صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عظمت زن در مادر شدن و تربیت فرزند است

علاقه
    روانشناسی دینی
    نوشته
    1,087
    حضور
    75 روز 6 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    79
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    6907

عظمت زن در مادر شدن و تربیت فرزند است

بسم الله الرحمن الرحیم

از بیانات گرانقدر آیت الله جوادی آملی

درباره خصوص انسان از آن جهت كه صبغهٴ ملكوتي دارد نه صبغه حيواني آن قسمت قرآن كريم مسئله نكاح را ذكر كرده و حرمت

خاصي براي نكاح قائل شده و وجود مبارك پيغمبر(صلّي الله عليه و آله و سلّم) فرمود ما انبيا يك حرف تازه‌اي داريم كه قبلاً هم به

عرضتان رسيد فرمود: «النِّكَاحُ سُنَّتِي»[24] اين ازدواجي كه در گياهان هست براي انسان نيست, اين ازدواجي كه در حيوانات هست

براي انسان نيست, اجتماع مذكّر و مؤنث اين نكاح نيست آن‌كه «مَنْ تَزَوَّجَ فَقَدْ أَحْرَزَ نِصْفَ دِينِهِ»[25] آن نكاح است آن را ما آورديم

«النِّكَاحُ سُنَّتِي» و بسياري از دخترها و خواهران ما در نظام كنوني نمي‌دانند كه عظمت زن در مادر شدن است كه او بتواند فرزند تربيت

كند, دانشمند تربيت كند, عالِم و دانشمند شود براي اينكه فرزندان دانشمند تربيت كنند وگرنه كارمند شدن و وارد جامعه شدن و اينها

اين كاري است كه از هر مردي ساخته است، آن كاري كه از زن ساخته است، از عظمت زن، از اينكه او بايد مظهر خالقيّت ذات اقدس

الهي باشد آن كار اساسي زن‌هاست كه فرمود ما نكاح آورديم نه ازدواج مصطلح؛ اين ازدواج مصطلح, اجتماع نر و ماده در گياهان هم

هست, در حيوانات هم هست ما آن را نياورديم «النِّكَاحُ سُنَّتِي»؛ لذا فرمود: «مَنْ تَزَوَّجَ فَقَدْ أَحْرَزَ نِصْفَ دِينِهِ» اين اصول خانواده را

تشكيل مي‌دهد كه اميدواريم ـ ان‌شاءالله ـ براي نسل آينده و اينكه اين خواهران ما, دختران ما, زن‌هاي جامعه بدانند عظمت زن در مادر شدن

است اين نقص نيست كه بگويند ما براي كهنه شستن نيامديم خير, كهنه شستن ممكن است كسي كارگر بگيرد، اما مادر شدن

عظمت است؛ در خود روايات هم دارد ملاحظه فرموديد كسي آمده گفت من فلان گناهي كردم مي‌خواهم پاك شوم حضرت فرمود مادر

داري كه مثلاً به مادر احسان كني تا آن لغزش‌هايت بخشوده شود؟ عرض كرد نه به رحمت ايزدي رفت, گفت خاله داري؟ عرض كرد بله,

گفت به خاله‌ات هم اگر احترام كني كارِ مادر است؛ اين عظمت مادر, اين مقام شامخ مادري اين صبغه ملكوتي است فرمود نكاح سنّت

ماست اگر كسي اين كار را بكند نصف دينش را حفظ كرده، مي‌بينيد تفاوت ره از كجاست تا كجا. اين نكاح را با چشم فرشته‌ها دارد

مي‌بيند نه نكاح را به عنوان اجتماع مذكر و مؤنث، اين نظام اسلامي آمده زن‌ها را آزاد كرده, آزادي اين است كه تحصيل آزاد است,

كمالات آزاد است، اما تحصيل براي اينكه مادرِ خوب شود و بتواند فرزندان دانشمند تربيت كند، اين نقص نيست و اگر جامعه به لطف

الهي بايد طوري باشد كه اين كشور از هر نظر آماده باشد براي ظهور مبارك حضرت و اين نظام را حفظ كند از هر خطري و ـ ان‌شاءالله

سالماً تحويل وجود مبارك حضرت بدهد داشتن فرزندان و جوانان با ايمان است.

تفسیر سوره مبارکه یاسین ج 10

فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
    • نوع فایل: mp3 yaseen.mp3 (1.59 مگابایت, 71 مشاهدات)

افسوس که آنچه برده ام باختنی ست
    بشناخته ها تمام نشناختنی ست
    برداشته ام هر آنچه باید بگذاشت
    بگذاشته ام هر آنچه برداشتنی ست...
    خواجه نصیر الدین طوسی

2. صلوات ها 20

3.  

نوشته
    6,731
    حضور
    109 روز 13 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    4
    گالری
    1583
    صلوات
    37596

عظمت زن در مادر شدن و تربیت فرزند است

نتیجه اش زیباست وقتی این دو را پیوند می زنیم؛

اینکه فرمودند: زکات زیبایی، پاکدامنی ست

و اینکه پرداخت زکات دارائیت را افزون می کند

حالا آنان که زیبایی بیشتر می خواهند، بسم الله

5. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
    نوشته
    2,628
    حضور
    73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    8025

مرحوم علامه محمد تقی جعفری (ره) در پاسخ به این سؤال فیلسوف شهیر اروپایی برتراند راسل كه چرا اسلام این قدر به ازدواج بها داده و برایش قانون وضع كرده است نوشت: «چون با ازدواج می خواهد انسان به وجود آید، مسأله‌ی انسان مطرح است.»

در قرآن هم داریم که:
    ... أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسًا ... فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا ... [المائده، ۳۲]
    ... که هر کس نفسی را ... بکشد مثل آن باشد که همه مردم را کشته، و هر کس نفسی را حیات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده ...

در تفسیرها هم حیات و ممات در ایات قرآن در بطن قرآن به صورت حیات و ممات معنوی تأویل شده‌اند. با این تفسیر در این صورت زنده کردن می‌شود به ایمان رساندن و کشتن می‌شود منحرف کردن از ایمان، و این کاری است که در خانواده انجام می‌شود و مادر در انجام آن از هر عضو دیگر خانواده نقش پررنگ‌تری دارد، او می‌تواند ایمانی بسازد که جهانی را مؤمن کند و می‌تواند کافری را تربیت کند که جهانی را به فساد بکشاند ... [بیان اهمیت تربیت و نه اثبات جبر]

یا علی
    ویرایش توسط باء : ۱۳۹۳/۰۲/۱۹ در ساعت ۱۲:۳۲
    بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
    ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
    نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
    هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

7. صلوات ها 8

علاقه
    مهدی فاطمه
    نوشته
    736
    حضور
    14 روز 5 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    128
    صلوات
    3331

سلام سخنتون کوتاه بودولی درس زیادی به اندوخته های من اضافه کرد.اجرتون باخدا
    اَینَ الطّالــــِبُ بِدَمِ المَقــــتُولِ بِکَــــربَلا

گروه رایحۀ بهشتی

[SIGPIC][/SIGPIC]

9. صلوات ها 4

نوشته
    361
    حضور
    19 روز 8 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1859

سلام
    امروز دیگر ثابت شده است که بیشتر کارهایی که در گذشته مختص مردان بوده ،از زنان هم ساخته است مثل قضاوت و حکومت و جنگ آوری و غیره که شاهدش هم موقعیت بسیاری از زنان در دیگر جوامع است ولی کاری که مختص زن است مثل فرزند آوری و وظایف مادری از مردان برنمیآید.در این که ارزش چنین جایگاهی را باید خوب شناخت حرفی نیست . افراد بزرگ تاریخ هم حاصل تربیت مادرانشان بوده اند ودر این شکی نیست ولی آیا مادرانشان هم شناخته شدند یا همیشه گمنام بودند؟

نکته آزار دهنده این است که بخواهیم برای یک انسان و کمال رشد او حد تعیین کنیم . عظمت هر انسانی در میزان انسانیت اوست .مادر شدن اگر چه ارزشمند است ولی کسی که تمام سعیش جلب رضایت یک انسان دیگر بنام شوهر است و تمام کمالش وابسته به تربیت و به معراج فرستان مردیست که در دامان او رشد میکند لاجرم موجود شکننده و وابسته و آسیب پذیری خواهد بود که با به هدف نرسیدن این دو مقصود دیگرخاصیتی ندارد پس این تعریف چندان درستی از عظمت یک انسان نیست. عظمت یک انسان چه زن باشد چه مرد در این است که در هر جایگاه و مقامی که باشد خداپسندانه انسانی و اخلاق مدار عمل کند.
    اما اینکه بگوییم در جامعه کارمند مرد داریم و نیازی به حضور زن نیست پس میتوانیم در مورد تمام مشاغل هم همین استدلال را بکار ببریم و با غلو کردن دراهمیت جایگاه زن در خانه نیمی از اجتماع را خانه نشین کنیم.
    غرب سالهاست که با شعار برابری حقوق زنان را از کانون خانواده بیرون کشیده است و آنان را با فریب مورد بهره وری قرارداده است . درتاریخ قرون گذشته ایران هم زنان از حقوق انسانی خود با عنوان مطبخی و ضعیفه که تنها هنرش خانه داری و شوهرداری و فرزند آوری است از بسیاری از حقوق انسانی خود محروم بوده اند .

گذشته از جایگاه اخروی یک مادر که البته حرفی درآن نیست بد نیست به جایگاه حقوقی هم نگاهی بیاندازیم ،واقعا فرزند آوری یک زن چه جایگاهی برای او خواهد داشت وقتی حق حضانت و سرپرستی اورا هم ندارد و به محض اختلاف با همسر تمام احساس مادری او نادیده گرفته میشود ،و اگر شوهرش به عمد یا غیر عمد موجب مرگ فرزند شود ، مادرکه فرزند از گوشت و خون اوست حتی ولی دم این کودک به حساب نمیآید تا درخواست قصاص کند یعنی ولایت پدر بر فرزند است که اهمیت دارد نه مادر. البته این تاپیک جای طرح مسایل حقوقی نیست ولی باید توجه کرد که تعیین عظمت جایگاه یک انسان مثلا در مقام مادر با شعار تنها مقدور نیست. باید مراقب باشیم همانگونه که غرب زنان را فریب داد ، ما هم از جهاتی دیگر زنانمان را با شعارهای زیبا فریب ندهیم.

ویرایش توسط پریزاد : ۱۳۹۳/۰۲/۱۹ در ساعت ۱۴:۳۰
    دین کامل آن دینی است که از تو انسان بهتری بسازد...
    آمده ام تا بیشتر بدانم....تا مسلمان را بهتر بشناسم.

11. صلوات ها 7

علاقه
    روانشناسی دینی
    نوشته
    1,087
    حضور
    75 روز 6 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    79
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    6907

بسم الله الرحمن الرحیم

نقل قول نوشته اصلی توسط تارک دنیا نمایش پست ها
    گذشته از جایگاه اخروی یک مادر که البته حرفی درآن نیست بد نیست به جایگاه حقوقی هم نگاهی بیاندازیم ،واقعا فرزند آوری یک زن چه جایگاهی برای او خواهد داشت وقتی حق حضانت و سرپرستی اورا هم ندارد و اگر شوهرش به عمد یا غیر عمد موجب مرگ فرزند شود ، مادرکه فرزند از گوشت و خون اوست حتی ولی دم این کودک به حساب نمیآید تا درخواست قصاص کند یعنی ولایت پدر بر فرزند است که اهمیت دارد نه مادر. البته این تاپیک جای طرح مسایل حقوقی نیست ولی باید توجه کرد که تعیین عظمت جایگاه یک انسان مثلا در مقام مادر با شعار تنها مقدور نیست. باید مراقب باشیم همانگونه که غرب زنان را فریب داد و ما هم از جهاتی دیگر زنانمان را با شعا رهای زیبا فریب ندهیم.
    سلام خواهر خوبم تارک دنیای عزیز

ممنون از دیدگاه خوبت که در ان تعقل دیده میشد.

خواهر خوبم من هم زیاد درباره این مسائل حرف زده ام و بحث کرده ام و تعقل کرده ام و البته از خداوند برای درک مسائل استمداد طلبیده ام ، من در نتیجه ایت تفکر ، تحقیق و استمداد از خداوند

متوجه شده ام که خداوند فراتر از انچه من و شما میبینیم را میبیند و منتظر نمانده تا تک تک ما خودمان به نتیجه برسیم چون دودش به چشم خودمان میرود.

در بحث زنان ، تمام مسائل جامعه شناسی و روانشناسی بطور کل در نظر گرفته شده ، تارک دنیای عزیز ، حق حضانت بدست زن نیست ، اما در پرتو آن عالمی از مسائل جامعه شناسی و ضرر

هایی که ممکن است به خود زن وارد شود در نظر گرفته شده.

می توانم نمونه هایی برای تو بگویم ولی از انجایی که من خودم با تعقل و تفکر و استمداد از خداوند با رنج رسیدن به نتیجه رسیده ام قبولشان دارم و تا زمانی که تو هم این مراحل را طی نکنی

ممکن است هر چه به تو بگویم باز هم دلایل خودت را بیاوری !
    خواجه نصیر الدین طوسی

13. صلوات ها 3

نوشته
    361
    حضور
    19 روز 8 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1859

نقل قول نوشته اصلی توسط همره نمایش پست ها
    تارک دنیای عزیز ، حق حضانت بدست زن نیست ، اما در پرتو آن عالمی از مسائل جامعه شناسی و ضرر

هایی که ممکن است به خود زن وارد شود در نظر گرفته شده.
    سلام تشکر
    حقیقت امر این است که من هم میتوانم دلایل عقلانی و علمی بیاورم که چگونه دوری از فرزند و نادیده گرفته شدن احساس مادری میتواند ضررهای جبران ناپذیری به جسم و روان یک مادر وارد کند و آسیب های اجتماعی برای کودک ایجاد نماید.این که مقام مادر را ارج بگذاریم ولی در این زمینه اهمیتی برایش قائل نباشیم یک تناقض است که ما عملا آنرا پذیرفته ایم!.

می توانم نمونه هایی برای تو بگویم ولی از انجایی که من خودم با تعقل و تفکر و استمداد از خداوند با رنج رسیدن به نتیجه رسیده ام قبولشان دارم و تا زمانی که تو هم این مراحل را طی نکنی

ممکن است هر چه به تو بگویم باز هم دلایل خودت را بیاوری !
    دوست گرامی ،بنده در نهایت ادب نظرم را گفتم و ادب هم حکم میکند که طرف مقابل را با دوم شخص جمع مخاطب قرار دهیم . در ضمن شما که مسیر تعقل را رفته اید بهتر است که از همین روش استفاده کرده و شنوای دلایل دیگران هم باشید نه این که در ابتدا بگویید من هم باید مراحلی را که شما رفته اید بگذرانم و مسیری را که شما به آخر آن رسیده اید طی کنم ،شما با این حرف به سطح آگاهی و تجربیات مخاطب خود توهین کرده اید.
    هریک از ما برای آنچه که میگوییم دلایل خودمان را داریم و دلایل عقلانی هم چیزی از سر لجاجت نیست بلکه حاصل مطالعه و تلاش و تجربیات ماست .شما از کجا میدانید شاید من هم برای درک بهتر حقیقت و حصول نتیجه در باب مسایل ذکر شده از خداوند یاری گرفته باشم.

ویرایش توسط پریزاد : ۱۳۹۳/۰۲/۱۹ در ساعت ۱۵:۵۹

15. صلوات ها 2

علاقه
    روانشناسی دینی
    نوشته
    1,087
    حضور
    75 روز 6 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    79
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    6907

حقیقت امر این است که من هم میتوانم دلایل عقلانی و علمی بیاورم که چگونه دوری از فرزند و نادیده گرفته شدن احساس مادری میتواند ضررهای جبران ناپذیری به جسم و روان یک مادر وارد کند و آسیب های اجتماعی برای کودک ایجاد نماید.این که مقام مادر را ارج بگذاریم ولی در این زمینه اهمیتی برایش قائل نباشیم یک تناقض است که ما عملا آنرا پذیرفته ایم!.
    عقل و وحی در کنار هم کامل می شوند. نه به تنهایی عقل، ان هم عقل خودمان!

دوست گرامی ،بنده در نهایت ادب نظرم را گفتم و ادب هم حکم میکند که طرف مقابل را با دوم شخص جمع مخاطب قرار دهید . در ضمن شما که مسیر تعقل و استدلال را رفته اید بهتر است که از همین روش بنده را قانع کنید و شنوای دلایل دیگران هم باشید نه این که در ابتدا بگویید من هم باید مراحلی را که شما رفته اید بگذرانم و مسیری را که شما به آن رسیده اید طی کنم و با این حرف به سطح آگاهی و تجربیات مخاطب خود توهین نمائید.
    هریک از ما برای آنچه که میگوییم دلایل خودمان را داریم و شما از کجا میدانید شاید منهم برای درک بهتر حقیقت و حصول نتیجه از خدای خود یاری گرفته باشم.
    واقعا متشکر که ادب را به بنده تذکر می دهید!

بنده یک مشاورم ، در مشاوره دادن تا مراجع خودش به نتیجه نرسد نمیتوان انرا یه کار بلند مدت ارزیابی کرد. چه برسد به اینکه شما اصلا مراجع هم نیستید که امید داشته باشم

به حرفهایم با جان و دل گوش می دهید....

ضمنا توهینی صورت نگرفته ، صرفا خواستم راهنمایی کرده باشم ! البته درمان هر شخص با دیگری متفاوت هست شاید من به این نحو متوجه شده باشم شما طریق دیگر.

بحث ها از این قبیل درباره زنان ، زیاد صورت گرفته و عنوانشان دوباره کاریی بیش نیست!

خدانگهدار
    خواجه نصیر الدین طوسی

17. صلوات

نوشته
    361
    حضور
    19 روز 8 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1859

............چه برسد به اینکه شما اصلا مراجع هم نیستید که امید داشته باشم

به حرفهایم با جان و دل گوش می دهید....

ضمنا توهینی صورت نگرفته ، صرفا خواستم راهنمایی کرده باشم ! البته درمان هر شخص با دیگری متفاوت هست شاید من به این نحو متوجه شده باشم شما طریق دیگر.

بحث ها از این قبیل درباره زنان ، زیاد صورت گرفته و عنوانشان دوباره کاریی بیش نیست!

خدانگهدار
    لطفا عصبانی نشوید ، من نمیدانستم که شما در این تاپیک میخواهید از روش مشاوره استفاده کنید.
    خودتان مستحضرید که بسیاری از این بحثها در حقوق زنان چندان به نتیجه ای نرسیده اند . این بحثها بیشتر به ایجاد شبهات بی پاسخ منجر میشود.
    اگر به برخی از بحثها توجه کنید میبینید که هستند کسانیکه قابلیت زنان برای رسیدن به کمال در دین را هم زیر سئوال میبرند ! ( یکی ازتاپیک های جاری)
    چه برسد به حقوق و قوانین مدنی، منظورم اینست که اینجا نمیتوان جوابها را پیدا کرد ولی اگر میتوانستید آنچه را که خودتان را قانع کرده است منتقل کنید بد نبود.
    به هرحال منهم دیگر حرفی ندارم.
    در پناه حق

19. صلوات ها 2

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

اگر به برخی از بحثها توجه کنید میبینید که هستند کسانیکه قابلیت زنان برای رسیدن به کمال در دین را هم زیر سئوال میبرند ! ( یکی ازتاپیک های جاری)
    سلام
    بحث آن تاپیک این چیزی که شما مطرح می کنید نیست.
    به آن تاپیک رجوع کنید بار ها بیان داشته ایم که ما منکر اینکه زنان می توانند به کمال برسند نبوده و نیستیم.

21. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۷/۰۲, ۰۱:۰۸ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری