نظر علما در مورد جمکران

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظر علما در مورد جمکران

سلام

پس از بحث دوستان در مورد تاریخچه جمکران در ابن تایپک

http://www.askdin.com/showthread.php?t=364&page=2

اینک نظرات برخی از علما را در مورد جمکران ذکر می کنیم.

نظر آیت الله حائری

مسجد جمكران یكی از آیات باهره عنایت آن حضرت است و توضیح این مطلب را در ضمن چند جهت كه بعضی از آن غافل اند بیان می كنیم:

1. داستان مربوط به بنای مسجد كه در بیداری بوده و از كتاب تاریخ قم كه از صدوق علیه الرحمه نقل شده است معتبر است.

2. داستان، مشتمل بر جریانی است كه مربوط به یك نفر نیست، برای این كه صبح كه مردم بیدار می شوند، می بینند با زنجیر علامت گذاشته شده است كه مردم باور كنند و این زنجیر مدتی در منزل سید محترمی به نام سید ابوالحسن الرضا بوده و مردم با آن شفا می گرفتند و بعداً بدون هیچ جهت طبیعی، مفقود می شود.

3. جای دور از شهر و در وسط بیابان جای نیست كه مورد جعل یك مرد جمكرانی بشود آن هم دست تنها و در یك شب ماه رمضان.

4. نوعاً مردم عادی به واسطه ی خواب، یك امامزاده را معین می كنند و مسجد از تصور مردم عادی دور است.

5. اگر پیداش این مسجد روی احساسات مذهبی و علاقه مفرط مردم به حضرت صاحب الاامر بود باید همه اش توسل به آن بزرگوار باشد و در همین زمان هم مردم بیشتر زیارت حضرتش را در آن مسجد قرائت می كنند و متوسل به آن بزرگوار می شوند؛
در صورتی كه در این دستور معنوی اصلاً اسمی از حضرتش نیست، حتی تا به حال بیشتر معروف به مسجد جمكران است نه مسجد صاحب الزمان.

6. آن كه متن دستور، موافق با ادله ی دیگر است، برای این كه هم نماز تحیت مسجد وارد شده است و هم نماز صد بار > .

7. این دو داستان مشهود خودم بود و داستان های دیگری نیز هست كه فعلاً تمام خصوصیات آن را در نظر ندارم بعداً ان شاء الله تحقیق نموده و در این دفتر باذن الله تعالی ذكر می كنم.

8. در آن موقع كه زمین این قدر بی ارزش بوده است فقط یك مساحت كوچكی را مورد این دستور قرار داده اند كه ظاهراً حدود سه چشمه از مسجد فعلی است ( ظاهراً آن چشمه ای كه در آن محراب هست و در طرفین می باشند )؛ ولی در زمان ما خیلی بزرگ شده است.

این عبارات نگارنده كه خالی از وسوسه نبوده و من ( نگارنده ) نیز خیلی به نقلیات مردمان خوش بین نیستم به صحت این مسجد مبارك قطع دارد و الحمدلله علی ذلك و علی غیره من النعم التی لا تحصی. (1)

پی نوشت:
1- کتاب خطی ایت الله حایری یزدی--ص 53

برگرفته از:
محمد جواد بستاني راد _ مسجد جمكران ميعادگاه ديدار ، ص 21

نظر آیت الله العظمی مرعشی نجفی

مسجد جمكران از اوایل غیبت صغرای حضرت بقیه الله _ روحی له الفداء _ است.

و در نوشتجات قدیمه سه اسم دارد:

1. مسجد جمكران.
2. مسجد حسن بن مثله.
3. مسجد صاحب الزمان.

و هر كدام از این سه اسم به مناسبتی گفته شده.
مسجد جمكران می گویند؛ چون متصل به قریه ی جمكران یكی از قراء شهر مذهبی قم است.

مسجد شیخ حسن بن مثله می گویند؛ نظر به این كه در زمان او و به همت او این مسجد ساخته شده است.

مسجد صاحب الزمان می گویند! نظر به این كه وجود مبارك امام زمان در آنجا مكرر دیده شده.

و این مسجد شریف مورد احترام كافه شیعه بوده است از غیبت صغراء ( از شب سه شنبه 17 ماه مبارك رمضان سال 393 كه امام زمان ـ عجل الله تعالی و فرجه الشریف ـ دستور تأسیس آن را به شیخ حسن بن مثله داده )تا به امروز كه حدود یك هزار و بیست و دو سال می شود

و همین طور كه شیخ بزرگوار محدث عالی مقدار مرحوم آیت الله صدوق كتابی به نام > دارند كه حقیر آن نسخه را ندیده ام،

ولی مرحوم آقای حاج میرزا حسین نوری استاد استاد حقیر از آن كتاب نقل می فرماید و در آن كتاب مفصلاً قضیه مسجد جمكران و تاریخ حدوث آن را نقل نموده و بالجمله این مسجد مقدس مورد احترام علماء اعلام و محدثین كرام شیعه بوده و كرامات متعددی از مسجد جمكران دیده شده است.

و نیز چند مرتبه تعمیر و بنا شده است، بناء اول در زمان حسن بن مثله بوده، بناء دوم او در زمان شیخ صدوق،

سپس در زمان صفویه هم چند مربته تعمیراتی صورت گرفته و در زمان ریاست مرحوم آیت الله حائری، مرحوم حجه الاسلام آقای شیخ محمد تقی یزدی بافقی هم تعمیراتی كرده اند

وبعد از او آقای حاج آقا محمد، معروف به آقازاده كه از تجار محترم قم هستند و هنوز در قید حیاتند، ایشان نیز تعمیراتی انجام داده اند.

در این مسجد شریف مكرر كراماتی پیدا شده است كه مرحوم شیخ محمد علی كجویی معروف به قمی در كتاب تاریخ قم در جلد اول و دوم به كراماتی كه در آن جا اتفاق افتاده و اشخاصی كه شرفیاب حضور مبارك حضرت ولی عصر(عج) شده اند اشاره كرده.

خلاصه جای تردیدی نیست كه مورد اهمیت و مورد احترام شیعه بوده است و نمازی هم در آن جا نقل شده است،

البته بهتر این است كه آن نماز را به قصد رجاء به جا بیاورند و این مسجد موقوفاتی هم داشته، اراضی متعددی در اطراف داشته و در خود شهر مقدس قم رقباتی وقف این مسجد داشته كه اكثر اینها از حال وقفیت بیرون رفته

و ملك شده است و راجع به این مسجد كتابچه های مختصری نوشته شده، ولی آنچه كه باید و شاید در خصوصیات او نقل نشده.(1)

پی نوشت:
-1 مسجد مقدس جمكران تجلیلگاه صاحب الزمان، ص 46.

[=Arabic Transparent]حضرت آیت الله فاضل فرمودند:
[=Arabic Transparent]
[=Arabic Transparent] مرحوم والد به مسجد جمكران خیلی معتقد بود، فرمودند: من قبل از آمدن آیت الله بروجردی به قم خواب دیدم كه در مسجد جمكران هستم.
[=Arabic Transparent]
آن موقع مسجد جمكران یك حیاطی داشت و در وسط آن حیاط یك آب انباری بود كه سقف آن یك متر مرتفع تر از حیاط مسجد بود، روی سقف آب انبار، منبری گذاشته اند و شیخ طوسی ـ رحمه الله علیه ـ روی آن نشسته و تمام روی آن سقف و كف حیاط مملو از طلبه است.

پدرم فرمودند، تعبیرم از این خواب این بود كه شخصیتی به قم خواهد آمد و طلاب گرد او جمع خواهند شد و حوزه رونق خواهد گرفت، طولی نكشید كه آیت الله بروجردی به قم آمدند.

این كه چرا شیخ طوسی را خواب دیده و آن هم در مسجد جمكران، تعبیر آن بعدها مشخص شد؛ زیرا مرحوم آیت الله بروجردی به شیخ طوسی و آثار او بسیار اهمیت می داد، وقتی عبارات شیخ را از كتاب خلاف یا مبسوط می خواند،

مثل این كه روایتی از امام معصوم _ علیه السلام _ دارد می خواند با احترام و دقت در جزئیات كلمات آن همانند كلمات معصومین ـ علیه السلام ـ مسجد جمكران هم شاید كاشف از این باشد كه اصل آمدن ایشان به قم و رسیدن به مقام مرجعیت مطلقه با عنایت امام زمان _ علیه السلام_ بوده است.(1)

یك قربانی به مسجد جمكران بفرستید

حضرت آیت الله فاضل لنكرانی فرمودند: هر وقت برای حضرت آیت الله العظمی بروجردی مشكلی پیش می آمد پدرم كه خود از عاشقان امام زمان و علاقه زیادی به مسجد مقدس جمكران داشت به محضر آقا عرض می كردند: یك قربانی برای مسجد جمكران بفرستید تا رفع مشكل شود.(2)

پی نوشت:
[=Arabic Transparent]1-[=Arabic Transparent] مسجد مقدس جمكران، تجلیلگاه صاحب الزمان _ علیه السلام _ ص 50 به نقل از مجله حوزه 44 _ 43، ص 140 .
2-همان ، ص 51 .

[=Arabic Transparent]سخنان حضرت آیت الله مكارم شیرازی
[=Arabic Transparent]
مسجد جمكران، مطابق روایت موجود به فرمان حضرت مهدی مولانا صاحب العصر و الزمان برای هدف بزرگی در این منطقه خاص از شهر تاریخی مذهبی قم ساخته شده و حسن بن مثله جمكرانی كه مردی پاك دل و پاك سرشت بود، در بیداری ( و نه در خواب ) این دستور را دریافت كرده و با تشریفات خاصی این مسجد را بنا نمود.

به همین دلیل هر كس در فضای ملكوتی آن قرار می گیرد احساس روحانی عجیب و جاذبه معنوی فوق العاده می كند.

این جاذبه نیرومند معنوی به اضافه قضاء حوائج و حل مشكلات فراوانی كه مردم از عبادت در آن و توسل به حضرت مهدی(عج) دیده اند، سبب شده كه روز به روز بر شكوه دامنه آن افزوده شود و خیل مشتاقان از سراسر كشور پهناور اسلامی، بلكه از خارج از كشور در مواقع مختلف به سوی آن بشتابند و از این چشمه كوثر و منبع خیر و بركت هر كدام به مقدار استعداد خود بهره گیرند.

علمای بزرگ همواره برای این مسجد احترام خاصی قائل بوده اند و در آن راز و نیاز فراوان داشته اند و هم اكنون نیز مورد توجه علما، فضلا و مراجع بزرگ است. (1)
[=Arabic Transparent]
[=Arabic Transparent]پی نوشت:
[=Arabic Transparent][=Arabic Transparent]1-[=Arabic Transparent] مسجد مقدس جمكران، تجلیلگاه صاحب الزمان _ علیه السلام _ ص 50 به نقل از مجله حوزه 44 _ 43، ص 140 .

با سلام
با اجازه جناب طاها بنده هم مطلبي عرض مي كنم و سوالي رو در ادامه مطرح مي كنم.

مي كَويند از امام خميني برسيدند كه آيا فلان امامزاده صحت و سند درستي دارد كه اينجنين باركَاه و حرم برايش درست كردند؟
امام از آنها مي برسند كه : آنجا ( در آن حرم ) مردم جه كار مي كنند ؟!
شخص سائل جواب مي دهد كه : نماز و دعا و راز و نياز و توسل و اين جور جيزها
امام مي فرمايند : اين جور كارها كه سند و مدرك نمي خواهد !!!

بنده عرض مي كنم كه ايرادي به ساخت مسجد براي امام زمان و تبليغات فراوان براي آن و دعوت از مردم براي زيارت آن و توجه دادن مردم به امام عصر خويش كه كار بدي نيست كه بسيار هم خوب است حال اين مسجد جه سند درستي داشته باشد جه نداشته باشد !! جه سند ساخت آن در خواب بوده باشد يا در بيداري !!

اما به نظر من مهم اين است كه در اين ميان به يك نكته هم توجه داشته باشيم ، و عوام بسندانه رفتار نكنيم

ـ به هر مسئله اين به اندازه مهم بودن آن اهميت بدهيم و افراط و تفريط نكنيم. مثلا ما هر جقدر هم ارزش اين مسجد رو بالا ببريم ديكَر نمي توانيم آن را از مسجد كوفه و سهله كه أحاديث و روايات فراواني براي فضايل آنها ذكر شده و اتفاقا به امام زمان هم شديدا مربوط است بالاتر بدانيم!! كه متأسفانه مي بينيم كه اصلا يادي از اين مساجد نمي كنند. انكَار كه اين مساجد انسان را به ياد امام زمان نمي اندازد.

اتفاقا ديروز بود كه شخصي مي كَفت كه مسجد امام حسن در قم هم به دستور امام زمان و توسط يكي از نواب ايشان داده شده است ، و اصلا شبهه خواب يا بيداري هم براي آن وجود ندارد ، البته مراجع هم بسيار براي اين مسجد اهميت بسيار زيادي قائل هستند اما ... كسي يادي از آن نمي كند جون دولت و تبليغاتي ندارد !!!!

بس قطعا سند قوي تري دارد ، يعني اكَر مسجد جمكران ظهوري دارد مسجد امام حسن أظهر است، امام جرا اين مسجد اينجنين مهجور و متروك مانده است ؟؟ برخي هم اهتمام زايد الوصف مسئولين !! به مسجد جمكران را منفعتي مي دانند (و الله العالم)

به هر حال به ياد امام زمان بودن در هر مسجد و مكان و زماني شايسته و بايسته است. جه مسجد جمكران باشد جه مسجد سهله يا اصلا منزل يا اتاق شخصي
(ببخشيد كه بنده از فونت عربي استفاده مي كنم)

عاشورايي;15498 نوشت:
اما به نظر من مهم اين است كه در اين ميان به يك نكته هم توجه داشته باشيم ، و عوام بسندانه رفتار نكنيم ـ به هر مسئله اين به اندازه مهم بودن آن اهميت بدهيم و افراط و تفريط نكنيم. مثلا ما هر جقدر هم ارزش اين مسجد رو بالا ببريم ديكَر نمي توانيم آن را از مسجد كوفه و سهله كه أحاديث و روايات فراواني براي فضايل آنها ذكر شده و اتفاقا به امام زمان هم شديدا مربوط است بالاتر بدانيم!! كه متأسفانه مي بينيم كه اصلا يادي از اين مساجد نمي كنند. انكَار كه اين مساجد انسان را به ياد امام زمان نمي اندازد.

با سلام

عاشورایی بزرگوار

استفاده کردیم از مطالبتان

ولی بنده متوجه نشدم حالا این مساجد ارزشمند دردست رس ما نیست چه باید بکنیم ؟؟

بزرگوار که به خوبی می دانند اثبات شی نفی ما عدا نمی کند.

حالا این مساجد در اختیار و در دست رس ما نیست این مسجد را هم تبلیغ نکنند؟؟

یعنی می فرمایید به این مسجد بیش از اندازه می رسند و باید نرسند؟؟؟

یا این که نه !!!

باید به مساجد دیگر هم به این اندازه برسند؟؟؟

بنده با بند دوم موافقمم و این که به تمام اماکن مقدس برسند بهتر است.

باز اگر بنده درست برداشت نکردم.......بفرمایید

با سلام و عرض ارادت خدمت جناب طاها (ي) محترم

طاها;15515 نوشت:
یا این که نه !!! باید به مساجد دیگر هم به این اندازه برسند؟؟؟

بنده عرض مي كنم كه در معرفي اين مساجد بايد اولويتها رو رعايت كرد ، و افراط و تفريط نكرد ، آخر برخي به كَونه اي اين مسجد رو معرفي مي كنند كه اين است و لا غير به دستور ائمة و امام عصر ساخته شده و هركس بخواهد به ياد امام زمان باشد يا جله نشيني كند فقط بايد به اين مسجد بيايد.:Gig:

اتفاقا بنده هم عرض مي كنم اثبات شيء نفي ما عدا نمي كند ، اما جرا مبلغين نفي ما عدا مي كنند حداقل توجه بدن كه افراط و تفريط نزد عوام الناس بوجود نياد.

خوب كه هر جيزي سر جاي خودش قرار كَيرد . . . و راه نقد و بررسي براي صاحبنظران و محققان باز باشد همين.

بنده كه عرض كردم با تبليغات مشكلي ندارم هر جقدر هم دوست دارن تبليغ كنن ، اما به نظر من دو مسئله هم مد نظرشان باشد :

اولا تو معرفي افراط و تفريط نكنن.
ثانيا به مساجد ديكَر هم برسند.

آیة الله العظمی گلپایگانی

ایشان هر زمانی که بعضی مسائل پیش می آمد به مسجد جمکران می رفتند مثلا صبح جمعه و گاهی اوقات نماز ظهر را همان جا می خواندند

گاهی اوقات بعدازظهر بود می فرمود: می خواهم بروم جمکران، حالا یا چهارشنبه یا سه شنبه یا دوشنبه یعنی معتقد به چیزی نبود. و گاهی اوقات نماز جماعت در آن جا برپا می کردند.

در ایام جنگ تحمیلی یک شب آقای خلیلیان زنگ زد و گفت: خدمت آقا (آیة الله گلپایگانی ) عرض کنید که الان در یک از محورهای مهم بچه ها در حال محاصره گازانبری دشمن قرار گرفتند که اگر دشمن موفق شود دیگر چیزی از ما باقی نمی ماند به آقا بگویید دعا کنند.

وقتی به آقا عرض کردیم دقیقا خاطرم نیست که بعد از نماز صبح بود یا وقت دیگر بود که آقا مشرف شدند مسجد جمکران.

صبح دو مرتبه آقای خلیلیان زنگ زد و گفت: به صورت معجزه آسایی عملیات دشمن با شکست مواجه شد و رزمندگان ما از محاصره بیرون آمدند و تعداد زیادی از دشمن اسیر و کشته شدند.

حضرت امام خمینی قدس سره

حجة الاسلام والمسلمین جناب آقای شیخ علی اصغر احمدی خمینی فرمودند:

اینجانب از زمانی که وارد حوزه علمیه قم شدم و روزهای جمعه به مسجد جمکران می آمدم و نمازهای این مسجد را انجام می دادم و می دیدم زوار بسیار در این مسجد می آمدند و طلب حاجت می کردند،

حتی در اوائل هم یک روز اهالی جمکران از امام خمینی رحمه الله دعوت کردند و ایشان هم قبول کردند
و من هم با آقایان دیگر در خدمتشان به جمکران رفتیم و در آن مسجد مقدس نماز بجا آوردند، امید است مؤمنین این مکان را بیشتر مورد توجه قرار دهند.

حضرت آیه الله گلپایگانی فرموده بودند:

در زمان حاج شیخ عبدالكریم ، طلبه‎ها از مقسّم شهریه ایشان آشیخ محمّد تقی بافقی درخواست عبای زمستانی می كنند.

او با حاج شیخ در میان می گذارد، حاج شیخ می فرماید: از كجا بیاورم. بالاخره آقای بافقی می گوید من به جمكران می روم و از امام زمان می‎گیرم.

شب جمعه‎ای به جمكران رفته متوسّل به حضرت می‎شوند و فردا خدمت حاج شیخ آمده می‎گوید: آقا وعده دادند چهارصد عبا به تعداد طلاب مرحمت نمایند.

و روز شنبه یكی از تجاّر چهار‎صد عبا می‎آورد و بین طلاب تقسیم می‎گردد.(1)

پي نوشت:
[=&quot]1- [=&quot]شیفتگان حضرت مهدی (عج) ج1 ـ[=&quot] ص223

سلام
دو تا سوال از دوستان خودم داشتم

1) شنیده بودم که امام خمینی(ره) هیچ وقت به جمکران نرفته بودند! آیا این مورد درست است (در پست نهم خلاف این مورد را خواندم)

2) علت رفتن اکثر مردم در سه شنبه ها فقط به خاطر زمان ساخت این مسجد است یا علت دیگری هم دارد؟ آیا شب جمعه ثواب این مورد بیشتر نیست؟

[=Book Antiqua]با سلام

debugger;229989 نوشت:
سلام
دو تا سوال از دوستان خودم داشتم

1) شنیده بودم که امام خمینی(ره) هیچ وقت به جمکران نرفته بودند! آیا این مورد درست است (در پست نهم خلاف این مورد را خواندم)

[=Century Gothic]برخلاف شايعه‌هاي بي‌اساس مبني بر عدم تشرّف بنيانگذار جمهوري اسلامي حضرت امام خميني(ره) به مسجد مقدس جمكران، مدارك و شواهد قابل اعتماد و مستندي داريم كه نشان دهنده عنايت ويژه ايشان به اين مكان مبارك مي‌باشد.

[=Century Gothic]***

[=Century Gothic]در آغاز پيروزي انقلاب اسلامي، حضرت امام رضوان الله تعالي‌عليه تعدادي از اعضاء جامعه محترم مدرسين را مأمور رسيدگي به وضع مسجد مقدّس جمكران نمودند.
[=Century Gothic]اين آقايان پس از بررسي همه جانبه و تبادل نظر با هيأت امناي مسجد، با توجه به اهميت اين مكان مقدس پيشنهاداتي را تهيه و براي تصويب نهايي طي نامه‌اي در تاريخ 17/2/1358 به محضر حضرت امام( قدس‌سره) تقديم كردند.
[=Century Gothic]مناسب مي‌دانيم به دو فراز از نامه اشاره داشته باشيم:
[=Century Gothic]- با توجه به اقبال روزافزون مردم به مسجد صاحب‌الزمان در جمكران، بايد حفاظت و رفاه زائران بيش از گذشته مورد توجه قرار گيرد و طرحهاي جالب و اصلاحي بسيار كامل...به فوريت با رعايت الاهم فالاهم به اجرا درآيد.
[=Century Gothic]- با توجه به اينكه مسجد مقدس جمكران يادگاري عظيم از حضرت ولي‌عصر(ارواحنافداه) بوده و آن سرور امر به ساختن مسجد و توجه شيعيان به آن نموده‌اند-طبق روايت مرحوم شيخ صدوق(رضوان‌الله‌عليه)- بنابراين وقف عام محسوب شده و امر توليت آن با حاكم شرع بوده و اداره آن زير نظر حاكم شرع با هيأتي از عدول مؤمنين و ثقات مطلع امين و علاقه‌مند به آن جناب(ع) بايد باشد و كليه اموال و عوايد حاصله بايد با حفظ مصالح مسجد دقيقا صرف عمران و توسعه و رفع نيازمنديهاي آن مكان شود...
[=Century Gothic]امضاء كنندگان گزارش مذكور علاوه بر هيأت امناي مسجد، بزرگاني از حوزه شامل حضرات آيات: محمد محمدي گيلاني- حسين راستي كاشاني – علي مشكيني – محمد يزدي و يك امضاي ناخوانا مي‌باشند.
[=Century Gothic]حضرت امام در ذيل اين گزارش چنين مرقوم فرمودند:

[=Century Gothic]بسمه تعالي

[=Century Gothic]آنچه را حضرات آقايان مدرسين تصويب كرده‌اند، مورد تأييد اينجانب مي‌باشد.
[=Century Gothic]روح الله الموسوي الخميني

[=Century Gothic]صحيفه امام، جلد 7، صفحه 195

[=Century Gothic]***

[=Century Gothic]يكي از چهره‌هاي خوشنام و خدمتگزار به ساحت مقدس حضرت وليعصر(عج) نقل مي‌كند:
[=Century Gothic]حضرت امام (ره) دو مرتبه پس از پيروزي انقلاب و قبل از رفتن به تهران، به مسجد مقدس جمكران مشرّف شدند و در يكي از تشرّفات با چند نفر كه از طرف مسجد به حضورشان رسيديم، هديه‌اي به عنوان تبرّك مرحمت فرموند.
[=Century Gothic]***

[=Century Gothic]برادر فاضل و متعهّد حضرت حجت الاسلام محمودي نقل مي‌كرد: «در اوايل انقلاب كه حضرت امام هنوز در قم مستقر بودند، پدرم به قصد زيارت ايشان به قم مشرّف شد. با هم به مكان استقرار امام رفتيم ولي به خاطر كثرت جمعيت و ازدحام زياد توفيق شرفيابي به محضرشان را پيدا نكرديم، پدرم كه دلشكسته بود به من گفت: براي جبران اين خسارت حتما بايد جمكران برويم. با هم به جمكران مشرّف شديم، پدرم براي تجديد وضو رفت، من نزديك درب ورودي مسجد در انتظار او بودم، ناگهان اتومبيلي را مشاهده كردم كه آنجا توقف كرده، درباره آن سوال كردم پاسخ دادند: اتومبيل حضرت امام خميني (ره) است.
[=Century Gothic]ايشان براي نماز به مسجد رفته بودند؛ در اين اثنا پدرم آمد، جريان را كه فهميد گفت: همين جا بايستيم تا حضرت امام را زيارت كنيم. طولي نكشيد كه ايشان از مسجد بيرون آمدند. پدرم و من دست ايشان را بوسيديم، امام حركت كردند و پدرم با خوشحالي تمام براي اداي نماز به مسجد رفت.
[=Century Gothic]***

[=Century Gothic]حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاى شيخ على اصغر احمدى خمينى فرمودند: اينجانب از زمانى كه وارد حوزه علميه قم شدم، روزهاى جمعه به مسجد جمكران مى آمدم و نمازهاى اين مسجد را انجام مى دادم و مى ديدم زوار بسيار در اين مسجد مى آمدند و طلب حاجت مى كردند، حتى در اوائل هم يك روز اهالى جمكران از امام خمينى (رحمه الله) دعوت كردند و ايشان هم قبول كردند و من هم با آقايان ديگر در خدمتشان به جمكران رفتيم و در آن مسجد مقدّس نماز بجا آوردند، اميد است مؤمنين اين مكان را بيشتر مورد توجه قرار دهند.

http://www.jamkaran.info/FamousPersonDetail.aspx?id=19

[=Book Antiqua]

debugger;229989 نوشت:

2) علت رفتن اکثر مردم در سه شنبه ها فقط به خاطر زمان ساخت این مسجد است یا علت دیگری هم دارد؟ آیا شب جمعه ثواب این مورد بیشتر نیست؟

[=Century Gothic]شیخ عفیف صالح حسن بن مثله جمکرانی می گوید: من شب سه شنبه 17 ماه مبارک سال 393 هـ. ق در خانه ی خود خوابیده بودم که ناگاه جماعتی از مردم به در خانه من آمدند و مرا از خواب بیدار کردند و گفتند برخیز و خواسته ی امام زمانت (عج) را اجابت کن که تو را می خواند. آن ها مرا به محلی که اکنون مسجد (جمکران) است آوردند.

حضرت مهدی (عج) مرا به نام خواندند و فرمودند: برو به حسن بن مسلم بگو: این جا زمین شریفی است و حق تعالی این زمین را از زمین های دیگر برگزیده و شریف کرده است، تو آن را گرفته به زمین خود ملحق کرده ای... و آنگاه فرمود: «به مردم بگو به این مکان رغبت کنند و آن را عزیز بدارند». [1][=Century Gothic]

1-برای مطالعه جریان کامل بنای مسجد جمکران به نجم الثاقب، ص 392 -383 و سایت تخصصی مسجد مقدس جمکران، رجوع کنید.

با او
سلام و ادب؛

بنظر بنده باید چند مسئله را در مورد مسجد جمکران و حواشی آن جدا جدا مورد بررسی قرار داد، و عمده ی سوالات مربوط به مسجد جمکران، مواردی است که باعث تفاوت این مسجد با مساجد دیگر شده است که باید دید سند مستدل یا مستند به معصوم دارد یا خیر!

(دقت شود که این نکات و سوالات همه برای فکر کردن و جستجوی مدارک قوی برای دفاع از اندیشه هاست و بنده به اصلا نظر شخصی خودم را در این باب مطرح نکرده ام. آنچه می بینید تعدادی سوال برای فکر کردن و ارائه ی یک سند است.)

چند سوال نسبت به مسجد جمکران قابل طرح است:

1-آیا مسجد بودن جمکران به معنای محل خاصی برای عبادات که در فقه اسلامی تعریف شده و ساختش همراه با خواندن صیغه و... است، صحیح است یا خیر؟

2-آیا مسجد جمکران نسبت به دیگر مساجد(مثلا مسجد سر کوچه ی ما) از نظر فقهی تفاوتی دارد؟

3-آیا انتساب ویژه ی این مسجد به امام زمان، انتسابی بیش از حدّ یک مسجد، مدرک عقلی یا شرعی(فقهی) یا تاریخی موثق دارد؟

4-آیا حضور و تایید علما و مراجع نسبت به این مسجد، به معنای تایید مسجد بودن آن است مانند دیگر مساجد، یا به معنای تایید وجوه امتیاز این مسجد از دیگر مساجد هم هست؟

5-آیا اینکه اگر فردی 40 بار یا 40 سه شنبه یا 40 جمعه با پای پیاده یا با ماشین به مسجد جمکران برود و امام زمان را می بیند، مأثور و مستند به کلام معصوم است یا خیر؟ آیا ذکر چنین خواصی بصورت غیر مأثور و بدون ذکر در کلام معصومین، و با صِرفِ تایید علما قابل پذیرش است؟

6-ماجرای چاه جمکران کلّا وجهه ی معقول یا مشروع و سندی قابل بیان دارد؟ (با توجه به اینکه گاهی ایرانیان مقیم خارج به اقوامشان نامه می دهند که بیاورند و ببرند و بیاندازند در چاه!!!) انتساب یک چاه به امام زمان، چه سندی دارد؟

7-اما فارغ از همه ی این امور، از نظر فقهی و اخلاقی، اگر از جایگاه و شأن مسجدی همچون جمکران برای تبلیغ اندیشه های سیاسی و کارهای تبلیغاتی و جذب مالی از افراد، استفاده شود، صحیح است یا خیر؟

8-آیا شک در انتساب مسجد جمکران به امام زمان یا انکار سند مشروع آن، به معنای بی احترامی به امام زمان یا انکار ولایت و امامت ایشان است؟

9- واژه ی «جمکران»، آیا از (جمعِ کران یا کرانه) است، یا از (جامه کاران) یعنی کوزه و سفال سازان؟ یا واژه ی دیگر؟ از نظر لغت شناسی، ریشه ی این واژه چیست؟

یک سند دیگر از حضور بزرگان(فیض کاشانی در مسجد جمکران؛

در سندی که ذیلا ارائه می شود فرزند فیض کاشانی در سفر نامه ای، نقل می کند که در حضور پدرش به زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها و حضرت عبد العظیم حسنی رفته و به مسجد جمکران مشرف شده اند. و از پدرش فیض کاشانی(داماد ملاصدرا) نقل می کند که؛ شیخ بهائی و مرحوم مجلسی هم به مسجد جمکران می رفته اند.
ضمنا آقای رسول جعفریان که متخصص تاریخ هستند، با مقابله این متن با دیگر نوشته های موثق پسر فیض کاشانی،و مقایسه ی دستخط، صحت آن را تایید نموده اند.(البته در مورد این سند به سوال شماره ی 4 دقّت شود.)
متن سند بدین قرار است:

[=Garamond]هو

[=Garamond]فی سنه 1080 در جوار والد مولانا حجه الله العالمین روحی فداه مشرف شدیم بر حرم اهل بیت صلوات الله علیهم و بعد مشرف شدیم به زیارت مسجد مقدس جمکران که از مضافات قم المشرفه می باشد. حقیر فقیر شنیدم از والد مکرم روحی فداه که مولانا شیخ محمد بهاءالدین عاملی عطر الله مرقده و مولانا حضرت علامی آخوند ملا محمد تقی مجلسی عطر الله مضجعه به این مکان مقدس مشرف می شدند.

[=Garamond]محمد ابن محسن المدعو بعلم الهدی

[=Garamond]ایضا در سنه 1080 در خدمت والد مولانا حجه الله فی العالمین مشرف شدیم به زیارت سید الکریم مولانا عبدالعظیم الحسنی سلام الله علیه و به زیارت رئیس المحدثین صدوق الطائفة عطر الله مرقده الشریف، ایضا به زیارت شیخ المفسرین الشیخ ابوالفتوح الرازی رحمه الله.

[=Garamond]محمد ابن محسن المدعو بعلم الهدی عفی عنهما

پیوسته متعادل و متعالی
یاحق

بسم الله الرحمن الرحیم

لازم مى دانم قبل از ورود به اصل بحث، مقدمه کوتاهى عرض کنم و آن اینکه:

مسجد جمکران از مواهب الهیه بر جهان شیعى است. کانونى است بسیار مبارک که عاشقان حضرت مهدى(علیه السلام) مخصوصاً جوانان پاکباز را از دور و نزدیک به سوى خود جذب کرده و مى کند.هنگامى که به این خانه خدا توبه کنان و ثناگویان وارد مى شوند، همه چیز جز خدا و ولى او یعنى حضرت مهدى ـ ارواحنا فداه ـ را فراموش مى کنند.مشاهده حالات این جوانان به هنگام راز و نیاز خالصانه با خدا و حجت او در این مکان مقدس انسان را به یاد زوار خانه خدا در سرزمین عرفات مى اندازد، با کوله بارى از اندوه و غم به آنجا مى آیند و با صفا و پاکى و امید و عشق به زندگى باز مى گردند.

ما به بعضى از رؤساى محترم دانشگاهها پیشنهاد کردیم در اینجا زائرسرایى عظیم بسازند و در شبهاى جمعه یا چهارشنبه اساتید محترم دانشگاه و دانشجویان عزیز را به نوبت اینجا بیاورند. مطمئن باشند در برابر سیل تهاجم فرهنگى دشمن آنها را بیمه مى کند.به هر حال مسجد جمکران این استعداد را دارد که تبدیل به یک «قطب فرهنگى فعال» براى خنثى کردن شبیخون فرهنگى دشمنان اسلام و اهل بیت(علیهم السلام) مخصوصاً براى جوانان گردد، علاوه بر برکات مادى و معنوى که زائران پیوسته از آن مى گیرند.
تنها مشکل مهمى که این مسجد دارد این است که امکانات آن جوابگوى سیل عاشقان حضرت مهدى ـ ارواحنا فداه ـ نیست، زیرا استقبال زائران عزیز بیش از حد انتظار است و باید با کمکهاى مردمى و کمک دولت جمهورى اسلامى برنامه ریزى وسیعى شود تا وسائل آسایش زوار محترم فراهم گردد، و همه با خاطره خوبى از این کانون عبادت و اخلاص بازگردند.

و اما در مورد مسجد سه نکته شایان ذکر است:

1ـ از نظر علمى و تاریخى
برخلاف آنچه بعضى از ناآگاهان مى پندارند استناد بناى این مسجد به امر حضرت صاحب الامر ـ ارواحنا فداه ـ مربوط به یک «خواب» نیست، بلکه بیان دستور صریحى در حالت بیدارى است.
مرد صالح و پاک و با ایمانى به نام «حسن بن مثله» جمکرانى مى گوید: در شب 17 ماه مبارک رمضان سال 373 هـ . ق (بیش از یک هزار سال قبل) نصف شب بود، جمعى به در خانه من آمدند و مرا از خواب بیدار کردند و گفتند: «اجب الامام المهدى صاحب الزمان(علیه السلام) فانه یدعوک; دعوت امامت حضرت مهدى(علیه السلام) را اجابت کن تو را خوانده است».او مى گوید: به خدمت حضرت رسیدم و اشاره به قطعه زمینى کردند و فرمودند: این مال ماست و مسجدى در آن بساز. سپس فرمود: به مردم بگو این مکان را گرامى بدارند و به آن توجه کنند.آنگاه دستور دادند چهار رکعت نماز در آن بخوانند. دو رکعت نماز تحیت مسجد (با آداب مخصوص) و دو رکعت نماز که همان نماز معروف امام زمان(علیه السلام)(با آداب مخصوص آن) و در پایان این جمله را فرمودند: «فمن صلاهما فکانما صلى فى البیت العتیق; کسى که این دو نماز را بجا آورد مثل این است که در کعبه معظمه بجا آورده است».
این حدیث از کتاب «تاریخ قم» از کتاب «مونس الحزین فى معرفة الحق والیقین» که از تألیفات مرحوم صدوق است، نقل شده است که متن فارسى یا عربى آن (مطابق نقل صاحب الذریعة در دست بسیارى از بزرگان بوده است).و اینکه بعضى مى گویند کتابى به نام «مونس الحزین» در ضمن کتب مرحوم صدوق یا فلان عالم بزرگ دیگر ذکر نشده، هیچ مشکلى ایجاد نمى کند، زیرا هیچ کس از مورخان نگفته اند کتابهاى مرحوم صدوق منحصراً فلان کتابها هستند.بنابراین هنگامى که عالم بزرگى از معاصران صدوق (یعنى نویسنده تاریخ قم) این کتاب را به صدوق نسبت مى دهد، باید بپذیریم. این حدیث مشمول احادیث من بلغ است که در منابع معروف شیعه و اهل سنت آمده، و بزرگان فقها آن را پذیرفته اند، هر چند بعضى آن را کافى براى قصد ورود مى دانند و بعضى به قصد رجاء معتقدند (شرح این بحث علمى را جداگانه خواهیم داد).

2ـ از نظر محتوا
قطع نظر از این روایت نورانى، این مسجد بى شک یکى از مساجد باشکوه و پرارزش است.
اعمالى که در آن انجام مى شود مرکب از چهار چیز است:
الف)
نماز تحیت مسجد که مرحوم صاحب جواهر آن را در جلد نهم و یازدهم مشروحاً آورده است.و طبق این روایت به طور کامل با هفت سوره توحید و هفت مرتبه ذکر رکوع و سجود خوانده مى شود.
ب) نماز معروف حضرت ولى عصر(علیه السلام) با یکصد مرتبه تکرار آیه «ایاک نعبد و ایاک نستعین» که انسان را به اوج عظمت توحید مى رساند.همان نمازى که علماى بزرگوارى همچون علامه مجلسى، شیخ حر عاملى، کفعمى و فضل بن الحسن الطبرسى در کتابهاى خود نقل کرده اند.
ج) تسبیح حضرت زهرا(علیها السلام) که طبق روایات از مصادیق ذکر کثیرى است که قرآن بر آن دعوت فرمود (یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللهَ ذِکْراً کَثِیراً)(احزاب، 41).
عالم بزرگوار و فقیه نامدار صاحب جواهر در جلد 10، آن را برترین اذکار و بهترین تعقیبات شمرده و روایات زیادى در فضیلت آن نقل کرده است.
د) یکصد مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد آن هم در حال سجده، همان ذکر پربرکتى که روایات متواتره درباره اهمیت آن وارد شده و بعضى از بزرگان، کتاب مستقل درباره برکات صلوات بر پیامبر و اهل بیتش نوشته اند و نماز بدون آن نماز نیست.

آیا این اعمال هرگاه به قصد قربت مطلقه خوانده شود، جاى بحث دارد، حتى جمعى از فقهاى بزرگ فتوا داده اند به قصد ورود نیز مى توان خواند، همانگونه که یکى از مراجع محترم فعلى گفتند: من حاضر بودم که کسى از حضرت آیة الله العظمى بروجردى سؤال کرد، آیا مى توان اعمال مسجد جمکران را به قصد ورود انجام داد، ایشان کمى مکث کردند و فرمودند: آرى! مى توان به قصد ورود انجام داد.این در حالى است که احاطه فقهى و رجالى آن مرحوم بر کسى پوشیده نیست.

3ـ از نظر فرهنگى
مردم جهان از پیروان هر مذهب و مسلکى مى کوشند عده اى را هر چند یکصد نفر باشند دور خود جمع کنند و مذهب خود را تبلیغ کنند.در حالى که مسجد جمکران هر سال حدود 14 میلیون نفر را به طور طبیعى به سوى خود جذب مى کند و زمینه را براى هرگونه کار فرهنگى فراهم مى سازد.آیا نباید خدا را بر این موهبت عظمى شکر کرد. آیا هیچ عقلى اجازه تضعیف این کانون مقدس را مى دهد؟ آیا تضعیف این کانون هدایت مشروعیت دارد؟
مسئولین فرهنگى مسجد گزارش مى دهند که هر سال صدها عنوان کتاب از طرف مسجد (مجموعاً حدود یک میلیون نسخه) چاپ و به بهاى ارزان در اختیار علاقه مندان به اسلام و عاشقان حضرت مهدى(علیه السلام)مخصوصاً جوانان گذارده مى شود.در هر ماه حدود 30 هزار سؤال دینى بوسیله راهنمایان حوزوى براى برادران، و 16 هزار بوسیله خواهران فاضله حوزوى پاسخ داده مى شود و این هنوز اول راه است!
ما هم با استفاده از این فرصت در نظر داریم یکى از مهمترین مراکز شیعه شناسى را به خواست خدا و با عنایات حضرت مهدى ـ ارواحنا فداه ـ در کنار این کانون مقدس به وجود آوریم که مقدمات آن فراهم شده است.
آیا مجموع این مسائل به نفع جهان تشیع نیست؟

مبارزه با مسائل خرافى
آرى! ممکن است بعضى از عوام به سبب ناآگاهى بعضى از مسائل خرافى را در کنار این کانون مقدس ترویج کنند، به یقین باید مراقب آن بود. مراجع تقلید و مسئولین محترم مسجد مراقب این امور بوده و هستند تا بهانه اى بدست هیچ کس نیفتد.در پایان خالص ترین درود ما نثار آقایى باد که دستور نخستین را براى بناى این مسجد عظیم داد که به مصداق (کَشَجَرَة طَیِّبَة أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِى السَّمَاءِ تُؤْتِی أُکُلَهَا کُلَّ حِین بِإِذْنِ رَبِّهَا) هر کس در هر زمان مى تواند از میوه هاى معنوى آن بهره مند گردد و درود بر رهروان راهش. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

موضوع قفل شده است