ازدواج موقت دختر باکره .....(شرح استفائات)

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج موقت دختر باکره .....(شرح استفائات)

به نام خدا

سلام به دوستان

سوال و جوابی رو در سایت مرجع تفلیدم (آیت الله خامنه ای) در قسمت استفتائات جدید دیدم و برام سوال پیش اومد......

شماره استفتاء: 400772

بسمه تعالی
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

در هر صورت بنابر احتياط واجب در ازدواج با دختر باكره اجازه پدر يا جدّ پدرى او لازم است و بدون آن بنا بر احتياط واجب عقد صحيح ‏نيست.
موفق و مؤيد باشيد

سوال:

دختری هستم ۲۶ ساله...و تحصیل کرده...در شرایط فعلی علاقه مند پسری هستم که تا او مجرد هست من هم تن به ازدواج دیگری نخواهم داد....ولی در حال حاضر وی شرایط ازدواج ندارد و خواهان صیغه است..ولی بنده مطمئنم که پدرم مخالف صیغه است و برفرض هم خواستگاری نماید تا جاری شدن صیغه عقد به دلیل تشریفات مدتی طول میکشد...با توجه به اینکه هم اکنون گرفتار گناهی به نام زنای ذهنی هستیم ...یعنی همان استمنا که از گناهان کبیره است..آیا میتوان برای دوری از این گناه بدون اذن پدر خودم با شرط سالم بودن بکارت جواب مثبت به صیغه او بدهم و صیغه کنیم؟؟

در مورد جواب مرجع مورد نظر...که حکم احتیاط واجب دادند...میخواستم بپرسم احتیاط واجب یعنی جه...یعنی در صورت خاص به کدام مرجع تقلید باید رجوع کرد؟؟.. و نظر دیگر مراجع در این مورد جیه؟؟ اگه میدونید لطفا بگید..و ایکه فرض اینکه یکی دوتا مرجع این مورد رو بدون اشکال می دونند و بیشتر جایز نمی دونند...خوب از کدوم باید تبعیت کرد؟؟؟

[=impact]

با نام الله

[=impact]
[=impact]

[=impact]

[=impact]

کارشناس بحث: استاد شفا

سارای111;487723 نوشت:
به نام خدا

سلام به دوستان

سوال و جوابی رو در سایت مرجع تفلیدم (آیت الله خامنه ای) در قسمت استفتائات جدید دیدم و برام سوال پیش اومد......

[=Helvetica Neue]شماره استفتاء: 400772

بسمه تعالی

در هر صورت بنابر احتياط واجب در ازدواج با دختر باكره اجازه پدر يا جدّ پدرى او لازم است و بدون آن بنا بر احتياط واجب عقد صحيح ‏نيست.
موفق و مؤيد باشيد

سوال:

دختری هستم ۲۶ ساله...و تحصیل کرده...در شرایط فعلی علاقه مند پسری هستم که تا او مجرد هست من هم تن به ازدواج دیگری نخواهم داد....ولی در حال حاضر وی شرایط ازدواج ندارد و خواهان صیغه است..ولی بنده مطمئنم که پدرم مخالف صیغه است و برفرض هم خواستگاری نماید تا جاری شدن صیغه عقد به دلیل تشریفات مدتی طول میکشد...با توجه به اینکه هم اکنون گرفتار گناهی به نام زنای ذهنی هستیم ...یعنی همان استمنا که از گناهان کبیره است..آیا میتوان برای دوری از این گناه بدون اذن پدر خودم با شرط سالم بودن بکارت جواب مثبت به صیغه او بدهم و صیغه کنیم؟؟

در مورد جواب مرجع مورد نظر...که حکم احتیاط واجب دادند...میخواستم بپرسم احتیاط واجب یعنی جه...یعنی در صورت خاص به کدام مرجع تقلید باید رجوع کرد؟؟.. و نظر دیگر مراجع در این مورد جیه؟؟ اگه میدونید لطفا بگید..و ایکه فرض اینکه یکی دوتا مرجع این مورد رو بدون اشکال می دونند و بیشتر جایز نمی دونند...خوب از کدوم باید تبعیت کرد؟؟؟

سلام عليكم

طبق نظر مراجع تقليدي كه جامع مدرسين حوزه علميه قم معرفي كرده اند كه جايز تقليد هستند ؛ازدواج در اين موارد را يا به فتوا يا به احتياط واجب جايز نمي داند.1

ودر صورتي كه مرجع ديگري فتوا به جواز داشته باشدو با تحقيق شرعي متوجه شديد او مساوي با مرجع تقليد شما يا اعلم بعد از ايشان مي باشد مي توانيد به او مراجعه كنيد. 2

در اين موارد توصيه مي شود كه آن شخص به خواستگاري شما بيايد تا مراحل ازدواج به صورت طبيعي طي شود ودر اين مدت هم شما بايد صبر كنيد چون اينها هم امتحان الهي است كه هر شخصي به يك صورتي در طول زندگي در معرضش قرار ميگيرد پس با صبر كردن ودعا وتوسل، از اين امتحان الهي سربلند خارج شويد.

منبع:1- توضيح المسائل 13 مرجع،احكام ازدواج،شرايط عقد،مساله2376
2-همان،احكام تقليد،مساله،7

سارای111;487723 نوشت:
آیا میتوان برای دوری از این گناه بدون اذن پدر خودم با شرط سالم بودن بکارت جواب مثبت به صیغه او بدهم و صیغه کنیم؟؟

به نظرم بهتره برای دوری از این گناه به جای این راه حل ها ( که البته بیشتر شبیه راه دررو هستن :Nishkhand:) تا زمانی که شرایط ازدواج و داشته باشید کمی جلوی خودتون و ذهنتون و بگیرید.... فیلترینگ بزارید براش:ok:

سارای111;487723 نوشت:
با توجه به اینکه هم اکنون گرفتار گناهی به نام زنای ذهنی هستیم ...یعنی همان استمنا که از گناهان کبیره است

با سلام خدمت شما
روزی از آیت الله بهجت پرسیدند : کتابی در زمینه اخلاق معرفی کنید
فرمودند: لازم نیست یک کتاب باشد یک کلمه کافیست که بدانی "خدا " می بیند..
برای اینکه دچار چنین گناهانی نشیم بهتره به این باور برسیم که خدا ما رو میبینه و تمام حرفا و حالات ما رو میدونه
اونوقت از کاری که انجام میدیم شرمنده میشیم و این خودش میشه یه سد در برابر چنین گناهانی
قبلا اوضاع بنده حقیر هم تا حدودی شبیه به شما بود اما خداوند کمکم کرد(نماز اول وقت رو از دست ندین خیلی کمکتون میکنه و سعی کنین همونطوری که کارشناس محترم عرض کردند از راه شرعی برین جلو)

[=arial]با سلام

عزیزم چقد مطمئنی فرضا اشکالی نداشت اگه بعد از پایان صیغه روابطتون سرد شد چی
فرضا هم که نشه به نظرت بعد از ان ،ان طوری که الان برا بدست اوردنت تلاش میکنه بعدا هم همین طوره

این همه راهکار واسه این مشکلی که گفتی ها

سارای111;487723 نوشت:
به نام خدا

سلام به دوستان

بسمه تعالی

موفق و مؤيد باشيد

سوال:

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم
بنده در این رابطه زیاد تحقیق کردم!

به نظرم همه ی این ها بازی با کلماته!
احتیاط واجب,واجب,مرجه اصلح و تبعیت از اون!

قطعا" فرق است میان واجب و احتیاط واجب!

تو این زمینه به نظر من دختری که بالغ شده و خوب و بد رو تشخیص میده حتی بدون اذن پدر میتونه صیغه کنه!
مخصوصا" تو زمان حال حاضر که اوضاع اجتمائی و اقتصادی بسیار بسیار سخت و پیچیده شده و در خیلی موارد ازدواج غیر ممکنه!

آن حدیث که پیغمبر فرموده اند: "وای بر جوانان آخرالزمان" دقیقا" منظورشان بر حال و روز الان جوانان ماست!
از طرفی نیاز عاطفی و جنسی به ازدواج دارند اما شرایط به گونه ایست که به هیچ وجه امکان ازدواج وجود ندارد! پس به طور اتوماتیک ناچار به افتادن به گناه هستند!
پس وای بر حال ما!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(عذر میخواهم: ما الان باید چه خاکی بر سر کنیم!!؟!) بله باید تشریف ببریم دوزخ!

تو این زمینه بنده بنده به شدت شاکی ام و روز قیامت با سری بالا به درگاه خداوند شکایت خواهم کرد
----------------------------

ای آقای خوبی ها کجایی غیبتت به درازا کشید! فقط تو میتوانی به داد ما برسی!
العجل یوسف زهرا:Ghamgin:

بنظر من کار درستی نیست چون اگه بعدش رفتار مناسبی با شما نداشته باشه هم دلتون میشکنه و هم اینکه جدایی از ایشون تبدیل به یه کابوس میشه و حتی ممکنه بعدا شما از جنس مخالف بیزار بشین چون با احساس شما بازی کرده . شاید این پیشنهاد صیغه هم کلکی از ایشان هست که بعدا بهتون بگه قبلا هم از اینکارا کردی ? و مثل یه عروسک شما رو بذاره کنار
خودت رو گول نزن عاقلانه فکر کن و بهترین تصمیم رو بگیر . اگه بعد از تمام شدن صیغه علاقه اش رو از دست بده انوقت چه می کنی ?
اگر کمی همت کنی و از خدا کمک بخوای دیگه گناه نمی کنی .

۩۞۩ سرباز عشق ۩۞۩;501728 نوشت:
به نظرم همه ی این ها بازی با کلماته!
احتیاط واجب,واجب,مرجه اصلح و تبعیت از اون!

ببخشید شما ؟!

عزیز جان ما یا مسلمون شیعه هستیم یا نیستیم! اگر هستیم یا مرجعیم یا مقلدیم!

اگر مرجع تقلیدیم که فبها...حکم فتوا داریم و ... اگر نه خب باید به حکم مرجع تقلیدمون رجوع وتبعیت بکنیم دیگه! غیر اینه !؟

حالا اینکه من تحقیق کردم و ... من قبول ندارم و من ... من منــ ن ن ن ... من نمی فهمم!!:Gig::Motehayer:

یکم هم نسبت به صحبت ها و مشاوره!! هایی هم که میدیم مراقب باشیم ... مسئولیت داریم در قبال حرفایی که میزنیم...!!

یاعلی

پس اسلام برای رفع نیازهای جنسی زنان چه راه کاری داره ؟

ازدواج موقت و دائم که بدون رضای پدر جایز نیست و عقد باطل است برای کسی که در این شرایط هست اسلام چه راه کاری رو ارائه داده ؟

برای مردان عقد موقت و دائم بدون اینکه رضایت ولی یا همسر لازم باشه و برای زنان ؟؟؟!!!

_Member_;501769 نوشت:
پس اسلام برای رفع نیازهای جنسی زنان چه راه کاری داره ؟

ازدواج موقت و دائم که بدون رضای پدر جایز نیست و عقد باطل است برای کسی که در این شرایط هست اسلام چه راه کاری رو ارائه داده ؟

برای مردان عقد موقت و دائم بدون اینکه رضایت ولی یا همسر لازم باشه و برای زنان ؟؟؟!!!

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم
فعلا" که راهکار ازدواج مردان این موارده که ذکر میکنم! چون امکان ازدواج نیست!
برای زنان نیز همین شرایطه و راهکار اسلام برای جفت طرف که دچار همچین شرایطی هستند:
باید تقوای الهی پیشه کنید!!!!!!!!

:Gig: روزه بگیرید!!!!!!!!!
:Gig:نگاه به نا محرم نکنید!!!!!!!!
:Gig:
وقتی احساس نیاز کردید ذکر بگید!!!!!!!!!!!
نماز بخونید!!!!!!!!!

[="Navy"]یکی از راهکارها وساطت در امر ازدواج جوانان است . مثلا اگر شخصی دو جوان متدین را می شناسد که نیاز به ازدواج دارند جهت امر ازدواج وساطت و معرفی نماید بسیاری از مشکلات موجود در این زمینه حل و فصل خواهد شد . و این امر در روایات اسلامی هم از سنت های حسنه به حساب می اید. مثلا به این حدیث دقت فرمایید:
امام علی (علیه السلام) می فرماید: بهترین وساطتها این است كه میان دو نفر در امر ازدواج وساطت شود . تا سر وسامان بگیرند .

(بحار الانوار . ج103 0ص222)

که اگر این فرهنگ در جامعه ما نهادینه گردد قطعا ثمرات مثبت ان به نفع جوانان و جامعه تمام خواهد شد .[/]

[="Navy"]

تکرار این ایه هم برای امر ازدواج توصیه شده است:

ربنا هب لنا من ازواجنا و ذریاتنا قره اعین واجعلنا للمتقین اماما.

[/]

سارای111;487723 نوشت:
به نام خدا

سلام به دوستان

بسمه تعالی

موفق و مؤيد باشيد

سوال:

سلام علیکم،
البته فتوا را کارشناس محترم بیان نمودند، ولی یک نکته، به نظر برخی فقها اذن پدر اگرچه لازم است (واجب یا احتیاط واجب) ولی شرط صحت عقد نیست، یعنی اگر دو نفر با هم صیغه خواندند زن و شوهر هستند، عملشان زنا نیست و فرزندی اگر متولد شد زنازاده نخواهد بود، ولی در این میان حق پدر یا جد پدری دختر ضایع شده است (و البته احتمال فساد هم می‌رود) که گناه است، فکر هم نکنید که گناه کوچکی است و مثلاً از زنا بهتر است که سبک شمردن گناه خودش گناه را بزرگتر می‌کند.
با این وجود برخی فقها هم نیاز به اذن پدر را با شرایطی ساقط در نظر می‌گیرند، مثلاً دختر نیاز جنسی شدید داشته باشد و عاقل و بالغ باشد و مورد مناسبی هم برایش پیدا شود و در آن موقع مورد بهتری برایش نباشد و با این حال پدر یا جد پدری با ازدواج دختر با آن خواستگار مخالفت کند که در این شرایط دختر بدون اذن پدر یا جد پدری هم اجازه داده می‌شود که ازدواج کند. برخی علما می‌گویند در شرایطی که خیلی‌ها دید درستی به ازدواج موقت نمی‌دهند همینکه برای مطلق ازدواج دخترشان با یک نفر رضایت داشته باشند کافی است و نیازی نیست برای اجازه ازدواج موقت از پدر یا جد پدری اقدام گردد، و ... البته در هر یک از این موارد باید نظر مرجع تقلید خودتان را جویا شوید که یک وقت حرامی انجام ندهید.

سلام .خانم محترم به نظرم حتی اگر آقا پسر شرایط ازدواج رو ندارن بهتره بیان خواستگاری و طبق عرف و با رضایت پدر ازدواج کنید.اگر بعد از صیغه و ارتباط آقا پسر تصمیمش عوض شد و دیگه نخواست با شما ازدواج کنه چی؟:Ghamgin: برطرف کردن یه نیاز به طور کوتاه مدت به این همه ریسک نمی ارزه.حتی اگه از نظر دینی صحیح باشه.:Moteajeb!:

owari;501887 نوشت:
سلام علیکم،
البته فتوا را کارشناس محترم بیان نمودند، ولی یک نکته، به نظر برخی فقها اذن پدر اگرچه لازم است (واجب یا احتیاط واجب) ولی شرط صحت عقد نیست، یعنی اگر دو نفر با هم صیغه خواندند زن و شوهر هستند، عملشان زنا نیست و فرزندی اگر متولد شد زنازاده نخواهد بود، ولی در این میان حق پدر یا جد پدری دختر ضایع شده است (و البته احتمال فساد هم می‌رود) که گناه است، فکر هم نکنید که گناه کوچکی است و مثلاً از زنا بهتر است که سبک شمردن گناه خودش گناه را بزرگتر می‌کند.
با این وجود برخی فقها هم نیاز به اذن پدر را با شرایطی ساقط در نظر می‌گیرند، مثلاً دختر نیاز جنسی شدید داشته باشد و عاقل و بالغ باشد و مورد مناسبی هم برایش پیدا شود و در آن موقع مورد بهتری برایش نباشد و با این حال پدر یا جد پدری با ازدواج دختر با آن خواستگار مخالفت کند که در این شرایط دختر بدون اذن پدر یا جد پدری هم اجازه داده می‌شود که ازدواج کند. برخی علما می‌گویند در شرایطی که خیلی‌ها دید درستی به ازدواج موقت نمی‌دهند همینکه برای مطلق ازدواج دخترشان با یک نفر رضایت داشته باشند کافی است و نیازی نیست برای اجازه ازدواج موقت از پدر یا جد پدری اقدام گردد، و ... البته در هر یک از این موارد باید نظر مرجع تقلید خودتان را جویا شوید که یک وقت حرامی انجام ندهید.

با صحبت جناب عالی موافق هستم
بعد از نیاز به خوردن و آشامیدن ، قوی ترین غریضه بدن آدمی ، نیاز جنسی هست
راه های کنترل زیادی از جانب اسلام و مسلمانان ارائه شده است(ورزش ، ذکر ، دوری از کتاب ها و مطالب و فیلم های نامناسب و ...) اما با توجه به شرایط جامعه امروز یه مقدار بچه گانه به نظر میرسه ، بچه گانه منظورم این هست که یه راهکار مناسبی باید براش در نظر گرفته بشه و ما مسلمون ها باید این رو بدونیم که راه های سرکوب یه نیاز اون هم نیاز جنسی خیلی پاسخ گو نیست و از کارشناسان محترم این سایت هم مخصوصا کارشناسان مشاوره خواهشمندم خیلی راه کارهایی از این قبیل که به نظر بنده بچه گانه هستند رو پیشنهاد ندهند ، اگر قراره جلوی خود ارضایی رو بگیریم قرار نیست کاری بکنیم که طرف انجامش نده...قراره کاری بکنیم که طرف شرعیش رو انجام بده که دیگه اسمش خود ارضاعی نمیشه
به هر حال صحبت جناب owari صحیحه و خوش بختانه این مساله اذن پدر که الان به معذل بزرگی بین جوانان تبدیل شده رو مراجع یه مقدار ساده تر کردند و بین مراجعی که جامعه مدرسین اعلام کرده میتونین بگردین و فتوایی که مناسب با شرایط شما هست رو پیدا کنین و استفاده کنین.(به شخصه مرجع بنده این اجازه رو میده که در یک فتوا از مرجع مساوی دیگری استفاده بکنم).
و من الله توفیق

سلام
این مشکلی که می گین بیشتر بخاطر فرهنگ ما هست
که بة وجود اومده
آقایون شاید خیلی راحتتر باشن
از اینکه ازدواج موقت خوبه
اما این رو هم قبول کنید که چند در صد از خانواده ها
و آقایون که میخوان ازدواج کنن راضی میشن به اینکه
عروس اینده و خانوم پسرشون قبل با یکی در صیغه بوده ?
کسی دوست نداره خانوم اینده اش دست خورده باشه .
بجای اینکه آرمانی فکر کنیم بیاید واقع بینانه فکر کنیم.

[=Arial Black]هوالمحبوب
هفت شهر عشق را عطار گشت ماهنوز اندر خم یک کوچه ایم
یادش بخیر 20 سال پیش که تا دخترای بالغ پسری رو میدن راهشونو کج میکردن تا چشم تو چشم نشن ینی حیا داشتن :ok:وپسرا تا دختری میدیدن صدای خندشونو میبریدن تابگن مرد شدن وناموس وغیرت حالیشونه.
اما حالا چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شرم وحیای زن ومتانت ومردونگی مرد کجا گم شده؟؟؟؟
پسره میگف ننه فلان دخترهس بجور خاطر خاشم.وننه میرف 1 دستمالی یا روسری بمادر یا دختره میداد که منتظر پسرم بمون که میخادت.نه خطایی نه ادعایی نه نامردی ودل شکستنی
بهمین سادگی.
اما متاسفانه اندر متاسفانه امروزه آنقدر تو مادیات دنیا غرق شدیم تااولین کادوی بامناسبت یا بی مناسبتو ازطرف نگیریم لبخندمون تو قرنطینس.اونقد از خدا فاصله گرفتیم هر کار دلمون وغریضمون خاس عمل میکنیم وتا میبینیم کار داره بجای باریکش میرسه دین یادمون میفته.ای روزگار.....
الحق همه خوب گفتن.خواهرم ازدواج هزینه ای داره مادی_عاطفی،برا مرد مادی.این آقا وقتی هنوز نمیتونه هزینشو پرداخت کنه چرا شما احساس پاک وعاطفتو مجانی بهش میدی؟؟؟؟
تو ترکی مثلی هس میگه: اوجوز اتین شورباسی اولماز ینی :از گوشت ارزون نمیشه آبگوشت خوب پخت.
مطمئنن پسریکه دختریرو میخاد زود میخاد شناسنامش باسم اون مهر بخوره پس هوشیار باش وآینده نگر ،اسیر احساسات نشیم چون زندگی فقط نیاز جنسی باشه باچنبار تکرار تموم میشه.مولفه های عشق واقعی چنتاس:علاقه_صمیمیت_تعهدو کشش ج ن س ی واگه یکی ازینا نباشه عشق میشه زودگذر وپوچ؛سخت بشه پایدار باشه.دوستم که مشکل شمارو داشت با14 تاسکه وحلقه نقره عقد کرد وهم عشقشو حفظ کرد هم دینشو.
اگه واقن میخادت موقعیت بهونس بش بگینکه انتظاراتتون قد موقعیتشه پس اونم درکتون کنه.حیفین با این احساس فردا بشکنین. اَعُوذُ و بِالله مِن نَفسِی
وتنها خداست که می ماند.
یا علی

موضوع قفل شده است