جمع بندی دلایل اثبات یگانگی خدا

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دلایل اثبات یگانگی خدا

من به وجود خدا اعتقاد دارم اما مطمئن نیستم که خدا یکی باشه و وقتی به اتفاقات مختلف در زندگیم نگاه میکنم بعضا احساس میکنم شاید یک خدا نداشته باشیم! برای من دلایل فلسفی بیاورید نه دینی و نگویید چند خدایی باعث درگیری بین خدایان میشود پس وجود ندارد چون به اندازه کافی در دنیا درگیری هست که حتی بشود چند خدایی را منطقی دانست!

[=impact]

با نام الله

[=impact]
[=impact]

[=impact]

[=impact]

کارشناس بحث: استاد شعیب

سوال:
من به وجود خدا اعتقاد دارم اما مطمئن نیستم که خدا یکی باشه و وقتی به اتفاقات مختلف در زندگیم نگاه میکنم بعضا احساس میکنم شاید یک خدا نداشته باشیم! برای من دلایل فلسفی بیاورید نه دینی و نگویید چند خدایی باعث درگیری بین خدایان میشود پس وجود ندارد چون به اندازه کافی در دنیا درگیری هست که حتی بشود چند خدایی را منطقی دانست!
پاسخ:

با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
براهین یگانگی وجود خدا

1. برهان وحدت انبیا: اگر ذات واجب الوجود بیش از یکى بود، هر آینه مى بایست خدایان دیگر نیز به ارسال رسل بپردازند، تا مردم را هدایت کنند، ولى در هیچ جاى عالم چنین اتفاقى نیفتاده است (1) به عبارت دیگر؛ نفس نیامدن پیغمبر از جانب شریک مفروض و نیز عدم مشاهده آثار ملک سلطنت شریک و همچنین شناخته نشدن افعال و صفات شریک دلیل بر نبود شریک است. (2)

2. برهان نفى شبیه و مثل و نظیر: ذات خدا ذاتی است که از هر جهت نامتناهی و دارای تمام کمالات است (3)او وجودی است که از هر جهت که فرض کنیم نامحدود است. جایی نیست که نباشد، زمانی نیست که وجود نداشته باشد، کمالی نیست که دارا نباشد.(4)او هیچ حد و مرزی ندارد او در همه جا وجود داشته و محدود به حد و مرز خاصی نیست و از جمله، فوق زمان و مکان است (4)حال اگر خداى دیگرى را فرض کنیم، باید آن خدا مثل ذات واجب الوجود باشد و بین آن دو ما به الاشتراک و ما به الامتیازی وجود داشته باشد؛ و چون خداوند، وجود صرف و نامتناهی است و به لحاظ کمال نامحدود است، شبیه و نظیرى ندارد، پس فرض خداى دیگر ممتنع است.(5)

3. برهان بى نیازى خداوند: در جای خود به اثبات رسیده است که هیچ نوع نیازمندی در وجود خداوند راه ندارد. بدیهی است که نفى نیازمندى به معناى نفى ترکیب از خداوند است؛ زیرا موجود مرکب، به اجزاى خود محتاج است، پس می توان با نفی نیاز از خداوند، توحید ذاتى به معناى بساطت واجب تعالى را اثبات کرد(6)

4. برهان بساطت و عدم محدودیت خداوند: همان گونه که بیان گردید و در جای خود نیز براهین زیادی بر آن اقامه گشته است، حضرت حق وجود صرف است و وجود صرف به خاطر بى کرانگى وجودش، هیچ گونه ماهیت و حَدّ وجودى براى آن مطرح نیست. اگر شریکى براى واجب باشد هر کدام کمال مخصوص به خود را دارند و فاقد کمال مخصوص به دیگرى هستند، پس هر کدام مرکب از وجدان و فقدان هستند که این قسم از ترکیب (ترکیب از وجدان و فقدان و به عبارت دیگر وجود و عدم)، بدترین قسم از ترکیب است(7) بر این اساس ممکن الوجود به خاطر محدودیت وجودى یاراى در کنار وجود حضرت حق قرار گرفتن را ندارد؛ چرا که بساطت و عدم محدودیت وجود بارى تعالى او را از شریک منزّه ساخته است(8)

نکته:البته ما ادله فراوانی برای پیوستگی نظام آفرینش داشته و این شرور و اختلافات اگر ددر جای خود دیده شوند نه تنها مشکلی برای یگانگی خالق به وجود نمی آورند بلکه موید آن نیز خواهند بود

[/HR]
1. نک: احقاف، 4؛ انبیاء، 25.

2.«نهج البلاغة»، نامه 31.

3. نک: مکارم شیرازی ،ناصر ، عقیده یک مسلمان، مطبوعاتی هدف، چاپ اول، ص 38.

4. نک: مکارم شیرازی ،ناصر ، خدا را چگونه بشناسیم، انتشارات محمدی (ص)، 1343، ص 42.

5. مکارم شیرازی، ناصر، عقیده یک مسلمان، ص 43.

6. نک: توحید؛ شوری، 11.

7 . آیاتى در قرآن کریم وجود دارد که بر بى نیازى خداوند دلالت مى کنند؛ مانند «وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمیدُ»؛ فاطر، 15.

8.جوادى آملى عبداللَّه، شرح حکمت متعالیه (اسفار اربعه)، ج 6، بخ 1، ص 434 - 433 - انتشارات الزهراء.

موضوع قفل شده است