جمع بندی برتری صلوات یا لعن

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برتری صلوات یا لعن

بسم الله الرحمن ارحیم

باعرض سلام و ادب

سلام و صلوات فضیلت بیشتری دارد یا سب و لعن ؟
برای مثال درود و سلام بر اباعبدالله در جایگاه بالاتری قرار دارد یا لعن و نفرین بر دشمنان و قاتلین حضرت ؟
و در پایان آیا عملی بالاتر از این دو (سلام و لعن) هست ؟

[=impact]با نام الله

[=impact]

[=impact] کارشناس بحث: استاد بصیر

غلام عشق علی;490934 نوشت:
برای مثال درود و سلام بر اباعبدالله در جایگاه بالاتری قرار دارد یا لعن و نفرین بر دشمنان و قاتلین حضرت ؟

باسلام و احترام
در روایات اهل بیت به این مطلب اشاره شده است چنانچه داریم:
شیخ ابوالحسن مرندی ازشیخ حرعاملی (صاحب وسایل الشیعه)نقل نموده: أن امیرالمومنین کان یطوف بالکعبه فرأی رجلامتعلقابأستارالکعبه وهویصلی علی محمدوآله فسلم علیه ومربه ثانیاولم یسلم علیه فقال: یاامیرالمومنین لم تسلم علی هذاالمره؟ فقال خفت أن أشغلک عن اللعن وهوافضل من السلام وردالسلام ومن الصلاه علی محمدوآل محمد.
ترجمه:

امیرالمومنین درحال طواف کعبه بودند که دیدند مردی پرده خانه کعبه را گرفته و بر محمد و آل محمد صلوات می فرستد. حضرت بر او سلام نمودند. دفعه دوم حضرت او را دیدند ولی سلام نکردند، آن مرد عرض کرد: یاأمیرالمومنین چرا این بار به من سلام ننمودی؟

حضرت فرمود: نخواستم تو را از ذکر لعن که این بار به آن مشغول بودی بازدارم چراکه”" لعن از سلام و جواب آن و صلوات برمحمد و آل محمد برتری دارد.”"

و در روایت دیگری آمده:

جاءرجل خیاط بقمیصین الی الامام الصادق علیه السلام وقال عندماکنت أخیط أحدالقمیصین کنت أصلی علی محمدوآل محمدوعندماأخیط القمیص الاخرکنت أعداءمحمدوآل محمد،فأی القمیصین تختاره؟فاختارالامام الصادق القمیص الذی کان الخیاط عندخیاطته یلعن أعدائهم فقال انیأحب هذاالقمیص أکثر.

ترجمه:

مرد خیاطی دو پیراهن نزد امام صادق علیه السلام آورد و عرض کرد: من هنگام دوختن یکی از دو پیراهن صلوات بر محمد و آل محمد می فرستادم و هنگام دوختن دیگری لعن بر دشمنان محمد و آل محمد. شما کدامیک را اختیار می کنید؟

“”حضرت پیراهنی را که با ذکرلعن دوخته شده بود انتخاب نموده و فرمود: من این پیراهن را بیشتر دوست دارم.”"
منبع: نرم افزار جامع الاحادیث، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور

و در پایان آیا عملی بالاتر از این دو (سلام و لعن) هست ؟

برتری اعمال نسبت به هم، بستگی به نیت افراد دارد، مثلا در روایت داریم «ضربه علی یوم الخبیر افضل من عباده الثقلین» یک ضربه ی امیرالمومنین در روز جنگ خیبر از عبادت جن و انس بافضیلت تر است.
همچنین خدمت به خلق خدا از بهترین عبادات است، و یا محبت اهل بیت از گرانبهاترین اعمال است، همین سلام و لعن هم بهمین حالت می باشد.

أيت الله بهجت رضوان الله عليه پاسخ بسيار جالبي داده اند

فضیلت لعن بر صلوات از زبان آیت الله بهجت(ره)

[=arial]باتشکر از پاسخ کارشناس گرامی و دوست عزیز

2 تا سوال دیگه در مورد همین موضوع داشتم
اینکه لعن به چه شکلی باشه بهتره و سوال دیگه اینکه بر چه کسانی باشه افضل تر است؟
مثلا لعن بر شیطان یا کفار یا لعن بر غاصبین حق امیرالمومنین علیه السلام و یا قاتلین امام حسین علیه السلام و یا مواردی دیگر؟

غلام عشق علی;492366 نوشت:
مثلا لعن بر شیطان یا کفار یا لعن بر غاصبین حق امیرالمومنین علیه السلام و یا قاتلین امام حسین علیه السلام و یا مواردی دیگر؟

نفرين امير المومنين بر غاصبان خلافت خود

غلام عشق علی;492366 نوشت:

همانطور که خدا و رسولش عده ای را لعن کرده اند ما هم به سیره و روش پیامبر(ص) استناد می جوییم.
طوائف مختلفی از مردم جامعه ، مورد لعن، نفرین، خشم و غضب الهی در قرآن کریم و روایات وارده از اهل بیت وحی معصومین صلوات الله علیهم اجمعین قرار گرفته اند، و مومنان نیز می توانند آنان را مورد لعن، نفرین و غضب خود قرار دهند.
1- شیطان (نساء/ 118) 2- مشرکان (فتح/6) 3- کافران (بقره/89) 4- یهود (نساء/46) 5- بنی اسرائیل(مائده 13 و 60 و 78) 6- نقض کنندگان و شکنندگان عهد و پیمان الهی (رعد/25) 7- غاصبان خلافت (محمد صلی الله علیه و آله/22و23) 8- اذیت کنندگان به خداوند سبحان و رسولش (احزاب/52) 9- بنی امیه (اسراء/ 60) 10- مفسدان جامعه (رعد/25) 11- منافقان (توبه/68) 12- قاتلان به غیر حق (نساء/93) 13- ظالمان و ستمگران (هود/18) 14- نسبت دهندگان زنا به زنان مؤمنه (نور/23) 15- دروغگویان (آل عمران/61) 16- مرتدان بعد از ایمان (آل عمران/87) 17- کتمان کنندگان حقایق دین (بقره/ 159) 18- گمراه کنندگان افکار جامعه (احزاب/68) 19- علمای سوء و علمای درباری و توجیه کنندگان جنایات دربار(نساء /52 و 60) 20- علمائی که طبق علمشان عمل نمی کنند. (صف/3) 21- علمائی که دیگران را امر به معروف می کنند و خود آن را ترک می کنند.(بقره /44) 22- علمایی که از بدعتها جلوگیری نمی کنند. 23- ترک کنندگان امربه معروف و نهی از منکر(نهج البلاغه خطبه 234/ بند 57 فیض الاسلام).

سوال:

پاسخ:باسلام و احترام
در روایات اهل بیت به این مطلب اشاره شده است چنانچه داریم:

امیرالمومنین درحال طواف کعبه بودند که دیدند مردی پرده خانه کعبه را گرفته و بر محمد و آل محمد صلوات می فرستد. حضرت بر او سلام نمودند. دفعه دوم حضرت او را دیدند ولی سلام نکردند، آن مرد عرض کرد: یاأمیرالمومنین چرا این بار به من سلام ننمودی؟
حضرت فرمود: نخواستم تو را از ذکر لعن که این بار به آن مشغول بودی بازدارم چراکه”" لعن از سلام و جواب آن و صلوات برمحمد و آل محمد برتری دارد.[1]
و در روایت دیگری آمده:
مرد خیاطی دو پیراهن نزد امام صادق (علیه السلام) آورد و عرض کرد: من هنگام دوختن یکی از دو پیراهن صلوات بر محمد و آل محمد می فرستادم و هنگام دوختن دیگری لعن بر دشمنان محمد و آل محمد. شما کدامیک را اختیار می کنید؟
حضرت پیراهنی را که با ذکرلعن دوخته شده بود انتخاب نموده و فرمود: من این پیراهن را بیشتر دوست دارم.
[2]

آیا عملی بالاتر از این دو (سلام و لعن) هست ؟

برتری اعمال نسبت به هم، بستگی به نیت افراد دارد، مثلا در روایت داریم «ضربه علی یوم الخبیر افضل من عباده الثقلین» یک ضربه ی امیرالمومنین در روز جنگ خیبر از عبادت جن و انس بافضیلت تر است.
همچنین خدمت به خلق خدا از بهترین عبادات است، و یا محبت اهل بیت از گرانبهاترین اعمال است، همین سلام و لعن هم بهمین حالت می باشد.

مثلا لعن بر شیطان یا کفار یا لعن بر غاصبین حق امیرالمومنین (علیه السلام) و یا قاتلین امام حسین (علیه السلام) و یا مواردی دیگر؟

همانطور که خدا و رسولش عده ای را لعن کرده اند ما هم به سیره و روش پیامبر(صلی الله علیه وآله) استناد می جوییم.
طوائف مختلفی از مردم جامعه ، مورد لعن، نفرین، خشم و غضب الهی در قرآن کریم و روایات وارده از اهل بیت وحی معصومین (صلوات الله علیهم اجمعین) قرار گرفته اند، و مومنان نیز می توانند آنان را مورد لعن، نفرین و غضب خود قرار دهند.
1- شیطان (نساء/ 118)
2- مشرکان (فتح/6)
3- کافران (بقره/89)
4- یهود (نساء/46)
5- بنی اسرائیل(مائده 13 و 60 و 78)
6- نقض کنندگان و شکنندگان عهد و پیمان الهی (رعد/25)
7- غاصبان خلافت (محمد صلی الله علیه و آله/22و23)
8- اذیت کنندگان به خداوند سبحان و رسولش (احزاب/52)
9- بنی امیه (اسراء/ 60)
10- مفسدان جامعه (رعد/25)
11- منافقان (توبه/68)
12- قاتلان به غیر حق (نساء/93)
13- ظالمان و ستمگران (هود/18)
14- نسبت دهندگان زنا به زنان مؤمنه (نور/23)
15- دروغگویان (آل عمران/61)
16- مرتدان بعد از ایمان (آل عمران/87)
17- کتمان کنندگان حقایق دین (بقره/ 159) 18- گمراه کنندگان افکار جامعه (احزاب/68)
19- علمای سوء و علمای درباری و توجیه کنندگان جنایات دربار(نساء /52 و 60)
20- علمائی که طبق علمشان عمل نمی کنند. (صف/3)
21- علمائی که دیگران را امر به معروف می کنند و خود آن را ترک می کنند.(بقره /44)
22- علمایی که از بدعتها جلوگیری نمی کنند.
23- ترک کنندگان امربه معروف و نهی از منکر[3]

[/HR][1] شیخ ابوالحسن مرندی ازشیخ حرعاملی (صاحب وسایل الشیعه)نقل نموده: أن امیرالمومنین کان یطوف بالکعبه فرأی رجلا متعلقا بأستار الکعبه وهویصلی علی محمدوآله فسلم علیه ومربه ثانیاولم یسلم علیه فقال: یاامیرالمومنین لم تسلم علی هذاالمره؟ فقال خفت أن أشغلک عن اللعن وهوافضل من السلام وردالسلام ومن الصلاه علی محمدوآل محمد.( شرح نهج البلاغة لابن أبي الحديد، ج‏6، ص: 188)

[2] جاءرجل خیاط بقمیصین الی الامام الصادق علیه السلام وقال عندماکنت أخیط أحدالقمیصین کنت أصلی علی محمدوآل محمدوعندماأخیط القمیص الاخرکنت أعداءمحمدوآل محمد،فأی القمیصین تختاره؟فاختارالامام الصادق القمیص الذی کان الخیاط عندخیاطته یلعن أعدائهم فقال انی أحب هذاالقمیص أکثر.( (إمارة الولایة 51 وفور الأثر 91 ، شفاء الصدور 2-48).)

[3] (نهج البلاغه خطبه 234/ بند 57 فیض الاسلام).

موضوع قفل شده است