صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نظر علما در مورد جمکران

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25067

  مطلب نظر علما در مورد جمکران
  سلام

  پس از بحث دوستان در مورد تاریخچه جمکران در ابن تایپک

  http://www.askdin.com/showthread.php?t=364&page=2

  اینک نظرات برخی از علما را در مورد جمکران ذکر می کنیم.


  نظر آیت الله حائری

  مسجد جمكران یكی از آیات باهره عنایت آن حضرت است و توضیح این مطلب را در ضمن چند جهت كه بعضی از آن غافل اند بیان می كنیم:

  1. داستان مربوط به بنای مسجد كه در بیداری بوده و از كتاب تاریخ قم كه از صدوق علیه الرحمه نقل شده است معتبر است.

  2. داستان، مشتمل بر جریانی است كه مربوط به یك نفر نیست، برای این كه صبح كه مردم بیدار می شوند، می بینند با زنجیر علامت گذاشته شده است كه مردم باور كنند و این زنجیر مدتی در منزل سید محترمی به نام سید ابوالحسن الرضا بوده و مردم با آن شفا می گرفتند و بعداً بدون هیچ جهت طبیعی، مفقود می شود.

  3. جای دور از شهر و در وسط بیابان جای نیست كه مورد جعل یك مرد جمكرانی بشود آن هم دست تنها و در یك شب ماه رمضان.

  4. نوعاً مردم عادی به واسطه ی خواب، یك امامزاده را معین می كنند و مسجد از تصور مردم عادی دور است.

  5. اگر پیداش این مسجد روی احساسات مذهبی و علاقه مفرط مردم به حضرت صاحب الاامر بود باید همه اش توسل به آن بزرگوار باشد و در همین زمان هم مردم بیشتر زیارت حضرتش را در آن مسجد قرائت می كنند و متوسل به آن بزرگوار می شوند؛
  در صورتی كه در این دستور معنوی اصلاً اسمی از حضرتش نیست، حتی تا به حال بیشتر معروف به مسجد جمكران است نه مسجد صاحب الزمان.

  6. آن كه متن دستور، موافق با ادله ی دیگر است، برای این كه هم نماز تحیت مسجد وارد شده است و هم نماز صد بار << ایاكُ نعبدْ و ایاكُ نستعین >> .

  7. این دو داستان مشهود خودم بود و داستان های دیگری نیز هست كه فعلاً تمام خصوصیات آن را در نظر ندارم بعداً ان شاء الله تحقیق نموده و در این دفتر باذن الله تعالی ذكر می كنم.

  8. در آن موقع كه زمین این قدر بی ارزش بوده است فقط یك مساحت كوچكی را مورد این دستور قرار داده اند كه ظاهراً حدود سه چشمه از مسجد فعلی است ( ظاهراً آن چشمه ای كه در آن محراب هست و در طرفین می باشند )؛ ولی در زمان ما خیلی بزرگ شده است.

  این عبارات نگارنده كه خالی از وسوسه نبوده و من ( نگارنده ) نیز خیلی به نقلیات مردمان خوش بین نیستم به صحت این مسجد مبارك قطع دارد و الحمدلله علی ذلك و علی غیره من النعم التی لا تحصی.
  (1)

  پی نوشت:
  1- کتاب خطی ایت الله حایری یزدی--ص 53


  برگرفته از:
  محمد جواد بستاني راد _ مسجد جمكران ميعادگاه ديدار ، ص 21  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۶/۳۰ در ساعت ۰۶:۳۱

 2. صلوات ها 13


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25067  نظر آیت الله العظمی مرعشی نجفی


  مسجد جمكران از اوایل غیبت صغرای حضرت بقیه الله _ روحی له الفداء _ است.

  و در نوشتجات قدیمه سه اسم دارد:

  1. مسجد جمكران.
  2. مسجد حسن بن مثله.
  3. مسجد صاحب الزمان.


  و هر كدام از این سه اسم به مناسبتی گفته شده.
  مسجد جمكران می گویند؛ چون متصل به قریه ی جمكران یكی از قراء شهر مذهبی قم است.


  مسجد شیخ حسن بن مثله می گویند؛ نظر به این كه در زمان او و به همت او این مسجد ساخته شده است.

  مسجد صاحب الزمان می گویند! نظر به این كه وجود مبارك امام زمان در آنجا مكرر دیده شده.


  و این مسجد شریف مورد احترام كافه شیعه بوده است از غیبت صغراء ( از شب سه شنبه 17 ماه مبارك رمضان سال 393 كه امام زمان ـ عجل الله تعالی و فرجه الشریف ـ دستور تأسیس آن را به شیخ حسن بن مثله داده )تا به امروز كه حدود یك هزار و بیست و دو سال می شود


  و همین طور كه شیخ بزرگوار محدث عالی مقدار مرحوم آیت الله صدوق كتابی به نام << مونس الحزین >> دارند كه حقیر آن نسخه را ندیده ام،


  ولی مرحوم آقای حاج میرزا حسین نوری استاد استاد حقیر از آن كتاب نقل می فرماید و در آن كتاب مفصلاً قضیه مسجد جمكران و تاریخ حدوث آن را نقل نموده و بالجمله این مسجد مقدس مورد احترام علماء اعلام و محدثین كرام شیعه بوده و كرامات متعددی از مسجد جمكران دیده شده است.


  و نیز چند مرتبه تعمیر و بنا شده است، بناء اول در زمان حسن بن مثله بوده، بناء دوم او در زمان شیخ صدوق،

  سپس در زمان صفویه هم چند مربته تعمیراتی صورت گرفته و در زمان ریاست مرحوم آیت الله حائری، مرحوم حجه الاسلام آقای شیخ محمد تقی یزدی بافقی هم تعمیراتی كرده اند


  وبعد از او آقای حاج آقا محمد، معروف به آقازاده كه از تجار محترم قم هستند و هنوز در قید حیاتند، ایشان نیز تعمیراتی انجام داده اند.


  در این مسجد شریف مكرر كراماتی پیدا شده است كه مرحوم شیخ محمد علی كجویی معروف به قمی در كتاب تاریخ قم در جلد اول و دوم به كراماتی كه در آن جا اتفاق افتاده و اشخاصی كه شرفیاب حضور مبارك حضرت ولی عصر(عج) شده اند اشاره كرده.


  خلاصه جای تردیدی نیست كه مورد اهمیت و مورد احترام شیعه بوده است و نمازی هم در آن جا نقل شده است،

  البته بهتر این است كه آن نماز را به قصد رجاء به جا بیاورند و این مسجد موقوفاتی هم داشته، اراضی متعددی در اطراف داشته و در خود شهر مقدس قم رقباتی وقف این مسجد داشته كه اكثر اینها از حال وقفیت بیرون رفته

  و ملك شده است و راجع به این مسجد كتابچه های مختصری نوشته شده، ولی آنچه كه باید و شاید در خصوصیات او نقل نشده.(1)


  پی نوشت:
  -1 مسجد مقدس جمكران تجلیلگاه صاحب الزمان، ص 46.

 4. صلوات ها 7


 5. #3
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25067  حضرت آیت الله فاضل فرمودند:

  مرحوم والد به مسجد جمكران خیلی معتقد بود، فرمودند: من قبل از آمدن آیت الله بروجردی به قم خواب دیدم كه در مسجد جمكران هستم.

  آن موقع مسجد جمكران یك حیاطی داشت و در وسط آن حیاط یك آب انباری بود كه سقف آن یك متر مرتفع تر از حیاط مسجد بود، روی سقف آب انبار، منبری گذاشته اند و شیخ طوسی ـ رحمه الله علیه ـ روی آن نشسته و تمام روی آن سقف و كف حیاط مملو از طلبه است.

  پدرم فرمودند، تعبیرم از این خواب این بود كه شخصیتی به قم خواهد آمد و طلاب گرد او جمع خواهند شد و حوزه رونق خواهد گرفت، طولی نكشید كه آیت الله بروجردی به قم آمدند.


  این كه چرا شیخ طوسی را خواب دیده و آن هم در مسجد جمكران، تعبیر آن بعدها مشخص شد؛ زیرا مرحوم آیت الله بروجردی به شیخ طوسی و آثار او بسیار اهمیت می داد، وقتی عبارات شیخ را از كتاب خلاف یا مبسوط می خواند،

  مثل این كه روایتی از امام معصوم _ علیه السلام _ دارد می خواند با احترام و دقت در جزئیات كلمات آن همانند كلمات معصومین ـ علیه السلام ـ مسجد جمكران هم شاید كاشف از این باشد كه اصل آمدن ایشان به قم و رسیدن به مقام مرجعیت مطلقه با عنایت امام زمان _ علیه السلام_ بوده است.(1)

  یك قربانی به مسجد جمكران بفرستید

  حضرت آیت الله فاضل لنكرانی فرمودند: هر وقت برای حضرت آیت الله العظمی بروجردی مشكلی پیش می آمد پدرم كه خود از عاشقان امام زمان و علاقه زیادی به مسجد مقدس جمكران داشت به محضر آقا عرض می كردند: یك قربانی برای مسجد جمكران بفرستید تا رفع مشكل شود.(2)

  پی نوشت:
  1- مسجد مقدس جمكران، تجلیلگاه صاحب الزمان _ علیه السلام _ ص 50 به نقل از مجله حوزه 44 _ 43، ص 140 .
  2-همان ، ص 51 .
 6. صلوات ها 7


 7. #4
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25067  سخنان حضرت آیت الله مكارم شیرازی

  مسجد جمكران، مطابق روایت موجود به فرمان حضرت مهدی مولانا صاحب العصر و الزمان برای هدف بزرگی در این منطقه خاص از شهر تاریخی مذهبی قم ساخته شده و حسن بن مثله جمكرانی كه مردی پاك دل و پاك سرشت بود، در بیداری ( و نه در خواب ) این دستور را دریافت كرده و با تشریفات خاصی این مسجد را بنا نمود.

  به همین دلیل هر كس در فضای ملكوتی آن قرار می گیرد احساس روحانی عجیب و جاذبه معنوی فوق العاده می كند.

  این جاذبه نیرومند معنوی به اضافه قضاء حوائج و حل مشكلات فراوانی كه مردم از عبادت در آن و توسل به حضرت مهدی(عج) دیده اند، سبب شده كه روز به روز بر شكوه دامنه آن افزوده شود و خیل مشتاقان از سراسر كشور پهناور اسلامی، بلكه از خارج از كشور در مواقع مختلف به سوی آن بشتابند و از این چشمه كوثر و منبع خیر و بركت هر كدام به مقدار استعداد خود بهره گیرند.

  علمای بزرگ همواره برای این مسجد احترام خاصی قائل بوده اند و در آن راز و نیاز فراوان داشته اند و هم اكنون نیز مورد توجه علما، فضلا و مراجع بزرگ است.
  (1)

  پی نوشت:
  1- مسجد مقدس جمكران، تجلیلگاه صاحب الزمان _ علیه السلام _ ص 50 به نقل از مجله حوزه 44 _ 43، ص 140 .

 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  فقط حقيقت
  نوشته
  19
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  140  با سلام
  با اجازه جناب طاها بنده هم مطلبي عرض مي كنم و سوالي رو در ادامه مطرح مي كنم.

  مي كَويند از امام خميني برسيدند كه آيا فلان امامزاده صحت و سند درستي دارد كه اينجنين باركَاه و حرم برايش درست كردند؟
  امام از آنها مي برسند كه : آنجا ( در آن حرم ) مردم جه كار مي كنند ؟!
  شخص سائل جواب مي دهد كه : نماز و دعا و راز و نياز و توسل و اين جور جيزها
  امام مي فرمايند : اين جور كارها كه سند و مدرك نمي خواهد !!!

  بنده عرض مي كنم كه ايرادي به ساخت مسجد براي امام زمان و تبليغات فراوان براي آن و دعوت از مردم براي زيارت آن و توجه دادن مردم به امام عصر خويش كه كار بدي نيست كه بسيار هم خوب است حال اين مسجد جه سند درستي داشته باشد جه نداشته باشد !! جه سند ساخت آن در خواب بوده باشد يا در بيداري !!

  اما به نظر من مهم اين است كه در اين ميان به يك نكته هم توجه داشته باشيم ، و عوام بسندانه رفتار نكنيم

  ـ به هر مسئله اين به اندازه مهم بودن آن اهميت بدهيم و افراط و تفريط نكنيم. مثلا ما هر جقدر هم ارزش اين مسجد رو بالا ببريم ديكَر نمي توانيم آن را از مسجد كوفه و سهله كه أحاديث و روايات فراواني براي فضايل آنها ذكر شده و اتفاقا به امام زمان هم شديدا مربوط است بالاتر بدانيم!! كه متأسفانه مي بينيم كه اصلا يادي از اين مساجد نمي كنند. انكَار كه اين مساجد انسان را به ياد امام زمان نمي اندازد.

  اتفاقا ديروز بود كه شخصي مي كَفت كه مسجد امام حسن در قم هم به دستور امام زمان و توسط يكي از نواب ايشان داده شده است ، و اصلا شبهه خواب يا بيداري هم براي آن وجود ندارد ، البته مراجع هم بسيار براي اين مسجد اهميت بسيار زيادي قائل هستند اما ... كسي يادي از آن نمي كند جون دولت و تبليغاتي ندارد !!!!

  بس قطعا سند قوي تري دارد ، يعني اكَر مسجد جمكران ظهوري دارد مسجد امام حسن أظهر است، امام جرا اين مسجد اينجنين مهجور و متروك مانده است ؟؟ برخي هم اهتمام زايد الوصف مسئولين !! به مسجد جمكران را منفعتي مي دانند (و الله العالم)

  به هر حال به ياد امام زمان بودن در هر مسجد و مكان و زماني شايسته و بايسته است. جه مسجد جمكران باشد جه مسجد سهله يا اصلا منزل يا اتاق شخصي
  (ببخشيد كه بنده از فونت عربي استفاده مي كنم)

 10. صلوات ها 9


 11. #6
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25067  نقل قول نوشته اصلی توسط عاشورايي نمایش پست ها
  اما به نظر من مهم اين است كه در اين ميان به يك نكته هم توجه داشته باشيم ، و عوام بسندانه رفتار نكنيم ـ به هر مسئله اين به اندازه مهم بودن آن اهميت بدهيم و افراط و تفريط نكنيم. مثلا ما هر جقدر هم ارزش اين مسجد رو بالا ببريم ديكَر نمي توانيم آن را از مسجد كوفه و سهله كه أحاديث و روايات فراواني براي فضايل آنها ذكر شده و اتفاقا به امام زمان هم شديدا مربوط است بالاتر بدانيم!! كه متأسفانه مي بينيم كه اصلا يادي از اين مساجد نمي كنند. انكَار كه اين مساجد انسان را به ياد امام زمان نمي اندازد.  با سلام

  عاشورایی بزرگوار

  استفاده کردیم از مطالبتان

  ولی بنده متوجه نشدم حالا این مساجد ارزشمند دردست رس ما نیست چه باید بکنیم ؟؟

  بزرگوار که به خوبی می دانند اثبات شی نفی ما عدا نمی کند.

  حالا این مساجد در اختیار و در دست رس ما نیست این مسجد را هم تبلیغ نکنند؟؟

  یعنی می فرمایید به این مسجد بیش از اندازه می رسند و باید نرسند؟؟؟

  یا این که نه !!!

  باید به مساجد دیگر هم به این اندازه برسند؟؟؟

  بنده با بند دوم موافقمم و این که به تمام اماکن مقدس برسند بهتر است.

  باز اگر بنده درست برداشت نکردم.......بفرمایید

 12. صلوات ها 6


 13. #7

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  فقط حقيقت
  نوشته
  19
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  140  با سلام و عرض ارادت خدمت جناب طاها (ي) محترم

  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  یا این که نه !!! باید به مساجد دیگر هم به این اندازه برسند؟؟؟
  بنده عرض مي كنم كه در معرفي اين مساجد بايد اولويتها رو رعايت كرد ، و افراط و تفريط نكرد ، آخر برخي به كَونه اي اين مسجد رو معرفي مي كنند كه اين است و لا غير به دستور ائمة و امام عصر ساخته شده و هركس بخواهد به ياد امام زمان باشد يا جله نشيني كند فقط بايد به اين مسجد بيايد.

  اتفاقا بنده هم عرض مي كنم اثبات شيء نفي ما عدا نمي كند ، اما جرا مبلغين نفي ما عدا مي كنند حداقل توجه بدن كه افراط و تفريط نزد عوام الناس بوجود نياد.

  خوب كه هر جيزي سر جاي خودش قرار كَيرد . . . و راه نقد و بررسي براي صاحبنظران و محققان باز باشد همين.

  بنده كه عرض كردم با تبليغات مشكلي ندارم هر جقدر هم دوست دارن تبليغ كنن ، اما به نظر من دو مسئله هم مد نظرشان باشد :

  اولا تو معرفي افراط و تفريط نكنن.
  ثانيا به مساجد ديكَر هم برسند.

 14. صلوات ها 5


 15. #8
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25067  آیة الله العظمی گلپایگانی

  ایشان هر زمانی که بعضی مسائل پیش می آمد به مسجد جمکران می رفتند مثلا صبح جمعه و گاهی اوقات نماز ظهر را همان جا می خواندند

  گاهی اوقات بعدازظهر بود می فرمود: می خواهم بروم جمکران، حالا یا چهارشنبه یا سه شنبه یا دوشنبه یعنی معتقد به چیزی نبود. و گاهی اوقات نماز جماعت در آن جا برپا می کردند.  در ایام جنگ تحمیلی یک شب آقای خلیلیان زنگ زد و گفت: خدمت آقا (آیة الله گلپایگانی ) عرض کنید که الان در یک از محورهای مهم بچه ها در حال محاصره گازانبری دشمن قرار گرفتند که اگر دشمن موفق شود دیگر چیزی از ما باقی نمی ماند به آقا بگویید دعا کنند.

  وقتی به آقا عرض کردیم دقیقا خاطرم نیست که بعد از نماز صبح بود یا وقت دیگر بود که آقا مشرف شدند مسجد جمکران.

  صبح دو مرتبه آقای خلیلیان زنگ زد و گفت: به صورت معجزه آسایی عملیات دشمن با شکست مواجه شد و رزمندگان ما از محاصره بیرون آمدند و تعداد زیادی از دشمن اسیر و کشته شدند.


 16. صلوات ها 7


 17. #9
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25067  حضرت امام خمینی قدس سره  حجة الاسلام والمسلمین جناب آقای شیخ علی اصغر احمدی خمینی فرمودند:

  اینجانب از زمانی که وارد حوزه علمیه قم شدم و روزهای جمعه به مسجد جمکران می آمدم و نمازهای این مسجد را انجام می دادم و می دیدم زوار بسیار در این مسجد می آمدند و طلب حاجت می کردند،

  حتی در اوائل هم یک روز اهالی جمکران از امام خمینی رحمه الله دعوت کردند و ایشان هم قبول کردند
  و من هم با آقایان دیگر در خدمتشان به جمکران رفتیم و در آن مسجد مقدس نماز بجا آوردند، امید است مؤمنین این مکان را بیشتر مورد توجه قرار دهند.


 18. صلوات ها 3


 19. #10
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25067
  حضرت آیه الله گلپایگانی فرموده بودند:

  در زمان حاج شیخ عبدالكریم ، طلبه‎ها از مقسّم شهریه ایشان آشیخ محمّد تقی بافقی درخواست عبای زمستانی می كنند.

  او با حاج شیخ در میان می گذارد، حاج شیخ می فرماید: از كجا بیاورم. بالاخره آقای بافقی می گوید من به جمكران می روم و از امام زمان می‎گیرم.

  شب جمعه‎ای به جمكران رفته متوسّل به حضرت می‎شوند و فردا خدمت حاج شیخ آمده می‎گوید: آقا وعده دادند چهارصد عبا به تعداد طلاب مرحمت نمایند.

  و روز شنبه یكی از تجاّر چهار‎صد عبا می‎آورد و بین طلاب تقسیم می‎گردد.(1)

  پي نوشت:
  1- شیفتگان حضرت مهدی (عج) ج1 ـ ص223 20. صلوات ها 6


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود