جمع بندی آداب زیارت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آداب زیارت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام

با سلام.
بالاخره بعد از مدت ها آقا ما رو طلبید و دععوتمون کرد مشهد.
احتمالا چند روز دیگه حرکت می کنیم.
منتها نمی دونم بعد از این دفعه دوباره کی قسمت میشه بریم پابوس آقا. به خاطر همین هم نمی خوام این زیارت مفت از دستم بره.
از دوستان اسک دینی می خوام هر چی در مورد آداب زیارت آقا امام رضا علیه السلام می دونن بگن.
در ضمن اگه در مورد فضیلت زیارت ایشون چیزی می دونین ممنون میشم اگه مضایقه نکنید.

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سمیع

الحیاة;487101 نوشت:
با سلام.
بالاخره بعد از مدت ها آقا ما رو طلبید و دععوتمون کرد مشهد.
احتمالا چند روز دیگه حرکت می کنیم.
منتها نمی دونم بعد از این دفعه دوباره کی قسمت میشه بریم پابوس آقا. به خاطر همین هم نمی خوام این زیارت مفت از دستم بره.
از دوستان اسک دینی می خوام هر چی در مورد آداب زیارت آقا امام رضا علیه السلام می دونن بگن.
در ضمن اگه از فضیلت زیارت ایشون چیزی بلدید ممنون میشم اگه مضایقه نکنید.

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید

«دلي از بند غم آزاد دارم /ز عمق سينه ام فرياد دارم

فتاده در سرم شور زيارت/هواي پنجره فولاد دارم

اگر آهوي حيرانم رضا جان/خوشم مانند تو صياد دارم

خدا داند كه من چه خاطراتي/ميان صحن گوهر شاد دارم

خراسان را هميشه خاك بوسم/غلام حضرت شمس الشموسم

چو زائر مي شوم در مشهد تو/نظر تا مي كنم بر مرقد تو

كبوتر مي شوم پر مي گشايم/كه بنشينم به روي گنبد تو

برايم دانه مي ريزي و من هم/شوم مديون لطف بي حد تو

نديدم تا به حالا سائلي را/كه گويد ديده ام دست رد تو

دوباره بر گدايت رافتي كن/مرا مهمان خان حضرتي كن»[1]

پی‌نوشت:
1-رضا رسول زاده

یکی از اموری که در بحث زیارات ائمه دین علیهم السلام همیشه باید آن را با دقت مدّ نظر قرار بدهیم توجه به این بیان شریف امام صادق علیه السلام است که فرمودند:«
َ مَنْ‏ زَارَنَا فِي‏ مَمَاتِنَا فَكَأَنَّمَا زَارَنَا فِي مَحْيَانَا»[1] « هر کس ما را در حال از دنیا رفتنمان زیارت کند، مانند این است‌که ما را در حال حیاتمان زیارت کرده است»
بنابراین توجه به این بیان شریف، دقت انسان را در مراقب بودن اعمال و رفتارش در حضور امام علیه السلام بالا می برد .

مرحوم ابن قولویه در کتاب کامل الزیارات خویش، آداب مربوط به زیارت امام رضا علیه السلام را آورده است که خدمتتان تقدیم می شود. امیدوارم که بنده و همه دوستان اسک دینی را از دعای خیرتان فراموش نفرمایید:

۱- غسل زیارت:

ابن قولویه می گوید: هر گاه اراده کردی قبر امام رضا (علیه السلام) را در طوس زیارت کنی، پیش از آن که از خانه بیرون روى غسل کن و هنگام غسل کردن بگو:

« اللَّهُمَّ طَهِّرْنِی وَ طَهِّرْ قَلْبِی وَ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَ أَجْرِ عَلَى لِسَانِی مِدْحَتَک وَ مَحَبَّتَک وَ الثَّنَاءَ عَلَیْک، فَإِنَّهُ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِک وَ قَدْ عَلِمْتُ أَنَّ قُوَّةَ دِینِی التَّسْلِیمُ لِأَمْرِک وَ الِاتِّبَاعُ لِسُنَّةِ نَبِیِّک وَ الشَّهَادَةُ عَلَى جَمِیعِ خَلْقِک. اللَّهُمَّ اجْعَلْهُ لِی شِفَاءً وَ نُوراً، إِنَّک عَلى‏ کلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیر؛[2]

«خدایا مرا پاک نما، و دلم را پاکیزه کن، و سینه‏ام را فراخ کرده و مدح و محبّت خودت را بر زبانم جارى گردان؛ زیرا هیچ نیرویى وجود ندارد مگر به واسطه تو، و محققاً دانسته‏ام که قوت دینم به این است که تسلیم امر تو بوده و از سنّت و شریعت پیغمبرت پیروى کنم و بر جمیع خلق تو شاهد و ناظر باشم. خدایا این غسل را برایم شفا و نور قرار ده که تو بر هر چیزى قادر و توانایى»

2- پوشیدن پاکیزه‌ترین لباس[3]

3-حرکت با وقار و آرامش و با گام های کوتاه‏.[4]

5-ذکر تکبیر (اللَّه اکبر) و تهلیل (لا اله الا الله) و تسبیح (سبحان اللَّه) و تحمید (الحمد للَّه) و تمجید (خدا را به مجد و بزرگى یاد کردن)، در طول مسیر.[5]

6- توقف بر در ورودی آستان مقدس و اذن دخول خواندن از طریق یکی از روایات معتبر:

شیخ کفعمى می نویسد: چون خواستى به مسجد حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) یا یکى از مشاهد مشرفه امامان (علیهم السلام) داخل شوى، پس بگو:

«اللَّهُمَّ إِنِّی وَقَفْتُ عَلَى بَابٍ مِنْ أَبْوَابِ بُیُوتِ نَبِیِّکَ صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ قَدْ مَنَعْتَ النَّاسَ أَنْ یَدْخُلُوا إِلَّا بِإِذْنِهِ فَقُلْتَ یٰا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لٰا تَدْخُلُوا بُیُوتَ النَّبِیِّ إِلّٰا أَنْ یُؤْذَنَ لَکُمْ
پروردگارا من بر دری از درهای سرای پیامبر تو که درود تو بر او و بر خاندانش باد، ایستاده‌ام، در حالی که مردم را از داخل شدن در آنها بدون اذن، منع فرمودی، پس (در کتاب شریفت) فرمودی: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، در خانه‌هاى پیامبر داخل نشوید مگر این که به شما اجازه داده شود».
[7]

اللَّهُمَّ إِنِّی اعْتَقَدْتُ [أَعْتَقِدُ] حُرْمَةَ صَاحِبِ هَذَا الْمَشْهَدِ الشَّرِیفِ فِی غَیْبَتِهِ کَمَا أَعْتَقِدُهَا فِی حَضْرَتِهِ وَ أَعْلَمُ أَنَّ رَسُولَکَ وَ خُلَفَاءَکَ عَلَیْهِمُ السَّلَامُ أَحْیَاءٌ عِنْدَکَ یُرْزَقُونَ
خدایا من به حرمت صاحب این حرم شریف در حال مرگش معتقدم، آن گونه که به او در حال حیاتش معتقدم و می‌دانم که رسول تو و جانشینانش، که بر آنها درود باد، در نزد تو زنده اند و روزی می خورند.

یَرَوْنَ مَقَامِی وَ یَسْمَعُونَ کَلَامِی وَ یَرُدُّونَ سَلَامِی وَ أَنَّکَ حَجَبْتَ عَنْ سَمْعِی کَلَامَهُمْ وَ فَتَحْتَ بَابَ فَهْمِی بِلَذِیذِ مُنَاجَاتِهِمْ
آنان مقام و جایگاه مرا می بینند و سخن مرا می شنوند و سلام مرا پاسخ می دهند، در حالی که تو از شنیدن کلام آنها بر گوشم پرده افکنده ای و (در مقابل) درِ فهم مرا به درک لذت مناجات با آنها گشودی.

آنان مقام و جایگاه مرا می بینند و سخن مرا می شنوند و سلام مرا پاسخ می دهند، در حالی که تو از شنیدن کلام آنها بر گوشم پرده افکنده ای و (در مقابل) درِ فهم مرا به درک لذت مناجات با آنها گشودی.
وَ إِنِّی أَسْتَأْذِنُکَ یَا رَبِّ أَوَّلًا وَ أَسْتَأْذِنُ رَسُولَکَ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ ثَانِیاً وَ أَسْتَأْذِنُ خَلِیفَتَکَ الْإِمَامَ الْمُفْتَرَضَ عَلَیَّ طَاعَتُهُ وَ تُسَمِّیهِ بِاسْمِهِ وَ اسْمِ أَبِیهِ وَ الْمَلَائِکَةَ الْمُوَکَّلِینَ بِهَذِهِ الْبُقْعَةِ الْمُبَارَکَةِ ثَالِثاً

خدایا من (برای داخل شدن در این حرم شریف) ابتدا از تو اذن می طلبم، سپس از فرستاده‌ات، که درود خدا بر او و خاندانش باد، و آن گاه از جانشینت که امام واجب الاطاعة است، (در اینجا نام آن معصوم و پدرش را ذکر کند؛ مثلا اگر زیارت امام رضا (علیه السلام) است بگوید: عَلِیَّ بْنَ مُوسَى الرِّضَا علیهما السلام) و در مرحله بعد، از فرشتگانی که بر این بارگاه مبارک گماشته شده اند، اجازه می خواهم.

أَ أَدْخُلُ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَ أَدْخُلُ یَا حُجَّةَ اللَّهِ أَ أَدْخُلُ یَا مَلَائِکَةَ اللَّهِ الْمُقَرَّبِینَ الْمُقِیمِینَ فِی هَذَا الْمَشْهَدِ فَأْذَنْ لِی یَا مَوْلَایَ فِی الدُّخُولِ أَفْضَلَ مَا أَذِنْتَ لِأَحَدٍ مِنْ أَوْلِیَائِکَ فَإِنْ لَمْ أَکُنْ أَهْلًا لِذَلِکَ فَأَنْتَ أَهْلٌ لِذَلِکَ؛[8]

ای رسول خدا آیا داخل شوم؟ ای حجت خدا آیا داخل شوم؟ ای فرشتگانی که مقرب درگاه الهی و مقیم و ساکن این حرم شریف هستید، آیا داخل شوم؟ پس ای آقای من، به من در داخل شدن اذن بده، به بهترین نحوی که به یکی از دوستانت اذن داده ای، پس اگر من لیاقت داخل شدن را ندارم ولی تو شایسته اذن دادنی.»

شهید اول می گوید: «بعد از اذن دخول، اگر در خود، حال خشوع و رقت قلب یافتی داخل شو، در غیر این صورت، بهتر است صبر کنی تا این حال حاصل شود؛ زیرا هدف اصلی، زیارت با حضور قلب است که نازل کننده رحمت الهی است».[9]

7- داخل شدن با پای راست و خارج شدن با پای چپ.
[10]

8- دعا هنگام داخل شدن به روضه منوره:

موقع داخل شدن به روضه منوّره، این دعا وارد شده است: «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ عَلَى مِلَّةِ رَسُولِ اللَّهِ أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِیک لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ وَ أَنَّ عَلِیّاً وَلِیُّ اللَّهِ؛[11] به نام خدا و کمک مى‏جویم از ذات اقدسش و شهادت مى‏دهم که بر شریعت و ملّت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) هستم، شهادت مى‏دهم که معبودى غیر از خدا نبوده، او یکتا است و شریک و انبازى ندارد، و شهادت مى‏دهم که محمّد (صلی الله علیه و آله) بنده و فرستاده‏اش مى‏باشد و شهادت مى‏دهم که على (علیه السلام)، ولىّ خدا است».

9-خواندن متن زیارتنامه آن حضرت.[12]

10- خواندن دو رکعت نماز زیارت در بالاسر حضرت و نزدیک به قبر مطهّر، به این کیفیت: در رکعت اول سوره حمد و یس و در رکعت دوّم بعد از حمد سوره الرحمن.[13]

شیخ صدوق می گوید: در صورتی که این دو سوره را حفظ نیستی، سوره اخلاص (توحید) را در هر دو رکعت بخوان.[14]

11- پس از فراغت از نماز زیارت، دعا برای خود و براى پدر و مادر و برادران ایمانى و مبالغه در تضرع و زارى.[15]

12- بوسیدن ضریح مطهر و تکیه به آن و طلب شفاعت و حوائج از صاحب قبر مطهر و پرهیز از این توهم که دور ایستادن، نوعی ادب است. البته در اجرای این ادب زیارت، باید حال دیگر زائران رعایت شود. شایسته است که در صورت کثرت زائران، توقف در کنار ضریح، کوتاه شود تا سایرین نیز به این فوز دست یابند. [16]

13- تلاوت قرآن در حرم مطهر و اهدای ثواب آن به روح مطهر امام رضا (علیه السلام).[17]

14- توبه و طلب آمرزش و جداشدن از گناهان.[18]

15- در تمام مدت زیارت، خود را در محضر امام (علیه السلام) دیدن.[19] طبیعی است که رعایت این ادب، موجب می شود که زائر از اعمالی که به نحوی باعث آزردگی خاطر مبارک آن حضرت می شود، پرهیز نماید.

16- اهتمام به امر نماز واجب (به خصوص نماز جماعت) در صورتی که زیارت با نماز واجب تلاقی نماید.[20]

17- احسان به خادمان آستان شریف و تعظیم و اکرام آنها؛ زیرا احترام به آنها در واقع احترام به امام (علیه السلام) است. همچنین صدقه و احسان به نیازمندان آن شهر، به ویژه به تنگدستان از دودمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله). [21]

18- بعد از تمام شدن زیارت، زود از حرم بیرون آمدن تا شوق، افزون‏تر شود، و هنگام خروج، عقب عقب بیرون آمدن‏.[22]

19-پس از بازگشت به خانه، دوباره به حرم و زیارت رفتن و در آخرین زیارت، دعاى وداع خواندن و خواستن از پروردگار برای توفیق بازگشت مجدّد.[23]

20- خواندن زیارت جامعه کبیره و خواندن زیارت امین الله که می توان این دو زیارتنامه را خطاب به هر امامی قرائت نمود.

رعایت این آداب، قرب روحى و معنوى مى آورد و سازندگى زیارت را افزون مى ‏سازد و فلسفه تشریع زیارت نیز، همین بهره‏ ورى از معنویات مزار اولیاء خدا است.

پی‌نوشت:
[1]-کتاب المزار،ص201

[2] همان، ص 309

[3]-همان.ص 309-310

[4]. همان.

[5]. همان

[6]. عاملى (شهید اول)، محمد بن مکى، الدروس الشرعیة فی فقه الإمامیة‌، ج ۲، ص ۲۳٫

[7]. احزاب، ۵۳٫

[8]. کفعمى، ابراهیم بن على‌، المصباح- جنة الأمان الواقیة و جنة الإیمان الباقیة‌، ص ۴۷۲ و ۴۷۳٫

[9]. الدروس الشرعیة فی فقه الإمامیة‌، ج ۲، ص ۲۳٫

[10]. الدروس الشرعیة فی فقه الإمامیة‌، ج ۲، ص ۲۳٫

[11]. کامل الزیارات،ص310

[12]. کامل الزیارات‏، ص ۳10

[13].کامل الزیارات‏، ص ۳۱۳٫

[14]. صدوق، محمد بن علی، عیون اخبارالرضا علیه السلام، ج ۲، ص ۲۷۰٫

[15]. کامل الزیارات‏، ص ۳۱۳٫

[16]. الدروس الشرعیة فی فقه الإمامیة‌، ج ۲، ص ۲۳- ۲۵ .

[17].همان

[18]. همان.ص24

[19]. همان، ص ۲۴٫

[20]. همان.ص25

[21]. همان.ص25

[22]. همان، ص ۲۵٫

[23]. همان.ص24

پرسش:
آداب زیارت امام رضا (علیه السلام) کدامست؟

پاسخ:
یکی از اموری که در بحث زیارات ائمه دین علیهم السلام همیشه باید آن را با دقت مدّ نظر قرار بدهیم توجه به این بیان شریف امام صادق علیه السلام است که فرمودند:«مَنْ‏ زَارَنَا فِي‏ مَمَاتِنَا فَكَأَنَّمَا زَارَنَا فِي مَحْيَانَا (1) هر کس ما را در حال از دنیا رفتنمان زیارت کند، مانند این است‌که ما را در حال حیاتمان زیارت کرده است»
بنابراین توجه به این بیان شریف، دقت انسان را در مراقب بودن اعمال و رفتارش در حضور امام (علیه السلام) بالا می برد.
مرحوم ابن قولویه در کتاب کامل الزیارات خویش، آداب مربوط به زیارت امام رضا (علیه السلام) را آورده است که خدمتتان تقدیم می شود.

۱- غسل زیارت:
ابن قولویه می گوید: هر گاه اراده کردی قبر امام رضا (علیه السلام) را در طوس زیارت کنی، پیش از آن که از خانه بیرون روى غسل کن و هنگام غسل کردن بگو:
« اللَّهُمَّ طَهِّرْنِی وَ طَهِّرْ قَلْبِی وَ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَ أَجْرِ عَلَى لِسَانِی مِدْحَتَک وَ مَحَبَّتَک وَ الثَّنَاءَ عَلَیْک، فَإِنَّهُ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِک وَ قَدْ عَلِمْتُ أَنَّ قُوَّةَ دِینِی التَّسْلِیمُ لِأَمْرِک وَ الِاتِّبَاعُ لِسُنَّةِ نَبِیِّک وَ الشَّهَادَةُ عَلَى جَمِیعِ خَلْقِک. اللَّهُمَّ اجْعَلْهُ لِی شِفَاءً وَ نُوراً، إِنَّک عَلى‏ کلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیر(2)
«خدایا مرا پاک نما، و دلم را پاکیزه کن، و سینه‏ام را فراخ کرده و مدح و محبّت خودت را بر زبانم جارى گردان؛ زیرا هیچ نیرویى وجود ندارد مگر به واسطه تو، و محققاً دانسته ‏ام که قوت دینم به این است که تسلیم امر تو بوده و از سنّت و شریعت پیغمبرت پیروى کنم و بر جمیع خلق تو شاهد و ناظر باشم. خدایا این غسل را برایم شفا و نور قرار ده که تو بر هر چیزى قادر و توانایى»
2- پوشیدن پاکیزه‌ترین لباس.(3)

3-حرکت با وقار و آرامش و با گام های کوتاه‏.(4)
4-ذکر تکبیر (اللَّه اکبر) و تهلیل (لا اله الا الله) و تسبیح (سبحان اللَّه) و تحمید (الحمد للَّه) و تمجید (خدا را به مجد و بزرگى یاد کردن)، در طول مسیر.(5)
5- توقف بر در ورودی آستان مقدس و اذن دخول خواندن از طریق یکی از روایات معتبر:
شیخ کفعمى می نویسد: چون خواستى به مسجد حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) یا یکى از مشاهد مشرفه امامان (علیهم السلام) داخل شوى، پس بگو:
«اللَّهُمَّ إِنِّی وَقَفْتُ عَلَى بَابٍ مِنْ أَبْوَابِ بُیُوتِ نَبِیِّکَ صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ قَدْ مَنَعْتَ النَّاسَ أَنْ یَدْخُلُوا إِلَّا بِإِذْنِهِ فَقُلْتَ یٰا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لٰا تَدْخُلُوا بُیُوتَ النَّبِیِّ إِلّٰا أَنْ یُؤْذَنَ لَکُمْ
پروردگارا من بر دری از درهای سرای پیامبر تو که درود تو بر او و بر خاندانش باد، ایستاده‌ام، در حالی که مردم را از داخل شدن در آنها بدون اذن، منع فرمودی، پس (در کتاب شریفت) فرمودی: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، در خانه‌هاى پیامبر داخل نشوید مگر این که به شما اجازه داده شود»
اللَّهُمَّ إِنِّی اعْتَقَدْتُ [أَعْتَقِدُ] حُرْمَةَ صَاحِبِ هَذَا الْمَشْهَدِ الشَّرِیفِ فِی غَیْبَتِهِ کَمَا أَعْتَقِدُهَا فِی حَضْرَتِهِ وَ أَعْلَمُ أَنَّ رَسُولَکَ وَ خُلَفَاءَکَ عَلَیْهِمُ السَّلَامُ أَحْیَاءٌ عِنْدَکَ یُرْزَقُونَ
خدایا من به حرمت صاحب این حرم شریف در حال مرگش معتقدم، آن گونه که به او در حال حیاتش معتقدم و می‌دانم که رسول تو و جانشینانش، که بر آنها درود باد، در نزد تو زنده اند و روزی می خورند.
یَرَوْنَ مَقَامِی وَ یَسْمَعُونَ کَلَامِی وَ یَرُدُّونَ سَلَامِی وَ أَنَّکَ حَجَبْتَ عَنْ سَمْعِی کَلَامَهُمْ وَ فَتَحْتَ بَابَ فَهْمِی بِلَذِیذِ مُنَاجَاتِهِمْ

وَ إِنِّی أَسْتَأْذِنُکَ یَا رَبِّ أَوَّلًا وَ أَسْتَأْذِنُ رَسُولَکَ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ ثَانِیاً وَ أَسْتَأْذِنُ خَلِیفَتَکَ الْإِمَامَ الْمُفْتَرَضَ عَلَیَّ طَاعَتُهُ وَ تُسَمِّیهِ بِاسْمِهِ وَ اسْمِ أَبِیهِ وَ الْمَلَائِکَةَ الْمُوَکَّلِینَ بِهَذِهِ الْبُقْعَةِ الْمُبَارَکَةِ ثَالِثاً
خدایا من (برای داخل شدن در این حرم شریف) ابتدا از تو اذن می طلبم، سپس از فرستاده‌ات، که درود خدا بر او و خاندانش باد، و آن گاه از جانشینت که امام واجب الاطاعة است، (در اینجا نام آن معصوم و پدرش را ذکر کند؛ مثلا اگر زیارت امام رضا (علیه السلام) است بگوید: عَلِیَّ بْنَ مُوسَى الرِّضَا علیهما السلام) و در مرحله بعد، از فرشتگانی که بر این بارگاه مبارک گماشته شده اند، اجازه می خواهم.
أَ أَدْخُلُ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَ أَدْخُلُ یَا حُجَّةَ اللَّهِ أَ أَدْخُلُ یَا مَلَائِکَةَ اللَّهِ الْمُقَرَّبِینَ الْمُقِیمِینَ فِی هَذَا الْمَشْهَدِ فَأْذَنْ لِی یَا مَوْلَایَ فِی الدُّخُولِ أَفْضَلَ مَا أَذِنْتَ لِأَحَدٍ مِنْ أَوْلِیَائِکَ فَإِنْ لَمْ أَکُنْ أَهْلًا لِذَلِکَ فَأَنْتَ أَهْلٌ لِذَلِکَ؛(6)

ای رسول خدا آیا داخل شوم؟ ای حجت خدا آیا داخل شوم؟ ای فرشتگانی که مقرب درگاه الهی و مقیم و ساکن این حرم شریف هستید، آیا داخل شوم؟ پس ای آقای من، به من در داخل شدن اذن بده، به بهترین نحوی که به یکی از دوستانت اذن داده ای، پس اگر من لیاقت داخل شدن را ندارم ولی تو شایسته اذن دادنی.»

6- داخل شدن با پای راست و خارج شدن با پای چپ.

7- دعا هنگام داخل شدن به روضه منوره:
موقع داخل شدن به روضه منوّره، این دعا وارد شده است: «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ عَلَى مِلَّةِ رَسُولِ اللَّهِ أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِیک لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ وَ أَنَّ عَلِیّاً وَلِیُّ اللَّهِ (7)به نام خدا و کمک مى‏جویم از ذات اقدسش و شهادت مى‏ دهم که بر شریعت و ملّت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) هستم، شهادت مى ‏دهم که معبودى غیر از خدا نبوده، او یکتا است و شریک ندارد، و شهادت مى‏ دهم که محمّد (صلی الله علیه و آله) بنده و فرستاده‏ اش مى‏باشد و شهادت مى ‏دهم که على (علیه السلام)، ولىّ خدا است».
8- خواندن متن زیارتنامه آن حضرت.

9- خواندن دو رکعت نماز زیارت در بالاسر حضرت و نزدیک به قبر مطهّر، به این کیفیت: در رکعت اول سوره حمد و یس و در رکعت دوّم بعد از حمد سوره الرحمن.(8 )
شیخ صدوق می گوید: در صورتی که این دو سوره را حفظ نیستی، سوره اخلاص (توحید) را در هر دو رکعت بخوان.(9)

10- پس از فراغت از نماز زیارت، دعا برای خود و براى پدر و مادر و برادران ایمانى و مبالغه در تضرع و زارى.(10)

11- بوسیدن ضریح مطهر و تکیه به آن و طلب شفاعت و حوائج از صاحب قبر مطهر و پرهیز از این توهم که دور ایستادن، نوعی ادب است. البته در اجرای این ادب زیارت، باید حال دیگر زائران رعایت شود. شایسته است که در صورت کثرت زائران، توقف در کنار ضریح، کوتاه شود تا سایرین نیز به این فوز دست یابند.

12- تلاوت قرآن در حرم مطهر و اهدای ثواب آن به روح مطهر امام رضا (علیه السلام).
13- توبه و طلب آمرزش و جداشدن از گناهان.
14- در تمام مدت زیارت، خود را در محضر امام (علیه السلام) دیدن.
طبیعی است که رعایت این ادب، موجب می شود که زائر از اعمالی که به نحوی باعث آزردگی خاطر مبارک آن حضرت می شود، پرهیز نماید.
15- اهتمام به امر نماز واجب (به خصوص نماز جماعت) در صورتی که زیارت با نماز واجب تلاقی نماید.

16- احسان به خادمان آستان شریف و تعظیم و اکرام آنها؛ زیرا احترام به آنها در واقع احترام به امام (علیه السلام) است. همچنین صدقه و احسان به نیازمندان آن شهر، به ویژه به تنگدستان از دودمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله).

17- بعد از تمام شدن زیارت، زود از حرم بیرون آمدن تا شوق، افزون‏تر شود، و هنگام خروج، عقب عقب بیرون آمدن‏.
18-پس از بازگشت به خانه، دوباره به حرم و زیارت رفتن و در آخرین زیارت، دعاى وداع خواندن و خواستن از پروردگار برای توفیق بازگشت مجدّد.‏
19- خواندن زیارت جامعه کبیره و خواندن زیارت امین الله که می توان این دو زیارتنامه را خطاب به هر امامی قرائت نمود.
رعایت این آداب، قرب روحى و معنوى مى آورد و سازندگى زیارت را افزون مى ‏سازد و فلسفه تشریع زیارت نیز، همین بهره‏ ورى از معنویات مزار اولیاء خدا است.
پی نوشت:
1.مفيد، محمد بن محمد،كتاب المزار- مناسك المزار(للمفيد)،ص201،كنگره جهانى هزاره شيخ مفيد- رحمة الله عليه‏،قم‏،1413 ق‏.
2. ص 309
3.همان، ص 309ـ310
4.همان.
5.همان.
6.كفعمى، ابراهيم بن على عاملى‏، البلد الأمين و الدرع الحصين‏،ص276، مؤسسة الأعلمي للمطبوعات‏،بيروت،‏1418 ق‏.
7.ابن قولويه، جعفر بن محمد،كامل الزيارات‏،ص310،دار المرتضوية، نجف اشرف‏، 1356 ش‏.
8.همان،ص313.
9.ابن بابويه، محمد بن على‏، عيون أخبار الرضا (عليه السلام‏)،ج2،ص270،نشر جهان‏، تهران‏، 1378 ق‏.
10.ابن قولويه، جعفر بن محمد،كامل الزيارات‏،ص313،دار المرتضوية، نجف اشرف‏، 1356 ش‏.

موضوع قفل شده است