چند زن داشت؟ آیا داشتن 9 زن دلیل بر شهوت پرستی است؟ اصولا معیار شما برای شهوت چیست؟ شهوت پرستی چگونه تعریف می شود و حد و مرزش چیست؟
دل ارام;493533 نوشت:
ایشان با بیان اینکه من سه چیز را دوست دارم و در کنار هم قرار دادن زن با نماز
می خواهد به زن اهمیی بدهد که نماز دارد

خوب ما هم نگفتیم که ارزش زن را پیامبر پایین آورده است.
دل ارام;493533 نوشت:
برای یک مسلمان نماز از اصول دین و همیت ان بر مسلمانان از کسی پوشیده نیست

البته نماز از فروع دین است. فکر کنم منظورتان این است که نماز خیلی مهم است. بله موافقم.

در کل بنده فقط خواستم علت چند زنی را در اسلام ذکر کنم. منتها اینکه امروزه باید رایج شود یا نه بحث دیگری است.
و من الله توفیق

سلام

خلاصه مطالب

نشان دادیم چند همسری یک رسم جاهلی بود که اسلام بخاطر مصالحی ان را یکباره ملغی نکرد بلکه
ان را محدود کرد و برای مواقعی ان را مجاز دانست
وگرنه اصل و اساس دین اسلام بر مبنای تک همسری که مطابق فطرت انسان می باشد قرار دارد

این مساله را می توان با برده داری که یک رسم جاهلی بود و اسلام بنا بر مصالحی که ان زمان نیاز بود
ان را ملغی نکرد بلکه ان را محدود کرد و سامان بخشید مقایسه کرد

ممکن است سوال شود پس چرا پیامبر و امامان سنت چند همسری را ادامه دادند ؟
جواب را می توان اینگونه داد
به همان دلیلی که انها برده داشتند و از بردگان استفاده می کردند

ایا برده داشتن انها دلیل بر تایید بر ده داری می باشد ؟
به همان دلیل چند همسری انها دلیل بر تایید این مطلب از طرف انها نیست

موفق باشید

شریعت عقلانی;493541 نوشت:
خوب در آن موقع که به نبوت نرسیده بود. مضاف بر اینکه خلق و خوی آدمی در برخی زمان ها تغییر می کند. لذا این سخن شما دلیل بر این نمی شود که ایشان در زمان نبوتشان زن را دوست نمی داشتند.
اصلا همین مساله که خداوند برای پیامبر محدودیت ازدواج را مانند مردم عادی وضع نکرد شاهدی است بر مدعای ما.

منظورتون اینه که ایشان بعد از نبوت زن دوست شدند ؟؟!!!!!
من گفتم رفتار ان حضرت قبل از نبوت نشان می دهد ایشان شهوت پرست نبوده و تعدد ازدواجهای ایشان بخاطر شهوت و زن دوستی نبوده

و اینکه خدا برای ایشان محدود یت قرار نداد بخاطر این بود که ازدواج برای حضرت حربه ای بود برای پیشرفت دین اسلام

آیا زن دوستی معادل شهوت پرستی است؟ چرا که در همین قرآن برای پیامبر هم محدودیت ازدواج قرار داده است. پس از داستان زید و زینب.

زن دوستی که منجر به ازدواجهای فراوان شود حتما دلیل بر شهوت پرستی می باشد

شما می دانید پیامبر چند زن داشت؟ آیا داشتن 9 زن دلیل بر شهوت پرستی است؟ اصولا معیار شما برای شهوت چیست؟ شهوت پرستی چگونه تعریف می شود و حد و مرزش چیست؟

گفتم که ازدواجهای حضرت بدلیل شهوت پرستی نبوده بلکه حربه ای بوده برای پیشرفت و توسعه دین

و خلاصه اینکه پیامبر که می فرماید من از دنیای شما زن و... را دوست دارم نه بدلیل زن دوستی از لحاظ شهوت پرستی بوده بلکه بدلیل
منزلت دادن به مقام زن در زمان جاهلیت بوده

موفق باشید

دل ارام;493590 نوشت:
نشان دادیم چند همسری یک رسم جاهلی بود که اسلام بخاطر مصالحی ان را یکباره ملغی نکرد بلکه
ان را محدود کرد و برای مواقعی ان را مجاز دانست
وگرنه اصل و اساس دین اسلام بر مبنای تک همسری که مطابق فطرت انسان می باشد قرار دارد

این مساله را می توان با برده داری که یک رسم جاهلی بود و اسلام بنا بر مصالحی که ان زمان نیاز بود
ان را ملغی نکرد بلکه ان را محدود کرد و سامان بخشید مقایسه کرد

با سلام.
ولی در اسلام احکامی هست که به بهانه های مختلف به آزاد کردن برده اختصاص دارد.
حال آیا در اسلام حکمی هست که مثلا کفاره گناهی تک همسری باشد؟
و من الله توفیق

شریعت عقلانی;493831 نوشت:
با سلام.
ولی در اسلام احکامی هست که به بهانه های مختلف به آزاد کردن برده اختصاص دارد.
حال آیا در اسلام حکمی هست که مثلا کفاره گناهی تک همسری باشد؟
و من الله توفیق

با سلام خدمت شما

جناب شریعت بر عکس فرمودید گفتیم نظر اصلی اسلام بر تک همسری است
و کفاره گناه می شود چند همسری

دقیقا در همان ایه می فرماید اگر می ترسید از اینکه رعایت عدالت را درباره یتیمان نکنید با دو سه یا چهار نفر از انها ازدواج کنید

یعنی کفاره عدم رعایت عدالت می شود ازدواج مجدد و چند همسری

موفق باشید

ممنون از استارتر این بحث

با توجه به ازدواج که که از ابتدا بود و دوستان انواع و اقسام آنرا گفتند ،

پس چرا می گویند ازدواج سنت پیامبر است؟

ممنون از شما

دل ارام;493846 نوشت:
جناب شریعت بر عکس فرمودید گفتیم نظر اصلی اسلام بر تک همسری است
و کفاره گناه می شود چند همسری

دقیقا در همان ایه می فرماید اگر می ترسید از اینکه رعایت عدالت را درباره یتیمان نکنید با دو سه یا چهار نفر از انها ازدواج کنید

با سلام.
شما مقایسه ای بین برده داری و چند همسرداری انجام دادید و گفتید چند همسری از سنت های جاهلی بوده است بمانند برده داری.
بنده هم عرض کردم در دین اسلام حکمی مبنی بر این که چند همسری را تبدیل به تک همسری کرده باشد دیده نمی شود. ولی در مورد برده داری احکام بسیاری وجود دارد که به آزادی بردگان می انجامد. لذا شما باید احکامی بیاورید که نتیجه اش بشود تبدیل چند همسری ( سنت مذموم به قول شما ) به تک همسری ( سنت حسنه به قول شما ). مانند آزادی بردگان ( سنت حسنه )
در مورد مثالی که زدید قرآن گفته اگر ترس دارید. خوب ترس داشتن که گناه محسوب نمی شود که کفاره داشته باشد. نگفته که اگر بی عدالتی کردید جریمه تان این می شود که چند همسر بگیرید. اگر آیه مورد نظر را بیاورید بهتر می شود بحث کرد.
و من الله توفیق

دل ارام;493513 نوشت:

دل ارام;493590 نوشت:

دل ارام;493597 نوشت:

اینکه خدا برای ایشان محدود یت قرار نداد بخاطر این بود که ازدواج برای حضرت حربه ای بود برای پیشرفت دین اسلام
گفتم که ازدواجهای حضرت بدلیل شهوت پرستی نبوده بلکه حربه ای بوده برای پیشرفت و توسعه دین

سلام ،
من از این موضوعی که شما شروع کردید بر اساس مطالبی که ازتون در بالا نقل کردم تا اینجا متوجه شدم که :
بقیه زنهای پیامبر و حضرت علی بانوان محترم نبودند که بعد رفتند چند همسر اختیار کردند!! یعنی منظورتون رو اگه درست متوجه شده باشم اگر زنهای ما جزء بانوان محترمه باشند که هوو در شان آنها نباشد نباید چند همسر داشته باشیم ولی اگر جزء بانوان محترمه نباشند یا بخواهیم دین اسلام را پیشرفت دهیم و به عنوان حربه ای برای توسعه دین از آن استفاده کنیم اشکالی ندارد و بلکه ادامه راه پیامبر است.

پ.ن: من فکر میکنم که شما هنوز ازدواج نکردید و ان شاء الله اگر ازدواج موفقی داشتین این مسئله هم این اهمیت عجیب غریب خودش رو در ذهن شما از دست خواهد داد تا مجبور نباشید اینقدر آسمان ریسمون بهم ببافین تا هم کار پیامبر را توجیه کنید هم خواسته دل خود را سازگار با آن نشان دهید.

دل ارام;493846 نوشت:

انصافا خودتان به این حرف ایمان دارید؟
آخه کدوم مردی است که از چند همسری بدش بیاید که برایش جریمه محسوب بشود؟
روشی که برای مذموم نشان دادن چند همسری در پیش گرفتید صحیح نیست.
و من الله توفیق

ریحانه النبی;494421 نوشت:
ممنون از استارتر این بحث

با توجه به ازدواج که که از ابتدا بود و دوستان انواع و اقسام آنرا گفتند ،

پس چرا می گویند ازدواج سنت پیامبر است؟

ممنون از شما

احسنت بر شما

و بر این نکته سنجی :Kaf:

ببینیم جواب کارشناس چیست ؟

شریعت عقلانی;494476 نوشت:
با سلام.
شما مقایسه ای بین برده داری و چند همسرداری انجام دادید و گفتید چند همسری از سنت های جاهلی بوده است بمانند برده داری.

سلام بر شما

ایا به نظر شما چند همسری سنت جاهلی نبوده است ؟ دلیل بیاورید اگر نبوده است ؟

چرا حضرت ابراهیم با وجود نازا بودن همسرش اقدام به ازدواج های پیاپی نمی کند و تا زمان پیری با همان همسر نازا به سر می برد ؟
و سپس با اجازه همسر اولش ساره اقدام به ازدواج مجدد می کند ؟

چرا حضرت ابراهیم کنیز خودش را هاجر مالک نمی داند و محرم مثل سنت جاهلی ؟

بنده هم عرض کردم در دین اسلام حکمی مبنی بر این که چند همسری را تبدیل به تک همسری کرده باشد دیده نمی شود

حکم نیست ولی توصیه هست بیشتر احکام اسلام حالت توصیه ای دارد

ولی در مورد برده داری احکام بسیاری وجود دارد که به آزادی بردگان می انجامد

ببینید این دو امر ماهیتا با هم خیلی فرق دارند و نمیشه دنبال احکام مشابه گشت

انچه مسلم است توصیه اسلام برتک همسری است
هم چنان که توصیه بر ازاد کردن برده است
اگر شما این را قبول ندارید ایه ای بیاورید که توصیه بر چند همسری باشد ؟

شما باید احکامی بیاورید که نتیجه اش بشود تبدیل چند همسری ( سنت مذموم به قول شما ) به تک همسری ( سنت حسنه به قول شما ). مانند آزادی بردگان ( سنت حسنه )

ایا ایه ای که می فرماید اگر می ترسید عدالت را نتونید رعایت کنید به یک همسر بسنده کنید
به نظر شما تبدیل چند همسری بر تک همسری نیست ؟

در ضمن دقت بفرمایید که مساله ازدواج با برده داری از این جهت یک تفاوت بزرگ دارد
که در ازدواج توصیه به تک همسری قبل از ازدواج باید صورت بگیرد نه بعد از ان
زیرا بعد از ازدواج توصیه بر طلاق سنت حسنه خداوند نیست و بلکه مذموم است
و در اینجا علاج واقعه قبل از قوع باید کرد

اما در برده داری با توجه به نوع عمل ازادی برده بهتر از خریداری نکردن برده است
یعنی بسیار نیکوست برده خریده شده و سپس ازاد شود تا اینکه خریده نشود
پس ماهیت این دو عمل به گونه است که دو راهکار جدا و متفاوت برای محو ان می طلبد

در مورد مثالی که زدید قرآن گفته اگر ترس دارید. خوب ترس داشتن که گناه محسوب نمی شود که کفاره داشته باشد. نگفته که اگر بی عدالتی کردید جریمه تان این می شود که چند همسر بگیرید. اگر آیه مورد نظر را بیاورید بهتر می شود بحث کرد.

گفتم درباره ازدواج به دلیل حساسیت موضوع علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد
اینجا نمی شود بگوید بروید چند همسر بگیرید و اگر دیدید نمی توانید عدالت را رعایت کنید انها را طلاق بدهید

به نظر شما ایا این چنین حکمی عاقلانه است ؟

پس در این مورد خاص علاج واقعه را باید قبل از وقوع کرد نه بعد از وقوع

موفق باشید

yekdoost;494481 نوشت:
سلام ،
من از این موضوعی که شما شروع کردید بر اساس مطالبی که ازتون در بالا نقل کردم تا اینجا متوجه شدم که :
بقیه زنهای پیامبر و حضرت علی بانوان محترم نبودند که بعد رفتند چند همسر اختیار کردند!! یعنی منظورتون رو اگه درست متوجه شده باشم اگر زنهای ما جزء بانوان محترمه باشند که هوو در شان آنها نباشد نباید چند همسر داشته باشیم ولی اگر جزء بانوان محترمه نباشند یا بخواهیم دین اسلام را پیشرفت دهیم و به عنوان حربه ای برای توسعه دین از آن استفاده کنیم اشکالی ندارد و بلکه ادامه راه پیامبر است.

سلام بر دوست گرامی

بزرگوار عجب نتیجه گیریهای منطقی انجام دادید !!!!!!

بسیار واضح است که شان و مقام هیچ کدام از همسران پیامبر و علی ع مثل حضرت فاطمه و خدیجه نیست ع نیست

در ضمن توجه به شوون زن مطلبی هست که در اسلام هم به ان توجه شده است و این حرف من نیست
مثلا توصیه بر این است که در حد شان زن باید با او رعایت شود
مثلا اگر زنی در خانواده پدری دارای شوونی مانند مقام و مال و دیگر امتیازات بود همسرش باید شان او را رعایت کند
یکی از این شوون داشتن هوو می باشد
و بسیار واضح است که هوو داشتن در شان همه زنها نیست
همچنان که در شان فاطمه و خدیجه س نبود

در ضمنی که از دواج های پیامبر برای توسعه دین اسلام بود حرف من نیست حرف همه اسلام شناسان است
بروید تحقیق کنید

yekdoost;494481 نوشت:
پ.ن: من فکر میکنم که شما هنوز ازدواج نکردید و ان شاء الله اگر ازدواج موفقی داشتین این مسئله هم این اهمیت عجیب غریب خودش رو در ذهن شما از دست خواهد داد تا مجبور نباشید اینقدر آسمان ریسمون بهم ببافین تا هم کار پیامبر را توجیه کنید هم خواسته دل خود را سازگار با آن نشان دهید.

گفتم توجیه کردن کار پیامبر نظر من نیست نمظر همه اسلام شناسان است
هیچ اسلام شناسی ازدواج های پیامبر را از روی شهوت رانی قلمداد نکرده است

و اینکه این مساله عجیب و غریب هست یانه با نگاهی به تاریخ زندگی بشر و پیشرفت تمدنها
مشخص می شود چه چیزی عجیب و غریب هست و چه چیزی نیست

موفق باشید

شریعت عقلانی;494487 نوشت:
انصافا خودتان به این حرف ایمان دارید؟
آخه کدوم مردی است که از چند همسری بدش بیاید که برایش جریمه محسوب بشود؟
روشی که برای مذموم نشان دادن چند همسری در پیش گرفتید صحیح نیست.
و من الله توفیق

سلام

جناب شریعت مثلی هست که می گوید
اواز دهل شنیدن از دور خوش است

حالا هم چند همسری شاید از دور و مواجهه نشدن با مشکلاتش به نظر شما بد نباشد
ولی مردانی که مرتکب این عمل شده اند و ان را انجام داده اند چندان رضایت ندارند
چون مشکلات یک زندگی را تحمل کردن بسیار راحت تر از مشکلات چند زندگی می باشد

یا به قول ضرب المثلی دیگر
یک لحظه هوس رانی یک عمر پشیمانی
شما همون لحظات هوسرانی و خوشی رو در نظر نگیرید
پشت سر ان لحظات کوتاه خوشگذرانی مشکلات سنگین و عدیده ای نهفته است

موفق باشید

سلام علیکم
با توجه به بنده در مسافرت هستم و به اینترنت دسترسی ندارم، نتوانستم منظم وارد شود و در خدمت دوستان باشم
از دوستان که در تاپیک حاضر شدند تشکر می کنیم مخصوصا جناب دل ارام گرامی
ولی ای کاش وقتی دیدند بنده حضور ندارم صبر می کردند تا بنده حاضر شوم و بحث کنیم ، اینکه پشت سر هم پست بگذاریم بدون حضور طرق مقابل نتیجه گیری کنیم زیبنده بحث علمی نبود
بیان یک تذکر را هم لازم می دانم وآن اینکه هیچ سخنی نباید بدون مدرک گفته شود ، چون لازمه بحث علمی مستند صحبت کردن است.

شما در پست چهار چند نوع نکاح را ذکر کرده اید که بنده توضحیح آنرا در ابتدا حذف کرده و سپس یکی یکی می آورم

دل ارام;493368 نوشت:
استاد سخنان شما مغایر با بعضی مطالبی است که من در دیگر جاها دیده ام
بعنوان مثال
انواع نکاح در آن زمان به شرح زیر بوده است که برای هر نوع از این ازدواج ها نمونه های بسیاری در تاریخ ذکر شده است :
1 ــ نکاح صحیح :
2 ــ نکاح استبضاع :
3 ــ نکاح جمعی :
4 ــ ازدواج پرچمداران ( صواحب الرّایات)
5 ــ نکاح شغار:
6 ــ نکاح مقت :
7ـــ نکاح بدل :

ای کاش این مطالب سند ارائه می شد

دل ارام;493368 نوشت:
1 ــ نکاح صحیح : این نوع ازدواج در میان بازماندگان حضرت اسماعیل (ع) واجداد پیامبر گرامی اسلام (ص )رایج بود

و تنها ازدواج صحیح آن زمان بوده است . این نوع نکاح ، همانند ازدواج های شرعی امروزی بود که مردی پیش پدر دخترمی رفت و از وی خواستگاری می کرد وپدر دختر هم او را به عقد آن مرد در می آورد و خطبه عقد خوانده می شدو ازدواج صورت می گرفت .

این نوع نکاح همان نکاح معقول جامعه است و در آن زمان نیز جاری بوده است، اما بحث خطبه عقد و ... را با سند ذکر فرمائید

دل ارام;493368 نوشت:
نکاح استبضاع یعنی مردی برای اصلاح نسل خویش ،همسرش را در اختیار بیگانگان ، مثلا بزرگ قبیله قرار دهد .

سندی ارائه فرمائید که این یک امر پذیرفته شده در اجتماع بوده است به صرف نام بردن در کتابها که آن هم سندش را ذکر نکرده اید دلیل بر رواج در جامعه نمی شود، ممکن است الان در جامعه ما بدون قانون عمل مذموم همجنسگرایی وجود داشته باشد ، مثلا یک تحقیق گر فلان کشور وقتی درباره ایران صحبت می کند بگوید همجسگرایی نیز وجود دارد ایا این می شود عرف جامعه !!!!!!

دل ارام;493368 نوشت:
نکاح جمعی :

در این نوع ، یک گروه مشخص چند نفری از مردان با یک زن ارتباط داشتند و اگر آن زن صاحب فرزندی می شد ،

همه آن مردها را جمع می کرد و می گفت که این فرزند شبیه فلان کس است ، پس فرزند اوست و آن مرد را به عنوان پدر آن بچه محسوب می کردند

قبل از ادامه بحث باید عرض کنم که بنده مخالف وجود این ازدواجها در زمان جاهلیت نیستم ، وجود داشته ، بلکه عرضم این است که وجود با شیوع و قبول جامعه متفاوت است و برای نیاز شیوع و قبول جامعه ، اثبات وجود کافی نیست
مثلا همین نکاح جمعی ، بله وجود داشته ، ممکن است بعضی از اراذل واوباش الان نیز در پارتی ها چنین کارهای انجام دهند اما این به معنای رسمی وقبول جامعه نیست.

دل ارام;493368 نوشت:
ازدواج پرچمداران ( صواحب الرّایات)

زنانی در آن زمان در مکه زندگی می کردند که بر سردر خانه هایشان « پرچم » نصب می کردند و این کار انها این مفهوم را داشت که هر مردی می تواند با این ها ازدواج کند و ارتباط برقرار کند

بله وجود داشته و هند جگر خوار ، مادر زیاد بن ابیه و مادر عمروعاص از این نوع بوده اند
كى از سنّت‏هاى عرب جاهليّت اين بود كه از طريق زنان و كنيزان به جمع آورى مال و ثروت مى‏پرداختند. در بازارهاى عرب، خانه‏ هايى مهيّا مى‏ساختند و پرچم خاصّى به عنوان علامت آزادى ورود براى همگان بر بالاى بام آن، نصب مى‏كردند. عدّه زيادى از مردم جمع مى‏شدند و به آن خانه‏ ها مى‏رفتند. زنانى كه در اين خانه‏ ها جاى داشتند «بغايا» ناميده مى‏شدند. محيط جاهليّت نه تنها اين عمل آن‏ها را محكوم نمى‏كرد، بلكه اگر يكى از آنان حامله مى‏شد و فرزندى به دنيا مى‏آورد، بر گرد او جمع مى‏شدند و قيافه شناسان را دعوت مى‏كردند و با كمك آنها، كودك را به كسى كه بيش از ديگران به كودك شباهت داشت ملحق مى‏كردند و او را پدر آن كودك مى‏دانستند. (1)
متاسفانه این نوع از نکاح را حتی جامعه جاهلی پذیرفته بود ، ولی نسبت به شیوع آن باز نیاز به مدرک بیشتری داریم که اگر مدرک ارائه فرمائید بر غنای بحث افزوده میشود.

1.عمدة‏القارى، ج 10، ص 122؛ بلوغ الارب، ج 2، ص 4 و المحبّر، ص 340.

دل ارام;493368 نوشت:
5 ــ نکاح شغار:

نکاح شغار به این صورت بود که یک مردی به مرددیگری می گفت که مثلا من خواهرم را به تو می دهم و مهریه اش این باشد که توهم خواهرت را به من بدهی و هیچ صحبت دیگری در میان نبود . این هم نوعی از ازدواج زمان جاهلیت

عرب بود که مهریه برداشته می شد و فرد هم باید عین همان کار را برای شخص مقابلش انجام می داد .
6 ــ نکاح مقت :
این نوع ازدواج یعنی در تملک گرفتن همسر پدر .

این نکاح بسیار مشکل ساز بود و به این صورت بود که اگر مردی از دنیا می رفت که چند همسر داشت ، پسر این پدر به مادر خودش کاری نداشت ،

ولی بقیه همسران پدرش را به ارث می برد و یا مالکیت آنها را به دست می آورد که یا خودش می توانست با آنها ازدواج کند و یا آنها را به ازدواج مردان دیگر در می آورد ؛در صورتی که الان حکم اسلام این است که 3همسر دیگر پدر هم به زید محرم می شوند و حکم مادر را برای آنهادارد

این چند نوع ربطی به چند همسری ندارد

پس از بیان انواع نکاح نتیجه گرفته اید که :

دل ارام;493368 نوشت:
به نظر می رسد چند شوهری در ان زمان بصورت قانونی و عرف اجتماع رواج داشته است

همین موضوع بحث ماست، با این فرمایشات که بدون سند آورده اید اگر چه بعضا سندش نزد بنده موجود است نمی شود چنین نتیجه ای که شما گرفته اید ، گرفت، چنین نتیجه گیری پس از اثبات باید باشد نه بیان انواع آنهم بدون سند!!!

دل ارام;493436 نوشت:

هذا اول الکلام ، نیاز به اثبات دارد

دل ارام;493436 نوشت:

این بحث در تاپیک های مختلفی در همین سایت بحث شده است، البته فرمایش شما در مورد عدم قبول جامعه مدرن ، باز بحث دیگری می طلبد چون در جامعه مدرن برده داری مدرن نیز بوجود آمده که از دایره بحث ما بیرون است.

دل ارام;493447 نوشت:
سلام مجدد

نتیجه چند پست اخیر اینکه

هنوز فقط نام برده اید ، تا اثبات فاصله زیادی دارید، نهایتا می توان پذیرفت که وجود داشته ، و وجود با شیوع متفاوت است

دل ارام;493448 نوشت:
سوال

ادامه دارد

اتفاقا این موضوع خلاف ادعای شما را اثبات می کند، چند شوهری حرام است، و چند زنی مباح
اگر این مقدمه چینی شما درست باشد باید چند شوهری هم کم کم برداشته شود ، مثل چندهمسری یا برده داری به قول شما
حرام حرام است و حلال حلال

دل ارام;493496 نوشت:

خواهش می کنم به تاپیکهای مربوطه که مفصل در این باره بحث کرده اند مراجعه فرمائید

دل ارام;493508 نوشت:

اولا: اگر فرمایش شما درست باشد باید باید چند شوهری هم کم کم حذف می شد نه یک مرتبه
ثانیا: در بحث برده داری اسلام مقدمات حذف آن را فراهم کرده است ، مثل کفاره روزه، ثواب آزادی بنده، ام ولد و .... اما در چند همسری چنین نیست، فقط یک مقدمه دارد و آن توانائی بر قراری عدالت است، ولی هیچ حکم اسلام گواه آن نیست که کم کم بناست این حکم ملغی شود
نمی شود با بیان فرمایشات بدون مدرک، قبل از اثبات و چیدن صغری کبرایی که با بحث فاصله دارد چنین نتیجه ی بزرگی گرفت

دل ارام;493511 نوشت:
محدود کردن ان به چهار همسر ان هم به شرط رعایت عدالت و ان هم برای سامان بخشیدن به زندگی یتیمان

و صریحا خداوند متعال تاکید می کند اگر نمی توانید عدالت را رعایت کنید به یک زن بسنده کنید

ادامه دارد

و هیچ اشارای یا ردی بر ریشه کن کردن آن به مرور زمان نیست
اگر بنده ای آزاد شود یک بنده کم می شود
اگر ام ولدی آزاد شود یک بنده کم میشود
ولی اگر تعداد زوجات به چهار تقلیل پیدا کند و هیچ نشانه ای از کم شدن این چهار زوج نباشد، و پیامبرصلی الله علیه واله وسلم رحلت نمایند، وقت تشریع نیز بگذرد ، چگونه این چهار به سه تقلیل می یابد، این چهار، تا ابد همین چهار خواهد ماند
اما برده داری هر روز طبق احکام اسلام و رعایت واجبات ومستحبات آن کم میشود.

تا اینجا
شما آنچه شما گفته اید سند ندارد
همان فرمایشات بی سند نیاز اثبات دارد که نکرده اید که بدون اثبات پذیرفته اید
انچه بدون اثبات پذیرفته اید پایه استدلال قرار داده اید که صحیح نیست
نتیجه گیری از مقدماتی که اثبات نشده علمی نیست

دل ارام;493513 نوشت:
ز دلائل بارز و مشخص تاکید اسلام بر تک همسری و مغایرت چند همسری با شوون زنانتک همسری پیامبر و حضرت علی تا زمان زنده بودن حضرت خدیجه و حضرت فاطمه می باشدو ایشان تا زنده بودن این بانوان محترم داشتن هوو را در شان این بزرگواران نمی دانستندپس نتیجه می گیریم داشتن هوو در شان همه زنان نیست

این فرمایش شما به هیچ دلیل نمی تواند دلیل بر تک همسری باشد، بلکه تنها احترام دو بانوی بزرگ اسلام را می رساند، اگر چنین بود باید حضرت محمد صلی الله علیه واله وسلم و حضرت علی علیه السلام و دیگر ائمه علیهم السلام این روش را ادامه می دادند، پس آن استفاده ای که شما کرده اید صحیح نیست تنها این مطلب بزرگی مقام حضرت زهرا سلام الله علیها وخدیجه کبری را می رساند، نه نتیجه گیری شما

شریعت عقلانی;493520 نوشت:
یامبر اسلام (ص) می فرماید : من از دنياى شما سه چيز را دوست مى دارم و آن سه چيز عبارت اند از: عطر، زن و نماز كه روشنى چشم من است.
و من الله توفیق

اگر حضرت عیسی همسری انتخاب نکرده نه اینکه این خویشان بوده بلکه در سن کم عروج نموده است،
مرحوم فیض كاشانی در المحجة‌البیضاء پس از برشمردن فواید ازدواج، یكی از آفات آن را نیز بازداشتن انسان از عبادت معرفی می‎كنند؛ زیرا ممكن است ازدواج، باعث غفلت انسان شده و یا كسب و كار برای خانواده باعث جمع آوری مال و دنیا دوستی بشود، وی سپس می‎گوید: پیامبر اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ این توانایی را داشتند كه هم ازدواج کنند و هم از عبادت الهی غافل نشوند و این به خاطر علوّ درجه حضرت رسول ـ صلی الله علیه و آله ـ می‎باشد و كسی هم قابل مقایسه با ایشان نیست؛ ولی حضرت عیسی ـ علیه السّلام ـ احتیاط كردند و برای آن كه دچار غفلت نشوند ازدواج را ترك كردند و یا شاید برای ایشان كسب روزی حلال و تأمین زندگی یك خانواده ممكن نبوده است و لذا اقدام به ازدواج نكرده‎اند و یا این كه شاید حال معنوی ایشان به گونه‎ای بوده كه ازدواج مانع عبادت ایشان بوده است. وی در پایان اضافه می‎كند كه به هر حال، باید رفتار انبیاء را به بهترین وجه آن توجیه كنیم.(1)
عدم ازدواج حضرت عیسی و حضرت یحیی می تواند دلایل متعددی داشته باشد
1.فیض كاشانی المحجة‌البیضاء فی تهذیب الاحیاء، ج 3، ص 79.

دل ارام;493533 نوشت:
نشان از این مساله است که خصلت و خوی ایشان زن دوستی نبودو اینکه حضرت می فرماید من از دنیای شما سه چیز بوی خوش و زن و نماز را دوست دارم هرگز نمی تواند دلیل بر زن دوستی یا خصلت شهوت پرستی ان حضرت باشدبلکه ایشان در شرایطی این سخن را می گویدکه زن در جامعه جاهلیت از ارزش و اعتبار بر خوردار نیست و حقوق او رعایت نمی شود
ایشان با بیان اینکه من سه چیز را دوست دارم و در کنار هم قرار دادن زن با نمازمی خواهد به زن اهمیی بدهد که نماز داردبرای یک مسلمان نماز از اصول دین و همیت ان بر مسلمانان از کسی پوشیده نیست پیامبر با در کنار قرار دادن نماز و زن اهمیت و جایگاه زن را در اسلام مشخص می کندو به عرب جاهلیت می فهماند همان قدر که به رعایت نماز اهمیت می دهید باید به زن و رعایت حقوق او هم اهمیت بدهیدو چه زیبا پیامبر عرب جاهلی را متوجه زن و اهمیت او و رعایت حقوق او می کند

کاملا صحیح فرموده اید

موضوع قفل شده است