احضار ارواح از نظر شرعي

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احضار ارواح از نظر شرعي

سؤال: احضار ارواح از نظر شرعي چه صورت دارد؟

حضرت آيه الله خامنه اي:
احضار روح اگر براي غرض عقلايي بوده و همراه با امر حرام يا مستلزم آن نباشد اشکال ندارد.

حضرت آيه الله صافي گلپايگاني:
جايز نيست.

حضرت آيه الله مکارم شيرازي:
احضار ارواح جايز نيست.

حضرت آيه الله فاضل لنکراني:
اگر منجر به سحر و جادو يا اذيت و آزار ارواح مؤمنين شود حرام است.

حضرت آيه الله سيستاني:
اگر موجب ضرر به کسي باشد که ضرر رساندن به آن حرام است، جايز نيست.

حضرت آيه الله بهجت:
اگر ايذاء روح مؤمن نباشد مثل اينکه به اختيار حاضر شود نه به اجبار و الزام و باعث ضرري هم نباشد مانعي ندارد.

حضرت آيه الله تبريزي:
احضار ارواح مؤمنين اشکال شرعي دارد و در هر حال جوابي که از شخص احضار شده مي گيرند حجيت و اعتبار ندارد مگر اينکه با قرينه قطعيه همراه باشد.

احضار ارواح به ذات حرام نیست بلکه چون اکثرا از ان سو استفاده میکنند حرام می باشد ایه صریح قران میگه انچه در اسمان و زمین است مسخر انسان می باشد

سلام
احضار ارواح بدون شناخت , اگاهی بالا و قدرت کنترل
فوق العاده کار خطرناکیه و عواقب بدی به همراه داره .

زیادند افرادی که ادعای ارتباط با فلان روح متعالی دارند
ولی در واقع در تسخیر و مورد تمسخر فلان موجود پلید هستند و
خواسته یا ناخواسته به خواسته های پلید اون موجوده شیطان صفت, روح خبیث , جن و شیطان ...
جامه عمل می پوشانند.

mohammad2db;15501 نوشت:
سلام
احضار ارواح بدون شناخت , اگاهی بالا و قدرت کنترل
فوق العاده کار خطرناکیه و عواقب بدی به همراه داره .

زیادند افرادی که ادعای ارتباط با فلان روح متعالی دارند
ولی در واقع در تسخیر و مورد تمسخر فلان موجود پلید هستند و
خواسته یا ناخواسته به خواسته های پلید اون موجوده شیطان صفت, روح خبیث , جن و شیطان ...
جامه عمل می پوشانند.

ارتباط با ارواح متعالی ، با " احضار ارواح " متفاوت است . احضار ، فراخوانی است .

چه کسی می داند که آنچه در جلسه ی احضار ، حاضر شده ، حقیقتا چیست ؟

روح متوفی ؟

یا شیطانی که برای دادن پاسخ های منحرف کننده آمده است ؟

تفکیک اش تقریبا غیر ممکن است .

به همین دلیل ، احضار ارواح عملی نادرست و مایه ی گرفتاری است

عرض سلام
متشکرم اقا
به نکته خوبی اشاره کردید .
منظور من هم اون ادعا و خیال واهی بود
که ظاهرا بعد از درخواست تماس یا هر چی که اسمش رو میذاریم بوجود میاد

netuser;15506 نوشت:
ارتباط با ارواح متعالی ، با " احضار ارواح " متفاوت است . احضار ، فراخوانی است .
چه کسی می داند که آنچه در جلسه ی احضار ، حاضر شده ، حقیقتا چیست ؟
روح متوفی ؟
یا شیطانی که برای دادن پاسخ های منحرف کننده آمده است ؟
تفکیک اش تقریبا غیر ممکن است .
به همین دلیل ، احضار ارواح عملی نادرست و مایه ی گرفتاری است

الان که فکر میکنم .
میبینم واقعا ممکنه با همین کلام من که به ظاهر دو پهلو و بی تامل ارسال شده
ازار رسانی کردم و نگران بودم که خدای ناکرده جسارتی به ارواح نیک و متعالی تر از منه نا کامل نشده باشه . خیلی غمگین و نادم شدم .احترام زیادی برای تمام رهروان راه حق قایلم و اگر ظاهر پستهای قبلم دو پهلوست ممکنه دلیلش اشفتگی من در اون زمان باشه .
خدا ما رو ببخشه ...

mohammad2db;15512 نوشت:
الان که فکر میکنم .
میبینم واقعا ممکنه با همین کلام من که به ظاهر دو پهلو و بی تامل ارسال شده
ازار رسانی کردم و نگران بودم که خدای ناکرده جسارتی به ارواح نیک و متعالی تر از منه نا کامل نشده باشه . خیلی غمگین و نادم شدم .احترام زیادی برای تمام رهروان راه حق قایلم و اگر ظاهر پستهای قبلم دو پهلوست ممکنه دلیلش اشفتگی من در اون زمان باشه .
خدا ما رو ببخشه ...

هیچ جسارتی نشده .

باید شک کرد و بعد به یقین رسید .

همچنین ، سوء تعبیری هم از سخن شما نشده . فقط اشاره کردیم که اصولا راهی برای حصول اطمینان از حضور روح متوفی وجود دارد . بالعکس مواردی از ارواح نقل شده که شک را دو چندان می کند .

اولین چیزی که از احضار ارواح در خاطرم است استناد به سوره تکاثر میباشد که خداوند فرموده اند کسانی که به واسطه احضار ارواح در صدد اگاهی از اینده و اسرار باشند جایگاهشان جهنم خواهد بود
شاید حرام بودن ان صریح فرمان داده نشده همانگونه که از سحر و اورادی که هاروت و ماروت انرا به قومحضرت سلیمان یاد دادند استفاده ناصحیح از ان گناه کبیره شمرده میشود و چون اساسا انسان موجودی ممکن الخطا میباشد همان به که به سوی اینگونه اعمال کشیده نشود

تجربه ای شخصی در این مورد هم دارم که انرا در بخش مرتبط عرض خواهم نمود

netuser;16658 نوشت:
هیچ جسارتی نشده .

باید شک کرد و بعد به یقین رسید .

همچنین ، سوء تعبیری هم از سخن شما نشده . فقط اشاره کردیم که اصولا راهی برای حصول اطمینان از حضور روح متوفی وجود دارد . بالعکس مواردی از ارواح نقل شده که شک را دو چندان می کند .

سلام و درود
ممنونم همکار عزیز
ناراحتی من از خودم, بخاطر اینها نبود .

از حرف خودم دلگیر شدم چون
با عنوان انسان متعالی نمیشه از واژه احضار ارواح استفاده کرد
که خودخواهانه است و گاها باعث ناراحتی ارواح متعالی و نیک سرشت میشه .

با توجه به این که چند سالی است بحث احضار ارواح در جامعه ی اسلامی داغ شده و مع الاسف مشاهده می شود که برخی از معتقدین و متدینین هم پای شان به این عرصه ها کشیده می شود ، بر خود لازم دیدم مطلبی کوتاه در این باره بنویسم . شاید این مختصر هشدار و بیدارباشی برای آن ها که به چنین کارهای غیر قابل توجیهی دست می زنند باشد :

تاملاتی پیرامون احضار ارواح :

اولین چیزی که در این بحث توجه را جلب می کند ، نام آن است : احضار ارواح . پس نخست باید دید آیا انسان عادی در مقام و جایگاهی است که بتواند ارواحی را که از دنیا خارج شده و در برزخ به سر می برند و هیچ اختیاری از خود ندارند ، " احضار " کند . تا جایی که می دانیم ، واژه ی احضار به معنای فراخواندن یک شخص مادون از سوی مافوق اوست ( رئیسی که مرئوس خود را احضار می کند - قاضی ای که متهم را احضار می کند و ... ) و این کاملا محل شک و تردید است که آیا من و شما می توانیم روح یک انسان متوفی را به حضور فرابخوانیم ؟! به یاد داریم که عالم برزخ ورای دنیا و جایی است که در آن انسان ها از خود هیچ اختیاری ندارند و همه ی اختیارشان به دست رب العالمین است . پس چه جای این خیال باطل که بتوان ارواح درگذشتگان را به حضور فراخواند ؟!

گیریم که مقدمه ی اول حل شد ، آن گاه مطلب دوم این است که از چه راهی و به چه طریقی می توان اطمینان حاصل کرد که آن چه در جلسه حاضر شده ، حقیقتا روح شخص متوفایی است که فراخوانده شده ؟ تا جایی که دیده ایم ، تمام اعتبار و وثاقت این تئوری ، به مطالبی برمی گردد که از قول این ارواح کذایی نقل می شود . مثلا گفته اند روح فلان شخص به نکته ای اشاره کرد که هیچ کس غیر از خود او از آن اطلاع نداشت . اما ما می دانیم که کسب اطلاع از امور پنهان برای جن کاری است شدنی ! و خیلی از اهل فن کهانت و جادوگری ، از روش هایی برای تسخیر جن و کسب خبر از او استفاده می کنند .

مشکل سوم این است که وقتی به این موضوع توجه می کنیم که بسیاری از مطالب گفته شده توسط ارواح مورد ادعا ، در تعارض با کتب آسمانی و شریعت است ، آن گاه شائبه ی حضور جن بیشتر تقویت می شود . به عنوان مثال ، بخش مهمی از ادله ی تناسخیون به مطالب منقول از همین جلسات بر می گردد . مثلا ادعا می کنند که روح فلان شخص گفت من در زندگی پیشین ام فرضا آهنگر بودم ! و همین گفته تبدیل به دلیل برای اثبات تناسخ نزد آن ها می شود . یا این که روح فلان شخص ( که در دنیا اهل معصیت و کافر بوده ) در جلسه گفت جای من خوب است !! . با توجه به نقش مهمی که این اطلاعات نادرست ( که به عمد توسط جن داده می شود ) در تخریب مبانی اعتقادی انسان ها دارد ، باید این موضوع را بسیار جدی گرفت.

حال فرض کنیم که هر سه مقدمه حل شد ( امر محال ! ) آن گاه به فلسفه ی چرایی این قبیل جلسات می پردازیم و سئوال این خواهد بود که یک انسان مسلمان ِ معتقد ، با داشتن توحید ، نبوت ، کتاب خدا ، مکتب اهل بیت عصمت و طهارت ، چه نیازی به این قبیل روش های مردود و مذموم دارد ؟ واقعا برای یک مسلمان که سفارش به توکل و صبر شده ، چه نیازی به مراجعه به کارهایی است که تنه به تنه ی کهانت و جادوگری می زند و اطلاعات اش هم مخدوش و غیر قابل استناد است ؟

با سلام.
بيشتر اين جلسات ارواح از دو حال خارج نيست.
يا با استفاده از يك سري فنون شعبده بازي باعث انحراف فكر و ديد حضار شده و آنها را فريب مي دهند.
يا اگر هم موردي احضار شد بيشتر از طايفه جنيان هستند كه خودشان را به جاي روح جا مي زنند و اطلاعات غلط يا گاهي اتفاقي درست مي دهند.

موضوع قفل شده است