صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازلی و ابدی بودن مخلوقات خداوند

نوشته
    266
    حضور
    10 روز 22 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    709

مطلب ازلی و ابدی بودن مخلوقات خداوند

با قبول فرض ازلی و ابدی بودن مخلوقات خدا انسان به عنوان یک مخلوق در قبل از تولدش در چه مرحله ای یا... بوده است؟

2. صلوات ها 2

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

ازلی و ابدی بودن مخلوقات خداوند

کارشناس بحث: استاد صادق

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات

نوشته
    8,022
    حضور
    192 روز 9 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    28749

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد132 نمایش پست ها
    با قبول فرض ازلی و ابدی بودن مخلوقات خدا انسان به عنوان یک مخلوق در قبل از تولدش در چه مرحله ای یا... بوده است؟

باسلام و تقدیر از سوال بسیا ر خوب شما و تبریک سال نو امید است در این سال که بهار طبیعت با خزان عمر بی بی دوعالم حضرت زهرا سلام الله علیها همزمان شده بشترین خیر وبرکات الهی نصیب شما گرامی باشد .
    در خصوص مطلبی مطرح شده باید توجه داشت که غیر از وجود حق تعالی ﴿ واجب الوجود ﴾ همه موجودات حادث اند وهیچ موجود ممکن الوجود ازلی نیست . ولی بعد از خلقت ابدی خواهد بود یعنی بعد از این که خداوند به آنها وجود عنایت نمود دیگر معدوم نمی شوند تنها در پی مرگ از یک نشئه به نشئه دیگر منتقیل می شوند .
    انسان که در واقع گل سر سبد خلقت است نیز ازلی نیست ولی ابدی است . در خصوص این که قبل از بدنیا امدن در چه شرایط بوده ؟
    باید گفت بر اساس آموزه های دینی روح انسان قبل از خلقت در عالم دنیا در نشئه دیگر خلق شده اند چون روح انسان موجود مجرد وفرا مادی است واز عالم مجردات به عالم طبعت هبوط نموده است ﴿1﴾
    گفتنی است که شناخت فرایند وجودی انسان از آغاز تا انجام جزئ معارف ارزشمندی است که در حدیثی از امیر مومنان ع نقل شده که فرمود ؛ رحم الله امرأ علم من این وفی این والی این ؟ ﴿2﴾خدا رحمت کند کسی را که بداند از کجا آمده در کجا آمده وبه سوی کجا می رود ؟
    به گفته ی حکیم صدر المتالهین این فراز اول این حدیث ناظر به وجود انسان قبل از دنیا وفراز دوم ناظر به وجود او در دنیا و فراز سوم ناظر وجود او در عالم اخرت است . ودر همین رابطه مولوی می گوید ؛
    روزها فکر من این است وهمه شب سخنم که چرا غافل از احوال دل خویش تنم
    زکجا آمده ام آمدنم بهر چه بود به کجا می روم اخر ننمایی وطنم
    لازم به ذکر است غیر از داده های دینی بر اساس گفته برخی حکمای بزرگ نظیر افلاطون و صدرالمتالهین نیز انسان قبل از آمدن در عالم دنیا در نشئه بالاتر به عنوان وجود روحانی ومجرد وجود داشته است ﴿3﴾ در مجموع این نکته ی قطعی است که روح انسان پیش از آمدن بدنیا در عالم فراتر از جهان طبیعت خلق شده است از این رو گفته شده ؛
    مرغ باغ ملکوتم نی ام از عالم خاک چند روزی قفسی ساخته است از بد نم

پاورقی ؛
    1ـ ر،ک عالمه طبا طبایی . انسان از آغاز تا انجام . نشر بوستان کتاب . قم 1378 ش ص21
    2. اسفار نشر کتاب فروشی مصطفوی . قم . 1378 ق ج8 ص 355
    3. ر،ک ؛ اسفار ج8 ص330

7. صلوات ها 3

نوشته
    242
    حضور
    4 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    271

نقل قول نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها

باسلام و تقدیر از سوال بسیا ر خوب شما و تبریک سال نو امید است در این سال که بهار طبیعت با خزان عمر بی بی دوعالم حضرت زهرا سلام الله علیها همزمان شده بشترین خیر وبرکات الهی نصیب شما گرامی باشد .
    در خصوص مطلبی مطرح شده باید توجه داشت که غیر از وجود حق تعالی ﴿ واجب الوجود ﴾ همه موجودات حادث اند وهیچ موجود ممکن الوجود ازلی نیست . ولی بعد از خلقت ابدی خواهد بود یعنی بعد از این که خداوند به آنها وجود عنایت نمود دیگر معدوم نمی شوند تنها در پی مرگ از یک نشئه به نشئه دیگر منتقیل می شوند .
    انسان که در واقع گل سر سبد خلقت است نیز ازلی نیست ولی ابدی است . در خصوص این که قبل از بدنیا امدن در چه شرایط بوده ؟
    باید گفت بر اساس آموزه های دینی روح انسان قبل از خلقت در عالم دنیا در نشئه دیگر خلق شده اند چون روح انسان موجود مجرد وفرا مادی است واز عالم مجردات به عالم طبعت هبوط نموده است ﴿1﴾
    گفتنی است که شناخت فرایند وجودی انسان از آغاز تا انجام جزئ معارف ارزشمندی است که در حدیثی از امیر مومنان ع نقل شده که فرمود ؛ رحم الله امرأ علم من این وفی این والی این ؟ ﴿2﴾خدا رحمت کند کسی را که بداند از کجا آمده در کجا آمده وبه سوی کجا می رود ؟
    به گفته ی حکیم صدر المتالهین این فراز اول این حدیث ناظر به وجود انسان قبل از دنیا وفراز دوم ناظر به وجود او در دنیا و فراز سوم ناظر وجود او در عالم اخرت است . ودر همین رابطه مولوی می گوید ؛
    روزها فکر من این است وهمه شب سخنم که چرا غافل از احوال دل خویش تنم
    زکجا آمده ام آمدنم بهر چه بود به کجا می روم اخر ننمایی وطنم
    لازم به ذکر است غیر از داده های دینی بر اساس گفته برخی حکمای بزرگ نظیر افلاطون و صدرالمتالهین نیز انسان قبل از آمدن در عالم دنیا در نشئه بالاتر به عنوان وجود روحانی ومجرد وجود داشته است ﴿3﴾ در مجموع این نکته ی قطعی است که روح انسان پیش از آمدن بدنیا در عالم فراتر از جهان طبیعت خلق شده است از این رو گفته شده ؛
    مرغ باغ ملکوتم نی ام از عالم خاک چند روزی قفسی ساخته است از بد نم

پاورقی ؛
    1ـ ر،ک عالمه طبا طبایی . انسان از آغاز تا انجام . نشر بوستان کتاب . قم 1378 ش ص21
    2. اسفار نشر کتاب فروشی مصطفوی . قم . 1378 ق ج8 ص 355
    3. ر،ک ؛ اسفار ج8 ص330
    خداوند از مرحله ی خاصی (برای درک عقل ناقص ما مثلاً زمان خاصی؛ نگفتم چون مفهوم خداوند در زمان نمی گنجه) شروع به خلقت کرده است؟
    1- خداوند2- قرآن کریم3- پیامبر اکرم
    .
    .

1000000000000000- مداح اهل بیت
    .
    1060 - من

9. صلوات ها 3

نوشته
    266
    حضور
    10 روز 22 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    709

ممنون از لطفتون استاد .چه دلیلی بر حادث بودن انسان وجود داره؟ طبق فرموده شما اینکه انسان قبل از ورود به طبیعت هم یک شان وجودی دیگری داشته دو احتمال دارد یکی اینکه قدیم بوده و دیگری اینکه حادث بوده .با این حال دلیل بر حدوث مخلوقات چیه؟

فکر کنم در مورد اهلبیتمان کلمه های اول و اخر و... رو هم داشته باشیم که قدمت مخلوقات رو میتونه اثبات کنه.
    با تشکر قبلی

ویرایش توسط محمد132 : ۱۳۹۳/۰۱/۰۳ در ساعت ۱۹:۳۱

11. صلوات ها 2

نوشته
    242
    حضور
    4 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    271

یک سوال هم همیشه در ذهنم هست: انسان موجود ابدی هست.

این یک مفهومه؟ یا به اراده ی خداست و می تونه ابدی نباشه؟ منظورم نابودی روح انسان با وجود خداوند در تناقض هست؟ روح انسان هایی در تاریخ هستن که ابدی نباشن؟
    .
    .

.
    1060 - من

13. صلوات ها 2

نوشته
    266
    حضور
    10 روز 22 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    709

نقل قول نوشته اصلی توسط سوال بی جواب نمایش پست ها
    یک سوال هم همیشه در ذهنم هست: انسان موجود ابدی هست.

این یک مفهومه؟ یا به اراده ی خداست و می تونه ابدی نباشه؟ منظورم نابودی روح انسان با وجود خداوند در تناقض هست؟ روح انسان هایی در تاریخ هستن که ابدی نباشن؟
    فکر کنم این سوال رو باید در قسمت اراده خدا پیگیری کنیم که اراده خدا چه کیفیتی داره اصلا .اما در هر صورت انسان ابدی هست اگه فرض کنیم که انسان ممکن است ابدی نباشد ناقض کلام خداست یعنی اگر این فرض رو قبول کنیم که انسان ابدی نسیت یا ممکن است ابدی نباشه باید عدم صداقت خداوند رو بپذیریم که این هم لازمه اش ضعف خداست درحالیکه در خدا ضعف راه ندارد.

15. صلوات ها 2

نوشته
    242
    حضور
    4 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    271

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد132 نمایش پست ها

فکر کنم این سوال رو باید در قسمت اراده خدا پیگیری کنیم که اراده خدا چه کیفیتی داره اصلا .اما در هر صورت انسان ابدی هست اگه فرض کنیم که انسان ممکن است ابدی نباشد ناقض کلام خداست یعنی اگر این فرض رو قبول کنیم که انسان ابدی نسیت یا ممکن است ابدی نباشه باید عدم صداقت خداوند رو بپذیریم که این هم لازمه اش ضعف خداست درحالیکه در خدا ضعف راه ندارد.

فهمیدم با موضوع تون یک کم تداخل داره ... ولی گفتم چون بحث در مورد ابدی بودن هم هست مطرح کنم به عنوان بحث موازی ... البته اگر صلاح ندونین جای دیگه مطرح می کنم (چون هدفم تو این سایت اصلاً جدل نیست و می خوام جواب سوال بگیرم )

باز اگر صلاح می دونین اشاره کنین ادامه نمی دم ...

================================================

ولی منظور سوال رو یکم کژ فهمیدین ...

سوالم اینه که این ابدی بودن یه مفهومه غیر قابل نقض هست؟ مثل صداقت؟ صداقت یک مفهوم هست، ولی موجود بودن ما به دلیل نور بخشی خداوند ... (درحالی که ما هم قطعاً وجود داریم! ولی صداقت با خواست خدا از بین رفتنی نیست (مفهومه) ما از بین رفتنی هستیم)
    ویرایش توسط سوال بی جواب : ۱۳۹۳/۰۱/۰۴ در ساعت ۱۳:۰۶
    .
    .

.
    1060 - من

17. صلوات ها 2

نوشته
    266
    حضور
    10 روز 22 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    709

راستش سوال منم هست تازه متوجه شدم منظورتون چیه.
    سوال خودم هم بی جواب مونده :اینکه چرا ازلی نیستیم .استاد جواب دادند که انسان ازلی نیست اما دلیلی نیوردند.شاید هم من متوجه نشدم

19. صلوات ها 3

نوشته
    266
    حضور
    10 روز 22 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    709

البته دلیل قرآنی و... هست مثل خلق انسان و...
    منظورم دلیل عقلی هستش.

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری