با همسری که غیر منطقی است چگونه باید رفتار نمود؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با همسری که غیر منطقی است چگونه باید رفتار نمود؟

سلام خسته نباشید
اگه میشه لطفا راه های برخورد با همسر غیرمنطقی را بگیید،تا خانم ها کمتر اذییت بشن
انهایی که تمیتونینم گفتگوی منطقی با آنها داشته باشیم، آنها استاد پیچاندن و منحرف کردن موضوع گفتگو هستند، دست آخر هم بمی‌گویند که خود شما مشکل دارید و توانایی ارتباطی و بحثتان پایین است!
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

afsooooos;489903 نوشت:
سلام خسته نباشید
اگه میشه لطفا راه های برخورد با همسر غیرمنطقی را بگیید،تا خانم ها کمتر اذییت بشن
انهایی که تمیتونینم گفتگوی منطقی با آنها داشته باشیم، آنها استاد پیچاندن و منحرف کردن موضوع گفتگو هستند، دست آخر هم بمی‌گویند که خود شما مشکل دارید و توانایی ارتباطی و بحثتان پایین است!
با تشکر

بسمه تعالی
با تقدیم سلام و تحیت و نیز عرض خوش آمد
ضمن تبریک سال نو بابت تاخیر پیش آمده عذر خواهی می کنم.
در پاره ای از موارد ممکن است علت به سرانجام نرسیدن گفتگو موانع و یا ویژگیهای شخصیتی باشد که در این صورت مراجعه حضوری به یک مشاور و یا روانشناس ضرورت دارد. اما به صورت کلی و در شرایط معمول برای یک گفتگوی موفق شرایطی وجود دارد که رعایت آنها الزامی است. و البته پیش از ان لازم است با اقسام گفتگو آشنا شویم؛

_ گفتگوی انفعالی:
شخص از بروز افکار و احساسات خویش خودداری می کند و همیشه سعی در راضی نگه داشتن شخص مقابل دارد

_گفتگوی تهاجمی: در این نوع گفتگو فرد همواره خود را بر حق می داند و شخص مقابل را سرزنش می کند. این افراد معمولا از کلماتی چون " تو همیشه" ، " تو هرگز " و...استفاده می کنند.

_ گفتگوی انفعالی_تهاجمی: تلفیقی از دو گفتگوی فوق. در این گفتگو فرد به شیوه غیر مستقیم نسبت به شخص مقابل اعتراض و پرخاشگری می کند. به صورت نامشخص غر زدن و یا پشت گوش انداختن تقاضاهای فرد مقابل از مصادیق این نوع گفتگو است.

_ گفتگوی صریح: در این گفتگو فرد با شفافیت و بدون ترس و نیز رعایت احترام شخص مقابل به بیان نظرات و خواسته های خود می پردازد: " مایلم وقت بیشتری را برای من اختصاص دهی"، " خوشحال می شم که در مراقبت از بچه ها و...کمکم کنی" ...

از میان اقسام فوق تنها گزینه مورد تایید، گزینه آخر یعنی " گفتگوی صریح" است. بنابراین در گام اول بیندیشید از کدام یک از الگوهای گفتگو بهره می برید، چه بسا سطحی از اعتراض و ناراحتی شما ناشی از سبک غلط گفتگو باشد. در کنار توجه به این نکته بررسی کنید که آیا قواعد گفتگو که در ادامه به آنها اشاره می شود را رعایت می کنید یا خیر؟

قواعد گفتگو برای گوینده:
- رعایت زمان و مکان مناسب (موقعیت)
_توجه به عناصر غیر کلامی گفتگو و پیام از قبیل تن صدا، نحوه ایستادن یا نشستن، تماس چشمی و...
_ پرهیز از کلام طولانی
_ دادن مکث و منتظر بازخورد ماندن
_ استفاده از جملات فاعلی یعنی جملاتی که با " من " آغاز می شود
_ استفاده از سبک صریح
و...

قواعد گفتگو برای شنونده:
_ اعتبار بخشی و تایید شخص مقابل
_ گوش دادن فعال و توجه کردن
_ تماس چشمی
_ لمس و نوازش بدنی
_ سوال کردن
_ رغبت نشان دادن برای شنیدن و دریافت اطلاعات بیشتر
و...

در صورتی که شما در گفتگوی خود با همسر قواعد فوق را بیشتر رعایت کنید و در عین حال از مولفه تشدید اختلاف اجتناب کنید انتظار می رود رضایت خاطر بیشتری از تجربه خود داشته باشید. به یاد داشته باشید دو عنصر نرم کردن تن صدا و تایید دیدگاه همسر ابزارهای مهار کننده تشدید اختلاف هستند

در پناه خدای متعال موفق باشید

مشکل منم هست البته نه با همسر....من زود از مسائل میگذرم...اصلا یادم نمیاد دفعه قبل چی شد که دعوا شد بحث شد اما طرفم ب اینکه میبخشه اما همه چیو جز ب جز تو آرشیو ذهنش نگه میداره و توی بحثایی که میکنیم استفاده میکنه....و من می مونم و با توجیه های الکی بیشتر حرصش میدم.....گاهی فک میکنم آلزایمر دارم...چرا یادم نمیمونه؟؟

موضوع قفل شده است