جمع بندی نقش شیطان در استخاره و تفسیر ما از آیات قرآن

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نقش شیطان در استخاره و تفسیر ما از آیات قرآن

هادی;486532 نوشت:
اما از طرفی شیطان ملعون اگر از راه یأس و ناامیدی نتواند بر بندگان نفوذ کند، به دنبال نقطه مقابل آن یعنی امید می‌رود؛ شاید از راه امید افراطی بتواند به هدف خود برسد.

سلام
شیطان میتواند از طریق آیات قرانی نیز انسان را امیدوار کند مثلا وقتی از موضوعی ناراحتیم یا خواسته ای داریم قرآن را باز کنیم آیه صبر آمده باشد یا نعمت!

توضیح: چند پست ابتدائی این تاپیک به علت آنکه به موضوع تاپیک زیر مرتبط نبود از آن جدا شد و در اینجا قرار گرفت:

http://www.askdin.com/thread37164.html

(نگین);487135 نوشت:
سلام
شیطان میتواند از طریق آیات قرانی نیز انسان را امیدوار کند مثلا وقتی از موضوعی ناراحتیم یا خواسته ای داریم قرآن را باز کنیم آیه صبر آمده باشد یا نعمت!

سلام ...
من یه مدت زمان زیادی رو درگیره همین موضوع بودم ... حتی یک بار که اومدم قرآن رو بازکنم ... معنی اون آیه ای که انگشتم رو روش گذاشته بودم این بود { آیا شما به خدا گمان بد میبرید ... و گفتار خداوند را دروغ میپندارید } یه همچین چیزی بود ... ولی بازهم اون خواسته ای که میخواستم روا نشد ... زمانی که امام موسی صدر رو زندانیش میکنن ... یکی از علمای صاحب نام همین کار رو میکنه و گویا سوره یوسف میاد ... و آزاد شدن از زندان و .... و ایشون از اون آیه تعبیر میکنه که امام موسی صدر آزاد میشه ... و مانند یوسف به کشور بازگشت پیدا میکنند حتی تو خبرگزاری ها هم این مطلب درج میشه ... الان اگر امام موسی صد زنده باشه .... تقریبا باید 90 سالشون باشه ... که با توجه به شرایط بد زندان همچین چیزی غیر ممکن هست .

به نظره من دنباله چنین راههایی نباشین .

نفرنفر;487137 نوشت:
یکی از علمای صاحب نام همین کار رو میکنه و گویا سوره یوسف میاد ... و آزاد شدن از زندان و .... و ایشون از اون آیه تعبیر میکنه که امام موسی صدر آزاد میشه ... و مانند یوسف به کشور بازگشت پیدا میکنند حتی تو خبرگزاری ها هم این مطلب درج میشه ... الان اگر امام موسی صد زنده باشه .... تقریبا باید 90 سالشون باشه ... که با توجه به شرایط بد زندان همچین چیزی غیر ممکن هست .

سلام عزیزم
منم همیشه چنین موضوعی برام سوال بود فکر میکردم هر بار مشکلی داشته باشیم و قران را باز کنیم خدا با ما صحبت میکنه حتی فکر میکردم تصادفی هم باز کنیم باز قراره چیزی به ما بگه و از هر آیه برای خودم یه چیزی برداشت میکردم خوب حتی اگه بگیم ما نمی توانیم معنای دقیق آیات رو بدونیم پس اون عالم چرا اشتباه کرده

واقعا این جای سواله بالاخره میشه با قران استخاره کرد و اگر انسان مشکلی داشته باشه قران رو باز کنه خدا از طریق اون آیات باهاش صحبت میکنه یا همه این برداشت ها کار ذهن خودمونه :Gig:

نقل قول:
این جای سواله بالاخره میشه با قران استخاره کرد و اگر انسان مشکلی داشته باشه قران رو باز کنه خدا از طریق اون آیات باهاش صحبت میکنه یا همه این برداشت ها کار ذهن خودمونه

در قرآن آمده است که «لا یمسّه الا المطهرون». استخاره گرفتن کار آدمهای دارای طهارت روح هست نه اینکه من بیام و با یک وضوی ظاهری قرآن رو باز کنم و استخاره بگیرم!
بحث حرف زدن خدا غیر از استخاره است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند اگر میخواهید با خدا سخن بگویید نماز بخوانید و اگر می خواهید خدا با شما سخن بگوید قرآن بخوانید.
راهنمایی های قرآن عمومی و کلی است و برای موارد خاص (مشکل من تنها) باید به اهل قرآن مراجعه کرد.

اشک قلم;487308 نوشت:
در قرآن آمده است که «لا یمسّه الا المطهرون». استخاره گرفتن کار آدمهای دارای طهارت روح هست نه اینکه من بیام و با یک وضوی ظاهری قرآن رو باز کنم و استخاره بگیرم!

خوب اگر این کار آدمهای خاصه پس چرا یکی از علما برای امام موسی صدر استخاره کردند ولی نتیجه برعکس تفسیر شده است

اشک قلم;487308 نوشت:
بحث حرف زدن خدا غیر از استخاره است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند اگر میخواهید با خدا سخن بگویید نماز بخوانید و اگر می خواهید خدا با شما سخن بگوید قرآن بخوانید.
راهنمایی های قرآن عمومی و کلی است و برای موارد خاص (مشکل من تنها) باید به اهل قرآن مراجعه کرد.

احتمالا هر کسی براش پیش آمده که وقتی موضوعی ذهنش رو درگیر کرده قران را تصادفی باز کند و آیه ای او را شگفت زده کند به نظرتون این تصادفی می باشد؟ وقتی که هر چیزی در این دنیا تصادفی نیست امکان نداره چنین چیزی از کتابی که سراسر معجزه است تصادفی باشد به نظر من همانطور که قران عمومی و کلی است برای موارد خاص هم با انسان سخن می گوید
یکی از دوستان توی همین سایت گفتند که مادرشون درباره موضوعی خواستند براشون توضیح دهند که قران را باز کردند آیه ای در رابطه با اون امده و این کار را سه بار تکرار کردند و هر سه بار همون آیه آمد
من نیز در مورد چیزی فکر کردم آیه ای امده که جای هیچ شکی نیست که بگم تصادفی بوده یا از این آیات زیاده

الان سوال من اینه شیطان میتواند در چنین مواردی دخالت کند مثلا در استخاره در آیاتی که راجع به صبر و نعمت است یا امیدهای واهی !!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد میقات

[="Tahoma"]

(نگین);487135 نوشت:
سلام

با سلام و درود

شیطان کارش وسوسه گری است و نمی تواند تصرف در کائنات و مقدرات داشته باشد لذا نمی تواند برای ما صفحه و یا آیه ای از قرآن را بیاورد و یا تغییر بدهد.

بله، می تواند در استخاره کننده ایجاد وسوسه نموده و یا او را در برداشت از آیه به اشتباه بیندازد، لذا در استخاره معمولا به افرادی مراجعه می شود که اهلیت داشته و خبره باشند.

میقات;488818 نوشت:
لذا نمی تواند برای ما صفحه و یا آیه ای از قرآن را بیاورد و یا تغییر بدهد.

با سلام و تشکر بابت پاسخگویی
پس وقتی به چیزی فکر میکنیم ( منظورم استخاره نیست ) بعد صفحه ای از قران باز میکنیم آیه ای را مشاهده میکنیم که مثلا در زمینه صبر باشد یا ... میشه گفت نتیجه تمرکز یا وسوسه شیطان نیست؟ (منظور اینه خدا در قران با بنده هاش از این طریق صحبت میکند یا راهنمایی های قران فقط کلی هست )
مثل اتفاق های زیر

(نگین);487518 نوشت:
یکی از دوستان توی همین سایت گفتند که مادرشون درباره موضوعی خواستند براشون توضیح دهند که قران را باز کردند آیه ای در رابطه با اون امده و این کار را سه بار تکرار کردند و هر سه بار همون آیه آمد
من نیز در مورد چیزی فکر کردم آیه ای امده که جای هیچ شکی نیست که بگم تصادفی بوده یا از این آیات زیاده

میقات;488818 نوشت:
بله، می تواند در استخاره کننده ایجاد وسوسه نموده و یا او را در برداشت از آیه به اشتباه بیندازد، لذا در استخاره معمولا به افرادی مراجعه می شود که اهلیت داشته و خبره باشند.

یعنی استخاره توسط افراد خبره جای هیچ شکی نیست پس چرا؟

نفرنفر;487137 نوشت:
کی از علمای صاحب نام همین کار رو میکنه و گویا سوره یوسف میاد ... و آزاد شدن از زندان و .... و ایشون از اون آیه تعبیر میکنه که امام موسی صدر آزاد میشه ... و مانند یوسف به کشور بازگشت پیدا میکنند حتی تو خبرگزاری ها هم این مطلب درج میشه

اشک قلم;487308 نوشت:

میقات;488818 نوشت:
، لذا در استخاره معمولا به افرادی مراجعه می شود که اهلیت داشته و خبره باشند.

من نیز زمانی که دنبال محلی برای کارم میگشتم بعد از کلی تحقیق بالاخره مکانی را انتخاب کردم که دیگه قطعی شده بود ولی خیلی شک داشتم به خاطر همین نزد یکی از همین کسانی که استخاره میگیرند رفتیم اتفاقا خیلی هم تو شهرمون مشهوره استخاره هم خوب اومد ولی بعدا مشکلی پیش اومد که مجبور شدیم مکان دیگری را انتخاب کنیم بعدا در طی کار متوجه شدم مکان قبلی اصلا مناسب کار ما نبوده
پس چطور میشه به استخاره اعتماد کرد؟؟
[SPOILER]حتی شنیدم برخی برای ازدوج نیز استخاره کردند که نتیجه عکس داده[/SPOILER]

نقل قول:
من نیز زمانی که دنبال محلی برای کارم میگشتم بعد از کلی تحقیق بالاخره مکانی را انتخاب کردم که دیگه قطعی شده بود ولی خیلی شک داشتم به خاطر همین نزد یکی از همین کسانی که استخاره میگیرند رفتیم اتفاقا خیلی هم تو شهرمون مشهوره استخاره هم خوب اومد ولی بعدا مشکلی پیش اومد که مجبور شدیم مکان دیگری را انتخاب کنیم بعدا در طی کار متوجه شدم مکان قبلی اصلا مناسب کار ما نبوده
پس چطور میشه به استخاره اعتماد کرد؟؟

ببخشید دیر جواب دادم اینترنتم رو بی دلیل قطع کرده بودند...
این نکته رو اضافه کنم که استخاره زمانی معنی پیدا میکند که ما بین انجام یا ترک فعل مردد باشیم یعنی 50-50 و عقل ما به جایی قد ندهد. پس موقعی که مثلاً خواستگار یک خانم اهل نماز است و یقین دارند که فرد باخدایی است و کفویت لازمه را دارا هستند و ... خوب استخاره معنایی ندارد!
یعنی بعضی ها در این قضیه دچار افراط می شوند. قبل از آب خوردن استخاره میگیرد! خوب تشنه ای آب بخور استخاره برای چه؟!
فقط و فقط برای زمانیست که بعد از تحقیق و مشورت و مطالعه و ... عقل ما به جایی نرسد آنوقت از اهلش استخاره می گیریم.
حالا شما محل کار را انتخاب کردید(بعد از به نتیجه رسیدن) شیطان می آید و شما را دچار «شکّ مریب» می کند. البته معذرت میخواهم این را می گویم، غذای شبهه ناک هم در این شک های بی دلیل بی تقصیر نیست...

اشک قلم;488976 نوشت:
ا بین انجام یا ترک فعل مردد باشیم یعنی 50-50 و عقل ما به جایی قد ندهد. پس موقعی که مثلاً خواستگار یک خانم اهل نماز است و یقین دارند که فرد باخدایی است و کفویت لازمه را دارا هستند و ... خوب استخاره معنایی ندارد!

سلام ممنون از پاسخگویی
یعنی اگر بعد از مشورت و انجام تحقیق و حتی رسیدن به جواب باز شک داشته باشیم نمیشود استخاره کرد؟؟
بنده فکر میکردم اگر بعد از تحقیقات و مشورت باز شکی در دل داشته باشیم میتوانیم با استخاره به یقین برسیم
البته منم موافقم که برای هر کاری نباید استخاره کرد

اشک قلم;488976 نوشت:
حالا شما محل کار را انتخاب کردید(بعد از به نتیجه رسیدن) شیطان می آید و شما را دچار «شکّ مریب» می کند. البته معذرت میخواهم این را می گویم، غذای شبهه ناک هم در این شک های بی دلیل بی تقصیر نیست...

در مورد مکان هم گفتم که بعد از کلی تحقیق جایی رو در نظر گرفتیم ولی خوب خیلی برام مهم بود نمیشد ریسک کرد به خاطر شکی که داشتم استخاره کردم اتفاقا نزد کسی رفتم که در این کار خبره بود ولی بعدا متوجه شدم اگه طبق استخاره عمل میکردم حتما با شکست مواجهه میشدم

دوستان من فکر میکنم این قدرت ذهن ماست روی نتیجه استخاره تاثیر میزاره
هر چقدر هم قدرت ذهن شخصی قوی تر باشد استخاره همانی میشود که میخواهد

مثلا کسی که کاری را میخواهد انجام دهد مدام ترس دارد که استخاره بد می آید همانی میشود که تلقین می کند
یا کسی که خواستگار خوبی دارد از همه لحاظ پسندیده ولی باز برای رفع شک استخاره میکند مطمئنا از قبل در ذهنش مطمئن هست که نتیجه استخاره چه خواهد شد
خود من نیز جایی را انتخاب کرده بودم که از همه لحاظ عالی بود و تعریفش را شنیده بودم ولی به خاطر شک و تردیدی که بیشتر خانواده نه خودم داشتم استخاره کردم در حالی که با اطمینان میگفتم خوب می آید نتیجه استخاره همان شد که فکرش را میکردم در حالی که اگر طبق آن عمل میکردم شکست میخوردم

البته این نظر منه احساس میکنم قدرت ذهنه که استخاره را تغییر می دهد

(نگین);488986 نوشت:
البته این نظر منه احساس میکنم قدرت ذهنه که استخاره را تغییر می دهد

سلام
از منظری دیگر هم میتوان به موضوع نگریست :
آنچه که حق است قبل از استخاره بر شما الهام شده است و استخاره بر آن صحه گذارده و باعث اطمینان شما شده است.
البته میزان تقوی بسیار بر الهامات قلبی موثر است .
قال الله تعالی : ان تتق الله یجعل لکم فرقانا.
بسیار دیده اید که افرادی حقیقت مطلب از همان ابتدا بر دلشان خطور می کند که حداقل حقیر هیچ توضیحی برای آن ندارم.
از موضوعات کوچک مانند چهره یک فروشنده و تاثیر آن بر باورهای شما به سخنانش تا تصمیم گیری در مورد موارد مهمی چون ازدواج و............
موفق باشید.

[="Purple"]

(نگین);488986 نوشت:
قدرت ذهنه که استخاره را تغییر می دهد

با تشكر.ولي نظر شما هميشه جواب نميده ها.من خودم 2 ماه پيش قصد انجام كاري رو داشتم كه به انجامش بسيار راغب بودم اما ميدونستم كه كاريه كه باعث اتلاف وقت ميشه.با اينكه ميدونستم جواب استخاره بد مياد اما بازم براي اطمينان استخاره كردم و اتفاقا جواب استخاره تاكيد شديدي روي اون كار داشت!!منم اون كار رو انجام دادم و اتفاقا بااينكه كار بي ارزشي بود:khandeh!:اما بعدا اون كار براي من پلي شد به سوي انجام كارهايي كه منو بيشتر به خدا نزديكتر ميكنه.اميدوارم منظورم رو خوب رسونده باشم.:Gol:[/]

عارف";488989 نوشت:
از منظری دیگر هم میتوان به موضوع نگریست :
آنچه که حق است قبل از استخاره بر شما الهام شده است و استخاره بر آن صحه گذارده و باعث اطمینان شما شده است.
البته میزان تقوی بسیار بر الهامات قلبی موثر است .

دوست عزیز الهام با قدرت ذهن فرق میکند اگر چنین چیزی الهام باشد نباید نتیجه عکس دهد در حالی که من گفتم استخاره خوب امده ولی مطمئنم اگر طبق استخاره عمل میکردم نتیجه ی عکس میدیدم
گفتم قدرت ذهن انسان روی استخاره تاثیر میزاره پس نتیجه را همان میکند که ذهن میخواهد یعنی استخاره درست در نماید

بچه مذهبي;488992 نوشت:
اما بعدا اون كار براي من پلي شد به سوي انجام كارهايي كه منو بيشتر به خدا نزديكتر ميكنه.اميدوارم منظورم رو خوب رسونده باشم

مورد شما و موارد دیگه ممکن است خاص باشند ولی در کل میگم به نظر من احساسات و انتظاری که ما از استخاره داریم نتیجه استخاره را مشخص میکند
این کاملا مشخصه مثلا وقتی که خیلی میترسی نکنه استخاره بد بیاد استخاره هم بد می شود

[SPOILER]دوست عزیز گفتی کارت باعث شده به خدا نزدیک بشی خوب وقتی خدا خواسته اون کار صدر در صد صورت بگیرد قدرت خدا بالاتر از قدرت ذهنه دیگه :khandeh!:[/SPOILER]

[="Purple"]

(نگین);488998 نوشت:
قدرت خدا بالاتر از قدرت ذهنه دیگه

پس نتيجه ميگيريم قدرت ذهن نتيجه اي بر استخاره نداره!درسته؟[/]

بچه مذهبي;489002 نوشت:
پس نتيجه ميگيريم قدرت ذهن نتيجه اي بر استخاره نداره!درسته؟

میدونستم اینو میگید
خوب منم سوالم اینه چرا با وجود اینکه قدرت خدا بالاتر از ترس یا اطمینان قلبی منه باید استخاره همان چیزی شود که من انتظارش را دارم ونتیجه استخاره هم برعکس شود؟؟
چرا با وجود اینکه حتی برخی استخاره ها نزد افراد خبره صورت میگرد برعکس نتیجه میدهد؟
بالاخره من موندم اینها نتیجه تمرکز خودمونه مثلا من با ایمان قلبی میگم حتما صبر میاد قران رو باز میکنم آیه صبر میاد!!!!

[=trebuchet ms]

(نگین);489005 نوشت:
چرا با وجود اینکه حتی برخی استخاره ها نزد افراد خبره صورت میگرد برعکس نتیجه میدهد؟

ببينيد شايد جواب استخاره درست باشه ولي به نظر شما برعكسه.ميخواين داستان زير رو بخونين شايد به يه نتايجي برسيم.

[=trebuchet ms]تاجرانی بودند که همیشه باهم سفر میکردند و سود می بردند .[=trebuchet ms]روزی قصد سفر کردند اما یکی از انان گفت که من نمی توانم بیایم و حوصله ندارم [=trebuchet ms]دوستانش ناراحت شدند و از او خواستند که در این سفر نیز با هم باشند[=trebuchet ms]بالاخره او قبول کرد ولی به یک شرطی : او گفت استخاره میکنم اگر خوب شد[=trebuchet ms]با شما می ایم و در غیر این صورت نمیتوانم با شما بیایم .[=trebuchet ms]دوستانش قبول کردند .[=trebuchet ms]مرد برای استخاره پیش امام صادق علیه السلام رفت و امام فرمودند که تو در این سفر[=trebuchet ms]ضرر میکنی . مرد رفت و به دوستانش ماجرا را گفت ولی دوستانش گفتند که اگر در این[=trebuchet ms]سفر ضرر کردی ما بهای ان را به تو میدهیم و با هزار اصرار و تمنا او را راضی[=trebuchet ms]کردند و به سفر رفتند .[=trebuchet ms]وقتی از سفر بازگشتند مرد تعجب کرد و دید که شش برابر سود کرده و به پیش امام صادق (ع)[=trebuchet ms]رفت . وقتی ماجرا را برای امام تعریف کرد امام به او گفت که فلان روز در ان ساعت کجا بودی ؟[=trebuchet ms]مرد گفت: سرمان خیلی شلوغ بود و مشتری ها چند برابر شده بودند و حتی از صبح تا شب فقط[=trebuchet ms]داشتیم اجناس را میفروختیم .[=trebuchet ms]امام صادق(ع) فرمود : ایا نماز ظهر و عصرت را خواندی؟[=trebuchet ms]مرد گفت: ان روز سرم شلوغ بود و خواستم قضای ان را بخوانم که فراموش کردم ![=trebuchet ms]امام (ع) فرمود : پس ضرر کردی.

نگین خانوم ... چون از من خواسته بودی نظرم رو بگم ...

من به تمام دوستهایی که تویه این سایت دارم اکیدا توصیه میکنم که دنبال چنین روشهایی برای نتیجه گیری نباشن ... شاید یکی از بزرگترین تجربه هایی که من تو زندگیم داشتم این بوده که چنین روشهایی به انسان جواب نمیده ...

- من باره اولی که از یه پسر برای ازدواج خوشم اومد ... نتونستم بهش برسم ... چون خجالت کشیدم ... چون روشها رو نمیدونستم ... و باعث شد که نتونم به اون کسی که واقعا میخواستمش برسم . بنابراین خیلی خیلی خودم رو سرزنش کردم . و با خودم عهد بستم باره دوم خجالت نکشم و تا میتونم حیا و خجالت رو کنار بزارم ....

- بار دوم ... یه پسره بود که در درون شرکت به من خیلی ابراز تمایل میکرد ... انسان متعادل و با خدا و پیغمبری هم نشون میداد که باشه ... و طوری وانمود میکرد که اینگار فردا میخواد از من خواستگاری کنه ... من میدونستم با نزدیک شدن به ایشون نسبت بهش تمایل پیدا میکنم ... و ممکن هست احساساتی در درون من نسبت به ایشون بوجود بیاد که ترک کردنشون خیلی خیلی برام سخت تموم بشه ... با خودم گفتم تجربه اولم رو تکرار نمیکنم ... خجالت رو کنار میزارم و بدستش میارم و از یک طرف هم واقعا واقعا میترسیدم جلو برم و نتونم باهاش ازدواج کنم ... چون واقعا برای من دل کندن خیلی خیلی سخت بود ...

یادمه ...
تو ماشین نشسته بودم و همین حرفها رو داشتم به خدام میزدم و بدبختی هام رو میشماردم ... تا اینکه یه فکری به ذهنم خورد ... به خدا گفتم ... خدایا اگر با این آقا پسر میتونم ازدواج کنم ... اولین ماشین قرمز رنگی که میبینم 2 رقم اولش 62 باشه ... و دقیقا چند ثانیه بعد چنین اتفاقی افتاد ... یعنی اولین ماشین قرمز رنگی که دیدم 2 رقم اولش دقیقا 62 بود ... خیلی خوشحال شده بودم ... ولی باورم نمیشد ... تا اینکه تصمیم گرفتم تجربم رو تکرار کنم ... فرداش روزه گرفتم و از صبح داشتم ذکر میگفتم و شرطم این بود که نماز مغرب و اعشا میرم مسجد و نماز میخونم ... و زمانیکه دستهایم را به صورته قنوت بالا میگیرم ... ساعت درون مسجد رو نگاه میکنم ... اگر عقربه ثانیه شمار بین 2 و 3 بود ... یعنی به من قول دادی که او را به من میدهی ... و من هم سعی میکنم تا آخر عمرم انسان خوب و پاکی بمونم ... و باز هم چنین اتفاقی افتاد ... یعنی عقربه ثانیه شمار بین 2 و 3 بود ...

بار بعدی شک و تردید به سمتم اومد و استخاره کردم ... و دستم رو رویه آیه ای از قرآن گذاشتم جوابش این اومد { آیا شما حرف خداوند را دروغ میپندارید و ... } دقیقا خوده آیه رو یادم نمیاد کجای قرآن بود ...

بگذریم ...

اون آقا پسر شروع کرد به جدا شدن از من .... یادمه از شدت افسردگی برونشیت ریه ام دوباره عود کرد و ازش خون سرازیر شد با این حال که روزه گرفتن برام سم بود ... شروع کردم به روزه گرفتن ... از صبح تا شب تو دستام تسبیح بود ... میتونم بزرگترین قسم دنیا رو بخورم که تو رجب و شعبان و رمضان اون سال کسی نمیتونسته یه صلوات یا یه روز بیشتر از من روزه بگیره ... تسبیح به دست خوابم میبرد ... و صبح که از خواب بیدار میشدم ... شروع به تسبیح و صلوات و ... تمام کتابهای دعاها رو خریده بودم و میخوندم ... ولی خوب دیگه ... این آقا پسر هم گذاشت و رفت ....

به هر حال این تجربه مهم زندگیم بود ... وقتی برگشتم و خواستم یه نتیجه ای بگیرم ... تنها جایی که به نظرم اشتباه کردم ... همون قسمتی بود که به این روشها اعتماد کردم ....

[="Tahoma"]

(نگین);488967 نوشت:
با سلام و تشکر بابت پاسخگویی
پس وقتی به چیزی فکر میکنیم ( منظورم استخاره نیست ) بعد صفحه ای از قران باز میکنیم آیه ای را مشاهده میکنیم که مثلا در زمینه صبر باشد یا ... میشه گفت نتیجه تمرکز یا وسوسه شیطان نیست؟ (منظور اینه خدا در قران با بنده هاش از این طریق صحبت میکند یا راهنمایی های قران فقط کلی هست )
مثل اتفاق های زیر...

با سلام و درود

در این زمینه چند مطلب عرض می شود:

مطلب اول: استخاره آری، تفأل نه

اگر به استخاره و مراجعه به قرآن از باب نوعی غیب گویی و پیشگویی نگریسته شود این همان تفأل زدن به قرآن است که در روایات مورد نهی قرار گرفته است. (ر.ک: سفینة البحار، واژه فال)

بایستی توجه داشت که فرق استخاره با تفأل در این جا آشکارتر می شود که عمل به استخاره توکل بر خدا است، به عبارتی پشتوانه استخاره اعتقاد به این امر است که "الخیر فی ما وقع" یعنی خیر در همان چیزی است که واقع می شود.

البته حقیقتی را نمی توان انکار کرد که قرآن معجزه وار هدایت های بسیار معنا داری در استخاره به ما نشان می دهد. این را اهل استخاره به کرات و دفعات تجربه کرده اند. البته این به استخاره کننده و میزان فهم او از آیات قرآن بستگی دارد.

[="Tahoma"]مطلب دوم: استخاره، فقط بیرون رفتن از شک

جای استخاره بعد از تعقل و مشورت، و برای بیرون رفتن از حالت شک و حیرت است.

در اصل، استخاره را اگر یکی از مصادیق قرعه بدانیم، نباید انتظار پیشگویی و ... داشته باشیم، بلکه راهی است برای این که ما را در آن زمان که بر سر دو راهی گیر کرده ایم، راهنمایی کند.

به بیان دیگر، استخاره فقط عاملی برای ترجیح یک طرف بر دیگری است؛ همین.

علامه طباطبایی(ره) در این باره می آورد:

استخاره كارى جز تعيين يكى از دو طرف ترديد را انجام نمى‏دهد. این گونه نیست که استخاره انسان را به آن چه در پس پرده غيب است خبردار مى ‏كند، تنها و تنها مى ‏گويد: خير صاحب استخاره در فعل(انجام) است يا در ترک، و به اين وسيله او را از حيرت و ترديد نجات مى ‏دهد.

و اما این که اثر فعل و ترک در آينده چه خواهد بود و چه حوادثى را به بار خواهد آورد از عهده استخاره بيرون است، و استخاره از تعيين اين جهت ساكت است، و آينده صاحب استخاره از خير و شر، عينا مانند آينده كسى است كه استخاره نكرده، و كار خود را با فكر و مشورت انجام داده است.(ترجمه الميزان، ج ‏6، ص 176)

[="Tahoma"]

مطلب سوم: تفاوت حساب الهی با حساب انسانی

مردی تصمیم داشت به سفر تجارت برود خدمت امام صادق علیه السلام رسید و درخواست استخاره كرد، استخاره بد آمد، ولی آن مرد نادیده گرفت و به سفر رفت و اتفاقاً سود فراوانی هم برد. پس از مسافرت خدمت امام رسید و از بد آمدن استخاره و سود فراوان پرسید.

امام صادق علیه السلام فرمودند: یادت هست در سفر در فلان منزل خسته بودی و خوابیدی و زمانی بیدارشدی كه آفتاب طلوع كرده و نماز صبح تو قضا شده بود؟
عرض كرد آری. حضرت فرمودند: اگر خداوند دنیا و آنچه را كه در دنیاست به تو داده بود جبران آن خسارت (قضا شدن نماز صبح) نمی شد.

بنا بر این:

بایستی به این مطلب توجه داشت که حساب و کتاب الهی با حساب و کتاب انسان ها فرق می کند و در استخاره، خير دنيا و آخرت هر دو منظور است، نه فقط خیر دنیوی یا اخروی.

[="Tahoma"]

(نگین);488967 نوشت:

ممکن است استخاره کننده در برداشت خود اشتباه کرده باشد.

از طرفی نباید فراموش کرد که بداء یکی از معتقدات اسلامی است، یعنی خداوند مقدراتش را به گونه ای دیگر و متفاوت با قبل، تقدیر فرماید؛ لذا ممکن است کسی که استخاره می کند اهلیت داشته و برداشت صحیح نموده باشد ولی آن موضوع، مورد بداء واقع شده باشد.

نفرنفر;489084 نوشت:

به هر حال این تجربه مهم زندگیم بود ... وقتی برگشتم و خواستم یه نتیجه ای بگیرم ... تنها جایی که به نظرم اشتباه کردم ... همون قسمتی بود که به این روشها اعتماد کردم ....

باسلام. من در يك سايت مذهبي خوندم كه :"

استخاره براى رفع حيرت و ترديد در انجام کارهاى مباح است، اعم از اينکه ترديد در اصل عمل باشد يا در چگونگى انجام آن. بنا بر اين در کارهاى خير که در آنها حيرت وجود ندارد، استخاره لازم نيست و همچنين استخاره براى آگاهى از آينده شخص يا عمل نمى‏باشد.

"
به نظر من شايد درست نبود كه راجع به چنين مسئله ي مهمي كه سرنوشت سازه استخاره كنين.شايد بهتر بود از يك شخص آگاهتر كمك ميگرفتين نه از يك ماشين قرمز و ساعت!فكرنميكنم ازدواج اينقدرهام بي اهميت باشه!
موارد بالا رو گفتم و باهاشون هم موافقم ولي اكثرا اهميتي بهشون نميدم و كار خودم رو ميكنم!:khandeh!::khandeh!:ان شاءالله كه شما و ديگر عزيزان توجه بفرمايين.:Gol::Gol:

بچه مذهبي;489120 نوشت:

باسلام. من در يك سايت مذهبي خوندم كه :"

استخاره براى رفع حيرت و ترديد در انجام کارهاى مباح است، اعم از اينکه ترديد در اصل عمل باشد يا در چگونگى انجام آن. بنا بر اين در کارهاى خير که در آنها حيرت وجود ندارد، استخاره لازم نيست و همچنين استخاره براى آگاهى از آينده شخص يا عمل نمى‏باشد.

"
به نظر من شايد درست نبود كه راجع به چنين مسئله ي مهمي كه سرنوشت سازه استخاره كنين.شايد بهتر بود از يك شخص آگاهتر كمك ميگرفتين نه از يك ماشين قرمز و ساعت!فكرنميكنم ازدواج اينقدرهام بي اهميت باشه!
موارد بالا رو گفتم و باهاشون هم موافقم ولي اكثرا اهميتي بهشون نميدم و كار خودم رو ميكنم!:khandeh!::khandeh!:ان شاءالله كه شما و ديگر عزيزان توجه بفرمايين.:Gol::Gol:

شما گویا متن من رو به درستی نخوندین ...
ازدواج از نظره شما ممکن هست این باشه که از یکی خوشم میاد ... ازش خواستگاری میکنم ... جوابش بله یا نخیر خواهد بود و تمام ...
ولی برای کسی مثله من ازدواج چنین مهومی نداره ....

ازدواج یعنی بتونی با کسی باشی که واقعا عاشقش باشی ... بتونی تا آخر عمرت عاشقش بمونی ... و بتونی براش از خود گذشتگی کنی ...
من خدمتتون گفتم ...
من یه تجربه بد داشتم .... پسر همسایمون میخواست با من ازدواج کنه .... منم میخواستم با اون ازدواج کنم ... ولی به خاطر سهل انگاری خودش و سهل انگاری من ... نتونستیم به هم برسیم .... { این رو از گریش فهمیدم .... یه بار تو خیابون که داشت از جلوم رد میشد گریش گرفت }

من تو رابطه دومم ... مونده بودم چی کار کنم ...
1- اگر نمیرفتم جلو ... اگر من هم ابراز تمایل نمیکردم... در حقیقت همون اشتباه بار اولم رو میکردم ... در اینصورت بهش نمیرسیدم .
2- اگر میرفتم جلو ... باهاش صمیمی میشدم ... باهاش پارک و سینما میرفتم ... نسبت بهش احساس پیدا میکردم و فراموش کردنش برام خیلی خیلی سخت میشد .

پس بنابراین تصمیم گرفتم که از خدا بخوام برام یه نشونه بزاره ... که 3 تا نشونه بهم داد ... و هر سه تاش هم ...
بگذریم ...

از نظره من روشهایی مانند استخاره ... اصلا روشهایی درست نیستن .

نفرنفر;489137 نوشت:

من یه تجربه بد داشتم .... پسر همسایمون میخواست با من ازدواج کنه .... منم میخواستم با اون ازدواج کنم ... ولی به خاطر سهل انگاری خودش و سهل انگاری من ... نتونستیم به هم برسیم .... { این رو از گریش فهمیدم .... یه بار تو خیابون که داشت از جلوم رد میشد گریش گرفت }

من تو رابطه دومم ... مونده بودم چی کار کنم ...
1- اگر نمیرفتم جلو ... اگر من هم ابراز تمایل نمیکردم... در حقیقت همون اشتباه بار اولم رو میکردم ... در اینصورت بهش نمیرسیدم .
2- اگر میرفتم جلو ... باهاش صمیمی میشدم ... باهاش پارک و سینما میرفتم ... نسبت بهش احساس پیدا میکردم و فراموش کردنش برام خیلی خیلی سخت میشد .

پس بنابراین تصمیم گرفتم که از خدا بخوام برام یه نشونه بزاره ... که 3 تا نشونه بهم داد ... و هر سه تاش هم ...
بگذریم ...

از نظره من روشهایی مانند استخاره ... اصلا روشهایی درست نیستن .

با سلام و درود

اگر شما از طریق تفکر و نیز مشورت با والدین این کار را می کردید و سپس به همین نتیجه می رسیدید، آیا باید تفکر کردن و مشورت نمودن را مردود بدانید؟!

چه بسا اصلا چنین ازدواجی مقدر شما نبوده است، یعنی قرار نبوده چنین وصلتی صورت بگیرد؛ و این ارتباطی به استخاره یا مشورت یا ... ندارد.

هر چیزی جای خود را دارد و استخاره نیز چنین است. استخاره فقط برای بیرون رفتن از حالت دو دلی و شک است یعنی ترجیح دادن یکی از دو طرف، همین؛ لذا اگر در جایی که موردش نیست استخاره کنیم، نباید انتظار پاسخ صحیح داشته باشیم.

لذا شخصی و موردی نمی توان در این موارد نتیجه گیری کرد و آن را عمومیت داد.

میقات;489162 نوشت:
هر چیزی جای خود را دارد و استخاره نیز چنین است. استخاره فقط برای بیرون رفتن از حالت دو دلی و شک است یعنی ترجیح دادن یکی از دو طرف، همین؛ لذا اگر در جایی که موردش نیست استخاره کنیم، نباید انتظار پاسخ صحیح داشته باشیم.

سلام خیلی ممنون از پاسخگویی
منم منظورم دقیقا صحبت های خانم نفر نفر بود پس اینجور استخاره کردن صحیح نیست یعنی همان تفال به قرانه!!!
در جایی مطالعه کردم خدا به واسطه ی تک تک اتفاقاتی که در پیرامون ما میوفته با ما حرف میزنه. مثلا از طریق یه نوشته یا صحبتی که در یک فیلم زده میشه به خاطر همین منم فکر میکردم باز کردن حتی تصادفی قران هم به این معناست وقتی خداوند در دنیا به هر طریقی با بنده هاش صحبت میکنه قران که معجزه است نباید این اتفاقات تصادفی باشه
پس وقتی از خدا میخواهیم در زمینه ای ما را هدایت کند مثلا همان قضیه ای که خانم نفرنفر گفتند ناشی از تمرکز خود شخص بر روی موضوع است نه نشانه ای ( یعنی نباید به چنین مواردی اعتماد کرد ؟)

نفرنفر;489084 نوشت:
و باز هم چنین اتفاقی افتاد ... یعنی عقربه ثانیه شمار بین 2 و 3 بود ...

بار بعدی شک و تردید به سمتم اومد و استخاره کردم ... و دستم رو رویه آیه ای از قرآن گذاشتم جوابش این اومد { آیا شما حرف خداوند را دروغ میپندارید و ... } دقیقا خوده آیه رو یادم نمیاد کجای قرآن بود ...

سلام ...
من با قرآن که فال نگرفتم ... من هم وسط دو راهی بودم ... و از خدا خواستم که بهم بگه چی گار کنم ....
شما گویا پست شماره 25 من رو نخوندین ...

جناب میقات سلام ...
1- راستش من نمیدونستم استخاره فقط برای بیرون رفتن از دو دلی هست و میتونه درست یا غلط باشه .... چون اگر اینجوری باشه شیر یا خط میانداختم ....
2- شما استخاره رو با مشورت کردن مقایسه کردین و گفتین که اگر شما با دیگران مشورت میگرفتین و همین نتیجه را میگرفتین آنوقت چه میکردین ... هیچی دیگه پیشه اون کسایی که باهاشون مشورت کردم نمیرفتم ... میگفتم بدرد مشورت کردن نمیخورن .
3- در مورده این صحبت کردین که استخاره آن چیزی میآید که به نفع طرف باشد و صحبت نماز قضا شده رو کردین و ... مطمئن مطمئن باشین این استخاره ها چنان بلایی به سرم آوردن که اصلا نمیتونم به خدا اعتماد کنم .. حتی یک روز هم نمیتونم بهش اعتماد کنم ...

[="Tahoma"]

(نگین);489189 نوشت:
سلام خیلی ممنون از پاسخگویی
منم منظورم دقیقا صحبت های خانم نفر نفر بود پس اینجور استخاره کردن صحیح نیست یعنی همان تفال به قرانه!!!
در جایی مطالعه کردم خدا به واسطه ی تک تک اتفاقاتی که در پیرامون ما میوفته با ما حرف میزنه. مثلا از طریق یه نوشته یا صحبتی که در یک فیلم زده میشه به خاطر همین منم فکر میکردم باز کردن حتی تصادفی قران هم به این معناست وقتی خداوند در دنیا به هر طریقی با بنده هاش صحبت میکنه قران که معجزه است نباید این اتفاقات تصادفی باشه
پس وقتی از خدا میخواهیم در زمینه ای ما را هدایت کند مثلا همان قضیه ای که خانم نفرنفر گفتند ناشی از تمرکز خود شخص بر روی موضوع است نه نشانه ای ( یعنی نباید به چنین مواردی اعتماد کرد ؟)

با سلام و درود

بله، اگر مراد از مراجعه به قرآن و صفحه باز کردن، پیشگویی و آینده نگری و ... باشد، این تفأل زدن به قرآن است که در روایات معصومین علیهم السلام، نهی شده است.

عالَم همه نشانه خداوند است ولی خداوند معیارهایی مانند عقل و شرع هم به ما داده است. ما نمی توانیم برای خود چیزی را قرارداد کنیم و طبق آن آینده زندگی را رقم بزنیم.

آیا چنین روشی را عقل یا شرع تایید کرده است؟ آیا صاحبان عقل و اندیشه و دینداران چنین روش هایی دارند؟

اگر به اهلبیت علیهم السلام مراجعه کنیم می بینیم هیچگاه چنین روش هایی را معرفی نکرده و خودشان هم عمل نمی کرده اند.

عقل هم این گونه توصیه نمی کند و این موارد را اتفاقی و حدسی می داند و بر اساس آن ها تصمیم گیری ـ آن هم تصمیم جدی برای آینده زندگی ـ نمی کند.

لذا وقتی روش صحیح نباشد نمی توان نتیجه را هم صحیح دانست. وقتی روش مورد تایید عقل و شرع نباشد، نمی توان نتیجه ای هم که اشتباه است را به عقل و شرع نسبت داد.

[="Tahoma"]

نفرنفر;489195 نوشت:
جناب میقات سلام ...
1- راستش من نمیدونستم استخاره فقط برای بیرون رفتن از دو دلی هست و میتونه درست یا غلط باشه .... چون اگر اینجوری باشه شیر یا خط میانداختم ....
2- شما استخاره رو با مشورت کردن مقایسه کردین و گفتین که اگر شما با دیگران مشورت میگرفتین و همین نتیجه را میگرفتین آنوقت چه میکردین ... هیچی دیگه پیشه اون کسایی که باهاشون مشورت کردم نمیرفتم ... میگفتم بدرد مشورت کردن نمیخورن .
3- در مورده این صحبت کردین که استخاره آن چیزی میآید که به نفع طرف باشد و صحبت نماز قضا شده رو کردین و ... مطمئن مطمئن باشین این استخاره ها چنان بلایی به سرم آوردن که اصلا نمیتونم به خدا اعتماد کنم .. حتی یک روز هم نمیتونم بهش اعتماد کنم ...

با سلام و درود

1. استخاره یک نوع قرعه است و از دیگر مصادیق قرعه شیر یا خط و امثال آن است، منتهی استخاره پشتوانه شرعی دارد و نوعی مشورت و طلب خیر از خداوند برای ترجیح یکی از طرفین و بیرون رفتن از شک است و از این طریق با بقیه فرق دارد. البته برخی نسبت به استخاره افراط و تفریط دارند که ما کاری به آن ها نداریم و نظر مشهور را دنبال می کنیم.

2. این که پیش آن ها برای مشورت نمی رفتید، فرق می کند تا این کلا مشورت کردن را مردود بدانید. شما در این جا کلا استخاره را نادرست می دانید، در حالی طبق فرمایش شما بایستی جهت استخاره، زمان استخاره و یا فرد استخاره کننده را تغییر دهید، نه این اصل استخاره را رد نمایید.

3. ایمان و اعتماد بر خداوند را که نباید بند استخاره کرد. شما استخاره را هم بطور کلی قبول نداشته باشید، ایمانتان را از بین نمی برد و همچنان مؤمن و معتقد هستید.

لذا در چنین مواردی ـ ولو شخصی هستند و دیگران بر عکس ما تجربیات خوبی دارند ـ می بایست گفت من استخاره را روش صحیحی برای رسیدن به تایید الهی نمی دانم ونمی توانم با آن به اطمینان برسم.

البته فراموش نشود که استخاره هم ادعا نکرده که با من به آینده نگری و اطلاع از غیب دست پیدا می کنید. بلکه ادعای استخاره این است که با من می توانید از شک بیرون بیایید.

پرسش:
آیا شیطان می تواند در استخاره و از طریق آیات قرآنی انسان را امیدوار کند؟
چرا پاسخ استخاره برخی افراد عالِم و بزرگ، اشتباه در می آید؟

پاسخ:
شیطان کارش وسوسه گری است و نمی تواند تصرف در کائنات و مقدرات داشته باشد لذا نمی تواند برای ما صفحه و یا آیه ای از قرآن را بیاورد و یا تغییر بدهد.
لذا وقتی پاسخ استخاره غیر از آن چیزی می شود که اتفاق می افتد، ممکن است استخاره کننده در برداشت خود اشتباه کرده باشد.

از طرفی نباید فراموش کرد که بداء یکی از معتقدات اسلامی است، یعنی خداوند مقدراتش را به گونه ای دیگر و متفاوت با قبل، تقدیر فرماید؛ لذا ممکن است کسی که استخاره می کند اهلیت داشته و برداشت صحیح نموده باشد ولی آن موضوع، مورد بداء واقع شده باشد.
در ضمن، استخاره ادعا نمی کند که با من به آینده نگری و اطلاع از غیب دست پیدا می کنید. بلکه ادعای استخاره این است که با من می توانید از شک بیرون بیایید.

در ادامه مطالبی چند در باره استخاره عرض می شود:
مطلب اول: استخاره آری، تفأل نه
اگر به استخاره و مراجعه به قرآن از باب نوعی غیب گویی و پیشگویی نگریسته شود این همان تفأل زدن به قرآن است که در روایات مورد نهی قرار گرفته است.(1)
بایستی توجه داشت که فرق استخاره با تفأل در این جا آشکارتر می شود که عمل به استخاره توکل بر خدا است، به عبارتی پشتوانه استخاره اعتقاد به این امر است که "الخیر فی ما وقع" یعنی خیر در همان چیزی است که واقع می شود.

البته حقیقتی را نمی توان انکار کرد که قرآن معجزه وار هدایت های بسیار معنا داری در استخاره به ما نشان می دهد. این را اهل استخاره به کرات و دفعات تجربه کرده اند. البته این به استخاره کننده و میزان فهم او از آیات قرآن بستگی دارد.
مطلب دوم: استخاره، فقط بیرون رفتن از شک
جای استخاره بعد از تعقل و مشورت، و برای بیرون رفتن از حالت شک و حیرت است.
در اصل، استخاره را اگر یکی از مصادیق قرعه بدانیم، نباید انتظار پیشگویی و ... داشته باشیم، بلکه راهی است برای این که ما را در آن زمان که بر سر دو راهی گیر کرده ایم، راهنمایی کند.
به بیان دیگر، استخاره فقط عاملی برای ترجیح یک طرف بر دیگری است؛ همین. لذا اگر در جایی که موردش نیست استخاره کنیم، نباید انتظار پاسخ صحیح داشته باشیم.

علامه طباطبایی(ره) در این باره می آورد:
استخاره كارى جز تعيين يكى از دو طرف ترديد را انجام نمى‏دهد. این گونه نیست که استخاره انسان را به آن چه در پس پرده غيب است خبردار مى ‏كند، تنها و تنها مى ‏گويد: خير صاحب استخاره در فعل(انجام) است يا در ترک، و به اين وسيله او را از حيرت و ترديد نجات مى ‏دهد.
و اما این که اثر فعل و ترک در آينده چه خواهد بود و چه حوادثى را به بار خواهد آورد از عهده استخاره بيرون است، و استخاره از تعيين اين جهت ساكت است، و آينده صاحب استخاره از خير و شر، عينا مانند آينده كسى است كه استخاره نكرده، و كار خود را با فكر و مشورت انجام داده است.(2)
مطلب سوم: تفاوت حساب الهی با حساب انسانی
مردی تصمیم داشت به سفر تجارت برود خدمت امام صادق علیه السلام رسید و درخواست استخاره كرد، استخاره بد آمد، ولی آن مرد نادیده گرفت و به سفر رفت و اتفاقاً سود فراوانی هم برد. پس از مسافرت خدمت امام رسید و از بد آمدن استخاره و سود فراوان پرسید.
امام صادق علیه السلام فرمودند: یادت هست در سفر در فلان منزل خسته بودی و خوابیدی و زمانی بیدارشدی كه آفتاب طلوع كرده و نماز صبح تو قضا شده بود؟
عرض كرد آری. حضرت فرمودند: اگر خداوند دنیا و آنچه را كه در دنیاست به تو داده بود جبران آن خسارت (قضا شدن نماز صبح) نمی شد.
بنا بر این بایستی به این مطلب توجه داشت که حساب و کتاب الهی با حساب و کتاب انسان ها فرق می کند و در استخاره، خير دنيا و آخرت هر دو منظور است، نه فقط خیر دنیوی یا اخروی.

نکته: استخاره یکی از مصادیق قرعه است، البته استخاره پشتوانه شرعی دارد و نوعی مشورت و طلب خیر از خداوند برای ترجیح یکی از طرفین و بیرون رفتن از شک است و از این طریق با بقیه موارد قرعه فرق دارد. البته برخی نسبت به استخاره افراط و تفریط دارند که مشهور عالمان چنین نظری ندارند.

1. الكافي، نرم افزار جامع الاحادیث نور، ج ‏2، ص 629.
  2. ترجمه الميزان، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏6، ص 176.
موضوع قفل شده است