چرا نباید فیلم وعکس مستهجن ببینم؟---نتیجه گیری---

تب‌های اولیه

76 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا نباید فیلم وعکس مستهجن ببینم؟---نتیجه گیری---

[=&quot]این سوالی است که خیلی ها از من به عنوان یک طلبه میپرسند و به قول خودشان جواب قانع کننده هم میخواهند.حق هم دارند.[/]
[=&quot]اسلام و جامعه اسلامی آنها را از یک خواسته هوس برانگیز منع میکند و آیا در مقابل آن چیزی برای عرضه دارد؟[/]
[=&quot]من نمیخواهم از کمبودها بگویم.حرف من در اینجا برخورد است.[/]
[=&quot]بله برخورد[/]
[=&quot]مهم عکس العمل ماست.در مقابل این سوال ، شما چه برخوردی با پرسشگر میکنید؟نگویید لبخند میزنم و آرام دستش را در دستم میگیرم و به او پاسخ میدهم... [/]
[=&quot]بپذیریم که گهگاهی ما مذهبی ها تندرو میشویم و با سوالهای غیراخلاقی از کوره در میرویم و..[/]
[=&quot]بپذیریم که مسائل جنسی در سطح جامعه به شیوه ی فجیعی در حال رواج است.با بی توجهی و یا حذف سوالاتی درباره آن نمی توان از سطح جامعه پاکش کرد.[/]
[=&quot]وقتی اسک دین محیطی چنین غنی در اختیارمان قرار داده چرا از آن به عنوان محل تقویت نیروی اندیشه استفاده نکنیم؟[/]
[=&quot]نوروز امسال به طور عجیبی اکثر پیامهای تبریک خواستار ظهور مهدی آل محمد«[/][=&quot]صلی الله علیه و آله[/][=&quot]»بودند،یعنی همه خواستار منجی هستند.منجی سرباز میخواهد.با در خانه نشستن و ختم قرآن و صلوات گرفتن سرباز تربیت نمیشود(لازمه کار هست ولی کافی نیست)[/]
[=&quot]بیایید خودمان را برای سرباز واقعی بودن آماده کنیم.[/]
[=&quot]خود را محک بزنید.تصور کنید 1پسر یا دختر نوجوان یا جوان این سوال را از شما بپرسد.[/]
[=&quot]جنسیت و سن پرسشگر را خودتان انتخاب کنید و پاسخ او را بدهید[/]

سلام
با این جمله شدیدا موافقم خیلی از طلبه ها و روحانیون وقتی سوالاتی در این مورد میشه ازشون رو حساب بی ادبی شخص و یا تمسخر کردن میگذارن :Gol:

نقل قول:
بپذیریم که مسائل جنسی در سطح جامعه به شیوه ی فجیعی در حال رواج است.با بی توجهی و یا حذف سوالاتی درباره آن نمی توان از سطح جامعه پاکش کرد.

من طلبه نیستم ولی دیدن فیلم و عکس مبتذل شروع قصه شیطان برای ماست در واقع ابزار شروع افتادن در دام شیطان....ما فیلم و عکس نمیبینیم چون از عواقب اون میترسیم همونطور که چشم بسته تو خیابون راه نمیریم چون از عواقب اون میترسیم شاید بگیم چشم بسته میریم مواظبیم به گناه دیگه دچار نشیم ولی دیگه دست ما نیست چون وقتی چشامون بسته باشه نمیبینیم کجا داریم قدم میگذاریم به کدوم سمت داریم میریم:Gol:

hamed-dj;15272 نوشت:
خیلی از طلبه ها و روحانیون وقتی سوالاتی در این مورد میشه ازشون رو حساب بی ادبی شخص و یا تمسخر کردن میگذارن

بفرمایید برخی از طلبه ها نه خیلی از طلبه ها.
در مورد این سوال هم جواب به نسبت روحیه شخص جواب دهنده وسوال کننده متفاوت خواهد بود ودر کل در این گونه پرسشها اشاره به عواقب سوء این کار مناسب خواهد بود در ضمن دلیلی هم برای برخورد نامناسب با پرسشگر در این موارد وجود ندارد.وجواب دهنده همچون طبیبی حاذق باید به مشکل مخاطب خود رسیدگی نماید.

maryam joon;15270 نوشت:
اسلام و جامعه اسلامی آنها را از یک خواسته هوس برانگیز منع میکند و آیا در مقابل آن چیزی برای عرضه دارد؟

با سلام

هرچند پرداختن به این سوال و دغدغه خوب است و ذکر راه هایی توسط دوستان برای پاسخ کویی به چنین سوالاتی در مباحث نظری کاری بسی جالب و در خور تحسین است

ولی بنده با این نوع نگاه به مساله زیاد هم موافق نیستم

این که اسلام برخی چیزها را کرفته و باید در عوض چیزهای دیگری هم بدهد.

چرا؟؟؟

این سخن هرچند کلیت داشته باشد ولی عمومیت ندارد و این گونه نیست اسلام هر کجا منع چیزی را خواستار شده در عوض مطلبی را معرفی کرده

از جمله این موارد همینن نگاه کردن به عکس های مستهجن است

هر منظره و هر نوع نگاه و هر نوع حرکت و .....که مضر به حال معنوی انسان باشد و در صورت مصرف متحول کند حال معنوی انسان را دین منع می کند ان را چه این موضوع ومطلب در جامعه رواج داشته باشد و چه رواج نداشته باشد

طابق النعل بالنعل در مصرف مواد غذایی حال مادی انسان.
مصرف شراب که مضر به حال مادی انسان است ممنوع برای انسان است و کسی هم به دنبال جایکذین برای ان نیست چون به مضرات ان واقفند

در مورد مضرات مصارف حا ل معنوی انسان هم مطلب این چنین است

جناب طاها این تکه از متن من جنبه ی نقد اسلام رو نداشت.به نظرم(هر چند اطلاعاتم بسیار از شما کمتره)ولی اسلام کم جایگزین نداره.بحث من اصلا سر این نیست.داخل متن هم گفتم من اصلا نمیخوام از کمبودها حرف بزنم.به نظرم حتی اگر ما کمبودی در دین میبینیم به خاطر کمی علم ماست نه پایین بودن سطح دین
موضوع اصلی چیزه دیگه ایه.
من به دنبال حل چیز دیگه ای هستم نه نقد اسلام

خواهشا میکنم.شاید بیان من واضح نبود
عرض میکنم
1.[=tahoma][=&quot]مهم عکس العمل ماست.در مقابل این سوال ، شما چه برخوردی با پرسشگر میکنید؟
2.
[/]
[/][=tahoma][=&quot]پسر یا دختر نوجوان یا جوان این سوال را از شما بپرسد.(سوال تیتر مطلب بود)[/]
[=&quot]جنسیت و سن پرسشگر را خودتان انتخاب کنید و پاسخ او را بدهید[/]
[/]

maryam joon;15292 نوشت:
1.مهم عکس العمل ماست.در مقابل این سوال ، شما چه برخوردی با پرسشگر میکنید؟ 2.پسر یا دختر نوجوان یا جوان این سوال را از شما بپرسد.(سوال تیتر مطلب بود) جنسیت و سن پرسشگر را خودتان انتخاب کنید و پاسخ او را بدهید

با سلام

همان طور که می دانید

زمان و مکان
زندگی فرد و خانواده فرد
سن سال
این که اولین باره می بینه یا عادت کرده به این عمل
دوستانش چطوراند
فرد می خواهد ترک کند کار نکاه کردن را یا نه می خواهد از حکمش با خبر بشود که چرا نمی شود نکاه کرد
فرد مجرد است یا متاهل

و........

به نظر با پیش فرض گرفتن هریک از اینها جوابها می تواند مختلف باشد

البته جواب های کلی که می توان برای همه داد این که:

--از نظر فقهی ؟؟؟؟

-- همان طور که برای جسم نمی توان هر غذایی را خوراند برای روح هم نمی توان هر غذایی داد

--عواقب بد روحی و به هم زدن تعادل روحی فرد

--مشغول کردن فکر و ذهن فرد به مسایل و صحنه های مستهجن

--ارتکاب اعمالی شبیه صحنه هایی که می بیند و عواقب فجیع ان

--و..........

maryam joon;15292 نوشت:
1.مهم عکس العمل ماست.در مقابل این سوال ، شما چه برخوردی با پرسشگر میکنید؟

با سلام

چرا باید عکس العمل ما فرق بکند؟؟

بیماری نزد پزشک از هر دردی بکوید پزشک حق ندارد در درمان بیماری فرق قائل شود

چرا باید طلبه ها در شنیدن این چنین سوالاتی عکس العمل نشان دهند؟؟

بله عکس العمل نشان می دهند شبیه عکس العملی که پزشک وقتی می بیند بیماری مریضی اش حادتر است ناراحتتر می شود

نمی دانم چرا باید عکس العمل ماها به جایی برسد که تمام دردها فراموش شود و بیاییم فکر کنیم و وقت تلف کنیم به این که چطور کنیم تا پزشکان روحانی از شنیدن مشکلات روحی افراد ناراحت نشوند؟؟؟

نمی دانم؟؟؟؟

به نظر کسانی که از شنیدن دردهای بیمار روحی عکس العمل نشان می دهند پزشک روحانی نیستند.

با سلام

چون انسان از طریق بینائی است که به دنیای بیرون خود را می بیند و به خاطر می سپارد
و بیشترین تاثیر را از لحاظ یاد گیری چشم بر عهده داره
شما در نظر داشته باشین که چشم مانند یک اسکنر عمل می کند اطلاعات را از محیط بیرون در یافت کرده و و به داخل مغز که همان حافظه انسان باشد انتقال و پردازش می دهد ولی انسان مثل کامپیوتر نیست که کسی باید آن را هدایت و برنامه ریزی کند .
شاید کسی با خودش فکر کنه چه اشکالی داره یه عکس این حرفا رو نداره
ولی خیلی در اشتباه هست چون شخص می تونه از طریق عکس هم به لذت دست پیدا کنه
و چون انسان در قوه خیالش اونو گسترش بده
و این حرف دروغ که من عکس های ...... نگاه مکنم و هیچ اتفاقی تو وجودم نمی افته
مثل یه درخت که از داخل داره کرم وجودش داره می خوره منظورم این بود که گستاخی نسبت به گناه بیشتر می شه و بستر ی فراهم می کنه که انسان گناهان بزرگ تری رو مرتکب بشه بدون اینکه از .....

آدم نباید خودشو گول بزنه گناه گناه همین
مثل ترازو می مونه اگه 10 گرم هم باشه نشون می ده 10 کیلو هم رو ترازو قرار بدی نشون میده
پس اگه گناه به اندازه یه پر سبک باشه یا به اندازه یه ..... سنگین بازم گناه
پس بهتر انجام ندیم

يك بحث مهم در قرآن هست كه از آن مي توان دروازه ورود به ايمان نام برد و آن تقوا مي باشد. تقوي را به ترس از خدا معني شده است ولي آيا خدا ترس دارد؟؟ خداوندي كه ارحم الراحمين است ترسناك است؟ چرا در حكومت ديني اينقدر رابطه مردم با خدا در يك سطح بسيار نازل و پايين است؟؟ چرا مردم دغدغه مسائل ديني را ندارند؟؟
به نظر من اين مسئله برميگيرده به افراداي كه قراره اخبار رسيده از نبي را تفسير و تاويل كنند و براي مردم سبك زندگي بسازند برمي گرده!!
اگر به مردم تقوي را چنين توضيح دهند كه ما پيش خداوند اعتباري داريم، خداوند هم به ما اعتماد كرده است. ترس ما از اين است كه اعتبارمان پيش خداوند مخدوش گردد و مبادا خداوند نسبت ما بي اعتماد بشود.
آيا اثر پذيرتر نيست؟؟
يك انتقاد هم دارم به دوستاني كه جواب هاي بالاتر را ارسال كرده اند. چرا اينقدر به جاي پرداختن به اصل مطلب با هم كل كل مي كنيد و به هم مي پريد. لطفاً جواب هاي قانع كننده بياوريد.
جواب من: تقوي در مردم و نسل جوان ما كم است چون تعريف درستي از خدا، عالم غيب، تقوي، ايمان و .... نشده است. بدتر از همه سبك زندگي ديني براي مردم تبيين نشده است. مردم نمي دانند چگونه بايد در قرن 21 با اين همه پيشرفت به ظاهر فناوري اسلامي زندگي كنند.
روي مسئله تقوي با اون تعريف كه كردم تاكيد دارم.
ممنون- مطهر
***** البته هستند جواني كه تقوي دارند و ايمان دارند و به يقين رسيده اند******

اين مسئله از مولاي متقيان آويزه گوش كنيم:
غضوالابصار تروالعجايب
ديدگان خود را بپوشانيد تا عجايب را ببينيد.
يك واقيعت از دوست خودم
دوستي برام تعريف كرد كه دوستي كارش صبح تا شب گوش دادن به صداي هايده بود. چنان شيفته و عاشق اين صدا بود كه در تمام روز فقط اين صدا را گوش مي كرد. تعريف كرد روزي ظهر به منزل آمدم براي صرف ناهار. طبق عادت ضبط را روشن كردم تا با ولع خاصي ترانه را گوش بدهم. ناگهان صدايي در گوش من طنين انداز شد كه تا به حال اين صدا را نشنيده بودم. از آن روز به بعد كامل از شنيدن موسيقي دوري كردم و يك عمر است به دنبال آن صداي قدسي دارم تلاش مي كنم.
واقعا بعضي از ما خبري از عالم غيب داشته باشيم هيچ گاه صدا، تصوير نامطلوب نمي بينيم.

motahar;15465 نوشت:
يك انتقاد هم دارم به دوستاني كه جواب هاي بالاتر را ارسال كرده اند. چرا اينقدر به جاي پرداختن به اصل مطلب با هم كل كل مي كنيد و به هم مي پريد. لطفاً جواب هاي قانع كننده بياوريد.

با سلام

دوست بزرگوار می توانید این جمله را توضیح دهید که کی با کی کل کل کرده؟

اگر منظورتان جواب دادن به همدیکر است که خوب خاصیت مناظره این است.

در ضمن

maryam joon;15292 نوشت:
1.مهم عکس العمل ماست.در مقابل این سوال ، شما چه برخوردی با پرسشگر میکنید؟ 2.پسر یا دختر نوجوان یا جوان این سوال را از شما بپرسد.(سوال تیتر مطلب بود) جنسیت و سن پرسشگر را خودتان انتخاب کنید و پاسخ او را بدهید

سوال اصلی این است ؟؟

بسم الله...................بفرماین

جناب طاها درست میفرمایند مطهر محترم.ما همه اینجا سعی میکنیم در نهایت ادب و احترام مشکلات خود وجامعه اطرافمون رو حل کنیم
یک پسر جوانی در انتقاد من به دیدن این فیلم و عکسها میگفت (با عذرخواهی از تمام آقایان محترم گروه)نمیخوام عین پدرم چشم و گوش بسته ازدواج کنم.و هر دختری گذاشتن کنارم بگم حتما این زیباترینه.میخوام اولین بهترینها رو ببینم بعد انتخاب نهاییم رو بکنم و دلیل دیگش(عذرخواهی مجدد)آموزش مسائل جنسی بود که به قول خودش بعدا به دردش میخورد
به این آقا چه جوابی بدیم؟

سلام
با اجازه عزیزان من هم با زبان ساده مثالی میزنم

زمانی که عصبانی میشید و کنترل خود رو از دست میدید
بخاطر بیارید !!
اگر بحث باشه به بدترین شکل ممکن و با زشترین الفاظ که از قبل در ذهن شما نقش بسته شروع میکنید به فحاشی کردن و بکار گیری کلمات رکیک !!!

مشکل از کجاست ؟
اول عدم تعادل

دوم و در اصل

به یاد داشتن و یا توجه به حرفهای زشتی که از قبل به ذهن راه دادید!

اگه مثل یک بچه پاک و معصوم باشیم ؟
چه حرفهایی میزنیم و چه برخوردی خواهیم داشت ؟؟
کمتر از عبادت ؟؟

این لفظ بد بخشی از پیامدهای عصبانیت یا تغییر حالت روحی روانی ماست
که ممکنه تا چند روز ادامه داشته باشه ...

و متاسفانه
به غیر از گفتار غلط که از افکار زشت ما بوجود اومد! کردار هم تحت تاثیر افکار و گفتار تغییر رویه میده !!
اگه تصویر از شکل یا عمل شخصی پلید! در ذهن ما باشه
(عکس, فیلم, خاطره) در همین زمان (عصبانیت . ضعف . افسردگی و ... ) بنام الگو وارد زندگی و سیستم کردار ما میشه ...

و همونطور که به افکار و گفتار زشت عادت کردیم !! به کردار زشت هم عادت میکنیم

و یک عمر پشیمانی !

محمد محترم جواب خوبی دادن.برخورد بد ما مذهبی ها(لازم نیست حتما طلبه باشیم)باعث فرار و به انحرافتر رفتن بیشتر جامعه میشه.هرچی ماها تمرین کنیم مهربانتر و واقع بینانه تر با مشکلات مردم خصوصا جوانها برخورد کنیم راه به خطا رفتن جامعه تنگ تر میشه.
جناب محمد خوشحال میشم به سوال دومم هم جواب بدبد.فکر کنید میخواهید یکی از دوستانتون رو از دیدن فیلم و عکس مستهجن باز بدارید.چی بهش میگید؟

با سلام

خواهر بزرگوار ....حالا شد شما سوال اصلی را فرمودید و حالا دوستان راحتتر می توانند به این سوال و استدلال پاسخ دهند.

همان طور که همه می دانیمم هیچ کدام از اینها استدلال و دلیل منطقی نیست و اینها توجیهاتی است برای لاپوشانی کذاشتن بر هواهای نفسانی خود و تامین خواسته های نفسی و تا حدی شهوانی خویش.

maryam joon;15473 نوشت:
نمیخوام عین پدرم چشم و گوش بسته ازدواج کنم.و هر دختری گذاشتن کنارم بگم حتما این زیباترینه.میخوام اولین بهترینها رو ببینم بعد انتخاب نهاییم رو بکنم

ببخشید و با عرض معذرت

مگر خوبی ها و قشنگی ها در عکس های مستهجن است که می خواهد از بین انها انتخاب کند

مگر می خواهد یکی از از افراد ان عکس ها را انتخاب کند که از بین انها به دنبال همسر اینده خود است.

در ثانی مگر فیلم ها و عکس های انچنانی کلکسیون بهترین های دنیا هستند که می خواهد از بین انها برکزیند

ثالثا کدام فیلم و عکس انچنانی راههای همسر داری را نمایش می دهد در کدام عکس اموزشی از ازدواج با چشم باز است که پدرشان با ندیدن انها به خطا رفته

رابعا اکر منظور ایشان از چشم بسته نبودن انتخاب زیباترین است که حتما این است چون در ان عکسها و فیلم ها جزء زیبایی نباید به دنبال چیز دیکری باشد مکر همسر خوب ان است که فقط زیبایی ظاهری داشته باشد

چه بسیار زنانی که زیباترین عالم اند اما چنان اخلاق زننده ای دارند که کسی تاب همکلامی با او را ندارد چه برسد همسری با وی

به کدامین دلیل عقلی زیبایی را فقط در قیافه خلاصه می کند
پس زیبایی های درونی چه شد تقوا چه شد ؟ دین داری چه شد؟ و......

خامسا چنین دختر زیبایی را دید و پسندید چطور می خواهد او را بدست اورد از کجا معلوم ان دختر این پسر را می پسندد

نکنه مثل اون پسره روستایی-- که تمام داراییشون چند راس کوسفند بود-- که به پدرش گفته کوسفند ها را بفروش من میخواهم سوسانو رو بگیرم و پدرش کفته نه و رفته خودکشی کنه که نجاتش دادند

مگر خودش چه داره که می خواهد زیباترین عالم را صاحب بشه؟؟؟

و....................دلایل دیکر

maryam joon;15473 نوشت:
آموزش مسائل جنسی بود که به قول خودش بعدا به دردش میخورد

با سلام

عرض معذرت دوباره بنده چاره ای جزء بیان این مطالب ندارم از دوستان بی نهایت عذر خواهی می کنم و جسارت بنده را ببخشید

اگر کسی واقعا به این فکر به موقع اش قبول اما به موقع اش زمانی که ازدواج کرد همان حایی که برای امر ازدواج می روند بگوید بلد نیستم خودشان یاد می دهند

از طرفی اموزش با یک بار و دوبار فراهم می شود نکند ایشان در اموزش هم مشکل دارند و نمی توانند یاد بگیرند و هر روز خدا 1000 بار در حال اموزش اند

به نظر شما این حرفهایی که می فرمایند جزء پاره ای توجیهات جهت انجام اعمال نفسانی خود است؟؟؟؟؟

جناب طاها بسیار غنی جواب دادن.برای من که کامل بود
من حرف دیگه ای هم دارم و به عینه اون رو توی زندگی زنها و مردهایی که ببینده این تصاویر بودن دیدم و اون مقایسه است.
خیلی از این تصاویری که دیده میشه بسیار روشون کار میشه و با جرات تمام میگم که در دنیای واقعی درصد وجود همچون افرادی 1به100هست.چه مردها و زنهای ظاهر بینی که کانون خانوادهاشون رو از هم پاشوندن فقط به خاطر اینکه همسرشون به زیبایی و تن نازی اون فرد توی عکس یا فیلم نبوده
از هم پاشیدن کانون خانواده برای متاهلین و اشتباه در انتخاب همسر آینده و ظاهر بین شدن در مجردین و عدم آرامش در برقراری ارتباطات اجتماعی در هر دو گروه به نظر من از عوامل اصلی نفی اسلام برای این کاره

maryam joon;15562 نوشت:
من حرف دیگه ای هم دارم و به عینه اون رو توی زندگی زنها و مردهایی که ببینده این تصاویر بودن دیدم و اون مقایسه است. خیلی از این تصاویری که دیده میشه بسیار روشون کار میشه و با جرات تمام میگم که در دنیای واقعی درصد وجود همچون افرادی 1به100هست.چه مردها و زنهای ظاهر بینی که کانون خانوادهاشون رو از هم پاشوندن فقط به خاطر اینکه همسرشون به زیبایی و تن نازی اون فرد توی عکس یا فیلم نبوده از هم پاشیدن کانون خانواده برای متاهلین و اشتباه در انتخاب همسر آینده و ظاهر بین شدن در مجردین و عدم آرامش در برقراری ارتباطات اجتماعی در هر دو گروه به نظر من از عوامل اصلی نفی اسلام برای این کاره

با سلام

ممنون به نکته جالبی اشاره فرمودین

مقایسه این موارد با عالم واقع بدترین کاریه که هرکسی می تواند برای از بین بردن زندگی اش انجام بده

به نظر نکته دیگری هم این وسط است و ان این که :

این عمل هم مثل تمام اعمال انسان می تواند ملکه برای انسان بشود و فرد از روی عادت مرتکب چنین اعمالی شود

خواهر بزرگوار اگر صلاح می دانید در مورد راههای ترک این اعمال بحث کنیم البته جواب ها مورد قبول باشد

دوستان ............بسم الله

بسیار موافقم.تابحال بحث سر دیدن یا ندیدن این صحنه ها بود.حالا بهتره بریم سر حل مسئله
1.مسلما راه حل اول از بین بردن تمام عکسها و فیلمهایی ست که داریم.مسلما کسی که با دیدن اونا کلی حال میکرده(جسارت منو ببخشید) از اونها جدا شدن براش خیلی سخته.ولی فکر کردن به عواقب دنیوی و اخروی میتونه یک سد بزرگ در بابر این وسوسه باشه
2.دوری کردن از دوستانی که امکان داشتن این فیلم و عکسها رو فراهم میکنند.توانایی نه گفتن به این دوستان شیطانی یک گام بزرگه.بذارید بهتون بگن مذهبی شدی،بگن بچه مثبت.مهم نیست.تازه مگه بده؟مگه خوب بود عاره؟شما دارید با خدا معامله میکنید.چشمهاتون رو بر گناه میپوشونید تا در عوض خدا چیزهایی که دیگران نمیبینند بهتون نشون بده.این عین وعده خودشه

بقیه دوستان موارد 3 به بعد رو بنویسن

maryam joon;15644 نوشت:
بسیار موافقم.تابحال بحث سر دیدن یا ندیدن این صحنه ها بود.حالا بهتره بریم سر حل مسئله 1.مسلما راه حل اول از بین بردن تمام عکسها و فیلمهایی ست که داریم.مسلما کسی که با دیدن اونا کلی حال میکرده(جسارت منو ببخشید) از اونها جدا شدن براش خیلی سخته.ولی فکر کردن به عواقب دنیوی و اخروی میتونه یک سد بزرگ در بابر این وسوسه باشه 2.دوری کردن از دوستانی که امکان داشتن این فیلم و عکسها رو فراهم میکنند.توانایی نه گفتن به این دوستان شیطانی یک گام بزرگه.بذارید بهتون بگن مذهبی شدی،بگن بچه مثبت.مهم نیست.تازه مگه بده؟مگه خوب بود عاره؟شما دارید با خدا معامله میکنید.چشمهاتون رو بر گناه میپوشونید تا در عوض خدا چیزهایی که دیگران نمیبینند بهتون نشون بده.این عین وعده خودشه بقیه دوستان موارد 3 به بعد رو بنویسن

با سلام

خواهر بزرگوار راههای اصلی را فرمودید.

بنده در پست های قبلی هم عرض کردم خدمتتان که:

این افراد متفاوت اند باز جنسیت و سن و نیت نگاه کردن به این عکس ها و فیلم ها و مدت نگاه کردن و مهمتر از همه این که فردی که عادت به این کار پیدا کرده قصد ترک دارد یا نه؟؟

از طرفی مشکل زمانی بدتر می شود که :

این عمل برایش ملکه شده باشد مثل تمام کارهایی که برای ما ملکه می شود و نفسمان بدانها عادت می کند

کنار کذاشتن این نوع اعمال زمان براست و نیازمند برنامه ریزی دقیق.

مبارزه با خواهش های نفسانی کاری است بس دشوار و برای همین است که پیامبر اسلام مبارزه با نفس را جهاد اکبر می نامد

برای شروع کار به این ادرس و مکاتبه جوانی با علامه طباطبایی توجه فرمایید

http://www.askdin.com/showthread.php?t=3426&p=15610

با تاخیر زیاد مطالبتون رو مطالعه کردم.کاملا درست میفرمایید.برای از بین بردن چیزی که ملکه شده نیاز به زمان و برنامه است.
به نظرم برنامه علامه به درد همه ما میخوره.هرکس جوری بدی نفسانی داره

سلام
مطالبی که تمام دوستان گفتند صحیح ولی خیلی ها هستند که این فیلم ها رو فقط می بینند یعنی کلا علاقه به دیدن فیلم دارند و هر فیلمی رو می بینند و براشون عادی شده خیلی ها هم هستند که قسمت های مستهجن فیلم رو اصلا نگاه نمی کنند شما انتظار ندارید که به یه دختر یا پسر جوون بگید این فیلم رو نبین خوب نیست اونم بگه چشم این راه حل هایی هم که ارائه دادین خوب هستن ولی عمل کردن بهش خیلی سخته

rana;15911 نوشت:
مطالبی که تمام دوستان گفتند صحیح ولی خیلی ها هستند

با سلام

خوب الحمدلله

rana;15911 نوشت:
ولی خیلی ها هستند که این فیلم ها رو فقط می بینند یعنی کلا علاقه به دیدن فیلم دارند و هر فیلمی رو می بینند و براشون عادی شده خیلی ها هم هستند که قسمت های مستهجن فیلم رو اصلا نگاه نمی کنند

بزرگورا

ما که با نگاه کردن مردم به فیلم مشکل نداریم و این هم که می فرمایید به صحنه های بد فیلم نکاه نمی کنند خوب الحمدلله نعم المراد

ما که با این ها مشکلی نداریم

اگر منظورتان ازعادی شدن نگاه کردن به فیلم ، فیلم های معمولی باشد و در صورت بودن صحنه ای زننده از ان میکذرند مشکلی نیست

ولی بزرگوار مساله که این نیست
بحث سر این بود که عده ای به فیلم های مستهجن نگاه می کنند و فیلم مستهجن هم تعریفش مشخص است

rana;15911 نوشت:
شما انتظار ندارید که به یه دختر یا پسر جوون بگید این فیلم رو نبین خوب نیست اونم بگه چشم

سرکار rana

ما به دختر و پسری نمی کوییم که به فیلم نگاه نکن.

ما راه را و چاه را طبق برنامه ها و قوانین دین تبیین می کنیم و مشخص و بعدا والامرو الیکم و الیهم

هرکسی خواه پند گیرد و خواه ملال

فواید و مضرات نگاه کردن به چنین فیلم هایی را متذکر می شویم و راهکارهایی را برای برون رفت از مشکل عادت به فیلم های مستهجن را تبیین می کنیم از ان پس هرکسی هر طور که خواست عمل می کند

rana;15911 نوشت:
ولی عمل کردن بهش خیلی سخته

بالا رفتن از کوه سخت است و اکر بالای کوه سر بخوریم چند ثانیه بعد ته دره هستیم

کدام عمل که برای رسیدن به جایگاه عبودیت و اطاعت از فرامین الهی و عبد درگاه خدا شدن است ،را راحت می دانید

همه دوستان شنیدیم که بهشت را به بهاء می دهند نه بهانه

سخت است ولی نتیجه اش شیرین است

از طرفی برای کسانی که عادت به این مسایل کرده اند سخت است ولی افرادی که معصوم از نکاه کردن به چنین صحنه هایی هستند نه تنها سخت نیست که نگاه کردن به چنین فیلم هایی زجر اور است

رعنا جان در ابتدا ورودت رو به سایت خیر مقدم میگم.
این حرف شما کاملا معقوله و ظاهر زیبایی هم داره و من هم تقریبا منکرش نیستم.اگر اجازه بدی نظرم رو بگم و اگر باز هم قبول نداشتی ما در خدمتیم
1.حتما شما هم اون جمله معروف از حضرت امیرالمومنین رو شنیدی که فرمودند مراقب فکرتون باشید که رفتارتون میشه،مراقب رفتارتون باشید که عادتون میشه،مراقب عادتون باشید که شخصیتتون میشه(اگر اشتباه توش بود خوشحال میشم دوستان با دادن سند تصحیحش کنن.)
رعنای عزیز؛اگر به جسم زباله بدی به زباله خوردن عادت میکنه و دیگه غذای بهداشتی و استرلیزه رو نمپذیره چون به شدت معده رو آزار میده.شک نداشته باش که فکر هم مثل بدن به داده ها عادت میکنه.چرا از بعضی آدمها خوشمون نمیاد و میگیم فلانی آدم بدی نیستها ولی روحیه اش با من نمیسازه،افکارش با من نمیخونه.
وقتی ذهن به دیدن فیلم و عکس مستهجن عادت کنه خیلی چیزها رو از دست میده.نگو کسانی رو سراغ داری که فیلم بد میبینن ولی توی روضه هم میرن و سینه هم میزنن و مسجد میرن،..من موردهای خیلی بالاتر از اینها رو دیدم.خیلی بالاتر.ولی آیا مطمئنی اون طرف مورد فیضه؟این بحث،بحث سنگینییه.ولی فقط اینو بهت بگم که وقتی خود خدا ما رو از کارهای ناپسند بازداشته و ما بریم طرف اون کارها حتما چیز بزرگی رو از دست میدیم و اون نزدیکی به خداست.
خودت این مسئله رو توی زندگیت حس نکردی؟
2.وقتی آدم چشمش به این صحنه ها عادت کنه به نظرت میتونه سر نماز تمرکز داشته باشه؟
3.اون روشهایی هم که گفتیم کنارش هم گفتیم سخته ولی قراره قدم به قدم پیش بریم.پیامبر دین اسلام رو آرام آرام به مردم ابلاغ کرد.من خودم به شخصه وقتی میخوام از گناهی کناره بگیرم قدم به قدم پیش میرم.چون معتقدم رها کردن به 1باره بازگشت سریع رو هم به دنبال داره.بهت پیشنهاد میکنم پستی رو که جناب طاها معرفی کردن(مکاتبه جوانی با علامه)رو بخونی.
4.شما انگار پستهای اول رو نخوندی که اینجوری قضاوت میکنی که ما به کسی بگیم نگاه نکن اونم بگه چشم.
این پست نزدیک 2هفته رو سایت بود و دوستان نظرات خوبی ارائه دادن.قابل توجه شما اینکه من در ابتدا از دوستان خواستم بگن با همچین کسانی چطور باید برخورد کرد و چی باید گفت تا قانع بشن.
شما لطفا تایپیک های اول رو بخون بعد ما در خدمتیم

مریم جان اگه اشتباه نکنم منظور شما اینه که با دیدن چنین فیلمایی آدم ها از معنویات فاصله می گیرن من با این مشکلی ندارم ولی اینو قبول داری که خیلی داری سخت می گیری هیچ کس نمی دونه توی دل دیگری چی میگذره شاید کسی باشه که بتونه خودش رو کنترل کنه.
مشکلی که اینجا هست اینه که دیدن چنین فیلمایی درسته که انسان رو از معنویات دور می کنن ولی اونجور که من شنیدم دیدنش هیچ گناهی نداره با این شرط که ایرانی نباشه یه جورایی این یه مجوز برای جوونا که مطمئن باشن گناهی مرتکب نمی شن

rana;15980 نوشت:
مریم جان اگه اشتباه نکنم منظور شما اینه که با دیدن چنین فیلمایی آدم ها از معنویات فاصله می گیرن من با این مشکلی ندارم ولی اینو قبول داری که خیلی داری سخت می گیری هیچ کس نمی دونه توی دل دیگری چی میگذره شاید کسی باشه که بتونه خودش رو کنترل کنه.
مشکلی که اینجا هست اینه که دیدن چنین فیلمایی درسته که انسان رو از معنویات دور می کنن ولی اونجور که من شنیدم دیدنش هیچ گناهی نداره با این شرط که ایرانی نباشه یه جورایی این یه مجوز برای جوونا که مطمئن باشن گناهی مرتکب نمی شن

واقعا اگر همچین کسی هست من شخصا بهش تبریک میگم.چون تونسته کاری رو بکنه که حضرت امیر و حضرت یوسف ازش گریزان بودن.همه میدونیم که حضرت علی امام بود و معصوم و ازشون بهمون رسیده که گفتن من به زنهای جوون سلام نمیکنم تا مشکلی پیش نیاد.این حرف شاید الان برای من و شما که روابط اجتماعی بسیار زیادی با آقایون داریم غیرممکن جلوه کنه ولی من از این حرف برای خودم اینجور استنباط کردم که با دیدن صحنه های بد به شدت در ارتباطات اجتماعیم دچار مشکل خواهم شد چون ذهن ناخود آگاه تمام اون صحنه ها رو بازسازی میکنه.پس ازشون دوری میکنم تا روابط آرام و بی دغدغه ای داشته باشم
عزیزم من و تمام دوستان توضیح این چیزهایی که الان گفتم رو قبلا دادیم.شما ظاهرا هنوز تایپیکهای قبلی رو نخوندی.
ما همه میدونیم که این همه فیلم خارجی که از صداوسیما پخش میشه حتما دارای صحنه هایی هستن که 1سری افرادن که وظیفه اشون با دقت دیدن این فیلمها و آنالیز کردن اونهاست.آیا این افراد گناه میکنن؟مسلما نه.چون قصدشون برای دیدن چیز دیگه ایه.
در ضمن از خانم تحصیل کرده ای مثل شما بعیده که بگی شنیدم... .وقتی حرفی درباره دین میشنوی حتما دنبال سندش بگرد.ایرانی و خارجی بودن چه فرقی میکنه.حرام حرامه
ولی خواهشا نوشته های قبلی دوستان رو حتما ببین.از اون کسی هم که شنیدی گفته دیدن ایرانیش اشکال داره ولی خارجیش نه حتما بپرس این حرف رو از کجا آورده.برام جالبه.بعد شما که این حرف رو قبول کردی میشه بگی دلیلت چیه؟

rana;15980 نوشت:

با سلام به همۀ دوستان

بحث خوب و مفیدی است. چند نکته هم بنده اضافه کنم:

1. اصولاً فلسفۀ آفرینش انسان، عبودیت و بندگی و برای رسیدن به تقرب الی الله است که نتیجۀ آن رسیدن به آرامش روحی و روانی است. چنانکه خداوند می فرماید: "الا بذکر الله تطمئن القلوب" و همۀ اینها هم که گفتیم در پرتو آرامش معنوی حاصل است. از آنطرف نگاه کردن به صحنه های مستهجن، محرک و شهوت آمیز موجب به هم خوردن آرامش می شود و نتیجه ای جز غفلت و نسیان و فاصله گرفتن از مسیر بندگی و عبودیت خدا ندارد.

حال با توجه به این مقدمه، چه ضرورتی دارد که انسان به این صحنه ها نگاه کند، حال بتواند نفسش را کنترل کند یا خیر. که البته بدیهی است که در اکثر موارد نفس تمایل به گناه و حرام پیدا می کند و آرامش ساقط می شود.

2. اینکه برخی مدعی می شوند که ما هنگام نگاه کردن به فیلم ها یا تصاویر مستهجن و یا هنگام شنیدن موسیقی های حرام و غنائی، هیچ احساس بدی نداریم به عبارتی عادت کرده ایم. به فرض صحت گفتنی است: بطور قطع در این حالت، عادت کردن به حرام، که هیچ احساسی در برابر گناه ندارند خیلی خطرناک تر از افرادی است که هنگام نگاه کردن یا شنیدن صحنه یا صوت حرام، نفس و روحشان دچار ناآرامی و ناراحتی است. و این نشان از بیدار بودن نفس لوامۀ گروه دوم و از کار افتادن آن در گروه اول است.

این مطلب چنانکه در روایت نیز بدان اشاره شده، قلب انسان را به صفحه ای تشبیه نموده که در برخی افراد گاهی چند نقطه سیاه بر قلبشان نمایان شده و وقتی گناه جدیدی می کند نقطه ای اضافه می شود لذا صاحب این قلب، متوجه اضافه شدن نقطۀ سیاه جدیدی می شود و امکان و فرصت برای تدارک گناه را دارد. اما در برخی قلبشان در اثر کثرت و اصرار به گناه، به حالتی در آمده که تمام صفحه سیاه و تاریک شده و به غایت از فرط گناه، جرم گرفته، در این حالت دیگر با اضافه شده نقطه های سیاه جدید، شخص صاحب قلب متوجه تغییر نمی شود. لذا تصور می کند که صحنۀ گناه در او تأثیری ندارد. در حالیکه در این حالت، بدلیل عدم توجه و غفلت شخص، خطرناکترین و عمیق ترین تأثیرات را بر فرد می گذارد.

3. بعلاوه این مطلب رو از کجا شنیدید که نگاه کردن به فیلم های مستهجن و دارای صحنه های محرک و شهوت آلود، اگر خارجی و غیر ایرانی باشند بلا اشکال است؟ فکر نکنم هیچ کدام از مراجع چنین اجازه ای داده باشند. مطلبی که شما گفتید کمیت و کیفیت خاصی دارد که انشاءالله کارشناسان احکام و یا دیگر دوستان می توانند تحقیق و مشارکت کنند. و یا امید بخدا در پست های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

ز دست دیده و دل هر دو فریاد/ که هر چه دیده بیند دل کند یاد
"چه داعی باشدم از دیدنی که/ زند آرامشم بر هم ز بنیاد"

موفق باشید ...:Gol:

من خودم وقتی این حرف رو از دوستم شنیدم قبول نکردم ولی وقتی خودم از چند روحانی پرسیدم همه اونا گفتند که دیدن چنین فیلمی اگر خارجی باشه اشکال نداره و حرام نیست چون اون شخص رو نمی شناسی ولی ایرانی چون هم وطنه دیدنش حرامه.
فکر کنم هر کس باید اونقدر به خودش اعتماد داشته باشه و خودش رو بشناسه که بدونه تاثیر پذیریش در برابر فیلم ها و تصاویر بد چقدره.جسارت نباشه مریم جان شما اینطور گفتید که من نمی بینم تا در روابط اجتماعیم دچار مشکل نشم آخه چرا براتون مشکل پیش بیاد؟اگه شما ببینید بگذرید براتون مشکلی پیش نمی یاد به شرطی که ذهنتون تصاویر دیده شده رو گسترش نده و اصلا بهش فکر نکنید.

rana;16019 نوشت:
من خودم وقتی این حرف رو از دوستم شنیدم قبول نکردم ولی وقتی خودم از چند روحانی پرسیدم همه اونا گفتند که دیدن چنین فیلمی اگر خارجی باشه اشکال نداره و حرام نیست چون اون شخص رو نمی شناسی ولی ایرانی چون هم وطنه دیدنش حرامه.
فکر کنم هر کس باید اونقدر به خودش اعتماد داشته باشه و خودش رو بشناسه که بدونه تاثیر پذیریش در برابر فیلم ها و تصاویر بد چقدره.جسارت نباشه مریم جان شما اینطور گفتید که من نمی بینم تا در روابط اجتماعیم دچار مشکل نشم آخه چرا براتون مشکل پیش بیاد؟اگه شما ببینید بگذرید براتون مشکلی پیش نمی یاد به شرطی که ذهنتون تصاویر دیده شده رو گسترش نده و اصلا بهش فکر نکنید.

از جناب صدیق به خاطر پاسخ خوبشون ممنون.عالی بود.
و اما شما رعنا جان.شما 2تا چیز رو شدیدا دست کم گرفتی.یکیش شیطونه دیگریش قدرت بالایی است که خدا برای مغز قرار داده.بله من قبول دارم که میشه جلوی یادآوری رو گرفت(البته بسیار سخت)ولی شما انگار شیطون رو فراموش کردی.اون قرار نیست بذاره من و تو راحت و با خدا زندگی کنیم.
شما اون کاری که من بهت گفتم انجام دادی؟

ببین رعنا جان من حس میکنم شما فکر میکنی هرکس داره اینجا جواب کسی رو میده حتما با اون دعوا داره یا به زور میخواد نظر خودشو تحمیل کنه.اینجا چندتا آدم عاقل دور هم جمع شدیم و تمام سعیمون پیشرفت دینه.من قبول کردم که شما تایپیکهای قبلی رو که اساتید بزرگی مثل جناب طاها نوشتن خوندی ولی اصلا باور نمیکنم که خوندی و سرش فکر کردی.
من و شما خیلی اختلاف سن نداریم ولی منم مثل شما قبل اینکه کامل وارد جامعه بشم اصلا قبول نداشتم این فیلمها بد باشه.نگاه نمیکردم ولی مخالف هم نبودم.توی این 5ساله که به اجبار روزگار روابط اجتماعی بسیار گسترده ای داشتم به خوبی تاثیر این فیلمها رو توی اعمال و رفتار هم خانها هم آقایون میدیدم.
با توجه به سنت باید ترمهای اول دانشگاه باشی.دانشگاه 1دروازه بزرگ برای ورود به دنیای بدون پدرومادره.میدونی منظورم چیه؟یعنی دیگه تو بزرگ شدی و هیچ قید و بندی سر راهت نیست و از این به بعد خودتی و تمام طرز تفکرت.از این به بعد عقایدته که تو رو هدایت میکنه
رعنای عزیزم؛وقتی اون جمله اتو خوندم که نوشتی شماها زیادی سخت میگیرید باور کن اشک توی چشمام جمع شد.رعنا جان تو هنوز جوونی.نمیتونی تصور کنی توی جامعه ای که تو اینقدر بهش خوش بینی چه گرگهای درنده ای رو شیطون تربیت کرده و برای دریدنت از چه روشهایی وارد میشن.
اگر من یا جناب طاها یا بقیه داریم میگیم حرامه چون عین حکم الهی توی دستمونه و چند سال زودتر از تو وارد این جامعه شدیم و آسیبهاشو دیدیم.
کاش از دوستان صمیمی ام بودی و جدا از دنیای نت برات از تجربه هام و دیده هام میگفتم.اون وقت متوجه میشدی اگه خدا گفته حرامه به خاطر همین خطراتشه

وای مریم جان ببخشید نمی خواستم ناراحتت کنم من نظرمو گفتم تو از من بزرگتری احترامت واجبه.این که گفتم سخت می گیری از حرفات برداشت کردم احتمالا اشتباه کردم من جوونم دوست دارم خیلی از چیزها رو بدونم بازم معذرت می خوام تو هم با دوستای من هیچ فرقی نداری من اومدم اینجا فقط اینکه از وجود اساتیدی مثل شما استفاده کنم فقط همین.

rana;16043 نوشت:
وای مریم جان ببخشید نمی خواستم ناراحتت کنم من نظرمو گفتم تو از من بزرگتری احترامت واجبه.این که گفتم سخت می گیری از حرفات برداشت کردم احتمالا اشتباه کردم من جوونم دوست دارم خیلی از چیزها رو بدونم بازم معذرت می خوام تو هم با دوستای من هیچ فرقی نداری من اومدم اینجا فقط اینکه از وجود اساتیدی مثل شما استفاده کنم فقط همین.

maryam joon;16040 نوشت:
با توجه به سنت باید ترمهای اول دانشگاه باشی.دانشگاه 1دروازه بزرگ برای ورود به دنیای بدون پدرومادره.میدونی منظورم چیه؟یعنی دیگه تو بزرگ شدی و هیچ قید و بندی سر راهت نیست و از این به بعد خودتی و تمام طرز تفکرت.از این به بعد عقایدته که تو رو هدایت میکنه رعنای عزیزم؛وقتی اون جمله اتو خوندم که نوشتی شماها زیادی سخت میگیرید باور کن اشک توی چشمام جمع شد.رعنا جان تو هنوز جوونی.نمیتونی تصور کنی توی جامعه ای که تو اینقدر بهش خوش بینی چه گرگهای درنده ای رو شیطون تربیت کرده و برای دریدنت از چه روشهایی وارد میشن. اگر من یا جناب طاها یا بقیه داریم میگیم حرامه چون عین حکم الهی توی دستمونه و چند سال زودتر از تو وارد این جامعه شدیم و آسیبهاشو دیدیم. کاش از دوستان صمیمی ام بودی و جدا از دنیای نت برات از تجربه هام و دیده هام میگفتم.اون وقت متوجه میشدی اگه خدا گفته حرامه به خاطر همین خطراتشه

با سلام

خدمت دو خواهر بزرگوار

بحث داشت خیلی خوب پیش می رفت اگر ناراحت نشوید و جسارت بنده را ببخشید عرضی داشتم خدمتتان که:

بحث را از منظر روند علمی خارج نکنید روابط خواهرانه هر دو بزرگوار که ناشی از صفای باطن دوستان است قابل درک است.

ولی انچه بیشتر از همه به درد ما خواهد خورد استدلال برای تحکیم عقیده است

هرچند بنده تاثیر سخنان که از روی روابط خواهری و برادر ی که حرف هایی از روی علاقه به هم زده شود را منکر نیستم و به شدت قبول دارم

ولی برای استفاده دیگران عرض کردم خدمتتان

موید و موفق ادامه دهیم بحث را.............

rana;16043 نوشت:

عزیزم ما همه دوست داریم همه مسائل اینجا روشن بشه.من خودم جزو کسانی هستم که از تبعیت کورکورانه به شدت بیزارم و دوست دارم علت هرچیزی رو بدونم.البته این وسط کم آسیب ندیدم ولی لازم بود.خیلی خوب شد که شما اومدی و کمی نظر مخالف دادی چون باعث شدی بحث بازتر بشه.

طاها;17193 نوشت:
نگاه کردن به عکس ها و فیلم های مستهجن چه حکمی دارد؟؟؟؟

با عرض سلام وتشكر از همت شما؛
ضمن خسته نباشيدبه همه كارشناسان وكاربران
[=courier new][=&quot]نام مرجعتان را بنويسيد؛
نظر رهبري:
[/]
[/]
[=courier new][=&quot]با توجه به 2استفتائات زير، حكم ديدن عكس وفيلم مستهجن حرام است
[/]
[/]
[=courier new][=&quot]س [/][=&quot]1193: [/][=&quot]بعضى از جوانان به تصاوير مستهجن نگاه مى‏كنند و براى كار خود توجيهات ساختگى ارائه مى‏دهند، حكم آن چيست؟ و اگر ديدن اين تصاوير مقدارى از شهوت انسان را تسكين دهد و در جلوگيرى از ارتكاب حرام مؤثر باشد، چه حكمى دارد؟[/][/]
[=courier new][=&quot] ج: اگر نگاه كردن به آن تصاوير به قصد ريبة باشد و يا انسان بداند كه منجر به تحريك شهوت او مى‏شود و يا خوف ارتكاب گناه و مفسده باشد، در اينصورت نگاه كردن به آنها حرام است و اين كه بخاطر آن انسان به حرام ديگرى نمى‏افتد، مجوز ارتكاب فعلى كه شرعا حرام است، نمى‏باشد.[/][/]
[=courier new][=&quot]س [/][=&quot]1188: [/][=&quot]آيا ديدن تصاوير زنان برهنه و نيمه برهنه در فيلمهاى سينمايى و غير آن، در صورتى كه آنان را نشناسيم، جايز است؟[/][/]
[=courier new][=&quot] ج: نگاه‏كردن به فيلم‏ها و تصاوير، حكم نگاه‏كردن به اجنبى را ندارد و در صورتى كه از روى شهوت و ريبة نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتب نشود، شرعا اشكال ندارد ولى با توجه به اينكه ديدن تصوير برهنه‏اى كه شهوت برانگيز است، غالبا از روى شهوت بوده و به همين دليل مقدمه ارتكاب گناه مى‏باشد، بنابراين ديدن آنها حرام است.[/]
اجوبه 1188و1193
[/]

اسراء;17344 نوشت:

[=courier new][=&quot]ج: نگاه‏كردن به فيلم‏ها و تصاوير، حكم نگاه‏كردن به اجنبى را ندارد و در صورتى كه از روى شهوت و ريبة نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتب نشود،[/]
اجوبه 1188و1193
[/]

من این تکه رو متوجه نمیشم؟؟؟؟؟؟؟؟
لطفا برام توضیح بدید

با سلام

maryam joon;17385 نوشت:
ج: نگاه‏كردن به فيلم‏ها و تصاوير، حكم نگاه‏كردن به اجنبى را ندارد و در صورتى كه از روى شهوت و ريبة نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتب نشود، اجوبه 1188و1193

با اجازه جناب اسراء

می فرمایند:

نکاه کردن به فیلم ها و تصاویر مثل نگاه کردن به خود فرد نیست همان طور که نگاه کردن به فرد اجنبی حرام است حکم نگاه کردن به تصویر مثل نگاه کردن به خود اجنبی نیست

ودر صورتی که با شهوت و ریبه نباشد---که در ادامه می فرمایند غالبا با شهوت و ریبه است-- و مفسده ای بر ان مترتب نباشد --در صورتی که کسانی که بدان تصاویر نگاه می کنند حتما مفسده ای مترتب می شود و نمی شود که نشود.---

دلیل هم این است که کسانی که بدان تصاویر نگاه می کنند چه نیتی و قصد و منظوری خواهند داشت جزء ریبه و شهوت ؟؟؟

ممنون از پاسختون
منظور از اجنبی در اینجا همون ایرانی بودن یا نبودن صاحب عکس و فیلمه؟یعنی مهمه؟

[=&quot]

[=&quot]دوستان چند روز پیش این بحث رو مطرح کرده اند ولی به نظرم رسید بد نیست این نکات رو هم اضافه کنیم :
[=&quot]خداوند برترین مخلوق خود انسان را موجودی مختار آفرید و شیطان به سبب کبر و غرور از دستور خدا نافرمانی کرد و از آن پس مغضوب خدا و خصم انسان شد. کفر و غرور از جمله آفت های اختیار است و ریشه در عدم آگاهی و نهایتاً کم عمقی ایمان آدمی دارد. شیطان از آنچه که خداوند انسان را از آن نهی کرده است، به فراخور عمق آگاهی و ایمان آدمیان تارهایی ساخته و با هم تنیدن این تارها چه دامها که بر سر راه آدمیان قرار نداده است!:Narahat:
[=&quot]این دامها در رهگذر ایام و پیشرفت انسان و صنعت، بسیار متنوع، ظریف، خوب و جذاب تنیده شده اند که مگر آگاهی و ایمان به داد انسان برسد تا گرفتار این دامها نشود تا راه سلامت را به سلامت بپیماید. اما چرا نباید به عکسهای مستهجن نگا[=&quot]ه کرد؟[=&quot]:soal:
[=&quot]دوستان در این باره به مواردی اشاره کرده اند که شایسته سپاس و امتنان است و سطرهای زیر را میتوان به عنوان دنباله و پیوست به این بحث انگاشت.
[=&quot] عده ای از دوستان :Gol:گفته بودند که مذهبی ها و روحانیت باید با این قضیه مثل درد و مرض و بیماری ای در جان آدمی نگاه کنند ، و باید به دنبال علاج آن باشندو از عصبانیت ، طرد کردن و صرفاً در مذمت آن سخن گفتن ، پرهیز کنند. البته صحیح است که روحانیت باید با سعه صدر به این گونه موارد پاسخ دهد اما چون علاج این مرض هزینه بردار است و به زمان طولانی نیازدارد، اگر گاهی شاهد حرکاتی از نوع طرد و مذمت و عصبانیت شدیم جای نگرانی نیست. فردی که سرما می خورد با صرف هزینه ای کم و اندکی مراقبت بالاخره طی چند روز محدود سلامتی خود را باز می یابد. اما اشخاصی که مبتلا به این عارضه هستندنیاز به روان درمانی دارند.

[=&quot] به نظر می رسد این روان درمانی، هم زمان باید از چند جهت شروع شود.
[=&quot]:Sham:الف) آگاهی بخشی و عمق دهی ایمان فردی.
[=&quot]:Sham:ب) فرهنگ سازی و تزریق فرهنگ صحیح به جامعه و سلامت سازی اجتماع.
[=&quot]:Sham:ج) هموار کردن مسیر کار و ازدواج جوانان.
[=&quot]با اندکی تامل می توان دریافت روان درمانی نیاز به صرف هزینه و همتی همه جانبه دارد.خدمت روحانیت به اینگونه بیماران می تواند کوشش در جهت آگاهی بخشی و تعمق بخشیدن به ایمان افراد و نصیحت حاکمیت به رفع موانع فرهنگی ، اجتماعی باشد.:salavat(10):

[=&quot] :Sham: راستی نکته مهمی که انگار از چشم دوستان پوشیده مانده [=&quot]:nashenas: [=&quot]این است که به حکم احترام و رعایت حقوق زنان [=&quot]:dokhtar:[=&quot]و تلاش برای رسانده زن به مقام و جایگاه اصلی خودش، باید از هرگونه عملی که موجب بی حرمتی به ساحت مقدس زن می شود جلوگیری کرد . نگاه کردن به تصاویر و عکسهای مستهجن نیز شامل این حکم می[=&quot] شود . [=&quot] :Sham: آموزه های اسلامی در مورد ارزش و مقام زن متنوع و بی شمار اند. اما متاسفانه مکاتب انسانی که برای زندگی بشر در چند قرن اخیر مخصوصاً در غرب نگاشته و تا حدی به آن عمل می شود به دلیل عدم آگاهی از نیازهای واقعی بشریت ، کم عمقی ایمان و رسوخ شیطان در جای جای این مکاتب انسان را موجودی تک بعدی به مثابه حیوان انگاشته و هر روز با تخریب محتوای انسانیت به توسعه ظاهر انسان و جهان پرداخته و در این راه برای کسب لذت و ثروت بیشتر با گذشتن از مقدسات و ارزشهای انسانی موجب سقوط انسان و طبیعت و فرو رفتن در تباهی گردیده است.:Narahat:
[=&quot] زنان در مکاتب غربی به عنوان کالایی جذاب و قابل عرضه مانند دیگر کالاهای قابل استفاده در زندگی محسوب می شوند. استفاده از زیبایی و لذت جنسی و جسمی زنان در غرب حربه و ابزاری مهم برای رونق بخشی اقتصاد و چیرگی فرهنگ غرب بر سایر ملل و فرهنگ هاست. اگر در جامعه ما مردم از دیدن تصاویر و عکسهای مستهجن نهی می شوند به دلیل عمل به آموزه های اسلام عزیز است که ما را از گرفتار شدن به دام های متنوع شیطان باز می دارد و هیچ گونه بی حرمتی به ساحت بانوان ولو به خاطر کسب ثروت و لذت بیشتر باشد را برنمی تابد.
[=&quot]:Sham:پس نگاه کردن به عکس ها و تصاویر مستهجن به چند دلیل مذموم است:
[=&quot]1.[=&quot]استفاده صحیح انسان از اختیارش.
[=&quot]2.[=&quot]مبارزه با شیطان که دشمن بشریت است.
[=&quot]3.[=&quot]عمل به آموزه های اسلامی .
[=&quot]4.[=&quot]ارج گذاشتن به مقام والای زن.
[=&quot]5.[=&quot]تلاش برای سالم سازی اجتماع.

با سلام

تشکر از مطالب کارشناس بزرگوار روشن

maryam joon;17399 نوشت:
منظور از اجنبی در اینجا همون ایرانی بودن یا نبودن صاحب عکس و فیلمه؟یعنی مهمه؟

خواهر بزرگوار بله فرق دارد

نگاه کردن به سر بی حجاب اجنبی که نمی شناسی اشکال ندارد ولی در مورد کسانی که می شناسی و انها در ملا عام و خانواده می بینی حرام است.

خوب دوستان در این مورد مطالب دیکری اکر دارند بفرمایند؟؟!!

رعنای بزرکوار شما مطلب دیگری ندارید بزرگوار

شما از علمایی که نگاه به فیلم ها را بدون اشکال می دانستند نقل قولی داشتید
حالا با این استفتائات نظرتان چیست؟؟؟

البته این سوالات برای جمع بندی بحث است دوستان می توانند نظرات خود را اعلام کنند

به نظر من بزرگترین مشکلی که ایجاد میشود از بین رفتن شرم و حیاء ذاتی است که این شرم می تواند از انجام بسیاری از گناهان مربوطه جلوگیری نماید و با ازدست دادن این اسلحه انسان دربرابر امیال ویرانگر بی دفاع میگردد

از جناب اسرا تشکر می کنم من واقعا این رو نمی دونستم ولی در کل همه چیز به خود آدم بر می گرده و به قصد و نیتش به جز فیلم مستهجن حالا هم خیلی خوشحالم که اصل این قضیه رو یاد گرفتم و از جناب طاها و مریم جونم تشکر می کنم
من فکر نمی کنم که شرم و حیا به این راحتی از بین بره اگر این طور بود که جامعه الان آشوب بود
از جناب طاها یه سوال دارم شما چه تعریفی از فیلم مستهجن دارید یعنی به چه جور فیلمایی می گن مستهجن؟

rana;17798 نوشت:
یعنی به چه جور فیلمایی می گن مستهجن؟

با سلام

بنده احتمال می دادم که تعریف شما با ما فرق داشته باشد شما احتمالا به فیلم های سینمایی خارجی که گاها هم این فیلم ها در تلویزیون هم پخش می کنند البته با سانسور و حذف قسمتهای مبتذل ان.

ببینید بزرگوار

فیلم مبتذل تعریف خاص خود را دارد یکی از کاربرها نقل قولی کرده بودند از کسانی که فیلم های مبتذل را می بینند که ما این فیلم ها را می بینیم که فردا در زندکی زنا شویی دچار مشکل نشویم و یاد بگیریم برخی مسایل را

خوب مشخص است که تعریف مبتذل چیست ولی فرق فیلم های معمولی ویا فیلم های که با موضوعات خوبی ساخته می شوند ولی برخی صحنه های مبتذل دارند بدانها مبتذل می گویند.

البته این تعریف ها ناظر به مبتذل اخلقی است و نه فکری.

من خودم فیلم زیاد می بینم بخصوص فیلمای آسیای شرقی مخصوصا کره.همشون رو از اینترنت می خرم سانسور هم نیستن به نظر خودم فیلمای بدی نیستم ولی شما منو به شک انداختین موضوعات فیلماشون خیلی جالبه به خاطر همین خیلی دوستشون دارم و بیشتر از اینکه به مسایل جنسی بپردازن روی اعتقادات کار می کنن

rana;17821 نوشت:
من خودم فیلم زیاد می بینم بخصوص فیلمای آسیای شرقی مخصوصا کره.همشون رو از اینترنت می خرم سانسور هم نیستن به نظر خودم فیلمای بدی نیستم ولی شما منو به شک انداختین موضوعات فیلماشون خیلی جالبه به خاطر همین خیلی دوستشون دارم و بیشتر از اینکه به مسایل جنسی بپردازن روی اعتقادات کار می کنن

باسلام

بزرگوار بنده که عرض کردم خدمتتان فیلم های ساخت کمپانیهای خارجی عمدتا خوب اند البته از نظر اخلاقی یعنی صحنه های مستهجن ندارند
هرچنداز نظر فکری و اعتقادی مشکل داشته باشند که البته موضوع بحث ما نیست.

ولی فیلم های مبتذل ومستهجن تعریف خاص خود را دارند که گذشت و البته خودتان بهتراشاره کردین که فیلمهای مبتذل به

rana;17821 نوشت:
مسایل جنسی بپردازن

به نظر نگاه کردن به فیلمهایی غیر ازاین دسته حداقل از نظر اخلاقی اشکال ندارد هر چند جای بحث های دیگری را دارد

سلام.شرمنده که روزهای آخر این بحث باهاتون نبودم.چقدر جالب و اساسی پیش رفت.
خدا رو شکر کلی مطلب اخلاقی،فقهی و روانشناسی یاد گرفتیم.
تشکر از تمام دوستانی که در این پست شرکت کردن و تشکر ویژه از جناب استاد طاها که بحث رو دوباره به گردونه برگرداندند.
انشالله که بتونیم چشمامون رو اونقدر پاک نگه داریم تا لیاقت نظاره کردن یوسف زهرا رو داشته باشه.

من قدری دیر وارد این بحث می شوم ، با توجه به این که نکات زیادی مطرح شده ، اما من هم به سهم خودم مطالبی را در ارتباط با پاسخ اصلی تاپیک مطرح می کنم :

چرا نباید تصاویر مستهجن دید ؟

1. ذهن انسان ( خصوصا آقایان ) در زمینه ی جنسی بسیار مستعد تصویر سازی است . تماشای تصاویر مستهجن موجب بازسازی این تصاویر در اوقات دیگر شده و تحریک های نا به جا و بی موقعی را ایجاد می کند ( مثلا سر کلاس درس ، هنگام قدم زدن در خیابان و یا خدای ناکرده حتی در هنگام عبادت ) که باعث اختلال در روند عادی تفکر و عقب ماندن از زندگی معمولی می شود .

2. تماشای تصاویر مستهجن اعتیاد آور است . این نوع اعتیاد در جوامع غربی کاملا شناخته شده و اگر اینترنت را با کلید واژه ی s.e.x addict ( معتاد س.ک.س ) جست و جو کنید ، به مقالات فراوانی که در این باب توسط متخصصین نوشته شده مواجه خواهید شد . از علائم این نوع اعتیاد ، پرخاشگری ، بیحوصلگی و بی قراری ، اختلال در روابط جنسی ( در متاهلین ) ، احتمال بروز رفتارهای تهاجمی و خشونت جنسی ( تجاوز ) ، عدم تمرکز و اختلال در فرآیندهای ذهنی طبیعی را می توان نام برد . شایان ذکر است بسیاری از این معتادین مرتکب تجاوز به خانواده و محارم نیز شده اند .

3. تماشای تصاویر مستهجن ، دشمن محبت زناشویی است . مردان علاقمند به این تصاویر ، در هنگام هم آغوشی با همسر خود ، ناخواسته با تصاویری که در ذهن شان هست ، معاشقه می کنند !

4. عموم علاقمندان به این تصاویر ، گرفتار خودارضایی هستند چون امکان ارضای طبیعی را در هر بار تماشای این تصاویر ندارند .

5. تصاویر مستهجن در بسیاری از موارد رفتارهای آبنورمال ( غیر عادی ) همچون ف.ت.ی.ش را به نمایش می گذارد که متاسفانه باعث شکل گیری انحرافات در افراد سالم شده و سلیقه ی طبیعی ایشان را به سمت رفتارهای ناهنجار سوق می دهد که در یک ارتباط زناشویی عادی قابل تامین نیست . پس شخص یا باید خود را از طریق روابط نامشروع ارضا کند ، یا این که خواسته های غیر عادی او موجب انهدام خانواده اش خواهد شد . بسیاری از کامنت های موجود در سایت های مشاوره ی جنسی دقیقا مربوط به همین خواسته ها و توقعات است .

6. تماشای تصاویر مستهجن ، قضاوت های نادرستی را در باره ی استانداردهای رفتار جنسی شکل می دهد . هم اکنون در کانال های فارسی زبان ماهواره ای ، بیشترین حجم تبلیغات مربوط به فروش وسایل تغییر اندازه ی اندام های جنسی در مردان و یا تغییر شکل اندام در زنان است که این حجم تبلیغات را در هیچ کانال خارجی ای نمی بینید ! متاسفانه شان سایت اجازه نمی دهد که وارد جزئیات شوم و بگویم که این وسایل منجر به چه حوادث ناگواری شده است !

با سلام

ممنون از مطالب زیبای Netuser بزرگوار

به مطالب مهم و به درد بخوری اشاره کردید

نمی دونم دوستان اگر نظر خاصی ندارند بحث را به سرانجام برسانیم

در ضمن بحثی کلید خوردن با عنوان ارتباط با نامحرم در اینترنت که امیر علی بزرگوار شروع کردند

اگه دوست دارین بحث را از ان تایپک پی بگیریم

البته اگر دوستان نکته نظری داشتند بفرمایند

طاها;18100 نوشت:
با سلام

ممنون از مطالب زیبای

Netuser بزرگوار

به مطالب مهم و به درد بخوری اشاره کردید

نمی دونم دوستان اگر نظر خاصی ندارند بحث را به سرانجام برسانیم

در ضمن بحثی کلید خوردن با عنوان ارتباط با نامحرم در اینترنت که امیر علی بزرگوار شروع کردند

اگه دوست دارین بحث را از ان تایپک پی بگیریم

البته اگر دوستان نکته نظری داشتند بفرمایند

من هم از netuser محترم تشکر میکنم.بسیار عالی بود.
استاد بهتره بریم سراغ همون بحثی که فرمودید.اون هم مبتلا به زیاد داره و به روزه.

با سلام

راستش بنده ادرس تایپک را پیدا نکردم با موضوع رابطه با نامحرم در اینترنت و....یا یه همچین مضمونی داشت

از دوستان اگر کسی ادرس را می دونه یه ندایی هم به بنده بده

تا بحث را از انجا پی بگیریم

یا علی

موضوع قفل شده است