جمع بندی جواز غیبت فاسقین

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جواز غیبت فاسقین

ما احادیثی داریم از غیبت فاسقین..
فقط منبع می دهم :
الوسائل - الباب - 154 - من أبواب أحكام العشرة - الحديث 4 من كتاب الحج
خوب سوال من این است فاسق در شرع به چه کسی اطلاق می شود و غیبت فاسق در این برهه زمانی ایا اشکال ندارد ؟
مرجع امام خامنه ای و ایت الله العظمی مکارم شیرازی سلام الله علیهما

با نام الله

[=arial]

کارشناس بحث: استاد شفا

ammarshia;486889 نوشت:
فقط منبع می دهم :
خوب سوال من این است فاسق در شرع به چه کسی اطلاق می شود و غیبت فاسق در این برهه زمانی ایا اشکال ندارد ؟

سلام عليكم

طبق نظر رهبري وآيت الله مكارم شيرازي:

فاسق معناي در مقابل عادل است وعادل؛ كسي است كه داراي ملكه نفسانيه اي است كه او را از گناهان كبيره واصرار بر صغيره باز مي دارد.
فاسقي كه غيبتش جايز است به شخصي گفته مي شود كه علناً گناهي مي كند وابائي ندارد كه ديگران بدانندكه او آن گناه را مرتكب مي شود در اين صورت غيبتش در آن گناه اشكالي ندارد(البته شايد اين مورد از تعريف غيبت خارج باشد)و در گناهان ديگر غيبتش جايز نيست.

البته اين در صورتي است گفتن گناه او مفسده نداشته باشد؛مثلا منجر به اشاعه فحشاء شوديا......

سلام
ببخشید ممکن است نظر آیت الله سیستانی را بفرمایید؟
مثلا کسی که به حجاب اعتقاد ندارد و رسما بی حجاب است! و یا نماز نمی خواند (ولی اهل انفاق است!)، و مدام پشت سر انسان حرفهای دروغ می زند و رفتارهایش حتی در میان جمع توهین آمیز و بی ادبانه است، آیابازگو کردن این رفتارها غیبت است؟

استفتائات غیبت سایت آیت الله سیستانی: http://www.sistani.org/persian/qa/0981

پرسش: در مورد غیبت از فاسق لطفا فاسق را معرفی کنید به صورت کامل ؟
پاسخ: فاسق کسی است که مرتکب معصیت بشود و غیبت هر فاسقی جایز نیست مگر متجاهر به فسقی باشد که در خصوص همان امر غیبت او اشکال ندارد .

پرسش: لطفا توضیح کاملی در مورد غیبت بفرمائید ؟
پاسخ: غیبت غیر فاسق حرام است . و غیبت فاسق در آنچه به آن تجاهر دارد جایز است .

rahmani_adeleh;488339 نوشت:
سلام
ببخشید ممکن است نظر آیت الله سیستانی را بفرمایید؟
مثلا کسی که به حجاب اعتقاد ندارد و رسما بی حجاب است! و یا نماز نمی خواند (ولی اهل انفاق است!)، و مدام پشت سر انسان حرفهای دروغ می زند و رفتارهایش حتی در میان جمع توهین آمیز و بی ادبانه است، آیابازگو کردن این رفتارها غیبت است؟

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله سيستاني:

باز گو كردن اين عيوب غيبت محسوب مي شود مگر اينكه يكي از مستثنيات غيبت شامل حال او شود؛
مثلا: نسبت به بي حجابي اگر متجاهر به فسق باشد ومفسده اي هم نداشته باشد، بيان كردن بي حجابي او اشكالي ندارد،ولي بيان كردن عيوب ديگرش جايز نيست.

البته بايد شما توجه داشته باشيد وببينيد كه اين موارد تحت تعريف غيبت است يا نه: وتعريف غيبت طبق نظر آيت الله سيستاني عبارت است از:

پرسش: تعریف غیبت چیست؟
پاسخ: غیبت یعنی بازگو کردن عیب مؤمنی که مستور است.

ونكته ديگري كه بايد در اين موارد به آن توجه داشته باشيد اين است كه ممكن هست مطلبي غيبت نباشد ولي از جهت ديگري مثل داشتن مفسده يا باعث ايذاء مومن شدن يا... حرام باشد.

ammarshia;486889 نوشت:
فقط منبع می دهم :

استاد بزگوار جناب عمار شيعه اگر زحمت بكشيد متن عربي اين روايت را هم بياوريد ممنون مي شوم

ويزگي هاي فاسق را هم در ايات 26 الي 27 سوره بقره مطالعه نماييد

ضمن اينكه يكي از ويزگي هاي فاسقين فحش به مسلمان هست

سباب المسلم فسوق حالا ببين كي به عثمان فحش داده و عايشه به كي فحش داده ههههههههههه

ammarshia;486889 نوشت:

ببخشد شما چند تا مرجع داريد؟ :Nishkhand:

چطوريه؟

ammarshia;486889 نوشت:

سند روايت هم صحيح هست

[16327] مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ فِي الْمَجَالِسِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ هَارُونَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ عَنْ أَبِيهِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ جَعْفَرٍ الْحِمْيَرِيِّ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ الْبَرْقِيِّ عَنْ هَارُونَ بْنِ الْجَهْمِ عَنِ الصَّادِقِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ ع قَالَ إِذَا جَاهَرَ الْفَاسِقُ بِفِسْقِهِ فَلَا حُرْمَةَ لَهُ وَ لَا غِيبَةَ
هرگاه فاسق به فسق خود تظاهر کند، دیگر احترامی ندارد و غیبتش جایز است.

وسائل‏ الشيعة ج : 12 ص : 289 - 154 - بَابُ الْمَوَاضِعِ الَّتِي تَجُوزُ فِيهَا الْغِيبَةُ

kheymegahabalfazl;499998 نوشت:
ببخشد شما چند تا مرجع داريد؟

چطوريه؟

مرجع اعلم مقام معظم رهبری است اما در احکام احتیاطات اعلم بعدی ایت الله العظمی مکارم شیرازی است
برادر کسی که تخصص داشته باشد به اصطلاح تجزی در اعلمیت می گویند می تواند در هر بابی یک مرجع داشته باشد که ما تخصص نداریم
:ok:مثلا طهارت ایت الله العظمی سیستانی از دیدگاهش اعلم است زکات مثلا شخص دیگری

kheymegahabalfazl;499997 نوشت:
استاد بزگوار جناب عمار شيعه اگر زحمت بكشيد متن عربي اين روايت را هم بياوريد ممنون مي شوم

این حدیث راستش دنبال حدیث دیگری بودم که به چشمم خورد در کتاب جواهر الکلام
زينوا مجالسكم بغيبة الفاسقين
مجلستان را با غیبت فاسقین زینب بدهید
جواهر الکلام ج41 ص 413 که منبع وسائل داده است

سلام علیکم

جمع بندی این موضوع:

1- ما احادیثی داریم از غیبت فاسقین..
فقط منبع می دهم :

ج:سلام عليكم

طبق نظر رهبري وآيت الله مكارم شيرازي:
فاسق معناي در مقابل عادل است وعادل؛ كسي است كه داراي ملكه نفسانيه اي است كه او را از گناهان كبيره واصرار بر صغيره باز مي دارد.
فاسقي كه غيبتش جايز است به شخصي گفته مي شود كه علناً گناهي مي كند وابائي ندارد كه ديگران بدانندكه او آن گناه را مرتكب مي شود در اين صورت غيبتش در آن گناه اشكالي ندارد(البته شايد اين مورد از تعريف غيبت خارج باشد)و در گناهان ديگر غيبتش جايز نيست.1

البته اين در صورتي است گفتن گناه او مفسده نداشته باشد؛مثلا منجر به اشاعه فحشاء شوديا......

پی نوشت:
1-انوار الفقاهه کتاب التجار،اقسام مکاسب محرمه،العاشر :الاعمال المحرمه...،الغیبة،ص289

موضوع قفل شده است