صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: استفاده کاربردی از قرآن کریم

علاقه
    فلسفه و دانستن هر چه بیشتر
    نوشته
    795
    حضور
    20 روز 5 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    79
    صلوات
    2464

اشاره استفاده کاربردی از قرآن کریم

با سلام و احترام
    می خواستم بدونم چطور باید از قرآن کریم استفاده کرد؟منظور استفاده کاربردی هستش؟
    مکرر دیدم که مسئله تدبر در قران مطرح هست اما یک دانشجو که رشته اش علوم دینی نیست و با قواعد تفسیر آشنایی نداره چطور باید در قرآن تدبر کنه و از قرآن استفاده کنه؟
    آیا فقط باید به تفاسیر رجوع کرد یا خودمون مستقیم باید در قرآن تدبر کنیم ؟اگر اری چطور؟
    سوال دیگم اینه که از اهل بیت(علیهم السلام) احادیثی در مورد چگونگی استفاده از قرآن رسیده یا نه؟
    من احادیثی که دیدم مثلا راجع به قرائت قرآن بود اما این مسئله با تدبر تو قرآن فرق داره من نمی خوام مثل برخی افراد مسن فقط قرآن رو روخونی کنم
    ولی نمیدونم چطور باید از قرآن استفاده کرد؟
    مثلا در قران در مورد احکام بانوان امده یا احکام قصاص خوب حقیقتش بنده فکر نمیکنم این موضوعات به درد بنده بخوره فکر میکنم قران مثل یک داروخونه هست که همش به درد من نمی خوره
    آیا باید فقط روی بعضی آیات تدبر کنم و آیاتی مثل قصاص رو اصلا راجع بش فکر نکنم؟
    شاید خنده دار باشه ولی بنده نقد هایی به برخی تفاسیر دارم در مورد نوع نگارش و کاربردی نبودن مثل تفاسیر ترتیبی که انشاء الله در ادامه بحث مطرح خواهم کرد
    این بحث ما ممکنه طول بکشه از کارشناسی که قراره پاسخ بدن می خوام که تا اخر بحث همراهی کنن
    یا حق
    ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۳/۱۴ در ساعت ۱۰:۲۱

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

استفاده کاربردی از قرآن کریم

کارشناس بحث: استاد میقات

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 3

نوشته
    2,247
    حضور
    53 روز 22 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6125

نقل قول نوشته اصلی توسط شهید چمران نمایش پست ها
    با سلام و احترام
    مکرر دیدم که مسئله تدبر در قران مطرح هست اما یک دانشجو که رشته اش علوم دینی نیست و با قواعد تفسیر آشنایی نداره چطور باید در قرآن تدبر کنه و از قرآن استفاده کنه؟
    آیا فقط باید به تفاسیر رجوع کرد یا خودمون مستقیم باید در قرآن تدبر کنیم ؟اگر اری چطور؟
    سوال دیگم اینه که از اهل بیت(علیهم السلام) احادیثی در مورد چگونگی استفاده از قرآن رسیده یا نه؟
    من احادیثی که دیدم مثلا راجع به قرائت قرآن بود اما این مسئله با تدبر تو قرآن فرق داره من نمی خوام مثل برخی افراد مسن فقط قرآن رو روخونی کنم
    ولی نمیدونم چطور باید از قرآن استفاده کرد؟
    مثلا در قران در مورد احکام بانوان امده یا احکام قصاص خوب حقیقتش بنده فکر نمیکنم این موضوعات به درد بنده بخوره فکر میکنم قران مثل یک داروخونه هست که همش به درد من نمی خوره
    آیا باید فقط روی بعضی آیات تدبر کنم و آیاتی مثل قصاص رو اصلا راجع بش فکر نکنم؟
    شاید خنده دار باشه ولی بنده نقد هایی به برخی تفاسیر دارم در مورد نوع نگارش و کاربردی نبودن مثل تفاسیر ترتیبی که انشاء الله در ادامه بحث مطرح خواهم کرد
    این بحث ما ممکنه طول بکشه از کارشناسی که قراره پاسخ بدن می خوام که تا اخر بحث همراهی کنن
    یا حق

با سلام و درود

بایستی قرآن را آن طور که شایسته است بخوانیم و حق آن را به جا آوریم:

«الَّذينَ آتَيْناهُمُ الْكِتابَ يَتْلُونَهُ حَقَّ تِلاوَتِهِ أُولئِكَ يُؤْمِنُونَ بِهِ وَ مَنْ يَكْفُرْ بِهِ فَأُولئِكَ هُمُ الْخاسِرُونَ»
    كسانى كه كتاب آسمانى به آنها داده‏ايم [يهود و نصارى‏] آن را چنان كه شايسته آن است مى‏خوانند آنها به پيامبر اسلام ايمان مى‏آورند و كسانى كه به او كافر شوند، زيانكارند. (بقره، 121)

روایت تفسیری:

امام صادق علیه السلام در تفسیر حق تلات، چنین می فرمایند:

"يُرَتِّلُونَ آيَاتِهِ وَ يَتَفَقَّهُونَ فِيهِ وَ يَعْمَلُونَ بِأَحْكَامِهِ وَ يَرْجُونَ وَعْدَهُ وَ يَخَافُونَ وَعِيدَهُ وَ يَعْتَبِرُونَ بِقِصَصِهِ وَ يَأْتَمِرُونَ بِأَوَامِرِهِ وَ يَتَنَاهَوْنَ عَنْ نَوَاهِيهِ مَا هُوَ وَ اللَّهِ حِفْظَ آيَاتِهِ وَ دَرْسَ حُرُوفِهِ وَ تِلَاوَةَ سُوَرِهِ وَ دَرْسَ أَعْشَارِهِ وَ أَخْمَاسِهِ حَفِظُوا حُرُوفَهُ وَ أَضَاعُوا حُدُودَهُ وَ إِنَّمَا تَدَبُّرُ آيَاتِهِ وَ الْعَمَلُ بِأَحْكَامِهِ قَالَ اللَّهُ‏ تَعَالَى«كِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَيْكَ مُبارَكٌ لِيَدَّبَّرُوا آياتِهِ»"

منظور اين است كه آيات آن را با دقت بخوانند، و حقايق آن را درک كنند، و به احكام آن عمل نمايند، به وعده ‏هاى آن اميدوار، و از وعيدهاى آن ترسان باشند، از داستان هاى آن عبرت گيرند، به اوامرش گردن نهند، و نواهى آن را بپذيرند، به خدا سوگند منظور حفظ كردن آيات و خواندن حروف و تلاوت سوره ‏ها و ياد گرفتن اعشار و اخماس آن نيست؛ آن ها حروف قرآن را حفظ كردند اما حدود آن را ضايع ساختند. منظور تنها اين است كه در آيات قرآن بينديشند و به احكامش عمل كنند، چنان كه خداوند مى‏ فرمايد: «اين كتابى است پر بركت كه ما بر تو نازل كرديم تا در آياتش تدبر كنند»(ص، 39). (إرشاد القلوب إلى الصواب، ج ‏1، ص 79)

روایتی دیگر:

امیر مؤمنان علی علیه السلام در بیان صفات متقین و پرهیزگاران چنین می فرمایند:

"أَمَّا اللَّيْلَ فَصَافُّونَ أَقْدَامَهُمْ تَالِينَ لِأَجْزَاءِ الْقُرْآنِ يُرَتِّلُونَهَا تَرْتِيلًا يُحَزِّنُونَ بِهِ أَنْفُسَهُمْ وَ يَسْتَثِيرُونَ بِهِ دَوَاءَ دَائِهِمْ فَإِذَا مَرُّوا بِآيَةٍ فِيهَا تَشْوِيقٌ رَكَنُوا إِلَيْهَا طَمَعاً وَ تَطَلَّعَتْ نُفُوسُهُمْ إِلَيْهَا شَوْقاً وَ ظَنُّوا أَنَّهَا نُصْبَ أَعْيُنِهِمْ وَ إِذَا مَرُّوا بِآيَةٍ فِيهَا تَخْوِيفٌ أَصْغَوْا إِلَيْهَا مَسَامِعَ قُلُوبِهِمْ وَ ظَنُّوا أَنَّ زَفِيرَ جَهَنَّمَ وَ شَهِيقَهَا فِي أُصُولِ آذَانِهِم‏"

آن ها شب هنگام بر پا ايستاده، قرآن را شمرده و با تدبر تلاوت مى‏ كنند، و جان خود را با آن محزون مى ‏سازند، داروى درد خود را از آن مى‏ گيرند، هر گاه به آيه ‏اى رسند كه در آن تشويق است با علاقه فراوان به آن روى مى ‏آورند، و چشم جانشان با شوق بسيار در آن خيره مى ‏شود، و آن را همواره نصب العين خود مى ‏سازند، و هر گاه به آيه ‏اى رسند كه در آن بيم و انذار است گوش هاى دل خود را براى شنيدنش باز كرده، فكر مى ‏كنند صداى ناله آتش سوزان دوزخ و به هم خوردن زبانه‏ هايش در گوش جانشان طنين ‏انداز است.(نهج البلاغه، خطبه 193‏)

چند نکته:

1. استفاده کاربردی آن است که زندگیمان بر اساس تعالیم و ارزشهای الهی قرآن بنا شود، به عنوان مثال، فکر کردن، سخن گفتن، رفتار با نزدیکان و یا با دیگران، آداب عبادت، چه غذایی بخوریم، چگونه معامله و تجارت داشته باشیم، و ... .

2. مراجعه به ترجمه و تفسیر آیات، ابزاری برای فهم بهتر کلام الهی است. لذا اگر کسی خودش نمی تواند مراد کلام الهی را دریابد بایستی از این ابزار برای فهم بهتر استفاده کند.

3. برخی احکام بانوان ولو شخصا به درد مردان نخورد ولی مردان می توانند با یادگیری، آن ها را به مادر، خواهر، همسر و فرزندانشان تعلیم دهند.
    از طرفی آگاهی از این امور، در نوع روابط خانوادگی و نیز تعامل با همسر و خانواده مؤثر است. لذا مردان نیز بطور مستقیم یا غیر مستقیم با آن تعالیم مرتبطند. همچنین احکام قصاص و ... .

4. دین مجموعه ای به پیوسته است و انسان می تواند با یادگیری این مجموعه، چارچوب ذهنی و فکری خود را بر اساس آن استوار نماید، ولو زمینه استفاده عملی از برخی از این تعالیم فراهم نشود.

ویرایش توسط میقات : ۱۳۹۲/۱۲/۱۷ در ساعت ۰۰:۲۲

عَنِ النَّبِيِّ(ص)، عَنْ جَبْرَئِيلَ، عَنْ مِيكَائِيلَ، عَنْ إِسْرَافِيلَ، عَنِ اللَّوْحِ، عَنِ الْقَلَمِ، قَالَ: يَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى:

«وَلَايَةُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ حِصْنِي، فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِي أَمِنَ نَارِي»

(أمالي الصدوق، ص 235‏)

7. صلوات ها 6

نوشته
    2,247
    حضور
    53 روز 22 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6125

دو روایت:

"اقرأ القرآن ما نهاك فإذا لم ينهك فلست تقرأه‏"
    یعنی اگر خواندن قرآن تو را از کار بد منع می کند آن را بخوان ولى اگر تو را از کار بد وا نمی دارد، به حقیقت قرآن نمی خوانى. (نهج الفصاحة، ص 234؛ کنزالعمال، ج 1، ص 606، ح 2776)

"ليس القرآن بالتلاوه و لا العلم بالروايه ولكن القرآن بالهدايه والعلم بالدرايه"
    قرآن نه به تلاوت است و نه به دانستن روایت آن، بلکه قرآن به هدایت است و فهمیدن آن.(كنز العمّال، ج 1، ص 550، ح 2462)

عَنِ النَّبِيِّ(ص)، عَنْ جَبْرَئِيلَ، عَنْ مِيكَائِيلَ، عَنْ إِسْرَافِيلَ، عَنِ اللَّوْحِ، عَنِ الْقَلَمِ، قَالَ: يَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى:

«وَلَايَةُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ حِصْنِي، فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِي أَمِنَ نَارِي»

(أمالي الصدوق، ص 235‏)

9. صلوات ها 5

علاقه
    ثقلین : ذوالقرنین
    نوشته
    1,610
    حضور
    25 روز 16 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    36
    صلوات
    3100

سلام

برای شروع چندین بار ترجمه قران کریم را از ابتدا تا انتها با حوصله و بدون عجله بخوانید تا با ان مانوس شوید . سپس ابهاماتی را که برایتان پیش خواهد امد را از اساتید این سایت یا هر مرجع شیعی معتبر دیگری سئوال و و درپاسخها تدبر نمایید .
    خدایا مرا آن ده که آن به

11. صلوات ها 4

علاقه
    مهدی فاطمه
    نوشته
    736
    حضور
    14 روز 5 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    128
    صلوات
    3331

لطفا نکته هایی که پیدامیکنید بی زحمت اینجا هم بذاریدما هم یاد بگیریم.ممنون
    اَینَ الطّالــــِبُ بِدَمِ المَقــــتُولِ بِکَــــربَلا

گروه رایحۀ بهشتی

[SIGPIC][/SIGPIC]

13. صلوات ها 3

علاقه
    فلسفه و دانستن هر چه بیشتر
    نوشته
    795
    حضور
    20 روز 5 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    79
    صلوات
    2464

با سلام ممنون از کارشناس محترم و همچنین سایر دوستان
    چون بحث علمی هست اجازه میخوام یک مقدار رک نظراتم رو بیان کنم امیدوارم باعث سوء تفاهم نشده!

نقل قول نوشته اصلی توسط میقات نمایش پست ها
    منظور اين است كه آيات آن را با دقت بخوانند، و حقايق آن را درک كنند
    داروى درد خود را از آن مى‏ گيرند
    ببینید این جملات بسیار کلی هستند! چطور حقایق رو درک کنیم؟؟؟ چطور دوای دردمون رو از قرآن بگیریم؟ در این احادیث روش کاربری بیان نشده(به نظر من) همین هست که میگم نمیتونم از قرآن استفاده کنم!
    1. استفاده کاربردی آن است که زندگیمان بر اساس تعالیم و ارزشهای الهی قرآن بنا شود، به عنوان مثال، فکر کردن، سخن گفتن، رفتار با نزدیکان و یا با دیگران، آداب عبادت، چه غذایی بخوریم، چگونه معامله و تجارت داشته باشیم، و ... .
    ببینید در زندگی لازم است نکات کاربردی و قابل اجرا داشته باشیم مگر قرآن ریز به ریز تمام نکات زندگی را بیان کرده! یک بخش از قرآن داستان های تاریخی است!یک چهارم قرآن هم که اگر اشتباه نکنم در مورد معاد
    2. مراجعه به ترجمه و تفسیر آیات، ابزاری برای فهم بهتر کلام الهی است. لذا اگر کسی خودش نمی تواند مراد کلام الهی را دریابد بایستی از این ابزار برای فهم بهتر استفاده کند.
    بله حق باشماست اما بنده نقد هایی به تفاسیر دارم! که انشاء الله در ادامه بحث مطرح می کنم

قرآن نه به تلاوت است و نه به دانستن روایت آن، بلکه قرآن به هدایت است و فهمیدن آن.
    این جمله هم کلی است بنده که از این حدیث راه حل کاربردی استنباط نمی کنم! قرآن به هدایت و فهمیدن است یعنی چه؟ چطور حقایق رو بفهمیم؟

نقل قول نوشته اصلی توسط فتا 1 نمایش پست ها
    برای شروع چندین بار ترجمه قران کریم را از ابتدا تا انتها با حوصله و بدون عجله بخوانید تا با ان مانوس شوید . سپس ابهاماتی را که برایتان پیش خواهد امد را از اساتید این سایت یا هر مرجع شیعی معتبر دیگری سئوال و و درپاسخها تدبر نمایید .
    سلام ممنون از نظرتون ولی با شما موافق نیستم
    1-خواندن ترجمه به نظرم فایده ای نداره ببینید خیلی جاها اگر شما شان نزول رو ندونید اصلا نمی فهمید که آیه یعنی چی و شاید اصلا او آیه بنظرتون بی ربط بیاد!
    2-دوسته عزیز بنده تفسیر خوندم و اون رو سطحی و کلی میدونم (البته نه همشون)ترجمه قرآن که دیگه هیچ!

چند نکته
    1- بنده فکر میکنم قرآن بدون سنت و حدیث قابل هضم و فهم نیست از اون طرف حدیث و روایات گستردگی دارن و باید بررسی سندی بشن و خود تفسیر یک علم هست و اصولی داره همین طوری که نمیشه از متنی مفهومی رو استنباط کرد! پس بنده به طور مستقیم نمی تونم سراغ قرآن برم و درش تدبر کنم چون احتمال خطام بدون سنت و حدیث بسیار بالاست
    2-قرآن تا اینجایی که بنده می فهمم ترتیب موضوعی نداره و من که موقع خوندنش گیج میشم و این یکی از مشکلات من با قرآنه حقیقتش احساس می کنم مثلا برای اداره زندگیم اگر یک کتاب روانشناسی بخونم که مثلا نویسندش غیر مسلمان و غربی باشه و بعد اونچه که عقلا از کتابش پذیرفتم رو تو زندگیم اجرا کنم بهتره و راحت ترم چون یک اون کتاب پیوستگی موضوعی داره دو نیاز به استخراج مطلب نداره خودش راحت و عوام فهم مطالب رو گفته سه برگرفته از نتایج تجربی هست! کتابش احتمالا کلی گویی نکرده و مطالب کاربردی و عملی داره همچنین رو یک مطلب متمرکزه و جزییات رو بهتره گفته و فقط کلی گویی نیست
    3-به نظرم رجوع به حدیث برام رحت تره باز در برخی احادیث یک سری دستورات عملی و راه گشا هست مثلا حدیث داریم فلان کار رو نکنید به این دلیل- این جور احادیث بدردم میخوره ولی واقعا نمی تونم با قرآن ارتباط برقرار کنم!
    منتظر نظرات دوستان به ویژه کارشناس محترم هستم
    ویرایش توسط جوجه اردک زشت : ۱۳۹۲/۱۲/۱۷ در ساعت ۲۱:۳۲

15. صلوات ها 3

علاقه
    ازدواج
    نوشته
    7
    حضور
    6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7

سلام بر دوستان .دقیقا همین مشکل امروز من هست؟از شخصی شنیده بودم که در باب حضرت فاطمه زهرا (س)توضیح می دادند،ایشان می گفتند که خانم در پاسخ به سوالات تماما از مطالب قران استفاده می کردند ،حتی یارانشون.من هم می خوام این گونه باشم البته به علاوه احادیث و کتب های معتبر،اما نیاز به همین کاربردی کردن دارم به من هم کمک کنین .البته یکی از استاد های بنده سوالی پرسیدن و گفتند؟ایا کاربرد قران را در زنگیتان پیاده کرده این یا خیر؟که جواب خیلی از بچه ها نه بود.ایشان ادامه دادند که تمام مطالب برای شما کاربردی نیست یعنی همش برای شما مورد استفاده نیست،که بعد از ان یک مثال کاربردی زدند و ان هم این که:اگر کسی به شما بدی کرد شما چه کار می کنین؟در پاسخ جواب ها متفاوت بود که ایه ای خواندند با مضمون این که اگر کسی به شما بدی کرد به بهترین نحو پاسخ او را بد هید .خداوند نگفته که چه جوری فقط گفته است به بهترین نحو.حالا این جا اختیار با شماست ،توهین در حد اعلی یا جواب به بهترین نحو با منطق و سخن نیکو.حال اگر کسی کار خوب انجام داده است طبق احادیث این گونه باید رفتار کنیم:امام علی (ع)
    مَن صَنَعَ بِمِثلِ ما صُنِعَ اِلَيهِ فَاِنَّما كافاهُ وَمَن اَضعَفَهُ كانَ شَكورا؛
    هر كس در برابر خوبى اى كه به او شده همانند آن را انجام دهد آن
    را تلافى كرده است و اگر بيشتر از آن خوبى كند، سپاسگزارى نموده است.كافى، ج4، ص28، ح1

علاقه
    ازدواج
    نوشته
    7
    حضور
    6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7

امیدوارم نظر بنده درست بوده باشد و هم به من کمک کرده باشد و هم به شما.در پناه حق

18. صلوات

علاقه
    ثقلین : ذوالقرنین
    نوشته
    1,610
    حضور
    25 روز 16 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    36
    صلوات
    3100

سلام ممنون از نظرتون ولی با شما موافق نیستم
    1-خواندن ترجمه به نظرم فایده ای نداره ببینید خیلی جاها اگر شما شان نزول رو ندونید اصلا نمی فهمید که آیه یعنی چی و شاید اصلا او آیه بنظرتون بی ربط بیاد!
    2-دوسته عزیز بنده تفسیر خوندم و اون رو سطحی و کلی میدونم (البته نه همشون)ترجمه قرآن که دیگه هیچ!
    سلام

بنده هم اعتقاد دارم که قران کریم توسط غیر معصوم نه قابل ترجمه است و نه قابل تفسیر شان نزول هم قابل بحث است چون قران را نمیشود محدود به زمان نمود بنده عرض کردم یک یا چند ترجمه را از اغاز تا پایان بخوان و ابهاماتت را مطرح کن حال که ترجمه و تفاسیر را خوانده ای اگر سئوالی داری مطرح کن بعنوان نمونه بنده یک سئوال میپرسم ، در اخرین سوره قران یعنی ناس پایان همه ایه ها به ناس که به معنی مردم است ختم شده به غیر یک ایه که به الخناس خوب اینجا چرا ال اول خناس امده و ایا این الخناس که معنی ان پنهان شونده است معنی شیطان میدهد یا نفس اماره یا چیز دیگری اگر به ترچمه های مختلف نظری بیاندازید همه اینها امده در شان نزول هم جنابعالی اگر چیزی دیدید عنوان بفرمایید تا بحث شود ؟
    خدایا مرا آن ده که آن به

20. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری