اعتقادم به خدا ضعیف شده است؛ برای ترمیم اعتقادم چی کار کنم ؟

تب‌های اولیه

87 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعتقادم به خدا ضعیف شده است؛ برای ترمیم اعتقادم چی کار کنم ؟

سلام

دوستان نمیدونم چرا اعتقادم به خدا ضعیف شده ، حتی هر کاری میکنم نمیتونم نماز بخونم ....مشکل من اینه که مسائلی برام پیش اومده که در وجود خدا شک میکنم .

من از بچگی هر دعا و خواسته ای کردم از خدا هیچ کدوم رو اجابت نکرده حتی یک دونشو ....تو زندگی بد شناسی اورم همش . برای انجام هر کاری از خدا کمک خواستم خدا کمکم نکرده . از خدا یک معجزه میخواهم که من واقعا باور کنم که خدا وجود داره

نمونه ای از مسائلی که باعث شده اعتقادم ضعیف بشه.

من هر وقت قبل از خواب نام خدا را میبرم تا خواب بدی نبینم باز هم خواب بد میبینم . اما بعضی وقت ها که نام خدا را نمیبرم خواب بد نمیبینم .

باور کنید به هر کی قسم بخورم باور کنید قبل از هر امتحانی با وجود نهایت تلاشی که کردم ایت الکرسی خوندم و نام خدا را و هفت مرتبه سوره حمد رو خودنم اوردم . همون درس رو نمره کم اوردم و یا قبول نشده ام . اما بار دوم دیگر این کار را نکردم و قبول شدم .

درسی که میتونستم 20 بگیرم قبلش از خدا کمک خواستم . با وجودی اینکه تمام سوالات رو بلد بودم اما به دلیل کمبود وقت نتونستم همه سوالات رو جواب بدم .

ممکنه بگین همه کشلات رو میندازه گردن خدا ولی اینطور نیست ... اگر گفتن نام خدا و کمک خواست از او تاثیر نداره پس چرا ما این عبارت رو باید بگیم ؟ وقتی تاثیری نداره چرا باید دیگه به خدا توکل کنیم و از او یاری بجوییم ؟؟؟؟؟؟

شاید باورتون نشه ، من قبل از سن تکلیف نمازو یاد گرفتم و تا دو سال قبل نمازم حتی قضا هم نمیشد . روزه هامو میگرفتم . به تمام فقرا تا حد توانم کمک میکردم . ولی نمیدونم چرا اینطور شد !!!!!

اصلا دیگه هر کاری میکنم برم نمازمو بخونم نمیتونم به خاطر ضعیف بودن اعتقادم به وجود خدا نمیتونم ..... خیلی دوست دارم به حالت قبلم برگردم . با خودم میگم چرا این همه بدبختی و جنگ و ... تو جهانه سر مسلمونا میاد و غیر مسلمانان همش در حال پیشرفتن و ....

حالا هم دیگه نتونستم دو سالی نماز بخونم ممکنه اعتقادم ضعیف شده و یا اصلا نداشته باشم . اما تو این دوسال . نه کار بدی کردم ، نه باعث رنجش کسی شدم ، به محتاج هم در حد توانم کمک کردم و این روال رو ادامه میدم ......

از این جواب های تکراری هم خیلی شنیدم (لابد حکمتی داره ، خدا داره تو رو امتحان میکنه (اخه 20 سال امتحان ؟؟؟؟؟ پس کی امتحان تموم میشه ؟؟؟در هنگام مرگم ؟؟؟؟؟؟) ، حتما به صلاحت نبوده و .... ) یه چیز جدید میخوام بشنوم .

و یک سوال اساسی دارم . من خدا را از بچگی اینطور شناختم که همش برام میگن که خدا عذاب میده خدا شکنجه میده ...مگر خدا مظهر زیباییی و بخشش نیست ؟ چرا خدا را با این جور چیز ها به ما میشناسانند ؟؟

ببخشید سرتون رو درد اوردم . منتظر جواب دوستان هستم .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

mfa;490681 نوشت:
سلام

دوستان نمیدونم چرا اعتقادم به خدا ضعیف شده ، حتی هر کاری میکنم نمیتونم نماز بخونم ....مشکل من اینه که مسائلی برام پیش اومده که در وجود خدا شک میکنم .

من از بچگی هر دعا و خواسته ای کردم از خدا هیچ کدوم رو اجابت نکرده حتی یک دونشو ....تو زندگی بد شناسی اورم همش . برای انجام هر کاری از خدا کمک خواستم خدا کمکم نکرده . از خدا یک معجزه میخواهم که من واقعا باور کنم که خدا وجود داره

نمونه ای از مسائلی که باعث شده اعتقادم ضعیف بشه.

من هر وقت قبل از خواب نام خدا را میبرم تا خواب بدی نبینم باز هم خواب بد میبینم . اما بعضی وقت ها که نام خدا را نمیبرم خواب بد نمیبینم .

باور کنید به هر کی قسم بخورم باور کنید قبل از هر امتحانی با وجود نهایت تلاشی که کردم ایت الکرسی خوندم و نام خدا را و هفت مرتبه سوره حمد رو خودنم اوردم . همون درس رو نمره کم اوردم و یا قبول نشده ام . اما بار دوم دیگر این کار را نکردم و قبول شدم .

درسی که میتونستم 20 بگیرم قبلش از خدا کمک خواستم . با وجودی اینکه تمام سوالات رو بلد بودم اما به دلیل کمبود وقت نتونستم همه سوالات رو جواب بدم .

ممکنه بگین همه کشلات رو میندازه گردن خدا ولی اینطور نیست ... اگر گفتن نام خدا و کمک خواست از او تاثیر نداره پس چرا ما این عبارت رو باید بگیم ؟ وقتی تاثیری نداره چرا باید دیگه به خدا توکل کنیم و از او یاری بجوییم ؟؟؟؟؟؟

شاید باورتون نشه ، من قبل از سن تکلیف نمازو یاد گرفتم و تا دو سال قبل نمازم حتی قضا هم نمیشد . روزه هامو میگرفتم . به تمام فقرا تا حد توانم کمک میکردم . ولی نمیدونم چرا اینطور شد !!!!!

اصلا دیگه هر کاری میکنم برم نمازمو بخونم نمیتونم به خاطر ضعیف بودن اعتقادم به وجود خدا نمیتونم ..... خیلی دوست دارم به حالت قبلم برگردم . با خودم میگم چرا این همه بدبختی و جنگ و ... تو جهانه سر مسلمونا میاد و غیر مسلمانان همش در حال پیشرفتن و ....

حالا هم دیگه نتونستم دو سالی نماز بخونم ممکنه اعتقادم ضعیف شده و یا اصلا نداشته باشم . اما تو این دوسال . نه کار بدی کردم ، نه باعث رنجش کسی شدم ، به محتاج هم در حد توانم کمک کردم و این روال رو ادامه میدم ......

از این جواب های تکراری هم خیلی شنیدم (لابد حکمتی داره ، خدا داره تو رو امتحان میکنه (اخه 20 سال امتحان ؟؟؟؟؟ پس کی امتحان تموم میشه ؟؟؟در هنگام مرگم ؟؟؟؟؟؟) ، حتما به صلاحت نبوده و .... ) یه چیز جدید میخوام بشنوم .

و یک سوال اساسی دارم . من خدا را از بچگی اینطور شناختم که همش برام میگن که خدا عذاب میده خدا شکنجه میده ...مگر خدا مظهر زیباییی و بخشش نیست ؟ چرا خدا را با این جور چیز ها به ما میشناسانند ؟؟

ببخشید سرتون رو درد اوردم . منتظر جواب دوستان هستم .

بسمه تعالی
با تقدیم سلام و تحیت و نیز عرض خوش آمد محضر جنابعالی
ضمن تبریک سال نو بابت تاخیر پیش آمده پوزش می طلبم

به نظر می رسد حضرتعالی در منطق ارزش گذاری خود نسبت به کارهای خوب و بد، خواسته یا ناخواسته از قانون تحریف شده " همه یا هیچ" متاثر هستید. این قاعده غلط سبب منفی بافی و در نهایت ممکن است منجر به بروز اضطراب، وسواس و افسردگی گردد. تفکر دو قطبی یا همان قاعده همه یا هیچف یعنی اینکه یا باید امور به همان نحوی که من فکر می کنم یا انتظار دارم رقم بخورد و یا در غیر اینصورت و با کمترین فاصله از دیدگاه و انتظار منف فاقد ارزش خواهد بود.

دوست ارجمند و گرامی
وجود خدای متعال با دلائل و شواهد بی شماری همراه است که در جای خود به آن پرداخته شده است. اینکه ما از آیات و نشانه های فراوان غفلت کنیم و حضرت رب را به اموری چون موفقیت در امتحان و خواب محدود کنیم، منطقی نیست. این یعنی همان تفکر دو قطبی ( یا باید با گفتن بسم الله الرحمن الرحیم، خواب بد نبینم یا در غیر اینصورت خدایی وجود ندارد!!) که منشاء بسیاری از بی قراریهای روانی است.

به این نکته توجه بفرمایید؛
خداوند متعال امور را از مجرای اسباب و مسبات تدبیر می کند، آتش میسوزاند، آب خنک می کند، امید آرامش می دهد، اضطراب تولید ناامنی می کند و....
بر این اساس رویایی که می بینیم ارتباط زیادی با حالت روانی و افکار پیش از خواب ما دارد. اگر پیش از خواب مضطرب و نگران موضوعی باشیم، ضریب احتمال خوابهای پریشان ما افزایش می یابد و بالعکس.
لذا چون شما بر این باورید که با گفتن نام نورانی خدای متعال، خواب بد می بینید طبیعی است که سایه اضطراب بر روان شما افتاده و در نتیجه و متاثر از این اضطراب و تلقین قبلی، دچار رویای پریشان و کابوش خواهید شد. همین قاعده نسبت به امتحان نیز صادق است.
در واقع چون شما دارای سطحی از اضطراب هستید، تفکر و خلاقیت شما در امتحان بسته می شود و...
خلاصه کلام اینکه خواب و امتحان شما به اضطراب و تفکر شما مربوط است و نه به وجود خدای متعال.

برادر/خواهر گرامی
در هیچ آیه و روایتی نیامده است که خواندن آیت الکرسی و...سبب موفقیت در امتحان به ان نحویکه مد نظر ماست، خواهد شد. خواندن آیت الکرسی و گفتن ذکر نورانی " بسم الله الرحمن الرحیم" بیش و پیش از انکه اثرات مادی داشته باشد، برکات و آثار معنوی دارد و البته پر واضح است که این آثار مادامی ارزش خواهد داشت که همراه با ایمان و اعتقاد باشد!

در نظر داشته باشید، عمر دنیا و خلقت به هزاران سال بر می گردد، لذا نباید پیشرفت جوامع غیر مسلمان را به همه تاریخ تعمیم داد. زمانی مسلمین در اوج بوده اند و زمانی دیگر جوامع و البته چرخه جابجایی مستمر خواهد بود.

همانطور که اشاره نموده اید برخی از القائات نسبت به مذهب و خدای متعال صورت گرفته است که به دور از واقعیت است. اگر خدای متعال دارای صفات قاهره و جمالیه است، دارای صفات رحمانیه و جلالیه نیز است. اینکه خدای متعال به عنوان وجودی ترسناک، ستیزه جو و بهانه گیر معرفی شود نه تنها منطبق بر اصول توحیدی نیست که شرک است. رحمت خداوند نسبت به غضبش سبقت دارد. خدای متعال خود را ارحم الراحمین معرفی می کند، مهربان و غفور نسبت به بندگان، از مادر دلسوزتر و... لذا انتظار می رود مبنای شناخت خود از خدای متعال را آیات و روایات قرار دهید و نه برداشت غلط اطرافیان.

انتطاری که از شما و طینت پاکتان می رود این است که به نعمتهای الهی بیشتر بیندیشید و قدر آنها را بیشتر بدانید، تا زمینه قدردانی و شکر شما که مظهر کامل آن در نماز تجلی می یابد، فراهم آید.

در پناه یگانه محبوب مهربان، موفق و شادکام باشید.

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

سلام
من خودم هم سوالاتی اینجا نوشتم و منتظر پاسخ هستم ولی موضوع شما چون نزدیک به موضوعات من هست البته از نوع دیگرش خواستم اینجا چند خطی بنویسم.

من ضمن اینکه با نظر استاد امیدوار موافقم ولی به نظر من مشکل اصلی از همون قسمتی هست که گفتین به درستی خدا شناسانده نشده و آقای امیدوار هم گفتند که خداوند متعال امور را از مجرای اسباب و مسبات تدبیر می کند. این جمله آخر به نظرم خیلی مهمه که هیچ وقت شفاف سازی روی اون صورت نگرفته و همین باعث شده که شما وجود یا عدم وجود خدا رو در مثالهایی که زدی ببینی، یعنی وسیله ای برای خواب بد ندیدن و نمره گرفتن از امتحان و ان شاء الله بزرگتر که شدی دختر خوب گیرت اومدن!

اینکه شفاف سازی نشده به نظرم چون فکر میکنند که باعث میشه جذابیت دین کم بشه. ولی این جمله که خدا امور رو از مجرای اسبابش انجام میده برای شما یعنی اینکه خودت همه کاره هستی. خدا یکسری قواعد و اصول در این دنیا تعریف و جاری کرده و حالا این خودتی که باید از این قواعد و اصول استفاده کنی تا به چیزی که میخوای برسی.

نمره خوب میخوای باید درس بخونی، شب قبلش خوب بخوابی! و سعی کنی سرجلسه امتحان استرس نداشته باشی! حالا اینکه چطوری اینکارو انجام بدی باید بری تحقیق کنی و روی خودت امتحان کنی که کدومیک از روشهای موجود استرست رو سر جلسه امتحان کم میکنه. کدومیک از روشهای موجود برای شما کارایی داره که شب خواب بد نبینی!

تو خودت خدای زندگی ای هستی که خداوند تو و اونرو آفریده.

سلام عزیزم
۱.دعای جوشن کبیر رو با معنی بخون
۲.باید عمیقا و از ته دل به خدا ایمان داشته باشی و ازش ناامید نشی
۳.یه بابایی میگفت برآورده نشدن حاجات۴دلیل داره:یا صلاحت نیست چون ممکنه ضررببینی...یا قراره بهترشو بهت بده...یا کفاره گناهات میشه...یا درجه ت اون دنیا بالا تر میره
۴.(تجربه خودمه)سعی کن امام رضا یا شهدای دفاع مقدس رو واسطه قرار بده

ممنون از استاد امیدوار و دیگر دوستان .:Gol:

اشتباه از من بوده ، من نمازمو میخونم اعتقادم رو بر میگردونم . و وظیفه خود را در حق خدای خودم انجام میدم . حتی اگر تنها ارزوم رو در تا زمانی که جوانم سال براورده نکرده باشه .

ولی در روز قیامت خیلی مشتاقم بدونم چرا خدا ارزومو براورده نکرد .

بازم ممنون :Gol:

mfa;494506 نوشت:
ممنون از استاد امیدوار و دیگر دوستان .:Gol:

اشتباه از من بوده ، من نمازمو میخونم اعتقادم رو بر میگردونم . و وظیفه خود را در حق خدای خودم انجام میدم . حتی اگر تنها ارزوم رو در تا زمانی که جوانم سال براورده نکرده باشه .

ولی در روز قیامت خیلی مشتاقم بدونم چرا خدا ارزومو براورده نکرد .

بازم ممنون :Gol:

سلام امیدوارم که خوب و سلامت باشی ....

خیلی خیلی خودخواهی ...
یعنی فکر میکنی خدا این همه انسان که دارن از گرسنگی میمرین رو ول میکنه و میاد دعای شما رو برآورده میکنه ... این همه آدم دارن تو سومالی و سوریه و ... از گرسنگی میمیرن ... بعد بیاد دعای شما رو برآورده کنه و ناراحتی چرا به جایه اینکه 20 بگیری .... 18 گرفتی !!! من فکر میکنم تقریبا باید 10 سال از شما بزرگتر باشم ... یه نصیحتی رو بهت میکنم ... بی خیال این بشو که دعا جواب میده ... دنبال این باش که خدا وجود داره یا نداره ... اگر هم برات اثبات شد که وجود داره ... دستوراتش رو انجام بده ... همین ... فکر هم نکن خودکشی کنی ... خدا دعاهات رو برات مستجاب میکنه ... همینه که هست میخوای بخواه ... نمخوای هم نخواه ...

نفرنفر;494529 نوشت:

خیلی خیلی خودخواهی ...
یعنی فکر میکنی خدا این همه انسان که دارن از گرسنگی میمرین رو ول میکنه و میاد دعای شما رو برآورده میکنه ... این همه آدم دارن تو سومالی و سوریه و ... از گرسنگی میمیرن ... بعد بیاد دعای شما رو برآورده کنه و ناراحتی چرا به جایه اینکه 20 بگیری .... 18 گرفتی !!! من فکر میکنم تقریبا باید 10 سال از شما بزرگتر باشم ... یه نصیحتی رو بهت میکنم ... بی خیال این بشو که دعا جواب میده ... دنبال این باش که خدا وجود داره یا نداره ... اگر هم برات اثبات شد که وجود داره ... دستوراتش رو انجام بده ... همین ... فکر هم نکن خودکشی کنی ... خدا دعاهات رو برات مستجاب میکنه ... همینه که هست میخوای بخواه ... نمخوای هم نخواه ...

[=arial]بزر گوار فکر نمی کنید این طرز جواب دادن شما یخورده زنندس خب خدای بزرگ و مهربون که نمی اید اولویت بندی کنه اول جواب گرسنگان سومالی رو بده بعد بیاد جواب منو بده قدرت خدا رو شما محدودید نکردید؟ [=arial]همون طور که اون گرسنه ها توقع کمک داره ما هم نیاز به کمک داریم و این دو هیچ خللی ایجاد نمی کنه و خداوند اگه بخواد می تونه به همه کمک کنه و این موجب کم شدن رحمتش نمی شه همون طور که اون گرسنه های خیلی نیاز به کمک دارن این دوست عزیزمون هم نیاز داره چون داره با افکارش اذیت می شه .
دوست خوبم سعی کن تحقیق کنی اصلا ناراحت نباش اگه بخدا شک داری نشون میده خدا دوست داره چون انسان تا شک نکنه به دنبال چیزی نمی ره و واسش تحقیق نمی کنه خداوند خودش فرموده تحقیق کنید و خیلی واسه فکر کردن ارزش قائله دوست خوبم حسابی تحقیق کن و از خدا کمک بخواه یادت باشه شیطان وقتی انسان یخورده ایمانش ضعیف می شه سریع وارد عمل می شه و چیزای مختلفو تو ذهن ادم می اندازه از ائمه کمک بخواه مخصوصا از امام زمان اگه امکانش واست هست یه امام زاده برو
واست دعا میکنم موفق باشی
[=arial]

pari114sa;494465 نوشت:
باید عمیقا و از ته دل به خدا ایمان داشته باشی و ازش ناامید نشی...ه

نفرنفر;494529 نوشت:

خیلی خیلی خودخواهی ... یعنی فکر میکنی خدا این همه انسان که دارن از گرسنگی میمرین رو ول میکنه و میاد دعای شما رو برآورده میکنه ... ...

کنیز اهل بیت;494545 نوشت:
[=arial]قدرت خدا رو شما محدودید نکردید؟ همون طور که اون گرسنه ها توقع کمک داره ما هم نیاز به کمک داریم ....

سلام دوستان،

به نظرم شماها نوشته جناب امیدوار رو دقیق نخوندین. یا اگه خوندین یعنی باهاش مخالفین که اینطور نوشتین. پس لطفا بگین که خوندین و به این دلایل مخالفین تا بحث شکل درستی به خودش بگیره. این هم نظر جناب امیدوار:

اميدوار;494358 نوشت:

خداوند متعال امور را از مجرای اسباب و مسبات تدبیر می کند، آتش میسوزاند، آب خنک می کند، امید آرامش می دهد، اضطراب تولید ناامنی می کند و....

کنیز اهل بیت;494545 نوشت:
[=arial]بزر گوار فکر نمی کنید این طرز جواب دادن شما یخورده زنندس خب خدای بزرگ و مهربون که نمی اید اولویت بندی کنه اول جواب گرسنگان سومالی رو بده بعد بیاد جواب منو بده قدرت خدا رو شما محدودید نکردید؟ همون طور که اون گرسنه ها توقع کمک داره ما هم نیاز به کمک داریم و این دو هیچ خللی ایجاد نمی کنه و خداوند اگه بخواد می تونه به همه کمک کنه و این موجب کم شدن رحمتش نمی شه همون طور که اون گرسنه های خیلی نیاز به کمک دارن این دوست عزیزمون هم نیاز داره چون داره با افکارش اذیت می شه .
دوست خوبم سعی کن تحقیق کنی اصلا ناراحت نباش اگه بخدا شک داری نشون میده خدا دوست داره چون انسان تا شک نکنه به دنبال چیزی نمی ره و واسش تحقیق نمی کنه خداوند خودش فرموده تحقیق کنید و خیلی واسه فکر کردن ارزش قائله دوست خوبم حسابی تحقیق کن و از خدا کمک بخواه یادت باشه شیطان وقتی انسان یخورده ایمانش ضعیف می شه سریع وارد عمل می شه و چیزای مختلفو تو ذهن ادم می اندازه از ائمه کمک بخواه مخصوصا از امام زمان اگه امکانش واست هست یه امام زاده برو
واست دعا میکنم موفق باشی

خدا من رو دوست داره، ولی این همه گرسنه بدبخت و بیچاره مسلمون تو دنیا رو دوست نداره مثل اینکه چون نه تو دلشون شک می اندازه و نه دعاشون رو مستجاب می کنه! این همه که بچه هاشون در حال مردن هستن، انگار نه انگار. همش حکمت خداونده! این سیستم استدلالی یعنی خودشیفتگی بسیار شدید! فعلا کشورهایی که دست در دعا هستن همگی بدبخت و فقیر و بیچاره هستن و کشورهایی که خدا رو از حکومتشون انداختن بیرون مرفه ترین و مناسب ترین محل های زندگی هستن.

ما خدا رو برای خودمون میخوایم نه خودمون رو برای خدا !

نفرنفر;494529 نوشت:

خیلی خیلی خودخواهی ...

مجدد سلام .

مگر خدا سرچشمه بخشش نیست مگر خدا مهربان نیست مگر خدا دادرس بینوایان نیست ؟؟!! اخه چرا خدا کاری برای این گرسنگان سومالی نمیکنه ؟!!! چرا ؟ چرا باید این بدبخت بیچاره ها گرسنگی بکشن ؟ از زمانی که متولد میشن هیچ گناهی هم ندارن

اخه سواله چرا خدا هیچ کاری و بخششی و لطفی در حق این ها نمیکنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگر قرار باشه با اجابت نکردن دعای من وضعیت این بیچاره ها درست بشه 100 سال سیاه نمیخوام که دعای من براورده بشه .

سوال من اینه چرا وقتی خدا دعا رو اجابت نمیکنه ! وقتی دادرس بیچاره ها نیست ! و به قول خودتون " میخوای بخواه میخوای نخواه همینه که هست " وقتی بندگانش برایش اهمیت ندارد چرا باید او را عبادت کنیم چرا انقدر در ایات روایت ها گفته شده که از

خدا یاری بجویید ؟؟؟؟؟؟؟؟

مگر به قول استاد امیدوار خداوند رحمت و بخشش بیشتر از غضبش هست . وقتی نیاز به عبادت ما نداره پس چرا در قران انقدر اشاره شده که نمازتون رو ترک نکنید ؟؟؟؟؟؟؟

همانگونه که گفتم من وظیفه خودم به عنوان یک بنده یعنی شکر گزاری و نماز و عبادت رو رها نخواهم کرد . اما به عنوان یک بنده از هرگز خدای خودم راضی نیستم. و در ان دنیا از خدا سوال خواهم کرد که چرا تنها دعای من را براورده نکرد . دعایی که از 10

سالگی تا الان که 22 سالمه داشتم 12 ساله از خدا این دعا رو میکنم و خدا براورده نکرد .
.

نقل كرده‏اند كه گاهى گروهى از باديه‏نشينان خدمت پيامبر مى‏آمدند، اگر حال جسمانى آنها خوب مى‏شد، اسب آنها بچه خوبى مى‏آورد، زن آنها پسر مى‏زائيد و اموال و چهار پايان آنان فزونى مى‏گرفت خشنود مى‏شدند و به اسلام و پيامبر (صلي الله عليه و آله) عقيده پيدا مى‏كردند! اما اگر بيمار مى‏شدند، همسرشان دختر مى‏آورد و اموالشان رو به نقصان مى‏گذاشت، وسوسه‏هاى شيطانى قلبشان را فرا مى‏گرفت و به آنها مى‏گفت تمام اين بدبختيها به خاطر اين آئينى است كه پذيرفته‏اى و آنها هم روى گردان مى‏شدند! که اين آيات بر پیامبر صل الله علیه وآله نازل شد :

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَعْبُدُ اللَّهَ عَلَى حَرْفٍ فَإِنْ أَصَابَهُ خَيْرٌ اطْمَأَنَّ بِهِ وَإِنْ أَصَابَتْهُ فِتْنَةٌ انقَلَبَ عَلَى وَجْهِهِ خَسِرَ الدُّنْيَا وَالْآخِرَةَ ذَلِكَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِينُ

حج/11

شما منظور منو متوجه نشدید من میگم خدا به همه کمک می کنه چون اون مصیبت زده ها که دارن خدا خدا میکنن چ من ک دارم خدا خدا میکنم

خداوند در قران فلسفه اسایش کفارو به 4 دلیل میاره
1. بی ارزشی دنیا
رفت و آمد كافران در شهرها ]با وسایل
و ابزار فراوان و شوكت ظاهری[ تو را
به طمع نیندازد.) 196 ( ]این[ برخورداری
اندك ]و ناچیزی از زندگی زود گذر دنیا[
است؛ سپس جایگاهشان دوزخ است، و آن
بد آرامگاهی است.) 197 ()آل عمران(
2. عذاب استدراجی
و كسانی كه آیات ما را تكذیب كردند،
به تدریج ازجایی كه نم یدانند ]به ورطۀ
سقوط و هلاكت م یكشانیم تا عاقبت به
عذاب دنیا و آخرت دچار شوند.[) 182 ( و
به آنان مهلت م یدهیم؛ ]زیرا از سیطرۀ
قدرت ما بیرون رفتنی نیستند[ یقیناً تدبیر
ونقشۀ من استوار است.) 183 ()اعراف(
3. مهلت، برای افزایش گناهان
و كسانی كه كافر شدند، گمان نكنند
مهلتی كه به آنان م یدهیم به سودشان
خواهد بود، جز این نیست كه مهلتشان
م یدهیم تا بر گناه خود بیفزایند، و
برای آنان عذابی خوار كننده است.
)آل عمران، 1
4. عدم قابلیت دنیا برای مجازات کامل
و اگر خدا مردم را به سبب ستمشان
مؤاخذه كند، هیچ جنبنده ای را ]كه
مستحقّ مؤاخذه است[ بر روی زمین باقی
نم یگذاشت، ولی آنان را تا مدتی معین
مهلت م یدهد، پس هنگامی كه اجلشان
سرآید، نه ساعتی پس م یمانند و نه
ساعتی پیش م یافتند. )نحل، 61 (

وایسلی گوجا;494551 نوشت:
فعلا کشورهایی که دست در دعا هستن همگی بدبخت و فقیر و بیچاره هستن و کشورهایی که خدا رو از حکومتشون انداختن بیرون مرفه ترین و مناسب ترین محل های زندگی هستن.

سلام
امیدوارم که خوب و سلامت باشی ...
با خودم گفتم ممکن هست خیلی دلگیرت کرده باشم و دلت رو شکونده باشم بنابراین تصمیم گرفتم این پست رو بنویسم ... ببین ... من تجربیاته خودم رو از دعا کردن برات میگم ....

1- زمانهایی بوده که واقعا واقعا دستم از همه جا بریده شده و از عمق وجودم گریم دراومده و دو دستی به سمتش رفتم ... تقریبا 80 درصد مواقع نتیجه دلخواهم رو گرفتم ... و 10 درصد مواقع چیزه بهتر گرفتم .... 10 درصد هم هیچ نتیجه ای بهم نداده ...

2- زمانهایی بوده که دعا میکردم ... مثلا تو قنوت نمازهام دعا میکردم ... ولی از عمق وجودم او ن چیز رو نمیخواستم ... تقریبا 98 درصد مواقع دعاهام برآورده نمیشده ... و 2 درصد مواقع جواب میگرفتم...

3- زمانهایی هم بوده که اصلا دعا نمیکردم ... ناخودآگاه با خودم میگفتم چی میشد که خدا بهم کمک میکردش و این مساله اینجوری میشد ... و دقیقا همچین اتفاقی میوفتاد ....

یه پیشنهاد برات دارم ...

دعا رو به این چشم نبین که دستام رو بلند میکنم و میگم خدایا یه پوله قلمبه از اون بالا بهم بده ...
دعا رو به این چشم نبین که دستام رو بلند میکنم و میگم خدایا کنکور قبول بشم ...

دعا یه جوره دیگه به من جواب میده ... دعا باعث تسریع حرکت من تو مسیری که برای خودم انتخاب کردم میشه ... مثلا دعا میکنم که باهوش تر بشم ... دعا میکنم که اخلاقم بهتر بشه ... دعا میکنم که زیباتر بشم ... دعا میکنم که مهربان تر بشم ... دعا میکنم که مردم بیشتر دوسم داشته باشن ... دعا میکنم که ...

تنها راهی که من از دعا کردن نتیجه گرفتم اینجوری بوده ... مسیری رو برای خودم تعریف کردم ... در درون اون مسیر سعی و تلاش کردم ... و به خدا گفتم که طی کردن مسیر رو برایه من هموار کنه ... و خدا هم مسیر رو برام هموار میکرده .... تقریبا هیچ وقت نشده که از خدا نتیجه ای رو طلب کرده باشم و خدا اون نتیجه رو به من داده باشه ...

پس به نظره من هم وقتی میخوای دعا کنی ... هدف رو از خدا مطالبه نکن ...بلکه در درون مسیر باش ... و هموار شدن مسیر رو از خدا مطالبه کن ...

نفرنفر;494579 نوشت:
سلام
امیدوارم که خوب و سلامت باشی ...
با خودم گفتم ممکن هست خیلی دلگیرت کرده باشم و دلت رو شکونده باشم بنابراین تصمیم گرفتم این پست رو بنویسم ... ببین ... من تجربیاته خودم رو از دعا کردن برات میگم ....

1- زمانهایی بوده که واقعا واقعا دستم از همه جا بریده شده و از عمق وجودم گریم دراومده و دو دستی به سمتش رفتم ... تقریبا 80 درصد مواقع نتیجه دلخواهم رو گرفتم ... و 10 درصد مواقع چیزه بهتر گرفتم .... 10 درصد هم هیچ نتیجه ای بهم نداده ...

2- زمانهایی بوده که دعا میکردم ... مثلا تو قنوت نمازهام دعا میکردم ... ولی از عمق وجودم او ن چیز رو نمیخواستم ... تقریبا 98 درصد مواقع دعاهام برآورده نمیشده ... و 2 درصد مواقع جواب میگرفتم...

3- زمانهایی هم بوده که اصلا دعا نمیکردم ... ناخودآگاه با خودم میگفتم چی میشد که خدا بهم کمک میکردش و این مساله اینجوری میشد ... و دقیقا همچین اتفاقی میوفتاد ....

یه پیشنهاد برات دارم ...

دعا رو به این چشم نبین که دستام رو بلند میکنم و میگم خدایا یه پوله قلمبه از اون بالا بهم بده ...
دعا رو به این چشم نبین که دستام رو بلند میکنم و میگم خدایا کنکور قبول بشم ...

دعا یه جوره دیگه به من جواب میده ... دعا باعث تسریع حرکت من تو مسیری که برای خودم انتخاب کردم میشه ... مثلا دعا میکنم که باهوش تر بشم ... دعا میکنم که اخلاقم بهتر بشه ... دعا میکنم که زیباتر بشم ... دعا میکنم که مهربان تر بشم ... دعا میکنم که مردم بیشتر دوسم داشته باشن ... دعا میکنم که ...

تنها راهی که من از دعا کردن نتیجه گرفتم اینجوری بوده ... مسیری رو برای خودم تعریف کردم ... در درون اون مسیر سعی و تلاش کردم ... و به خدا گفتم که طی کردن مسیر رو برایه من هموار کنه ... و خدا هم مسیر رو برام هموار میکرده .... تقریبا هیچ وقت نشده که از خدا نتیجه ای رو طلب کرده باشم و خدا اون نتیجه رو به من داده باشه ...

پس به نظره من هم وقتی میخوای دعا کنی ... هدف رو از خدا مطالبه نکن ...بلکه در درون مسیر باش ... و هموار شدن مسیر رو از خدا مطالبه کن ...

منظور شما اثر Placebo است دیگه؟ :Gol:

وایسلی گوجا;494585 نوشت:
منظور شما اثر Placebo است دیگه؟ :Gol:

نمیدونم چی هست ... خیلی دوست دارم برام کمی توضیح بدین ...

جناب واسیلی گوجا فکرکنم placebo efectدرمورد دعابی انصافی باشد حتی اگر بگویم اثر پاسبوهم باشد بالاخره اثر گذاشته دعا حداقل اثرش تاثیر ضداضطراب اونه یک سوال میپرسم مطمنم صادقانه جواب میدهید شماتا حالا دعا کرده اید؟

آقای وایسلی شما تا حالا دعا کردین ؟؟؟ احساس گرما تو وجودتون کردین ؟؟؟

ببخشید پلاسبو اشتباه نوشتم پاسبو. بعدم پلاسبو فقط درمورد امور تجربی مثلا بررسی وتعیین اثر یک دارو و عوارض جانبی آن بکار میرود یادرموردبیماران هیستریکال

خانم نفرنفر قبل از اینکه آقای واسیلی گوچازحمت بکشند پلاسبو که معادل فارسی آن دارونماست به دارو ویا چیزی گفته میشود که هیچگونه اثردرمانی ندارد و صرفا از نظر روانی زوی بیمراثرمیگذارد مثلا وقتی بخوان اثرفلان دارورا بررسی کنند به یک تعداد اون دارو را وبه تعداد مساوی یک چیزی بی اثر ولی ظاهرا مشابه اون دارو رامیدهند تا اثردارو را بررسی و احتمال خطا دراثر روانی تجویز دارو را کم کنند یکماده خنثی و ب خطر بعضی وقتهاهم برای بیماران هیستریک یا تمارضی یک دارو میدهندکه اثری واقعاندارد واثرش فقط روانیست

ممنون جناب میرشکاک ....

اتفاقا من مدت زمانه زیادی هست که دارم به این فکر میکنم که کسی که داره دعا میکنه .... خودش هستش که داره خودش رو شفا میده ... یا اینکه شفا داره از آسمونها میاد ...

1- مثلا سرخپوستها دعای باران میکردن و بعدش باران شروع میشده ...
2- یکی از فامیل های دور ما ( پسرخاله مادرم ) در آمریکا بساز بفروشه ... در ضمن کشیش هم هست ... یک بار مصالح و .... آورده بودن .... یهو بارون میگیره ... همه کارگرها رو جمع میکنه و میگه دستاتون رو بگیرین بالا و دعا کنین بارون قطع بشه ... و میگن که بارون قطع شده ... ( من اونجا نبودما )

واقعا موندم چجوری میشه برآورده شدن دعاهامون رو به خدا نسبت داد ؟؟؟

نفرنفر;494628 نوشت:
ممنون جناب میرشکاک ....

اتفاقا من مدت زمانه زیادی هست که دارم به این فکر میکنم که کسی که داره دعا میکنه .... خودش هستش که داره خودش رو شفا میده ... یا اینکه شفا داره از آسمونها میاد ...

2- یکی از فامیل های دور ما ( پسرخاله مادرم ) در آمریکا بساز بفروشه ... در ضمن کشیش هم هست ... یک بار مصالح و .... آورده بودن .... یهو بارون میگیره ... همه کارگرها رو جمع میکنه و میگه دستاتون رو بگیرین بالا و دعا کنین بارون قطع بشه ... و میگن که بارون قطع شده ... ( من اونجا نبودما )

خواهش میکنم .از این نمونه ها زیاد گفته میشه منم زیاد شنیدم و خواندم که بنظر میرسه بیشتر از ان باشه که بتوان با شانس و اتفاق توجیه کرد .

وایسلی گوجا;494551 نوشت:
فعلا کشورهایی که دست در دعا هستن همگی بدبخت و فقیر و بیچاره هستن .

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

کبرت کلمة تخرج من افواههم

اگر منظور شهرها و کشورهای فضایی هستند!! نقلی نیست. اما اگر کشورهای مستقر!!! در کره خاکی رو منظور کردید چنین ادعایی از یک مدعی روشنفکری بعیده چون بیانگر عمق بی اطلاعیه.
مزید اطلاع بد نیست بدونید؛
بنابر آمارهای رسمی غالب جمعیت کره خاکی رو مومنین به ادیان توحیدی ( اسلام، مسیحیت و یهود) تشکیل می دن که در هر سه آیین دعا بخش انفکاک ناپدیر آنهاست. اضافه کنید ادیان غیر توحیدی نظیر آیین بودا و برهمن و...را که آنها نیز علی الرغم غیر توحیدی بودن حساب ویژه ای برای دعا قائل هستند
....

و السلام من التبع الهدی

نفرنفر;494615 نوشت:
آقای وایسلی شما تا حالا دعا کردین ؟؟؟ احساس گرما تو وجودتون کردین ؟؟؟

بله وقتی هنوز اعتقاد داشتم دعا می کردم و احساس های عجیب هم می کردم ولی فهمیدم وقتی یه مسیحی هم دعا می کنه همین احساس رو داره و وقتی یک مغول هم میره سر قبر چنگیزخان و تقاضای اجابت می کنه باز هم همین احساس رو داره و سرباز کره شمالی جلوی عکس کیم ایل سونگ هم همین احساس رو می کنه که فهمیدم این احساس چیزی از دنیای خارج نیست. من امروزه دیگه دعا نمی کنم بلکه به جای دعا فکر می کنم و سعی می کنم برای مشکلم دنبال راه حل واقعی بگردم و از افرادی که قادر به کمک در پیدا کردن راه حل واقعی هستند کمک می گیرم و اگه فعلا راه حلی هم وجود نداره (مثل بیماری لاعلاج)، سعی می کنم با واقعیت کنار بیام.

Placebo یعنی تلقین به خود، وقتی خودمون باور داریم انجام کاری باعث یک تاثیر میشه، در بدنمون به طور ناخودآگاه اون تاثیر رخ میده که وقتی تاثیر مثبت باشه Placebo هست و وقتی منفی باشه بهش میگن Nocebo (مثلا به یک نفر میگن فلان دارو باعث سرگیجه و تهوع میشه، و بهش یک داروی خنثی مثلا شکر میدن و میگن اون دارو هست، و شخص بهش سرگیجه و تهوع دست میده). من تاثیر دعا رو هم به همین شکل می دونم یعنی اثرات وجود باور به دعا روی ناخودآگاه انسان که باعث بوجود آمدن تغییراتی میشه. حالا یکی به دعا اعتقاد داره یکی انرژی درمانی یکی قانون جذب و یکی هم به جادو و جمبل. همگی به نظر من از یک جنس خرافات هستند.

نفرنفر;494628 نوشت:
ممنون جناب میرشکاک ....

برام جالبه چرا در طول تاریخ هیچ وقت یک نفر که دست و پاش قطع شده با دعا کردن دست و پاش برنگشته! برای خدا که نباید فرقی داشته باشه! همیشه تاثیر دعا روی اتفاق هایی است که بطور طبیعی هم قابل انجام شدن هستند و همیشه حالات بسیار گنگ و نامفهومی دارند.

اميدوار;494679 نوشت:
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

کبرت کلمة تخرج من افواههم

اگر منظور شهرها و کشورهای فضایی هستند!! نقلی نیست. اما اگر کشورهای مستقر!!! در کره خاکی رو منظور کردید چنین ادعایی از یک مدعی روشنفکری بعیده چون بیانگر عمق بی اطلاعیه.
مزید اطلاع بد نیست بدونید؛
بنابر آمارهای رسمی غالب جمعیت کره خاکی رو مومنین به ادیان توحیدی ( اسلام، مسیحیت و یهود) تشکیل می دن که در هر سه آیین دعا بخش انفکاک ناپدیر آنهاست. اضافه کنید ادیان غیر توحیدی نظیر آیین بودا و برهمن و...را که آنها نیز علی الرغم غیر توحیدی بودن حساب ویژه ای برای دعا قائل هستند
....

و السلام من التبع الهدی

شما یک رابطه همبستگی بین رفاه و میزان جرم و تحصیلات و بهداشت و مرگ و میر و ... و تعداد افراد معتقد بگیرید همیشه رابطه عکس هست یعنی کم شدن باورهای مذهبی همیشه همبستگی قوی داره با افزایش رفاه، افزایش بهداشت، افزایش سطح سواد، افزایش تولید ناخالص غیرنفتی داخلی، افزایش سطح متوسط درآمد، کاهش میزان جرم و ... . دلیلش هم اینه که این کشورها به جای اینکه دست به آسمان منتظر لجنزار شدن زمین و آمدن منجی باشند می فهمند که کمک آسمانی در راه نیست و وظیفه حل مشکلات جامعه و زمین و کشور بر عهده خود مردم است.

بالاترین سطح کیفی زندگی در اختیار کشورهای اسکاندیناوی و نیوزیلند است و همین کشورها کمترین درصد جامعه مذهبی در کشورشان را دارند و رابطه همیشه مستقیم است. بدبخت و بیچاره ترین کشورها هم همگی کشورهای اکثریت قریب به یقین مذهبی هستند که همیشه برای حل مشکلات دست ها رو به آسمان هستند به جای اینکه ذهن ها متمرکز روی حل مشکلات باشند.

سلام جناب وایسلی گوجا ...

پست هاتون رو که میخونم یه حقیقت گرایی ژرفی رو توش احساس میکنم ... امیدوارم که بیشتر تو سایت باشین و بتونم ازتون استفاده کنم ...

جناب وایسلی گوجا اینجور که جناب میرشکاک گفتن ... یک نوع قرص هایی داریم که کاره Placebo رو انجام میدن ... مثلا میخوان اثره یه دارو رو بررسی کنن ... هم از اون قرص به بیمار میدن ... هم قرصی که ادعا میکنن باعثه شفایه مریضی میشه ... بعد بررسی میکنن که آیا تلقین شخص بوده که موجبات درمانش رو فراهم کرده یا واقعا اثره دارو بوده ... ولی جناب وایسلی گوجا بعضی چیزها رو من نمیتونم براشون توجیهی پیدا کنم ...

مثلا شفا دادن کوره مادر زاد توسط دستان حضرت عیسی مسیح .
مثلا زنده کردنه مردگان توسط دستان حضرت عیسی مسیح .

اگر قرار بود که این جور چیزها فقط تلقین و ... باشه ... که حضرت عیسی مسیح نمیتونستن با دست کشیدن بر سره مریضی اون رو شفا بدن ... من چند وقت پیش داشتم در مورده خانم برنادت سوبیرو تحقیق میکردم ... یه خانوم مسیحی هستش که بعد از 150 سال از قبر بیرون میکشنش و گویا تمام بدنش سالم بوده ... بدنش فاسد نشده ... وقتی زندگی نامش رو خوندم ... این خانوم همواره داشته ذکر میگفته ... خیلی برام جالب شد ... شروع به تحقیق بیشتری کردم و دیدم .... کشیشان خیلی خیلی زیادی هستن که چنین وضعی رو دارن ... بعد از سالیان زیاد از گور درشون آوردن ولی بدن هاشون سالمه ...

البته ما مسلمون ها اجاز بیرون کشیدن اجساد رو نداریم ...

شما چجوری چنین چیزهایی رو توجیه میکنین ... میتونم بگردم آدرس وب سایتی که در درونش لیست کشیشانی که بدن هاشون فاسد نشده رو پیدا کنم و براتون بفرستم تا بتونین بررسی کنین ....

نفرنفر;494692 نوشت:
سلام جناب وایسلی گوجا ...

پست هاتون رو که میخونم یه حقیقت گرایی ژرفی رو توش احساس میکنم ... امیدوارم که بیشتر تو سایت باشین و بتونم ازتون استفاده کنم ...

جناب وایسلی گوجا اینجور که جناب میرشکاک گفتن ... یک نوع قرص هایی داریم که کاره Placebo رو انجام میدن ... مثلا میخوان اثره یه دارو رو بررسی کنن ... هم از اون قرص به بیمار میدن ... هم قرصی که ادعا میکنن باعثه شفایه مریضی میشه ... بعد بررسی میکنن که آیا تلقین شخص بوده که موجبات درمانش رو فراهم کرده یا واقعا اثره دارو بوده ... ولی جناب وایسلی گوجا بعضی چیزها رو من نمیتونم براشون توجیهی پیدا کنم ...

مثلا شفا دادن کوره مادر زاد توسط دستان حضرت عیسی مسیح .
مثلا زنده کردنه مردگان توسط دستان حضرت عیسی مسیح .

اگر قرار بود که این جور چیزها فقط تلقین و ... باشه ... که حضرت عیسی مسیح نمیتونستن با دست کشیدن بر سره مریضی اون رو شفا بدن ... من چند وقت پیش داشتم در مورده خانم برنادت سوبیرو تحقیق میکردم ... یه خانوم مسیحی هستش که بعد از 150 سال از قبر بیرون میکشنش و گویا تمام بدنش سالم بوده ... بدنش فاسد نشده ... وقتی زندگی نامش رو خوندم ... این خانوم همواره داشته ذکر میگفته ... خیلی برام جالب شد ... شروع به تحقیق بیشتری کردم و دیدم .... کشیشان خیلی خیلی زیادی هستن که چنین وضعی رو دارن ... بعد از سالیان زیاد از گور درشون آوردن ولی بدن هاشون سالمه ...

البته ما مسلمون ها اجاز بیرون کشیدن اجساد رو نداریم ...

شما چجوری چنین چیزهایی رو توجیه میکنین ... میتونم بگردم آدرس وب سایتی که در درونش لیست کشیشانی که بدن هاشون فاسد نشده رو پیدا کنم و براتون بفرستم تا بتونین بررسی کنین ....

ببینید این موارد هیچ کدوم تایید شده بطور علمی نیستند. 2000 سال پیش زمان حضرت عیسی تنها خبری که از زنده کردن مرده یا درمان کور مادرزاد اومد کار حضرت عیسی نبود، شما به تاریخ هر قومی نگاه کنید از این چیزها پر است و ما هم امروز قرار نیست این ها رو جدی بگیریم چون در اون زمان همیشه تاریخ و افسانه با هم درهم و مخلوط بودند. از نظر تاریخی خارج از انجیل ها شواهد قوی اصلا برای وجود شخصی به نام عیسی هم خیلی قوی نیست چه برسه به این کارها. همین الان خیلی ها مدعی هستند مرده ها رو زنده می کنند ولی کسی اون ها رو جدی نمی گیره چون نمی تونند کارشون رو در محیط کنترل شده تکرار کنند.

شما ببینید این ادعاها درباره فاسد نشدن جسد ها رو کدوم موسسه و دانشگاه علمی سکولار تایید کرده، در نهایت هیچ کدوم. شما خانم برنات سوبیرو رو هم که ببینید در صفحه ویکیپدیا بخش نبش قبرش توضیح داده که از موم و تکنیک های مومیایی استفاده شده که در خیلی از نقاط دنیا مرسوم بوده و چیزی سوپرنچرال در میان نیست:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bernadette_Soubirous#Exhumations

به قول Carl Sagan :

Extraordinary claims require extraordinary evidence

اگه یک جنازه پیدا می شد که در شرایط عادی بعد از سال ها پوسیده نمی شد، کل علم جهان کنفیکون می شد!

جناب وایسلی گوجا ممنون ...
اجازه بدین من این صفحه از ویکی رو کامل بخونم ... بعدش ادامه میدیم ...

ایمان به خداوند یکتا نیازمند به نوری از معنویت است که اگر در شخص نباشد و فوت شود با بزرگترین استدال های محکم هم باز طرف نمیتواند شاهد حضور الله متعال در صحنه زندگی اش باشد .... عالم دارای علت و معلول های به هم پیوسته هست و هرگز نمیتوان خلاف قوانینی که الله تعالی بر طبیعت وضع فرموده است از او طلب چیزی کرد زیرا خود خداوند میفرماید : و لن تجد لسنه الله تحویلا .... لذا شما اگر فکر خود را الوده خرافات و مسائل ناهنجار کنید و یا با شکم پر به بستر بروید نباید انتظار داشته باشید که خداوند معلول اعمال شما یعنی همان خواب ناهنجار از بین ببرد بلکه خداوند فرموده از تو حرکت از من برکت ! توکل در جایی است که انسان شرایط طبیعی را که خداوند قانون قرار داده تحصیل کند و سپس بر یگانه قدرت لا یزال هستی تکیه و توکل کند ...

سعی کنید نور ایمان را از دست ندهید تا شیطان شما را در پرتگاه کفر گرفتار نسازد و الا اگر پیامبران هم برای شما معجزه کنند ولی شما را ظلمت فراگرفته باشد راه بازگشتی به توحید ندارید ... به قول مرحوم مظفر صاحب کتاب بدایه المعارف الالهیه بعد از ذکر براهین در اثبات وجود الله تعالی میگوید : اف بر این روزگار و جهالت خلق ! که وجود ان یکتای بی همتا را باید بوسیله معلول های او مانند خورشید و ستاره ثابت کرد حال انکه وجود ان بی همتا اظهر من الشمس است ....

نقل قول:

به قول Carl Sagan :

اگه یک جنازه پیدا می شد که در شرایط عادی بعد از سال ها پوسیده نمی شد، کل علم جهان کنفیکون می شد!

این آقا اصلاً تو باغ نیست. زمان شاه اسماعیل قبر جناب حر را نبش کردند و بعد از هزار و خرده ای سال دوباره خون جاری شد. شهدای جنگ تحمیلی که بعد از 10-20 سال سالم بیرون آورده شده اند چه؟ اینا افسانه است؟ یا در زمانی بوده که مردمش خرافاتی بوده اند؟ یا اصلا کسی اونجا خاک نبوده و افراطیون قبر دیگه ای رو اشتباهی نبش کردند؟ یا اینکه حر و شهدای دیگه مومیایی بوده اند؟!! :khaneh:

اشک قلم;494717 نوشت:

این آقا اصلاً تو باغ نیست. همین چند سال پیش بود که قبر صحابه پیغمبر رو نبش کردند از قضا جسدش سالم بود. زمون شاه اسماعیل قبر جناب حر را نبش کردند و بعد از هزار و خرده ای سال دوباره خون جاری شد.
اینا افسانه است یا در زمانی بوده که مردمش خرافاتی بوده اند؟ یا اصلا صحابه پیغمبر اونجا خاک نبوده و افراطیون قبر دیگه ای رو اشتباهی نبش کردند؟ یا اینکه صحابه پیغمبر مومیایی بوده!! :khaneh:

از کجا این چیزها رو میدونین ؟؟؟

نفرنفر;494721 نوشت:
از کجا این چیزها رو میدونین ؟؟؟

حالا جنازه مبارک حجر بن عدی یکم مشکوک میزنه و حرفم رو پس گرفتم چون طبق اسناد تاریخی سرش جدا شده و الان عکس سرش منتشر شده و کیفیت پایینی داره و جسد مال 30 روز پیشه!

اما نبش قبر حر در زمان شاه اسماعیل:
عباس عزیزی در کتاب “فضائل و سیره چهارده معصوم (ع) در آثار استاد علامه حسن زاده آملی” به نقل از وی می‌نویسد: در کتابی به نقل از عده‌ای موثقین حکایت شده است که شاه اسماعیل وقتی بر بغداد دست یافت به مشهد الحسین آمد آنگاه ابوالفضل و دیگر شهدای کربلا زیارت نمود اما به زیارت حر، که قبرش با سایر قبور فاصله دارد، نرفت و استدلال کرد که "اگر توبه او پذیرفته شده بود از سالارش دور نمی‌ماند". شاه دستور داد تاقبر او را بشکافند و گفت "درون قبر را مینگرم اگر شهید باشد نپوسیده است و برای او مقبره می سازم. در غیر این صورت دستور تخریب قبرش را صادر خواهم کرد".و همراه گروهی از علما، سران ارتش و ارکان دولت خویش، کنار قبر حر آمدند و دستور نبش قبر را صادر کرد. وقتي که قبر را باز کردند مشاهده کردند که حر با بدن سالم در قبر خوابيده و دستمالي هم بر پيشاني او بسته شده است. شاه اسماعيل شنيده بود که حسين دستمالي را بر پيشاني حر بسته است. براي تبرک خواست آن دستمال را براي خودش بردارد. شاه با دست خویش آن را باز کرد و دستمال دیگری بست اما از محل زخم سر خون جاري شد و هر چه می بستند خون بند نمی آمد ولي وقتي که همان دستمال را می بستند خون بند می آمد.شاه اسماعیل همان دستمال را بر سر حر بست و گوشه ای از آن را به عنوان تبرک برداشت و خون هم متوقف شد و دستور داد برای او مقبره ساختند. محمد شریف رازی در کرامات صالحین و مامقاني در «تنقيح المقال» ج 1، ماجراي نبش قبر را آورده اند.

منبع ویکی پدیا

سایر شهدای جنگ تحمیلی هم که بعد از 10-20 سال سالم از خاک بیرون آورده شده اند هم میتونید به گوگل زحمت بدید اینم یه نمونه اش

اشک قلم;494724 نوشت:
حالا جنازه مبارک حجر بن عدی یکم مشکوک میزنه و حرفم رو پس گرفتم چون طبق اسناد تاریخی سرش جدا شده و الان عکس سرش منتشر شده و کیفیت پایینی داره و جسد مال 30 روز پیشه!

اما نبش قبر حر در زمان شاه اسماعیل:
عباس عزیزی در کتاب “فضائل و سیره چهارده معصوم (ع) در آثار استاد علامه حسن زاده آملی” به نقل از وی می‌نویسد: در کتابی به نقل از عده‌ای موثقین حکایت شده است که شاه اسماعیل وقتی بر بغداد دست یافت به مشهد الحسین آمد آنگاه ابوالفضل و دیگر شهدای کربلا زیارت نمود اما به زیارت حر، که قبرش با سایر قبور فاصله دارد، نرفت و استدلال کرد که "اگر توبه او پذیرفته شده بود از سالارش دور نمی‌ماند". شاه دستور داد تاقبر او را بشکافند و گفت "درون قبر را مینگرم اگر شهید باشد نپوسیده است و برای او مقبره می سازم. در غیر این صورت دستور تخریب قبرش را صادر خواهم کرد".و همراه گروهی از علما، سران ارتش و ارکان دولت خویش، کنار قبر حر آمدند و دستور نبش قبر را صادر کرد. وقتي که قبر را باز کردند مشاهده کردند که حر با بدن سالم در قبر خوابيده و دستمالي هم بر پيشاني او بسته شده است. شاه اسماعيل شنيده بود که حسين دستمالي را بر پيشاني حر بسته است. براي تبرک خواست آن دستمال را براي خودش بردارد. شاه با دست خویش آن را باز کرد و دستمال دیگری بست اما از محل زخم سر خون جاري شد و هر چه می بستند خون بند نمی آمد ولي وقتي که همان دستمال را می بستند خون بند می آمد.شاه اسماعیل همان دستمال را بر سر حر بست و گوشه ای از آن را به عنوان تبرک برداشت و خون هم متوقف شد و دستور داد برای او مقبره ساختند. محمد شریف رازی در کرامات صالحین و مامقاني در «تنقيح المقال» ج 1، ماجراي نبش قبر را آورده اند.

منبع ویکی پدیا

سایر شهدای جنگ تحمیلی هم که بعد از 10-20 سال سالم از خاک بیرون آورده شده اند هم میتونید به گوگل زحمت بدید اینم یه نمونه اش

عباس عزیزی در کتابی درباره استاد علامه حسن زاده آملی به نقل از وی می نویسد که به نقل از عده ای موققین !! هزاران نفر هستن که با نقل قول دست اول (خود شخص شاهد زنده است و حضور داره) و میگن توسط آدم فضایی ها ربوده شدن! اونها رو هم باید باور کنیم؟ :khandeh!:

در این لینکی که گذاشتید فقط گفته قمقمه آب داشت!! که قمقمه ای که درش بسته باشه آب داره مسلما 30 سال که هیچ چیزهای چند صد سال پیش در ظرف های در بسته موجود است! بدن این شخص واضحه که کاملا تجزیه شده و فقط دست مصنوعی ایشون باقی مونده که باید هم باقی می مونده! حق با شماست که من در باغ خرافات نیستم.

صبر کن و در راه خدا ثبت قدم باش حتما نتیچه می گیری

سرکار خانم ابتکار
اگر شما واقعا خانم ابتکار هستید واقعا براتون و برای سازمان حفاظت محیط زیست کشور متاسفم که شما ریاستش رو به عهده دارید و اینقدر کوچه بازاری صحبت میکنید( همین که هست میخوای بخواه نیمخی نخواه ...) اگر هم فقط عکس ایشون رو زدید باز هم کار زشتی کردید..

محض اطلاع دوستان باید بگم این عکس مربوط به خانم معصومه ابتکار معاون ریس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور است..

بسمه تعالی
با عرض سلام و تحیت
ضمن تشکر از بزرگواران، لازم دونستم این تدکر رو بدم که متاسفانه بسیاری از مباحث مطرح شده خارج از موضوع است که در صورت تکرار به ناچار و برخلاف میل باطنی حذف خواهد شد. لذا سعی شود در محدوده موضوع بحث دنبال گردد.

وایسلی گوجا;494687 نوشت:
شما یک رابطه همبستگی بین رفاه و میزان جرم و تحصیلات و بهداشت و مرگ و میر و ... و تعداد افراد معتقد بگیرید همیشه رابطه عکس هست یعنی کم شدن باورهای مذهبی همیشه همبستگی قوی داره با افزایش رفاه، افزایش بهداشت، افزایش سطح سواد، افزایش تولید ناخالص غیرنفتی داخلی، افزایش سطح متوسط درآمد، کاهش میزان جرم و ... . دلیلش هم اینه که این کشورها به جای اینکه دست به آسمان منتظر لجنزار شدن زمین و آمدن منجی باشند می فهمند که کمک آسمانی در راه نیست و وظیفه حل مشکلات جامعه و زمین و کشور بر عهده خود مردم است.

بالاترین سطح کیفی زندگی در اختیار کشورهای اسکاندیناوی و نیوزیلند است و همین کشورها کمترین درصد جامعه مذهبی در کشورشان را دارند و رابطه همیشه مستقیم است. بدبخت و بیچاره ترین کشورها هم همگی کشورهای اکثریت قریب به یقین مذهبی هستند که همیشه برای حل مشکلات دست ها رو به آسمان هستند به جای اینکه ذهن ها متمرکز روی حل مشکلات باشند.

این پست نیز مانند برخی از پستها خارج از موضوع است، لذا پیشنهاد می شود موضوع جدیدی در همین رابطه ایجاد کنید تا به صورت مستقل به آن پرداخته شود. البته لازم است در تاپیک مربوطه مستندات مربوطه ارائه شود و به ادعای صرف اکتفا نگردد

والسلام من التبع الهدی

بحث کردن در مورد این موضوعات بی حاصل باشد چون به یقین به وجود خدامربوط میباشد که درطول تاریخ بوده وخواهدبود وبه نتیجه نرسیده ونخواهد رسید

وایسلی گوجا;494683 نوشت:
برام جالبه چرا در طول تاریخ هیچ وقت یک نفر که دست و پاش قطع شده با دعا کردن دست و پاش برنگشته! برای خدا که نباید فرقی داشته باشه! همیشه تاثیر دعا روی اتفاق هایی است که بطور طبیعی هم قابل انجام شدن هستند و همیشه حالات بسیار گنگ و نامفهومی دارند.

اعوذبالله من الشیطان الرجیم
شاید خیلی ها در کودکی یا نوجوانی با این سوال مواجه شده باشند که اگر خداوند قادر است؛ آیا می تواند کره خاکی را در تخم مرغی قرار دهد؟ اگر نتواند که خدا نیست یا خدای قادر نیست!

پاسخ این سوال و نیز سوال شما، مبتنی بر فهم مقدماتی نظیر؛ اقسام امکان و محال است.
امکان داتی
امکان خاص
امکان عام
محال ذاتی
محال وقوعی

البته برای مفهوم، اقسام دیگری چون امکان استقبالی، امکان احتمالی، امکان فقری و...وجود دارد
به هر حال با لحاظ این مقدمات می توانید پاسخ سوال خود را در تاپیکی مستقل دنبال کنید

و السلام من اتبع الهدی

بله متا سفانه بحث از موضوع مد نظر قدری منحرف شده من یاد یه جمله قشنگ افتادم حیفم اومد نگم
خداوند به سه طریق به دعا ها پاسخ می دهد
1او می گوید اری و انچه می خواهی به تو می دهد
2او می گوید نه و چیزی بهتر به تو می دهد
3او می گوید صبر کن و بهترین را به تو مدهد
اای بنده ام از دعا خسته مشو همان طور که من از اجابت خسته نمی شوم
در پایان می گویم خدایا همه از تو می خواهند بدهی .من از تو می خواهم بگیری . خداوندا بگیر از من هر انچه تو را از من می گیرد

دوستان تو رو جون هر کی دوست دارین به خاطر من دعوا و بحث نکنین . همه تون ممنونم به خاطر راهنمایی هاتون .:Gol:

وایسلی گوجا;494726 نوشت:
عباس عزیزی در کتابی درباره استاد علامه حسن زاده آملی به نقل از وی می نویسد که به نقل از عده ای موققین !!

آخر متن منابع رو گفته(مامقاني در «تنقيح المقال» ج 1، و محمد شریف رازی در کرامات صالحین) قسمت از متن مال ویکی پدیا بود که همینجوری کپی پیست شد.
نقل قول:

در این لینکی که گذاشتید فقط گفته قمقمه آب داشت!! که قمقمه ای که درش بسته باشه آب داره مسلما 30 سال که هیچ چیزهای چند صد سال پیش در ظرف های در بسته موجود است! بدن این شخص واضحه که کاملا تجزیه شده و فقط دست مصنوعی ایشون باقی مونده که باید هم باقی می مونده!

حواسم به دست مصنوعی نبود! متاسفانه به خاطر اینکه بازدید برخی سایت ها بالا بره از اغراق زیاد استفاده می کنن کارش هم نمیشه کرد... چیز دیگه ای توی نت پیدا نکردم.
نقل قول:
حق با شماست که من در باغ خرافات نیستم.

روی صحبتم با شما نبود! با کارل بودم که گفته بود«اگه یک جنازه پیدا می شد که در شرایط عادی بعد از سال ها پوسیده نمی شد، کل علم جهان کنفیکون می شد!» مگه یه جنازه سالم به مونه حالا چی میشه؟! هیچی.

از کارشناس امیدوار هم معذرت میخوام چون پیام خصوصی ایشون فعال نبود اینجا پست دادم.

mfa;490681 نوشت:
ممکنه بگین همه مشکلات رو میندازه گردن خدا ولی اینطور نیست ... اگر گفتن نام خدا و کمک خواست از او تاثیر نداره پس چرا ما این عبارت رو باید بگیم ؟ وقتی تاثیری نداره چرا باید دیگه به خدا توکل کنیم و از او یاری بجوییم ؟؟؟؟؟؟

با سلام:Gol:

من یک راه جدید رو بهتون پیشنهاد میکنم. ببینید الان شاید کلا به وجود خداوندشک کرده باشید.
نمیدانم شاید هم به دین اسلام شک دارید و فکر میکنید بهتر از آن هم میتواند باشد. خلاصه این که وقتی تاثیری در دعاهایتان ندیده اید تمام اعتقاداتتان زیر سوال رفته.

اما برای بهتر پیدا کردن حقیقت به خودتان و اطرافیانتان بسنده نکنید. من و شما خداپرست هستیم و مسلمان اما آنطور که باید و شاید خداوند را عبادت نکرده ایم و نتیجه هم نگرفته ایم. بروید سراغ کسانی که مطیع بی چون وچرای معبودشان بوده اند و ببینید چه نتیجه گرفته اند. به اسلام شک دارید؟ بروید مسلمان واقعی را پیدا کنید ببینید چقدر کارش درست است. فکر میکنید اروپا و آمریکا موفق هستند و بی دینی بهتر است بروید بهترینشان در بی دینی را پیدا کنید و ببینید عاقبت به چه حالی رسیده اند. فکر میکنید یهودیت بهتر است بروید رهبرانشان را ببینید که چه رفتارهایی دارند.
ائمه و امامان ما نماد واقعی از انسانیت و اخلاق هستند اما چون در گذشته بودند شاید خیلی برایتان ملموس نباشد. چرا راه دور برویم آقای خامنه ای را ببینید و رئیس جمهور آمریکا را هم همینطور. آقای اوباما در مجالس دَنس کیف و حال میکنند و رهبر ما در مجالس قرآنی هستند و مشغول بیان دروس اخلاقی به جوانان . کدامشان را میپسندید؟ کار کدامشان درست است ؟تا به حال با دقت سخنرانی هایشان را گوش کرده اید؟ زندگی نامه های بزرگانمان را بخوانید. اعتقادات و وصیت نامه های شهدا را بخوانید. زندگی نامه شهید چمران را. شهید شهریاری را. واقعا من خودم به حالشان هر روز غبطه میخورم. ببینید روحشان چه وسعتی پیدا کرده و به چه درجاتی رسیده اند. مطالب زیر را حتما مطالعه کنید:

http://www.askdin.com/thread29329-2.html
http://www.askdin.com/thread26812.html

حال خداوند من و شما و خداوند این بزرگان یکی هستند .... فقط کمی همت میخواهد و اراده که آنها داشتند و شیطان نمیگذارد که ما داشته باشیم!!! ناامید نباشید.

چشم روی هم بگذاریم دنیا تمام شده و ما همچنان اندر خم یک کوچه ماندیم.

امیدوارم در مسیر دستیابی به حقیقت همیشه موفق باشید و خداوند همراهتان باشد. یا علی:Gol:

Niyaz;494889 نوشت:
با سلام:Gol:

من یک راه جدید رو بهتون پیشنهاد میکنم. ببینید الان شاید کلا به وجود خداوندشک کرده باشید.
نمیدانم شاید هم به دین اسلام شک دارید و فکر میکنید بهتر از آن هم میتواند باشد. خلاصه این که وقتی تاثیری در دعاهایتان ندیده اید تمام اعتقاداتتان زیر سوال رفته.

اما برای بهتر پیدا کردن حقیقت به خودتان و اطرافیانتان بسنده نکنید. من و شما خداپرست هستیم و مسلمان اما آنطور که باید و شاید خداوند را عبادت نکرده ایم و نتیجه هم نگرفته ایم. بروید سراغ کسانی که مطیع بی چون وچرای معبودشان بوده اند و ببینید چه نتیجه گرفته اند. به اسلام شک دارید؟ بروید مسلمان واقعی را پیدا کنید ببینید چقدر کارش درست است. فکر میکنید اروپا و آمریکا موفق هستند و بی دینی بهتر است بروید بهترینشان در بی دینی را پیدا کنید و ببینید عاقبت به چه حالی رسیده اند. فکر میکنید یهودیت بهتر است بروید رهبرانشان را ببینید که چه رفتارهایی دارند.
ائمه و امامان ما نماد واقعی از انسانیت و اخلاق هستند اما چون در گذشته بودند شاید خیلی برایتان ملموس نباشد. چرا راه دور برویم آقای خامنه ای را ببینید و رئیس جمهور آمریکا را هم همینطور. آقای اوباما در مجالس دَنس کیف و حال میکنند و رهبر ما در مجالس قرآنی هستند و مشغول بیان دروس اخلاقی به جوانان . کدامشان را میپسندید؟ کار کدامشان درست است ؟تا به حال با دقت سخنرانی هایشان را گوش کرده اید؟ زندگی نامه های بزرگانمان را بخوانید. اعتقادات و وصیت نامه های شهدا را بخوانید. زندگی نامه شهید چمران را. شهید شهریاری را. واقعا من خودم به حالشان هر روز غبطه میخورم. ببینید روحشان چه وسعتی پیدا کرده و به چه درجاتی رسیده اند. مطالب زیر را حتما مطالعه کنید:

http://www.askdin.com/thread29329-2.html
http://www.askdin.com/thread26812.html

حال خداوند من و شما و خداوند این بزرگان یکی هستند .... فقط کمی همت میخواهد و اراده که آنها داشتند و شیطان نمیگذارد که ما داشته باشیم!!! ناامید نباشید.

چشم روی هم بگذاریم دنیا تمام شده و ما همچنان اندر خم یک کوچه ماندیم.

امیدوارم در مسیر دستیابی به حقیقت همیشه موفق باشید و خداوند همراهتان باشد. یا علی:Gol:

به من چه که اوباما تو مجالس دنس کیف و حال میکنه ... به مردم کشورش چه ؟؟؟ خوش به حالش ... بد به حالش ....
عوضش بهترین تحصیلات بهترین رفاه ... بهترین موقعیت اجتماعی رو برایه مردمانش بوجود آورده ...

لطفا موضوع بحث رو عوض نکنین ... چون جناب امیدوار پستتون رو حذف میکنن ...

سلام
اول از همه خالق ما خداست....
دوم :شما باید بیشتر نماز رو بخونید و عبادت کنید و درس هم بخونید:Gol:

بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام خدمت تمامی دوستان
بنده حقیر قبلا چنین تفکراتی در مورد خدای بزرگ داشتم و متاسفانه گاهی اوقات کفر هم میگفتم(استغفرالله)
وقتی از اکثر علما میپرسی که چرا دعای ما مستجاب نمیشه میگن شاید به صلاحت نبوده و بخاطر حکمت خداست که دعات برآورده نشده
ائمه ما هم همین جواب رو دادن
حرفشون کاملا درسته ،مشکل از ماست. ما فکر نکردیم به عمق این مطلب
پیامبر خدا فرموده اند یکساعت تفکر از هفتاد سال عبادت بهتره
به این هم فکر نکردیم. همه قبول داریم که خدا مهربونتر از مادره. استاد امیدوار گفتن خدا خودشو ارحم الراحمین معرفی کرده چون واقعا همینطوره
اگه یه بچه دوساله از مامانش بخواد یه کبریت بهش بده و یا یه چاقو بنظر شما مامانش اینکارو میکنه؟؟نه نمیکنه حتی اگه بچه اش کلی گریه و التماس کنه
چون به صلاحش نیست.
چرا یکم فکر نمیکنیم به این مثال
ما قبول داریم خدا از مادر مهربونتره اما قبول نمی کنیم و باور نداریم اگه خدا درخواست ما رو اجابت نمیکنه حتما به صلاحمون نیست
نکته دیگه اینکه ما فکر میکنیم هر کسی که اوضاع مالیش بهتر باشه و در رفاه و آسایش باشه نزد خدا محبوبتره و کارش درست تره و مقصدش عالیتر و بالعکس کسی که در فقر و بدبختی و سختی و مشقته زیانکار واقعیه
در صورتی که قران که کتاب هدایته راه رو به ما نشون داده
در آیه 28 انفال خدا میفرماید: و بدانید که اموال و اولاد شما وسیله آزمایش است و پاداش عظیم (برای آنها که از عهده امتحان برآیند) نزد خداست
و یا در آیه 55 توبه میفرماید:و (فزونی) اموال و اولاد آنها تو را در شگفتی فرو نبرد،خدا میخواهد آنها را به وسیله آن در زندگی دنیا عذاب کند و در حال کفر بمیرند
و در آیه 85 سوره توبه مجددا میفرماید:مبادا اموال و اولادشان مایه اعجاب تو گردد(این برای آنها نعمت نیست بلکه) خدا میخواهد به وسیله آن،آنها را در دنیا عذاب کند، و جانشان برآید در حالی که کافر باشند
آیات دیگری هم دراین رابطه وجود داره پس این شبهه هایی که بعضی دوستان ایجاد میکنن که کشورهایی که دین و ایمون ندارن اما اوضاعشون بهتر از ماست حتما خدا دوستشون داره از دیدگاه قران کاملا اشتباه است
یه مثال دیگر هم ذکر میکنم: وقتی کودک ما میخواد راه رفتن رو یاد بگیره ما دستاشو رها میکنیم که خودش قدم برداره تا پاهاش قوی بشه و زودتر راه رفتن رو یاد بگیره اما از یه طرف مواظبش هستیم که زمین نخوره
خدای مهربون هم گاهی دست ما رو رها میکنه تا خودمون تلاش کنیم،تا قوی بشیم،تا اعتماد به نفسمون بالا بره ،تا خدا لذت ببره اما هیچ وقت خدا بنده شو رها نمیکنه در اون لحظه ای که ممکنه سقوط کنی دستتو میگیره

این نکته رو یادم رفت که بگم
"هر که در این بزم مقرب تر است جام بلا بیشترش میدهند"
نگاهی به زندگی ائمه معصومین که مقربترین بندگان خدا هستند و بلاها و مصیبتهایی که بر ایشان فرود می آمد و صبر ایشان در برابر این بلاها قطعا باعث قوت ایمان و اعتقاد به خدای مهربان است
از دوستان معذرت میخوام که سرتون رو بدرد آوردم
اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم

[="Arial"][="Black"]سلام....
منم در این مورد یه سوال برام پیش اومده..اونم اینه که اخه چرا خدا نمیخواد من با کسی دوست باشتم که از هر نظر پاک و معصوم...و مواقعی با هم دوست بودیم خیلی راهنماییم میکرد منو با مساءل عرفان و معرفت آشنا میکرد....از روحش برام مایه میذاشت که روحم خوب بشه....در سیر و سلوک هم قدم قذاشته بود حس حال معنوی داشت...خیلی انسان بزرگی بود..؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
[/]

آدم با این عمر کوتاهی که داره هرگز شایسته نیست بشینه وراجع به خدای تعالی با عقل خودش تصمیم بگیره البته اشکالی هم نداره و لی بهتر اینه که راه اهل بیت عصمت وطهارت رو بگیره و ادامه بده و به ذوات مقدس امامان معصوم متوسل بشه

عين الحيات;495383 نوشت:
آدم با این عمر کوتاهی که داره هرگز شایسته نیست بشینه وراجع به خدای تعالی با عقل خودش تصمیم بگیره البته اشکالی هم نداره و لی بهتر اینه که راه اهل بیت عصمت وطهارت رو بگیره و ادامه بده و به ذوات مقدس امامان معصوم متوسل بشه

سرکار خانم عین الحیات!

اگه از عقل خودش استفاده نکنه اونوقت چطوری بفهمه که راه بهتر اون راه بهتری هست که شما گفتی؟!!!! و از اون مهمتر از کجا بفهمه که کی اهل بیت عصمت و طهارت هست و کی نیست؟!!! و باز مهمتر اینکه چرا معصوم و مطهرند اونها؟!!

عين الحيات;495383 نوشت:

راه اهل بیت علیهما السلام با عقل تضاد نداره که بخواهیم راه عقل رو از راه ائمه جدا کنیم. ما از ائمه با عقلمون پیروی میکنیم. آنها خود مظهر عقل کل اند.
گرچه من گمان میکنم این صحبت شما ناخواسته و بی غرض بوده...

موضوع قفل شده است