جمع بندی شاگرد یک مغازه

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شاگرد یک مغازه

سلام و عرض ادب و خسته نباشید
من شاگرد یک مغازه سوپر مارکتی هستم:
1.صاحب مغازه گاهی اوقات از من درخواست هایی ازقبیل فروش اجناس تاریخ گذشته را دارد و من هم به او میگویم که این کار مشکل دارد و او نیز به کار خود اصرار دارد.من هم بدون اجازه صاحب مغازه به مشتری میگویم که این جنس تاریخش گذشته است و او را آگاه میکنم.
2.اخیرا هم برای چهارشنبه سوری درخواست فروش ترقه را از من دارد.
لطفا من را راهنمایی بفرمایید.
مرجع:آیت الله سیستانی

[=impact]

با نام الله

[=impact]

کارشناس بحث: استاد شفا

سؤال:
من شاگرد یک مغازه هستم و صاحب مغازه از من درخواست‌ فروش اجناس تاریخ‌ مصرف گذشته را دارد و من هم به او می‌گویم که این کار مشکل دارد و او نیز به کار خود اصرار دارد. من هم بدون اجازه صاحب مغازه به مشتری می‌گویم که این جنس تاریخش گذشته است و او را آگاه می‌کنم و برای چهارشنبه سوری درخواست فروش ترقه را از من دارد.
(مطابق فتوای حضرت آیت الله سید علی حسینی سیستانی [مد ظله])

پاسخ:

1. مطلع کردن مردم اشکالی ندارد.
2. در صورتى كه موجب اذيّت و آزار ديگران باشد و يا تبذير مال محسوب شود و يا خلاف قانون و مقرّرات نظام جمهورى اسلامى باشد، جايز نيست. و اگر دارای منفعت عقلایی باشد، خرید و فروش آن اشکالی ندارد و در غیر این صورت، معامله باطل است.

منبع:
1. استفتاء از دفتر حضرت آيت الله سید علی حسینی سيستانی (زید عزه) در شهر مقدس قم.

به فضل الهی، از مال و سود حرام به دور باشید.

سلام شایدتند رفتن باشه ولی بهتر نیست کاراین آقارو بگوش یکی برسونیدتا تنبیه وجریمش کنن؟هم باسلامتی مردم بازی میکنه هم پول حروم میخوره.

sodoko;487036 نوشت:
سلام و عرض ادب و خسته نباشید
من شاگرد یک مغازه سوپر مارکتی هستم:
1.صاحب مغازه گاهی اوقات از من درخواست هایی ازقبیل فروش اجناس تاریخ گذشته را دارد و من هم به او میگویم که این کار مشکل دارد و او نیز به کار خود اصرار دارد.من هم بدون اجازه صاحب مغازه به مشتری میگویم که این جنس تاریخش گذشته است و او را آگاه میکنم.
2.اخیرا هم برای چهارشنبه سوری درخواست فروش ترقه را از من دارد.
لطفا من را راهنمایی بفرمایید.

سلام برادر
ایول به شما که به خاطر مادیات دین تان را نمیفروشید در رابطه با وسایل اتش بازی وزارت دفاع لیستی رو داده که مجاز هست

به استناد مواد قانونی فوق، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح فهرست اقلام 40 گانه مواد محترقه بی‌خطر برای نورافشانی سبک جهت استفاده مردم عادی را بدین شرح اعلام نموده است:
کهکشهان 2 اینچ ( 1-6-25-50shot)، کهشکشان 2 اینچ پنج عددی (شلیک همزمان) ، کهشکان 2 اینچ سه عددی (شلیک همزمان) ، چلچله20 میلی‌متری (shot 36)، چلچله 20 میلی‌متری (shot 72) ، چلچله 20 میلی‌متری (shot 7) ، چلچله 20 میلی‌متری دستی ،چلچله 20 میلی‌متری 5 عددی (شلیک همزمان) ، چلچله 20 میلی‌متری 10 عددی ( شلیک همزمان) ، چلچله 20 میلی‌متری 25 عددی ( شلیک همزمان) ،آبشار 90 میلی‌متر، آبشار 75 میلی‌متر، آبشار سرو، آبشار شقایق، آبشار رز، آبشار مینا، آبشار 30 میلی‌متری، آبشار 20 میلی‌متری، آبشار 15 میلی‌متری، آبشار دستی بزرگ، آبشار دستی کوچک ، آبشار سرد دستی، آبشار سرد بزرگ ، آبشار سرد کوچک ، آبشار سرد (همراه با قید) ، آبشار بنفشه، دود رنگی، کهکشان دود رنگی، موشک ، فرفره ، پروانه کوچک ، پروانه بزرگ، مشعل 6 ، مشعل 10 ، مشعل هشدار 20 دقیقه‌ای، مشعل هشدار اتوماتیک، چرخ و فلک ، فشفشه وکهکشان 2 اینچ ویژه و یک اینچ
این وزارتخانه همچنین اقلام 18 گانه نورافشانی سنگین تولید ناوگستر اصفهان که شامل ؛کهکشان 12 اینچ ، کهکشهان 10 اینچ در افکت‌های مختلف (قرمز، سبز، زرد، سفید، مختلط، نخل، چتر، بارانی، خورشید) ، کهکشان 10 اینچ دو افکت، کهکشان 10 اینچ دو زمانه، کهکشان 7 اینچ ، کهکشان 5 اینچ، کهکشان 5 اینچ ویژه ، کهکشان 5 اینچ سه عددی (شلیک همزمان) ، کهکشان 4 اینچ، کهکشان 4 اینچ ویژه ، کهکشان 4 اینچ ( پنج عددی شلیک همزمان) ، کهکشان 3 اینچ، کهکشان 13 اینچ ویژه ، کهکشان 13 اینچ ویژه ( پنج عددی شلیک همزمان) ، مشعل آتش زنه ، چلچله 30 میلی متر، چلچله 40 میلی‌مترو چلچله 10 میلی متر می‌شود را صرفاً برای استفاده و بهره‌برداری شرکت‌های دارای مجوز و افراد آموزش دیده مجاز می‌داند و متذکر می‌شود که افراد عادی به هیچ عنوان از این دست اقلام محترقه استفاده ننمایند.
وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پایان با اشاره به دیگر اقلام نورافشانی سبک نظیر؛ شمعک جرقه‌زن، آبشار، ستاره جادویی و انواع فرفره تأکید کرد: این اقلام فقط از سوی شرکت‌های مجاز و با بدنه مقوایی قابل تولید و بهره برداری است.

التماس دعا

موضوع قفل شده است