همزمان با 20 اسفند و روز ملی راهیان نور، یادمان عملیات «کربلای 4» معروف به یادمان علقمه افتتاح می‌شود.

افتتاح علقمه ایران
در راستای توسعه نقاط یادمانی راهیان نور، یادمان عملیات «کربلای 4» معروف به یادمان علقمه از جمله نقاط حماسی ملی دفاع مقدس در روز 20 اسفند ماه و روز ملی راهیان نور با حضور مسئولان در شهرستان خرمشهر افتتاح خواهد شد.
در ساخت یادمانی که گویای از خود گذشتگی و ایثار شهدا و رزمندگان غواص باشد، مد نظر بود که اکنون با اتمام مراحل اولیه پروژه، یادمان علقمه آماده میزبانی از زائران شهدا است.
یادمان علقمه به یاد چهار هزار شهید از 12 لشکر قهرمان میهن اسلامی که در عملیات کربلای 4 در سال 1365 به مقام شهادت نائل آمدند مورد بازدید زائران شهدا قرار خواهد گرفت که از جمله می‌توان به رزمندگان غواص لشکر 32 انصار الحسین(ع) استان همدان و تیپ 33 المهدی (عج) استان فارس اشاره کرد.
روز ملی راهیان نور

30 مرداد 1392ماه سال جاری رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در دومین نشست شورای عالی هماهنگی این بنیاد، تصریح كرد روز 20 اسفندماه تحت عنوان روز راهیان نور در تقویم رسمی كشور به ثبت رسید.
سردار سرتیپ بهمن كارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در دومین نشست شورای عالی هماهنگی این بنیاد در ادامه سخنان خود درباره ثبت ملی راهیان نور به عنوان میراث ناملموس معنوی كشور كه با همكاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تحقق یافته است، گفت: با پیگیری‌های ستاد مركزی راهیان نور و شورای فرهنگ عمومی كشور در راستای ترویج فرهنگ والای ایثار و شهادت، روز 20 اسفندماه تحت عنوان روز راهیان نور در تقویم رسمی كشور به ثبت رسید.
وی با تأكید بر اینكه راهیان نور را مدیون امام(ره)، شهدا و مردم هستیم، اظهار كرد: در سال 1384 تنها 400 هزار نفر منتخب به اردوهای راهیان نور اعزام شدند، اما این آمار در سال 1392 به بیش از چهار میلیون نفر ارتقا یافته كه نشانگر میزان بالای رغبت عمومی به این حركت عظیم است.
با پیگیری‌های ستاد مركزی راهیان نور و شورای فرهنگ عمومی كشور در راستای ترویج فرهنگ والای ایثار و شهادت، روز 20 اسفندماه تحت عنوان روز راهیان نور در تقویم رسمی كشور به ثبت رسید

عملیات کربلای 4

براساس راهبرد نظامی ارائه شده از سوی سپاه پاسداران به مسئولین کشور، برای نیل به پیروزی در جنگ می بایست در جبهه جنوب، جاده های شمالی و جنوبی بصره و نیز در جبهه شمالی، جاده های مواصلاتی کرکوک به بغداد قطع و یا تهدید شوند و در نتیجه، صدور نفت عراق به خارج کاملا قطع گردد و سپس حرکت اصلی به سمت بغداد آغاز شود.
بر همین اساس، محاصره و سپس تصرف شهر بصره به عنوان هدف عملیات اصلی سپاه پاسداران در سال 1365 مورد توجه قرار گرفت که برای تحقق آن به کارگیری حدود 500 گردان و آن هم از سه محور ضرورت یافت لیکن به دلیل مشکلاتی همچون ضعف امکانات نظامی تنها یک محور – به عنوان تنها راه باقی مانده جنگ در جبهه جنوب – انتخاب شد.
به عبارت دیگر، پس از حذف دو محور احاطه ای (هور و فاو) منطقه شلمچه و ابوالخصیب به منظور انجام عملیاتی بزرگ و سرنوشت ساز برگزیده شد.
افتتاح علقمه ایران
شرح عملیات


عملیات می بایست در ساعت 22:30 مورخ 3/10/1365 آغاز شود. به همین خاطر غواص های خودی ساعاتی قبل به درون آب رفته و به سمت خط دشمن حرکت کردند. در این میان، نیروهای دشمن که کاملا آماده و هوشیار بودند ضمن پرتاب منور، با تیربار و خمپاره به طرف نیروهای خودی شلیک می کردند. در مجموع، عملیات خارج از کنترل و هدایت فرماندهی قرار گرفته بود و قبل از هر دستوری یگان ها با توجه به نوع وضعیت و هوشیاری و عکس العمل دشمن به محض رسیدن به ساحل، درگیری را آغاز می کردند. در این حال، رمز عملیات (یا محمد) حدود ساعت 22:45 اعلام شد و نیروهای عمل کننده فقط توانستند در جزایر سهیل، قطعه، ام الرصاص، ام البابی و بلجانیه نفوذ کنند و در بعضی مناطق نیز به صورت موضعی رخنه کنند.
در مقابل، نیروهای دشمن با پرتاب پی در پی منور و اجرای چند مورد بمباران کنار نهر عرایض (عقبه برخی از یگان ها) و هم چنین اجرای آتش موثر روی رودخانه اروند، عملا سازمان غواص ها و نیز نیروهای موج دوم و سوم را به هم زد. به طوری که نیروهای یگان های مجاور بعضا پراکنده شده و اغلب نمی توانستند روی هدف عمل کنند.
یکی از مناطق حساس عملیات، جزیره ام الرصاص و نوک بوارین بود که به رغم تلاش بسیاری که برای تصرف آن انجام شد، به خاطر هوشیاری دشمن امکان ادامه درگیری از میان رفت. دشمن با شلیک پرحجم تیربار روی آب، از عبور نیروها از تنگه ام الرصاص – بوارین جلوگیری کرد. مضافا به این که به خاطر حساسیتی که دشمن نسبت به ام الرصاص داشت، در پدافند آن از 9 رده مانع طبیعی و مصنوعی بهره می برد، به طوری که هرگاه از هر خط عقب رانده می شد، در خط بعدی که نسبت به خط قبلی اشراف و تسلط داشت، مقاومت می کرد.
در این حال، با توجه به هوشیاری دشمن، امکان ادامه عملیات میسر نبود، لذا به منظور حفظ قوا و طراحی مجدد عملیات آتی، از ادامه نبرد اجتناب شد.