درسم یا دینم

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درسم یا دینم

با سلام

دانش آموز سال چهارم هستم و برای کنکور خودم رو آماده میکنم . چند روز پیش یکی از دوستانم سی دی های آموزشی موسسه ای را از یکی از آشناهایشان به عنوان هدیه گرفته و به خاطر دوستی مان مایل بود سی دی ها رو به من هم بدهد تا استفاده کنم . من هم گرفتم ولی پس از باز کردن سی دی ها روی آن ها درج شده بود ( کپی شرعا حرام است و مدیون هستید)
من سی دی ها رو با رضایت طرف مقابل ( دوستم ) گرفتم.البته باز تاکید میکنم آشنای دوستم هم هزینه ای در ازای دادن سی دی ها دریافت نکرده و به عنوان کادو به او داده است و به احتمال قوی او خودش هم از کس دیگری کپی کرده . حالا پس از سه واسطه سی دی ها دست من هست . آیا شرعا میتوانم از این سی دی ها استفاده کنم یا خیر؟ چون من میخواهم درس بخوانم اما نه به هر قیمتی.

( سریع تر پاسخ بدید ممنون میشم )
متشکرم

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

الهه خانم;491338 نوشت:
با سلام

دانش آموز سال چهارم هستم و برای کنکور خودم رو آماده میکنم . چند روز پیش یکی از دوستانم سی دی های آموزشی موسسه ای را از یکی از آشناهایشان به عنوان هدیه گرفته و به خاطر دوستی مان مایل بود سی دی ها رو به من هم بدهد تا استفاده کنم . من هم گرفتم ولی پس از باز کردن سی دی ها روی آن ها درج شده بود ( کپی شرعا حرام است و مدیون هستید)
من سی دی ها رو با رضایت طرف مقابل ( دوستم ) گرفتم.البته باز تاکید میکنم آشنای دوستم هم هزینه ای در ازای دادن سی دی ها دریافت نکرده و به عنوان کادو به او داده است و به احتمال قوی او خودش هم از کس دیگری کپی کرده . حالا پس از سه واسطه سی دی ها دست من هست . آیا شرعا میتوانم از این سی دی ها استفاده کنم یا خیر؟ چون من میخواهم درس بخوانم اما نه به هر قیمتی.

متشکرم

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا هر گاه سؤال شرعی می پرسید نام مرجع تقلیدتان را هم بفرمایید

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

با سلام مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای هستن . فقط یکم سریع پاسخ بدین ممنونم

الهه خانم;493107 نوشت:
با سلام مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای هستن . فقط یکم سریع پاسخ بدین ممنونم

با عرض سلام و احترام مجدد

اگر سی دی های اصلی به صورتی که فرمودید به دست رسیده ، استفاده از آن مانعی ندارد اما اگر سی دی را کسی کپی غیر مجاز کرده و آن کپی بدست شما رسیده استَ، استفاده از آن اشکال دارد و برای استفاده از مؤسسه یا شرکت تولید کننده آن اجازه بگیرید .

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

بله پس من استفاده نمیکنم چون کپی هستن . بسیار متشکرم

الهه خانم;491338 نوشت:
با سلام
متشکرم

ولی این کاری که شرکت سازنده فیلم ها میکنه اصلا خوب نیست همین کارا را میکنن که الان اروپا از نظر تکنولژی 100 سال از ما جلوتره

سلام
دوست خوبم برای اینکه بعدا دچار تناقض و دوگانگی نشی به عنوان خواهر بزرگترت که یکم بیشتر تجربه داره اینو بگم:
اول خیلی ارزشمنده این شخصیت شما. این که حواست اینجوری به حلال و حرام هست. خدا حفظتون کنه
دوم ذاتا نمیشه قوانین کپی رایت رو در ایران اجرا کرد.شاید فقط در مواردی که مثل همین مشکل فعلی شما که چندتاسی دی هست که تولید موسسات و شرکت های داخلی هست میشه.
یکی از دوستام از انگلیس اومده بود ایران. همه ی نرم افزارهای لب تابش اوریجینال و اصلی بود. انقدر که تو اپدیت کردنشون و سیستم های فایروال دانشگاه به مشکل برخورد مجبور شد یک یس دی ویندوز و آفیس 7 هزارتومانی بخره و نرم افزاراش رو عوض کنه. من تو کل دوره فوق لیسانسم ده ها و شاید صدها نرم افزار لازم داشتم که مجبور بودم از نرم افزارهای قفل شکسته استفاده کنم و از همه بدتر وضع گرفتن مقالات علمی هست که دزدی کامله. مگه این که یک توجیه شرعی کسی براش پیداکنه:Cheshmak:. چون برای گرفتن مقالات یوزرنیم و پسورد کتابخانه های اون ور رو هک می کنیم ...
برای من , خودت و همه دعا کن...

من تو کل دوره فوق لیسانسم ده ها و شاید صدها نرم افزار لازم داشتم که مجبور بودم از نرم افزارهای قفل شکسته استفاده کنم و از همه بدتر وضع گرفتن مقالات علمی هست که دزدی کامله. مگه این که یک توجیه شرعی کسی براش پیداکنه:Cheshmak:. چون برای گرفتن مقالات یوزرنیم و پسورد کتابخانه های اون ور رو هک می کنیم ...

دوست محترم سلام بر شما

این مورد و موارد مشابه را تا حدی می توان تجسم کرد... ".....

(کارشناسی ارشد" را 20 سال پیش گذراندم. )

ولی چه بسا فتوا دادن به عملی .... عواقب سنگینی را پی داشته باشد.چه آن را بر گردن خود می گیریم.

ما در آن زمان بابت هر پایان نامه هر کدام از اعضا گروه کارشناسی ارشد... حدود 3 تا 5 کتاب را با ارز دولتی یا غیر دولتی تهیه می کردیم. و ما بقی کارمان را از کتاب های آن سال که از اساتید به امانت داده می شد استفاده می کردیم.

بقیه پزوهش را که از طریق کامپیوتر انجام می گرفت را هم "با سرعت آن زمان ایترنت در ایران" به جان می خریدیم. و نام تک تک منابع هم در پایان نامه ذکر می شد.

در جمع هر نفر از 17 نفر دانشجو چندین کتاب مرجع داشت و به قیمت سنگینی هم تمام می شد..

حالا شرایط عوض شده ....هم سرعت به روز شدن مباحث علمی که انشا... از آن دور نیستم و هم قیمت ارز و موانع بسیار دیگر....."ولی قانون الهی همان است که بود."

می شود این راحتی عمل را برای من هم روشن کنید؟ پرسشم تنها برای آگاهی از اطمینان قلبی به "درست بودن عمل است".

در پناه حق باشید

سلام دوستان
ان شاء الله سال خوبی رو در پیش رو داشته باشین.
داخل پرانتز خدمت دوستان عرض کنم که لطفا تو این موضوع (تاپیک) بحث نکین چون مربوط به انجمن احکام میشه به همین دلیل پستاتون رو پاک می کنن.(خودم سابقه ش رو دارم Smile ) مراجعه کنین به بخش فلسفه احکام.

با سلام و احترام خدمت کارشناس محترم، یک سوال ازتون داشتم:
تا اونجایی که میدونم اگه رهبر یک حکم بده، سایر مراجع تقلید موظف به اجرا هستن (حالا نمیدونم اصطلاحا به اون حکم چی میگن)
از اونجایی که چندین سال پیش طی یک نامه از رهبری خوسته شد که ایران به کنوانسیون برن (مربوط به کپی رایت) بپیونده (البته خیلی دقیق اطلاع ندارم) و ایشون هم مخالفت کردن
و هچنین قراردادهای بین المللی و رابطه با سایر کشورها در حوزه مسئولیت رهبری هست،
آیا سایر مراجع نباید در مورد کپی رایت محصولات خارجی تابع احکام رهبری باشند؟

با تشکر

از اونجایی که حکم کلی هست، فکر کنم نیازی به معرفی کردن مرجع تقلیدم نباشه ولی من مقلد آیت الله مکارم هستم.

با عرض سلام و احترام
متشکرم از پاسختون , و البته سوالتون
بنده هم تمام تلاشم رو می کنم تا انشالله کم تر بی برکتی کارهایی که خدمتتان عرض کردم شامل مراحل تحصیلم شود. الان خیلی اوضاع تغییر کرده, بله قانون الهی یکی است ولی قضاوت در مورد این که چه باید کرد خیلی سخت است. این که فانون الهی دقیقا الان به چی حکم می کند خیلی سخت است. من فتوایی ندادم فقط دوستمون رو از اون چه که هست با خبر کردم ... من دانشگاه تهران. امیرکبیر..شهید بهشتی و تربیت مدرس رو دیدم و در اون هابودم ...الان وضع با زمان شما واقعا متفاوته... جسارتا نمیتونید براساس 20 سال پیش خوتون نسخه ای رو برای الان تجویز کنید... انی که بتونید تجسم کنید مشکلات رو با اینکه مثل ما شبانه روز درگیر اون مشکل باشید فرق می کنه...
من بهمن 91 فوقم رو تموم کردم. الان نسبت به زمان شما ارزش مدارک تحصیلی خیلی پایین اومده و آسون شده . من خودم المپیادی بودم و رتبه های خوبی داشتم و تمام تلاشم رو کردم تا پروژه ارشدم در راستای نیازهای موجود باشه . ولی الان خیلی آسون و بی دردسر همه فوق می گیرند...
برای اینکه بخشی از شرایط موجود رو خدمتتون گفته باشم این لینک رو ببینید:
http://www.moadele.ir/index.php/2014-03-26-07-47-07/2012-09-23-12-13-14/2903-2014-01-20-12-33-55.html

این کار (( حرام )) اینطوری عادی شده ... قطعا عادی شدن به معنی حلاش شدنش نیست...ولی باید آگاه باشی... کسی که به هزار امیدو بدبختی درس میخونه الان , گاها میبینه که افرادی با این کارها جلوتر از اون قرار می گیره ... ببینید من پای اعتقاداتم وایستادم ولی نباید ایده ال نگاه کرد... ما هیچ کدوم خدا و پیغمبر نیستیم و از هیچ کس هم نمی تونیم انتظار داشته باشیم در حد خدا پیغمبر باشند...نمی تونید بگید که نه ناامید نشه طرف و توکل به خدا و روز قیامت... انقدر سرخوردگی رو تو جوونایی دیدم که همه چی رو هم رعایت کردند بعد دیدند که یک سری بی لیاقت با پارتی و پول در جایگاه های بهتری قرار گرفته که خدا میدونه...حتی با انگیزه ای ملی مذهبی برخی ها رو دیدم که دوست دارند در جایگاه های تاثیرگذاری مثلا پوزیشن هیئت علمی و دانشجوی دکتری و یا جایگاه های کاری قرار بگیرند ولی دیدند که افرادی بدون هیچ شخصیت و نگاه و دغدغه و حتی استعداد خاصی به دلیل های فوق الذکر او ن جایگاه ها رو بدست اوردند. من فقط می گم طرف حداقل آگاه باشه تا ضریب سرخوردگیشون بیاد پایین . یا اگه با اعتقاداتشون نمیسازه اصلا وارد برخی محیط ها نشوند...این وضعیت حکم حلال بودن خیلی از کارهانیست...مثلا اینکه تو هم دنبال پارتی باشه...ولی تایید میکنم که باید آگاه بود...از همه چی...و ایدال نگاه کرد...من خودم 4 سال پیش خیلی از واقعیت ها رو نمی دونستم...ولی کاش می دونستم
همین الان در بسیاری از محیط های پژوهشی و دانشگاهی نیروها و دانشجویانی با تفکرات این شکلی که شما می فرمایید به انزوا کشیده می شوند...و کشیده شده اند. من براتون مثال ها و ادله ی بسیار زیادی می تونم بیارم.

فقط در مورد بحث مقالات:
استادم به من می گفتند هر موقع مقاله ای خواستی و نتونستی پیدا کنی برام بفرست. ایشون چطوری مقاله می گرفتند: از طریق همین یوزرنیم وپسورد دانشگاه های دیگه
یه بار چند روز بود که درگیر این مساله بودم که چرا این طوری و حلال و حرام و از این حرف ها
رفتم پیش مسئول کتابخانه و بخش اطلاع رسانی که آدم نماز شب خونی هم بود... تا دهنم رو باز کردم که آقا این یوزرنیم و پسورد دانشگاه ها...وسط کلامم پرید و گفت : من قبلا از تو اینترنت یوزرنیم و پسورد پیدا می کردم و در اختیار دانشجوها قرار می دادم الان وقت ندارم . برید پیش فلانی... من دیگه چیزی نگفتم ... فکر کنید... چقدر طبیعی شده ...
لینک زیر تنها یکی از سایت ها و وبلاگ هایی هست که کمی پول می گیرند و یوزرنیم پسورد حک شده کتابخانه های اون ور رو می دهند:
http://www.getpaper.ir/blog/category/free-account
یه سایت ایرانی خیلی با کلاس هم هست که مقاله میده. یه بار یکی از استادام یوزرنیم پسوردشو و داد , دیدم ماهیت اون سایت هم همینه . الان اسمش یادم نیست.
الان داستان اینه که ما با هزار بدبختی کار پژوهشی انجام می دیم. با منت کارمونرو و مقالمون چاپ می کنند .و بعد یکی دیگه از کشور خودمون و گاها خودمون اون مقاله رو خواسته باشه باید به اون ها پول بده ...
خیلی از دانشگاه های بزرک همین کشور...نام نمی برم ولی بودم توشون...دیگه نمی تونند پول بدند به الزویر و جان وایلی و خودشون رسما همین کار رو می کنند... یه آقایی رو گذاشته بودند که به مقاله هایی که لازم داریم براش بفرستیم و اون برامون بگیره ... رسما کار اون آقا هم همین بود...

هزینه هم نمیشه آنچنان کرد. باید یک مذهبی میلیاردر و حداقل میلیونر باشی که بخای همه چی رو بخری.با این وضعیت اقتصادی الان خانواده ها و بازار کاری که نیست...اگر بخای فکر کنی که همه چی رو بخری ...تو رشته های علوم انسانی که بنده سررشته ای ندارم...اما تو رشته های فنی و مهندسی بهتره اصلا درس نخونی...بهترم هست نه:Gig:بی درده سر...

در مورد کامپیوتر و نرم افزار : چند تا از نرم افزارای نصب شده روی کامپیوترتون اوریجینال هستند؟؟
سیستم های فایروال کشورمون اغلب با نرم افزارای اوریجینال مشکل داره...همون دوستم که بهتون گفتم دیگه جلو پشم خودم بود...
ببخشید بحث ها رو یکم با هم غاطی کردم یکم وضع جسمیم الان مناسب نیست
متشکرم
خیلی :Gol:

felfely;493815 نوشت:
سلام دوستان
ان شاء الله سال خوبی رو در پیش رو داشته باشین.
داخل پرانتز خدمت دوستان عرض کنم که لطفا تو این موضوع (تاپیک) بحث نکین چون مربوط به انجمن احکام میشه به همین دلیل پستاتون رو پاک می کنن.(خودم سابقه ش رو دارم Smile ) مراجعه کنین به بخش فلسفه احکام.

با سلام و احترام خدمت کارشناس محترم، یک سوال ازتون داشتم:
تا اونجایی که میدونم اگه رهبر یک حکم بده، سایر مراجع تقلید موظف به اجرا هستن (حالا نمیدونم اصطلاحا به اون حکم چی میگن)
از اونجایی که چندین سال پیش طی یک نامه از رهبری خوسته شد که ایران به کنوانسیون برن (مربوط به کپی رایت) بپیونده (البته خیلی دقیق اطلاع ندارم) و ایشون هم مخالفت کردن
و هچنین قراردادهای بین المللی و رابطه با سایر کشورها در حوزه مسئولیت رهبری هست،
آیا سایر مراجع نباید در مورد کپی رایت محصولات خارجی تابع احکام رهبری باشند؟

با تشکر

از اونجایی که حکم کلی هست، فکر کنم نیازی به معرفی کردن مرجع تقلیدم نباشه ولی من مقلد آیت الله مکارم هستم.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

حکم با فتوا متفاوت است در این مسئله نظر فقهی داده شده نه حکم تا برای سایر مراجع هم لازم الاتباع باشد از این رو در این مسئله هم مانند بسیاری از مسائل هر مکلفی باید به نظر مرجع خود رجوع کرده به همان عمل نماید .

همیشه سلامت و موفق باشید

سلام
من تازه واردم
الان این چیزایی که نوشتم رو باید ببرم یه جای دیگه؟:Gig:

[="Tahoma"][="Black"]

Sa-Ka;493823 نوشت:
سلام
من تازه واردم
الان این چیزایی که نوشتم رو باید ببرم یه جای دیگه؟

با عرض سلام و احترام

اگر سؤالی در موضوع تاپیک دارید همین جا مطرح بفرمایید و اگر مطلب دیگری هم دارید که مرتبط است در همینجا ، پستی را هم که فرستادید اگر اظهار نظری در همین رابطه است که به نظر این طور می آید نیازی به تغییر مکان آن نیست .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

Sa-Ka;493504 نوشت:
سلام
دوست خوبم برای اینکه بعدا دچار تناقض و دوگانگی نشی به عنوان خواهر بزرگترت که یکم بیشتر تجربه داره اینو بگم:
اول خیلی ارزشمنده این شخصیت شما. این که حواست اینجوری به حلال و حرام هست. خدا حفظتون کنه
دوم ذاتا نمیشه قوانین کپی رایت رو در ایران اجرا کرد.شاید فقط در مواردی که مثل همین مشکل فعلی شما که چندتاسی دی هست که تولید موسسات و شرکت های داخلی هست میشه.
یکی از دوستام از انگلیس اومده بود ایران. همه ی نرم افزارهای لب تابش اوریجینال و اصلی بود. انقدر که تو اپدیت کردنشون و سیستم های فایروال دانشگاه به مشکل برخورد مجبور شد یک یس دی ویندوز و آفیس 7 هزارتومانی بخره و نرم افزاراش رو عوض کنه. من تو کل دوره فوق لیسانسم ده ها و شاید صدها نرم افزار لازم داشتم که مجبور بودم از نرم افزارهای قفل شکسته استفاده کنم و از همه بدتر وضع گرفتن مقالات علمی هست که دزدی کامله. مگه این که یک توجیه شرعی کسی براش پیداکنه:Cheshmak:. چون برای گرفتن مقالات یوزرنیم و پسورد کتابخانه های اون ور رو هک می کنیم ...

آره قبول دارم الان رو کل سی دی ها نوشتن که کپی غیرمجازه اما بالاخره همه که این پولو ندارن ببرن خرج کنن سی دی هاش فقط یه سریش میشه 1 میلیون . مردم مجبور میشن کپی کنن . منم خیلی دوس داشتم استفاده کنم اما خب نشد / بالاخره به خاطره یه کنکور که نباید یه عمر حق الناس گردنمون باشه /.

[="Tahoma"][="Green"]سلام بر شما دوست گرامی "Sa-Ka"

چند خطی را بر این نوشته افزودم که صفحه پرید و گویا پست هم ثبت نشد.

در نهایت ضمن اینکه از پاسختان سپاسگزارم.
ما همگی در یک کشور هسیم و کاستی ها را می شناسیم.. شاید در زمان تحصیل من مسائل متفاوت بودند.. ولی به هر صورت هیچ دانشجوئی در هیچ گوشه دنیا "اگر واقعا دانشجو باشد" .. کار تحصیلش سهل نخواهد بود.

من دیگر بعد از پستی که ارسال کردم و ثبت نشد... سخن را کوتاه می کنم...

عزیزان این انخاب است که راه را می سازد و چنانچه راهی دورتر و سخت تر بود ... شاید توانائی ما را در زمینه های مختلف به چالش می کشد.

از این که نوشته هایتان را خواندم خوشحالم .. چه برایم درس هائی به ارمغان داشت.

و در پناه حق باشید.

[/]

سلام
فک کنم میدونم منظورت از سی دی ها سی دی های کدوم موسسه هست
خودمم خواستم کپی کنم دیدم حرومه
بعد یه چیزی هست میگن اگه چند نفر پول بذارید رو هم بخرید مشکلی نداره ما هم خواستیم پول بذاریم با چند نفر رو هم که خرجش بیاد پایین ولی زنگ زدیم بهشون که میخوایم همچین کاری کنیم دیدیم میگه که نه ما راضی نیستیم
خلاصه گذشتیم دیگه
یه چیزیم به عنوان یه داداش کوچیکتر بگم:اگه با این سی دی ها درس خوندی بعدا میری دانشگاه بعد با اون مدرک دانشگاهی میری سر کار بعد اگه صاحب شرکت راضی نباشه حقوقی که دریافت میکنی مشکل شرعی داره
اینو یادت باشه که حالا اگه گفتی عیبی نداره بعدا که لیسانسو گرفتی خواستی بری سر کار اگه دلت راضی نباشه و با اون مدرک نری که یعنی 4-5سال از عمرت الکی رفته
اگرم بری و صاحبش راضی نباشه که حقوقت مشکل شرعی داره
من ترجیح دادم که اگه برم مسافرکشی ولی پولش حلال باشه بهتره تا برم تو یه اداره و پولش مشکل داشته باشه
ببخشید که زیاد حرف زدم
امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم
موفق باشید:hamdel:

MEHDI!;493974 نوشت:
سلام
فک کنم میدونم منظورت از سی دی ها سی دی های کدوم موسسه هست
خودمم خواستم کپی کنم دیدم حرومه
بعد یه چیزی هست میگن اگه چند نفر پول بذارید رو هم بخرید مشکلی نداره ما هم خواستیم پول بذاریم با چند نفر رو هم که خرجش بیاد پایین ولی زنگ زدیم بهشون که میخوایم همچین کاری کنیم دیدیم میگه که نه ما راضی نیستیم
خلاصه گذشتیم دیگه
یه چیزیم به عنوان یه داداش کوچیکتر بگم:اگه با این سی دی ها درس خوندی بعدا میری دانشگاه بعد با اون مدرک دانشگاهی میری سر کار بعد اگه صاحب شرکت راضی نباشه حقوقی که دریافت میکنی مشکل شرعی داره
اینو یادت باشه که حالا اگه گفتی عیبی نداره بعدا که لیسانسو گرفتی خواستی بری سر کار اگه دلت راضی نباشه و با اون مدرک نری که یعنی 4-5سال از عمرت الکی رفته
اگرم بری و صاحبش راضی نباشه که حقوقت مشکل شرعی داره
من ترجیح دادم که اگه برم مسافرکشی ولی پولش حلال باشه بهتره تا برم تو یه اداره و پولش مشکل داشته باشه
ببخشید که زیاد حرف زدم
امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم
موفق باشید:hamdel:

سلام بله کاملا با مثال هایی که زدین توجیه شدم

ما پول نذاشتیم که بخریم کادو دادن

اونم که بیخیال شدم

موضوع قفل شده است