جمع بندی آیا همه در نهایت بهشتی می شوند و کسی در جهنم خالد نمیمونه؟؟(نظر ایت الله جوادی املی)

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا همه در نهایت بهشتی می شوند و کسی در جهنم خالد نمیمونه؟؟(نظر ایت الله جوادی املی)

[="Blue"]با سلام خدمت کارشناس محترم و دوستانی که در بحث شرکت می کنند
قبلا شنیده بودم که طبق نظر ایت الله جوادی آملی بعضی جهنمیان بعد از مدتی جهنمی بودن و عذاب به بهشت می روند اما امروز در جلسه ای بودم و مطلبی را شنیدم که بسیار متعجب شدم و اون این بود که غیر از 4 نفر که خالد در جهنمند بقیه به مرور زمان از جهنم به بهشت منتقل می شن
(اسامیی هم در این جلسه گفته شدکه این 4 نفر کیان اما مهم نیست)فقط خواستم ببینم این مطلب چقدر صحت داره و جزئیات موضوع چیاست؟؟(اگر مطالب با منبع ذکر شن ممنون میشم)
البته خودم در ذهنم کلی مطلب برای رد این موضوع دارم اما گفتم شاید این موضوع صحت داشته باشه و دلایلی داشته باشه.
با تشکر
یا علی
[/]

با نام الله

کارشناس بحث: استاد رئوف

m001;488389 نوشت:
با سلام خدمت کارشناس محترم و دوستانی که در بحث شرکت می کنند
قبلا شنیده بودم که طبق نظر ایت الله جوادی آملی بعضی جهنمیان بعد از مدتی جهنمی بودن و عذاب به بهشت می روند اما امروز در جلسه ای بودم و مطلبی را شنیدم که بسیار متعجب شدم و اون این بود که غیر از 4 نفر که خالد در جهنمند بقیه به مرور زمان از جهنم به بهشت منتقل می شن
(اسامیی هم در این جلسه گفته شدکه این 4 نفر کیان اما مهم نیست)فقط خواستم ببینم این مطلب چقدر صحت داره و جزئیات موضوع چیاست؟؟(اگر مطالب با منبع ذکر شن ممنون میشم)
البته خودم در ذهنم کلی مطلب برای رد این موضوع دارم اما گفتم شاید این موضوع صحت داشته باشه و دلایلی داشته باشه.
با تشکر
یا علی

با سلام خدمت شما دوست گرامی

انسان هایی که به بهشت می روند، به صورت جاودان در بهشت می مانند ولی بخشی از انسان هایی که به جهنم می روند پس از تحمل عذاب به پاکی می رسند و از جهنم خارج می شوند و گروه دیگری برای همیشه در جهنم باقی می مانند. (1) بنابراین غیر افرادی که به عنوان خالد در عذاب شناخته می شوند، بقیه افراد به بهشت (با تفاوت مراتبی که دارد) می روند.
در مورد این چهار نفری که ذکر کردید، اگر از متون دینی و معتبر، مطلبی را در نظر دارید بفرمایید.

همچنین در مورد دیدگاه آیت الله جوادی آملی می توانید به تفسیر موضوعی ایشان جلد پنجم(معاد در قرآن) مراجعه کنید.

موفق باشید

1. تفسیر المیزان، جلد11 ص 39

[="Blue"]

رئوف;488850 نوشت:
در مورد این چهار نفری که ذکر کردید، اگر از متون دینی و معتبر، مطلبی را در نظر دارید بفرمایید.

نمی دونم والله
اون بنده خدا می گفت نظر ایت الله جوادی املیه این 4 نفر فقط خالدند واسه همین اینجا مطرح کردم که کارشناسان بحث نظر بدن والا این چیزا که فرمودیدو می دونستم فقط موضوع 4 نفر برام عجیب بود.
میشه کلا بگید شرایط خالد شدن در جهنم از دیدگاه علما و مفسرین بزرگ از جمله ایت الله جوادی املی چیه؟؟؟؟
ممنون
[/]

m001;488864 نوشت:

نمی دونم والله
اون بنده خدا می گفت نظر ایت الله جوادی املیه این 4 نفر فقط خالدند واسه همین اینجا مطرح کردم که کارشناسان بحث نظر بدن والا این چیزا که فرمودیدو می دونستم فقط موضوع 4 نفر برام عجیب بود.
میشه کلا بگید شرایط خالد شدن در جهنم از دیدگاه علما و مفسرین بزرگ از جمله ایت الله جوادی املی چیه؟؟؟؟
ممنون

سلام علیکم

مدتی پیش چنین مطلبی را از یکی از سخنرانیهای یکی از شاگردان آیت الله حسن زاده املی دراوردند و میگفتند نظر آیت الله حسن زاده هم همینه. اما بعد خود آیت الله حسن زاده و شاگرد ایشان توضیح دادند که چنین عقیده ای ندارند.

منظورم از این پست این بود که کسی مجددا به اشتباه آن را به آیت الله جوادی املی نسبت ندهد

کد خبر: ۲۴۴۴۳۰
تاریخ انتشار:
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۳:۲۲
-
13 May 2012

علامه حسن زاده آملی، انتساب مطالب «عوض شدن عین ثابت»، «تشکیک در ماهیت»، «احتمال بهشت رفتن یزید» و... به خود را تکذیب کرد.

به گزارش فارس، در پی انتشار سخنان حجت‌الاسلام داوود صمدی آملی درباره مساله «تشکیک در ماهیت» (عین ثابت)، عوض شدن «عین ثابت» و انتساب آن به علامه حسن‌زاده آملی و متفرع کردن برخی مسائل نادرست به آن اصل، مانند «احتمال بهشت رفتن یزید» وی با صدور اطلاعیه ای سخنان منسوب به خود را تکذیب کرد.

متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
این متمسک به ذیل ولایت امام امیرالمومنین علی‌بن ابی‌طالب و حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا و اولاد طاهرینشان علیهم السلام با اعلام برائت و بیزاری از قاطبه دشمنان، معاندان و غاصبان حقوق حقه اهل بیت عصمت و طهارت صلوات الله علیهم اجمعین معروض می‌دارد:

شنیده ام برخی از کسانی که در درس و بحثهای حقیر حضور پیدا کرده‌اند، بر اثر عدم تلقی صحیح مطالب و خلط مباحث برداشت‌های ناصحیح خود را که مخالف با حقایق دین مبین اسلام و اقتضائات تولی و تبری است من جمله در تعریف بهشتیان به من نسبت داده‌‌اند، از این روی صریحا اعلام می‌کنم این گونه نسبت‌ها به حقیر ربطی نداشته و ندارد.

والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته
حسن حسن زاده آملی، بیستم جمادی الثانی 1433 مطابق با 22/2/1391

در همین حال، دفتر آیت الله صمدی آملی دستخطی از ایشان برای «تابناک» فرستاده است که بر مبنای آن، کل ماجرای نقل شده، تکذیب شده است.

m001;488864 نوشت:

نمی دونم والله
ممنون

با سلام خدمت شما دوست گرامی

دیدگاه آیت الله جوادی آملی، تفاوتی در این زمینه ندارد. به طور مثال ایشان در تفسیر خود در مورد آیه و قالوا لن تمسّنا النّار الا اياما معدودة قل اتّخذتم عنداللّه عهدا فلن يخلف اللّه عهده ام تقولون على اللّه ما لا تعلمون (1)
می فرمایند:

((همان گونه كه معيار خلود در دوزخ احاطه خطيئه بر انسان است، ميزان نجات و معيار بهشتى شدن و خلود در آن نيز حسن فاعلى و فعلى، يعنى ايمان و انجام همه كارهاى خير و شايسته است، نه امانّى و آرزوهاى خام و ادعاهاى پوچ و باطل ؛ بنابراين، هر كس ايمان آورد و عمل صالح انجام دهد اهل بهشت و درآن جاويد است و هر كس با علم و اراده و با اين پندار كه گناه به سود وى و ترك آن به زيان اوست، گناه كند و بر اثر ابتلاى به شرك، كفر، ارتداد، تكذيب آيات الهى و گناهانى كه به اين گونه معاصى منتهى مى شود،همه جوانح و جوارح او در احاطه عصيان قرار گيرد، استحقاق جاودانگى در جهنم را دارد و پيوسته همراه و هم صحبت با آتش است ؛ اگر چه آن حالتى كه بر اثر گناه همه وجود و نفس گنه كار را فرا گرفته مقصود وى نيست.)) (2)

موفق باشید

1. بقره 80
2. تفسیر تسنیم، جلد پنج، ذیل آیه 80 سوره بقره

سوال:
آیا همه در نهایت بهشتی می شوند و کسی در جهنم خالد نمیمونه؟

پاسخ:
انسان هایی که به بهشت می روند، به صورت جاودان در بهشت می مانند ولی بخشی از انسان هایی که به جهنم می روند پس از تحمل عذاب به پاکی می رسند و از جهنم خارج می شوند و گروه دیگری برای همیشه در جهنم باقی می مانند. (1) بنابراین غیر افرادی که به عنوان خالد در عذاب شناخته می شوند، بقیه افراد به بهشت (با تفاوت مراتبی که دارد) می روند.

دیدگاه آیت الله جوادی آملی، تفاوتی در این زمینه ندارد. به طور مثال ایشان در تفسیر خود در مورد آیه و قالوا لن تمسّنا النّار الا اياما معدودة قل اتّخذتم عنداللّه عهدا فلن يخلف اللّه عهده ام تقولون على اللّه ما لا تعلمون (2)

می فرمایند:
»همان گونه كه معيار خلود در دوزخ احاطه خطيئه بر انسان است، ميزان نجات و معيار بهشتى شدن و خلود در آن نيز حسن فاعلى و فعلى، يعنى ايمان و انجام همه كارهاى خير و شايسته است، نه امانّى و آرزوهاى خام و ادعاهاى پوچ و باطل ؛ بنابراين، هر كس ايمان آورد و عمل صالح انجام دهد اهل بهشت و درآن جاويد است و هر كس با علم و اراده و با اين پندار كه گناه به سود وى و ترك آن به زيان اوست، گناه كند و بر اثر ابتلاى به شرك، كفر، ارتداد، تكذيب آيات الهى و گناهانى كه به اين گونه معاصى منتهى مى شود،همه جوانح و جوارح او در احاطه عصيان قرار گيرد، استحقاق جاودانگى در جهنم را دارد و پيوسته همراه و هم صحبت با آتش است ؛ اگر چه آن حالتى كه بر اثر گناه همه وجود و نفس گنه كار را فرا گرفته مقصود وى نيست« (3)

1. تفسیر المیزان، جلد11 ص 39
2.بقره 80
3. تفسیر تسنیم، جلد پنج، ذیل آیه 80 سوره بقره

موضوع قفل شده است