جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تمسخر اقوام با لطیفه وجوک

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,899
  حضور
  3 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13008

  تمسخر اقوام با لطیفه وجوک
  سؤال: گفتن لطيفه هاي رايج در کشور که حالت تمسخر قشر، قوم يا مناطقي از مردم کشور را دربر مي گيرد چه حکمي دارد؟ شنيدن آن چه صورت دارد؟


  حضرت آيه الله خامنه اي:
  اگر استهزاء آنان محسوب شود جايز نيست. (مجموعه استفتائات)


  حضرت آيه الله مکارم شيرازي:
  اگر واقعاً تمسخر قومي به طور عام بوده باشد اشکال دارد.


  حضرت آيه الله فاضل لنکراني:
  بهتر آن است که از اين نوع مزاح ها اجتناب شود. (جامع المسائل 1/639)


  حضرت آيه الله تبريزي:
  مسخره کردن و اذلال مؤمن جايز نيست و اگر اينطور نباشد و متضمن کذب هم نباشد مانعي ندارد.


  حضرت آيه الله صافي گلپايگاني:
  اگر مشهور و معروف است به قصد لطيفه گويي باشد و توهين صدق نکند اشکال ندارد مع ذلک ترک آن اولي است.


  حضرت آيه الله بهجت:
  اولي تنزّه است.


  حضرت آيه الله سيستاني:
  اگر مستلزم هتک و توهين مؤمنين باشد، جايز نيست.
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات ها 17


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,591
  حضور
  66 روز 17 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15668

  راهنما بررسی تأثیرات منفی توهین و تمسخر اقوام ایرانی از منظر سیاسی اجتماعی
  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
  سؤال: گفتن لطيفه هاي رايج در کشور که حالت تمسخر قشر، قوم يا مناطقي از مردم کشور را دربر مي گيرد چه حکمي دارد؟ شنيدن آن چه صورت دارد؟


  با تشکر از جناب محمد عزیز


  علاوه بر نگاه فقهی به مسألۀ مطروحه، موضوع را از زوایای دیگر هم می توان بررسی کرد (از نگاه روانشناسی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی و ...)

  در این پست بنده مطلب را از نگاه تأثیرات سیاسی و اجتماعی بررسی می کنم، امید که دیگر دوستان عزیز، با اندکی تأمل، موضوع را از دیگر زوایا بررسی و ما را از نظراتشون بهره مند سازند.

  یادم نیست کجا این مطلب را مطالعه کردم که به اعتراف بعضی از سیاستمداران انگلیسی و آمریکائی، این مسألۀ توهین و تمسخر اقوام و زبان های ایرانی در قالب لطیفه و جوک، یک سیاست انگلیسی بوده، که بمنظور از هم پاشیدگی فرهنگی و عقیدتی بین مردم مسلمان و معتقد و دارای فرهنگ اصیل و یکپارچه ایران، سیاست گذاری شده است. که متأسفانه تا حدود زیادی موفق هم بوده و این مولود نامبارک هنوز که هنوزه همچون یک هشت پای هشت سر در حال رشد و توسعه است.

  نطفۀ این مولود نامبارک در گذشته از سوی سران استکبار و استعمار پیر، در ادامۀ همان سیاست "اختلاف بینداز و حکومت کن" در ایران گذاشته شد و چنانکه گفتیم تا حدودی موفق هم بوده است.

  ادامۀ این سیاست قدیمی که متأسفانه به حالتی عادی در آمده و علاوه بر جریاناتی محدود که بر این فتنه دامن می زنند، گریبان عموم مردم را گرفته و اکثریت مردم از سر جهل و نادانی به پیامدهای منفی آن، به باروری و چاق کردن این نطفۀ هشت پا و هشت سر کمک می کنند.

  در این مرحله قصد دشمن، علاوه بر اختلاف افکنی فرهنگی و دینی و از بین بردن وحدت و تعلقات عمیق فرهنگی و دینی مردم، گامی بلندتر و ریشه دارتر، یعنی از پاشیدگی نظام اسلامی و ساختار یکپارچۀ کشور را از طریق ادعای استقلال و جداسازی قومی و قبیله ای در نقاط مختلفی نظیر کردستان، آذربایجان، مازی ها، ترکمن، بلوچ و عرب های شهرهای جنوبی حاشیه خلیج همیشه فارس و خوزستان دنبال می کند.

  اگر دقت کرده باشید اکثر لطیفه ها و جوک های نامربوط که برای اقوام مختلف مسلمان ایرانی ساخته می شود، به نوعی زیان ها و اقوام خاص مرزنشین کشور را شامل می شود و بنوعی این سیاست نامبارک، نوار مرزی ایران عزیز را نشانه گرفته است.

  - دلاور مردان آذری زبان و ترک که دین و فرهنگ ایرانی در اعماق وجودشان ریشه دوانده است.
  - گیلانی ها و مازی های غیور که در طول تاریخ مشروطه و بعد آن در صحنه های انقلاب و دفاع مقدس، خوش درخشیدند.
  - کردستانی های دلاور، که در طول سالهای دفاع مقدس از مرز و بوم و فرهنگ و ملیت و دین و ناموس خود، جانانه دفاع کردند.
  - لری های خوشنام و آزاده که همچون دیگر عشایر دلیر کشور، هیچ زمان، در برابر عقاید و ملیت و کیان خود گام به عقب نگذاشتند. و در صحنه های انقلاب و دفاع مقدس، تاریخ را تکرار کردند.
  - خوزستانی های سربلند و عرب های شهرهای جنوبی خلیج همیشه فارس، که صفحه صفحۀ تاریخ حضور استعمارگران، از رشادت و دلاورمردی و ایثار و استقامت آنها گواهی می دهد.
  - و اقوام بلوچ و ترکمن که همیشۀ تاریخ، مردمان ایمانی و تلاشگر و عاشق وطن عزیزشان ایران بوده اند.

  امید آنکه در سال جدید، با همت مضاعف و کار مضاعف همۀ مسئولان و متولیان فرهنگ کشور و با هوشیاری مردم عزیز، خصوصاً جوانان بیدار و با بصیرت کشور عزیزمان ایران، این توطئۀ قدیمی استکبار جهانی و استعمار پیر انگلیس، خشکانده و وحدت و وفاق و یکپارچگی و احترام، در سراسر میهن عزیزمان و بر قلب های عاشق تک تک ایرانیان، آذین بسته شود. انشاءالله

  موفق باشید ...  تمسخر اقوام با لطیفه وجوک

 4. صلوات ها 14


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,591
  حضور
  66 روز 17 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15668

  راهنما به بهانۀ لطیفه مسلمانان را تمسخر نکنید.
  با سلام

  از دوستان عزیز، کاربران و کارشناسان بزرگوار، کس دیگری نیست که بحث آثار و زیان های "تمسخر اقوام با لطیفه و جوک" را از زوایای دیگر، بررسی و خوانندگان را به فیض برساند.

  التماس دعا ...

  تمسخر اقوام با لطیفه وجوک

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425  فرصتی غنیمت پیش آمده که لایه های مختلف جامعه را هم با تزریق فرهنگ زندگی بهتر تغییر دهیم تا در سالهای آینده ایران بهتری را برای زندگی خود و فرزندانمان داشته باشیم. بیاییم برای تحکیم پیوند بین قومیتهای مختلف کشورمان هرگونه جوک، پیام کوتاه یا حکایتی که در آن به قومی از اقوام ایرانی یا شهروند هر شهری از ایران توهین شده را تحریم کنیم. از همان وسیله ای که برای انتقال سریع جوکهای مخربمان استفاده می کردیم باید در اشاعه این فرهنگ والا بکوشیم.. لطفا این پیام را با موبایل و یاهو مسنجر و وبلاگ به اطلاع دیگر ان برسانید. باید این رسم مضحک رو که متاسفانه قاجارهای بی کفایت پایه گذارش بودند رو از بین ببریم. قاجارها وقتی تهران رو پایتخت کردند در زمان فتحعلی شاه برای اینکه برتری سیاسی داشته باشند نسبت به شهرهای مهم دیگر ایران از جمله تبریز با اینکه خودشان ترک بودند جوک گفتن علیه ترک های تبریز و بقیه نقاط رو رواج دادند. در زمان رضاشاه هم جوک گفتن بر ضد گیلانی ها رواج پیدا کرد. دلیلش هم میرزا کوچک خان بود. به هر حال ریشه همه این جوک گفتن ها سیاسی بوده ولی متاسفانه هنوز هم ادامه داره این پیشنهاد ارزشمند یعنی مبارزه با لمپنیسم.
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 8. صلوات ها 9


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,899
  حضور
  3 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13008

  رهبر انقلاب: تمسخر قوميت ها حرام است
  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به رواج تقليد لهجه‌ اقوام ايراني از سوي برخي، تاكيد كردند چنانچه اين كار از باب تمسخر باشد، «حرام» است.

  به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار آيت‌الله خامنه‌اي؛ ايشان در جلسه درس خارج فقه كه در روز 31 فروردين ماه برگزار شد، در ذيل بحث «غيبت» با اشاره به رواج تقليد لهجه‌ي اقوام ايراني از سوي برخي، اين كار را مصداق «غيبت» ندانستند، ليكن تاكيد كردند كه چنانچه اين كار از باب تمسخر باشد، «حرام» است.

  ايشان همچنين يادآور شدند: «غالب شهرهايي كه لهجه‌هاي آنها تقليد مي‌شود شهرهايي هستند كه مردم غيرتمند آنها در حوادث مهم 100 سال گذشته در مقابل دشمنان و مهاجمين ايستاده‌اند و اين عمل تصادفي نيست».

  متن اين سخنان به اين شرح است:

  «متأسفانه يك كار زشتي در بين مردم رايج است كه از لهجه‌هاي بعضي از ولايات تقليد مي‌كنند؛ اين آيا غيبت محسوب مي‌شود يا نه؟

  حالا اين را هم من به شما عرض بكنم؛ غالب اين شهرهايي كه لهجه‌هاي آنها تقليد مي‌شود، شهرهايي هستند كه داراي مردم غيرتمندي هستند كه در حوادث مهم 100 سال پيش، در مقابل دشمنان و مهاجمين ايستاده‌اند. اين تصادفي نيست. اين تقليد هم سابقه ندارد؛ يعني توي هيچ يك از اين كتاب‌هاي ادبي و طنز و غيره، ما نديديم كه يك حرفي باشد كه نشان دهنده‌ تقليد لهجه باشد.

  اين مالِ همين اواخر است؛ يعني مثلاً از 100 سال پيش به اين طرف؛ يعني از وقتي كه كشور ما در مواجهه‌ با اين دشمني‌ها قرار گرفته. يكي از مناطقي كه ايستادگي سرسخت كرده، مناطق شمال است،منطقه‌ گيلان؛ يكي از مناطق، منطقه‌ خراسان است؛ يكي از مناطق، مناطق آذربايجان است.

  اينها آن جاهايي هستند كه مردمش سرسختي و سلحشوري نشان دادند؛ اتفاقاً سعي شده است كه همين‌ها از لحاظ لهجه در بين مردم سبك بشوند. يعني تقليد مي‌شود.

  پس ضمناً در پرانتز، به اين نكته هم توجه داشته باشيد. اين مسلماً حرام است. در حرمت اين عمل هيچ شكي نيست. لكن غيبت نيست. چون قيودي كه در غيبت ذكر شد ـ كه مقوّم معناي غيبت محرم شرعي است ـ در اين جا وجود ندارد. يكي از قيود، مستور بودن بود. خب، اين مستور نيست. علاوه بر اينكه عيب نيست اصلاً. كسي اين را به عنوان عيب ذكر مي‌كند، ولي اصلاً عيب نيست! بنابراين وقتي عيب نبود، پس غيبت نيست. مثل اين است كه مثلاً بگويند: آقا عمامه سرش است؛ اين «عمامه به سر بودن» عيب نيست. ذكرش بنابراين غيبت نيست. علاوه بر اينكه امر ظاهري است، امر واضحي است. پس تعريف غيبت بر اين صدق نمي‌كند، اما مسلماً حرام است.

  اين از باب تمسخر و از باب استهزاء و اينهاست. اينجا ديگر فرقي نمي‌كند كه علي نحو عام استغراقي مورد نظرش باشد؛ يا نه، مثلا فرض كنيد فرد خاصي را مورد نظر قرار بدهد و لهجه‌ يك شخصي را ـ به عنوان اينكه لهجه‌ او، لهجه‌ عموم است ـ تقليد بكند. اين صور مختلفي دارد. همه‌ اينها محرّم است. منتها تفاوتش اين است كه اگر غرض او لهجه‌ عموم باشد، اين مي‌شود اهانت به همه‌ آن جمعيت؛ كه خب طبعا آثار خاص خودش را دارد. مثلا فرض بفرماييد اگر بخواهد استحلال بكند، بايستي از يكايك اينها استحلال بكند. آنجايي كه يك نفر باشد، نه، از يك نفر استحلال مي‌كند. اين بحث عيب‌جويي است.

  اگر چنانچه نه، تمسخر وجود نداشت، اين از محل كلام خارج است. گاهي از اين تقليدها انجام مي‌گيرد، اما هيچ قصد تمسخري هم نيست. يك وقتي چند سال قبل از اين، در راديو يك گوينده‌اي تقريبا تمام لهجات ايران را در يك برنامه‌ راديويي بيان مي‌كرد! بعد هم ما آن شخص را ديديم. گفتيم بالاخره تو كجايي هستي؟! چون هم تركي را مثل خود ترك‌ها حرف مي‌زد كه ما مي‌فهميديم، هم مشهدي را مثل خود مشهدي‌ها حرف مي‌زد! نفهميديم بالاخره كجايي است، نگفت آخرش هم كه كجايي است؛ گفت من ايراني هستم.

  پس بنابراين گاهي تقليد لهجه به عنوان تمسخر نيست. كما اينكه تقليد لهجه‌ يك فرد هم به عنوان تمسخر نيست. يك عمل شيريني است. خود آن فرد هم گاهي مي‌نشيند و تماشا مي‌كند كه تقليدش را دارند مي‌كنند. خودش هم مي‌خندد، خوشش مي‌آيد. پيداست كه پس تمسخر نيست.

  اين از محل كلام خارج است. آنجايي كه قصد، استهزاء باشد، تمسخر باشد، آن جا مي‌شود محرّم.

  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 10. صلوات ها 9


 11. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  علاقه
  ای کاش جواب سوالات نکیر و منکر رو بتونم بدم
  نوشته
  776
  حضور
  15 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  22
  گالری
  90
  صلوات
  5929  سلام...
  در برنامه خنده بازار... ادای علی دائی رو در می یارن؟
  اما در برنامه گلخانه وقتی با تهیه کننده این برنامه (خنده بازار) بحث شد... ایشون گفت از تمام اونایی که اداشون در آوردیم اجازه گرفتیم و راضیشون کردیم... شاید از علی دائی اجازه نگرفتن...!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  نظر آقای سیستانی در این جا چیست؟ ... ممنون
  بسم الله الرحمن الرحیم

  آنان که ره عشق گزیدند همه
  در کوی حقیقت آرمیدند همه


  http://revayatefabric.ir

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  5,284
  حضور
  68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  253
  آپلود
  48
  گالری
  41
  صلوات
  21901  بهترین سخن کلام پروردگار است برای کسانیکه اهل ایمان باشند :

  يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَى أَنْ يكُونُوا خَيرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَى أَنْ يكُنَّ خَيرًا مِنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ وَمَنْ لَمْ يتُبْ فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ(الحجرات/11)

  اي کساني که ايمان آورده‌ايد! نبايد گروهي از مردان شما گروه ديگر را مسخره کنند، شايد آنها از اينها بهتر باشند؛ و نه زناني زنان ديگر را، شايد آنان بهتر از اينان باشند؛ و يکديگر را مورد طعن و عيبجويي قرار ندهيد و با القاب زشت و ناپسند يکديگر را ياد نکنيد، بسيار بد است که بر آنانکه ایمان آوردند القاب فاسقین بگذارید؛ و آنها که توبه نکنند، ظالم و ستمگرند!

  یاحق
  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۰/۰۵/۲۰ در ساعت ۰۸:۰۸
  علی علیه السلام :
  خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

 14. صلوات ها 5


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود