جمع بندی روش برخورد با والدین بدرفتار

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روش برخورد با والدین بدرفتار

سلام لطفا ارجاع شود به کارشناس
[=&quot]
[/][=&quot]1ایا پدر مان چیزی که به نفع مان نباشد ازمان بخواهد وما سکوت کنیم وانجام ندیم وموجب ناراحتی وراه افتادن دعوا بین خانوادمان بشه با این که ما فقط سکوت کردیم وکار را انجام ندادیم گناه کردیم؟[/][=&quot]
[/][=&quot]2من پدرم ازم متنفره من ام تقریبا کاری بهش ندارم ایا من باید حتما باهاش حرف بزنم؟ اخه منم ازش بدم میاد تلاش کردم ولی نمیتونم باهاش حرف بزنم حتی نمیتونم بهش سلام کنم[/][=&quot]
[/][=&quot]3ایا این که ادم حقش را از کسی مثل خواهرش با مجادله بگیره ولی پدر ومادرش راضی نباشن گناه کرده؟ مثلا به طوری که خواهرش کتک زده اونم بزنه وکارایی مثل همین مسیله[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

سلیمی نبی;491705 نوشت:
ایا پدر مان چیزی که به نفع مان نباشد ازمان بخواهد وما سکوت کنیم وانجام ندیم وموجب ناراحتی وراه افتادن دعوا بین خانوادمان بشه با این که ما فقط سکوت کردیم وکار را انجام ندادیم گناه کردیم؟

باسلام و احترام
طبق فرمایش قرآن، نیکی به پدر و مادر از جمله واجبات است و باید به آنها احترام و نیکی کرد و امر آنها را اطاعت نمود مگر این که مخالف با حکم الهی باشد.
[=Traditional Arabic] وَ وَصَّيْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَيْهِ حُسْناً وَ إِنْ جاهَداكَ لِتُشْرِكَ بي‏ ما لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما.(عنکبوت، Dirol
از این رو هر گونه کلام یا سکوتی که موجب ناراحتی و یا نارضایتی آنها بشود هر چند به نفع ما نباشد لازم الاجراست و ما نمی توانیم از آن تخطی کنیم. مگر این که امر به معصیت یا نافرمانی خدا بکنند.

سلیمی نبی;491705 نوشت:
من پدرم ازم متنفره من ام تقریبا کاری بهش ندارم ایا من باید حتما باهاش حرف بزنم؟ اخه منم ازش بدم میاد تلاش کردم ولی نمیتونم باهاش حرف بزنم حتی نمیتونم بهش سلام کنم

ببینید تنفر از والدین باعث می شود که نتوانیم به آنها محبت کنیم و احسان و نیکی نماییم. خدا در قرآن می فرماید باید به پدر و مادر نیکی کرد، و قید نکرده که مومن باشند یا کافر، یعنی حتی اگر والدین کافر هم باشند نیکی به آنها مورد تایید خداست. مهم، حفظ جایگاه پدرو مادر است و ما از طریق احترام و نیکی به آنها به تقرب و کمال می رسیم هر چند خودشان، اهل بهشت نباشند، لذا باید دید علت تنفر شما چیست؟ و البته هر چه باشد، نباید از نیکی به آنها دریغ کرد و اگر مسلمان باشند، نباید از یک مسلمان تنفر و بی زاری جست، بلکه فقط می توانیم از اعمال بدِ یک مسلمان بی زاری بجوییم نه از خود او.

سلیمی نبی;491705 نوشت:
ایا این که ادم حقش را از کسی مثل خواهرش با مجادله بگیره ولی پدر ومادرش راضی نباشن گناه کرده؟ مثلا به طوری که خواهرش کتک زده اونم بزنه وکارایی مثل همین مسیله

گاهی انسان برای این که رضایت پدر و مادر را بدست بیاورد باید از حق خودش بگذرد و کوتاه بیاید؛ اما اگر کوتاه آمدن یا گذشت کردن باعث ظلم به کسی یا گناهی دیگر بشود، طبق آیه شریفه که ذکر کردم، دیگر اطاعت والدین در این صورت، قابل پیروی نیست در عین حال نباید به آنها جسارت یا توهین و بد اخلاقی کرد.

سلام
یه سوال هم من داشتم
بعضی مواقع امر به معصیت نیست،بازداشتن از کاری است که موجب خشنودی خداست،وجمله ای که مطرح میشه اگر دینتان در خطر است،نافرمانی اشکالی ندارد،از کجا میتوان تشخیص داد؟

m21142;492889 نوشت:
بعضی مواقع امر به معصیت نیست،بازداشتن از کاری است که موجب خشنودی خداست،وجمله ای که مطرح میشه اگر دینتان در خطر است،نافرمانی اشکالی ندارد،از کجا میتوان تشخیص داد؟

باسلام و احترام
همه کارهایی که موجب خشنودی خداست، واجب نیستند و یا ترک آنها حرام نیست. آنچه مسلما و قطعا موجب خشنودی خداست، احترام و جلب رضایت والدین هر چند کافرست، البته همانطور که عرض شد در صورتیکه درخواستهای آنها مخالف صریح فرامین الهی نباشد که اگر مخالف باشد، دیگر اطاعت از آنها در این مورد لازم نیست اما باز باعث نمی شود که به آنها بی احترامی و کم محلی بکنیم.
مثلا نماز با جماعت خوب است، اما اگر به ما گفته باشند که مسجد نرو و جماعت نخوان، با اطاعت از آنها وخواندن نماز در خانه، فضیلتی بیش از آنچه که در مسجد و به جماعت از خدا می خواستیم به ما عطا می کنند. اما اگر برای واجبی خواستیم اقدامی بکنیم، مثل یاد گرفتن معارف الهی، و والدین مخالفت و ممانعت از این کار کردند در اینجا چون شناخت معارف و اعتقادات واجب است، می توان در این زمینه امر آنها را اطاعت نکرد البته تا آنجا که در توان داریم نباید باعث ناراحتی آنها بشویم و عدم وجوب اطاعت، نباید مجوز هر گونه برخورد با آنها بشود.

سوال:
اگر پدرم درخواست انجام کاری که به نفعم نیست را داشته باشد و من سکوت کنم و انجام ندهم و موجب ناراحتی وراه افتادن دعوا بین خانوادمان بشه با این که ما فقط سکوت کردیم وکار را انجام ندادیم گناه کردیم؟
من پدرم ازم متنفره من هم کاری با او ندارم

پاسخ:
باسلام و احترام
طبق فرمایش قرآن، نیکی به پدر و مادر از جمله واجبات است و باید به آنها احترام و نیکی کرد و امر آنها را اطاعت نمود مگر این که مخالف با حکم الهی باشد.
وَ وَصَّيْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَيْهِ حُسْناً وَ إِنْ جاهَداكَ لِتُشْرِكَ بي‏ ما لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما.(عنکبوت، Dirol
از این رو هر گونه کلام یا سکوتی که موجب ناراحتی و یا نارضایتی آنها بشود هر چند به نفع ما نباشد لازم الاجراست و ما نمی توانیم از آن تخطی کنیم. مگر این که امر به معصیت یا نافرمانی خدا بکنند.
تنفر از والدین باعث می شود که نتوانیم به آنها محبت کنیم و احسان نماییم. خدا در قرآن می فرماید باید به پدر و مادر نیکی کرد، و قید نکرده که مومن باشند یا کافر، یعنی حتی اگر والدین کافر هم باشند نیکی به آنها مورد تایید خداست. مهم، حفظ جایگاه پدرو مادر است و ما از طریق احترام و نیکی به آنها به تقرب و کمال می رسیم هر چند خودشان، اهل بهشت نباشند، لذا باید دید علت تنفر شما چیست؟ و البته هر چه باشد، نباید از نیکی به آنها دریغ کرد و اگر مسلمان باشند، نباید از یک مسلمان تنفر و بی زاری جست، بلکه فقط می توانیم از اعمال بدِ یک مسلمان بی زاری بجوییم نه از خود او.

گاهی انسان برای این که رضایت پدر و مادر را بدست بیاورد باید از حق خودش بگذرد و کوتاه بیاید؛ اما اگر کوتاه آمدن یا گذشت کردن باعث ظلم به کسی یا گناهی دیگر بشود، طبق آیه شریفه که ذکر کردم، دیگر اطاعت والدین در این صورت، قابل پیروی نیست در عین حال نباید به آنها جسارت یا توهین و بد اخلاقی کرد.

موضوع قفل شده است