صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تقويت انگيزه براي نماز شب

علاقه
    من به تفسير قرآن و كلا مباحث مربوط به قرآن كريم خيلي علاقه مندم.
    نوشته
    33
    حضور
    2 روز 7 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    40
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    250

تقويت انگيزه براي نماز شب

به نام رب العالمين.
    سلام. خدا قوت.
    ببخشيد، يه سؤال دارم.
    چه كار كنيم كه خدا توفيق خواندن نماز شب را به ما عنايت كنه؟ اصلا با چه انگيزه اي بايد نماز شب خواند؟ درسته كه درباره پاداشهايي كه به بنده ي نماز شب خوان داده ميشه چيزهايي ميدانيم، اما چه كار كنيم كه انگيزه مان قويتر بشه؟
    با تشكر.
    «يا حسين»
    گوش كن!
    صداي قلبمو مي شنوي؟
    «حسين, حسين , حسين.»
    شنيدم. قلب تو هم همينو ميگه .
    اگه خوب گوش كني ميشنوي كه:
    قلب همه ي عالم در هر تپش ميگه:
    «حسين»

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

تقويت انگيزه براي نماز شب

کارشناس بحث: استاد اویس

5. صلوات ها 6

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30881

با عرض سلام و ادب خدمت سرکار گرامی گدای اهل بیت و با تشکر از شما بابت سوال خوبی که مطرح نمودید.
    در روایات اشارات فراوانی به فضائل نماز شب شده است که برخی از آنان عبارتند از: درخششی براي اهل آسمان همانند ستارگان، روشني دل استجابت سريع دعا، پذيرش توبه و پاك شدن از گناهان، كفاره گناهان، زيبايي صورت و شادابي چهره و نوراني شدن آن، سلامتي و تندرستي و رفع انواع بيماريهاي جسمي و روحي، از بين رفتن غم و اندوه و تقويت نور چشم، محبوب القلوب شدن بين مردم، افزايش عمر، جلب رزق و روزي فراوان و اداي قرض، زينت آخرت و نور مؤمن، كليد رفتن به بهشت و جواز عبور از پل صراط، همچون سايباني در روز قيامت و ...
    همه اینها می تواند انگیزه فراوانی برای نماز شب خواندن و استمرار آن در فرد ایجاد کند اما از همه اینها مهمتر روایاتی است که دلالت بر مهر و محبت و رضایت الهی و مباهات خداوند به ملائکه نسبت به فرد نماز شب خوان می کند.
    مثلا از پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله روایت است که فرمود: اِذا قـامَ الْعَبْدُ مِنْ لَذيذِ مَضْـجَعِهِ وَالنُّعـاسُ فِى عَيْنَـيْهِ لِيُـرْضِىَ رَبَّـهُ جَلَّ وَ عَزَّبِصَـلاةِ لَيْلِهِ، بـاهَى اللّهُ بِهِ مَلائِـكَتَهُ، فَقـالَ: اَمـا تَرَوْنَ عَـبْدى هذا، قَدْ قـامَ مِنْ لَذيذِ مَضْـجَعِهِ اِلى صَـلاةٍ لَمْ اَفْـرُضْها عَـلَيْهِ اِشْـهَدُوا اَنِّى قَـدْ غَفَـرْتُ لَهُ.( بحار الانوار،ج 87، ص 156)
    یعنی هنگامى كه انسان از بستر لذتبخش خود برخيزد در حالى كه چشمانش خواب آلوده است براى اينكه با نماز شبش پروردگار خود را خوشنود كند، خداوند در مقابل فرشتگانش به او مى نازد و مى فرمايد: آيا بنده مرا نمى بينيد كه از رختخواب گوارايش برخاسته براى نمازى كه من بر او واجب نكردم. گواه باشيد كه او را بخشودم.

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۲/۱۲/۱۹ در ساعت ۱۹:۵۰

7. صلوات ها 10

علاقه
    نوشته
    33
    حضور
    2 روز 7 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    40
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    250

به نام رب العالمين.
    سلام. خدا قوت.
    به خاطر نكات زيبايي كه فرموديد از شما سپاسگزارم.
    اما مي گويند اگر ما در طول روز گناهي مرتكب شويم، خداوند توفيق نماز شب را به ما عنايت نميكند.
    اگر اين حرف صحيح است خدا هيچگاه توفيق نماز شب را به ما نميدهد. چون ما كه معصوم نيستيم و در طول روز گناهان زيادي مرتكب مي شويم.
    راستش به همين خاطر نا اميد شده ام،
    من قبلا نماز شب مي خواندم. ولي مدتي است كه كاملا انگيزه ام را از دست داده ام. چون حس مي كنم خداي متعال دوست نداره صداي منو بشنوه. حس مي كنم نماز شب فقط مخصوص افراديست كه خدا دوستشان دارد.
    اگه ميشه كمكم كنيد.
    با تشكر.
    « يا حسين »
    گوش كن!
    صداي قلبمو مي شنوي؟
    «حسين, حسين , حسين.»
    «حسين»

9. صلوات ها 6

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    2,392
    حضور
    378 روز 12 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    128
    صلوات
    13854

نظر من اینه که اگر خدا توفیق نماز شب رو بهت بده ، توقعش ازت بالا میره ، همونطور که کسی از یه سرهنگ انتظار نداره اشتباهاتی که یه سرباز انجام میده رو انجام بده ، به هر حال کسی که توفیق نماز شب پیدا میکنه ، خدا جایگاه خاصی رو واسش قائل میشه و نعمتهای خاص و ویژه ای رو بهش میده ، و از اون طرف اگر گناه بکنی تنبیهت سخت تر میشه ، و تاوان دادنتم سنگین تره ، اینها همش بخاطر دلسوزی و لطف و رحمت خداست که میخواد ما رشد کنیم..
    ویرایش توسط Im_Masoud.Freeman : ۱۳۹۲/۱۲/۱۹ در ساعت ۱۴:۰۶
    تولدی دوباره

11. صلوات ها 5

نوشته
    439
    حضور
    16 روز 2 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2654

نقل قول نوشته اصلی توسط گداي اهل بيت نمایش پست ها
    اما مي گويند اگر ما در طول روز گناهي مرتكب شويم، خداوند توفيق نماز شب را به ما عنايت نميكند.
    اگر اين حرف صحيح است خدا هيچگاه توفيق نماز شب را به ما نميدهد. چون ما كه معصوم نيستيم و در طول روز گناهان زيادي مرتكب مي شويم.
    راستش به همين خاطر نا اميد شده ام،
    من قبلا نماز شب مي خواندم. ولي مدتي است كه كاملا انگيزه ام را از دست داده ام. چون حس مي كنم خداي متعال دوست نداره صداي منو بشنوه. حس مي كنم نماز شب فقط مخصوص افراديست كه خدا دوستشان دارد.
    اگه ميشه كمكم كنيد.

شما چیکار داری به این که کی چی گفته و میگه....
    اگه قرار باشه کسی که گناه میکنه نتونه نماز شب بخونه که من اصلا نباید بتونم نصف شب از خواب بیدار شم.... چه برسه به اینکه نماز بخونم....
    خواهر من شما گناه هم که میکنی با خودت نگو خدا دوست نداره صدامو بشنوه ....مثه من باش.... بچه پررو....پا میشم میگم من که اینقد بچه خوبی ام...اینقد حال میکنی با من پیش فرشته ها.... منی که الان برم نماز بخونم مثه ستاره میدرخشم براشون ( هرچند حالت عادی ام میدرخشم ) بیا العفو میگم و این بارم ببخش مارو...

شما هم باس همینجوری کنه بشی.... از این فکرا هم نکنی.... اگه قرار بود خدا با گناه کردن نخواد مارو ببینه و صدامونو بشنوه که همه از دم باید سرمونو بزاریم بمیریم.... اگه اینجوری بود خدا نمیگفت توبه تا هر زمانی قبوله الا وقتی که جونتون به گلوگاه برسه .... حتی من شنیدم یه حدیثی از پیامبر هست که میگه اگه ماها هممون هم خوب بودیم و گناه نمیکردیم .... بازم خدا یه گروه گناهکاری رو می اورد تا ببخشه....

البته فقط شنیدم حدیثو.... این که کجا شنیدمم یادم نمیاد

..:: لاالهَ إلا الله ::..

بدترین احساس زمانیست که خودت هم میفهمی از خدا دور شده ای ...

خداحافظ همگی .... حلال کنید

13. صلوات ها 6

نوشته
    439
    حضور
    16 روز 2 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2654

راستی من یه سوال داشتم از کارشناس محترم .... سوال که نه یه راهنمایی...

قبلا من نماز شب که میخوندم وقتی تو دعای دست استغفار میکردم هر یک کلمه ای که میگفتم از ته دل بود....احساس سبکی داشتم....دلم میخواست وقت داشتم و همینجوری تا صبح میگفتم....اونقد حواسم به کلماتی که میگفتم بود که همیشه تو دعای دستم گریه ام میگرفت....

اما الان چند وقت شده نمیدونم...حس قبلا رو ندارم.... یه جورایی دوست دارم نمازم زودتر تموم شه....یعنی نمازام به دلم نمیچسبه....
    ذکرامو کمتر کردم...
    همونایی رو هم که میگم شروع که میکنم فقط میشمارم تا کی تموم بشه....اگرچه یه کار واجب نیست... ولی مثه یه کار اجباری دارم انجام میدم...

چیکار میشه کرد از این حالت بیام بیرون

..:: لاالهَ إلا الله ::..

بدترین احساس زمانیست که خودت هم میفهمی از خدا دور شده ای ...

خداحافظ همگی .... حلال کنید

15. صلوات ها 6

نوشته
    83
    حضور
    16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    313

سلام
    شش گوشه چقدر اسم کاربری تونو خلاقانه نوشتین
    منم مثل شما بودم دیدیم اینجوری شدم
    دیگه اصلا نخوندم
    اینکه بشماری تا ببینی کی تموم میشه
    فکر کنم اثرات خواب الودگیه بیشتر
    انان که خاک را به هنر کیمیا کنند

آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند؟

17. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    33
    حضور
    2 روز 7 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    40
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    250

نقل قول نوشته اصلی توسط sepid* نمایش پست ها
    فکر کنم اثرات خواب الودگیه بیشتر

سلام مجدد.
    نه، ارتباطي به خواب آلودگي نداره.
    من وقتي دانشگاه ميرفتم، شبهاي امتحان ساعت 12 ألي 1 مي خوابيدم، از اون طرف هم ساعت 8 امتحان داشتم. با اين حال براي نماز شب بيدار ميشدم و اتفاقا معدل اون ترم از همه ي ترمها بالاتر شد.
    گوش كن!
    صداي قلبمو مي شنوي؟
    «حسين, حسين , حسين.»
    «حسين»

19. صلوات ها 4

نوشته
    1
    حضور
    28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11

**** یه راهکار عملی برای نماز شب خوان شدن **** سلام
    بزرگی برای این که نماز شب خون بشیم به دستورالعمل عمومی دادند که واقعاً محشره ، طول میکشه ولی جواب میده، می دونید که روح و جسم باید با هم موافق و همراه باشند تا انسان بتونه کاری رو انجام بده، مثلاً روحمون خیلی وقتا دوست داره بلند شیم نماز شب بخونیم حالا از جلسه ای اومدیم که فضایل نماز شب رو شنیدیم یا تو کتابی خوندیم یا .... خیلی از موارد رو هم رعایت کردیم مثلاً شب زودتر خوابیدیم و کم خوردیم و سعی کردیم گناه نکنیم و ..... نیت هم کردیم که بلند شیم و نماز شب بخونیم اما بلند نشدیم حتی اگه بیدار هم شده باشیم خواب آلود بودیم و از تو رختخواب درنیومدیم، بعد صبح میگیم ای بابا بازم که نشد!!
    ما از جسمی که تا حالا شبا می خوابیده انتظار داریم یکدفعه ای نصف شب بلند شه ! خوب قبول کنید که براش سخته از خواب شیرین بگذره، چطوره که وقتی کسی میخواد مثلاً بره المپیک سالها تلاش می کنه و تمرین میکنه که بدنش اون آمادگی لازم رو داشته باشه، اینم همونه یعنی باید تمرین بیدار شدن از خواب در نیمه شب رو انجام بدیم .
    ببینید میگم تمرینا، اصل تمرین آروم آرومه، یعنی باید کم کم انجام بدیم تا بعد که کمی آماده شدیم بیشترش کنیم، اینو گفتم که نگید چقدر طول میکشه ما میخواییم یه شبه نماز شب خون بشیم، خیلی ها اینو میگن ولی بپرسید ببینید چند نفرشون موفق شدن که از وقتی تصمیم به نماز شب خواندن گرفتن دیگه هر شب بلند شن و نماز بخونن، یه شبه نمیشه باید تمرین کرد

بسم الله الرحمن الرحیم

توصیه آن مرد خدا اینه:
    1- یک صده یعنی صد شب وقتی میخواهیم بخوابیم حالا هر کسی هر ساعتی که میخوابه ده- یازده ... ، دو رکعت نماز به نیت نماز شب بخونیم بعد بخوابیم، همین، منتها به شرطی که هر شب بخونیما، اگه یه شب به هر دلیلی نخونیدیم دوباره صده رو از اول شروع کنیم که این نفس فریبکار بفهمه که نباید توش وقفه بندازه، یکبار که این کار رو کردیم اون نفس اماره که همش ما رو وسوسه میکنه که بابا ولش کن، تنبیه میشه، همیشه و همه جا باید حواسمون به این نفس ملعون باشه.
    2- بعد از این که صد شب موفق به انجام این کار شدیم، حالا در ادامه یه صده باید علاوه بر آن دو رکعتی که شب موقع خوابیدن میخوندیم، دو رکعت هم قبل از اذان صبح بخونیم، یعنی تو صد روز دوم دو رکعت قبل خواب به نیت نماز شب و دو رکعت قبل اذان صبح به نیت نماز شب. هر شبا.
    3- بعد این دویست شب، تو صد شب بعدی، اون دو رکعت قبل از خواب رو باز هر شب میخونیم و قبل از اذان صبح دو تا دو رکعتی می خونیم ، یعنی شد شبی شش رکعت، هر شبا.
    4- بعد این سیصد شب، تو صد شب بعدی، اون دو رکعت قبل از خواب رو باز هر شب میخونیم و قبل از اذان صبح سه تا دو رکعتی می خونیم ، یعنی شد شبی هشت رکعت، هر شبا.
    5- بعد این چهارصد شب، تو صد شب بعدی، اون دو رکعت قبل از خواب رو باز هر شب میخونیم و قبل از اذان صبح چهار تا دو رکعتی می خونیم ، یعنی شد شبی ده رکعت، هر شبا.
    6- بعد این پانصد شب، تو صد شب بعدی، اون دو رکعت قبل از خواب رو باز هر شب میخونیم و قبل از اذان صبح چهار تا دو رکعتی می خونیم ، یه دو رکعت هم به نیت شفع میخونیم، یعنی شد شبی دوازده رکعت، هر شبا.
    7-بعد این ششصد شب، تو صد شب بعدی، اون دو رکعت قبل از خواب رو باز هر شب میخونیم و قبل از اذان صبح چهار تا دو رکعتی می خونیم ، یه دو رکعت هم به نیت شفع میخونیم، یک تک رکعت هم به نیت نمازوتر میخونیم، یعنی شد نماز شب، هر شبا.
    8- از این به بعد هم به حول و قوه الهی نماز رو ادامه میدهیم، یادتون باشه اون دو رکعت قبل از خواب رو همیشه بخونید تا آخر عمر ، ایشون فرمودند بعد از این که نماز شب خون شدید، اون دو رکعت قبل از خواب را تا آخر عمر به نیت شکر که توفیق نماز شب خواندن رو به شما دادند، بخونید.

کسانی هستند که چند بار صده شون خراب شده ولی باز ادامه میدن، این راهکاری است که میتونه به ما کمک کنه به شرطی که بقیه مسائل رو هم مراعات کنیم و نذاریم هیچ کدوم از روح و جسممون آلوده و ضعیف بشن که این توفیق رو از دست بدیم.
    امیدوارم خدا به هممون نیروی و اراده چنین کار بزرگی رو تو زندگیمون بده. این جور راه حل ها برای امثال منه که تا حالا خیلی مراقبه نکردن و باید سختی زیادی بکشن تا تنشون از تنبلی دربیاد. اونایی که نماز شب خون هستند که نیازی به این کارها ندارند خوش به حالشون. ما رو هم دعا کنید.

ببخشید که پست طولانی شد

21. صلوات ها 11

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری